Wie is dat? RODENT* KRACHT tem Jodenhaat in Polen wordt onrustbarend Politiechef Dubois pleegde zelfmoord li' Met één pond sterling Maart, april en mei zijn de gevaarlijkste maanden AT EEN ONDERLIJKE ERELD DE EUROPESE VERDRAGEN NEDERLANDS VOORBEHOUD GEMOTIVEERD VERMINDERDE KOOPKRACHT R AD IQ Kruidenkracht!! MO uur nam. ÏGANG VRU OEREN TWEEDE BLAD DINSDAG 26 MAART 1937 DE ministers van buitenlandse za ken van Klein Europa hebben zich naar Rome begeverf voor de on dertekening der verdragen voor de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Atoom Gemeen schap. Waarschuwing aan katholieken PIJPTABAK Van ouds de lekkerste No. 2 Spionageschandaal in Zwitserland De strijd tegen bosbranden Mohammedanen wijzen de communis tische partij af Koningin naar Mej. mr. Lemaire lid Tweede Kamer gouden Ilsy en RAT MUIS Scheepswerf voor super-tankers n buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten TELEVISIEPROGRAMMA door O. Straminoff illiger, boven- mZ - BREDA Tel. 7061 te GOES ttreding Enige kennis van ad De Stem, Goes R STEEN Ondanks de bezwaren, die tegen de gebreken vooral van het Euro- markt-verdrag zijn geuit, twijfelde wel niemand meer aan de parafe ring dezer overeenkomsten. Zelfs de kritische Westduitse minister van economische zaken Ehrhardt liet zijn bedenkingen voor de Bondsdag varen. Het is nog niet zo zeer het'per spectief van een werkelijk vrije Europese markt binnen 12 tot lè jaar, dat tot de aanvaarding thans van een onvolkomen verdrag be wogen heeft, als wel de overwe ging, dat het politieke belang van deze verdragen voor Europa nog uitgaat boven hun economische be tekenis. Europa moet zoveel mogelijk één worden tegenover de macht van de concurrenten van de grote wereld- blokken, de Sovjet Unie en de Ver. Staten. Deze Europese verdragen bieden nu een verdere kans daar toe, een kans. die zich misschien op een later tijdstip niet meer zou hebben voorgedaan, wanneer Aden auer in West-Duitsland geen rijks kanselier meer is, of wanneer in Parijs de regering-Mollet ver dwijnt. De behoefte aan herstel en ver sterking van de politieke eenheid van Europa heeft tenslotte het pleit voor deze economische verdragen beslist. "pOT op de laatste dag hebben de Europese ministers beraadslaagd over onderdelen van 't Euromarkt- verdrag, voordat zij tot de onder tekening hiervan zouden overgaan. Dit tekent de sfeer van haast en terughoudendheid beide, waarin dit verdrag tot stand moest komen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, Luns, is naar Ro me gereisd met het vooruitzicht van nieuwe besprekingen over 'aatste wensen en bezwaren, waar- nmtrent algehele overeenstemming moest worden bereikt. Gelukte dit liet, dan zou hij de Europese ver dragen slechts onder voorbehoud oaraferen. In deze zin heeft dan de ministerraad beslist, toen hij zich vrijdag jl. over de Europese ver tragen boog. Er verluidde al, dat Nederland nog om een grotere samenstelling van de Assemblee der nieuwe Euro pese gemeenschappen zou vragen om voor ons land een betere ver- 'egenwoordiging mogelijk te ma ken. Maar meer nog dan deze be scheiden wens op het stuk der or- ■anisatie hebben economische be waren een Nederlands voorbehoud ïodig gemaakt. JTEN Nederlands voorbehoud bij de ondertekening der Europese verdragen was stellig gemotiveerd, gezien de bedenkingen, die uit het (Advertentie) Schriele figuren, die genoeg of zelfs véél eten en toch maar niet aan willen komen, zien er vaak slecht en onaantrekkelijk uit, voelen zich ongelukkig, hebben geen weerstand. De Amerikaanse supervoeding Plus-Form - smakelijk en licht verteerbaar - bevat alle bouwstoffen en groeivitaminen, die door het lichaam snel worden omgezet in de ponden die u mist. Met de extra calorieën van Plus-Form komt u zienderogen 5, 8, 12 pond aan, ja zelfs 20 pond is geen uit zondering. Méér weerstand tegen kou en infectie - méér energie en levenslust. En wat een ander gevoel om zeker te zijn van een gezond ■n welgevormd lichaam Begin nog van- aag met Plus-Form, f 6.80. bedrijfsleven tegen de Euromarkt naar voren zijn gekomen. Vooraanstaande economen zoals dr. Hirschfeld, prof. Van den Brink, mr. Steenberghe en mr. Van der Mandele hebben gewaarschuwd voor ernstige gevolgen, welke de deelneming aan de Euromarkt voor Nederland kan hebben. Ook prof. dr. Albregts sprak in dit verband over vele bezwaren en onzeker heden. In de land- en tuinbouw toonde men ziel} ongerust. De graanhandel waarschuwde voor de mogelijkheid, dat landen als Denemarken bij aan sluiting bij de vrijhandelszone nog meer zouden kunnen profiteren van de Europese markt dan de deelne mers hieraan zelf. Vooral de metaalindustrie heeft zich afkerig van de eenheidsmarkt getoond. Zij verwacht daarvan geen uitbreiding van de bedrijvigheid, maar is integendeel beducht, dat de Nederlandse industrialisatie er door in gevaar zal komen. Een in dustrialisatie die juist voor Neder land zo onontbeerlijk is wegens on ze toenemende bevolking. Reeds daarom alleen diende de Neder landse regering bij de parafering van het verdrag een voorbehoud te maken. Wanneer men dan nog bedenkt dat Frankrijk zich tegenover de ri sico's van het verdrag op allerlei wijzen heeft trachten en weten te dekken en dat ook Italië nog een voorrechtpositie verkreeg bij de toewijzingen uit het investerings fonds, terwijl Nederland hoege naamd geen belangrijke concessies zijn gedaan, dan blijkt toch wel, dat een Nederlands voorbehoud alle reden van bestaan had. MIET zo heel lang geleden heeft Ehrhardt, de Westduitse minis ter van economische zaken in zijn begrotingsrede enige cijfers gege ven over de koopkrachtverminde ring van de Westeuropese valuta's. Tussen 1949 en juli 1956 waren dit de volgende cijfers: Frankrijk 32 Engeland 29 Italië 22 Nederland 15 Verenigde Staten 13 België 11 Zwitserland 7 West-Duitsland 5 In Duitsland is men zelfs met een verlaging van slechts 5 nog ang stig voor inflatie. Om de eigen prij- zenhoogte te verlagen nam men daar het middel ter hand om ver schillende artikelen uit het buiten land tolvrij te laten binnenkomen. Het Nederlandse cijfer, dat, in 1957 weer beduidend minder koop kracht aangeeft, houdt toch wel een ernstige waarschuwing in. De positie der Joden in Polen loopt gevaar tengevolge van een groeiend anti-semitisme. De uittocht van Jo den naar Israël, die tot dusver vrij was, is plotseling verminderd als ge volg van officiële maatregelen. Het katholieke weekblad Tygodnik Powszechny te Warschau, dat alge meen als de spreekbuis van kardi naal Wyszynski wordt beschouwd, heeft in een hoofdartikel op de frontpagina op krachtige wijze de katholieken tot de orde geroepen, die zich met het anti-semitisme hebben laten meedrijven. „Uitdrukkelijk dient te woVden ver klaard", aldus het blad, „dat anti semitisme niet verenigbaar is met het katholicisme. Anti-semitismè is in wezen volkomen heidens". Het artikel was geschreven door de hoofdredacteur Jerzy Turowicz, die in het openbare katholieke leven van Polen steeds meer op de voor grond gaat treden. Jerzy Turowicz zei verder, dat het noodzakelijk is geworden 'de katholieke mening over anti-semitisme duidelijk uiteen te zet ten, omdat „evenals voor de oorlog het anti-semitisme ook onder som mige katholieken wortel heeft ge schoten". De verklaring van Tygodnik Pows zechny was de eerste in het probleem dat sedert enige maanden in ernst is toegenomen, en tengevolge waarvan Joden in toenemende mate het land voor Israël probeerde te verlaten. Aanvankelijk konden zij zonder veel moeite paspoorten verkrijgen. Dit is thans niet meer mogelijk. (Advertentie) kV V'-iü-S-AJ - - 75 ct per 50 gram Hij is nog maar heel kort geleden in het nieuws ge weest en met foto in ons blad opgenomen. Zie-ie- niet of zou-ie-nou-wel, was de vraag. We vonden hem daarom belangrijk genoeg, om als nummer twee te laten fungeren in onze lenteprijsvraag. Als U mee wilt doen met deze aantrekkelijke prijsvraag', leest U dan nog even de voorwaarden voor deelname, die wij zaterdag jl. hebben gepubliceerd. Zwitserland is in rep en roer gebracht door de zelfmoord van het hoofd der Federale Politie, de procureur-generaal René Du bois. Hij zou zich van het leven hebben beroofd, nadat gebleken was, dat hij politieke gegevens, verkregen uit afgeluisterd tele foongesprekken van de Egyp tische ambassade, aan de Fran sen had doorgegeven. Reeds vorig jaar begon het onder zoek in een spionage-zaak, die de re gering van het neutrale Zwitserland in grote verlegenheid bracht. De tele foonlijn van de Egyptische, ambassade 'bleek reeds voor het uitbreken van de oorlog om het Suez-kanaal te zijn „afgetapt" door de Federale Politie. SUPER - VOEDING In het rapport van het Staatsbos beheer en de Ned. Heidemaatschappij over de bos- en heidebranden in ons land in de afgelopen vier jaren wordt de hoop uitgesproken, dat de ongun stige cijfers over 1954 (er zijn toen 525 branden geweest) voor alle be trokkenen een aansporing zullen zijn door te gaan met het verbeteren of organiseren van bosbrandweren. Voorts wordt gepleit voor een effi cient bewakingssysteem met behulp van goed uitgeruste brandtorens. De openbare lichamen, vooral de ge meenten, kunnen volgens het rapport op dit terrein zeer nuttig werk doen door de openbare zandwegen welke door bos en heide lopen, brandvrij te houden. De preventieve werking hier van is van een niet te onderschatten belang voor het behoud van bos, hei de en natuurschoon. Het grootste gevaar voor bos- en heidebrand heerst er in ons land in de maanden maart, april en mei, dus in de tijd, dat het bodemdek nog zijn winterse dorheid heeft en door een periode zonder neerslag tot een hoge graad van droogte is gebracht. De oorzaak der branden kan in ver scheidene gevallen niet met zeker heid worden vastgesteld, doch de om standigheden. waaronder branden met onbekende oorzaak zijn ontstaan, wettigen het vermoeden dat onvoor zichtigheid met vuur of onachtzaam- heid van het publiek als oorzaak moet worden beschouwd. Sommigen nu wensen krachtig optreden, o.a. door het uitvaardigen van verboden om in brandgevaarlijke perioden te wandelen en of te roken in bos 'én heide. In het rapport wordt daaren tegen de mening geuit, dat dergelijke verbodsbepalingen slechts in bepaal de gevallen en met omzichtigheid moeten worden gegeven, waarbij re kening moet worden gehouden met de mentaliteit van de plaatselijke be volking en njet minder met die van het publiek, dat van buitenaf komt om de bossen te bezoeken. Meer suc ces verwacht het rapport van de op voeding van de jeugd en het publiek, die er voortdurend in woord en ge schrift op gewezen moeten worden, dat het noodzakelijk is in bos en hei de voorzichtig met vuur om te gaan. De inlichtingen echter, die deze hier door kreeg, bleven niet in geheim dossier, maar kwamen terecht bij de Franse overheid. Vorige week donderdag zo meldt een correspondent van de Volkskrant, werd in verband met deze spionage- affaire een inspecteur van de Fede rale Politie gearresteerd, een zekere Ulrich, die echter alle beschuldigin gen ontkende. Na de zelfmoord van Dubois, zon dag jl., heeft de bondspolitie een communiqué uitgegeven, waarin het vermoeden wordt geopperd, dat de procureur-generaal zelf de inlichtin gen aan de Franse ambassade heeft doorgegeven Verleden zaterdag werd Dubois voor het laatst in het open baar gezien. Hij had toen een kabi netsvergadering bijgewoond over het spionage-schandaal en was volkomen overstuur. Zwitserse dagbladen beweren, dat de arrestatie van de Algerijnse ver zetsleiders, enkele maanden geleden, in feite het gevolg was van de infor maties, die de Fransen uit Zwitser land kregen. Het in Bukittinggi, Midden-Suma- tra, gehouden congres van Islami tische godsdienstleraren, waaraan werd deelgenomen door vertegen woordigers van geheel Sumatra heeft de ban uitgesproken over de com munistische partij in Sumatra. Dit besluit werd genomen „in verband met het feit, dat de communisten het bestaan van God loochenen". Het onafhankelijke dagblad „Indo nesia Raya" in Djakarta meldde maandag, dat de Islamitische pre dikers voornemens zijn de ban uit te spreken over het communisme in geheel Indonesië. Dit zal een punt van bespreking zijn op het congres van Islamitische godsdienstleraren van geheel Indonesië, dat binnenkort in Palembang, Zuid-Sumatra, zal worden gehouden. VERSCHIL J2en commissie belast met cle organisatie van een schilde- rijententoonstelling i n de open J lucht te Berkeley (Californië) i heeft met vier tegen drie stemmen besloten, dat de chimpansee-schilderes Betsy l uit Baltimore haar werk met i samen met haar menselijke t collega's mag exposeren. Verhuizen Een man, die pas een nieuw huis te Ilfracombe had betrokken, stelde vast, dat zijn televisietoestel er niet werkte Hij pakte onmiddellijk zijn boeltje weer en trok terug naar zijn oude huis. I)aar kijkt hij nu weer vol welgevallen naar de televisie. De knellende vraag voor technici is, waarom het toestel in de nieuwe woning niet werkte. Ball-points Alle 2000 ball-points die in het postkantoor van Los Angeles ten behoeve van het publiek waren neergelegd, zijn in de kortst moge lijke tijd verdwenen. Dat ze met kettinkjes aan de schrijftafels waren verbonden, deed aan het geval niets af. De kettinkjes waren namelijk óók weg. Vol goede moed gaat men toch weer 2000 nieuwe ball-points aanbrengen. Verrassing „Boem," dacht een inbreker uit Dover, toen hij een deur van een flat had ingedrukt. De weg was vrij. Toch maakte de dief zich hals over kop uit de voeten, want in de kamer stond een levensgrote politieman. Die was op zijn ronde juist even thuis aangewipt om een kopje koffie te drinken. De in breker tvist niets van deze ge woonte af. belastingdeskundigen. Het gaat onze Leonard om do vraag hoeveel be lasting hij zal moeten betalen voor de prijs van 600.000 gulden, die hij in een televisiewedstrijd won. De jonge Ross werd ondervraagd over het onderwerp aandelen en finan ciën. Hij is daarin een buitenbeentje, want reeds sinds zijn zesde jaar ad viseert Leonard zijn vader bij diens beurstransacties en die is er rijk mee geworden. Kivi jt De gouden horloges, die koning Saoed op zijn reis door de Verenigde Staten zo kwistig als presentjes weg gaf, zullen voor een deel moeten worden ingeleverd. Alle regerings ambtenaren, die er blij mee werden gemaakt, zullen namelijk hun hor loge weer moeten afstaan, omdat een bepaalde wet zegt dat zij geen cadeaus van buitenlandse vertegen woordigers mogen aannemen. Naam De familie Donoghue uit Trenf- ford zal zich voortaan Donoho noe men. Dat is in feite geen naamsver andering, want na de dood van een der familieleden bleek, dat die naam z.o in de gemeenteadministratie stond geboekt. De Donoghue's had den het alleen niet geweten. Tot dusver wisten ze niet beter of het was goed. L Deskundige De 11-jarige Leonard Ross uit New York confereert op het ogen blik op eigen houtje met allerlei De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ont- j staan door het overlijden van mr. C. J. A. M. ten Hagen te Nijmegen, me- 1 juffrouw mr. T. F. Lemaire te Am sterdam benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. Sinds 1945 is mej. mr. Lemaire werkzaam ter redactie van het dag blad „Het Parool". De laatste jaren is zij in het bijzonder belast met de behandeling van sociale kwesties. j? (Advertentie) uitgeroeid met Het hoofdbestuur van de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart heeft van het secretariaat van H.M. de Koningin bericht ontvan gen, dat Zij gaarne gehoor zal geven aan de uitnodiging de zesde interna tionale luchtvaartshow Ypenburg op Pinkstermaandag, 10 juni a.s., bij te wonen. Met deze zesde „Ilsy" zal het gou den jubileum der K.N.V.L. worden gevierd. Te Livorno is men begonnen met de bouw van een scheepswerf, welke vrijwel uitsluitend gebruikt zal wor den voor de bouw van super-tank schepen tot 120.000 dwt. Het is de enige werf van deze aard in Italië en zij zal tegen augustus 1953 in volle produktie zijn. De president-commis saris der Conditioned Power Compa ny deelde mede. dat de werf reeds buitenlandse opdrachten voor een half dozijn super-tankschepen heeft ont vangen. (Advertentie) WOENSDAG 27 MAART HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 De Ontbijtclub 8,50 V. d. vrouw (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Schoolradio. VA RA: 10,20 Gram. 10,45 Idem 11,30 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,38 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Promenade ork. 13,50 Medische kron. 14,00 Gram. 14,30 V. d. jeugd 16,00 V. d, zieken 16,25 Die Schöpfung, oratorium (2e deel) 17,10 Pianoduo, 17,25 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. Kennen jullie Nw.- Guinea? door W. v. Doorenmaalen 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,40 Act. 18.50 Pianospel 19,00 V. d. jeugd 19,10 Toespraak 19,25 VARA-varia. VP RO: 19,30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door 20,15 Ritm. strijkork. 20.45 De beslissing, hoorsp. 21,45 Pianorecital 22,20 Tussen 'mens en nevelvlek, caus. 22.35 Jazzmuz. 23,00 Nws 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Es peranto. HILVERSUM H 298 m NCRV: 7,00 Nws. en SO'S-ber. 7,10 Gewijde muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 Waar voor uw geld 9.30 Gram. 9,35 Lichte muz. 10.00 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Gram. 11,15 De bevrijder, hoorsp. 12,25 Gram. 12.30 Land. en tuinb. meded. ^,33 Gram. 12,37 Muz. middag- pauzedienst 13,00 Nws. 13,15 Met Pit op pad 13,20 Metropole ork. 13,50 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15,45 Gram. 16,00 V. d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18.00 Vrouwenkoor 18,20 Viool en piano 18,45 Spectrum van het Chr. org.- en ver.-leven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 E-uitenl. overz. 19,50 Gr. 20,20 Kamerork. 21,15 Lijdensmeditatie 21.45 Kamermuz. 22,10 Filmbeschouwing 22,20 Lichte muz. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitslagen 23,20- 24,00 Gram. BRUSSEL. 324 m: 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. i4,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram 16.10 Omr. ork. 17,00 Nws. 17 10 Vocaal kwart. 17.50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19 40 Gram, 19,45 Omr. koor 20.00 Hoorsp. 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Pianorecital 22,50 Gitaarrecital 22,55-23,00 Nws, BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13.00 Nws 13,10 Gram. 14,10 en 14,15 Gram. 15 DO' Koorzang 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,30 Idem 18,30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Volksmuz. 22,55 Nws. WOENSDAG 27 MAART KRO: 17,00 V. d. kind. AVRO: 20.00 Televizier 20,10-22,00 De wenende Ma donna, TV-spel. FRANS BELGIë: 19.00 Caus. 19,30 V. d. kind. 20,00 Act. Daarna: Filmprogr. 21.40 Literair progr. Daarna: wereldnws. VLAAMS BELGIë: 16,55-18,45 Voetbal- wedstr. Duitsland-België 19,00 Strip 19,06 V. d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Artistiek rendez-vous 20.45 Filmmontage over de geschiedenis van de 20e eeuw 21.35 Nws. en journ. (Advertentie) In kruiden xit de kracht van de natuur* En de natuur blijft voor mens en dien DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoals: moeheid, hoofdpijn, puist-j jes, verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam j met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg-j baar bij Uw apotheker of drogist A f 1.791 per groot pak, voldoende voor maanden* 5) i De boksleraar trok zijn handschoe nen uit en wierp die op een stoel, „Geen partij' zei hij, terwijl hij de longeman met een bin. van onbe schrijfelijke minachting opnam. „Het mankeert je aan tempo, knaap!" voegde hij eraan toe, en tegelijker tijd gooide hij John P. een kaartje in de schoot. „Als je eens een trai ner nodig hebt. kan je dit misschien- van dienst zijn." besloot hij, „en noe gauwer je nu verdwijnt, hoe lie ver ik het heb, want direct komen tn'n leerlingen, en ik zou niet graag villen, dat je je gezicht vol schaam te voor hen zou moeten verber gen." Inderdaad schaamde John P. zich. Voor de eerste maai van zijn leven schaamde hij zich. En hij schaamde zich diep! Welk een geduchte les had cut kleine kereltje hem hier gegeven. Hij, die gedacht had alles te kunnen omdat hij nog nooit iets ondernomen had, had het bij zijn eerste kennis making met het werkelijke leven af gelegd op een manier, die hem nog lang zou heugen. Het was dan ook niet in een al te Langzaam slenterde hij verder langs de uitstallingen van de prach tige winkels van Regents' Street, en eindelijk oereikte hij Piccadilly, waar hij een ogenblik met de handen in de zak. en zijn schamel bundeltje onder de arm gekneld naar het druk ke gewoel bleef staan kijken. Van de plaats, waar hij zich bevond kon hij nog net twee ramen zien van het grote clubgebouw, waar nu zijn ele gante vrienden toefden, want op een nabije torenklok had het juist vijf uur geslagen. Daar kwamen zij elke dag bijeen voor hut gezamenlijk di ner waarna zij hun program opmaak ten voor de avond. Welk een leeg, welk 'n eindeloos leeg leven. Een pijn lijk gevoel op zijn gelaat, waar hij nog de geduchte vuistslag voelde, gaf zijn gedachten een andere richting. Daarbij gleed zijn blik van 't clubge bouw langs de gevels der grote maga zijnen, die rond het plein stonden. ..Liptons' thee is niet te evenaten," las hij. Toen verscheen eensklaps op het dak van een der grootste waren huizen in vlammende neonletters de aankondiging; opgewekte stemming, dat hij eindelijk weer de begane grond bereikte. NORMAN'S KAUWGOM IS BAL SEM VOOR HET HART!" Hij kon een glimlach niet onder drukken. Het schoot hem te binnen, dat hij zijn vader eens vol trots had horen zeggen, hoe deze aankon digingen elke dag op vierhonderd plaatsen van de daken van Londen straalden. Was het niet via die „leu gen" geweest, dat de miljoenen uit alle delen der wereld naar het bank saldo van Francis P. vloeiden. En... naar het zijne. Die „leugen" was het geweest, die John P. in staat gesteld had de uit- I gaande wereld van Londen te ver- i blinden met partijen, die zijn naam in deze metropole voorgoed geves- I tigd hadden. Het was de eerste maal, I dat hij zich ervan rekenschap gaf. Maarja, wat kwam het er ten slotte op aan, of het sprookje van de balsem van het hart een klaarblij kelijke nonsensicale „leugen" was? De wereld wilde immers „bedrogen" zijn. Eigenlijk zo bedacht hij verder, was zijn eigen leven nooit meer dan een ï'oes geweest, ja een roes, niet I meer. I Toen hij zóver met zijn gedachten gekomen was, riep de wereld om hem heen die nuchtere wereld waarin hij nu leefde, hem tot de werkelijk- heid terug. Zijn maag namelijk begon op verdachte wijze te jeuken en dat was iets, wat geen mens negeren kon. ook al beschikte hij over nóg zoveel verbeeldingskracht. Onwillekeurig slenterde hij de richting in van een der grote, chique eetgelegenheden die zich in overvloed in de buurt van Piccadilly bevinden, doch nauwelijks had hij enkele stappen gedaan, of hij bedacht dat hij zich in deze plunje of liever de „vermomming" waarin hij zich gestoken had, toch bezwaar lijk aan het elegante publiek, dat dergelijke restaurants pleegt te be zoeken. kon vertonen. En bovendien, welk recht had ie mand, wiens gehele vermogen uit één pond sterling bestaat, een der gelijke deftige zaak binnen te treden? En dan... zou hij nu eerst niet eens verder pogingen gaan doen om zich van een betrekking te verzekeren? Immers, waar moest hij naar toe, als hij het beetje geld, dat hij bij zich had, verteerd zou hebben? Hij her innerde zich plotseling de woorden van Bill Mackay, die hem op zulk 'n ernstige tooi gezegd had: „Weet je hoelang een kapitaal van één pond sterling stand houdt, als je uitgehongerd bent, en slecht gekleed, en als je een paar nachten geen onderdak gehad hebt Dan is het juist voldoende om er één, ja niet meer dan één dag je maag mee te vullen." Neen dat moest hij anders aanleg gen. Wellicht was ergens in de buurt wel een goedkope gelegenheid te vin den, waar hij met weinig geld terecht kon, een van die restaurants, waar een automatische bediening was, zo dat hij geen fooien hoefde ie geven. Hij meende zich een dergelijke gele genheid te herinneren in de onmid- dellijke nabijheid van Lipton, waar hij in de spitsuren der kantoren, dich te drommen bedienden naar binnen had zien stappen. Hij liep dus verder, en stuitte op een groepje mensen, die kerstgaven en geld inzamelden. Aan een met groen getooide driepoot, hing een grote ketel. Nu en dan trad een voor bijganger erop toe en gooide er iets in, dat even op de bodem kletterde, j Diep in gedachten kwam John P. na- 1 derbij. Het was de eerste maal in zijn ieven, dat hij deze mensen op merkte. Hadden ze daar elk jaar te gen Kerstmis gestaan, en in de kou hun liedjes gezongen voor de be hoeftige evennaaste? Opeens deed hij een greep in zijn broekzak en het volgende ogenblik was zijn gouden souvereign, de enige die hij nu ter wereld bezat, door het vierkante gat aan de bo venzijde van de grote ketel ver- wdenen. Zwaar rinkelend kwam hij op de bodem van de ijzeren pot terecht. Een officier van het Leger des Heils trad op hem toe, maakte een beleefd saluut en zei „God zegene u". Eerst toen ontwaakte John P. ge heel en al tot de werkelijkheid. Wat had hij in 's hemelsnaam gedaan? waakte John P. geheel en al tot de werkelijkheid. Wat had hij in 's he melsnaam gedaan? Hij rammelde van de honger en had het pond sterling, het éne pond sterling, waarover hij beschikte, aan de armen geofferd, geofferd voor een Kerstgave, alsof hij een rijkaard was voor wie geld geen rol speelt. Zonder een rooie sou op zak, stond daar nu John P. Norman, zoon van de multi-miljoi.air Francis P. Nor man, in het hartje van Londen. Wat moest hij nu aanvangen? Voor het eerst sinds die ochtend, toen hij zijn heerlijk verwarmde flat aan het Regents park verlaten had, drong die vraag zich in al haar ver strekkende afschuwelijkheid aan hem op. Een mens, die zich in Londen bevindt met een pond sterling op zak, cn een mens, die daar rond zwerft. zonder ook maar één rooie sou.dat zijn twee heel verschillende mensen. Als verslagen slenterde hij verder. De wereld om hem heen draaide lustig voort. De vlammende neon letters op 't dak van Piccadilly's grootste warenhuis verkondigden nog steeds, dat Normans' kauwgom bal sem was voor het hart. Het was lich telijk beginnen te sneeuwen Overal om hem heen begonnen nu de licht reclames hun kleurrijk spel te spelen, want een deeembermiddag om vijf uur betekent in het hartje van een grote stad hetze] 'e als het vallen van de avond. Als kleurrijke serpen tines slingerden de reclames hun waarheden en leugens door 't grauwe waas van de opnieuw zwaar aanrol lende. grauwe mist. Tegen de donke re achtergrond der komende nacht verscheen in vlammende contourlij nen een reusachtige vuurrode kreeft. Een lichtend blauwe hand verwerkte deze snel en vakkundig tot een ver rukkelijk gerecht, goot er dan een mayonaise-sausje over, waarna het beeld van een glimlachende kok ver scheen, wiens beweeglijke mond met helle letters, die van tussen zijn tan den tevoorschijn huppelden, verkon digde, dat dit lekkers, besproeid met 'n heerlijk wijntje, te verkrijgen was tegen de prijs van drie, zegge en schrijve, drie shilling bij Clear in Ox ford-street John P.'s maag draaide in zijn li chaam om. Hij duizelde. Goeie gena de, wat had hij een honger! Opnieuw verscheen de kreeft. Opnieuw begon de hand het gerecht te bereiden. Snel keerde de jonge man zich van dit verleidelijke af om.nu echter op een reclame te staren, die vertelde, dat men voor anderhalve shilling keuze had uit niet minder dan zestig uit gezochte gerechten, bereid in een der gerenommeerdste keukens van Londen, terwijl men voor een shil ling extra kiezen' kon uit twaalf soor ten wijn. John P. liet zijn schamel bundel tje vallen, legde zijn linkerhand op zijn maag en strekte de rechter uit naar een lantaarnpaal. Hij wankel de. „De vent is stomdronken!" hoor de hij twee dames zeggen, die hem snel uit de weg gingen. Welk een verschil, welk een enorm verschil het bezit van een beetje geld uitmaken kan in het leven van een mens! (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5