Hammarskjoeld had gesprek met Nasser m Havenarbeiders Southampton uit protest in staking Tegemoetkoming aan de buitengewesten Laatste hand aan verdragen Grote Lente-prijsvraag Hagenaar deed royaal inkopen met ongedekte cheques IEN Op twee plaatsen beraad over Midden-Oosten ..WIE IS DAT?" Huiver voor al te grote ministeriële zeggenschap Bidault waarschuwt voor Indonesische5 situatie Eisenhower polste MacMillan tijdens Bermuda-overleg in Executies in Zuid-Afrika EERSTE OLIE UIT IRAK Gedurfde taal ZN. DAGBLAD VOOR ZEELAND COMPROMIS OVER SUEZVAART Luchtvaartoverleg met de V.S. Zuidenwind Soekarno sprak met rebellen BOHLEN GAAT NAAR MANILLA Euro-scunen werking 500 Gulden aan prijzen Nieuwe Lanclbouwwet in de Kamer Algerië in Franse Assemblée Mr. It. Disch voorzitter Kath. Jeugdbeweging OPZIJ!! Verplichte bezitsvorming in Frankrijk OOOOOÖO 97e JAARGANG No. 22409 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M- A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr H. M. L. ds Rechtei. P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn prijo bij vooruitbet. t 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) t 0.50. incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOESj, Westsingel 98. Telefoon 2236 Voor God, Kmin&n en Vaderland V R IJ D A G 22 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.35 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/rn. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, xel.no^o!. „Hallo Harold, how are you...", zei hand drukte. In het midden luite- Èisenhower, toen hij bij aankomst nant-generaal Sir John Woodall, op Bermuda premier MacMillan de gouverneur van de Bermuda- eilanden. In de zwaarbewaakte Mid Oceanclub, op Bermuda, zijn gis teren president Eisenhower van de V.S. en de Britse premier MacMillan hun besprekingen begonnen over een aantal belang rijke internationale vraagstukken. De voornaamste daarvan zijn die, welke de situatie in het Midden-Oosten betreffen. Ze kregen dan ook voorrang op de andere agendapunten. Terwijl op Bermuda de Britse en Amerikaanse staatsleiders aan de eonferentietafel zaten, vond in Cairo een ontmoeting plaats tussen de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, en president Nas ser van Egypte. Voordat hij met de Egyptische dictator sprak, had Ham marskjoeld al overleg gepleegd met minister Fawzi, die hem het Egyp tische standpunt uiteenzette met betrekking tot de kwestie van Gaza en de andere „explosieve" vraagstukken rond het Israëlisch-Egyptische geschil. Een woordvoerder van de Israëli- De staking van de 200.000 Britse scheepsbouwarbeiders dreigde donderdag de grootste Britse haven Southampton uit te scha kelen. Vakbondsleiders maakten namelijk bekend, dat de havenarbeiders van de stad spontaan in staking waren ge gaan uit protest tegen de regerings inmenging en het gebruik van sleep boten van de marine, om het reusach tige passagiersschip „Queen Mary" naar open zee te slepen. Het vertrek van de „Queen Mary" was woensdag 12 uur uitgesteld, nadat het plaatse lijke haven, en sleepbootpersoneel ge weigerd had medewerking te verle- PRESIDENT EISENHOWER heeft een gift van vier miljoen dollar goedge keurd voor het overbrengen van Hon gaarse vluchtelingen die in Zuid-Sla- vië vertoeven, naar andere landen. ALS IN BUURLANDEN de blanken door communistische inboorlingen worden aangevallen, zal Zuid-Afrika met zijn strijdkrachten buiten de grenzen ingrijpen. Dit verklaarde gis teren een Zuidafrikaanse minister. ISKANDER IZRA. de president van Pakistan, h'eeft het bestuur van de pro vincie West-Pakistan overgenomen, na een crisis in de provinciale assemblee. DE „WATERMAN", die vorige week bij een aanvaring op de Atlantische Oceaan werd beschadigd, zal op 28 maart alweer kunnen uitvaren naar Australië. IR. N. KNIPSCHEER te Waalre, direc teur van de Philite-fabrieken der N. V. Philips, is op 56-jarige leeftijd onverwacht overleden. BIJNA 200 MILJOEN dollar winst belasting heeft de Arabian American Oil Company over 1956 uitbetaald aan de regering van Saoedie-Arabië. Ko ning Saoed zelf kreeg ongeveer 80 miljoen dollar. IN BELGRADO zijn besprekingen be gonnen tussen vertegenwoordigers van Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije. De regeringen van deze landen willen hét Balkanpact nieuw leven inblazen. VRIJ SNEL kon gisteren een brand worden geblust, die was uitgebroken in een der ruimen van het Britse schip „Tantallon Castle" en dat gela den werd met calcium nitraat. DE HOGE AUTORITEIT van de KSG heeft bij de Franse regering geprotes teerd tegen discriminerende bepalin gen op de invoer van een aantal goe deren. KADAR, de Hongaarse premier, is gis teren in Moskou zijn besprekingen be gonnen met de Russische leiders. nen. De stakende scheepsbouwarbei ders hadden verklaard, dat het schip nog steeds in reparatie was toen de nationale staking uit brak. De socialistische Franse metaalbe- werkersbond „Force Ouvrière" heeft donderdag zijn leden, die op de Franse scheepswerven werken, opgedragen geen reparatiewerkzaamheden te ver lichten aan twee schepen, die uit En geland naar het vasteland van Europa vertrokken zouden zijn. De „Force Ouvrière" heeft gevolg gegeven aan een oproep van het inter nationale verbond van metaal bewer kers aan alle vakbonden, om de sta king van de Britse scheepsbouwar beiders te steunen. De vakbond, waarbij ongeveer 20.000 Britse huisartsen (die rechtstreeks door de gezondheidsdienst betaald worden)* zijn aangesloten, heeft don derdag besloten „stakingen bij toer beurt" te organiseren. Ingevolge de wettelijke preadviezen zullen deze stakingen echter niet voor 2 oktober kunnen beginnen. Nederland heeft woensdag op de Nederlands-Amerikaanse luchtvaart onderhandelingen te Washington aan gedrongen op meer landingsrechten voor Nederlandse verkeersvliegtuigen in de Verenigde Staten. Over de besprekingen wordt een strikte geheimhouding in acht geno men. In goed ingelichte kringen werd gezegd, dat het thans nog te vroeg is om te kunnen zeggen hoe de on derhandelingen verlopen. Het zal wel geen toeval zijn, dat beide ontmoetingen op hetzelfde mo ment plaatsvinden. De boodschap die Hammarskjoeld uit Cairo meebrengt, zal ongetwijfeld van invloed blijken op het standpunt dat Eisenhower zal in nemen tegenover de situatie in het Midden-Oosten. Mevrouw Meir, de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, die gis teren in Parijs was, heeft na een ge sprek met haar Franse ambtgenoot Pi- neau verklaard, dat Egypte niet langer rechten mag ontlenen aan het feit, dat het zich in staat van oorlog met Israël acht. Oorlog, zei ze, is in strijd met het handvest van de Verenigde Naties. Hammarskjoeld zou op het standpunt staan, dat Israël inderdaad vrije scheepvaart mag eisen in de Golf van Akaba, indien er geen staat van oorlog bestaat tussen dit land en Egypte. In dat geval echter, meent hij, moet Israël alle bepalingen van het bestand in acht nemen en zijn troe pen ook terugtrekken uit het gebied van El Audja. Met spanning vraagt men zich af, wat Egypte zal doen met het Suez- kanaal en wat de houding van Enge land en Frankrijk zal zijn. MacMillan zou Eisenhower duidelijk hebben ge maakt, dat een boycot van het Suez- kanaal wenselijk is, indien Egypte de Britse en Eranse schepen moeilijkhe den in de weg legt. I>e Amerikaanse president zou zich hierover nog niet hebben uitgesproken. President Nasser zou in een gesprek met de Indische diplomaat Menon hebben ingestemd met een compromis voorstel inzake het Suezkanaal. Hij zou inderdaad bereid zijn, de helft van de doorvaartgelden op de Wereld bank te storten, mits die dan gebruikt worden voor verbetering en onder houd van het kanaal. Onmiddellijk na zijn aankomst in Cairo heeft Hammarskjoeld bespre kingen gehad met generaal Wheeler, generaal Burns en de adjunct-secreta ris van de V.N., dr. Ralphe Bunche. Generaal Wheeler, die namens de Verenigde Naties het bergingswerk in het Suezkanaal leidt, deelde mee, dat het kanaal tegen 10 april bevaarbaar zal zijn voor alle schepen. Generaal Burns bracht verslag uit over het werk van het internationale politie- leger en dr. Bunche stelde Hammars kjoeld een rapport over de toestand in de kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba ter hand. j Een woordvoerder sche regering heeft donderdag meege deeld, dat men aanneemt, dat het dui zend ton metende vrachtschip „Pan dora" ongehinderd de Straat van Ti ran is gepasseerd. Woensdagavond was liet schip, dat onder Costaricaanse vlag vaart, uit Eilath aan de Golf van Akaba vertrokken. De „Pandora" was het eerste vracht schip, dat de genoemde straat is ge passeerd sinds de Israëliërs zich' uit het kustgebied hebben teruggetrok ken. Het betrokken gebied is thans bezet door Finse militairen van het internationale politieleger. Verwachting van het K.N.M.I. J t van de dag in het zuidwesten kans J op enige regen. Matige tot krach- t tige zuidelijke wind en iets hoge- t re middagtemperaturen. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige wind uit zuid tot zuidwest. Bewolkt tot 0 mooi weer en tegen de avond toe- 1 nemende wind. J Vandaag: Zon onder 18.5G uur, t t maan onder 10.14 uur. Morgen: Zon op 6.37 uur, maan op 2.35 u. President Soekarno. blijkt in te zien, dat „krachtige maatregelen" alleen niet volstaan, om de rust in Indonesië te herstellen. Hij heeft nu beloofd, in de door hem gewenste Nationale Raad ook vertegenwoordigers te zul len opnemen van alle buitengewes ten, die de laatste maanden tegen Djakarta hebben gerebelleerd. Dit la-tste werd bekend gemaakt door de woordvoerder van de Oost- indonesische delegatie, die gisteren een gesprek met Soekarno heeft ge had. De delegatie had aan de president een toelichting gegeven op de „pro clamatie van 2 maart", waarbij on der leiding van luitenant-kolonel Ventje Soemoeal in Oost-Indonesië een militair bestuur werd ingesteld. Aan het verlangen van de bevolking van Oost-Indoncsië, dat de raad voor tenminste zeventigprocent uit verte genwoordig jrs van de buitengewesten zou bestaan, schonk president Soe karno grote aandacht, zo werd ge zegd. In een donderdag in Djakarta uit gegeven legercommuniqué is meege deeld, dat de confe^pntie van regio nale troepencommandanten, welke in de afgelopen dagen in Djakarta is ge houden, tot de conclusie is gekomen, dat de beide hoogste leiders van het volk, president Soekarno en ex-vice- president dr. Mohammed Hatta, ge zamenlijk moeten deelnemen aan de pogingen tot het vinden van een op lossing voor de problemen, waarvoor de Indonesische republiek zich thans ziet gesteld. De conferentie, welke vijf dagen heeft geduurd en woensdagavond in tegenwoordigheid van president Soe karno werd gesloten, is tot de slot som gekomen dat de voornaamste taak, welke thans moet worden ver vuld, is „het handhaven van de vol maaktheid van het gezag der een trale regering". President Garcia van de Philippij- nen heeft meegedeeld, dat van Phi- lippijnse zijde de benoeming is goed gekeurd van Charles Bohlen. thans ambassadeur van de Verenigde Sta- I ten te Moskou, tot ambassadeur te Manilla. De vorige ambassadeur te Manilla. Albert Nufer, is in november j.l. overleden. (Van onze Haagse correspondent) Het komend weekeinde worden de laatste besprekingen gevoerd over het ontwerpverdrag voor de Europese Economische Gemeen schap (Euromarkt) en het ont werpverdrag voor de Europese ge meenschap voor de atoomenergie (Euratom). Wanneer men er in slaagt tot een akkoord te komen over de reserves, die nog door en kele landen gemaakt worden, zul len de verdragen a.s. maandagmid dag door de ministers van West- Duitsland, België, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland in het Ca pitol te Rome worden getekend. De Eurovisie geeft tussen 18 en 19 uur een uitzending van de plechtigheid. De Italiaanse en de Nederlandse tekst van deze zeer belangrijke verdragen zijn nog niet gereed; van deze teksten maakt men nu de laat ste bladzijden klaar, waarop de ministers hun handtekening kunnen zetten. Hoewel het Euromarktverdrag niet in ieder opzicht tegemoet komt aan de Nederlandse wensen, maakt Nederland geen formele reserves meer. Wel is van Nederlandse zijde op diplomatie!: niveau aangesneden de kwestie van de grootte van de algemene vergadering (de Assem- blée). Volgens de thans gemaakte opzet telt dit parlement 142 leden, waarvan West-Duitsland, Frankrijk en Italië er ieder 36 leveren, Neder land en België ieder 14 en Luxem burg 6. Nederland acht het wense lijk meer leden (21) aan te wijzen, omdat men vreest met een groep van veertien leden, bij het vele werk dat er in commissies te doen valt, niet uit te komen. Dc Nederlandse metaalindustrie heeft de regering gevraagd, slechts tot parafering van het verdrag in zake de gemeenschappelijke markt over te gaan met de nadrukkelijke verklaring, dat het programma van geforceerde industrialisatie, ter op vanging van de Nederlandse bevol kingsaanwas, niet in gevaar mag komen. Gisteravond werd nog bekend, dat Adenauer de verdragen met in stemming van de Bondsdag zal kunnen tekenen. Alle grote partijen hebben zich met de strekking ervan akkoord verklaard. ONDER HET MOTTO: ZIE ONS BLAD VAN MORGEN (Van onze parlementaire verslaggever.) Aan het eind van een debat, dat eigenlijk reeds meer dan een maand duurt, Ls de Tweede Kamer thans be gonnen aan de beoordeling van de nieuwe Iandbouwwet, waartegen heel wat bezwaren blijken te bestaan. Het gaat om het afschaffen van de oude landbouwcrisiswet, en van een reeks bezettingsmaatregelen, die met de voedselvoorziening te maken hebben. Tevens wordt de functie van het land- bouw-egalisatiefonds wettelijk gere geld, terwijl de medewerking van de F.B.O. in de lndabouw wordt vastge legd. 55>J ,,De onafnankelijkheid van Algerië zou onverbiddellijk het verval van Frankrijk inluiden", aldus betoogde de oud-minister van Buitenlandse Za ken Bidault in het debat van de Franse nationale vergadering over de algemene politiek. Bidault noemde het een „tragische vergissing" Noord-Afrika te beschou wen alsof het bestaat uit losse delen Marokko, Tunesië en Algerië. ,,De drie stukken betuigen nu tegenover ons hun solidariteit. Tunesië en Ma rokko eisen dat Algerië op dezelfde manier wordt behandeld als zij", al dus Bidault. Hij was van mening dat het voorbeeld van Indonesië minstens een les zou moeten betekenen. „Zie wat volledige onafhankelijkheid in tien jaar van een land heeft gemaakt, dat tien maal zoveel bewoners teil, tien maal zo rijk is aan grondstoffen en dat boven Algerië het voordeel heeft van eenheid van godsdienst. Op Java na zijn alle eilanden oproerig. President Soekarno zelf erkent dat de democratie van westelijk type ver oordeeld is en dat politieke oppositie moet worden verbrijzeld. Communis ten dringen zich overal in. En hoe zou dan een onafhankelijk Algerië 't er af brengen?" Bidault zei voorts dat verkic 'ngen direct na een wa penstilstand „met het geweer in de aanslag" zouden moeten worden ge houden en dat het wel eens liquidatie verkiezingen zouden kunnen worden, die slechts ons vertrek zouden moe ten camoufleren". De Franse pers heeft donderdag een brief gepubliceerd waarin 357 vooraanstaande Fransen, onder wie Abbé Pierre, de Franse „apostel van de daklozen", bij president Coty pro testeren tegen wreedheden die door Fransen in Algerië begaan zouden zijn. Het protest is gericht tegen „martelingen waaraan gevangen op standelingen blootgesteld worden" en „parate executies van onschuldige gijzelaars en plundering en verwoes ting van gehele dorpen, bij wijze van vergelding of om vrees aan te ja gen". In de centrale gevangenis te Preto- ria zijn donderdag 22 negers en drie andere niet-blanken door ophanging terechtgesteld. Dit is tot dusver het grootste aantal terechtgestelden op één dag. De gehangenen waren schuldig be vonden aan moord op twee blanke en drie niet-blanke politie-agenten tij dens een onderzoek naar de aanwe zigheid van verdovende middelen, dat in 1956 in Natal door de .politie werd ingesteld. Het Nederlandse episcopaat heeft tot voorzitter van de Nationale Ka tholieke Jeugdbeweging benoemd mr. H. Disch, thans rechter te Maas tricht. Dc katholieke jeugdbeweging omvat alle katholieke jeugdorganisa ties van jongens tot de leeftijd van ongeveer 17 jaar; ongeveer een hon derdduizend katholieke jongeren. Mr. Disch was tot voor enkele jaren in de katholieke verkennersbeweging te Maastricht, waar hij „oubaas" was en assistent - districtscommissaris voor algemene z.aken in het district Maastricht. Hij volgt generaal (b.d.) baron van Voorst tot Voorst op, die per 1 januari van het vorig jaar ont slag heeft genomen als voorzitter van de Katholieke Jeugdbeweging. De Haagse politie heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Den Haag aan gehouden, die blijk heeft gegeven van een zeer rijke fantasie. Deze man. een zekere H. v.d. A.. begaf zich dezer dagen naar een bekende bankinstel ling, vertelde daar dat hij uit Saoedie- Arabië kwam, waar hij zes ton had verdiend in de olie en verzocht „daar zijn geld nog in de Verenigde Staten op de bank stond," vast een cheque boekje te mogen ontvangen. Hij vertelde en passant ook nog dat hij van zijn fortuin een bedrag van drie ton aan zijn vrouw wilde schen ken en van de zijde van de bankin stelling in kwestie adviseerde men hem beleefd, dat hij dit dan eerst door een s,°n betaalde hij met een ongedekte notaris in orde moest laten maken. De man moet een geloofwaardige in- dige was dat deze, hoewel er geen en kele dekking was, niettemin werd uit betaald. Toen het bedrog later aan het licht kwam kon de juwelier de 500 gulden echter direct terugbetalen aan de bank, aangezien hij beide horloges nog in het bezit had voor een kleine reparatie. Van der A. was intussen echter voortgegaan met het doen van inkopen in het groot. In een zaak kocht hij voor niet minder dan 65 gulden aan bonbons, in een andere voor 50 gulden aan drank. In een fotowinkel bestelde hij een kostbaar foto-apparaat met al les wat er bij hoorde voor een bedrag van 1000 gulden. Ook kocht hij goede ren voor de inrichting van een huis, zoals een gasfornuis en een stofzuiger, welke hjj slechts gedeeltelijk betaal de. De bankinstelling had intussen, na- cheque. Vervolgens kocht hij een scheerapparaat, dat hij later naar de druk gemaakt te hebben, want" hét bank van lening bracht, hetgeen hem eind van het liedje was dat hij een ook weer eens 25 gulden opleverde, chequeboekje alsmede een bank-giro- H« kocht verder nog een duur kos- boekje ontving Deze waren v. d. A. mum en stapte vervolgens een juwe- dat van alle zijden cheques bij haar zeer welkom. Hij trok zonder te dralen lierszaak binnen, waar hij twee kost- waren ingediend, begrepen dat v.d. A. de stad in eii begon met voor 475 gul- bare horloges aanschafte die hij even- haar maar iets op de mouw had ge- den aan lederwaren te kopen. Hij be- eens met een cheque betaalde. De speld en diende een klacht in bij de taalde deze mei een cheque eri slaagde juwelier die de zaak niet helemaal ver- politie. Deze slaagde er al spoedig in er zelfs nog in hierop contant wissel- trouwde, toog met de cheque onmid- v.d. A. te arresteren. Hij had reeds geld terug te krijgen. Ook zijn pen- dellijk naar de bank en het merkwaar- eerder met de politie te maken gehad. Dit is de onder Franse vlag varende tanker „Aramis", met aan boord de eerste 27.000 ton olie, die uit Irak door de herstelde pijpleidingen in de ruimen vloeide. Een hoopvol te ken voor gemotoriseerd Frankrijk! De opname werd gemaakt bij de aankomst van de „Aramis" in de Franse haven Sete. De bezwaren van de Kamer gaan vrij algemeen uit naar het leggen van te grote bevoegdheden in handen van de minister. Deze kan, zonder dat hiervoor aparte wetten worden inge diend heffingen opleggen op alle mo gelijke handelingen die te maken heb ben met produktie, koop, verkoop, op slag, vervoer en prijsvaststelling voor landbouwprodukten. Wel moet de mi nister eerst het oordeel van de pro- dukt- en bedrijfsschappen vragen, maar zelfs daarvoor kan hij afzien als het landsbelang dat volgens hem eist. Alleen zijn socialistische partijgenoten vonden dat allemaal best. Vooral de heer Biesheuvel (A.R.) heeft echter de behoeften aan con trole bij een zo diep ingrijpende wet met kracht verdedigd. Er kunnen zich natuurlijk noodsituaties voordoen, die direct ingrijpen onvermijdelijk maken, maar wanneer er geen urgentie is, waarom dan niet bekrachtiging door het parlement van wat de minister wil dwingend voorgeschreven? Hij diende een amendement in dat goedkeuring van de Staten-Generaal voorschrijft, zodra er sprake is van meningsverschil tussen het bedrijfsleven en de minis ter. De heer Jansen (K.V.P.) kwam nog met een ander voorstel. Hij vroeg om goedkeuring bij de wet van alle maat regelen van bestuur, wanneer dertig dagen na de indiening bij de Staten? Generaal blijkt dat een openbare be handeling wordt gewenst. De heer Groen die als tweede spre ker van de K.V.P. optrad, zei dat de minister zelfs heffingen kan gaan toe passen wanneer zijn vrouw een ei in de pan bakt. Niettemin was de Kamer algemeen wel van oordeel dat de op zet van de wet aanvaardbaar is. Het zal dus wel uitlopen op een spannende amendementenstrijd, die de volgende week wordt voortgezet. Dan zal eerst de minister de Kamer antwoorden. Een agent van politie heejt door zijn doortastend optreden een ernstig ongeval op het Marconi- plein te Rotterdam kunnen voorkomen. De bestuurder van een tram, die uit de richting Schiedam dit plein naderde, ontdekte tot zijn grote schrik, dat hij zijn voertuig niet bijtijds tot stil stand kon brengen. Een agent, die de tram zag aan komen merkte op, dat de be stuurder druk stond te gebaren en hij begreep wat er aan de hand moest zijn. Auto's kregen een teken om te stoppen. Enige auto's stonden op de tramrails, maar snel ingrijpen deed ze spoedig naar een veiliger plaats verhuizen. De agent had succes: de tram kon ongehinderd het plein pas seren en de bestuurder slaagde er in de tram tweehonderd me ter verder tot stilstand te bren gen. De wagen werd voor on derzoek buiten dienst gesteld. De Franse rekenkamer, die onder leiding staat van Pierre Mendès- France, beveelt in haar jaarverslag een versoberingspolitiek aan, die naar haar mening gepaard moet gaan met een regeling, waarbij het sparen desnoods verplicht wordt ge steld. Deze politiek moet volgens de rekenkamer gevolgd worden, zolang de nationale produktie niet in staat is de behoeften van de noodzakelijke economische activiteiten van het land volkomen te dekken. In dit verband beveelt de rekenkamer voorts aan het zoeken naar olievelden uit te brei den, de atoomenergie te ontwikkelen en de industrie te moderniseren. ""X De Russische schrijver Doedint- sef, wiens roman „Het dagelijks brood is niet voldoende" over de gehele wereld nogal wat stof heeft doen opwaaien, heeft op een con ferentie van schrijvers te Moskou de drijfveren onthuld, die hem tot het schrijven van deze roman had den aangezet, aldus het blad Lite- ratoernaja Gazeta. Zijn verklarin gen hebben volgens het blad onder zijn gehoor een storm van protest ten gevolge gehad. „Toen ik in de oorlog in een loopgraaf lag en de Duitse Mes- serschmitts onze toestellen zag neerhalen, ben ik tot in mijn diep ste wezen geschokt. Immers, ik had altijd horen vertellen dat onze vliegtuigen beter en verder vlogen dan alle andere", aldus Doedint- sef. die vervolgde: „Ik heb niets willen zwart maken maar ik wil niet dat wat ik heb gezien nog eens gebeurt. Daartoe heb ik het recht. Schrijvers moeten evenals jonge zwemmers bewegingsvrij heid hebben. Maar ik voel me steeds als een kind aan een lei band".

de Stem | 1957 | | pagina 1