NASSER EIST: ALLE GELDEN MtkcW NAAR CAIRO Mgr. Lemmens was 25 jaar bisschop Akkoord over Britse troepenvermindering Hatta komt met eigen conceptie" Ruim 45 jaar aan de Zuidpool en niets geleden Belangrijke wijziging winkelsluitingswet Hammarskjoeld in Egypte overleg plegen Ook „metaal kondigt staking aan Goede resultaten met de herverkaveling Walcheren Bijenkorf is geopend Bij heropening van het Suezkanaal Spaak Eerst antwoord uit Den Haag Weer aanslag °P Cyprus Kadar vandaag in Moskou DAGBLAD VOOR ZEELAND Moerdijkkanaal Dodelijk ongeluk te Schiedam Euromarkt in Ministerraad Onderhandelingen Nog zacht In Engeland: Doodvonnissen in Algiers Chronochime naar W ereldtentoonstelling te New York NIEUWE V.S.- AMBASSADEUR IN DEN HAAG Boliviaans verkeersvliegtuig neergestort Minister Mansholt in Kamer Ontwerp naar Tweede Kamer 97e JAARGANG ****- No. 22407 Uitgave N. V. Uitgever* Ml], Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Kelgerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H_ M. L. d« Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijb bi) vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (ultsL bij niet postbestelL) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 et Postrek. 278841 Voor God, Koningin «n Vaderland WOENSDAG 20 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage10.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen i 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen a£ te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel72601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). Op een bijeenkomst van de Belgi sche senaatscommissies van Buiten landse Zaken en van Koloniën heeft de heer Struye, voorzitter van de CVP-senaatsfractie. gesproken over de ontstemming, die in België werd ge wekt door sommige uitlatingen van minister Luns over het Moerdijkka naal. Minister Spaak verstrekte in ant woord op de uiteenzetting van de heer Struye een aantal bijzonderheden over dit vraagstuk. Hij zei onder meer, dat hij een antwoord verwacht op de no ta's die hij naar Den Haag heeft ge stuurd. De minister voegde eraan toe, dat België zich zijn rechten voorbe houdt. Naar Belga verneemt heeft de com missie de houding van minister Spaak in die kwestie eenstemmig goedge keurd. Te Schiedam, in de Burgemeester Knappertlaan, is de 28-jarige huis houdster M. A. M. van der Helm, toen zij daar fietste, door een perso nenauto, die plotseling naar links week, aangereden. Zij werd enkele meters meegesleurd en daarna tegen de straat gesmakt. Men bracht haar naar het gemeenteziekenhuis waar een schedelbasisfractuur werd gecon stateerd. In de loop. van de nacht is zij overleden. A.s. vrijdag werd een buitengewone ministerraad gehouden ter bespre king van de Euromarkt en de Eura tom. De Tweede Kamer zal die dag geen openbare vergadering houden, daar de minister van Landbouw de ministerraad'"moet bijwonen. OP EEN KAMER in een pension te Den Haag werd de 45-jarige W. G van de B. levenloos op bed aangetrof fen. De man bleek het kraantje van een gascomfoor niet goed afgesloten te hebben. HET OOSTDUITSE instituut voor ar beidsonderzoek te Dresden heeft zich het ongenoegen van de regering op de hals gehaald door te beweren, dat de Westduitse arbeiders het beter heb bon dan de Oostduitse. Zoiets doet men nu eenmaal niet in een volks democratie EEN LENING van 35 miljoen dollar zal de K.S.G. plaatsen op de Ameri kaanse kapitaalmarkt. Het geld zal voornamelijk worden gebruikt voor opvoering van de produktiviteit der ondernemingen in de K.S.G.-landen, BIJ DE TWEEDE KAMER is een wetsontwerp ingediend, dat een nieu we regeling inhoudt voor de uitkering van pensioen aan gewezen Tweede Kamerleden. OP HETERDAAD werden een 48-ja- rige vrouw in Rotterdam en haar 14- Jarige dochter betrapt, toen zij uit een warenhuis goederen stalen. Er werd huiszoeking gedaan en voor meer dan 700 gulden textiel nam de politie in beslag. EEN GRANAAT van 155 millimeter kwam te voorschijn uit de bouwput voor het nieuwe gebouw van C. A. te Apeldoorn. Het ding was nog niet ontploft en het deed dit gelukkig óók niet, toen een der arbeiders er met zijn schop op stootte. EEN DER STOFFELIJKE overschot ten, die vorige week in de mijn van Marcinelle werden gevonden, is nu inderdaad geïdentificeerd als dat van oe Nederlandse ingenieur Jan Stroom •niet Stromme, zoals aanvankelijk ge meld). TE EIBERGEN is gisteren de 37-jari ge Duitse koopman F. H. met zijn bestelauto verongelukt. Hij reed in volle vaart tegen een boom. De Egyptische regering heeft dinsdag aan alle hniten. laudse ambassades in Cairo een memorandum gpstuurd, waarin zij de voorwaarden heeft geformuleerd voor de her opening van het Suezkanaal. De kanaalrechten zullen, bij vooruitbetaling, volledig moeten worden betaald aan het Egyptische gezagsorgaan voor liet kanaal. De regering in Caïro zegt zich te zullen houden aan de con ventie van Constantinopel (van 1888). Er zal een fonds in het leven worden geroepen, waaruit kosten voor verbetering en uit breiding van het Suezkanaal zullen worden bestreden. Het fonds zal worden gevormd door storting van een deel der doorvaart- gelden. Dit gedeelte, zo wordt gezegd, zal niet geringer zijn dan het percentage, dat de oude kanaalmaatschappij voor dezelfde doeleinden bestemde. Men verwacht, dat het Egyptische standpunt een der voornaamste onder werpen van bepreking zal uitmaken op de komende Brits-Amerikaanse confe rentie op de Bermuda-eilanden. Britse woordvoerders zeiden, dat de Egypti sche bekendmaking opnieuw het vraagstuk aan de orde stelt van onder handelingen tussen Egypte en de lan den, wier schepen van het kanaal ge bruik maken. Ook Hammarskjoeld, die gisteren naar Caïro is vertrokken, zal de Suez- kwestie met Nasser doorpraten. Het belangrijkste onderwerp van bespre king in de Egyptische hoofdstad zal echter worden gevormd door de ge vaarlijke problemen rond het gebied van Gaza. In Egypte zouden reeds voorberei dingen worden getroffen voor de te rugkeer van het „Palestijnse leger" naar dit gebied. Daarmee zou dan volledig de toestand hersteld zijn van vorig jaar oktober. Nasser zou met de uitvoering van het plan willen wach ten, totdat hij met Hammarskjoeld heeft onderhandeld. Het Palestijnse léger werd in 1956 opgericht. He» is een symbolische strijdmacht van duizend Palestijnse vluchtelingen, die met lichte wapens zijn uitgerust en waaruit in hoofdzaak de zelfmoordcommando's werden ge- recruteerd, die aanvallen deden op Israëlisch gebied. Nasser heeft gisteren bekend laten maken, dat schepen tot 1000 ton thans door het Suez-kanaal kunnen varen. Tevens heeft hij toestemming gegeven tot het lichten van het wrak van de „Aboekir", dat overigens geen belem mering voor de scheepvaart betekent. Het Egyptische ministerie van Fi nanciën heeft alle transacties met 15 Amerikaanse, Franse en Britse firma's verboden. Ze zijn op de „zw.arte lijst" geplaatst, omdat zij relaties met Israël onderhouden. Gemaskerde verzetslieden hebben dinsdag de 25-jarige Griekse onder wijzer Theodoros Paschalides in een clubgebouw in het dorp Avgoroe, na bij famagusta, doodgeschoten. De gemaskerden drongen, met vuurwapens in de hand, het clublo kaal binnen en gelastten de aanwe zigen met het gezicht tegen de muur te gaan staan. Vervolgens haalden zij de onderwijzer naar voren en schoten hem ter plaatse dood. Dat is de eerste aanslag sinds vier dagen geleden in de Cyprische steden pamfletten werden verspreid, waarin de verzetsorganisatie Eoka een be- standsvoorstel deed. Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft gisteren zijn zilveren bisschopsjubileum ge vierd. Als feestgeschenk werd hem ten bedrag van ruim f337.000 aangeboden voor de bouw van de Gulielmuskerk te Maastricht. Boven: mgr. Lemmens betreedt het priesterkoor in de kathe drale kerk van Roermond. Onder: Enkele van de autori teiten, die de pontificale hoog mis bijwoonden. Links de bur gemeester van Roermond mr. dr. R.M.A.A. Geuljans; naast hem prof. Beel en naast deze de commissaris der koningin in Limburg, dr. F.J.M.A.H. Hou- ben. (Voor het verslag van de plechtigheden zie pag 3.) De ministers van Buitenlandse Za ken van de landen der Westeuropese Unie hebben in Londen besloten, dat Engeland de voorgenomen verminde ring van zijn troepensterkte op het Europese vasteland in het belasting jaar 1957-58 kan uitvoeren. De ministers zijn overeengekomen aan de Noordatlantische Verdragsor ganisatie voor te stellen een nieuwe studie te maken van de militaire en economische hulpbronnen en vereis ten van het westelijk bondgenoot schap. Na dit onderzoek van de Navo. in oktober, zal de raad van de W.E.U. de kwestie van de vermindering der Britse troepensterkte op het Euro pese vasteland verder bespreken. De overeenstemming is een com promis, dat gebaseerd is op een voorstel van bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland. Engeland was van plan geweest zijn troe- 55 4 i i Weersverwachting van het K.N. J M.I., geldig tot vanavond, opge- J maakt dinsdagavond 23.15 uur: Over het algemeen veel bewol- 4 king met hiei of daar enige regen J of motregen, maar elders ook en- kele opklaringen. Overwegend krachtige wind tussen zuidwest en f zuid. Weinig verandering in tem peratuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit het zuidwes- J ten. Aanvankelijk betrokken met 4 regen, later opklaringen en enkele i buien. i Vandaag: zon onder 18.53 uur. Morgen: zon op 6.41 uur, maan 4 4 op 0.50 uur. i Dinsdagavond heeft de afge treden Indonesische vice-pre sident dr. Mohammad Hatta, onder gelijktijdige verwerping van het plan van president Soekarno tot instelling van een nationale adviserende raad, op zijn beurt zijn „con ceptie" om de kwalen van de jonge Indonesische republiek te genezen, bekend gemaakt. Dr Hatta verklaarde: „Onze crisis is een crisis van moraliteit en lei derschap". Zij kan alleen worden overwonnen door het terugvinden van de politieke moraliteit en door verkrijgen van een leiderschap, dat uit eerlijke en gerespecteerde figu ren bestaat, die het vertrouwen van het volk kunnen behouden. Wat betreft de eisen van de op standige buitengewesten tot herstel van de twee-eenheid Soekarno-Hat- ta, zei de ex-vice-president: „Het is het beste dat in plaats van ons vast te klampen aan een mythe, wij een uitweg uit de bestaande nationale moeilijkheden zoeken op basis van de bestaande feiten en uitvoerbaar binnen het raam van Indonesië's voorlopige grondwet. Hatta legde zijn verklaring af, na dat kabinetsformateur Suwirjo de voorzitter van de Masjumi had uit genodigd voor een onderhoud he denochtend. De formateur koester de oorspronkelijk het plan tot vor ming van een kabinet, waarvan zijn eigen pprtij, de nationalistische PNI, en de Islamietische Nahdatul Ulama de kern zouden vormen, met uit sluiting van zowel de communisten als de Masjumi. Deze pogingen heb ben evenwel gefaald, omdat de Nah datul Ulama opname van de Mas jumi in de nieuwe regering had geëist. In het presidentiële paleis te Djakarta houdt president Soe- karno een conferentie met een i aantal loyale en rebellerende i legercommandanten uit ver- schillende delen van Indonesië. Op de foto ziet men luit.-kol. Barlian (rechts) de rebelleren-' de commandant van Zuid-Su- matra, in gesprek met luit.-kol. Soekendro, hoofd van de leger inlichtingendienst (midden) en S luit.-kol. Sjamoean Gaharoe. commandant van Atjeh. Het bestuur van het Engelse vakverbond van scheepsbou wers en metaalbewerkers heeft dinsdag besloten tot het uitroe pen van een staking van de me taaibewerkers. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 10 procent. Van zaterdag af tot 6 april zullen gedeeltelijke stakingen, in zekere be drijven. gehouden worden en daarna een algemene staking als aan de ge stelde eisen niet is tegemoetgekomen. Vertegenwoordigers van de staken de arbeiders in de Britse scbeepsbouw- industrie hebben een onderhoud ge had met de bemiddelaar van het mi nisterie van arbeid, Sir AVilfred Ne- den. De voorzitter van het betrokken vakverbond deelde na afloop mee, dat wat de werknemers betreft „de toe' stand dezelfde blijft". De Hongaarse premier. Janos Ka- dar, zal vandaag in Moskou aanko men, aldus is officieel in de Sovjet hoofdstad meegedeeld. Bij eerdere gelegenheden is ver klaard, dat tussen beide landen be sprekingen zullen worden gevoerd over politieke, economische cn mili taire kwesties. Een militaire rechtbank in Algiers heeft dinsdag vier Mohammedanen ter dood veroordeeld wegens mede plichtigheid aan bomaanslagen, die de vorige maand op twee voetbalvel den in Algiers gepleegd zijn. Bij de aanslagen zijn twaalf mensen om het leven gekomen en vijftig gewond. Twee meisjes, die de bommen, ver borgen onder haar kleren, naar de voetbalvelden gebracht hadden, zul len nog voor de kinderrechter moeten verschijnen. pensterkte in West-Duitsland met 27.000 man te verminderen, doch de andere landen van de Westeuropese Unie verzetten zich daartegen. Vol gens het compromis zal Engeland, naar verluidt, voorlopig slechts on dersteuningseenheden terugtrekken. Een Britse woordvoerder verklaar de dinsdag, dat Engeland vóór maart 1958 13.500 man uit Duitsland zal te rugtrekken. In de klokkengieterij van Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel is in de re cordtijd van zes weken een merk waardig instrument ontworpen en vervaardigd, dat door de Amerika nen wordt aangeduid met het al even merkwaardige woord chronochime. Dit nieuwe produkt chronochime is bedoeld om geëxposeerd te worden op de wereldtentoonstelling, die van 14 tot 27 april te New York wordt gehouden. Wanneer men weet, dat het Ameri kaanse woord chime klokkenspel be tekent, dan kan men nagaan, dat chronochime een combinatie is van een klokkenspel en een uurwerk. Het klokkenspel bestaat uit 14 klok ken, juist genoeg om vrijwel alle po pulaire liedjes te spelen. Dit kleine carillon wordt in beweging gezet door een moederklok, die eveneens de gang regelt van zeven nevenuurwer ken, welke de tijden aangeven op de verschillende lengtegraden op onze aardbol. De chronochime bevat bo vendien een figurenomloop van pop pen in verschillende klederdrachten, een stel ontworpen door Joop Gee- sink, een ander stel door een Ita liaanse kunstenaar. President Eisenhower heeft Philip -Young, gewezen voorzitter van de commissie Voor personeel in over heidsdienst, tot ambassadeur dér Verenigde Staten te Den Haag be noemd. Hij volgt als zodanig H. Free man'Matthews op. In een bergketen tussen Cocha- mamba en Oruro in west-Bolivia is een vliegtuig van de Boliviaanse luchtvaartmaatschappij verongelukt. Hierbij kwamen 19 mensen om het leven, namelijk drie bemanningsleden en 16 passagiers. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat de her- verkazeling van Walcheren onder goede leiding is geschied en dat uit stekende resultaten zijn bereikt, maar dat er nog te weinig is ge streefd naar de sanering van kleine bedrijven. De minister zei, dat men verder had moeten gaan met het hier gevolgde systeem, om niet eenvou dig kleine bedrijven op te ruimen en de mensen van hun grond te sto ten, maar de boeren af te voeren naar elders en degenen die blijven aan betere bedrijven te helpen. De minister gaf een overzicht van de landbouwparagraaf in het verdrag over de gemeenschappelijke markt. Hij zei, dat wanneer deze een feit gaat worden, zij in de plaats zal tre den van de Economische Unie met België. Er is in dit verdrag een spe ciale regeling getroffen voor de land bouw, waarbij op belangrijke wijze aan Nederlandse wensen is tegemoet gekomen. Onder meer is bedongen dat minimum-prijzen niet op discri minerende wijze mogen worden in gesteld, en evenmin als vervanging van contingenteringen. Bovendien Een Edammer poolreiziger is, na een afwezigheid van meer dan 45 jaar, naar Nederland te ruggekomen. De Edammer reis de in 1912 met Shackleton en Scott naar de Antactica en bleef daar in een der depots langs de barre en ijskoude route achter. Onlangs vonden deelnemers aan de poolexpedities van dit jaar het oude depot terug. De diepgevroren Edam mer kaas werd naar Londen gestuurd, waar vanwege het ministerie van land. Ir. J. M. van Voorst van Beest van de agrarische vertegenwoordiging in het buitenland van het ministerie van Landbouw heeft het stuk kaas over handigd aan de heer J. Broere, een van de huidige directeuren van de kaasexportonderneming in Rotterdam, die destijds de kaas voor de expeditie heeft geleverd. De teruggevonden kaas zo vertelde de heer Van Voorst, heeft een scherpe maar niet onaangename geur en is slechts een klein beetje ranzig. Dat dit kaasprodukt nu na vijftig jaren nog goed is, opent wijde Een stuk van de Edammer werd gis teren, keurig in een stopfles verpakt, aan het kaascontrolestation Zuid-Hol- perspectieven voor de toekomst, zei i mai"kt-"en Straathandelaren en "aan Innrl Iq Dan Hnort nnttmnnon Dnni-Kii LG T— JL -.^.-.1,Ji.j mogen zij niet de uitbreiding van de handel in de weg staan. Zij kunnen dus slechts tot stand komen wanneer de gemeenschap daarover een beslis sing neemt. Een socialistische motie van de heer Vondeling, die al drie jaar ge leden is ingediend, werd vandaag weer behandeld. Zij wil de Kamer tot een uitspraak zien te krijgen om de verhuur van jachtrechten op gron den van de Staat uitsluitend in han den van de minister van Landbouw te leggen. De minister vond dit niet ge makkelijk uitvoerbaar. Vandaag wordt over de motie ge stemd. Rotterdams grootste aanwinst, hèt nieuwe gebouw van de Bijenkorf, is gisteren „aan de vrouw in het bijzonder" over gedragen. Aldus ongeveer for muleerde het dr. v.d. Wal, lid van de hoofddirectie. De reden daarvoor is, dat ongeveer vijf- en-tachtig procent van de ge zinsbesteding door de hand van de vrouw gaan. Het gebouw is berekend op een toenemende welvaart van Nederland en een bevolkingscijfer van Rotterdam in de naaste toekomst van on geveer 1.1 miljoen. Daarom heeft men in het gebouw een reserve aan ruimte van een hele etage. Burgemeester Van Walsum van Rot terdam heeft de openingsplechtigheid verricht. Nadat hij in de Cineac, die met het warenhuis in verbinding staat zijn vreugde over de totstandkoming van het monumentale bouwwerk had uitgesproken, stelde hij door een druk op een knop de roltrappen in het nog duistere gebouw in werking. Op het» zelfde ogenblik floepten duizenden lampen aan en schalde muziek door de verkoopruimten. De Bijenkorf vergeet de culturele aspecten van de wederopbouw van Rotterdams binnenstad niet: aan de burgemeester werd een album aange boden, waarin schetsen voorkomen van een doopvont, dat te zijner tijd in de herstelde Laurenskerk geplaatst zal worden. Het is van de beeldhouwer H. Petri. Om precies twee uur gingen daarna de deuren open voor het kooplustige publiek, dat de ingangen met duizen den belegerde. De regering meent, dat de winkel sluitingswet 1951 moet worden gewij zigd om tegemoet te komen aan be hoeften die in de praktijk zijn geble ken. Zij heeft daartoe bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend. De wijzigingen die worden voorge steld zijn deels van materiële, deels van technische aard. Voorgesteld wordt onder meer de koopavonden rond St.-Nicolaas en de Kerstdagen te verlengen. Inplaats van om negen zouden de winkels om tien uur 's avonds mogen sluiten. Alleen op 24 december zou er geen koopavond meer zijn. Winkeliers zullen op zondag hun winkels geopend mogen houden van 10.00 tot 18.00 uur, inplaats van, zoals nu. van 8.00 tot 14.00 uur. Voorts wordt voorgesteld, aan de land te Den Haag ontvangen. Daarbij hij. In dit verband sprak hij over de bouw een onderzoek naar kwaliteiten waren de opvolgers van de leveran- plannen die in Amerika bestaan, om smaak werd ingesteld. De kaas bleek ciers uit 1912 aanwezig. van de Zuidpool een grote koelkast na ontdaan te zijn van de oorspron- De terugkeer van deze Edammer voor de gehele mensheid te maken, kelijke verpakking, nog even vers en Zuidpoolreiziger trok de warme be- waar in tijden van overvloed voor- smakelijk als ten tijde van de leve- langstelling van kaasmakend en kaas- raden aangelegd kunnen worden voor rantie, terwijl men toch van een uiter- minnend Nederland. moeilijker jaren, mate „belegen" kaas kan spreken. de handelaren te water toe te staan in juni. juli m augustus op werkda gen tot 's avonds negen uur zacht fruit te verkopen Op het ogenblik is dat to: gestaan tot zeven uur. Voor broodbezorging wordt be paald. dat deze op werkdagen des avonds geheel vrü zal zijn. Tot nu toe is deze ook aan een bepaald uur gebonden. Een arrest van de Hoge Raad heeft uitgemaakt, dat het houden van le zingen in boekwinkels, in de tijd dat de winkels gesloten moeten worden, verboden is. Voorgesteld wordt nu, dit soort gebeurtenissen toch moge lijk te maken door aan burgemees ter en wethouders de bevoegdheid te geven, ontheffing van het winkelslui tingsverbod te verlenen. In het wetsontwerp wordt ook een andere regeling voorgesteld voor de halvedag- en vakantiesluiting. Derge lijke sluitingsregelingen namelijk zou den voortaan uitsluitend op verzoek van de Kamer van Koophandel kun- n-n worden vastgesteld. (Totnutoe moest de K. v. K. alleen worden ge hoord). Voorts wordt voorgesteld, voor ver schillende delen van gemeenten ver schillende koopavonden mogelijk te maken. Het bijvullen van automaten, dat thans alleen tot het sluitingsuur van de winkel is geoorloofd, wordt in het wetsontwerp mogelijk gemaakt lot een half uur na sluitingstijd.

de Stem | 1957 | | pagina 1