RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Onjuiste zienswijze in België Ji\ Eerste particulier neurosen sanatorium te Halsteren Zo speelde men elders 3SKJ Jl Oirschot is boos op de organisator van het tweelingen-congres L VROUW UIT ZWOLLE WAS GEHEUGEN KWIJT Kijkje in een kernreactor Nederlands dameselftal won hockey-interland Eindhoven bleef nog ongeslagen Berta Uytendaal naar Marseille Nel Fritz in Ned. jeugdploeg Int. autocross te Etten IN BESLOTEN KRING. Administratieve problemen? van den Akker n.^ ABDIJSIROOP^ JHc7/li£(and Manchester United bereikte Cup-final 18 April sullen de poorten van De Viersprongopen gaan Verbouwde villa L: Ir r •-* DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 MAART 1957 (Advertentie) Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken De oud-burgemeester van Antwerpen, mr. L. Delwaide heeft in „De Standaard" betoogd, dat België zijn beste troef voor de verwezenlijking van het Moerdijkkanaal verloren heeft, nu in west-Brabant tengevolge van het uitstel van de beslissing over dit kanaal de daar sinds lang noodzakelijke werken zullen worden aangevat. Deze zienswijze van mr. Delwaide berust op de veronderstelling, dat men in west-Brabant algemeen het Moerdijkkanaal als nieuwe verbin ding tussen Westerschelde en Rijn eigenlijk evenzeer verlangde als in Antwerpen, omdat men het beslist nodig heelt om de gewenste water staatswerken tot stand te kunnen brengen. Daarom kon het Antwerpse kamerlid ook stellen, dat Nederland in de kwestie van het Moerdijkkanaal in plaats van België vragende partij was geworden. De heer Delwaide heeft in zijn uit eenzetting voor de C.V.P.-fractie der Belgische Kamer dezelfde opvattin gen naar voren gebracht, die intussen wel een correctie behoeven. Voor west-Brabant is het Moerdijk kanaal volgens het advies van Cau- welaert-Steenberghe niet onontbeer lijk, zoals men in Antwerpen blijk baar nog aanneemt. Wel werd door verscheidenen beredeneerd, dat dit kanaal ook dienstbaar gemaakt kon worden aan west-Brabants industria lisatie en er hebben daar nu ook een aantal stemmen van teleurstelling ge klonken. Doch de direct dringende behoeften gingen uit naar bepaalde waterverbindingen, zoals de verbin ding Bergen op Zoom - Vliet - Mark, (die overigens best met een gedeelte van het Moerdijkkanaal kan samen vallen), een verbreed Markkanaal en een verruimde Donge, waardoor een goede scheepvaartverbinding kan ont staan van Geertruidenberg tot de te vens te verbeteren haven van Ber gen op Zoom. Deze zou later dan ook tot een zeehaven kunnen worden door een verbinding met de Westerschel de, Ook landwegen Bovendien heeft men in west-Bra bant behoeft aan nieuwe landwegen, zoals de verbinding van Gorcum naar Breda, de weg van Moerdijk naar Roosendaal, de Zoomse weg en de weg van Geertruidenberg over Ze venbergen naar Steenbergen. In een interview met ons blad heeft de com missaris der Koningin in onze provin cie, prof. de Quay, op al deze Bra bantse desiderata gewezen. Niet naar het Moerdijkkanaal als zodanig in zijn geheel, maar naai de vermelde verbeteringen zag en ziet men in west-Brabant sinds tien tallen jaren verlangend uit. Zij waren en zijn zonder het Moerdijkkanaal even goed tot stand te brengen, maar konden eventueel tegelijk met een Moerdijkkanaal worden aangevat. Zo dat wel de beslissing over dit kanaal voor west-Brabant van betekenis was, maar veel minder het Moerdijk kanaal zelf. scheepvaartverbindingen en landwe gen. Voor de afwatering is het Moer dijkkanaal ook niet nodig, al kon het daarvoor wel dienstig worden ge maakt. Bij uitvoering van het Delta plan kan de afwatering geschieden door middel van gemalen op het Hol- landsch Diep en het Volkerak. Wel licht bestaat straks oo# de mogelijk heid voor afwatering naar de Wester schelde via een kanaal vanuit de ha ven van Bergen op Zoom. De west-Brabantse- belangen zijn daarom niet zó verbonden met de verwezenlijking van een Moerdijkka- n; al als men in België veronderstel len wil. Voor west-Brabant ging het om de zekerheid, dat men eindelijk aan de eigen noden op het gebied van waterstaat en verkeer tegemoet zou kunnen komen. Door het uitblij ven van de beslissing over het Moer dijkkanaal dreigden die noden onge limiteerd te blijven voortbestaan. Oplosing nu Vandaar dat de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. J. de Quay, na de verklaring van mi nister Luns zeggen kon: ..Liever nu neen dan ja over 25 jaar". Zelfs wanneer nu ..ja" was gezegd in België, zou west-Brabant er waar- West-Brabant kan niet langer wachten. Het gaat in dit gewest niet om een Moerdijkkanaal in het verre verschiet, maar om de andere noodzakelijke water wegen op kortere termijn. schijnlijk niet zo goed voorstaan, als thans het geval kan zijn. De Belgi sche minister van Openbare Werken maakt zich immers op voor de „eer ste spadesteek" te Antwerpen voor het graven van het vijfde havendok. Dit is het begin van uitvoering van een tienjarenplan voor Antwerpen, dat velerlei werken omvat en zóveel kost, dat er, naar te verwachten valt, voorlopig geen geld zal zijn voor an dere projecten van belangrijke om vang zoals het Moerdijkkanaal. Mede daarom is men in Noord-Bra bant sceptisch gaan staan tegenover het Moerdijkkanaal. Zelfs een posi tieve beslissing te Brussel ten gunste van dit kanaal, kon betekenen, dat het nog gedurende vele jaren een be slissing op papier zou blijven, zodat er dan nog geen praktische oplossing van de Brabantse belangen in het naaste vooruitzicht kwam. Het ging en gaat in west-Brabant juist om een oplossing nu. Het organisatie-comité „tweelingen- congres" Oirschot heeft medegedeeld bijzonder boos te zijn op de organisa- vastgesteld. plaatse hebben geleid, en dat een da tum voor het te houden congres is tor van het in 1955 in Oirschot ge houden „tweelingen-congres", de heer J. Louwers, nu bekend is ge worden dat hij het initiatief heeft ge nomen tot een wereld-tweelingen-con gres in Eindhoven van 20 tot en met 23 juni. Nog geen week geleden, op maan- I dag 18 maart, heeft de heer Louwers zich volgens het comité op een ori- I ënterende bespreking van vertegen woordigers van de V.V.V., de R.-K. 4 Middenstandsbond, afd. Oirschot" be reid verklaard, opnieuw mede te wer ken aan de organisatie van een tref- 1 fen der tweelingen in Oirschot. Er werd op deze vergadering een orga niserend comité gevormd, dat be- j staat uit drie vertegenwoordigers voor de V.V.V. Oirschot, de heren van Rijn. van Rooy en Meeuwissen Prof. van Gertruyen wijdt in de jr., drie vertegenwoordigers uit de Gazet van Antwerpen" zijnerzijds middenstand en drie personen, die weer bijna uitsluitend aandacht aan door de heer .Louwers waren aange- de west-Brabantse „uitwateringswer- vvezen. ken", die invloed zullen hebben op j T de grondslag voor een latere oplos- Terwijl het comité De afwatering sing van het vraagstuk ener nieuwe Schelde-Rijn-verbinding. Het gaat hier intussen niet alleen om afwateringswerken, maar ook, zo als boven gezegd, om havenwerken, (Advertentie) Terwijl het comité reeds met de werkzaamheden is begonnen, aldus de heer F. van der Heijden, voorzit ter van de plaatselijke V.V.V., kwam voor ons als een donderslag uit hel dere hemel, het bericht, dat de heer Louwers intussen in Eindhoven be sprekingen heeft gevoerd, die zelfs al tot oprichting van een comité ter 35 jaar systeem Administratiesystemen en boekhoudmachines TILBURG TEL. 26349 BEZUIDENHOUTSEWEO 60 - 't-GRAVENHAGE - TEL. 7200 77 Een 35-jarige inwoonster van Zwol le, mevrouw A. G. van den B., moe der van vier kinderen, is van zater dagmiddag tot zondagmiddag haar geheugen kwijt geweest. Zaterdag middag «daagde z(j thuis tegen haar man over hoofdpijn. Zij verliet haar woning aan de Thorbeckégrach» om hoofdpijntabletten te kopen, maar kwam niet weer thuis. Na enige uren waarschuwde haar man de politie te Zwolle, die hem 0Ï\ ,mededelen, dat *n Hattem die middag een vrouw bij de politie was innengelopen, die zich niet meer kon T* Zij. WaS en Waar ZiJ Zh kon zich alleen herinne- 7n - 33 lan£s water had gelopen, tnee rtelde i. Ue vrouw was in- ov/rJln aau. et ziek<mhuis in Zwolle overgebracht terwijl zaterdagavond VMHw xrt P°lltiet>ericht omtrent de vrouw via de radio werd uitgezon- RG^+rm-ddag was de heer van den Vrouw inZ1wVi®ri ki5deren bij zijn vrouw in het ziekenhuis. Zaterdag- avond had de patiënte haar echtge noot nog niet herkend, maar toen zij gisteren door de radio in de zieken kamer een liedje hoorde spelen, dat haar kinderen thuis veel zingen, n.l. ,,A soldier is a soldie.", brak de muur die haar herinnering omgaf. Zij herkende haar man en kinderen weer. Hoe zij in Hattem terecht is gekomen weet zij echter nog altijd niet. (Advertentie) yo'i* neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst V van af, want die ver zacht en geneest. Op de tentoonstelling „Het Atoom", die deze zomer op Schiphol wordt ge houden, zal ook een onderwatertele visietoestel in bedrijf zijn. Dit appa raat - geschikt om desnoods 150 m onder water te werken - wordt ge monteerd op de bodem van de kuip van de swimmingpoolreactor. Het zal de bezoekers in staat stellen op schermen, die op verschillende plaat sen van de tentoonstelling zichtbaar zijn, het proces dat zich in de kern reactor afspeelt, gade te slaan. Dit zal de eerste maal zijn. dat de mens een blik gegund wordt op het binnen ste van een kernreactor in volle wer king. (Advertentie) Oirschot betreurt het, aldus het comité, dat een congres, dat des tijds slaagde dank zij dag- en nacht arbeid van vele dorpsgenoten, en dank zij grote organisatorische en financiëie medewerking van gemeen te, V.V.V. en inwoners, niet in Oir schot vervolgd zal worden. De hou ding van de heer Louwers is volgens het comité temeer verwonderlijk, om- I dat hij nog financiële verplichtingen I voortvloeiende uit het vorige tweelin gencongres aan de gemeente zou heb ben, en z e 1 f op 12 maart jl. aan de gemeente Oirschot een verzoek heeft gericht wederom zulk een congres te organiseren. Over premiers gesproken Mac Millan - in Engeland de premier. Mc Millan - in Nederland de premier on der de pindakaasmerken Beter van samenstelling, lekkerder van smaak, voed zaam en gezond! De jeugdige ploeg van Manches ter United heeft zaterdag door een 2-0 overwinning op Birmingham City de finale bereikt van het toernooi om de Engelse cup. Zij kwam daardoor weer iets dich ter bij de drievoudige triomf, die de voortreffelijke manager Matt Busby voor ogen heeft: de „doublé" in En geland en een zege in het toernooi om de Europese voetbalbeker - de strijd tussen de kampioensploegen van de Europese landen. Vooral de kansen op de „doublé" zijn zeer gunstig. Want Manchester United - in de bekerstrijd veruit fa voriet bij de bookmakers - heeft in de League reeds een duidelijke voor sprong op Preston North End, num mer twee in de rangschikking. Tot dusverre werd de „doublé" slechts twee keer behaald: door Preston North End in 1889 en door Aston Villa in 1897. Welke ploeg Manchester United op 4 mei a.s. in het Wembley-stadion in de finale als tegenstander krijgt, is nog niet bekend. Aston Villa en West Bromwïcn Albion speeldèn na melijk te Wolverhampton tegen el kaar gelijk (2-2). De wedstrijd wordt donderdag a.s. in Birmingham over gespeeld. Wanneer op 18 april te Halsteren de deuren van het Neu rosen-sanatorium „De Viersprong" officieel worden geopend, dan zal daarmee ons land het eerste particuliere neurosen-sanatorium bezitten. Na Pasen zal de grote Villa, die tot een riant sanatorium werd omgebouwd, worden bewoond. Een vijftiental broeders en verpleegsters zal daarin tewerk worden gesteld. Met een staf van twee medici, een psychiater en een therapeut zal de genezing van maximaal 54 neurosen-patiënten ter hand worden genomen. De Nederlandse dames hebben te Antwerpen een 10 over winning behaald op het Belgische hockeyteam, maar deze lan- denwedstrijd was er helaas geen om met genoegen terug te zien. De gehele middag regende het en op het slechte modde rige veld was het moeilijk behoorlijk spel te ontwikkelen. Onze meisjes bleken technisch be ter te spelen dan de tegenstandsters, waardoor de 1-0 zege ook verdiend genoemd kon worden, maar het veld leende zich er niet toe om meer pro fijt uit dit technische overwicht te trekken. Bovendien was de voorhoede slap en traag met uitzondering van rechts binnen, mej. Teppema. Het beste spel werd geleverd door de beide verde digsters, mevr. de Greve en Jeahne Hogesteyn en vooral door Jo Jurris- sen, die het Nederlandse doel op haar bekende, betrouwbare wijze met suc ces verdedigde. Over het algemeen vonden onze meisjes niet 't juiste tegenspel tegen over Belgische dames, die het hen ook niet gemakkelijk maakten. Want de Belgische Bond had een elftal sa mengesteld, dat voornamelijk bestond uit leden van de kampioenenclub Ant werpen, zodat men van een versterkt clubteam kon spreken. Het gevolg daarvan was, dat het samenspel in dit elftal beter was dan aan Neder landse zijde, doch dat men trachtte het tekort aan techniek te vervangen door hard en vaak zelfs te ruw spel. (Zuidelijke handbalcompetitie) Stratum Meteoor behield de leiding in dc zuidelijke eerste klasse van de handbalcompetitie want DES 2 moest met een 17-5 nederlaag naar huis. Swift verpletterde Geel Blauw op eigen veld met 5-34 en bleef dus op dc tweede plaats. PSV 2 zag zich met 7-16 door het bezoekende HEW ge klopt. In de eerste klasse dames bleef Eindhoven ongeslagen en zonder een enkel verliespuntje aan de kop, dank zij een 6-2 overwinning op DES. Ma rathon behaalde een min of meer verrassende 3-1 zege op Swift, waar door de Vlissingers een plaatsje op de ranglijst klommen. De heren van Marathon behielden de eerste plaats in de tweede klasse B. want PTT moest met een 10-5 nederlaag naar Tilburg terug. De strijd om de tweede plaats tussen Tonido en Volt werd met 8-6 door de Goessenaren gewonnen, die dus nu de tweede plaats bezetten. EMM kwam ook nu niet tot punten. De Middelburgers trokken bij SOA met 11-8 aan het kortste eind. EBHV had geen moeite met Longa (21-9). In de tweede klasse dames kwamen alleen Tonido en Volt tegen elkaar in het veld. Beide ploegen scoorden drie maal, zodat de buit eerlijk gedeeld werd. Een kostbaar puntje voor To nido. Onze tegenstandsters hadden boven- dein een bijzondere schotvaardige voorhoede, doch dank zij de sterke verdediging van Nederlandse zijde bleven de Belgische aanvallen zonder succes. De rust kwam met de blanco stand (0-0). Na de hervatting namen de Bel gische meisjes onmiddellijk het ini tiatief en er vielen mooie aanvallen te noteren van mej. Debbaudt en een doorbraak van mej. Kogels. Maar weer liepen deze pogingen om het Nederlandse doel te doorboren vast op de Nederlandse verdediging. Plotseling namen onze meisjes evenwel het initiatief over en na een mooie voorzet van mej. Teppema scoorde Trix Nillesen het eerste doel punt, dat tevens de enige van deze ontmoeting zou blijven. Vele malen trachtten de Belgische speelsters de achterstand in te lopen. Felle aanvallen leverden zij op het Nederlandse doel, maar zij kregen geen kans onze doelvrouwe. Jo Jur- rissen, te verslaan. Toen voor het einde werd gefloten was de stand nog steeds 1-0 voor Nederland, een stand welke in overeenstemming was met de capaciteiten van beide ploegen. Voor het concours hippique van Marseille, van 4 tot en met 7 april, waarvoor J. J. Gruppelaar. Carlo Englebert en Bertie Uytendaal had den ingeschreven, heeft stal Koster zich teruggetrokken. De heer Grup pelaar, die als chef d'équipe fun geert, zal echter in plaats van „Pik- bube" de paarden „Pas Possible" en Plus Possible" meenemen. De Nederlandse ploeg van jeugd- turnsters, die op 7 april a.s .in Hel mond tegen Saarland aantreedt, be staat uit: Dolly van der Meulen (A' dam), Lieneke Majolee (Heilo), Nel Fritz (Vlissingen), Dini van Eg- mond (A'dam), Riek Leibrand (A' dam), Rie Wendrich (Enschede), Janny van der Woude (Hoorn), en Thea Hendriks (Eindhoven). Meer dan tien maanden is men bezig geweest met de verbouwing van de voormalige villa van Testers aan de Vijfsprong te Halsteren tot dit sanatorium. Aanvankelijk hoopte men reeds in oktober van het vorige Jaar met de behandeling van neurosen-patiënten te kunnen starten. Maar aan de vervallen villa, een somber en donker gebouw, is zoveel werk geweest om het te maken tot een oord, waar de kleinste nuance ertoe moet bijdragen, dat de neuro- senpatiënt zich op z'n gemak voelt, dat het vele maanden later is gewor den. Maar wanneer nu na Pasen de eerste patiënten in het vrijwel nieuwe sanatorium ontvangen worden, zul len zij binnentreden in een verblijf, waar de openheid en eerlijkheid de patiënt onbewust tot een bewuste le vensbeschouwing leidt. Verbouwde villa Aan het uiterlijk van de villa is weinig veranderd. Wel is voor het front een groot terras aangebracht, waaronder bergplaatsen en een ga rage zijn ondergebracht. Terwijl de entree van de villa wordt gevormd door een grote brede trap, die in zichzelf een spontane uitnodiging om het gebouw binnen te gaan wil uitdrukken. Het interieur is echter op een verrassend fraaie wijze ge metamorfoseerd. Men treedt binnen in een ruime hall met in het cen trum van het gebouw een ruim op vangcentrum. Veel aandacht is be steed aan de kleuren, die door de heer M. Schipper fijngevoelig zijn uitgekozen. Licht en lucht zijn de hoofdzaken, waarnaar de villa is om gebouwd. Wanneer men beweert, dat aan het sanatorium een modern in terieur is meegegeven, dan kan men gelijk hebben. Het is echter niet de opzet geweest. Wel heeft men door een uiterst nauwgezette werking met sterke contrasten in kleuren en tin ten getracht zoveel mogelijk effec tief te werken zodat de patiënt zich in dit sanatorium zodanig voelt, dat dit de meest gunstige invloed te weeg brengt bij de genezing. Trouwens in de gehele inrichting en aankleding van het gebouw speelt de architectuur een grote rol in het genezingsproces van de patiënt. In richting van de recreatiezalen, toe passing van vele verschillende tinten, aanbrenging van bewuste variatie in de vloerbedekking, en voor de bui tenstaander misschien willekeurige, maar toch bewuste plaatsing van meubelen zullen niet nalaten een in vloed op de patiënt uit te oefenen. Er is een sfeer geschapen, die mo dern maar warm en eerlijk aandoet. En die het werk van de geneeskundi ge staf van het sanatorium meer tot zijn recht doet komen. Ook in de tuinen, achter en voor het gebouw is dat tot uitdrukking gebracht. Geen afrastering zal het terrein afscheiden van de dorpsge meenschap, die zo bij uitstek ge schikt werd geacht als omgeving voor de neurosen-patiënten. Met artistieke hand heeft de tuinarchitect Warnau uit Amsterdam een plan gereed voor beplanting en aanleg rond het ge bouw. En met het terras en de lang zaam glooiende lijn van de grote tuin naar het dorp toe tracht men de patiënt zich te doen gevoelen niet in het gebouw, maar verblijvend in een open gebied, dat Halsteren heet. Onder auspiciën van de stichting motorcircuit Etten zal op 2e paasdag op een terrein nabij de Klappenberg onder Etten, in de onmiddellijke na bijheid van het motorcircuit een autocross gehouden worden. Het is de bedoeling dat dit bijzonde re gebeuren voor Etten grootser en beter wordt opgezet dan anders. Het wordt n.l. 'n Beneluxcross met deel- ners uit Luxemburg. België en Ne derland. Zoals bekend is het motor circuit Etten vanuit alle richtingen en goed te bereiken, terwijl er rondom het cross-terrein voldoende parkeer ruimte aanwezig is. Interieur De benedenverdiping wordt ing- nomen door recreatiezalen voor de mannen en vrouwen, die echter i niet gesepareerd in het gebouw ver- S blijven. Wel is in een zaal met kleuren en inrichting een meer vrou- 1 welijkse sfeer gelegd, terwijl een an dere zaal in dezelfde geest bij voor- keur voor de mannelijke patiënten is ingericht. Zo treft men in de eerste zaal harde kleuren, zonder veel rood. terwijl de tweede zaal een flauwer j kleurenspel te zien geelt, waarbij het rood domineert. Voorts vindt men op deze verdieping de keuken, een kamer voor de expressie-therapie en een gemeenschappelijke eetzaal. De eerste etage is ingericht tot slaapgelegenheid voor de vrouwelijke patiënten. De zolderruimte is her schapen in fraaie kamers voor 't per soneel. De mannelijke patiënten vinden slaapgelegenheid in de remise, die evenens verbouwd is tot een prach tig architectonisch zeer verantwoord geheel. Daarin is tevens de badge legenheid gecreëerd. Achter het gebouw zal nog een tweetal therapiegebouwen worden ge zet. Voor de beeldende vormgeving. En een bloemenkas. Tevens zal in de tuinen achter het gebouw een terrein worden aangelegd voor spor tieve ^creatie. Exploitatie TWEEDE DIVISIE A Leeuwarden Heracles Rheden Veendam Be Quick Zwolse Boys Oldenzaal Heerenveen Velocitas Tubantia Go Ahead Ensch. Boys PEC Zwartemeer Oosterparkers (Betaald) 23 15 23 13 23 13 22 10 23 10 6 22 23 23 24 23 23 9 4 7 7 9 7 7 24 6 22 22 22 6 1 3 35 3 33 4 32 5 27 7 26 9 22 8 22 8 22 11 22 9 21 12 18 13 17 13 16 10 16 15 13 Wat de exploitatie van dit sana torium betreft, dient opgemerkt te worden, dat feitelijk geen relatie be staat tussen Vrederust en „De Vier sprong". Voor dit neurosen-sanatori um is ingesteld de Stichting tot christelijke verzorging van neurosen patiënten. Deze stichting nu zal dit neurosen-centrum leiden. Dokter J. Zitman neemt de algemene leiding van het sanatorium op zich. Dat het neurosen-sanatorium voor ziet in een dringende behoefte en een groot aandeel zal nemen in de strijd tegen het probleem van de neurose, is ons duidelijk geworden uit een gesprek met de heer Zit man. De neurosen-patiënt is iemand, die de balans van wat het leven van hem vraagt en wat hij kan opbren gen, niet in evenwicht heeft. Hij moet zich opnieuw gaan aan passen aan het milieu, waarin hij leven moet. De psychiater, die deze mens gaat verzorgen, brengt hem opnieuw zover, dat hij zich staande kan houden in de maatschappij. Behandelde men vroeger de neu rosen-patiënt individueel, momenteel past men toe de groepstherapie, die zich na de laatste wereldoorlog sterk heeft ontwikkeld. Door toepassing van de socio-therapie, zoals die is uitgewerkt door de Weense psychi ater Frankl, is het mogelijk meer patiënten tegelijk te behandelen en de duur te bekorten. In het neurosen- sanatorium te Halsteren zal de duur variëren van ongeveer vier tot zes maanden. Men werkt met groepen van minimaal vier en maximaal acht patiënten. Mens-zijn Het doel van de behandeling is: de psychische zieke te brengen tot ge bondenheid en genegenheid met ver trouwen en respect, maar bovenal om hem of haar tot die gebonden heid te brengen tot degene, die het mens-zijn de gelegenheid heeft ge geven deze waarde als waarde te er kennen. Men zoekt het bij de behan deling dan ook in het levensbeschou welijke. En tot in de kleinste facet ten brengt men de patiënt tot een - eigen beleving van zijn menszijn. Dat het probloëm va. de neurosen- patiënten dringend is blijkt uit de uit spraak van professor Querido uit Amsterdam, die gezegd heeft, dat naar schatting eén op de tien Ne derlanders neurotisch is. Een andere schatting geeft aan. dat een derde van het ziekteverzuim in ons land is te wijten aan neurosen. Het neurosen-sanatorium te Halste ren is niet het eerste in het land. In Austerlitz staat een militair neu rosen-centrum, in Lunteren staan 2 centra van het Ministerie van Jus titie en in Ede is een klasse-cen trum. Wel is ,.De Viersprong" te Halsteren het eerste particuliere sa natorium, dat voor een ieder open staat. Velox Unitas Zeeburg RFC VCS DWV CW UW HRC Quick (N.) Gouda Rapiditas 1 RSTE KLASSE A (Amateurs) 18 12 2 4 2 18 11 18 10 17 9 18 8 2 5 24 3 5 23 4 4 22 2 8 18 2 9 16 9 5 15 18 6 3 9 15 18 6 2 10 14 18 5 4 9 14 6 1 9 13 4 2 11 12 18 17 16 18 EERSTE KLASSE B 74-33 55-24 52-37 47-42 i 56-34 48-42 40-45 47-55 47-59 37-37 36-45 38-46 44-67 34-57 i 34-66 42-25 43-26 45-26 41-22 33-28 33-39 18-23 29-45 31-33 20-34 22-30 16-42 I VP r f» i - 4 'ySri -• ft e (t- (Amateurs) Be Quick (Z.) 21 13 4 WVC 21 11 7 Quick '20 20 9 4 Zwaagw'einde 20 9 3 Sneek 20 10 Robur et Veloc. 20 9 Hengelo 20 9 WW 19 7 Achilles WAW 4 30 3 29 7 22 8 21 20 10 1 9 21 3 8 21 2 4 20 6 4 10 16 20 6 3 11 15 9 20 8 18 Borne 19 6 2 11 14 Arnhemse Boys 20 5 3 12 13 70-42 58-33 48-41 48-47 48-48 40-44 49-54 42-45 28-39 31-38 37-47 42-63 Ten huize van de Egyptische pre sident Nasser te Manchiet El Bakry, een voorstad van Cario, is het een komen-en-gaan van bezoekers. De premier en minister van Buitenland se Zaken van Saoedie Arabië, prins Peisal, kwam met een speciale bood schap van koning Saoed voor presi dent Nasser. (Foto boven). Op de schoorsteenmantel staan de portret ten van (v.l.n.r.) koning Hoessein van Jordanië, premier Nehroe van India, president Tito van Joegoesla- vië, Tsjoe en Lai van China, en pre sident Soekarno van Indonesië. Don derdag zijn de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld en de onder-secretaris-ge- neraal van de organisatie, dr. Ran dolph Bunche, door de Egyptische president ontvangen, om de proble men rond het Suezkanaal, de golf van Akaba en het gebied van Gaza te bespreken. Op de foto onder ziet men de heren Hamnierskjoeld en Bunehe tezamen met president Nasser bij het betreden van diens woning.

de Stem | 1957 | | pagina 7