Golden Fiction Franco wil aan Spanje meer vrijheid geven De schat van Matabonga ipagblaD PcSïero MENING EN COMMENTAAR Activiteit in Zuidpool Ouder ons gezegd... toch maar liever Joe Meany in Nederland Klank- en lichtspel" Gentse St.-Baafsabdij in NIEUWE IMPASSE ZAKFN OMGEDRAAID NIET TE ZWAAR NEMEN AT EEN ONDERLIJKE ERELD SAN O STOL TWEEDE BLAD DINSDAG 19 MAART 1957 F de Belgische „Nieuwe Gids" welke te beschouwen is als het blad van staatsminister F. v. Cau welaert, wordt in verband met de waterwegenkwestie opgemerkt, dat de Nederlandse regering geen maat regelen zou mogen nemen, die een latere aanleg van het Moerdijkka naal bemoeilijken of duurder ma ken. Dit zou het geval zijn, indien tussen Bergen op Zoom en Moer dijk een kanaal wordt gegraven voor schepen tot 600 ton met kunst werken en bruggen, die geen reke ning houden met de mogelijkheid tot verbreding van de vaarweg tot een zeekanaal voor schepen van 2000 ton. De sociale lasten in Frankrijk Falanx echter tegen TELEVISIEPROGRAMMA door CEORCE F. WORTS P*EN typisch feit is het, dat in het Britse Lagerhuis de links-soci alistische leider Bevan onder luid applaus van de Conservatieven nu de UNO op haar verantwoordelijk heid ten aanzien van Israël en Egypte heeft vastgespijkerd. Het zou een verschrikkelijke gebeurte nis zijn, zei hij, het zou een klap zijn voor staatslieden in heel de we reld, als Ben Goerion zich nu ge plaatst zou zien tegenover een daad van trouweloosheid van de zijde van hen, die hem overreedden de troepen uit Gaza terug te trekken. De UNO is er ook verantwoordelijk voor er op toe te zien, dat vrije en ongehinderde passage door het Ka naal wordt toegestaan aan alle na ties, Israël inbegrepen. Maar wat moet er dan gebeuren, als Nasser al die schone beginselen en toezeggingen aan zijn dictators laars lapt? Op die vraag kon Bevan geen bevredigend antwoord geven. En die vraag spitst zich toe tot ac tualiteit. Israël heeft al duidelijk te ver staan gegeven, dat het eventueel weer een militaire operatie zal toe passen, als men in Washington en New York niets anders weet te be denken dan praten en sussen. Daar door zou zeker opnieuw een ern stige toestand ontstaan. Doch te rugwijken voor de brutaliteit van een dictator kan tot nog veel erger dingen leiden. Dat heeft de historie nu toch onderhand wel bewezen. Het Belgische blad draait hiermee de zaken weer eens om. Minister Luns heeft verklaard, dat Neder land de vrijheid heeft gekregen om de noodzakelijke werken in Noord- Brabant *1 verrichten, omdat de Belgische regering nog geen stand punt kon bepalen ten aanzien van de aanleg van een Moerdijkkanaal Als consequentie daarvan zal bij een later verzoek om de aanleg van een nieuwe Schelde-Rijn-verbinding re kening moeten worden gehouden met de dan bestaande toestand. Het is dus geenszins de bedoeling van de Nederlandse regering een eventuele toch komende nieuwe Schelde-Rijn-verbinding te bemoei lijken of duurder te maken. De „Nieuwe Gids" daarentegen zou op nieuw de noodzakelijke werken in Noord-Brabant willen bemoeilijken door het uitstel van de definitieve beslissing over het Moerdijkkanaal. Het doen herleven van deze impasse kan niet worden geduld. Overigens kan een vaarweg van Bergen op Zoom naar de Mark, die het tracé van het Moerdijkkanaal volgt, de eventuele latere aanleg van dit kanaal altijd nog vergemak kelijken, mits daarbij een verbre ding voor schepen van 2000 ton niet wordt bemoeilijkt. Doch deze voor ziening mag niet het karakter krij gen van een Belgisch servituut op ons territoir. IN, de Belgische pers zijn nog al scherpe reacties losgekomen op de verklaring van minister Luns om- tent het Moerdijkkanaal. Daarbij keert men zich echter vooral tegen de Belgische regering, die de kwes tie zou hebben veronachtzaamd of althans op de meest geschikte mo menten geen stappen zou hebben ondernomen in Den Haag. Ook prof. dr. van Geetruyen uit een dergelij ke mening in de „Gazet van Ant werpen". In de Brusselse „Standaard" vraagt men zich af, of Spaak slaapt en zoekt men een reden voor de gang van zaken in een Waalse strek king van de Belgische politiek, waardoor dan Vlaamse, hier met name Antwerpse belangen zouden worden verwaarloosd. Men zal intussen goed doen in aanmerking te nemen, dat bij der gelijke uitingen ook partijpolitieke motieven een rol spelen, waardoor het mogelijk wordt, dat een bepaal de kwestie, die maar enigszins aan leiding tot kritiek biedt, wordt aan gegrepen om de regering in moei lijkheden te brengen. Minister Spaak is hierbij toch steeds al een welkom doelwit van de oppositie. Wij willen de huidige liberaal- socialistische regering van België tegen de oppositie, welke zij vaak maar al terecht ondervindt, niet in bescherming nemen. Wij mogen echter wel constateren, dat de be hoefte aan die oppositie de uitin gen in de Belgische pers nog al eens schriller kleuren geeft, dan anders zakelijk zou geschieden. Dit heeft ook invloed op de Belgische pers stemmen over het Moerdijkkanaal, die men daarom ook weer niet al te zwaar moet nemen. De Amerikaanse schout-bij-nacht Dufek, die uit het Zuidpoolgebied in de Verenigde Staten is aangekomen, heeft te New York meegedeeld, dat de Verenigde Staten in het Zuidpool gebied vijf nieuwe bases hebben in gericht vour het onderzoek in het in ternationale geofysische jaar. Geen van de bases heeft militaire beteke- s, aldus Dufek. De Verenigde Staten hadden reeds twee bases in dat gebied. Dufek deelde mee, dat de Russen hun plan tot het vestigen van een basis op de Zuidpool hebben opgege ven. Dit is overgelaten aan de Ame rikanen. Verder zei hij zeer onder de indruk te zijn gekomen van de samenwer king tussen de landen die dan het on derzoek deelnemen. Bij de Ameri kaanse expeditie is een Russische waarnemer en bij de Russische een Amerikaanse. In de zeven Amerikaanse bases zijn in totaal 338 Amerikanen onderge bracht, van wie de hejft uit niet-mi- litair personeel bestaat. (Advertentie) g De Jam voor mannen Zwaardemaker Orange 0 Marmelade 1 ZWAARDEMAKER (Advertentie) Op elke honderd frank loon of sala ris, die een Franse werkgever aan zijn personeel betaalt, moet hij 35.20 frank aan bijkomende lasten betalen voor de sociale verzekeringen, gezins bijslagen en vakantiepremies. Deze bijkomende lasten lopen in de verschillende bedrijfstakken uiteen. Het hoogst zijn zij in de metaalin dustrie, waar zij 41.34 procent bedra gen en het laagst in de industrie van brilmonturen (31.14 procent). Ongeveer 40 procent van de bijko mende lasten wordt gevormd door de premies voor de gezinsbijslagen, on geveer 25 procent door de sociale verzekeringen, 15 procent voor de vakantiepremies en 8 procent door de premies voor de verzekeringen tegen arbeidsongevallen. De rest 12 pro cent wordt gevormd door betalin gen, die geen verplicht karakter heb ben, zoals stortingen in fondsen voor gezondheidszorg. Een gulden genieting voor 90 cent Generalissimus Franco heeft in een vraaggesprek met een ver slaggever van het Amerikaanse blad New York Times gezegd, dat hij overweegt het Spaanse volk „meer vrijheden" te geven „en het in staat te stellen loyale en constructieve" politieke kritiek te le- (Advertentie) veren. Ook gaf de Spaanse staatschef te verstaan, aldus de New York Times, dat een herstel van het huis Bourbon onder leiding van Don Juan thans „meer is dan een ver verwijderde mogelijkheid". De kritiek op het bestuur zal wor den toegestaan binnen de bestaande politieke instellingen. Er zal niet wor den teruggekeerd naar het stelsel van vijftien politieke partijen, zoals dat bestond bij de val van het koninkrijk in 1931 tot aan Franco's revolte van 1936, aldus Franco in het vraagge sprek met de verslaggever van de New York Times. Kritiek van Solis José Solis, algemeen secretaris van de „Spaanse Falanx", de Spaanse fascistische partij, en mi nister zonder portefeuille, heeft te Madrid een toespraak gehouden, waarin hij een openlijke aanval deed op de koningsgezinder!, die bij de jongste kabinetswijziging hun positie hebben versterkt. Solis, die leider is van de Spaanse vakbonden, liet een groot gedeelte van zijn tevoren op schrift gestelde tekst weg, om, voor de vuist weg sprekend, een felle politieke redevoe ring te houden. „Gedurende de republiek hebben rechtsen gepoogd de lonen der arbei ders met de helft te verminderen. Wij willen deze personen niet terug hebben en wij zijn er ziek van opposi tiegroepen over „vrijheid" te horen spreken. Deze mensen kunnen geen vrijheid waarderen. Zij willen slechts het verleden terug hebben." Solis sprak tot veertigduizend Fa- langisten uit Galicië. Zijn toespraak, die via de radio werd uitgezonden, maakte in Madrid diepe indruk. In politiekringen aldaar wordt zij als een teken beschouwd, dat de partij der Falangisten steeds meer de politieke vertegenwoordigster wordt van de Spaanse vakbonden, die negen mil joen leden tellen. In Madrileense politieke kringen be schouwt men Solis' toespraak als een aanwijzing, dat ae vakbonden en de partij der Spaanse Falanx bereid zijn een fel gevecht om de Spaanse poli tieke macht te leveren tegen konings gezinden en katholieken, van wie ver tegenwoordigers bij de jongste kabi netswijziging belangrijke posten heb ben verkregen. Joe Meany, de 17-jarige Ameri kaanse jongen, die in april als scheepsjongen meegaat met de May flower II, een nabootsing van het zeil schip, waarmede de Pilgrim Fathers drie eeuwen geleden de oceaan over staken, is op Schiphol aangekomen. Tot en met maandag 25 maart is een uitgebreid programma voor hem vastgesteld met bezoek aan Edam, Volendam en Marken, bezichtiging van Amsterdam, een bezoek aan Lei den, een tocht naar Den Haag en Scheveningen, een bezoek aan Rotter' dam, een tocht langs de Vecht, een bezoek aan Lelystad en aan de stu dio's in Hilversum. Joe Meany is de enige Amerikaan, die met de Mayflower II in april van Plymouth (Engeland) naar de Ver. Staten zal zeilen, een tocht, die ongeveer zes weken zal duren. Gent zal deze zomer een attractie rijker zijn. In de indrukwekkende ruines van de uit de 7e eeuw date rende St.-Baafsabdij zal met ingang van 1 juli dagelijks een „klank- en lichtpsel" worden opgevoerd, waarin de geschiedenis van de abdij wordt weergegeven. Hugo Claus schreef er de tekst voor; de muziek is van Da niël Sternefeld. Het „klank- en lichtspel" is voor het eerst ontwikkeld rondom het kasteel van Chambord in Frankrijk. Deze nieuwe kunstvorm wordt ge bruikt om de historie van dergelijke oude bouwwerken weer te geven. Een op geluidsband opgenomen stem ver haalt de lotgevallen van het kasteel en zijn bewoners, waarbij schijnwer pers en binnenshuis opgestelde lich ten telkens dat gedeelte van het his torische gebouw uit de duisternis doen rijzen, waar de verteller over spreekt. Eveneens geregistreerde mu ziek draagt zorg voor een sfeervolle omlijsting. Ditzelfde beginsel zal nu in de St.- Baafsabdij toepassing vinden. Dit uit de 7e eeuw daterende klooster, het oudste gebouw van Gent, is van gro te archeologische betekenis en oefent reeds jaren een grote aantrekkings kracht uit op toeristen. Het klooster heeft eon belangrijke rol gespeeld in de kerstening van het gebied. Het werd in de 9e eeuw door de Noormannen verwoest, maar spoe dig daarna weer opgebouwd. In de 14e eeuw werd er het huwelijk inge zegend tussen Margareta van Vlaan deren en Philips de Stoute, waarmee het Huis van Bourgondië zijn intrede deed in de Nederlanden. Het einde van het klooster kwam in 1539, toen Karei V het ten dele tot een vesting ombouwde, om de opstand van de Gentenaren tegen zijn gezag te on derdrukken. In deze historische omgeving, waar van een groot en architectonisch uniek deel verwoestingen en de tand des tijds heeft getrotseerd, zal dit spel van klank en licht zich afspelen. De muziek werd er door Daniël Ster nefeld voor gecomponeerd, de Gentse auteur Hugo Claus schreef het sce nario. HULP Olifanten zullen helpen bij de eerste officiële volkstelling in Malakka. Zij zullen ambtena ren diep de jungle in dragen. De mannen hebben tot taak te tellen hoeveel mensen er pre cies wonen. De resultaten zul len vermoedelijk echter niet al te zuiver zijn, want op een proeftocht liep de bevolking van een pas geteld dorp als de weerlicht naar het dorp, dat nadien aan de beurt zou komen, om zich daar nog eens te laten meetellen. Ze vonden het kennelijk prachtig. Passagiers De heer Jeremy Roder uit Wit- tersham heeft een bon van twintig gulden gekregen wegens het rijden zonder voldoende controle te hebben op het stuur. Roder werd aangehou den, toen liij met zijn tweepersoons wagentje op weg was naar een feestje. Er zaten in totaal tien men sen in. Bil jarten In Nottingham is men niet lang geleden begonnen met de uitge breidste biljartwedstrijd, die ooit ter wereld is gespeeld. Twee mannen daagden elkaar uit. Ze spraken af, dat de man, die het eerst de één miljoen caramboles zou vol maken winnaar is. Op het ogenblik hebben r beiden ongeveer 90.000 caramboles. v Verwacht wordt, dat ze nog wel en-f kele maanden zoet zijn met de par tij, ook al spelen ze dan elke dag een vol uur. I Bijnaam hi Lone Star State (Texas) heeft men een bijnaam bedacht voor een fris regentje. Dat noemt men voortaan „Eisenhowertje". Men heeft dit verzonnen, omdat het na een droogte-periode van zeven jaar begon te regenen, toen president Eisenhower een bezoek had gebracht aan de streek. Helikopters De brandweer van New York heeft een aantal helikopters aangeschaft. De toestelletjes zullen gereed gehouden wor den voor het redden van men sen uit brandende wolkenkrab bers. Eenden Wilde eenden hebben het klaar gespeeld een trein op de lijn naar Reims tot stilstand te brengen. Ze vlogen met geweld de locomotief •binnen en maakten het daar de ma chinist en de stokers zo lastig, dat ze op de remmen gingen staan. Pas na een kwartier kon men weer ver trekken. Twee eenden hadden bij de aanval het loodje gelegd De machi nist en de stokers hebben ze met smaak opgegeten. Club Alles is klaar om Gosport een prachtige boksclub te bezorgen. Er is een actief bestuur, er zijn twee ex-kampioenen aangetrokken voor de training en er is zelfs 600 gulden in kas. Het enige, dat ontbreekt zijn boksers. De jongelui in Gosport zien er kennelijk niet zo veel in. De enige, die zich tot dusver als lid meldde, was een jongetje van tien jaar. w*u toch to graag diebt bij de rauaek wttenj (Advertentie) WOENSDAG, 20 MAART 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 7,23 De ont- bijtclub 8.00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 8.50 V.d. vrouw (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 10,45 Idem 11,30 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platte land 12,38 Instr. kwint. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,18 Dansmuz. 13,50 Med. kron. 14,00 Gram. 14,30 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16,25 Voetbalrep. NederlandLuxemburg 18,20 Nws. en comm. 18,40 Hammondtrio 19,00 V.d. jeugd 19;10 Subsidie-perikelen lezing 19,25 VARA-varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Comm. 20,15 Weense muz. 21,05 Voor een kwar tje geluk, hoorsp. 22,00 Gram. 22,15 Raad sels van het heelal: Meten, caus. 22,30 Strijkork. 23.00 Nws. 23,15 Lichte muz. 23,50-24,00 Soc.nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V.d. zieken 9,25 V.d. huisvr. 9,30 Gram. 9.35 Salonork. 10,05 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 Mil. kapel 12,00 Surinaamse volks- muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Pianoduo 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Liohte muz. 13,50 Gram. 15,20 Pianorec. 16,60 V.d. jeugd •1-7,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18,00 Koorzang 18,20 Gevar.muz. 18,45 Spectr. v.h. Chr. organisatie- en vereni gingsleven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Ooncertgeb.ork. en. sol. 21,00 Lijdensoverdenking 21,30 Geest, liederen 22,00 De roerige wereld, rep. 22,10 Lichte muz. 22,30 Gram, 22,35 Klankb. over de viering v.d. geboortedag van Michiel de Ruyter 22,45 Avondoverd.- 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20 Gram. 23,40-24,00 Idem. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 32,30 Weerber. 12,34 Gram. .13,00 Nws. 13,11 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 16.00 Gram, 16,15 Omr.ork. 17,00 Nws. 17,10 Gram, 17,50 Boekbespr. 18,00 Zang en. piano 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.40 Volkszang 20,00 Hoorsp. 21,00 Gram. 21,15 Omr.ork, 22,00 Nws. 22,11 Kamermuz 22,45 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 33,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 en 14,15 Idem 15,15 Koorzang 15,30 Gram, 16,Oö Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram, 18,30 Jazz- muz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Folkloristische muz, 22,55 Nws, WOENSDAG, 20 MAAR3.1957 NCRV: 15,45-16,15 V.d. kind* NTS| 16,25-18,15 Interland voetbahveebtr.; Ne* derlandLuxemburg KRO; 20,00 D4 gehangene, spel. VLAAMS BELG.! 16,25-18.15 Eurov4Bl«( Voetbalwedstr. NederlandLuxemburg 19,00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Gevaft progr, 22,20 De kunstenaar en zijn droomfr spel m. muz. 22,30 Nws. en journ. FRANS BELG14,25-16,15 Eurovisie* Voetbalwedstr. HollandLuxemburg 18,43 Testbeeld 19,00 Reflets du Liberalism*' 19,30 V d. kind. 20,00 Act. 20,25 Act. 21.13 Tout chante tour de moi, muz. komedif Hierna: Wereldnws. w 28) Jack Benders keek Hendrik nijdig aan en balde zijn vuisten. Zijn onder lip hing omlaag en gaf hem een dwaas aanzien. Maar al zijn woede was gezakt. „Kapitein Holby", wendde Hendrik rich rustig tot deze, zoudt u het zo kunnen regelen, dat u mij als passa gier meeneemt? Aleen maar tot Honolulu?" „Dat zal gemakkelijk gaan", ver zekerde de schipper hem. „En hebt u aan boord soms nog ruimte voor iemand anders.... voor een derde passagier?" Kapitein Holby stak zijn lippen naar voren en keek heel bedenkelijk. „Dat betwijfel ik heel hard. U hebt ue laatste hut, die nog open was al besproken." „Met andere woorden", vroeg Hen drik. „U hebt dus geen ruimte voor Jack Benders?" „Neen", was het antwoord, of u moest er erg bij me op aandringen. Heel erg op staan." „Nou Benders", zei Hendrik ge moedelijk, „het heeft er veel van we6. dat het een lange logeerpartij op Matabonga voor je zal worden." Het was duidelijk, dat Benders reeds uit zichzelf tot die conclusie gekomen was maar die van zich af gezet had. „Dat loopt niet meer zo helemaal op rolletjes voor jou, Jack" zei Lida met een lief lachje. Hij keek haar ijskoud aan. Het zweet brak hem uit en zelfs in de gloed van het vuur onder de ketel met kreeften zag zijn gelaat nog bleek. Zijn stem bleef echter nog rus tig en zacht. .Goed zo, Rynmann", zei hij, „wat is je voorstel?" Hendrik nam zijn sigaar uit de mond en bekeek die aandachtig. „Lida heeft me verteld, dat jij drie duizend dollar in d^ze onderneming hebt gestoken, Benders. Ik zal je heel schappelijk behandelen." „Ze heeft me twintig procent gebo den", zei Benders vasthoudend. „Ja. dat weet ik; maar volgens haar voorwaarde zakte dat met vijf procent per dag en vandaag is het tot nul gedaald." „Ik wil de zaak nog altijd voor twintig procent afmaken", zei Jack. „Je zult de zaak moeten afmaken voor het dubbele van je onkosten en vrije overtocht naar Honolulu. Van- middag heb je tegen me gezegd, dat je een zakenman bent. Naar mijn op vatting kan iedere zakenman zichzelf gelukwensen, die honderd procent van zijn belegde geld maakt. Ik wens je dus geluk, Benders, met zo'n bofje!" Benders keek hem met een van haat verwrongen gelaat aan. Hendrik tipte zorgvuldig de as van zijn sigaar af. „Zes duizend in con tanten en vrije reis en verblijfkosten tot Honolulu toe en dat in prettig gezelschap.... of een lang en geluk kig leven onder de bewoners van Ma tabonga. Je hebt maar voor 't kie zen!" Heel bedaard, als werd hem het hart niet als het ware uit het li chaam gerukt, antwoordde Jack Ben ders: „In orde, Rynmann. Jij wint!" „Wat heeft kapitein Han Russel in die kokosnotendop gegrift?" Jack sloot de ogen. Hij trok zijn mondhoeken omlaag. En op dat ogenblik voelde Lida bijna medelij den met hem, toen hem de woor den met zichtbaar pijnlijke krachtsin spanning over zijn lippen kwamen: „Aan Amelie Russel te Winniton, U.S.A. Beloon brenger dezes vorste lijk voor het overbrengen van deze sleutel, die je toegang geeft tot onze schat. Meet van het kruis te begin nen een el af voor elke dag, dat de kleine Han geleefd heeft en wel in de richting, waarin Peter Fransen verdwenen is en daarna zoveel maal honderd el als het uur van ons trou wen, in de richting, waarin je hebt leren schieten". Benders kuchte een paar maal en schraapte zijn keel. De ondertekening luidde: „Han Russel, Matabonga". De volgende morgen, kort na zons opgang vonden ze de schat, na zorg vuldig 364 el van het lavakruis in noordelijke richting gemeten te heb ben en van dat punt af 300 el in oostelijke richting. De tinnen kruithoorn lag begraven in losse grond en was dik met ko kosvezels omwikkeld. Het deksel zat volkomen vastgeroest, doch Hendrik wist het los te krijgen. Hij keek in de bus en overhandigde die aan Li da. Er steeg een exotische geur van sandelhout uit op, vermoedelijk was er eens wierookpoeder in bewaard geworden. De kruithoorn was voor meer dan de helft met kostbare ste nen gevuld. „Lieve deugd!" riep Lida en nam er een handvol stenen uit, die ze op haar handpalm in het zonlicht liet schitteren. Het waren losse stenen, groot en ouderwets geslepen, maar in haar ve baasde ogen waren ze wondermooi van kleur, warm diep rood en blauw, van robijnen en saffieren, helder groen van smaragden. De diaman ten schoten stralen en fonkelden in het licht. „Wat geweldig Henk! Wat gewel dig!" zei ze bijna fluisterend. „Ik zou hun geschiedenis wel eens willen weten", zei Hendrik. „Misschien is het wel zo goed, als we die niet weten". ,Je zou zeggen, dat ze afkomstig waren uit de schatkamer van een of andere Indische radjah", meende Hendrik. „Misschien heeft de oude Han hem wel het dobbelen geleerd!" Lida liet de stenen als een schit terende waterval van haar ene hand in de andere glijden. „Hoeveel zouden ze wel waard zijn Henk?" „Als het industriediamanten waren, zou ik ze wel kunnen schatten. Maar hun waarde als sieraad ligt niet in mijn lijn, maar als ik er naar gis sen moet, zou ik zeggen zoiets van een kwart miljoen". De juwelier in Honolulu, die ruim een maand later de gissing van Hen drik in zijn schatting verre overtrof zei: ,,'t Zijn heel merkwaardige ste nen en met stenen van dergelijke af metingen en zulk een pracht kwali teit gaat het lastig een nauwkeurige prijs te bepalen. Feitelijk zijn ze waard wat u ervoo. krijgen kunt en de markt staat op het ogenblik zeer hoog en er is veel vraag. Alleen de juweliers in 'n heel grote stad zullen dergelijke stenen in hun voorraad wil len opnemen. Ze worden gewoonlijk direct bij de grote diamanthandelaar besteld. Rekening houdend met op nieuw snijden en slijpen zou ik den ken, dat ze, naar zeer beschieden schatting, ongeveer vierhonderd dui zend dollar kunnen opbrengen". Lida nam het vrij rustig op. Won derlijk. overlegde ze bij zichzelf, hoe gemakkelijk iemand gewend raakt aan het rekenen met dergelijke gro te bedragen! „Het is een prachtig spaarpotje voor grootje", zei ze. „Wat zal ze 'n pret hebben in zoveel geld!" Hendrik betaalde de taxatiekosten. En toen ze weer op het trottoir stonden, zei hij: „Het is grootmoe ders spaarpotje niet, Lida, maar het jouwe. Ik heb aldoor geaarzeld, het je te vertellen, en je behoeft je er heus niet ongerust over te maken, maar je moogt het nu wel weten. Kort na je vertrek heeft ze een beet je last van haar hart gekregen. Niet ernstig; niet meer dan een waarschu wing, zoals de dokter zei, om op te passen voor iedere opwinding". „Henk!" riep Lida ongerust uit, „je wilt toch niet.." „Neen, schat, ik spreek beslist de waarheid. Ze wilde liever niet, dat je er ook maar iets van afwist, maar ik meende toch, dat je 't wel mocht weten. Ik heb 'n radiotelefoongesprek met haar aangevraagd en zodra we onze buit per luchtpost-expresse ver zonden hebben en in ons hotel terug zijn. kun je met haar spreken. Ze heeft tegen me gezegd, dat ze be gonnen was, te beseffen, dat ze niet altijd in leven blijven kon en dat het tijd werd, orde op haar zaken te stellen. Enkele dagen voor mijn ver trek uit Winniton heeft ze al haar be zittingen, tegenwoordige en toekom stige. op jouw naam laten schrijven, zo dat jij er volkomen vrije beschik king over hebt. Ze zei. dat ze liever niet op haar dood wachtte, om jou daardoor volkomen eigendomsrecht op het oude huis en deze schitterend de stukjes glas te verschaffen, za vertrouwt volkomen op jouw gezond oordeel. Zoals ze zei, is ze ervan overtuigd, dat jij alles, wat recht ia zult doen tegenover je vader en moe* der en je broers en zusjes en dat ja het huis en de omliggende gronden degelijk zult herstellen en opknap* pen". Plotseling werd Honolulu voor Lida'» ogen in een gulden nevel van tranen gehuld. Ze greep Hendrik bij zijn arm en hij drukte haar hand tegen zijn zijde aan. Heel stevig. Ongewoon in* nig. „Henk, wil je nu met me trou wen, zo gauw we dat voor elkaar kunnen krijgen?" „Houd je dan van me?" vroeg Hendrik heel ernstig. „Ja, Hendrik". „Het is mijn gewoonte niet, een gegeven paard in de bek 1c zien", zei Hendrik, „noch te sputteren tegen hemelse muziek, maar zou je ma willen vertellen, wat deze stemmings verandering in jou teweeg heeft ge* bracht?" Lida gaf niet dadelijk antwoord. Het was een oprecht antwoord. Maar die antwoorden waren er zo veel! Za voelde plotseling zo heel veel voor Henk en veel daarvan kon ze met geen mogelijkheid onder woorden brengen ook al wilde ze nog ZO graag. (Wordt vervolgd}

de Stem | 1957 | | pagina 3