Verdragen voor en Euratom getekend Euromarkt Marine herdacht De Ruyter Kort geding over Net als toen Verdediger van De Braai vraagt vrijspraak Staking in Engeland blijft voortduren Opdracht van Soekarno tot vorming kabinet deskundigen DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe mijlpaal eenwording Europ a Plaatselijk wat regen Kosten Suezkanaai Internationaliseer Panamakanaal. zegt Roosevelt jr. Liever op hobbelpaard, dan op paard met drie benen PIJPLEIDING IN ISRAEL Onderzeeboten van Sow jet-Unie op de Atlantische Oceaan 55- Nieuw akkoord met Australië over emigratie Discriminatie Indonesiërs en Nederlanders Conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen Hammarskjoeld vertrekt nog deze week Zuivering in Sofia r~ Geen grauwengaarne grappen 97e JAARGANG No. 22412 Uitgave N. V. Uitgevers Mi). Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H M L. da Kechtei. P. V. M Veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn pnja bij vooruitbet t 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20. p. week (ultsl bij niet postbestell.) t 0.50. incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 27884 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 26 MA ART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 77~Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, De ministers van buitenlandse zaken van België, Frank, rijk, Italië, Luxemburg, Nederland en de Westduitse Bondskanselier hebben gisteravond te Rome de ontwerp, verdragen voor de Gemeenschappelijke Markt en Euratom getekend. De ondertekening geschiedde in een door Michelangelo ontworpen paleis op de Kapitoolheuvel. De Amerikaanse regering heeft naar aanleiding van deze ondertekening verklaard, dat zij deze als een „nieuwe mijlpaal op de weg naar Europese eenwor ding" beschouwt. In dezelfde geest lieten de vertegenwoordi gers der zes staten zich uit. Na een door de burgemeester van Rome. Umberto Tupini, uitgesproken welkomstrede, hielden deze onderte kenaars toespraken tot de diploma ten, hoge ambtenaren en journalisten, die in de overvolle zaal aanwezig wa ren. De redevoeringen konden, via televisie-uitzendingen, door de luis teraars in de betrokken landen wor den gevolgd. Voorts werd de tekst ervan door luidsprekers ter kennis gebracht van 1.500 belangstellenden, die zich bui ten het paleis hadden verzameld. Historisch gebeuren De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, noemde de onder tekening een „historisch gebeuren. „Wij waren het niet- eens over alle onderdelen der verdragen, doch dat vormde geen belemme ring voor ons gemeenschappelijk besluit. Onze zes staten kunnen zich slechts staande houden door steeds nauwere samenwerking en zij kunnen zich ook slechts op deze wijze in vrijheid blijven ont wikkelen en hun maatschappelijk peil verhogen. De ondertekening der verdragen al leen kan dit niet teweeg brengen. Zij moeten door de uitvoering ervan tot leven komen. Deze taak moeten wij met kracht en vertrouwen vervul len." Radio Vaticana Radio-Vaticaanstad heeft meege deeld, dat het welslagen van de ver dragen voor de Gemeenschappelijke Markt en Euratom oprecht begrip en samenwerking in andere sectoren vereist. De radio zei voorts: „De Katholieken hopen en bidden, dat de beide verdragen het begin van een nieuw tijdperk betekenen. De weg die de volkeren van Europa maandag hebben betreden moet lei den tot verdere versteviging van de banden, totdat er een saamhorig heidsgevoel is ontstaan, dat verder gaat dan economische problemen." Klein Europa De besprekingen tussen werk gevers en vertegenwoordigers van werknemers in de scheeps- bouwindustrie in Engeland zijn gisteren geëindigd, zonder dat er overeenstemming is bereikt. De leiders der vakbonden hebben direct, verslag uitgebracht over de toe stand aan de Britse minister van arbeid. De werkgevers hebben een loons verhoging van vijf procent aangebo den. Zij zouden als tegenprestatie van de vakbonden hebben geëist, geen eisen tot loonsverhoging meer te stel len voor de duur van tenminste een jaar. De leiders van de vakbonden zou den, naar men aanneemt, bereid zijn om aan de eis van de werkgevers te voldoen mits de loonsverhoging vol doende is om de gestegen kosten van IN DE AFDELING gevonden voor werpen van een Parijs politiebureau ligt een viool, waarvan men aanneemt, dat zij een Stradivarius is. Het instru ment werd op een straatbank gevon den. DE ONGEKEND zware sneeuwstor men in vijf Amerikaanse staten heb ben ten minste vier mensenlevens ge- eist. Een aantal mensen wordt nog vermist. In Texas, Oost - Colorado, West-Nebreska, Kansas en Oklahoma is het verkeer zeer gehandicapt. IN DEN HAAG is een 42-jarige man door gasverstikking om het leven ge komen. De gummislang van het gas- kraantje naar een komfoor was los geraakt. OP DE algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Kon. Pa pierfabriek Van Gelder Zonen (25 april) wordt voorgesteld een dividend van 12 procent uit te keren. DE VIOLIST Isaac Stern gaf een open luchtconcert in Miami. Het gesjirpvan sen krekel hinderde hem. Hij ging pas verder, nadat men het palmboompje, waarin de krekel zat, had weggehaald. HET AMERIKAANSE leger heeft het eerste geleide projectiel voor artille rie-doeleinden van het type „Lacros se" in ontvangst genomen. SINDS DE Suezcrisis hebben 1900 schepen, die anders de kanaalroute volgen, Zuidafrikaanse havens aange daan. HET WESTDUITSE hof voor arbeids zaken heeft bepaald, dat vrouwen ge lijke betaling als mannen moeten krij gen, indien zij hetzelfde werk doen. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Vrij veel bewolking en plaatse lijk wat regen of motregen. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuid tot zuidwest. t Hewolkt tot zwaar bewolkt. Plaat- selijk een weinig regen of mot- regen. 5 -.Vandaag: zon onder 19.03 uur. Maan onder 14.16 uur Morgen: zon op 6.27 uur. Maan J op 4.37 uur. het levensonderhoud in het afgelopen jaar te dekken. 700.000 Stakers De leiders van de scheepsbouwarbei- ders weigerden het aanbod voor een loonsverhoging van vijf procent en be sloten de staking voort te zetten. Qg. eis van de vjjkbonden komt neer op 7.5 procent, terwijl aan vankelijk 10 procent was ge vraagd. Gisteren staakten 700.000 arbeiders. De stakingsbeweging zal zich vol gens een tevoren opgesteld plan regel matig uitbreiden, met een hoogtepunt op 6 april, als tenminste voordien niet een akkoord bereikt is. Een „voorlopig comité" moet al het nodige doen om tot een zo nauw mogelijke samenwerking tussen de verschillende Europese instellingen te komen. Van het „Voorlopige comité" ook wel „voorlopige regering van Klein Europa" genoemcf, maken de leiders van de onderhandelingsdele gaties deel uit. Het comité zal Euromarkt en Euratom vertegenwoordigen, tot de ratificatie van de betrokken verdragen. Dan komen er perma nente bestuursorganen. In een aanhangsel van het verdrag over de Euromarkt beloven de zes landen zich bijzonder in te spannen ten behoeve van de bevolking van Berlijn. Na de ratificatie zal worden uitge maakt, waar de nieuwe organisatie zal worden gevestigd. Ook over een voorzitter van het voorlopig comité zal later worden beslist. De leden van deze „voorlopige re gering" zijn dr. J. Linthorst Homan (Nederland), Faure (Frankrijk), Ben- venuti (Italië) Ophuels (Duitse Bondsrepubliek), Snoyet (België) en Schaus (Luxemburg). In kringen, die nauw betrok ken zijn bij de bergingswerk zaamheden in het Suezkanaai, wordt vernomen, dat de kosten van deze werkzaamheden „de 20 miljoen dollar niet zullen over schrijden. Het totale verlies, dat de verschil lende landen en maatschappijen sinds de sluiting van het kanaal per maand hebben geleden, zou 70 miljoen dollar bedragen. Edgar Bonnet gelicht Het wrak van- de sleepboot „Edgar Bonnet" is gisteren door Nederlandse bergingsvaartuigen gelicht. De secre taris-generaal der V. N., Dag Ham- marskjoeld, sloeg de operatie gade. Het Suezkanaai is hiermee vrijge maakt voor schepen tot 20.000 ton en een diepgang van 9 meter. Het laatste wrak, dat van de „Aboe- kir", dat bij Suez ligt, zal tegen het einde van de week worden verwij derd. James Roosevelt, zoon van de be- roemde president van de Ver. Staten, j die als afgevaardigde van Californië voor de democratische partij in het huis van Afgevaardigden zitting heeft, heeft voorgesteld, dat de Ver. Staten het Panamakanaal onder be heer van de Ver. Naties stellen, op voorwaarde, dat Egypte hetzelfde doet met het Suezkanaai en de Golf van Akaba. President Soekarno heeft gis teren zijn opdracht aan kabi netsformateur Suwirjo gewij zigd en hem thans belast met de I vorming van een kabinet van deskundigen, dat krachtig en juist kan optreden en een na tionale raad zal moeten vormen in overeenstemming met de pre sidentiële conceptie. De president maakte dit bekend in zijn paleis te Bogor. Suwirjo, formateur en voorzitter van de nationalistische P.N.I., had te voren de president op de hoogte ge bracht van zijn mislukte pogingen tot vorming van een coalitiekabinet, waarvan de P.N.I. en Nahdatul Ula- ma de kern zouden moeten hebben gevormd. Soekarno verklaarde aan Suwirjo een nieuwe opdracht te hebben ge geven, na besprekingen met Idham Chalid en Zainul Arifin van de Nah datul Ulama. Suwirjo heeft hiervoor een week de tijd, te rekenen vanaf vandaag. Kennelijk doelde hij hierbij op de pogingen van Suwirjo tot vorming van een coalitiekabinet, bestaande uit twee van de vier grote politieke par tijen, en de eis van de Islamitische partijen tot opneming van de Masju- mi in deze coalitie en uitsluiting van de communisten. Met een hobbelpaard zou hij nog wat vooruit kunnen komen door ge bruik te maken van zijn eigen benen, doch dit zou niet mogelijk zijn met een paard met drie benen. Vriend Hatta,, Soekarno herhaalde gisteren nog eens, dat er geen breuk is tussen hem en Hatta. Weliswaar zijn er verschil len van inzicht tussen hem en Hatta over enkele vraagstukken, doch dat is niets buitengewoons, aldus Soe karno, die de berichten en verklarin gen over het bestaan van een breuk zeide te betreuren. Soekarno zeide verder het plan te koesteren zijn „vriend Hatta" de hem toekomende plaats te geven in het leiden van land en volk naar bloei en welvaart. De presi dent ging evenwel niet dieper in op de toekomstige positie van Hatta. De vorige week heeft Suwirjo ge zegd Hatta te willen belasten met de leiding van een staatsplanraad. waarop Hatta reageerde met de op merking dat Indonesië een eerlijke en kundige regering moet hebben, en geen super-organisaties zoals een na tionale raad en een staatsplanraad, om de huidige problemen tot oplos sing te brengen. Deze foto geeft een overzicht van de grote parade, de grootste die Ne derland van de Koninklijke Marine ooit zag, welke de marine gisteren in Den Helder hield in het kader van de De Ruyterherdenking. In de haven op de achtergrond Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Manke paarden. Bij de bekendmaking van zijn nieuwe opdracht, zeide president Soekarno nog, liever op een hob belpaard te willen zitten, dan op een paard met drie benen. Volgens admiraal Jerauld Wright, de bevelhebber van de Amerikaanse At lantische vloot, neemt men aan, dat Russische onderzeeboten in steeds gro tere getale in de Atlantische Oceaan gaan verschijnen. Wright zei: ..Wij nemen ze van tijd tot tijd waar". 55 „Rendez-vous te Frankfort", een volkomen onjuist, „dat Elsevier mijl} .n hnupn ppn Irnrt art.ikpl van rip nlipnt van nlaviapt r.pli„V. rj;; kop boven een kort artikel van de radioredacteur H. Leerink in Else- viers Weekblad, en een zinsnede, waarin de schrijver opmerkt, dat een Frans liedje „het proto-type" is ge weest voor „Net als toen" (een lied van Guus Jansen, dat op het Eurovi sie-festival in Frankfort werd be kroond) hebben tot een kort geding geleid, dat gisteren voor de president van de Amsterdamse rechtbank is be handeld. Guus Jansen zelf draaide in de zaal op een grammofoon de beide liedjes af. Namens eiser Guus Jansen voerde mr. Th. Limperg aan, dat de beide liederen niets op elkaar lijken en dat niets minder waar is, dan dat de Ne derlandse componist zich bij het sa menstellen van het liedje op het Franse „J'ai rendez-vous avec vous" had gebaseerd. Daarom achtte hij het Bedrijvigheid op een stalen pijpen- fabriek in Ramel in Israël, waar hard geioerkt wordt, de oliepijplei ding voor de jonge staat zo spoedig mogelijk gereed te hebben. Wanneer de leiding eenmaal in gebruik is, zal de helft van het jaarverbruik van Israël door de pijpen lopen, waardoor maandelijks een miljoen dollar aan transportkosten zal worden bespaard. Blijkens een brief van de minister van Buitenlandse Zaken aan de voor zitter van de Tweede Kamer is met Australië een nieuwe overeenkomst gesloten betreffende gesteunde migra tie tussen de regering van het Ko ninkrijk der Nederlanden en de rege ring van het Gemenebest van Austra lië. In de toelichtende nota wordt me degedeeld, dat in de komende jaren iedere Nederlander, die aan de alge mene toelatingsvereisten voldoet, on geacht zijn beroep, onder de bepalin gen van de overeenkomst naar Austra lië zal kunnen emigreren en dat Australië deze emigratie zal steunen met een bedrag gelijk aan 100 dollars U.S. per persoon. Voorts is de vorige overeenkomst, die op 31 maart 1956 was afgelopen, nog op enige andere punten gewijzigd: onder meer is getracht deze een meer overzichtelijke vorm te geven. In de-jaren 1951 tot en met 1955 vertrokken 58.772 Nederlandse emi granten naar Australië. Voor het landgerecht in Madjalengka, West-Java, heeft de verdediger van de heer Hendrik de Braai, wien subversieve acti viteit tegen de Indonesische Republiek ten laste is gelegd, gis terenmorgen zijn pleidooi uitgesproken, aan het einde waarvan mr. L. Lips uit Bandung vrijspraak voor beklaagde vroeg. Mr. Lips begon zijn pleidooi met verwijzing naar een brief van "de In donesische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. Soedjarwo Tjondonegoro, aan de voorzitter van de Verenigde Naties, waarin hij po sitief verklaarde, dat in Indonesië geen sprake is van discriminatie tus sen Indonesiërs en Nederlandse staatsburgers met betrekking tot de rechtsbedeling. Diep geschokt Mede in verband met deze brief door de eis van tien jaar gevangenis straf tegen de heer De Braai. Als voorbeeld noemde de verdediger de getuige a charge in deze zaak, Ka- maluddin alias Duding, die volgens zijn eigen verklaring ruim drie jaar compagniescommandant van de Darul IsJam is geweest, zonder daar voor ooit gestraft te zijn. Beklaagde daarentegen, die vol gens het requisitoir zes maanden actief bij de D.I. zou zijn ge weest, en dan nog maar met de rang van pelotonscommandant, zou naar de mening van de offi cier een straf moeten ondergaan van tien jaar. Hoe is dit te ver klaren? aldus vroeg de verde diger zich af. Trouwens, geen van de andere tien getuigen a charge, die allen tussen twee en vijf jaar lid van de D.I. zijn geweest, zijn daarvoor veroordeeld. Ook wees de verdediger op andere beruchte opstandelingen, wier schuld, opzet en motieven volkomen vast- zeide mr. Lips diep geschokt te zijn staan, en op de ministers van de zo genaamde R.M.S., die werden veroor deeld tot straffen van twee tot acht jaar. Mr. Lips betoogde, dat beklaagde geen zes maanden, noch zes dagen, noch zes minuten bij de benden is geweest en onschuldig is. Vervolgens ging de verdediger in op de omstandigheden, die beklaagde bij de politie in een kwaad daglicht hebben gesteld. Geen bewijs Hij ontzenuwde deze stuk voor stuk, ging nader in op de verklaringen van de getuigen a charge, welke verkla ringen ter terechtzitting geheel afwe ken van hetgeen deze getuigen voor de politie hadden verklaard en herin nerde er in dit verband aan. dat deze getuigen ter zitting zich data van ontmoetingen met beklaagde wisten te herinneren, die zij twee jaar tevo ren waren vergeten. Bovennatuurlijke anamnesis?" vroeg mr. Lips. Zeer veel nadruk legde de raads man op de verklaringen van de ze ven getuigen a décharge, waardoor zijn cliënt De Braai over een alibi beschikt, waaraan niet te tornen valt. Alles bijeen concludeerde mr. Lips, dat generlei bewiis, noch wettig, noch overtuigend, geleverd is met betrek king tot het beklaagde ten laste ge legde en derhalve a fortiori ook niet met betrekking tot de hem ten laste gelegde opzet. Hij verzocht dan ook de beklaagde vrij te spreken. ,,Moge God u kracht geven om een rechtvaardig vonnis te wijzen", aldus het besluit van zijn pleidooi. cliënt van plagiaat beticht". Hij vér zocht de president het weekblad de verplichting op te leggen een rectifi catie af te drukken, alsmede een soortgelijke rechtzetting als adverten tie in diverse dagbladen te laten op nemen. Met de „brokken" „Guus Jansen zit nu met de brok ken", zei hij, zinspelend op Cor- rie Brokken, die in Frankfort het bekroonde lied gezongen heeft. „Ik hoop, dat Elsevier uit dit kort geding lering zal trekken". Daarbij keek hij de heer Leerink aan. Optredende voor het weekblad zin speelde op zijn beurt mr. N, J. Vonck op een „reclamestunt" van Guus Jan sen. Maar het signaleren van een pro totype houdt .olgens pleiter niets de- nigrerends in voor de componist en Elsevier heeft Guus Jansen dan ook beslist niet van plagiaat beschuldigd. Een grapje.... „Waarom wordt de Franse com ponist dan deelneming betuigd?" vroeg de president, mr. U. W. H. Stheeman. „Dat is slechts scherts geweest," antwoordde mr. Vonck. „Het is een grapje geweest," zei de heer Leerink zelf. „Misschien een flauw grapje, dat zijn doel voorbij is geschoten." Volgens mr. Vonck was er Inder daad enige overeenkomst tussen het refrein van „Net als toen" en „J'ai rendez-vous avec vous". Het aantal maten, de baan van de melodie en het ritme zijn identiek. Er is een overeenkomst in het klankkarakter. Maar pleiter voerde nogmaals aan, dat dit alles niets afdoet aan de ap preciatie voor het werk van Guus Jansen. Uitspraak 1 april. Als er geen oplossing wordt gevonden voor de moeilijkheden tussen de tandartsen en de zie kenfondsen zullen de verplicht verzekerden per 1 april a.s. aan hun tandarts moeten betalen; voor b.v. het trekken 2 gld., een vulling 4.25 gld., half jaarlijkse controle 1 gld. en voor een vol ledige protese 95 gld. Afgewacht zal moeten worden in hoeverre de ziekenfondsen bereid zijn aan de hand van de door de tandarts afgegeven kwitantie terugbetaling aan de verzekerde te doen. Dit werd gis teren namens de Nederlandse Maat schappij tot bevordering der tandheel kunde op een persconferentie mede gedeeld. Met leedwezen wordt deze ontwik keling van de moeilijkheden door de Mij. zelf aangevoeld - aldus het hoofd bestuur - en men hoopt, dat de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid in staat zal zijn wegen aan te geven waarop overeenstemming kan worden bereikt tussen de partijen. Een verantwoorde honorering waarop goe de tandheelkundige verzorging kan worden gegeven is door de zieken fondsen niet aanvaard, evenmin als de door de Mij. voorgestelde arbitrage. Van de tandartsen, die medewerking verlenen aan de ziekenfondsen heeft zich 97 pet. uitgesproken, dat het zo niet langer voort kan gaan. De school- tandverzorging wordt ook na 1 april normaal voortgezet, aldus de Mij. De secretaris-generaal der Verehig- ae Naties; Dag Hammarskjoeld, heeft gisterenavond een laatste bespreking gevoerd met president Nasser van Egypte. Op het moment, dat wij deze pagina afsloten, waren hierover nog geen nadere bijzonderheden bekend, al meent men In sommige kringen te weten, dat een „bevredigende oplos sing" gevonden zou zijn. Hammarskjoeld zal niet later dan vrijdag terugkeren naar New York, zonder een bezoek aan Israël te heb ben gebracht. Volgens te Belgrado ontvangen be richten worden er weer op grote schaal mensen uit „bourgeoiskringen" en „onbetrouwbare elementen" uit Sofia uitgewezen. Tegen het einde van de vorige week zouden honderden per sonen aanzegging hebben gekregen, de stad te verlaten. In de nieuwe richtlijnen, die le Westduitse minister van buitenlandse zaken aan de on derofficieren-instructeurs van het Westduitse leger heeft ge zonden, wordt de instructeurs die belast zijn met de opleiding van de rekruten voorgeschreven zich te onthouden van elke „on- ijdige en onmiddellijke" ver- rouwelijkheid. De minister brengt de in structeurs in herinnering dat „fouten eerder door een onver wachte grap dan door gesnauw verbeterd moeten worden". Van de instructeur wordt voorts gevraagd dat hij „kalm blijft" bij „elk blijken van kwaadwilligheid". Bij het niet opvolgen van een bevel moet dit herhaald en uitgelegd wor den. In de richtlijnen verzet de minister zich ook tegen „collec tieve disciplinaire straffen".

de Stem | 1957 | | pagina 1