Commissaris der Koningin opent districtsbureau Rijkspolitie Schoondijkse leiding en raad over water grondaankoop Afscheid kringhoofden van Bescherming Bevolking Kans op nieuwe lening Ylissingse zeevaartschool r SNELPONIijmtderaarstestukkenaaneenvELPON Belastingambtenaren hadden kritiek op zondagsdienst Speurhond zocht de sleutel op O. Z.-Vlaamse ARKA vergaderden Pastoor J. Nuyen te Delft overleden Jongetje uit Breda overreden Grondkamer Aan onze kwartaalabonnees Walcheren Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN Stationschef benoemd te Kapclle-Bieselinge Faillissementen Beambten in textiel bedrijven bijeen te Hulst Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 26 MAART 1957 Op originele wijze werd gistermiddag het districtsbureau der rijks politie te Middelburg geopend. Op het grasveld voor het Abdijgebouw aan de Groenmarkt, waarin dit bureau is ondergebracht, legden tien der genodigden een busje, in houdende een sleutel neer; ditzelfde deed de Commissaris der Koningin met de goede sleutel. Toen werd de politiehond van wachtmeester v. d. Vreede uit Axel lucht gegeven aan de hand van de Commissaris en na een paar speelse wendingen pikte de hond de goede sleutel op en ap porteerde hem. de verhouding, ook in het persoonlijke vlak met de rijkspolitie was geweest en hoopte dat zij in lengte van jaren ten volle profijt zou trekken uit haar nieuw districtsbureau. De procureur-generaal bij het Haagse Hof, mr. v Gilze, complimen teerde de rijkspolitie met haar vor stelijk nieuw tehuis, het mooiste in den lande, om daarna de kwaliteiten van het korps en zijn commandant aan te stippen. Spr. memoreerde hoe binnen enkele dagen bij de Kamer een politiewet in behandeling komt, welke de verhouding justitie-politie beoogt te regelen. Voor Zeeland is die In de Statenzaal waren vooraf de ongeveer tweehonderd genodigden door de Commissaris der Koningin be groet. waarna de districtscommandant majoor v. Ballegoyen de Jong, het woord nam en uitdrukking gaf aan zijn vreugde over de dag der opening cn. over het feit, dat de rijkspolitie, die zo vaak gast is bij allerlei plech tigheden, thans ook eens als gastvrouw mag optreden. Spr. zei dat het deel der abdij, waarin thans de rijkspolitie zo'n prachtige home kreeg, in de loop der eeuwen voor zeer uiteenlopende doel einden diende. Eerst woonden er de monniken en kanunniken, die er hun refter hadden, na de reformatie werd het achtereenvolgens zetel van de Staten, departementaal gerechtshof, concertzaal en daarna tot 1940 weer Statenzaal. Ook de Munt is er nog in gehuisvest geweest. Totaal verwoest in 1940, werd het zorgvuldig herbouwd en thans kreeg de politie het toege wezen, die er een praktisch en doel matig verblijf vindt. Grote dank bracht de majoor aan de departementen, die het hunne aan de restauratie hadden bijgedragen en aan Ged. Staten en de Rijksgebou wendienst. Hij huldigde de architect, ir. Lussunet, diens naaste medewer kers en aannemer v.d. Klippe. Spr. vergat evenmin het Middelburgse ge meentebestuur in zijn dank te be trekken, noch enkele andere instan- ties. In het bijzonder richtte spr. zich tot de Commissaris der Koningin, die hij een politie-commissarls noemde, omdat hij altijd achter haar staat en ten dele ook het initiatief nam voor het onderbrengen van bet districts bureau in een monumentale ruimte. Een kwalitatieve verheffing van de politie zal. met begrip voor haar door de overheid, er toe bijdragen dat de verhouding tussen politie en publiek beter wordt Ais aandenken aan de dag schonk spr. de Commissaris der Koningin een foto-album, waarin de werk zaamheden der rijkspolitie in Zee land staan uitgebeeld. Egoïsme.... Jhr. mr. de Casembroot zei, dat er een klein beetje e|oisme had geschuild achter het streven om de rijkspo litie in de abdij te brengen. Den Haag had laten verstaan, dat de wederop bouw der abdij versneld zou worden, indien men er waardige bewoners voor had. Mede orpdat de rijkspolitie slecht was gehuisvest, had men 'toen ook aan haar gedacht. Spr. memoreerde hoe prettig steeds wet eigenlijk niet nodig, omdat de verhouding tussen beide instanties er ideaal is. In Zeeland, zei hij verder, wordt de justitie uit Den Haag altijd geconfronteerd met een zekere fris heid. indien zij Zeeland bezoekt. Kolonel Gerritsen, waarn. algemeen inspecteur en gen.-commandant der rijkspolitie te Den Haag, stak een grote pluim op de pet der Zeeuwse politie-mannen, omdat het peil waar op ze staat zeer hoog is, hij schreef dit ook toe aan majoor van Balle goyen de Jong, die er waarlijk zijn ziel en ook zijn verlof, ingelegd heeft. Felicitaties werden verder nog uit gebracht door mr. v.d. Hoeven, na mens de Zeeuwse burgemeesters en de heer Reneman. commissaris van politie te Middelburg, namens de korpschef der Zeeuwse gemeentepo litie. Majoor van Ballegoyen beantwoord de alle sprekers en beklemtoonde de dienende taak der politie. Hierna volgde de opening en de bezichtiging van het burchtachtige bureau. Behalve het provinciale be stuur, zagen wij o.m. vertegenwoordi gers van justitie, leger en vloot en diverse Zeeuwse burgemeesters. In de zaal van de Roode Leeuw te Aardenburg werd afscheid geno men van de beide kringhoofden van de Kring Z 3 van de Bescherming Bevolking en werd het nieuwe kring- hoofd welkom geheten. Daartoe wa ren een groot aantal genodigden, waaronder de meeste burgemeesters van west-Zeeuwsch-Vlaanderen. hoof den van dienst van de B.B. en de po litie hier aanwezig. Na een koffietafel nam de voor zitter van de kringraad burgemeester F. A. van Rosevelt uit Schoondijke het woord en schetste in een uitvoe rige rede, waarin ook de vrolijke noot niet achterwege werd gelaten het werk van de aftredende kring hoofden. Hij wenste namens allen het kringhoofd A. I. Catsman uit Aarden, burg geluk met zijn volledig herstel na het hem overkomen ongeval en memoreerde de tijd, dat deze voor de B.B. had gewerkt. Aan mevr. Catsman werden bloe men aangeboden. Tot de heer L. Stoorvogel, het plaatsvervangend kringhoofd. sprak burgemeester van Rosevelt woorden van grote waardering voor de opoffe. ringen die deze oud-politie-officier zich had getroost om de noodzaak van de B.B. aan te tonen en nood- wachters te werven, Ook voor mevrouw Stoorvogel wa ren er bloemen. Het nieuwe kringhoofd de heer W. Catsman werd welkom geheten. Met weugde werd geconstateerd, dat het hier een man uit dé'stréék is die met 1 april de taak van kringhoofd zal voortzetten. Onder bevredigende belangstelling hield de A.R.K.A. oost Zeeuwsch- Vlaanderen in het Gezellenhuis te Axel haar jaarvergadering. Burgemeester Reuser gaf een kort verslag aangaande de huidige ver houding A.R.K.A.K.A.B. Spreker meende, dat de K.AB. in haar finan ciële wensen nogal ver ging. Uit de vergadering ging echter een stem op om kost wat kost de binding met de K.A.B. te behouden; desnoods over te gaan tot een volledige fusie met de K.A.B. De voorzitter meende echter, dat niet moet worden vooruit gelopen op de e.v. nog te geven richtlijnen van wege het episcopaat. Verder twijfelde hij er aan of een volledige binding wel enig nut zou afwerpen. Uit het verslag van de penning meester, de heer R. Slock, bleek, dat de afdeling wat de financiële zijde betreft zo gezond als een visje is. De periodiek aftredende bestuurs leden werden alle herkozen. Tot voorzitter werd weer benoemd de heer H. Agten. Zondagsdienst Bij behandeling van het punt be stuursbeleid kwam nog al enige re actie .los. De groep belastingen was van mening, dat het hoofdbestuur van een bond met confessionele inslag de groep belastingen lelijk in de steek had gelaten. Spreker doelde hier op de 8-uren diénst op zondagen en chris telijke feestdagen. Men was van me ning dat volgens het Rijksambtena renreglement ieder het recht heeft om slechts 4 uur zondagsdienst te doen. Wegens personeelsgebrek werd dit, voorzover het de buitendienst betreft, gebracht op 8 uur. Dit is echter steeds zo gebleven. Men was van mening dat, als er personeelste kort is. meer personeel moet worden aangeworven. De zaak op sleeptouw houden mag niet gaan ten koste van de zondagsdienst. Iedere ambtenaar is bereid meer uren te maken als het noodzakelijk is. Dit mag echter geen regel zijn of worden. De heer van Luxemburg van het A.R.K.A.-bureau zei hierop, dat van wege het hoofdbestuur reeds ver scheidene malen besprekingen aan gaande dit onderwerp op het depar tement zijn gevoerd. Spreker zeide dat men aanvankelijk aan het lijntje werd gehouden, totdat uiteindelijk de directeur-generaal uitmaakte, dat deze kwestie niet bij het departement thuis hoorde, maar bij de Inspecteurs van I, en A. zelve die in deze zelf standig kunnen beslissen, In verscheidene inspecties werd daarop volgens spreker de zondags dienst teruggebracht tot 4 uur. Dat dit in Zeeuwsch-Vlaanderen niet kon geschieden, komt volgens de betref fende inspecteur vanwege het te gro te bewakingsgebied. De belastinggroep zag gaarne, dat deze kwestie centraal werd geregeld op 4 uur en dat het hoofdbestuur de behandeling ervan niet overliet aan de afdelingsbesturen. Ook bracht spreker namens de kringraad dank aan de hoofden van dienst die te IJzendijke de oefening hadden verzorgd. Zowel het scheidende kringhoofd A. I. Catsman als het scheidende plaatsvervangende kringhoofd L. Stoorvogel spraken woorden van dank voor de steun en medewerking die zij bij hun taak hadden onder vonden. terwijl verder nog het woord werd gevoerd door de rijksinspecteur van de B.B. mr. Bolle uit Den Haag, die de onderlinge verhoudingen en de samenwerking in west Zeeuwsch- Vlaanderen roemde, door A. de Kam, namens de Stichting Bevordering B.B. de plaatsvervangend comman dant van de provincie Zeeland A.D.O. C. Fokker van Crayestein van Ren- gerskerke, zuster Bos uit Schoon dijke namens de D.S.V., terwijl het nieuwe kringhoofd W. Catsman, dankte voor het vertrouwen, dat in hem was gesteld. In de ouderdom van 83 jaar over leed te Delft pastoor J. Nuyen, eme ritus-rector van het r.-k. weeshuis te Den Haag. De overledene werd op 13 september 1873 in Den Haag ge boren en op 15 augustus, Bennebroek, Amsterdam, Voorburg en Alkmaar. Daarna was hij pastoor te Ooltgens- plaat, Moordrecht en van 1924 tot 1931 pastoor te 's-Heerenhoek. Daar na werd hij rector van het r.-k. wees huis te Den Haag en op 4 maart jl. vestigde hij zich te Delft. Zesjarig Hansje van Melle stak maandagmiddag in de Dr. Struycken- straat te Breda plotseling de rijweg over zonder daarbij op het verkeer te letten. Deze onvoorzichtigheid had een tragische afloop want juist op dit moment kwam de personenauto van de heer J. C. A. V. uit Hoeven aangereden. De bestuurder kon niet voorkomen, dat hij het jongetje aan reed, zodat het onder de wagen raakte en op slag werd gedood. De heer A.J. Groenewege te St.- Maartensdijk is bij koninklijk besluit benoemd tot lid van de grondkamer voor Zeeland. In 1950 stelde de gemeente Vlissin- gen aan de vereniging „De Ruyter- sehool" gelden ter beschikking tot een maximum van f 850.000,voor herbouw en uitbreiding van de zee vaartschool. De hoofdsom zou drie maanden nadat de school voltooid was, terugbetaald moeten zijn. Nu moet nog een bedrag van f 321.628 worden betaald. De nieuwe zeevaartschool is in 1953 al in gebruik genomen, zodat het hele bedrag reeds lang afgelost had moeten zijn. De gemeente nam 'tot nu toe echter een soepel stand punt in, gezien de vrij gunstige kas- positie. Nu zijn echter de omstandig heden zo, dat de gemeente zelf de uitgeleende gelden behoeft. Op het eind van het vorig jaar kreeg de ge meente rijksgoedkeuring voor de rea lisering van verschillende omvang rijke objecten. Overigens biedt de kapitaalmarkt, praktisch geen moge lijkheid meer om binnen het gestelde rentegamma definitieve leningen op te nemen. De vereniging „De Ruyterschool" moet voor de middelbare technische school nog omvangrijke betalingen verrichten en is dus niet in staat verdere afbetalingen te doen. B. cn W hebben nu een geldgever bereid ge vonden een kasgeldlening van 500.000 gulden te verstrekken gedurende een periode van 8 maanden en tegen een rentevergoeding van 4.75 pet. per jaar. Deze kan bestemd worden'voor extra aflossing van de tijdelijke geld lening en voor de betalingen voor de middelb. technische school. B. en W. DE KWITANTIES VOOR HET TWEEDE KWARTAAL 1957 WORDEN BEGIN APRIL A.S. UITGEZONDEN Indien (J de voorkeur geeft aan betaling per giro U bespaart dan 15 cent incassokosten of 35 cent indien onze kwitantie per post moet worden aangeboden wordt U verzocht een bedrag van 7.-- te stor ten of over te maken op onze girorekening no 278841 en wel voor 30 maart a.s. Voor abonnees, die buiten ons verspreidingsgebied wonen en de krant per post ontvangen, wordt dit een bedrag van 7.70 Administratie Dagblad De Stem willen graag deze gelden op gelijke voorwaarden aan de „De Ruyter school" doorgeven en stellen de raad voor aan de vereniging een kasgeld lening te verstrekken tot 1 december a.s. tegen een rentevergoeding van 4.75 pet. per jaar. MIDDELBURG GEMEENTE MIDDELBURG TIJDELIJKE AFSLUITING SPOOR WEGOVERGANG Burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat de spoorwegovergang bij de Oude Vlis- singseweg wegens het verichten van werkzaamheden, van woensdag 27 maart 1957 te 22.30 uur tot donderdag 28 maart 1957 te 6.00 uur voor alle verkeer gesloten zal zijn. Middelburg, 23 maart 1957. Burgemeester en Wethouders voor noemd, N. Bolkestein, burgemeester. J. Ph. Koene, secretaris. Weer een restauratie, die tegenvalt Vorig jaar trok de raad een be drag uit van f. 60.000 voor de restau ratie van enige huizen in de Kuipers poort. Na aftrek van de rijks- cn provinciale subsidie bleef een be drag van f. 32.692,-. ten laste der gemeente. Nu is echter gebleken, dat de res tauratie f. 14.000 meer zal kosten, waarvan de gemeente f. 11.844 moet betalen. B. en W. vragen nu de raad, die maandag a.s. bijeenkomt, een aan vullend krediet voor dit bedrag. Stroom en water voor Stromenwijk B. en W. schrijven de raad: Nu het bouwrijpmaken van het eerste deel van de Stromenwijk in uitvoering is, dienen tevens maatregelen te worden getroffen voor de water- en elektri citeitsvoorziening, alsmede voor de openbare verlichting. Nog in de loop van dit jaar zal een flink aantal woningen in aanbouw ko men. Naar raming zullen met vorenbe doelde voorzieningen de volgende' be dragen zijn gemoeid: water f. 37.000.-- elektriciteit f. 72.000 en openbare ver lichting f. 16.000.-. In het voor elektriciteit opgegeven bedrag zijn de kosten voor de bouw van een transformatorhuisje begre pen. Het ligt voorts in het voorne men alle woningen in de Stromenwijk aan te sluiten op een voltage van 220 volt. In verband hiermee vragen b. en w. een krediet van f. 88.000 ten laste van het elektriciteitsbedrijf en een krediet van 37.000 ten laste van het waterleiding-bedrijf. Ne<ioi' beiaardeoiicerten Gedurende de maanden juli en augustus zullen op het carillon van de Lange Jan, negen beiaardconcerten worden gegeven, telkens op de woens dagavond van 20 - 21 uur en wel dooi de volgende beiaardiers: 3 juli: Ferd. Timmermans van Rotterdam; 10 juli: A.J. de Groot van Bergen op Zoom; 17 juli: Sjef van Balkom van 's-Her- togenbosch; 24 juli: Th. Ferwerda van Middelburg; 31 juli: Gaston van den Bergh van Mechelen; 7 augustus: P. H. Broerse van Vlissingen; 14 aug. Ferd. Timmermans van Rotterdam; 21 augustus: Th. Ferwerda van Mid delburg en 28 augustus: Sjef van Balkom van 's-Hertogenbosch. Heinkenszand OVER LEVEN EN WERKEN VAN' BLINDEN Met stijgende verbazing luisterden en keken de talrijke aanwezigen, tij dens de door de Ned. Blindenbond in zaal Hoondert georganiseerde avond, naar de heer Joh. van de Berg. Zelf reeds meer dan 30 jaren blind, wist hij zijn toehoorders ruim 3 uren uitermate te boeien met zijn praatjes voor de vuist weg. Geestig en onderhoudend waren z'n uiteenzettingen over het leven en werken der zozeer door hun lot ge troffen blinden. Burgemeester Derckx had tevoren met een kernachtig woord namens de gemeente de avond ingeluid en de muziekvereniging Euterpe zorgde met de uitvoering van enkele welge kozen werken voor een vlotte start. De vertoning van de film „Eén van ons", maakte op de toeschouwers grote indruk en was een stuk rea listisch blindenleven. De belangstellenden hebben zich bij deze en de vertoning van de rol prent „Sport en spel door blinden", met verwondering afgevraagd hoe de blinde commentator met vele ver rassende monologen, het beeld op de voet wist te volgen. Overigens toonde laatstgenoemde film welk een per- i Advertentie» bij lijn i 'nt- spel weet te fectie ook de blinde spanning in sport en bereiken. Van de verdere programma onder delen noemen we nog een braille demonstratie, waarhij Je heer v.d. Berg de hele zaal op originele wijze aan het braille schrift lezen zette. In zijn slotwoord gaf dr. v. Maa- nen een explicatie over enkele mo derne technische vindingen ten behoe ve van de blinden en was in zijn dankwoord aan de blinde gastheren de tolk van de aanwezigen voor deze hoogst belangwekkende kennismaking GROENE KRUIS ORGANISEERT GROOTSCHEEPSE BAZAR Tijdens een door de Groene Kruis afd. gehouden vergadering werd be sloten op 24 en 25 mei a s. een groot scheepse bazar te organiseren om daaruit de kosten te bestrijden welke de inrichting van het nieuwe Groene Kruis gebouw medebrengt. Uit be stuur en leden werd een bazarcomité geformeerd, dat de voorbereidende werkzaamheden op zich zal nemen. Hansiveert Wilde staking op scheepswerf Twintig arbeiders van de scheeps werf alhier zijn een halve dag in wilde staking gegaan, omdat de directie hun eis om het aandeel in de winst met 50 pet. te verhogen niet wilde inwil ligen. Een bondsbestuurder bracht de mannen spoedig aan het verstand, dat op deze wijze niet te werk moet worden gegaan om iets te bereiken. Daarop is het werk hervat en wer den onderhandelingen geopend op 'n meer parlementaire manier. Die heb ben wel tot het beoogde doel geleid. Kloetinge Wie zag het De groepscommandant van de Rijkspolitie te Kloetinge, verzoekt ieder die getuige is geweest van het verkeersongeval op 23 maart, onge veer 15 uur, op de Rijksweg te Kloe tinge, even ten oosten van het via duct, waarbij de heer en mevr. B. uit Biervliet ernstig werden gewond, zich met hem in verbinding te stellen of met de politie zijner woonplaats. ..KLOETINGE" UIT DE BRAND De v.v. „Kloetingen" die financieel cnigzins in nood verkeerde hield een bazaar in „Amicitia". Reeds in de middaguren maar voor al 's avonds was deze fancy-fair druk bezocht zodat ..Kloetinge" ongetwij feld niet van de regen in de drop gekomen is. Van de diverse stands was het rad van avontuur weer de grootste trek pleister. Aan de bazar was tevens nog een grote verloting verbonden. Rilland „Klein Grondbezit" vergaderde De vereniging „Klein Grondbezit" hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr. J. van.Hou- te in „Het wapen van Rilland". Uit het jaarverslag bleek o.m. dat de vereniging momenteel 48 leden telt. Het financieel overzicht sloot met een batig saldo van f 2241.11. Het aftr, bestuurslid N. B. de Leeuw werd met grote meerderheid herkozen. Het agendapunt „herdrainage van perceel D 568 aan de derde weg" gaf aanleiding tot langdurige discussie. Yerseke OVER 't WEGDEK GESLINGERD In een dolle bui kreeg de scooter berijder J.S. het in zijn hoofd om zijn kameraad N.K. op zijn fiets mee te trekken. Op het einde van de Zanddijk ging dit slepen mis en werd K. over de weg geslingerd. Met een hevig bloedende hoofdwond bleef de ze bewusteloos liggen. Dr. Ampt ver leende geneeskundige hulp en lever de beide personen aan hun woning af. Per 1 april is de commies-titulair J. C. Koster te Goes benoemd tot stationschef 4e klasse te Kapelle- Biezelinge. J. van Gent, koopman, Westwal 91, Goes. R. C. Mr. A. J. W. van Roijen. Cur. Mr. C. M. Kegge. Goes. J. Wagenaar, Achterweg 30, Kleetin- ge. R. C. Mr. J. A. Abbing. Cur. Mr. G. A. Renting, Goes. G. J. Wevers, aannemer, Dijkstraat 36, O W. Souburg. R. C. Mr. B. S. Sieperda. Cur. Mr. H. Bruin, Middel burg. De raad van Schoondijke kwam voor de afwikkeling van een kleine agenda in voltallige vergadering bijeen. Aan het gemeentepersoneei werd over het tijdvak van 1 oktober tot 1 'januari een verhoging van 10 pet verleend op de kindertoelage en de kindertoeslag. Aan de heer A. Salomé te Oostburg werd een perceel bouwgrond aan de Dorpsstraat beschikbaar gesteld in ruil voor het reeds eerder aan de heer Salomé beschikbaar gestelde perceel tussen de panden van de heer W. J. Leenhouts en de heer Risseeuw aan het Dorpsplein. Aan de aannemersfirma de Bliek te Schoondijke werd even eens een perceel grond aan de Dorpsstraat in principe beschikbaar gesteld, zodat de open ruimte voor het voormalige gemeentehuis nu geheel be schikbaar is. Mej. M. Scheele ging, aldus haar schrijven akkoord met het 21-meter- plan, waardoor ter plaatje een trot toir kan aangelegd worden van 1.5 m breedte. De raad sprak de hoop uit dat ook de bewoners die zich met dit plan nog niet konden verenigen hun zienswijze zouden veranderen waar door het trottoir kan worden doorge trokken. Verandert deze zienswijze niet da,n zal ter plaatse een trottoir moeten gelegd worden van 0.5 m breedte, welke breedte totaal onvol doende is en vooral voor de spelende jeugd grote gevaren inhoudt. Premie en krediet Aan P. de Lijser en de erven wed. P. Daansen te Oostburg werd een premie toegekend voor het aan brengen van een watercloset. Het krediet in rekeningcourant met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten groot f 225.000.- werd verlengd tot 4 mei 1957, of zoveel later als door de Bank aan de gemeente kan worden verleend. Met de N.V. Waterleiding Maat schappij Zeeuwsch - Vlaanderen werd voor de tijd van 1 mei 1957 tot 1 no vember 1957 een kasgeldlening aan gegaan groot f 200.000.- tegen een rentevoet van 1/4 pet lager dan de per 1 mei 195. geldende rentevoet voor kasgeldleningen. Voor de uitbreiding van de Rijks- landbouwwinterschool besloot de raad opnieuw tot aankoop van 1250 m2 grond van de familie van der Slikke. Begroting De begroting 1E57 werd vastgesteld met de volgende cijfers. Gewone dienst inkomsten en uitgaven f 423.290.55. Deze dienst werd slui tend gemaakt door een bijdrage van de algemene reserve tot een bedrag van f 16.102.39. De kapitaalsdienst vermeldt in uitgaven een bedrag van f 2.667.413.98 en in inkomsten f 1.797.730.50; met een nadelig saldo dus van f 869.683.48. De heer de Badts dankte het secretarie-personeel voor het feit dat de begroting on danks de mindere bezetting drie maanden eerder klaar war gekomen dan vorig jaar en sprak de hoop uit dat de volgende begroting nu op tijd zou worden ingediend, Hetzelfde lid drong er bij het college van b. en w. op aan met betrekking tot de uitvoe ring van diverse werken de nodige zuinigheid te betrachten. De voorzitter nam de dank voor het personeel over en zegde toe de no dige zuinigheid zo mogelijk te be trachten. Waterleiding De voorzitter voegde aan de agenda toe een schrijven van de wa terleidingmij. inhoudende het plan om de weg naar Sasput tot cn met de hofstede van de heer de Hullu aan de Punt te voorzien van waterleiding. Hiervoor gold echter een drietal voor waarden, Diegenen die bij een vorig plan bereid waren tot aansluiting moeten dit weer zijn, van de 6 agrari sche bedrijven moeten zich 5 bedrij ven voor aansluiting verklaren en de raad zal moeten besluiten om die woningen, die aansluitbaar zijn, te verplichten om zich ook werkelijk aan te sluiten. Na een langdurige dis cussie, waarbij vooral de belangen van de agrarische bedrijven en de door deze bedrijven te betalen tarie ven uitvoerig werden besproken, be sloot de raad om aan de derde voor waarde te voldoen. TERNEUZEN Burgerlijke staiul Geboren: Werner P. P. zv W. G. Rijckaert-de Nijs; Levina W. dv G. A. van de Wege-Hamellnk; Jacob A. zv M. E. Wijdeveld-Leunis; Jan zv J. Gout-van Stee; Peter E. zv J. van de Wege-de Feber; Silvia F. dv J. Riek- wel-Meesen; Cornells A. zv A. Geen- sen-van der Meulen. Huwelijksaangiften: M. de Pooter, 24 j. te Hoek en A. Wisse. 20 j. Chr. van Dodewaard, 20 j. en M. Scheele, 20 j. R. A. van Oppen, 23 j„ te Oost en West Souburg en E. S. T. Kaan, 23 j. A. A. M. Bockstael, 32 j., te Sas van Gent en G. C, M. van Leeu- we, 22 j. Overleden: Maatje Dees, 84 j., wed. van J. van Hoorn, te Axel. Petrus V. A. Galle, 58 j., echtg. v. P. H. M. Arentz. Jacomina Raas, 72 j., echtg. van M. Moerings. Sluiskil WONINGBOUW Begunstigd door het vroegtijdige lenteweer maakt de bouw van een 60-tal huurkoopwoningen voor de C. N.A. thans goede vorderingen. En kele blokken van dit bouwproject zijn reeds onder kap en het zal voor de toekomstige huurders prettig zijn te kunnen vernemen, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, om streeks juni de woningen betrokken zullen kunnen worden. Gezamelijk met de bouw van een 30-tal wonin gen van de bouwvereniging, waar toe onlangs eveneens werd besloten, gaat Sluiskil hierdoor wederom een belangrijke uitbreiding tegemoet. H.K.W. VERGADERT Districtsbestuurder G. de Heus was de gastspreker van het Handels- Kan toor- en Winkelpersoneel afdeling Sluiskil. Spreker gaf onder meer een uit eenzetting over de positie van de on dernemingsraden en de snel groeien de automatisering van de industrie. Deze stof ontwikkelde een levendige discussie. Het was de heer Heus daarbij wel toevertrouwd zijn ant woord op hetgevraagde te geven. Sas van Gent EERSTE VORMINGSAVOND VAN DE INSTUIF. Zaterdag jl. was het voor de eerste maal de beurt aan de maandelijks geplande vormingsavond. Het onderwerp van de avond was: de liefde. Ofschoon dit misschien een reeds veel besproken onderwerp is, gelukte het kapelaan Sam uit Vlis singen, die deze avond verzorgde, op bewonderenswaardige wijze om de aanwezige jongelui te boeien. De spreker benadrukte, dat veel van hetgeen gewoonlijk als liefde wordt betiteld, ver beneden het ihe" aal blijft van de liefde zoals deze door God in de schepping is bedoeld. Bovendien wees hij erop dat het nor maal is. dat deze liefde, die dus zo oud is als het bestaan van de mens, in elke tijd nieuwe vormen aanneemt Hierop aansluitend sprak hij dan ook zijn volle, vertrouwen uit in de mo derne jeugd. In de hierop volgende discussie kwamen nog enkele actuele onder werpen aan de orde. Het wat vooral de vaak originele en humoristische verteltrant, die deze avond boeiend maakte. Voor de volgend eweek staat er een zeer interessante avond op het programma. De Mixted Melody Ma kers, onder leiding van E. Hallegraaf, zullen dan een cabaret-voorstelling geven. Zuiddorpe De gemeente raat bouwen Eindelijk zullen de reeds lang in het vooruitzicht gestelde, vurig ge wenste, vier arbeiderswoningen er nu komen, althans de eerste spade 'er voor is gestoken. Zij worden gebouwd in de vroegere wijk Molenbroek te genwoordig Noordweg. Het worden ruime gerieflijke woningen, voorizen van modern comfort, maar dienten gevolge volgens de in Zuiddorpe heer sende huurbegrippen wel wat duur voor de beur.* van een arbeider. AXEL HANDWERK- EN BREISHOW Door toedoen van de Katholieke vrouwen, zal in samenwerking met de fa. Sijpfeld woensdagavond a.s. om half acht een handwerk- en brei- show \Mtü'den gehouden. HULST JAARVERGADERING V.V.V. De plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer hield haar al gemene ledenvergadering. De be stuursleden J. Loof, B. Wilking en A Eggermont werden als zodanig herkozen. Het jaarverslag van de secretaris weerspiegelde de grote ac tiviteit van de V.V.V. over 1956 en het verslag van de penningmeester Vermeldde een batig saldo. De contributies werden aan de hui dige omstandigheden aangepast; van f. 2.50 kwamen ze, bij besluit van de vergadering op 5 gulden per jaar. In deze bijeenkomst gingen stem men op om bemiddelend op te tre den inzake het „Reinaertconflict", doch op die gedachte ging men niet in, dit is geen V.V.V.-werk, oordeel de de vergadering. Tot slot werden enkele interessante films vertoond, o.a. een over Gos- lar en een over Duitse volksgebrui ken. Graauw EERVOL ONTSLAG BIJ BOERENLEENBANK De heer H.W. Dalmijn heeft eervol ontslag aangevraagd als kassier der plaatselijke Boerenleenbank en wel met ingang van 1 mei a.s. Als opvol ger werd door het bestuur der bank benoemd de heer R.N. Lafaare alhier De vertrekkende kassier heeft de bank ruim 30., jaar tot tevredenheid gediend, nadat hij tevoren als be stuurslid 8 jaar het wel en wee der instelling heeft meegemaakt. UITBREIDING FANFARE-BESTUUR Het bestuur onzer fanfare heeft een uitbreiding ondergaan door de benoe ming van 2 nieuwe bestuursleden t.w. de heren P. Boënne en Alb. Dalmijn. Laatstgenoemde zal de functie van secretaris vervullen. DUURDERE PLAATSEN IN DE KERK Het kerkbestuur heeft zich genood zaakt gezien de prijzen der verpach te zitplaatsen in de kerk. alsmede de tarieven der verschillende kerkelijke diensten te verhogen. Deze prijsverhoging wordt 'gemoti veerd door de grote onkosten die de herstellingen aan het kerkgebouw met zich hebben meegebracht. Groenendijk KIND AANGEREDEN Toen de heer v. W. een groep spe lende kinderen passeerde die juist tevoren, doordat v. W. signalen had gegeven, het trottoir waren opgegaan liep het 6-jarig dochtertje van de heer C. terug de weg op en werd door de auto van v. W. gegrepen. Hoewel v. W. krachtig remde en uit week, werd het kind door de linker zijde van de achterbumper geraakt. Hoewel het ongeval zich zeer guns tig liet aanzien, bleek, nadat de dok ter ter plaatse was gekomen, het linkeronderbeentje te zijn gebroken. Het kind is door de dokter naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. ISieuiv-Namen HULDIGING JUBILARISSEN Er was feest bij de K.A.B Zij heeft twee zilveren jubilarissen, de heren G. Himbrecht en C. Bosschaert ge huldigd. De voorzitter verwelkomde op hartelijke wijze de aanwezigen in het bijzonder de jubilarissen en de sprekers. Pater Pisters en de heer v. Kaam, districtbestuurder van de Kath. Bouwvakvereniging. Vervolgens richtte hij zich tot de jubilarissen en schetste in het kort de verdiensten van hen beiden. Vervolgens spelde de adviseur hun de zilveren speldjes op en sprak hen hartelijk toe. De echtgenoten van de jubilarissen kregen ieder een bloe menmand. Districtbestuurder van Kaam sprak enkele woorden tot de jubilarissen en schetste de moeilijk heden, die zij gedurende deze 25 jaar in hun vakverenigingen hebben door gemaakt. „Blijf Uw organisatie trouw en nu naar Uw gouden jubileum". Pater Pisters belichtte om in de sfeer van de avond te blijven, het leven van hen in alle omstandighe den, ook bij haar ontspanning. „Pas op dat ge geen robot wordt en dat ge de ontspanning niet gebruikt zo als maniakken. Blijf bij alles mens en toont U als waardige arbeiders. Recht hebt ge op comfort doch ge bruik het goed". De voorzitter dankte pater Pister» voor zijn hartelijke woorden en wens te hem een tot weerziens. OOSTBURG RAADSVERGADERING Op woensdagavond om half acht zal de Raad der gemeente een open bare vergadering houden. De agenda vermeldt 15 punten, waarvan de voornaamste zijn: beëdiging en instal. latie van het nieuwe raadslid P.J. Barra; benoeming leraar oude talen aan de gemeentelijke gymnasiale af deling van het Koningin Wilhelmina- Lyceum; voorstel inzake overdracht en overneming van wegen tussen de gemeenten Oostburg en Waterland kerkje en het waterschap „Het Vrije van Sluis" en 'n plan tot verlegging van de uitmonding van de Markt aan de zijde van het Ledelplein. Schoondijke AUTO IN DE SLOOT Twee luxe auto's kwamen ter hoog te van de hofstede van de heer Dek ker aan de provinciale weg Schoon- dijke-IJzendijke met elkander in bot sing, doordat de ene wagen plotseling links afsloeg. De afslaande auto werd in de flank opgenomen, vernielde een brugomheining en kwam in de sloot terecht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De wagens had den aanzienlijke materiële schade. Aardenburg SEMINARISTEN SPELEN TONEEL Op halfvasten zondag 31 maart a.s. zal door de seminaristen van het se minarie der ireguliere kanunniken van Sint-Augustinus te Sluis een uitvoering worden gegeven van het blijspel ..Baas Beft en Sint-Anto- nisu". Deze toneeluitvoering zal plaats vinden in het r.-k. jeugdge- bouw en de baten daarvan zullen ten goede komen aan de missies van deze congregatie in Belgisch Kongo Op initiatief van de afdeling Hulst van de H.K.W. - de Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en V erzekeringsper soneel St.-Francis- cus van Assisië", werd een contact avond belegd voor de beambten van de textielfabrieken te Hulst, St.-Jan steen, Kapellebrug, Clinge en Nieuw Namen. Op deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door de heer G. de Heus uit Tilburg, districtsbestuur der van de H.K.W. Spreker gaf een uitvoerige schets van de beambte, zijn positie ten op zichte van werkmeester en fabrieks arbeider (deze belden hecht georgani seerd), kwam tot de gevolgtrekking dat juist het gemis aan saamhorig heid er de oorzaak van is dat de positie van de beambte niet wettelijk is geregeld, en dat er dus met de meeste spoed een wettelijke regeling dient tot stand te komen, Na deze inleiding werd door de aanwezigen ruimschoots van de ge legenheid tot het stellen van vragen gebruik gemaakt. Speciaal werden hierbij de bezwaren tegen de Orga nisatie onder de loep genomen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 27 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.23 en 12.59 uur; te Ter- neuzen om 0.07 en 12.38 uur en te Vlissingen om 12.08 uur. GOES Grand: De zesde juni. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: The king and I. MIDDELBURG Electro: Meeuwen bo ven Sorrento. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: La Strada. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Carmen Jones, VLISSINGEN Alhambra: Het complot der valse munters. Luxor: Zij kunnen mij niet h&ngen. GOES Grand: De zesde juni. MIDDELBURG Electro: Meeuwen bo ven Sorrento. OOSTBURG Ledel 8 uur: Sissi. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: La Strada. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Carmen Jones. VLISSINGEN Alhambra: Het complot der valse munters. Luxor: Zij kunnen mij niet hangen.

de Stem | 1957 | | pagina 2