Onderzoek wenselijkheid van defensie-controle door het parlement Stakingscatastrofe bedreigt Engeland Vloedgolf teisterde Japanse kust Israël zal geen belemmering van zijn scheepvaart dulden Communisten dreigen met een algemene staking Sassen krijgt toezegging van Staf MacMillan begroette Eisenhower Makarios vrij als hij de Eoka tot de orde roept Spaak was onaangenaam verrast Ook „Oorlog"draagt bij tot bestedingsbeperking..... itêtkoV- 100 DAGBLAD VOOR ZEELAND AANDRANG Kadar bij zijn „trouwste vrienden'5 Hensinger hoogste officier in West-Duitsland Lijken geborgen van verongelukte studenten Lagere temperaturen Kinderbijslag voor zelfstandigen Boete van Het eerste van de vier Boodschap van Boelganin aan Adenauer gulden voor Kruis of Munt Eerste schip door de Straat Tiran van Lennox Boyd in Lagerhuis: Keuringslokaal in aanbouw ingestort Loestand in Indonesië steeds verwarder Maatschappelijk werk Nationale Raad geïnstalleerd Moerdijkkanaal Langs het lijntje 97e JAARGANG No. 22408 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstraat 16. Tel: Directie, Redactie en Administratie 8351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. NL A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mi. a U. L ds Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Abonn.prij» bij voorultbet t 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsL bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDG 21 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULS'I, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaus: TËRNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. no 35). (Van onze parlementaire verslaggever). De vraag in hoeverre een verdere parlementaire controle op de defensie-uitgaven wenselijk en mogelijk is, zal worden onderzocht door de defensie-commissie. Dit werd gisteren in de Eerste Kamer bereikt door de heer Sassen (KVP). Het was het resultaat van de aandrang waarmee hij tijdens de behandeling van de defensie-begroting had gepleit voor een verbetering van de parlementaire controle op dit deel der overheidsuitgaven. Reeds tijdens de eerste termijn van de behandeling van de defen sie-begroting was er van verschillende zijden een uitbreiding van de controle besproken. Wilde de heer de Rijk (P.v.d.A.) het meer zoeken in de inschakeling van onafhankelijke effieiency-deskun- digen, de heer Sassen drong aan op betere controle-mogelijkheden van de volksvertegenwoordiging. Minister Staf verwees hem toen naar de de fensie-commissie, een bij K.B. opge richte staatscommissie, waarin een aantal Tweede Kamerleden zit. Voor een algemene parlementaire controle commissie kon de heer Sassen, zo meende de minister, zich beter tot de minister van Financiën wenden. De katholieke woordvoerder was met dit antwoord echter niet tevreden, en wel omdat de door de minister ge noemde defensiecommissie 'n staats commissie is. Controle door dit or gaan, ook al hebben parlementariërs er zitting in, is dus niet hetzelfde als parlementaire contiole. Hij kreeg tenslotte na de .repliek van minister Staf, waarin deze alle medewerking toezegde, tijdens een intern beraad van zeer vele leden steun voor zijn voorstel. Compromis In zijn antwoord over de algemene militaire problemen deelde minister Staf mee, dat de vier Engelse divi sies, die in Duitsland gestationeerd HET FRANSE kabinet heeft gisteren de minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, gemachtigd de verdragen in zake de Europese gemeenschappe lijke markt en Euratom te tekenen. MEJ. DR. A. DE WAAL, oud-staats secretaris van Onderwijs, is benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. DE VERKIEZINGEN voor een nieu we Westduitse Bondsdag zullen op 15 september a.s. worden gehouden. Het kabinet heeft gisteren overeenstem ming bereikt over deze datum. OP 50-JARIGE leeftijd is overleden het hoofd van de maritieme haven verdediging in Nederland, luitenant ter-zee C. de Greeuw. Hij had zijn bureau in Vlissingen. HET BRITSE Hogerhuis heeft het wetsontwerp goedgekeurd tot beper king van di doodstraf tot gevallen van moord, die de openbare orde kunnen verstoren. IN INDIA heeft de Congrespartij op nieuw de absolute meerderheid in de volksvertegenwoordiging behaald. Zij heeft reeds 251 van de 500 zetels. HET WOONOORD Lunetten te Vught, een deel van het vroegere concen tratiekamp aldaar, wordt magazijn ruimte voor het leger. De Ambonese gezinnen krijgen elders onderdak. ABDEL HADI, die bekend staat als ••de generaal van de Sahara" en die hch als een der beruchtste opstande lingenleiders in Algerië heeft doen bennen, is voor de tweede maal door de Fransen gearresteerd. HET WILHELMINAGASTHUIS in Amsterdam zal academisch zieken huis -\ .den. Dit heeft de gemeente raad van de hoofdstad gisteren be sloten. DE VALERA is gisteren tot premier van Ierland gekozen. De stemverhou ding was 78 tegen 53. zijn, daar voorlopig zullen blijven. De troepen die worden teruggetrok ken behoren vrijwel uitsluitend tot de verzorgingseenheden. De Britse rege ring heeft zich verplicht om verdere plannen in 1958 opnieuw in de West- europese Unie ter discussie te bren gen. De Britse regering is daarmee, aldus de bewindsman, in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de wen sen van de bondgenoten, die zich ver zetten tegen iedere verzwakking van het afweerscherm op het continent, mede ook met het oog op een nor male" oorleg. Over de ter beschikking staande troepen verklaarde ir. Staf, dat het noodzakelijk geachte aantal van 30 divisies nog niet is bereikt, zolang het Duitse aandeel nog niet beschik baar is. De bewindsman erkende het belang van een civiele verdediging naast een militaire organisatie. In Navo-verband wordt hieraan ge werkt. Voor het overige vond ir. Staf dat hij, als minister van Oorlog en Marine niet de meest aangewezen mah was om over élviele verdediging te spreken. Hij voelde zich dan ook niet be voegd het door de heer Sassen ge vraagde uitgebreide parlementaire debat over deze kwestie toe te zeg gen. Nogmaals verzette minister Staf zich krachtig tegen de gedachte, dat Nederland met de Karei Doorman meer heeft gegeven dan door de Navo was gevraagd. Als we de Karei Doorman zouden afschaffen, zou er iets anders voor in de plaats moeten komen en dat zou nog heel wat meer kosten dan de huidige revisie. Ambtenaren Dat de departementen van Oorlog en Marine geen bijdrage zouden heb ben geleverd aan de bestedingsbeper king bestreed de bewindsman even eens. Bij de opstelling van de begro ting zijn zij al tot het uiterste gegaan, zei hij, mede door het niet verdiscon teren van de prijsverhogingen en we kunnen slechts met grote moeite aan onze verplichtingen voldoen. Van de door de heer Sassen genoemde vijf entwintigduizend ambtenaren zitten er slechts 2200 op het departement. De overigen zijn werklieden, chauf feurs en technisch personeel, die voor een behoorlijk onderhoud van de vele kostbare apparaten dringend noodza kelijk zijn. Met grote waardering sprak ir. Staf over de wijze waarop de vrijwilligers van de Nationale Re serve een belangrijke taak hebben vervuld. In 1948 bijvoorbeeld waren er in eigen land haast geen normale troepen aanwezig. Maar we moeten reëel blijven. De militaire taak van de Nationale Reserve loopt ten einde omdat die beter kan worden vervuld door jonge dienstplichtigen, die geen mobilisatiebestemming hebben. Zo dra deze in voldoende mate ter be schikking komen, kunnen de vrijwilli gers een andere taak krijgen. Indien zij dat wensen kunnen ze bijvoorbeeld overgaan naar de reservepolitie en het korps luchtwachtdienst. Een Hongaarse delegatie onder lei ding van premier Janos Kadar is per vliegtuig in Moskou aangekomen. De Hongaarse leiders werden o.m. be groet door premier Boelganin, pre sident Worosjilov, partijsecretaris Kroestjev, Malenkov en Mikojan. ,,Vol vertrouwen zijn wij tot onze trouwste en wezenlijkste vrienden ge komen", zo zei Kadar in antwoord op een welkomstrede van maarschalk Boelganin. Hij prees ,,de vriend schappelijke hulp van de Sovjet-Unie en haar strijdkrachten in de strijd te gen de contra-revolutie, Een delegatie van de Franse com munistische partij is woensdag te Belgrado aangekomen. Aan het bezoek wordt door de Zuid- slavische communisten weinig waar- President Eisenhower is woens dag aan boord van de Ameri kaanse kruiser „Canberra" in Hamilton op de Bermuda-eilan den aangekomen. Hij werd bij aankomst begroet door de Britse premier MacMil- lan, die enige uren tevoren per vliegtuig was gearriveerd. Toen Eisenhower aan wal stapte en op MacMillan toeliep, riep hij: ,,Zo Harold, hoe gaat het er mee". Zelf zag hij er na zijn zeereis fris en ont spannen uit, ook al hoestte hij nog. Eisenhower cn MacMillan begaven zich onmiddellijk naar de Midocean Club, waar zij de komende vier dagen zullen verblijven. Men verwacht, dat zij vandaag met hun besprekingen zul len begijnen. Luitenant-generaal Adolf Heusinger is woensdag benoemd tot voorzitter van de commissie van stafchefs van de Westduitse strijdkrachten. Heusinger is thans de hoogstge- plaatste officier in de Bondsrepu bliek. In welingelichte kringen ver wacht men, dat hij later in het jaar de rang van een vier-sterrengeneraal zal krijgen. Hij zou ook inspecteur van de strijdkrachten worden. De lijken van de twee studenten, die in januari op de Mont Blanc om kwamen, zijn woensdagochtend per hefsehroefvliegtuig naar Chamonix overgebracht. De ouders waren bij de aankomst aanwezig. Bergbeklimmers slaagden erin, de stoffelijke overschotten uit het wrak van het hefsehroefvliegtuig, dat bij de reddingspogingen verongelukte, te de gehecht, daar zij de Franse partij bergen. De jongelieden hadden in de als een van de meest „Stalinistische verongelukte helikopter een schuil- in Europa beschouwt. i plaats gezocht. "Weersverwachting van het K.N. J M.I., geldig tot vanavond, opge maakt woensdagavond 23.15 uur: Wisselende bewolking met enkele 4 verspreide buien. Overwegend krachtige wind tussen zuidwest en J west. Vooral in het binnenland la gere temperaturen. nr erwach.ting van het Belgisch - t Weerkundig Instituut: Vrij sterke J t tot sterke wind uit zuid tot west. 4 zwaarbewolkt met opklaringen, 4 afgewisseld door buien. Vandaag: zon onder 18.54 uur, aan nnrloi. O O/I maan onder 9.24 uur J „„M,°^fen: zon °P 6'39 uur; maan J op 1.47 uur. te De Britse regering doet alle moei de stakingsbeweging in het land, die een ware kettingreactie dreigt te veroorzaken, nog tijdig af te dam men. Het is echter zeer de vraag, of dit lukken zal. De spoorwegarbeiders (370.000) die 10 procent loonsverho ging eisen, hebben het tegenvoorstel van 3 procent een „belediging" ge. noemd. Zaterdag begint de ..guërilla-sta- king" in de metaalindustrie. De eer ste stakingsgolf zal een miljoen ar beiders omvatten. ln het Foekoeshima-district in Ja- pan heeft een kolossale vloedgolf, die samenviel met een ongunstige maanstandde kust geteisterd. De meer dan 10 meter hoge pacific- golven sloegen een gat van onge veer 350 meter in een zeedijk en verwoestten 60 huizen, waardoor 460 mensen dakloos werden. De luchtfoto geeft een beeld van de ravage. De noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen wordt verlengd tot 1 janu ari 1959. In de toelichting op het wets ontwerp, dat bij de Tweede Kamer werd ingediend, zegt de regering, dat het in de bedoeling ligt, op korte ter mijn te komen met een ontwerp voor een algemene kinderbijslagwet. Het moet echter niet waarschijnlijk wor den geacht, dat deze nog voor 1959 in werking zal kunnen treden. De minister van Arbeid, McLeod, heeft gisteren een onderhoud gehad met de werkgevers ir, de scheeps bouw en metaal. Beide groepen heb ben zich bereid verklaard, het geschil aan arbitrage te onderwerpen, maar de vakbonden willen op dit voorstel niet ingaan. De directie van de „British Over- seas Airways Corporation" (B.O.A. C.) en vertegenwoordigers van 2000 personeelsleden op London Airport, hebben een eis tot een loonsverhoging van tien procent besproken. Vakbondsleiders van 120.000 arbei ders in de elektriciteitsbedrijven kwamen eveneens bijeen om een looneis te bespreken. De arbeiders wensen een loonsverhoging van vier pennies (16.5 cent) per uur. Een aan bod van de elektriciteitsmaatschappij een staatsbedrijf, om het loon met 3.5 penny per uur te verhogen, is door de arbeiders van de hand gewezen. De Sovjet-ambassadeur in West- Duitsland, Smirnov, «heeft woensdag aan bondskanselier Adenauer een brief van de Sovjet-premier, maar schalk Boelganin, overhandigd, waar in deze voorstelt de betrekkingen tus sen West-Duitsland en de Sovjet-Unie te verbeteren. Dit door vergroting van de handel tussen de twee landen. Smirnov verklaarde, dat een be zoek van de Sovjet-vice-premier Mi kojan aan de bondsrepubliek „waar schijnlijk" is. De kantonrechter te Amsterdam, mr. H. W. Huizinga, heeft in de eer ste zaak, die gediend heeft als gevolg van het optreden der justitie tegen kansspelen in persorganen, de direc teur van een te Amsterdam verschij nend landelijk dagblad, waarin weke lijks de puzzel „Kruis of munt" staat, overeenkomstig de eis veroordeeld tot een boete van 100 gld., subsidiair tien dagen hechtenis. Voor het eerst sinds de Israë lische terugtocht uit het gebied van de Golf van Akaba, is gis terenavond een schip door de omstreden Straat van Tiran ge varen. Deze zeeëngte verbindt de Golf van Akaba met de Rode Zee. Schepen, die de Israëlische haven Elath aandoen, moeten deze route nemen. Het schip in kwestie, de „Pandora" voer onder Costaricaanse vlag. Het was woensdagmorgen uit Elath ver trokken en de Israëliërs vroegen zich met spanning af, of Nasser de door vaart zou trachten te belemmeren. Tot gisterenavond echter was hieromtrent niets gebleken. Ben Goerion heeft duidelijk te ken nen gegeven, dat hij geen nieuwe af sluiting van de Golf van Akaba door De Britse regering heeft woensdag der Eoka van de vorige week om in het parlement bekend gemaakt, i haar verzetsactiviteit tijdelijk te sta- dat als aartsbisschop Makarios van ken op voorwaarde, dat aartsbisschop Cyprus in een duidelijke openbare Makarios zal worden ontslagen uit verklaring zal vragen om staking van zijn ballingschap op de Seychellen, de gewelddaden van de Eoka, zij be reid is een einde te maken aan de huidige ballingschap van de aartsbis schop op de Seychellen. Lennox Boyd zei in het Lagerhuis, dat er in dit stadium geen sprake kan zijn van terugkeer van Makarios naar Cyprus. Hij maakte bekend, dat Engeland ook bereid is in beginsel een aanbod van Lord Ismay, secretaris-generaal van de Navo, te aa -aarden tot het verlenen van goede diensten bij het zoeken naar een aanvaardbare oplos sing van de bestaande geschillen tus sen de regeringen van Griekenland, Turkije en Engeland over Cyprus. De verklaringen van Lennox Boyd vormen een antwoord op het aanbod De eerste voetbalwedstrijd in de voorronde van het wereldkampioen schap 1958 welke Nederland woens dagmiddag in het stadion Feijen- oord te Rotterdam speelde tegen Luxemburg, is met een 4-1 over winning voor de Oranje-elf geëin digd. De foto laat zien hoe Cor v. d. Gijp in de 26e minuut van de eerste helft het eerste Nederlandse doelpunt scoorde. V.l.n.r.: Brosius, achter hem staand Mond, Cor. v. d. Gijp, Brenner en de geslagen doelman Michaux. Gistermorgen om half tien is het in aanbouw zijnde keuringslokaal van de Pijnackerse groentenveiling inge stort. De beide zijmuren bleken het gewicht van de daarop rustende dak constructie niet te kunnen dragen. De muren weken uit cn stortten in el kaar. Persoonlijke ongelukken deden 1 zich niet voor. De machtige, communistische wirjo heeft gebracht, er met nadruk r 1, i t op gewezen, dat de Indonesische ar- federatie van vakbonden in In- beiders de vorming van een „alle- donesië, de Sobsi. heeft woens- partijen-kabinet" wensen, zoals voor- Hpo rrpHreiorl mot ppii tntalp zien in de Plannen van Soekarno. dag gedreigd met een „totale Formateur Suwirjo heeft woens- staking in geheel Indonesië", dag gedurende twee uren een onder indien een kabinet mocht wor- ,£edad,„™5.L£e„,7°°!^ ;ï.er van de den gevormd, waarin wel de Masjumi, doch niet de commu nisten zullen worden opgeno men. Bij de Sobsi zijn aangesloten de vak verenigingen van de havenarbeiders, £,zevraag heeft"'gekregem ondernemingsarbeiders en de arbei- 0 ders in de olie-industrie, die in geval chef-staf van de Indonesische legerleiding tot herstel van de samen- zij tot een staking zouden overgaan landmacht, generaal-majoor Nasution, werking tussen Soekarno en Hatta om vrijwel het gehele transport, alsmede heeft woensdag een bezoek gebracht de bestaande crisis te boven te komen, de produktie van olie en landbouw- aan ex-vice-president Hatta, om deze Commissaris Muljono van de veilig- produkten zouden doen stilliggen. op de hoogte te stellen van de con- heidspolitie in Djakarta, heeft woens- Voleens het communistische dagblad c,usif 7an de reej°nal<; troepencom- dag berichten tegengesproken, ais zou mandanten var geheel Indonesië, die door communisten een poging zijn Masjumi, Mohammad Natsir. Na afloop van dit gesprek deelde Natsir mede, dat hij de formateur had gevraagd of het zijn bedoeling was de Masjumi tot deelneming fn het kabi net uit te nodigen. De besprekingen zullen niet worden hervat, alvorens de Masjumi een duidelijk antwoord op Dinsdagavond bracht Nasution ver slag uit aan president Soekarno. De woordvoerder van de landmacht weigerde mede te delen, of het bezoek van de chef-staf aan dr. Hatta verband hield met de pogingen van de een eilandengroep in de Indische Oceaan. Griekenland heeft gezegd, dat het niet bereid is deel te nemen aan drie- mogendhedenbesprekingen binnen de Navo. In de Rolzaal te Den Haag is giste ren de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk geïnstalleerd. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, deed daarbij een dringend beroep op de Raad voor een open samenwerking. Een samen werking, zei ze, waarbij niet het mogelijke belang van de organisatie, maar de mens in nood centraal is. De kort tevoren ingestelde be stuursraad benoemde tot voorzitter van de Nationale Raad jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, tot vice-voor- zitter prof. dr. L. J. M. Beel en tot algemeen secretaris mej. mr. M. Tjeenk Willink. de Egyptenaren zal dulden. „Als Nasser hiertoe overgaat", zei hij, „zul len we het Egyptische regeringshoofd niet aan de conferentietafel, maar op het slagveld van repliek dienen". Als de Verenigde Naties niets deden, kon Amerika alleen voor een oplossing zorgen. Als Amerika ook niet han delend optrad, zou Israël de last alleen dragen. De mededeling van Cairo, dat het volledige betaling van de kanaalrech ten aan het Egyptischs gezagsorgaan eist, heeft in de westelijke hoofdsteden nogal wat stof doen opwaaien. In Pa rijs gaf men te kennen, dat Nasser nog altijd niet gereageerd heeft op het compromis-voorstel, de gelden voorlo pig bij de Wereldbank te storten en de helft aan Egypte uit te keren. Radio-Cairo gaf gisterenavond te kennen, dat Egypte er niet aan denkt, een voorlopige regeling in deze geest te accepteren. Woordvoerders van liet Amerikaanse State Department trachtten al olie op de golven te gieten. Nassers memoran dum, zeiden ze, is misschien best als basis van onderhandeling te gebrui ken Men vermoedt, dat Hammars- kjoeld voorstellen bij zich heeft tot regeling van de Suezkwestie en dat hij alsnog zal trachten, met Nasser tot een vergelijk te komen. Het kanaal is nu opengesteld voor schepen tot 2000 ton. Twee Liberiaan se vrachtschepen mochten gisteren het kanaal niet binnenvaren, omdat de kapiteins het tolgeld niet in dollars konden voldoen. Een Noorse tanker is uit Tripoli, vertrokken met de eerste olie uit Irak, die sinds de vernieling van de buis leidingen door dit land werd geleverd. Volgens „Het Volk" heeft minister Spaak dinsdag in de senaatscommis sie van Buitenlandse Zaken ver klaard, dat hij bij zijn onderhande lingen met Nederland sterk werd ge handicapt door de onenigheid in Ant werpse havenkringen omtrent de kwestie van het Moerdijkkanaal, wel ke onenigheid ook voor de Nederlan ders geen geheim is. Het blad voegt er aan toe, dat de verklaring van minister Luns de Bel gische minister des te meer verrast heeft, daar zij afgelegd werd in on gewone omstandigheden. Inderdaad, zo zei hij, in het raam van de Bene lux hebben wij de gewoonte aangeno men als minister nooit enige verkla ring af te leggen betreffende een der partners, zonder de inhoud ervan eerst voor te leggen aan de minister van het betrokken Benelux-land. Voor de eerste maal, en dan nog over zul ke belangrijke kwestie, heeft minister Luns dat niet gedaan met mij, wat zijn jongste verklaring betreft. Ik ben. er zeker van, aldus minister Spaak, dat hij ze wel op bepaalde punten gewijzigd zou hebben, indien hij zich aan onze loffelijke gewoonte had ge houden. Po" heeft een delegatie van de Sobsi, die dinsdagavond een bezoek aan Su- rïe laatste dagen in Djakarta in be sloten zittingen bijeen waren. gedaan om oud-vice-president dr. Mo hammad Hatta te ontvoeren. De komst van een twintig tal bezoekers op de publieke tribune van de Eerste Ka mer heeft woensdagmorgen enig opzien gebaard. De journalisten herkenden in hen de spelers en de officials van het Nederlandse elftal, dat in de middag te Rotter dam tegen Luxemburg ging spelen. Het gezelschap stond onmiddellijk in het middel punt van de belangstelling. Nadat de bezoekers een kwartier naar de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, die vragen van Kamer leden beantwoordde, hadden geluisterd, vertrokken zij weer. Op de tribune werd het merkbaar rustiger.

de Stem | 1957 | | pagina 1