STEM- toto Dubbele poort van Keldermans te Hulst wordt ontgraven Breskens-keeper in volle actie W. Zeeuwsch-Vlaanderen toont paraatheid BB. Klacht van w. Z.Vlaamse architecten Nu al prijs van 150 gulden Lewedorpse Boys kampioen Wijzigingen in B-elftal „Sorry" liet nog steek vallen textiel- jeen te •tanden 3§ 3A DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 MAART 1957 Raad wees verzoek van Reinaert-comité af Uitbaggering vesten Brief aan de gemeentebesturen Rode Kruis Zeeland hoogste landelijke inzameling Streekverbetering te Eede Landsteinerpenning uitgereikt te Hulst Jaarverslag van van Mierlo Zn. N.Y. CVP-parlementariërs uit Antwerpen voor Moerdij kkanaal Bredase rechtbank acht zich bevoegd Minister nalatig t a v. voetbalpool Voetbalprogram werd drastisch gewijzigd Huist heeft nu ook hoekey 2e klusser TOTO-formulier Afdelingsvoetbal in Zeeland Zeeuws volleybal Schaken in Zeeland SPORT Mi KORT EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN jen groep spe- Ëe die juist lignalen had l?n opgegaan Ije van de pp en werd gegrepen. Imde en uit- Ir de linker per geraakt. zeer guns- ïadat de dok- Tkomen, het Én gebroken, ■dokter naar overgebracht. Iarissen li.B Zij heeft lm, de heren |)sschaert ge- Iverwelkomde aanwezigen Iarissen en de en de heer lirder van de |g. Vervolgens jubilarissen Ie verdiensten I adviseur hun len sprak hen Inoten van de Ier een bloe- Tduurder van lorden tot de de moeilijk- I: deze 25 jaar 1 hebben door- Inisatie trouw In jubileum", "te om in de blijven, het lomstandighe- |anning. „Pas vordt en dat gebruikt zo- [j alles mens ge arbeiders, fort doch ge- Ipater Pister* Jden en wens- Ins. ïRING |m half acht nte een open. In. De agenda lwaarvan ds ging en instal. raadslid P.J. gr oude talen nnasiale af- Wilhelmina- le overdracht gen tussen de Waterland- bp „Het Vrije (tot verlegging Ide Markt aan (lein. LOOT men ter hoog de heer Dek- weg Schoon- kander in bot- gen plotseling nde auto werd vernielde een m in de sloot ongelukken ie wagens had- ële schade. SPELEN 31 maart a.s. n van het se- ikanunniken Sluis een even van het en Sint-Anto- jitvoering zal ,-k, jeugdge- aarvan zullen ie missies van elgisch Kongo afdeling Hulst i. Kath. Bond erkopend en „St.-Francis- 1 een contact, beambten van Hulst, St.-Jan* nge en Nieuw st werd het e heer G. de strictsbestuur- voerige schets positie ten op- r en fabrieks- echt georgani- evolgtrekking an saamhorig- an is dat de niet wettelijk dus met de elijke regeling men. werd door de ts van de ge en van vragen eciaal werden egen de Orga- genomen. Zeeland gelden g 27 maart, de nden: te Hans- 19 uur; te Ter- 2.38 uur en te sde juni. Juw 8 uur: The •o: Meeuwen bo- ympia 8 uur: La 8 uur: Carmen fora: Het complot jxor; Zij kunnen ïn sde juni. o: Meeuwen bo- uur: Sissi. lympia 8 uur: La 8 uur: Carmen ira: Het complot ïxor: Zij kunnen De raad van Hulst heeft in zijn'laatste vergadering besloten over te gaan tot uitbaggering van de Binnenvest. Er waren twee voorstellen. Het eerste behelsde het schonen van het deel van de vest tussen Bagijnepoort en Dub bele Poort. Het is, naar de voorzitter op vragen uit de raad antwoordde, niet te zeggen wanneer men precies met dit werk zal beginnen. Wèl kan men aannemen dat de pachters van de volkstuintjes op de Glacis (waarvan de pacht reeds is opgezegd) te optimistisch geweest zijn toen ze hun grond voor eigen risico toch nog inzaaiden. VW, Middenstand enz. laten bekij ken, maar de voorzitter achtte het in de eerste plaats een kwestie van veiligheid. Het was bovendien, zo zei hij, een zaak van B. en W. Na een zeer uitvoerige discussie over het verkeer in de .tad werd het advies van de ANWB voor kennisgeving aangenomen. Het Reinaert Comité had een ver zoek ingediend om medewer king aan te openen fondsen om daaruit de Reinaertstoet te finan cieren enz. „Gezien het feit dat de raad zich solidair verklaard heeft met B. en W. stelt het colle ge U voor dit verzoek voor kennis geving aan te nemen" zei de voor zitter. (Dat betekent dus dat men het verzoek naast zich neerlegt). In de rondvraag merkte de heer J. Boel nog op, dat er in de vorige (besloten) zitting afgesproken was was dat B. en W. „zouden laten pu bliceren dat de raad zich solidair verklaard had met het college inzake het conflict met het Reinaert Comité" Dat was niet gebeurd. De voorzitter antwoordde dat dit zijn schuld was; hij had het vergeten. Het Tentoonstellingscomité had ver zocht het predikaat .Stedelijk" te mogen voeren, waarvoor B. en W. wel iets voelden. De heer Warnier Men had gehoopt regelrecht van het thans in afwerking zijnde deel van de Binnenvest naar dit project te trekken..~>onderdag komt de DACW-cömmissie bijeen en dan zal de beslissing over dit werk vallen. Men hoopt direct daarna te begin nen. Het af te voeren water zal in het rioleringsstelsel gepompt worden, waartoe een speciale voorziening aan gebracht wordt. Gevaar voor ver stopping is er niet, aldus B. en W. Het tweede voorstel behelsde de uitbaggering van 't deel van de Bin nenvest tussen Bagijnepoort en de damwand, het meest beruchte stuk, dat uitermate kwalijk riekt. Het uit te voeren deel omvat niet alleen het leegmaken; er zal ook geen nieuwe aanvoer van rioolwater zijn. Ove rigens zal het nog wel even duren alvorens men ermee kan beginnen. Waarschijnlijk gebeurt het eind vol gend jaar. Solidair Weinig woorden had de raad no dig om akkoord te gaan met het B. en W.-voorstel tot ontgraving van de oude Dubbele Land- en Zeepoort van Keldermans. Z-oals bekend heeft de raad enige maanden geleden de zaak afgeketst door het voorstel de pacht van de Molenberg op te zeg gen, te verwerpen. Met de pachter, de heer de Vos, is nu overeenstem ming bereikt. Hij krijgt een ver goeding en kiijgt het Brederode Bolwerk in pacht. De heer P. War nier uitte zijn voldoening over de oplossing, waarmee alle tegenstem mers van toen wel tevreden zullen zijn. Hij gaf het college van B. en W. lof voor de activiteit die het voor de oplossing van deze zaak ontplooid heeft. De Stichting Matthaus Passion kreeg een garantie van 500 gulden, die in werking treedt, bij een even tueel tekort, nadat eerst de provin ciale garantie is aangesproken. Met een uitkering van 10 pet. over het bedrag van de kindertoelage en de kinderbijslag over het 4e kwartaal 1956 voor het gemeentepersoneel ging de raad eveneens akkoord, evenals met het voorstel de heer P.J. N. de Gier eervol ontslag te verlenen als gemeentearts. De heer H.A.J. Me- hauden kreeg eervol ontslag als klok kenist en als zodanig werd benoemd de heer A.J.H. Mehauden. Aan de heer C. v.d. Vlies werd een vergoe ding van tweemaal 640 gulden toege kend wegens schade aan de visstand in de Moervaart. Over de aankoop van per celen grond in het uitbreidingsplan west was de raad het evenwel niet zo spoedig eens. Men vond dat het college, door direct een schattings commissie in de arm te nemen, de weg van de minste weerstand ge kozen had. Dat zei oe heer Warnier, die eraan toevoegde dat die methode de prijzen niet gunstig had beïnvloed, voor de gemeente althans. Hij had berekend dat de grondprijs per me ter wel eens zo'n 15 gulden per vier kante meter zou kunnen gaan kos ten. De voorzitter zei dat het zó erg niet zou zijn, al was hij het ermee eens dat de prijzen zwaar zouden drukken. Hij wees erop dat er nergens meer grond aanwezig is; 't Hulsters grond gebied is uitgeput. De voorzitter zei dit als antwoord op een opmerking van de heer A. Biommaert, die opper de dat men eerst maar eens moest afwachten alvorens die dure grond te kopen. De heer Warnier merkte nog op dat het kopen van zulke peperdure bouw grond wel in tegenstelling staat tot het streven naar bestedingsbeperking „Men zou eruit kunnen opmaken dat die beperking maar een wassen neus is. Dat is het trouwens ook, 't is gewoon nonsens". Hij vond dat men inzake de bestedingsbeperking de mensen eens goed moest inlichten. Hij had er weinig waardering voor. Hij stemde tenslotte toch nog voor het voorstel. Alleen de heer L. de Wilde ging niet met het voorstel ak koord. Predikaat Over het eenrichtingsverkeer in de stad had ANWB een rapport uitge bracht. De heer C. van Arenthals wilde de zaak eerst nog eens door bracht echter in het midden dat men met dit predikaét zuinig moet zijn. Het komt slechts toe aan verenigin gen die jarenlange verdienste heb ben. Toen het voorstel in stemming kwam, werd met de stemmen van de wethouders en van de heer Wil- lemstein voor, verworpen. Eenden Vervolgens ontstond er een hele dis cussie rond de eenden in de Binnen vest. De heer W. Colsen, die des tijds wat eenden op de vest gelaten heeft, had de gemeente verzocht een afrastering te maken. Men was het er wel over eens dat de eenden in de vest van een particulier genoegen, tot een plezier voor velen geworden zijn. B. en W, vonden echter de kos ten van de afrastering veel te hoog. De heer Warnier dacnt dat het wel voor minder geld kon en hij beval de zaak dan ook bij de raad aan. Het gaat erom, zo zei hij, een boei ende attractie te behouden. De heer Biommaert had er bezwaar tegen en ook de heer de Wilde, die stelde dat het hier om een particulier genoe gen ging. Als men nu die eenden verwijderde en van gemeentewege eenden in de vest zou zetten, dan lag de zaak anders, zo zei hij. Het voorstel van de heer Warnier, om een gemeentelijke bijdrage van maxi maal 300 gulden te geven, met het doel in samenwerking met de eige naar der eenden en andere parti culieren tot een goede afscherming te komen, ging er met de stemmen van genoemde heren tegen door. De heer Biommaert wees nog op de circulaire van B. en W. inzake de bouwverordening. Deze dient slechts om de mensen voor te lich ten. Er zijn de laatste tijd vele over tredingen geconstateerd en de verde diging luidde steeds: we wisten niet dat het niet mocht. In wast Zeeuwsch-Vlaanderen vond een grote oefening plaats van de Bescherming Bevolking die zeer g°ed geslaagd mag heten. Van alle zijden werd enthousiast medewerking on dervonden, zodat het er werkelijk op leek, dat hier in Aardenburg een grote 'hulpvereleningsaetie aan de gang was. De oefening, die op touw was ge zet door het plaatsvervangend krin- hoofd L. Stoorvogel, speelde zich af in de veronderstelling, dat de oorlog was uilgebroken en de commandopos ten en gemeentehuizen constant bezet werden gehouden. Om twee uur klonk in Aardenburg de alarmsirene, die de plaatselijke blokploeg, de brandweer en de E.H.B.O. opriep. Verondersteld werd, dat door 10 vijandelijke vlieg tuigen brand- en brisantbommen op 4 plaatsen waren afgeworpen, en wel nabij de Kaaipoort de confectiefa briek, rond de St. Baafskerk en op het Marktplein. Terstond waren alle B.B. diensten naar het gemeentehuis gekomen, waar burgemeester van Dongen de centrale leiding nam. De telefoon bleek echter niet te functio neren zoals in het plan was opgeno men en dus moest een ordonnans naar de commandopost in Oostburg, waar de mobilofoongwagen in werkin kwam. Terwijl de plaatselijke blok ploeg inmiddels de brand op het Kaaiplein bestreed werden de brand weren van Oostburg, Zuidzande en Cadzand via de mobilofoon gealar meerd en waren spoedig ter plaatse, terwijl het geneeskundig team uit Oostburg en de opruimings- en red dingsdienst uit Sehoondijke eveneens ter plaatse verschenen. Van de bedreigde plaatsen moest het geneeskundig team de talrijke gewonden, ditmaal bestaande uit jon gens van de jeugdbeweging die zich daarbij het soms nogal lang liggen op een brancard geduldig lieten wel gevallen, naar de verzorgingsplaatsen brengen. Talrijke officiële persoonlijkheden volgden deze oefening van nabij. Wij merkten daarbij op de inspecteur van de B.B. mr. Bolle uit Den Haag de plaatsvervangend provinciaal com mandant A. D. O, C. Fokker van Crayestein van Rengerskerke, de bur gemeesters van Oostburg, Sehoondijke en Breskens en luitenant C. W, Bloe- mers, van de Rijkspolitie uit Terneu- zen. Ondertussen deed ook de Dienst Sociale Verzorging onder leiding van zuster Bos ut Sehoondijke zijn werk. Omstreeks vier uur was de oefe ning, die begonnen was om 2 uur, ten einde en spoedden allen die er aan deelgenomen hadden, nadat alle op drachten waren uitgevoerd, zich naar het r.-k. Jeugdgebouw waar de Dienst Sociale Verzorging allen ver- vergastte op een warm kopje koffie met gebak. Rest ons nog te vermel den dat de Reserve Rijkspolitie keu rig zorgde voor de regeling van het De west Zeeuwsch-Vlaamse architecten hebben aan de veertien gemeente- oesturen van dit gebied een brief gezonden, waarin zij opkomen tegen het icit dat aan de Centrale Dienst vaak opdracht gegeven wordt tot het ont werpen van bepaalde bouwwerken, in opdracht van gemeentebesturen. Ook andere bezwaren brengen de negen architecten naar voren. We laten hier enkele passages uit hun brief volgen: nog geen enkele wettelijke bescher ming. Nog steeds is het mogelijk, dat wie dan ook een tekening kan maken en deze aan de welstandscommissie ter beoordeling voor kan leggen. Lang niet ieder pian zal aanvaard baar zijn, doch de vele correcties bij herhaalde beoordeling maken het plan uiteindelijk acceptabel. Het is ons bekend dat in de provincie Noord brabant b.v. uitsluitend plannen van architecten voor beoordeling in aan merking komen. Wij zouden het der halve op prijs stellen, dat tekeningen waarop de naam van een architect ontbreekt, niet meer in behandeling worden genomen. Is het U overigens bekend, dat bouwkundige ambtenaren in gemeen telijke dienst ook opdrachten van par ticulieren verzorgen? Met dit schrijven hebben wij ge meend U een inzicht te moeten ge ven van de plaatselijke toestanden, welke ons toch al zo moeilijk be roep beïnvloeden. Wij hopen dan ook van harte, dat bovenstaande gegevens Uw volle belangstelling zullen heb ben en U bereid te vinden ons tot steun te zijn. De brief is ondertekend door de heren W.J. Bruynooge, L.A.J. van Dongen, J.A. Faas, I.J. de Groote, Heïaar"ao„:o4 J- Kolff, J.C.P. Loonen, J. Risseeuw, geniet het architectenberoep L.W. Rosenkranz en D. Solinger. Reeds geruime tijd is gebleken, dat de Centrale Dienst West Zeeuwsch- Vlaanderen v.h. Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht naast haar toe- ziende functie tevens in opdracht van verschillende gemeentebesturen, de ontwerpen vervaardigt voor de bouw van woningwetwoningen, bejaarden woningen, etagewoningen, scholen, postkantoren, etc. Het behoeft geen betoog, dat hiermede de bestaans mogelijkheid van de particuliere ar chitect ernstig wordt bedreigd en wij zouden U derhalve vriendelijk doch dringend willen verzoeken met het verstrekken van deze opdrachten re- Kening te willen houden met de be langen van de u West Zeeuwsch- «anderen gevestigde architecten, „i; o/W1J "edl?en onze financiële ver- tino.l ln de v°rm van belas- Iagen etc-' na te komen. V,„eh tweede punt, dat wij eveneens ria?ht n8 3Chten °nder Uw aa» brengen, is, dat opdrachten j snige importantie verstrekt wor- jno' ten buiten ons werk- werk^0ngetriltel? zal d°nr samen- tecten in 1" of meerdere archi- v.rs« '"CÏK'DÏX, •X"™"rS "'n k""- verkeer in en om de bedreigde pun ten en in de hoofdstraten. Op de bijeenkomst in het r..-k. Jeugdgebouw na afloop sprak burge meester J. M. A. C. van Dongen zijn voldoening uit over het verloop van deze oefening. Nochtans hoopte spreker, dat het bij deze oefeningen zou blijven en dat een en ander niet in werkelijk heid zou behoeven te gebeuren De jaarlijkse inzameling van het Zeeuwse Rode Kruis bracht in 1956 53.011 op ofwel 78.5 pet. van het streefbedrag, hetgeen een record be tekent. Zeeland veroverde daarmede voor de vierde maai het Campagne- Herinneringsbord voor de Kring (ni. 1951, 1954, 1955 en 1956). De afdeling St.Phiiipsland werd wederom landskampioene met deze inzameling, omdat zij 2303,- op bracht ofwel het fantastische percen tage ad 434.5 pet. van het streefbe drag, eveneens een record. Daardoor mocht deze afdeling de witzijden erewimpel, welke zij ook in 1954 en in 1955 veroverde, nogmaals een jaar behouden. Opmerkelijk is dat in Zeeland 8 van de 25 afdelingen dus ongeveer 1.3, over 1956 boven 100% van het streef bedrag uitkwamen, ook dit betekent een record. Het aantal leden dat in Zeeland op 1 januari 1954 geregistreerd stond ad 13.000, werd tot 1956 verhoogd tot 16.000 en bereikte per 1 januari 1957 een aantal leden ad 20.000 leden. Dit betekent dat ongeveer 30 pet. der Zeeuwse gezinnen thans lid is van het Nederlandse Rode Kruis. De damesploeg van de colonne der afdeling Middelburg van het Rode Kruis Korps verwierf in de lande lijke wedstrijd te Kampen het kam pioenschap en bracht daarvoor de trofee 1958 mee naar Middelburg. Met een formatiesterkte ad ruim 400 manlijke en 300 vrouwelijke leden van het Rode Kruis Korps in Zee land bezet deze kring, met betrek king tot het zielental, procentsgewijze over 1956 landelijk de eerste plaats Het was de afdeling Middelburg, die over 1956 landelijk de eerste plaat wist te bezetten met de levering van het hoogste aantal kilogrammen aan tijdschriften, boeken e.d. aan het Lec- tuurdepot te Den Haag. De streekverbetering te Eede blijkt thans in het brandpunt der belang stelling te staan en talrijke activitei ten worden tot uitvoering gebracht. Op woensdag 2. maart aanstaande zal vanwege de Commissie Streek verbetering Eede in het Parochiehuis „Sancta Maria" een bijeenkomst worden gehouden waartoe allen, die betrokken zijn bij de landbouw, dus zowel landbouwers als landarbeiders uit Eede, zijn uitgenodigd. Op deze vergadering zal een uiteenzetting worden gegeven van wat men nu eigenlijk met de streekverbetering wil bereiken en hoe men dat denkt te doen. Vooral zal duidelijk naar vo ren worden gebracht op welke wijze daaraan kan worden meegewerkt en van welke voordelen de landbouwen de bevolking zal kunnen profiteren. Op deze bijeenkomst zal het woord worden gevoerd door ir. J. Haenen, rijkslandbouwconsulent uit Axel, die het zuiver landbouwkundige werk zai toelichten alsmede door ir. W. L. Harmsen uit Middelburg, rijksvee- teeltconsulent, die zal spreken over veeteeltzaken, terwijl door de secre taris der commissie, E. Lansu uit Aardenburg, zal worden gesproken over de maatschappelijke en sociale mogelijkheden der streekverbetering. Deze bijeenkomst is bedoeld als een voorbereidende informatie voor de agrarische bevolking van Eede. Na ongeveer 2 jaren van voorbereidend werk is men thans zover dat op 8 april aanstaande in het Parochiehuis de Commissie Streekverbetering Eede officieel zal worden geïnstal leerd. Hierbij zullen o.a. aanwezig zijn de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ir. Penders, ver tegenwoordiger van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, het voltallig college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de Provinciale Voorlich tingsraad. vertegenwoordigers van de diverse landbouworganisaties en de gemeenteraadsleden van Aardenburg. Tijdens een bijzonder geslaagde avond in „De Koning van Engeland" is aan twaalf donors de Landsteiner penning van het Roode Kruis uitge reikt. Het waren mevr. C.M. v.d. Walle-Blommaert, mevr. M. Aarts - Boelhouwer, mej. T.M. de Tenter, pa ter Verhoeven en de heren T. van Haren, O. Pieters en ir. E. Puylaert van de afdeling Hulst. Van de afdeling Hontenisse: mej. W. Versluis uit Kloosterzande en mej. T. Lockefeer, mej. Valk, de heer A. Vael en de heer de Maat van de afdeling St. Jansteen. Tijdens deze Roode Kruis bijeen komst trad de voorzitter van de af deling, drs. J.F.J.M. Caspaiie als zo danig af. Wegens zijn drukke prak tijk moet hij dit werk aan een an der overdragen. De heren Constant- se en van Dorsselaer brachten de scheidende voorzitter dank voor alles wat hij in die func ie heeft gedaan. In zijn plaats werd gekozen drs. Th. Adriaansens. Tot bestuurslid werd be noemd de heer A. Valk. Voordat het huishoudelijk gedeelte van de avond afgewerkt werd, gaf de toneelgroep „De Roode Kruis spe lers" uit Middelburg een opvoering van „Het witte legioen", een stuk dat uiteraard in de sfeer van het Roode Kruiswerk past en dat op uitstekende wijze vertolkt werd. In het verslag over 1956 van Van Mierlo en Zoon N.V. deelde de di rectie mee, dat de omzetten en de bedrijfsresultaten in het afgelopen jaar tot tevredenheid stemmen. Op 1 juli 1956 werd een vestiging in Helmond geopend, in september werd het nieuwe kantoorgebouw in Tilburg in gebruik genomen. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 10 procent. De C.V.P.-parlementariërs van het ar rondissement Antwerpen, onder voor zitterschap van minister Segers, heb ben ter bespreking van het vraagstuk van het Moerdijkkanaal, zoals het zich stelt na de verklaring van minister Luns. Na een inleidende uiteenzetting van staatsminister Van Cauwelaert was de vergadering eensgezind van oordeel dat het Moerdijkkanaal de meest geschikte oplossing blijft van het vraagstuk der Schelde-Rijnverbinding. De vergadering drong er tevens op aan, dat de aangekondigde interpel latie van de heer Delwaide zo spoedig mogelijk zou kunnen plaatshebben, ten einde ter zake volledige klaarheid te scheppen. De Bredase rechtbank heeft zich bevoegd verklaard te oordelen in de zaak, die aanhangig gemaakt is te gen de Hagenaar J.M., de exploitant van de voormalige speelclub Woodsi- de te Baarle-Nassau. Zoals men weet zou deze zaak 7 maart voor de Bre dase rechtbank hebben gediend, doch te elfder ure had de Haagse advo caat mr. P. van 't Hoff Stolk, die als verdediger voor M. optreedt, een bezwaarschrift tegen de behandeling bij de rechtbank ingediend. Het standpunt van de Eerste Kamer in de kwestie van de voetbalpool wijkt nauwelijks af van dat van de Tweede Kamer, aldus blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting van justitie. Terwijl zeer vele leden van oordeel zijn, dat de K.N.V.B.-pool, behoudens eventueel tijdens de kabinetsformatie gemaakte afspraken, wel aanvaard baar zou zijn, merkten enige leden op, dat deze voetbalpool duidelijk in strijd is met de loterijwet en dat de minis ter, door hiertegen niet op te treden, nalaat wat hij uit hoofde van zijn ambt verplicht is te doen. Enige leden dringen er bij de minis ter op aan om nogmaals bij de Bel gische regering stappen te onderne men voor de uitlevering van Anneke Beekman. De Kamer is in het algemeen ver ontrust over de slchte toestand in het algemeen in de verschillende gevan genissen en huizen van bewaring. Mo dernisering achten zij zeer wenselijk. Als elfde speler voor het Neder landse B-team, dat woensdag op het terrein van Rotweiss te Essen tegen Duitsland B speelt, is Kerkum van Feyenoord aangewezen. Hij zal rechtsback spelen. Walhout (Noad), die oorspronkelijk rechtsachter stond, wordt rechtshalf. De opstelling wordt dus: Doel: Pieters Graafland (Ajax); Achter: Kerkum en Veldhoen (bei den Feyenoord). Midden: Walhout (NOAD), van der Hoek (Feyenoord) en van Wissen (MVV) Vóór: van der Kuil (Ajax), Krui- ver (KFC), Bieyenberg (Ajax), Tim mermans (ADO) en Moulijn (Feyen oord). Uwe seeler, de speler van Ham burger SV die was aangewezen om de aanval te leiden van het Duitse B-team, is wegens een blessure ver vangen door Siedl van Karlsruher CS. Het voetbalprogram voor zondag dag heeft tamelijk drastische wijzi gingen ondergaan. In ons gewest wer den onder meer enkele hoogst be langrijke wedstrijden ingelast. In de eerste divisie B werd Volen- damAGOVV vervangen door Volen- damFortuna VI. In de tweede di visie B werden uitgesteld: Longa RBC, Dosko—ZFC en UVS—Zeist. Daarvoor in de plaats komen Doeko RBC, UVS—ZFC en Zeist—ONA. In de reserveklasse C gaat NAC 2Spar ta 2 niet door. Bij de amateurs werd in de tweede klasse B de ontmoeting Taxandrla Internos vervangen door het kampl- oenen-duel RACTaxandria. Verder werd Hulst—Internos ingelast. De Viissingse tafeltennisclub Sorry, die vorige week de Zeeuwse titel ver overde, heeft de competitie toch met helemaal zonder kleerscheuren be ëindigd. De Vlissingers zagen zich namelijk en nog wel in eigen zaal een puntje ontfutseld door het laag geklasseerde Sla Raak. De Middel burgers konden dit 5-5 gelijke spel best gebruiken, zo als blijkt uit de stand: Sorry 11-21; Spirit 12-19; Will van Zoelen 2 8-10; Sorry 2 10-9; Sla Raak 9-6; Luctor 9-2; Be Fair 9-1. In de tweede klasse kwam Wilno 2 tegen Spirit 2 niet verder dan een 5-5 gelijk spel, maar dat ene puntje was voldoende om de tweede plaats te veroveren. Hekkesluiter Be Fair 2 liet de kans om van de rode lanta ren af te komen, voorbij gaan. Na een 2-8 nederlaag tegen het bezoe kende Sorry werd in Middelburg met 9-1 verloren van PZEM, zodat de stand nu als volgt luidt: VSV 14-25; Wilno 2 13-19; MTC 12-18; Will van Zoelen 3 13-17; PZEM 13-14; Spirit 2 14-13; Sorry 3 14-6; RTC 13-4; Be Fair 2 12-2. Rapide I heeft er voor gezorgd, dat Hulst, behalve een 2de kiasser in de voetbalcompetitie, ook een 2de kiasser In de hockey heeft. De Hulstenaren behaalden het kam. pioenschap Zuid 3A, door een ver diende (3-1) overwinning op Push 3 te Breda. Het promoveert nu automa tisch naar de 2de klasse. De eerste helft waren de Hulste naren In de meerderheid, maar kon den die slechts door één doelpunt tot uitdrukking brengen. Na de her vatting siaagde Push er in gelijk te maken, maar Rapide verhoogde het tempo en binnen twee minuten was het 21 en tien minuten later 31, waarmee het einde kwam. De goals werden alle na mooi samenspel gemaakt door midvoor Pieavet. Rapide I behaalde het kam pioenschap met een voorsprong van 2 punten op Tilburg IV: 24 punten uit 14 wedstrijden; 41 goals voor en slechts 8 tegen. Het dameselftal behaalde een 40 overwinning op het Push-elftal en eindigt daardoor royaal op de 3de plaats in de 4de klas. Tegelijk met de nieuwe STEM-toto hieronder is er nieuws over de aflevering van verleden zondag. Wat laat nieuws trou wens, want door een technische fout bleef de uitslag maandag uit de krant. Wij verontschuldigen ons hiervoor ten zeerste. Om deze reden kan nu pas gemeld worden, dat ook de STEM- toto van vorige week., geen winnaar had. Het schijnt zeldzaam moeilijk om alle wedstrijden goed te raden en dat is toch vereiste. Met dat al wordt de prijs echter steeds aanlokkelijker. Met de vijf-en-twintig gulden van deze week erbij gaat het thans om 150 gulden. Deze prijs zal een stimulans te meer zijn om een kansje te wagen. Wij willen U er nog graag op at tent maken, dat het niet verplicht is om het formuliertje uit de krant te knippen. Ook oplossingen, die op een briefkaart zijn overgeschnpven gelden. U moet natuurlijk wel den ken aan het controle totaal-cijfer. Verder moeten alle inzendingen op een briefkaart geplakt zijn. De formuliertjes moeten uiterlijk vrijdag 12 uur 's middags in ons bezit zijn. Inzendingen, die later komen, zullen terzijde moeten wor den gelegd. U weet natuurlijk al, dat deel name zonder verplichting en geheel gratis is. Voor de deelnemers (deelneem sters), volgt hieronder traditiege trouw de lijst van adressen, waar de formulieren kunnen worden inge leverd: NAC-Feyenoord NOAD-Willem II Ajax-BVV VVV-PSV DOSKO-RBC Hilversum-Baronie Wilhelmina-NEC Kimbria-Alliance Brabantia-TSC RAC-Taxandria Controle totaal-cijfer: Reserve-wedstrijd: Sparta-Elinkwijk Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, BREDA Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50. Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41. 4? Zoals te verwachten was heeft Le wedorpse Boys het kampioenschap in de eerste klasse A van de afdeling Zeeland van de KNVB veroverd De Boys bleven, met 3-1 baas "over het bezoekende Robur en werden daardoor onbereikbaar voor Noorman nen. Zij mogen nu met Renesse, kam pioen van de eerste klasse B, promo tiewedstrijden spelen om een plaatsje in de vierde klasse van de KNVB. Kruiningen won in deze afdeling min of meer verrassend van het bezoeken de Sehoondijke (3-2). In de eerste klasse B wérden de punten broederlijk gedeeld. Burgh 2 en Brouwershaven scoorden elk één maal, terwijl Dreisehor en Zierikzee 2 het ieder tot twee doelpunten brach ten. In 2A werd slechts één wedstrijd gespeeld, doch deze leverde een nieu we leider op. IJzendijke stuurde na melijk hekkesluiter RCS 3 met een 5-1 nederlaag naar Souburg terug en verdrong daardoor Groede van de eerste plaats. In 2B kwam Philippine weer wat dichter bij het kampioenschap. Dit maal moest Kwadendamme er op eigen veld met 1-6 aan geloven. Cort- In de eerste klasse van de Zeeuw se volleybaicompetitie bonden MVC en Zuidwesters de strijd om de eer ste plaats aan. Het werd de eerste nederlaag voor de Middelburgers, die daardoor de leiding moesten afstaan aan de Souburgers. Michiel de Ruy- ter was kennelijk nog in feeststem ming. De zeelieden verloren eerst met 0-3 van VCU en zagen daarna de beide punten ontnomen door Ma rathon (1-3), waardoor zij de compe titie op de onderste plaats beëindig den. De stand is nu: Zuidwesters 9- 14: MVC 9-14; MTS 8-11; Marathon 9-7; VCU 9-7; Michiel de Ruyter 10-1. In de tweede klasse werd slechts een wedstrijd gespeeld. Koploper EMM moest een puntje afstaan aan Zuidwesters 2 (2-2). gene won met 4-1 van Hansweertse Boys 2. Yerseke 2 kreeg bij Patrijzen een stevige 8-2 nederlaag te slikken. In 2C kwam Zonnemaire alleen op de onderste plaats, want het trok bij SVOWK aan het kortste eind (2-1). Door een ruime 8-1 zege op Zuid zande 2 bleef Sehoondijke 2 gegadig de voor het kampioenschap in 3A. Vlissingen 5 won de derby tegen Wal cheren 2 met 4-2 en klom daardoor van de vijfde naar de derde plaats. Lewedorpse Boys 2 en Robur 2 deel den eerlijk (2-2), terwijl Zeeland Sport 5 een verrassende 2-1 zege boek te op IJzendij'ke 2. In 3B zag Steen 3 zich op eigen veld met 1-4 geklopt door Hulst 3. Het kwam daardoor definitief op de on derste plaats. De schaakvereniging Zierikzee is er nog niet in geslaagd, zich definitief veilig te stellen in de 2de klasse C van de landelijke competitie, want zij kreeg van het bezoekende HCSV 2 een 2,5-7,5 nederlaag te slikken. Voor de promotie naar de eerste klasse van de Zeeuwse schaakcompe titie werd de eerste wedstrijd ge speeld. Middelburg 2 en VSV uit Sluiskil bonden in Breskens de strijd aan, maar zij kwamen nog niet tot een beslissing. Met twee afgebroken partijen is de voorlopige uitslag 4-4. MAANDAG luidde de stand in de zesdaagse van Chicago: 1 Strom Tressider (Austr.) 402 punten; 2 SmitsPost (Nederland) 290 pun ten, 3 PesekErnst (Amerika) 83 punten. De bljiartvereniging Luctor te Hein- kenszand speelde een wedstrijd te gen Goes. Het treffen werd door Luctor met 606 tegen 536 punten gewonnen. Dit is nog een actie-moment uit de wedstrijd Breskens-Clinge, die een kleine (1-0) zege opleverde voor de thuisclub. Dat de gasten de winst niet cadeau gaven bewijst deze fo to. De Breskens-keeper moet sprin gen voor wat hij waard is om het leer te bemachtigen. DOCTORAAL RECHTEN J. H. Stieger, oud-Goesenaar, slaag de aan de universiteit te Nijmegen voor het doctoraal-examen rechten. GOES, 25 maart Groenten: witlof A2 26-31, BI 26, B2 26, afw. 6-10, krop sla Al 16, Bi 11-12, spinazie 2 44-45, afw. 29-31, andijvie 2 31-41, uien 8-9. prei 13-17, rabarber 34-37, radijs 18- 22, r.kool 7-13. ROTTERDAM, 25 maart Aanvoer in totaal 1638, vette koeien en ossen 1109, varkens 529. Prijs in centen per kg vette koeien ie kw. 320-340, 2e kw. 295-320, 3e kw. 280-290, varkens (lev. gew.) 175, 173, 170. Vette koeien aanvoer iets meer, handel levendig, ruim prijshoudend, enkele prima's bo ven notering. Varkens (lev. gew.) aan voer aanmerkelijk kleiner, handel vlug hoger in prijs, prima exemplaren bo ven notering. Konstanz 315 (-1). Rheinfelden 239 (-3). Breisach 170 (-14). Straatsburg 250 (-5). Maxau 435 (-9). Mannheim 303 (onveranderd) Mainz 340 (+5) Bingen 241 (+7). Kaub 270 (+6)! Trier 220 10). Koblenz 288 (+9). Keulen 294 (-4). Ruhrort 508 (-18). Lobith 1149 (-23). Nijmegen 934 (-21). Arnhem 929 (-19). Eefde IJssel 489 (-17). Deventer 380 (-17). Monsin 5540 (onveranderd). Visé 5059 (+9) Borgharen 4038 (+88). Belfeld 1180 (+3). Grave beneden de sluis 510 (+12) De scheepvaart op de Waai boven N- megen is in de komende nacht niet gestremd. i I

de Stem | 1957 | | pagina 3