De kip en t ei Euromarkt is gunstig voor intern, handel Landdagverkiezing in Stiermarken bracht eclatante O.Y.P.-zege Pagblad Pc Slem Nederlandse gemeenten willen facultatieve woonplaatsbelasting GEDRANG AAN EREDIVISIE-TOP NEEMT NOG STEEDS TOE Spannende situatie voor RBC en Baronie Ontwikkeling bij amateurs onverminderd denderend Amerikaanse econoom zicht I* PHILIPS H00RAPPARATEN f 30.- „f 40.- 10 9 11 VIERDE BLAD VRIJDAG 22 MAART 1957 11 LOueif AGüé-GOLA 6o Concurrentie Jéééi Jü pfjjÉffiBflfeTj Voor dc cijferaars Rake afstraffing van socialisten NOG SLECHTS ENKELE DAGEN I* SCHOONENBERG Terwijl over het wereldtoneel de strijd raast om de petroleum van het Midden-Oosten, en over het nationale toneel de kamp om de verdeling van eerst de wel vaart en nu de bezuiniging, wordt er in een hoekje op een klein podium een treurspelletje opgevoerd, waarin de hoofdfi guur is een geslachte kip Het is een verademing zich even om dit toneeltje te scharen om voor een ogenblik de zorgen om Gaza, de Europese mark,t en de bestedingsbeperking te verge ten. Het treurspel „De Slacht- kip" is interessant voor boer en burger beiden, en ik denk dus goed te doen met hier een ver slag van zijn inhoud te geven. Het is begonnen met een brief van het landbouwschap aan de minister van economische zaken. Daarin wordt zijn aandacht gevraagd voor de inhoud van een vooroorlogs stuk, het „Vestigingsbesluit Poeliersbedrij- ven 1939". Door dit besluit werd aan erkende poeliers het monopolie toe gekend van de handel in slachtpluim- vee, en zelfs ook het alleenrecht tot het slachten, klaarmaken en in voor raad hebben van die dieren. De eisen van vakbekwaamheid van de erkende poeliers werden er natuurlijk deug delijk in omschreven. Het landbouwschap meent nu, dat dit besluit verouderd is, en nodig eens in het dok moet. Nu moet ik zeggen, dat er al een heel stuk van mijn leven achter de rug was toen ik de eerste keer be merkte, dat „poelier" ook een Ne derlands bedrijf was. Ik weet thans hoe dat komt. Van de ruim 1000 va derlandse gemeenten zijn er zeker 800, waar dit bedrijf niet uitgeoefend wordt. Er zijn in ons land nog geen 600 erkende poeliers, en daar van hebben er maar 263 een winkel. Behalve bij de horecabedrijven schijnt er dus heel weinig belang stelling te bestaan voor wild en ge vogelte. De lezer vraagt zich natuurlijk af, waar de bezorgdheid van het land bouwschap voor de zaken van de poelierstand vandaan komt. Welnu, dat heeft niets te maken met klach ten van de boeren over fazanten-, ko- nijne of wildeganzenschade, zoals men gemakkelijk zou kunnen denken. Die tijd is voorbij. Het is een gevolg van klachten der boeren over de bin nenlandse afzet van slachtkippen. Dat zit zo. In het begin van deze eeuw moest Nederland de nodige eieren voor een deel nog invoeren en thans is het de grootste eierenexpor- teur van de hele wereld. De pluim veehouderij, - en als daar in Neder land over gesproken wordt, bedoelt men de kippenhouderij -, is niet al leen voor de zuivere pluimveebedrij- ven, maar vooral voor het kleine landbouwbedrijf een rijke bron van welvaart geworden. Op talloze kleine zandbedrijven is ze thans van groter belang dan de melkvee- en de var kenshouderij. Een paar cijfers. In 1955 legden de Nederlandse kip pen bijna 4 miljard eieren. Daarvan werden er 2,2 miljard uitgevoerd en brachten voor 328 miljoen aan devie zen binnen. Met de waarde erbij van enige andere produkten van de pluim veehouderij wordt dat laatste getal zelfs 426 miljoen. Zes jaar daarvóór, in 1949, was het 78 miljoen. Maar ik zou het hebben over het drama van de slachtkip. Bijprodukt Daarjuist sprak is over bijproduk- ten van de kippenhouderij. Hoe zuur dat nu voor deze bedrijvige dieren ook is, ik ben genoodzaakt te zeggen, dat het belangrijkste bijprodukt daar van de -kip zelve is, als slachtkip dan. Het aanbod van levende en dode slachtkippen is na de oorlog angst wekkend gestegen. Door twee oorza ken. De eerste is natuurlijk, dat de enorme aangroei van de eierenberg niet mogelijk zou zijn zonder een overeenkomstige toename van de hoenderstapel. De tweede oorzaak is, dat de kippen steeds sneller worden opgeruimd. Tot van kort werd ee» leghen vaak twee en meer jaren oud, thans gaat men er steeds meer toe over, haar slechts één jaar aan te houden. Het L.E.I. heeft uitgemaakt, dat dit voordeliger is. Voor lieden als de minnaar van de van-Gend-en-Loos- paarden waarschijnlijk een ijselijke ervaring! Het voorgaande zal de burgers misschien nog weinig interesseren. Maar nu komen zij aan de beurt. Waar blijven elk jaar de pl.m. 14 miljoen volwassen kippen, die „op geruimd" worden? Natuurlijk zouden wij die samen vlot kunnen opeten, want dat betekent immers, maar ruim één kip per Nederlander per Jaar. Maar Nederland fokt en mest wel kippen, maar eet ze niet. Ik heb een oude dokter eens horen zeggen, dat in zijn kinderjaren als axioma |old, dat als een boer een kip at, de deer ziek was of de kip. Het laatste 's thans beslist niet meer waar, maar het eerste geldt nog voor burger Het is met de kippen als met de oesters en de mosselen: we produce- ten ze, maar alleen voor andere lan den, Terwijl de Verenigde Staten en Canada per hoofd per jaar 12,5 kg Panklaar pluimvee verbruiken, frankrijk 6 en België en Duitsland ongeveer 2, eten wij Nederlanders Per hoofd slechts een halve kilo per Jaar. Zes zevenden van onze kippen wor den tenslotte in het buitenland opge- Dufts'e hoo£dzakeliik door Italianen en Te duur Nu gaan we terug naar het land bouwschap. Dat ziet aankomen, dat eerlang voor de steeds wassende °e<Lvan slachtkippen geen plaats ot althans geen lonende prijs meer re vinden zal zijn in het buitenland, en het meent, dat de mogelijkheid eens bekeken moet worden, een flink deel ervan door ons Nederlanders te doen opeten. Het heeft de Nederland- Hmshoud d -n de arm genomeru h 'e keeH na een enquête geant- Srd' dut.de slachtkip in Nederland met te krijgen en daarbij veel te duur is. Er is een heel oud vraagstuk; wat is er eerder geweest, het ei of de kip? Op ons geval toegepast: wat was er eerder, de geringe liefde voor kippevlees of het tekort aan poe liers? Ik denk het eerste. Maar hoe dat nu zij, het landbouwschap heeft de minister als een poging tot op lossing van dit raadsel voorgepraat, aan de kruideniers en de grootwinkel bedrijven toe te staan geslacht pluim vee te verkopen, zoals ze dat reeds met bevroren vis doen. Panklaar na tuurlijk en keurig verpakt. Het stuk is nog niet uitgespeeld, want de poeliers hebben de minis ter doen weten, dat zij over de dis tributie van slachtkippen heel an ders denken dan de boeren en dat daarbij heel wat meer vakkennis te pas komt dan het landbouwschap denkt. Ik kan die niet beoordelen. Maar ik wil als slot graag erkennen er geen enkel bezwaar tegen te heb ben, zo eens per week kippenbout te eten, mits ze natuurlijk in ons bestedingsbeperkingspakket past. R. W. J. (Advertentie) ■">*/>- /--> f-, 7<^iVcivj .-c »li N.V. PHILIPS - ROXANE AMSTERDAM In „Foreign Commerce Week ly", een uitgave van het ministe rie van handel in de V. St., wor den door de waarnemende direc teur van de Europese afdeling van het bureau voor de buiten landse handel, Clarence S. Sie- gel, de mogelijke gevolgen van de Europese gemeenschappelijke markt op de Amerikaanse han del onder het oog gezien. Siegel zegt, dat in de eerstvolgende twee tot vier jaar ,,de Amerikaanse handel met de gemeenschappelijke markt vermoedelijk veel meer beïn vloed zal worden door algemene eco nomische omstandigheden dan door de gemeenschappelijke markt zelf. De gemeenschappelijke markt zal successievelijk tot stand komen en in het eerste stadium zal er in het be staande economische patroon slechts weinig verandering optreden. Wan neer wij aannemen, dat zowel in de Verenigde Staten als in Europa het peil der economische activiteit hoog blijft dan mogen de verwachtingen voor de komende paar jaar ten aan zien van de handhaving of zelfs ver groting van het huidige exportvolume naar Europa ongetwijfeld hoog ge spannen zijn." Mogelijke gevolgen somt hij ver volgens in het kort als volgt op: 1. Indien de verwachte expansie van de Europese economische activiteit plaats vindt zal Europa in toene mende mate in staat worden ge steld invoergoederen te kopen. Daardoor zouden zich voor ons gro tere mogelijkheden openen tot het drijven van handel in het alge meen. 2. Over het algemeen zullen de Ame rikaanse produkten, die op de ge meenschappelijke markt direct met Europese goederen moeten concur reren. in minder gunstige omstan digheden verkeren, ofschoon dit op de lange duur, geheel of gedeelte lijk, door de algemene toeneming van de omvang van de handel kan worden goed gemaakt. 3. Veel Amerikaanse produkten, die niet direct met Europese produkten behoeven te concurreren, zouden op de gemeenschappelijke markt wel eens een veel grotere afzet kunnen i vinden dan anders het geval zou zijn geweest. 4. De evolutie van de gemeenschap pelijke markt zou voor de Europe se landen de noodzaak verminde ren te contingenteren; tegelijker tijd zou het minder nodig worden ingewikkelde bepalingen te hand haven, die thans Amerikaanse in vesteringen in die landen bemoei lijken. 5. Naar gelang de Europese industrie wint aan efficiency en produktivi- teit, zal de uitvoer uit Europa voor de Amerikaanse exporteurs een toenemende concurrentie in de ge hele wereld gaan vormen. Tegelij kertijd zal Europa meer goederen van deze andere anden gaan ko pen. De toenemende verkoop naar andere landen, zal Europa in staat stellen meer uit andere landen te betrekken. Siegel is van oordeel dat over het algemeen de gemeenschappelijke markt de tendentie zal hebben de wereldhandel te vergroten, waarbij de concurrentie echter een grotere rol zal spelen. Hij merkt tenslotte op dat volgens het ministerie van buitenlandse za ken de Verenigde Staten alle maat regelen ter versterking van de West- europese economie van harte toe juichen en een gemeenschappelijke markt, die de uitbreiding van de han del niet alleen met de ledenlanden onderling, maar ook met andere lan den ten doel heeft, zullen steunen. (Advertentie) I In gemeentelijke kringen heeft men met gemengde gevoelens kennis genomen van de zeer be perkte mogelijkheden om te ko men tot een uitbreiding van het plaatselijke belastinggebied. Dit wordt medegedeeld in het ad vies, dat de Vereniging van Neder landse Gemeenten over het eindrap port van de commissie-Oud betref fende de financiële verhouding tus sen het rijk en de gemeenten voor 1958 en volgende jaren, aan de minis ter van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie heeft uitgebracht. Kef-P beperkt In het advies wordt van teleurstel ling blijk gegeven dat thans de keus beperkt blijkt te zijn tot één nieuwe belasting: de tot in bijzonderheden uitgewerkte woonplaatsbelasting. Het kritieke punt in de voorstellen van de commissie-Oud, is, naar het oor deel van de adviseurs, dan ook de constatering, dat een aantrekkelijke uitbreiding van het plaatselijke be lastinggebied met voldoende moge lijkheden om aan te passen bij plaat selijke omstandigheden hier niet wordt geboden. Daar komt dan bij, dat een niet onbelangrijk aantal ge meentebesturen het opnemen van de woonplaatsbelasting in de gemeente wet ontraadt. De oorzaak hiervoor is volgens het advies, dat de ver scheidene bezwaren tegen de zeer beperkte uitbreiding van het gemeen telijke belastinggebied de nadelen, verbonden an c.j voorgestelde woonplaatsbelasting, zeer in het cen trum vr- de belangstelling hebben doen schuiven. Doel- en vooruitkeringen De onmogelijkheid van een geva rieerde en omvangrijke uitbreiding van het gemeentelijke belastingge bied heeft de commissie-Oud het sys teem doen opperen van de zgn. doel en vooruitkeringen. Deze beogen een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de collectieve middelen, zonder opnieuw te vervallen in een systeem van subjectieve uitkeringen. Het is echter, aldus het advies van de Ver. van Ned. Gemeenten, zonder meer duidelijk, dat de aan dit systeem verbonden gevaren van bevoogding van de gemeenten door een al te scherpe regulatie van het uitgaven patroon van boven af, op hun beurt eveneens aanleiding geven tot ge mengde gevoelen. Hierop wordt de aandacht gevestigd, zonder dat de doeluitkeringen in de voorgestelde omvang door de gemeenten worden verworpen. Het bestuur van de Ver. van Ned. Gemeenten toont zich zeer bezorgd over de resultaten van de voorge stelde regeling betreffende algemene uitkering, zolang de doel- en vooruit keringen nog op de huidige gebrekki ge wijze door de verantwoor delijke rijksorganen worden beheerd. Hierop wordt dan uitvoerig nader ingegaan. W oon plaatsbelasting Na ernstig beraad, aldus het ad vies van de Vereniging van Neder landse Gemeenten over het rapport van de commissie-Oud, menen wij te mogen en moeten adviseren tot het openen van de mogelijkheid van de voorgestelde woonplaatsbelasting. Het advies dringt er met klem op aan, dat er een verder onderzoek zal plaats hebben naar uitbreiding van het gemeentelijke belastinggebied op bredere schaal, en ziet hier een van de eerste taken van de raad voor de gemeentefinanciën. Aangeraden wordt daarbij aandacht te schenken aan plaatselijke heffingen, die ver band houden met de bedrijfsactivi teit. Afgezien van welke principiële be schouwing ook, achten de adviseurs een vrije zoom in het belastingge bied, waarnaar de gemeenten in ge val van nood kunnen uitwijken, een conditio sine qua non voor het dooi de commissie-Oud aanbevolen stel sel. Naar het oordeel van de advi seurs moet de woonplaatsbelasting tot elke prijs in de vrije zoom blij ven, waarmee bedoeld wordt, dat onder geen voorwaarde een gemeen tebestuur mag worden gedwongen om deze belasting in te voeren. Met be trekking hiertoe wordt in het advies bezwaar gemaakt tegen een artikel in het wetsontwerp, waarin de mi nisters de bevoegdheid is verleend, om aan gemeenten, die een aanvul lende uitkering hebben aangevraagd, bij het verlenen daarvan de voor waarde op te leggen om een woon plaatsbelasting in te voeren tot ten hoogste een percentage van 1. es 1257 Essex steekt boven alles uit! Langer (King Size). Toch vol formaat! Met superfilter... of zonder filter. Gouden Virginia. 11 NfNGiSlZfc TCT TOMBPi EP-TOBACCO COMPANT De ruim vijl en vijftigduizend voetbalfans, deze woensdagmid dag in het Feijenoordstadion bijeen, zullen, naar verondersteld mag worden, tijdens dat tamme spelletje tussen Oranje en de Lu xemburgers reeds met verlangen hebben zitten peinzen over het competitieprogramma van aanstaande zondag. Zij hadden het ge lijk aan hun kant, want de spanning, welke deze competitiewed strijden tot nu toe boden, is daar in Rotterdam in geen velden of wegén te ontdekken geweest. Men riep niet voor niets: „Feijen- oord, Feijenoord" Over dat Feijenoord gesproken, die staan dus sinds vorige zondag opnieuw aan de kop. Zij 't dan op de voet - en met eenzelfde aantal wedstrijden en pun ten (25-32) gevolgd door Ajax en met Fortuna op een neuslengte in derde positie. Rekening houdende met de omstandigheid, dat voorts drie clubs: Enschede, MVV, en VVV de vierde plaats delen met 30 punten, ligt het voor de hand te menen, dat een daverende slotperiode ons aller deel gaat worden. Allen zonder uitzondering vragen zich met stijgende jnteresse af, of het Eindhoven en Willem II alsnog ge lukken zal Elinkwijk „naar beneden" te halen. Eerlijk gezegd moet dit sterk betwijfeld worden. Intussen zal Eindhoven, op bezoek bij Amsterdam, geen poging onbeproefd laten, om uit dat tweegevecht zegevierend tevoor schijn te komen. Natuurlijk gaan Wil lem II en Elinkwijk, respectievelijk thuis spelend tegen Ajax en NAC met eenzelfde instelling het tornooi veld betreden. Wie weet, met welke daverende uitslagen en hoe totaal verkeerd door pool-deelnemers be oordeeld, men in deze ontmoetingen uit de bus gaat komen. Meer dan ge wone belangstellihg hebben voorts PSV - Fortuna, Enschede - VW en BW - DOS. Hier willen we het voor deze keer eens op overwinningen der thuisclubs houden. Om de ere-divisie af te sluiten, nóg drie, eveneens hoogst attractionele, wedstrijden. Wat gaat Noad er bij Feijenoord van ma ken en wat Rapid op eigen grond contra Sparta In eerste aanleg is men beslist geneigd de gastheren de winst toe te kennen. Maar reken het ons zondagavond niet te zwaar aan, als precies het omgekeerde het ge val isZo durft men óók rustig te veronderstellen, dat MVV in Maas tricht de Groningers weinig of geen winstkansen zal bieden. Eerste vraag blijft intussen, of zich tussen Feijen oord en Ajax deze zondag een derde, zeg Fortuna, zal weten ie dringen. Daar dus de schijnwerpers op inge steld. Tweede Divisie R En wat dacht u van de verdere ont wikkeling in deze regionen Sinds EREDIVISIE Amsterdam - Eindhoven (3) MW - GVAV (1) Rapid JC Sparta (1) Elinkwijk - NAC '2) Feijenoord - NOAD (1) Willem II - Ajax (1) BW - DOS (3) S C. Enschede - VW (1) PSV - Fortuna '54 (3) IE DIVISIE A DWS - VSV (1) HVC - KFC (1) Alkmaar Haarlem (1) Emma-Volewijckers (2) Helmondia - Limburgia (1) Wageningen - Roda Sport (I) Graafschap - Xerxes (3) IE DIVISIE B Sittardia - Volendam (3) AGOW - Rigtersbleek (2) SHS - Blauw Wit (2) Fortuna - DFC (2) RCH - Hermes DVS (2) - Stormvogels - Excelsior (1) EBOH - Helmond (3) 2E DIVISIE A Velocitas - Ensch.'Boys (1) Leeuwarden - Zwartemeer (1) Heracles - Oldenza (1) Rheden - Tubantia (1) Oosterparkers-Heerenveen (2) Go Ahead - Be Quick (2) Veendam - PEC (I) 2E DIVISIE B ONA - Longa (1) RBC - Hilversum (1) Baronie - Zeist (1) NEC - TOP (1) 't Gooi - DOSKO (3) - ZFC - DHC (1) - De Valk - UVS (1) - RBC verleden zondag in Den Bosch bij Wilhelmina met 2-1 de kous op de kop kreeg, is de leiderspositie der Roosendalers niet meer zo sterk als zij tevoren was. Longa kwam met een wedstrijd minder gespeeld er weer een stap dichter door bij de lijstaanvoerders. En er blijven na tuurlijk ook nog andere dan Longa op de loer liggenToch verkeert RBC in uitstekende positie om kam pioen te worden. Een beste stap in de goede richting kan overmorgen wor den gedaan, door thuis van Hilver sum te winnen. Concurrent nummer één: Longa is te gast bij het Leidse ONA. Dat wordt een zwaar karwei voor de Tilburgenaren, let op. Een belangwekkend duel wordt op zijn beurt Baronie-Zeist. De Bredase groenwitten zijn in stijgende lijn ge bleven en in zo'n geestesgesteldheid is het niet gemakkelijk ervan te win nen. Momenteel heeft Baronie 23 en Zeist 24 punten, doch de Bredanaars hebben een wedstrijd minder ge speeld. Lukt het hun ook Zeist er met succes onder te houden en RBC klopt Hilversum, dan prijkt Baronie zon dagavond op de vijfde plaats, met een gerede kans op een nog mooiere po sitie in de nabije toekomst. Er is dus alles voor te zeggen, dat de Baronnen, die een talrijk publiek mogen verwachten, alle energie en kunde aanwenden 1 Dosko heeft een moeilijke uitwed strijd bij 't Gooi. Tweemaal hebben de Bergse roodgelen teleurgesteld. Maken zij daar zondag een eind aan NEC zien we van TOP winnen, ZFC van DHC en De Valk van UVS. Eens zien, of we het ook hier goed bekeken hebben. (Advertentie) 111 (Van onze correspondent) Wat te verwachten was, is ook geschied. Bjj de zondag 11. plaats gehad hebbende verkiezingen voor de Landdag van het Oostenrijkse hondstand Stiermarken, is de Oostenrijkse Volkspartij glansrijk als overwinnaar uit de strijd getreden. De communisten, die zolang de Russen in het land waren, door kunstmatig in stand gehouden posities nog enigermate hun aantal kandidaten konden behouden, zijn totaal weggevaagd. Er had een belangrijke verschuiving plaats. De socialisten, die op onwaardige wijze, door grove agitatie en ouderwetse austro-bolsjewistische demagogie, naar de communistische stemmen hengelden, kregen ze ook. Maar aan de andere zijde verloren zij door dit demagogisch gedoe een groot aantal stemmen aan de O. V. P. van het grootste deel van het Oosten rijkse volk te ondervinden. Dat de O.V.P. daarmede zo gelukkig ma noeuvreert, is ongetwijfeld daaraan te danken, dat de partij, zowel in de regering als in de leiding der partij over een groot aantal knappe koppen beschikt en in ir. Raab een staats man van formaat bezit. Deze laatste partij verhoogde het aantal zetels van 21 op 24, terwijl de socialisten van 20 op 21 ste gen en mét de winst van de com munistische stemme- nog onder de relatief noodzakelijke aanwas ble ven. In feite dus wel een heel ge voelige achteruitgang. Bondslandverkiezingen in Oostenrijk kan men met provinciale verkiezin gen in Nederland vergelijken en op zichzelf ziin ze dus niet zo belang wekkend. Maar hun belang in Oosten rijk springt in het oog als een volle dig betrouwbare meningspeiling. 1. als eerste verkiezingen na de voor de O.V.P. vorig jaar met zoveel succes geëindigde parle mentsverkiezingen. 2. na de weinig fraaie socialistische verkiezingsstrijd; 3. met het oog op de verkiezingen voor een president der Bondsre publiek op 5 mei a.s. Wat het eerste betreft: de politiek van de O.V.P,, een actieve economi sche en sociale politiek, die erin is geslaagd niet alleen de industrie, maar ook de landbouw te contente- ren, blijkt nog steeds de waardering Demagogie pokt niet meer Dat de socialisten om deze geluk kige ontwikkelingsgang hunner con currenten te onderbreken, nu zijn gaan teruggrijpen op de Marxistische demagogie van de jaren tussen '18 en '33 bewijst, dat het hun niet naar den vleze gaat. En dat is ook zo. De socialisten in Oostenrijk beleven eigenlijk een natuurlijk proces, dat der reactie op hun eigen partijpoli tiek. De Oostenrijkse arbeider is in het algemeen gesatureerd. Hij is niet meer de permanente werkloze, de steuntrekker, de proletariër, maar de zelfbewuste werker, die een behoor lijke levensstandaard kan voeren en van de uitvindingen van deze tijd: radio, scooter, bromfiets enz. kan ge nieten. De ouderen hebben de tijd van de revolutie, de betogingen en stakin gen gekend, de jongeren genieten van de resultaten. Inplaats van zich voor het partijpolitieke karretje te laten spannen, zich voor -llerlei betogin gen te laten optrommelen, trekt hij op de vrije dagen liever de natuur in. Hij is de terreur van het partijboek beu; hij wil vrij' zijn. Wanneer de socialistische partij nu meent, met demagogie, politieke agitatie en persoonlijke diffamerin gen het tij te kunnen keren, dan is zij ernaast. Dat bewezen dc parlementsverkie zingen, dat bewezen diverse gemeen teraadsverkiezingen, die na het ver trek der Russen in Neder-Oostenrijk nodig waren, dat bewijzen nu de land dagverkiezingen van Stiermarken. De verkiezing van 5 mei Het is ook weer gedreven door het enghartige, benepen partijpolitieke in zicht, dat de socialisten geen gevolg hebben gegeven aan de oproep van de andere partijen, om geen partij kandidaat, maar een nationale kan didaat voor het presidentschap van Oostenrijk op te stellen. Zij zijn met hun kandidaat Scharf voor de dag gekomen, menende, dat deze in de socialistische politieke demagogie vergrijsde partijman het toch wel bij de meerderheid des volks zou doen. De meningspeilingen hebben de na tionale kandidaat van de Oostenrijkse Volkspartij en de Freiheitliche Partei (liberalen) prof. dr. Denk, reeds bij herhaling de meeste kans gegeven. De landdagverkiezingen van Stier marken vormen een duidelijke aan wijzing dat diens overwinning zo goed als zeker is i geven wij bij aankoop van één der nieuwste voor Uw oude toestel. Rotterdam: Walenburgerweg 26-28 - teL 87420 Pleinweg 230-232 - tei. 76404 Den Haag: Anna Patriownattraat 44 - teL 322253 Utrecht: Vismarkt 20 - tel. 10691 Middelburg: Segeerstraat 10 - tel. 3113 Goes: Lange Vorststraat 81 - tel. 3478. 46*************** l alle mogelijkheden aanwezig zijn. r;nrl„ 1 -r>mt mi Axel gaat op zijn beurt met grote JLjlIlClC KOniT Illl hardnekkigheid de strijd aanbinden met Uno Animo. Een zege van deze Zeeuwsch-Vlamingen zou hun weer enig licht in de donkere toekomst verschaffen. Maar Uno Animo moet óók oppassen, zodat het zeer moeilijk is hier een voorspelling te doen. Het is alleen te hopen, dat het een spor tieve kamp wordt, zonder vervelende dingen. Middelburg treedt thuis aan tegen Hulst. Beide partijen hebben evenveel punten (21) uit evenveel wedstrijden (19). We houden het op een gelijk spel. Rood Wit zal het naar alle waarschijnlijkheid gelukken het bezoekende BSC een nederlaag te be zorgen. Derde klassers Het programma in deze regionen geeft slechts in totaal tien wedstrij den aan. Het leeuwedeel daarvan wordt in 3 B gespeeld: vijf namelijk. Gudok heeft „vrijaf", zodat de kam pioen ook hier nog even uitblijft. St. Michielsgestel heeft een kansje om SET de volle winst te ontfutselen. Zeer de vraag is echter, of GSBW tot een zelfde prestatie tegen bezoeker SCB in staat zal zijn. Reusel Sport zien we ook deze zondag winnen, nu van Nevelo, maar Zwaluws papieren tegen VOAB staan zwak, in tegen stelling weer tot die van Concordia, dat wel raad zal weten met hekke- sluiter GW. De drie ontmoetingen in 3 C betreffen wedstrijden zonder erg veel belang. Virtus ziet vermoe delijk kans, om op eigen grond Hero er met succes onder te krijgen. RWB daarentegen achten we niet daartoe in staat contra RKDVC en De Schut ters heeft zeer minimale kansen bij Zierikzee. De twee wedstrijden in 3 D zijn RCS-Zeeland Sport en METO -ODIO. In de eerstgenoemde ontmoe ting zegeviert de thuisclub, maar het is zeer de vraag of het traditionele duel in de Zuidwesthoek van Brabant ten voordele van de gastheren zal worden beslist. Vierde klassers Ook bij de vierde klassers deze zondag lang geen volledige program ma's: we telden in totaal een dozijn ontmoetingen. Overigens loopt het nu snel naar het einde. In 4 E heeft TAC puike winstkansen tegen SVG, doch Oirschot Vooruit heeft nog lang niet van Nieuwkuik gewonnen. Ons Vios heeft reeds bij voorbaat van Vlijmense Boys verlo ren, terwijl Hilvaria op zijn beurt ook zeer weinig moeite zal behoeven te doen om Oisterwijk de volle winst te ontnemen. In 4 F slechts twee wed strijden: Groeit Wit-Breda en Boei- meer-Madese Boys. Twee ontmoetin gen, w rrvan de uitslag vooraf moei lijk is te bepalen; vooralsnog kunnen de thuisclubs de beste papieren wor den toegekend. Van de drie in 4 G is vooral DHV-Steenbergen van groot belang voor de bezetting der leiders plaats, welke thans door Halsteren wordt ingenomen. We zien Steenber gen zondagavond aan de top komen, omdat DHV niet in staat kan worden geacht, Halsteren de overwinning te beletten. SC Gastel wint thuis zonder moeite yan Burgh en DEVO-Kaaise Boys zal wel in een zege voor de Boys eindigen. Tot besluit de drie ontmoetingen in 4 H. De grote strijd wordt hier ditmaal gevoerd tussen Breskens en Clinge. Als Breskens zou verliezen, is Clinge weliswaar nog geen titelhouder, maar dan zijn er toch maar weinig voetangels en klemmen over. Eenvoudig zal dat echter niet zijn om in Breskens te winnen. Voorlopig houden we het op een puntenverdeling. Ierseke en Luc- tor doen vermoedelijk hetzelfde, maar RIA is bepaald te zwak om Oostburg een nederlaag te bezorgen. Zonder meer dénderend blijft de ontwikkeling in de hoogste regionen bij de amateurs. Mau- rits is nu reeds wekenlang leider mgar met de Spechten, die de tweede plaats innemen vóór MOC, dat met één punt minder op zijn conto de derde plaats be zet, doch twee wedstrijden min der heeft gespeeld dan de Eind- hovenaren, kunnen de Limbur gers zich allerminst zeker ach ten van de titel. Daarom wordt komende zondag in alle hevigheid verder gestreden. En kele ontmoetingen geven daartoe alle aanleiding, zoals Maurils-Kimhria en MOC-Brabantia, terwijl in tweede instantie óók Sportclub Emma - Vlis- singen een duit in het zakje doen kan. Hoe staan de kansen voor partijen in genoemde wedstrijden Beginnen de met MOC-Brabantia, is men ge neigd de blauwwitte Bergenaren de beste kansen toe te kennen. Nu MOC nog uitstekende papieren behield om de titel in de wacht te slepen, zul len zij bepaald geen enkel risico ne men in het duel met de Eindhovena- ren. Overigens zal er nog hard ge noeg gestreden moeten worden om de volle buit voor de Scheldestad te kunnen behouden. Maurits krijgt te gen het Maastrichtse Kimbria onge twijfeld harde noten te kraken. Het krachtsverschil is echter vooralsnog te groot om de zege niet aan Maurits toe te kennen. TSC heeft het Heer- lense WH '16 op bezoek. Deze ont moeting moet door de Oosterhoutena- ren gewonnen kunnen worden. En zij zullen o.i. inderdaad de daad bij het woord gaan voegen. Vlissingen, ge passeerde zondag goed „teruggeko men", doet de verre reis naar Sport club Emma. Geen tegenstander zeker niet in eigen huis om mee te spotten. Maar wij verwachten intussen, dat Vlissingen, zijn inzinking te boven zijnd, met succes het Lim burgse strijdperk zal kunnen verla ten. Alliance tenslotte, opereert even eens in de Limburgse dreven, bij Roermond. Geen eenvoudig karwei voor de Roosendalers, die het overi gens de laatste tijd niet mee heeft gezeten. Misschien komt daar over morgen een einde aan Het Valkens- waardse VSV '34 heeft ditmaal de wachtbeurt. Tweede klassers Er bestaat voor Boxtel een kansje, dat het aanstaande zondag in 2 A kampioen wordt. Daartoe is een over winning tegen ODC nodig geen kar wei op igen grond maar daar naast moet dan Sarto van Desk ver liezen en dat lijkt allerminst voor de hand liggend. De vlag zal in Boxtel dus nog wel niet kunnen worden uitgehangen. Baardwijk heeft met Gemert als te genstander geringe kansen om winst te boeken, doch Oss lijkt vooralsnog niet kansloos contra Wit Zwart. In 2 B zal, althans volgens het ge publiceerde programma, de beslis sing nog ir nstens een week uitblij ven, nu Taxandria en RAC daarin niet voorkomen. Internos heeft bezoek van Roosendaal. Door d.-.arvan te winnen, zouden de Ettenaren hun po sitie aan de staart iets gunstiger kun nen maken. Het is intussen echt een geval van de kat in 't nauw, zodat

de Stem | 1957 | | pagina 7