Vrijdag koninklijk bezoek aan Vlissingen Bij inzet van de de Ruyterfeesten Streek verbeteringsplan voor de Zak van Zuid-Beveland „.VOORMARS B. en W. Goes voelen niets voor christelijke ambachtsschool ZUID-BEVELAND Beg roeting M.S. „Rhenus' (Duitsland) op Vondelingenplaat Gemeente Middelburg Beste prestatie op Zeeuws solistenconcours kwam van W. Dingemans te Kortgene Solistenconcours te Middelburg manchester Hoogwaterstanden Brede commissie samengesteld Kruidenkracht! Walcheren MIDDELBURG Acht gewonden bij aanrijding op de Kreekrakdam Ontslagaanvraag burgemeester van 's-Heerenhoek tnO'dUiifloM VROOM A DItEESItl l Tweehonderd leerlingen verwacht Motivering van college GOES ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN AXEL HULST AGENDA Vandaag Morgi en BP DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 19 MAART 1957 Een plechtige bijeenkomst in de St.-Jacobskerk met duizend genodigden waaronder zeventig nazaten van de grote vlootvoogd; een kranslegging bij het standbeeld van de Ruyter en een concert in de voornoemde kerk, door de marinierskapel, zijn de hoogtepunten van de inzet der feesten, welke Vlis singen organiseerde ter ere van zjjn grote zoon, die er 360 jaar terug geboren werd. geboren werd. Koningin en prins ko men aan die inzet, op vrijdag a.s. luister bijzetten. man; de president van de Hoge Raad, prof. Donner; de leden van het natio nale en de stedelijke comité's en nog diverse andere autoriteiten. Na de lunch, om 2.20, begeven ko ningin en prins zich zich langs bou levard Banckert, Coosje Buskenstraat en Walstraat naar de St.-Jacobskerk ingang tegenover de St.-Jacobus- straat. waar een afstammelinge van de Ruyter, de lö-j. Marjolien de Ruy ter de Wildt uit Den Haag, H. M. een bloemenhulde brengt. Vóór de kerk staat een erehaag scholieren van de Zeevaartschool op gesteld. In de kerk wordt het wel komstwoord gesproken door burge meester Kolff en volgen toespraken Zij arriveren per auto, via Koude- kerke om kwart over twaalf aan de grens dei- gemeente, waar burgemees ter Kolff ter begroeting aanwezig is. Daarna rijdt het koninklijk paar naar Britannia om de lunch te ge bruiken. Met hen zitten aan minister Cals, de commissaris der koningin met de leden van Ged. Staten; de staatssecretaris van Marine; de voor zitter der Eerste Kamer, mr. Jonk- Goede prestaties van Vlissingers Op de eerste dag- van het solisten concours van de Bond van Harmonie- en Fanfare-verenigingen in Zeeland de tweede en laatste dag wordt op 30 maart gehouden zaterdag in de concert- en gehoorzaal te Middelburg, zijn de hoogste puntenwaarderingen naar korpsleden uit Noord-Beveland gegaan. De heer W. Dingemanse van „E.M.M." uit Kortgene behaalde in de hoogste ere-afdeling solisten met „Erwinn" van G. Meister, dat hij voortreffelijk op de klarinet (bes) speelde, het hoogste aantal punten, dat op deze dag werd toegekend: 75. Een eerste prijs met lof dus. Het maximum aantal te behalen punten was 80. Zijn korpsgenoot, de heer Jac. Wil- leman (bariton), zorgde eveneens voor een uitstekende prestatie (74 p. met lof) met zijn vertolking van ,,My Old Kentucky Home" van Hartmann. De heer M. Leenpoel uit Kamper land, van ,,Ons Genoegen", -kreeg hetzelfde aantal punten (eerste prijs met lof) voor zijn interpretatie van „La belle Américaine" van Hart mann. De heer Leenpoel bespeelde de es bas. Deze eerste dag van het solistenconcours werd geopend door de tweede voorzitter van de Bon<} van Harmonie- en Fanfare-vereni gingen, de heer J. C. Maas; de eer- ste voorzitter, de heer J. Burger, verricHte de sluiting. Het gemeente bestuur van Middelburg was verte genwoordigd in jhr. mr. T. A. J. W, Sfrhorer, wethouder va« kunstzaken. II itslagen De volledige uitslagen zijn: DERDE AFDELING SOLISTEN A. Rotte, piston, Crescendo Oostkapelle, 69 p. Ie pr.; J. Willeboordse, bugel, Crescendo Oostkapelle, 67 p. Ie pr.; Adr Clement, oor, Wiihelmina Colijnsplaat 67 p. Ie pr.; M. Reijnhoudt. bugel, Onda Nieuw- en St. Joosland, 66 p. Ie pr.; G. Boot, bariton, EMM Kortgene, 66 p. Ie pr.; Jan de Visser, bugel, Luctor et Emergo Zoutelande,' 62 p. 2e pr.; M. Schrier, bugel. Vooruit Waarde, 62 p. 2e pr.; M. Knuijt, tuba, Arne's Genoegen Arnemuiden, 61 p. 2e pr.; M. van Koe- veringe, bugel. Vooruit Waarde, 61 p. 2e pr.; A. Lamse, bariton. Wiihelmina Colijnsplaat, 61 p. 2e pr.; K. E-rasser, bu gel, Luctor Zoutelande, 61 p. 2e pr.; P. Willeboordse, trombone Crescendo Oost kapelle 60 p. 2e pr.; M. de Korte, kla rinet. EMM Kortgene, 60 p. 2e pr.; A. de Voogd, bariton, Onda Nieuw- en St. Joos land, 59 p. 2e pr.; T. Hoogerland, trom pet, Apollo Wissenkerke, 59 p. 2e pr.; C. van Boven, cor, EMM Kortgene. 59 p. 2e pr.; J. Augustein, bariton, Apollo Wissenkerke, 58 p. -2e pr.; J. Begtel, trompet, Apollo Wissenkerke, 57 p. 2e pr.; P. Klippel. bugel, Advendo Wolphaarts- dijk, 55 p. 3e pr.; L. Walhout, bugel, OKK Borssele, 55 p. 3e pr.; P. van der Maas, klarinet, Apollo Wissenkerke, 53 p 3e pr.; B. Geijs, es bas, OKK Borssele, 52 p. 3e pr.; A. Domisse, piston. Ons Genoe gen Kapelle, 51 p. 3e pr.; F. de Koeijer bugel OKK Borssele, 51 p. 3e pr.; A. Hoogerland, piston, Apollo Wissenkerke, 51 p. 3e pr.; C. de Smidt, piston. OKK Borssele, 50 p. 3e pr. TWEEDE AFDELING SOLISTEN J. Brugman, es bas, Ons Genoegen Ka pelle 67 p. Ie pr.; A. Wondergem, trom bone, Vooruit Waarde 66 p. Ie pr.; C. van Welle, trombone, OKK Borssele, 66 p. Ie pr.; C. Joziasse, alt, Crescendo Oostkapelle, 65 p. Ie pr.; W. Beghtel bariton, Ons Genoegen Kamperland, 64 p. Ie pr.; P. Mesie, bariton, Luctor Zou telande, 64 p. Ie pr.; J. Korauise, tenor sav, Wiihelmina Colijnsplaat 64 p. Ie pr.; Frans Jobse, bugel, Crescendo Oostka pelle 62 p. 2e pr.; K. Versluijs, bariton, Ons Genoegen Kamperland, 58 p. 2e pr.; S. Wag,aar, tuba, OKK Borssele. 57 p. 2e pr.; H. Filius, bugel, EMM Kortgene, 56 p. 2e pr.; A. Koster piston Wilhel mina Colijnsplaat 54 p. 3e pr. TWEEDE AFDELING DUETTEN Kees en Rinus Simonse, Advendo Wolphaartsdijk. twee pistons, 59 p. 2e pr EERSTE AFDELING SOLISTEN P. van Belzen. piston, St. Caecilia Vlis singen, 69 p. Ie pr.; H. Gijsel, tuba, St. Caecilia Vlissingen, 67 p. Ie pr.; C. Moer man, piston, EMM Kortgene, 66 p. Ie pr K. Schroevers schuiftrombone, St. Cae cilia Vlissingen, 61 p. 2e pr.; Iz. Stokman, tuba, Apollo Wissenkerke, 60 p. 2e pr. C. Breure. bes bas, Rillandia Rilland, 59 p 2e pr.; J. van Keulen, bugel, Ons Ge noegen Kapelle, 55 p. 3e pr. AFD. UITMUNTENDHEID SOLISTEN A. Mullié, bariton. Ons Genoegen, Kam perland 72 p. Ie pr. met lof; M. Amadio, bes klarinet. St. Caecilia Vlissingen 68 p. Ie pr.; J. Huiszoon, bugel, Ons Genoegen Kamperland, 67 p. Ie pr.; C. Verburg, bariton. 62 p. 2e pr. C. Roose, bes kla rinet 51 p. 3e pr. AFD. UITMUNTENDHEID DUETTEN M. Amadio en C. Roose, twee bes klari netten, St. Caecilia Vlissingen 66 p. Ie pr. ERE-AFDELING SOLISTEN J, Willeman, bariton, EMM Kortgene, 74 p. Ie pr. met lof; C. Cornelisse, bari ton, Vooruit Waarde, 73 p. Ie pr. met lof; J. Schrier, trombone, Vooruit Waarde. 72 p. Ie pr. met lof; C. Rijn, tuba, Advendo Wolphaartsdijk, 70 p. Ie pr.; M. Braam, bes bas, Ons Genoeg, Kapelle 67 p. Ie pr. HOOGSTE ERE-AFDELING SOLISTEN W. Dingemanse, bes klarinet. EMM Kort gene, 75 p. Ie pr. met lof; M. Leenpoel, es bas, Ons Genoegen Kamperland 74 p. Ie pr. met lof; J. Meliefste, bariton, Onda Nieuw- en St. Joosland 72 p. Ie pr. met lof; M. Wondergem, es bas, Vooruit Waarde, 71 p, le pr. Jurylid was'de heer PJ. Mever, musi cus te Rotterdam. Pianisten waren de heren P. de Rooy te Vlissingen en W. Harthoorn te Goes. van de vlootpredikant ds. Sepmeyer en prof. Milo. Tussen de redevoerin gen speelt de Marinierskapel en met samenzang wordt besloten. Terwijl de genodigden zich begeven naar het standbeeld varv de Ruyter, brengen koningin en prins een kort bezoek aan het huis der Lampsins, de eerste werkgevers van Michiel, aan de Nieuwendijk, waar de chef van het Loodswezen, de heer ten Poorten, en diens echtgenote voor de ontvangst zorgen. Om vier uur vangt de plechtigheid bij het standbeeld aan. De ere-wacht der marine wordt hier geïnspecteerd door de landsvorstin en haar ge maal en terstond hierop worden kor- -te toespraken gehouden door de bur gemeester en de Hongaarse predikant Zaborsky uit de Bilt. Dan leggen koningin en prins de kransen bij het standbeeld. Zij verlaten dan per auto om kwart voor vijf de stad. Aan diverse genodigden biedt het gemeentebestuur om 5.15 een thee aan in Britannia en des avonds geeft in de St.-Jacobskerk, speciaal voor de bevolking zelve, de marinierskapel een concert, dat anderhalf uur zal duren. Van het comité vernamen, wij nog dat de de Ruyter-ouverture gecom poneerd door Henk Stam, uitgevoerd zal worden op 9 mei a.s. en dat de grote feestweek met landing en open luchtspel aanvangt op 2 juli a.s. Een deel der kaarten voor het avonconcert is verstrekt aan de lei ding van enkele grote bedrijven om uit te delen onder het personeel en de rest is op aanvraag te bekomen bij het plaatselijk comité, dat daar omtrent nog publikaties zal doen. (Advertentie) Poolvast envolpool het wereldmerk voor échtheid I CORDUROY FLUWEEL iedere alweter ii gestempeld met, hei Schuttersveldmêrk t Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 20 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.46 en 18.16 uur; te Terneu- zen om 5.05 en 17.34 uur en te Vlis singen om 4.35 en 17.04 uur. Maandag 8 april zal te Oudelande de streekverbeteringscommissie wor den geïnstalleerd, die samengesteld is door en uit de verschillende land bouworganisaties voor de Zak van Z. Beveland. De commissie bestaat uit de vol gende dames en heren: Martien Steyn. Hoedekenskerken en P. Rijk, Ovezande. voor de N.C.B.: D. Dels. Oudelande en W. v. Liere, Baarland voor de Z.L.M.: L. Bosse- laar. Ellewoutsdijk, voor de C.B.T.B.; mej. M. Mol, Oudelande (bond van plattelandsvrouwen)mevr. J. Claijes, Oudelande (r.-k. boerinnen- bond), mevrouw de Dreu-De Regt. Driewegen (christelijke boer- innenbond), P. Ringelberg, Drie wegen (A.N.A.B.), C. Priem, Ove zande (N.K.L.B.), Joh. van 't Veer, Oudelande (N.C.L.B.). Het secretari aat berust bij het rijkslandbouwcon- sulentschap te Goes. Als deskundigen zijn nog aan de commissie toege voegd: namens de Z.L.M. de heer C. J. v. Iwaarden en mej. A. v. d. Lee- den, te Goes, namens de N.C.B.: ir. G. van Logtestijn, Tilburg en mej. dra. A. van Lierop, Tilburg, namens de C.B.T.B.: de heer C. Blaauw, 's-H. Arendskerke en mej. A. v. d. Zondagnamiddag is tijdens het sle,ch- te weer, storm en regen, het Duitse motorschip „Rhenus", dat van Dordt op weg was naar Antwerpen met een lading ijzeren buizen, op de Ooster- schelde In 'moeilijkheden geraakt. Hoge golven sloegen over het schip en toen het \^ater de machinekamer instroomde werd het 500 ton meten de schip zo goed als onbestuurbaar. (Advertentie) In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes, verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN, Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist 4 f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden. De loods, de heer de Raad, heeft nog kans .gezien om het schip op de Vondelingenplaat te zetten, waar het slagzij maakte en verder vol liep. De stüurhut. bleef net nog boven wa ter en daarin verscholen zich de loods, de schipper Kessel uit Gers- heim, zijn 15-jarige zoon en zijn 16- jarige knecht Linkenbach. Een voor bijvarende coaster zag de benarde positie van de Rhenus en alarmeer de Wem'eldinge. Kapitein J. Hack- man voer met zijn sleepboot ,,Adja" uit en wist, met ontzaggelijke moei te het viertal, dat danig overstuur was, aan boord te krijgen en bracht ze daarop naar hotel Smits' waar het van kleren en voedsel is voor- zien. De boot van de rijkspolitie heeft gisternacht het schip bewaakt en gis termorgen is kapitein Hoekman en I de manndn van J. SMits bergings-1 bedrijf naar de Rhenus" gevaren. Men probeert het water uit het schip te pompen om het weer vlot te krij gen en tevens ontdeed men het van een deel der lading. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat op dinsdag 2 april 1957, des voormiddags te 9 uur gelegenheid be staat tot kosteloze inenting en her inenting tegen pokken in het Medisch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aan dacht op gevestigd, dat de leeftijd be neden de 2 jaar als de meest geschik te voor inenting moet worden be schouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kinderen is het ge wenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt mede gebracht. Middelburg, 15 maart 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. BOLKESTEIN, burgemeester J. PH. KOENE, secretaris. 280-O VERBETERING ST.-JANSTRAAT. Geleidelijk worden de straten in de binnenstad verbeterd. Vorige week is de St.-Janstraat gereed gekomen; de keien zijn verdwenen en de straat is van een nieuw klinkerwegdek voor zien. Een grote verbetering. Wetering, 's-Heer Arendskerke, als mede de rijkstuinbouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, Goes en de rijks veeteelt-consulent ir. W. Harmsen, Middelburg. Het doel dezer commissie is het geven van deskundige voorlichting aan de landbouwbevolking op allerlei gebeid, om haar te helpen bij het aanpassen aan de nieuwe omstan digheden, geschapen door de herver kaveling en om te bevorderen dat het volle nut daaruit wordt gehaald. Men kijkt daarom niet alleen naar de technische zijde, maar ook naar het sociale en huishoudelijke. Men heeft al een z.g. „Vijfjaren- plan"opgesteld en dit jaar begint men o.m. met het instellen van een uit 15 bedrijven bestaande kern te Oude lande. Baarland en Ellewoutsdijk, om daarop, met medewerking van de landbouwers zeker te komen tot een zo rationeel mogelijke bedrijfsvoering waarvan de omwonenden weer kun nen leren. Voor verant'V. rde investeringen zullen van rijkswege premies be- schikbaar zijn, tot 'n maximum van 1 f 350,- per bedrijf. Op de Kreekrakdam had onder Ril land een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij tien personen werden gewond, waarvan er acht naar het Burger Gasthuis te Begen op Zoom moesten worden gebracht. Tegen zeven uur is een uit Leiden afkomstige wagen, die op de terugweg was en waarin zich behalve de chauf feur J. M. zes personen bevonden, door nog onopgehelderde oorzaak, maar waarschijnlijk door de gladheid van de weg. naar links weggeslipt, waardoor een auto uit Hulst, waarin de heer C. M., diens echtgenote en vier kinderen zaten, boven op de Leidse wagen vlogen. De botsing was zeer hevig, zodat er niet minder dan acht gewonden bleken te zijn, waar van vier ernstig en vier minder zwaar, doch toch nog zo. dat ook zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Beide bestuurders waren zodanig er aan toe,, dat zij niet gehoord konden worden. Van het Hulster gezin was alleen een zesjarig meisje ongedeerd gebleven. De dokter uit Rilland is meer dan een uur bezig geweest met het ver binden van de gekwetsten en liet ten slotte twee ziekenauto's aanrukken voor het vervoer van de gewonden. (Advertentie) j-, Aan het solistenconcours georgani seerd door de bond van harmonie- en fanfareverenigingen, namen 60 personen deel. Er werd met animo geblazen en er werden goede prestaties bereikt. Veel succes hadden enkele leden van ,,St Caecilia" uit Vlissingen en ook Kortgeense mannen kwamen goed voor de dag. De voornaamste uitslagen waren: Eerste afdeling solisten: le prij zen: P. van Belzen, St. Caecilia, Vlis singen 69; H. Gijsel, St. Caecilia, Vlissingen 67; C. Moerman. E.M.M., Kortgene 66; 2e prijzen: K. Schroe vers. St. Caecilia, Vlissingen 61; Iz. Stokman, Apollo, Wissekerke 60; C. Breure, Rillandia, Rilland 59; 3e prijs: Jac. van Keulen, Ons Genoe gen, Kapelle 55. Afdeling uitmuntendheid solisten: le prijs met lof Anton Mullié, Ons Genoegen, Kamperland, 72; le prijs: M. Amadio, St. Caecilia, Vlissingen 68; J. Huiszoon, Ons Genoegen, Kam perland 67; 2e prijs C. Verburg, Ons Genoegen, Nisse 62; 3e prijs: C. Roo se, St. Caecilia, Vlissingen 51. Afdeling uitmuntendheid duetten: le prijs: M. Amadio en C. Roose, St. Caecilia. Vlissingen 66. Ere-afdeling solisten: le prijzen met lof: Jac. Welleman E.M.M., Kort gene 74. C. Vornelisse, Vooruit, Waar de 73; Jac Schrier, Vooruit, Waar de. 72; le prijzen C. Rijn. Advendo, Wolphaartsdijk 70; M. Braam, Ons Genoegen, Kapelle 67. Burgemeester van Horsigh van 's-Heerenhoek heeft, tegen 1 mei a.s. thans officieel zijn ontslag gevraagd aan de commissaris der koningin; dit in verband met zijn reeds lang wankele gezondheid. Zo goed als zeker zal de aanvra ge worden ingewilligd omdat de daar toe aangestelde geneeskundige instan tie hem heeft afgekeurd. De heer v. Horsigh werd in 1923 tot burgemeester - secretaris 'an 's-Heerenhoek benoemd en heeft dus 34 jaar als zodanig gefungeerd. Hoogste ere-afdeling solisten: le Re"„m,et loi: w- Dingemanse, E. I M.M. Kortgene, 75; M. Leenpoel, Ons Genoegen, Kamperland, 74; J. Me liefste, Onda, Nieuwland 72; le prijs- M. Wondergem, Vooruit, Waarde, 71 punten. welke gehouden wordt op dinsdag 2 en woensdag 3 april a.s. in ons restaurant wilt U beslist niet missen. Want door 5 bekende mannequins wor den U ruim 70 nieuwe modellen getoond. Lady-speoker, mevr. Maas, zal U op pret tige wijze attent maken op de bijzonderhe den aan ieder model. U zal verrast worden, als U de prijzen hoort, want voor iedere beurs is er ruime keus. Entreeprijs met inbegrip van the-complet middag-show 1.50 avond-show 2. Kaarten vanaf heden verkrijgbaar aan de cassa, confectie afdeling, le etage. BERGEN OP ZOOM Vorige maand heeft de stichting voor prot. chr. technisch onderwijs in Zeeland het verzoek gericht tot het Goese gemeentebestuur zich uit te spreken voor de noodzakelijkheid van de oprichting van een chr. ambachts school. B. en W. van Goes blijken daar afwijzend tegenover te staan en betreuren zelfs de indiening van het toch wel begrijpelijk verzoek, omdat de plannen om te komen tot de bouw van een nieuwe grote ambachtsschool op het punt staan gerealiseerd te worden. Het aantal leerlingen van de be staande school te Goes bedraagt mo menteel ongeveer 500 en uit de toe lichting bij het verzoek hierboven ge noemd, komt naar voren, dat de stichting voor een chr. school rekent op een aantal leerlingen van 213. De ze verwachting is o.m. gebaseerd op het feit, dat bij de jongste Kamer verkiezing op Z. Beveland 49 procent der stemmen, werd uitgebracht op de prot. chr. partijen. Het wil B. en W. van Goes voorkomen, dat het bepalen van het eventuele aantal leerlingen heel moeilijk kan geschie den aan de hand van het huidige getal leerlingen, dat technisch onder wijs volgt, aangezien een vergelijking tussen de opleidingsmogelijkheden van de bestaande school en de even tueel nieuw te stichten school volko men mank gaat. Het hiervoor genoemde aantal leer lingen. dat thans een instelling voor nijverheidsonderwijs vaardigt naar hun mening niet de aanwezigheud van twee zakelijk gelij ke onderwijsinrichtingen. Wanneer het door het bestuur ver wachte aantal leerlingen van ruim 200, gebaseerd op een percentage van 49 van het protestants christe lijk volksdeel, waarop zij nog nader terugkomen, juist zou zijn, zouden twee scholen ontstaan met een heel wat geringer aantal leerlingen, dan de bestaande school. In plaats van deze bloeiende school met velerlei opleidingsmogelijkheden zouden twee scholen met vrij beperkte mogelijk heden in het onderwijs voorzien. Zij menen zelfs te mogen stellen, dat er dientengevolge voor bepaalde vakken te weinig leerlingen zouden zijn. Daarenboven zou het gebruik ma ken van de, op een technische school vrij kostbare, hulpmiddelen buitenge woon onrendabel zijn. Grotere scholen B. en W. wijzen er op dat de mi- recht-nister van onderwijs over het alge meen aan grotere scholen de voor keur geeft, hoewel zij ook erkennen dat de minister wel degelijk voor kleinere scholen mewerking behoort te verlenen, als op grond van ge rechtvaardigde wensen van levensbe schouwelijke aard deze scholen niet kunnen worden ontbeerd. In het onderhavige geval achten zij de eis van noodzakelijke medewer king niet aanwezig. Zij kunnen, letten de op de praktische omstandigheden in soortgelijke gevallen, niet aanvaar den, dat voors, 49 pet. van de leer lingen christelijke onderwijs zou wor den verlangd. Daarbij denken zij niet alleen aan het feit. dat de nieuwe school eventueel slechts twee oplei dingsmogelijkheden zou geven, doch evenzeer aan de omstandigheid, dat de huidige nijverheidschool eveneens een bijzondere onderwijsinstelling is. Nimmer zijn hun overwegende bezwa ren gebleken tegen de wijze, waarop het onderwijs wordt gegeven. Ten aanzien van de mogelijkheid van het stichten van drie-jarige cur sussen merken zij het volgende op. Het moet onjuist worden ge acht bij de uitbreiding van het aantal leerjaren met één, er rekening mede te houden, dat het aantal leer lingen met 50 pet. zal toenemen. Zeer deskundige personen op dit ter rein zijn van mening, dat de toena me niet meer dan 25 pet. zal bedra gen in verband met tussentijds ver- trek en op grond van andere om standigheden. Naar hun oordeel brengt de dientengevolge te verwach ten stijging geen wijziging in het hiervoor vermelde. Sanering Goes-Noorcl B. en W, schrijven de raad dat de heer M. Eversen aan de gemeen te twee huizen aan Molendijk en Smal le gangebuurt wil verkopen voor 7030.—. De huizen brengen 314.huur op en de vaste lasten, behalve on derhoud, belopen 40. De onderhavige gronden zullen in de nabije toekomst hoogst nodig zijn in het kader van het saneringsplan, terwijl het bezit van de gronden voor de gemeente geen bijzondere uitga ven veroorzaakt. De prijs is alles zins aanvaardbaar te noemen. GRONDVERKOOP AAN EIGEN BOUWERS De n.v. bouwkas Nederl. gemeen ten verzocht b. en w. om aan twee van haar bouwspaarders een stuk grond, groot 270 m2 te verkopen aan de Witte de Withstraat, die op dit terrein ieder een woning willen zet ten met steun van de bouwkas. B. en w. stellen daarom de raad, die tegen woensdag bijeen werd ge roepen. voor aan de heer A. v. Dijke te Nisse 170 m2 en aan de heer J. Helmonds te Breda 200 m2 voor f 10,- per m2. Aangezien spoedig met de bouw van de betreffende woningen moet worden begonnen, kan met de ver koop niet worden gewacht tot ge noemde verkoopsprijs, welke reeds in de raadsvergadering van 3 mei 1956 is vastgesteld, de goedkeuring van ged. staten van Zeeland heeft verkregen, zodat thans incidenteel een beslissing moet worden genomen. Yerseke UITVOERING C.J.M V. In zaal Nolet heeft de CJMV een tweetal avonden gegeven voor dona teurs en begunstigers. De heer S. Holleman sprak het openingswoord, waarna de sehets „Tot elke prijs naar Parijs" werd opgev/aerd. De jongensclub bracht het pantomime- spel „Huisknecht gevraagd" voor het voetlicht. Ter dekking van de onkos ten werd in de pauzë de traditionele verloting gehouden. Hierna volgde de opvoering van het toneelspel „Studen. tenpension". De muzikale aanvulling met liedjes en zang, werd verzorgd door de muziekclub „Tovido". SLUITING MOSSELSEIZOEN Het Centraal Aan- en Verkoopkan toor voor mossels heeft bekend ge maakt, dat de kwekers tot en met 13 april consumptiemossels kunnen le veren. De export zal een week later, 20 april, gesloten worden. De totale export zal die van het vorig jaar nog overtreffen. Af en toe worden ter aan vulling nog consumptiemossels uit De nemarken aangevoerd. ONTVANGER BENOEMD In de plaats van de heer C. de Jon ge is tot kerkelijk ontvanger van de Ned. Herv. Kerk benoemd de heer J. Filius. Kruiningen VERKOPING. Ten overstaan van notaris J. J. van Dijke werd ten verzoeke van de af deling Kruiningen-Hansweert -Schore van het Groene Kruis in het openbaar verkocht de woning Nieuwe Kerk straat 27 Hansweert. Hoogste inschrij ver was de heer W. A. D. de Munck te Hansweert voor 5103. Koper was de heer J. C. Weststrate te Hansweert voor 7325. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangiften: Pieter Nieuwe- link 27 j. en Anna van Troost, 29 j; Gelein Klaassen 29 j. en Janna Nieu- wenhuijse 27 j. Gehuwd: Gerrit van Leiden 26 j. en Leuntje Riemens 19 j; Joseph Ne ve 23 j. en Jacoba van Gelderen 29 j; Pieter Marijs 31 j. en Geertruida den Hamer 29 j; Charles Sutin 22 j. en Lidewij Bijl, 20 j. Geboren: Joseph en Gerardus zv F. Hagenaar-van den Berg; Cornelia dv W. de Kraker-de Feijter; Martinus zv P. Hamelink-Dekker; Geertruida dv W. Nieuwelink-Sturm; Maria dv P. de Dijcker-van Gimst; Sonja dv A. Maas-Tieleman; Nicolaas zv P. van Doorn-Lobbezoo, Wilhelmus zv J. Wolfert-Cleeren; fMarinus zv M. van Ham-Maas; Dorothea dv M. Renaud- Dogger; Siebina dv A. den Dikken- Schilperoort; Jacobus zv R. Jurriëns- Beulens; Jan zv M. de Putter-Wieles; Marloes .dv M. yan Acker-Wullems. Overleden: Apolonia van Dijk 81 j. geh. gew. met F. Erpelinck; Edegar Stockman '58 j. eohtg van M. van Hecke; Maria Dileman 74 j.: Aarnout Dees, 31 j; Reinier Kolijn 68 j; Petrus Audenaerd 65 j. Philippine JAARVERSLAG W.G. KRUIS. Bij het jaarverslag van het W.G. Kruis was maar een bedroevend klein beetje leden (ca. 30) aanwezig. Door voorzitter Jos. Cornelis werd de vergadering geopend en de aan wezige leden werd dank gebracht voor hun trouwe opkomst. In het verslag van de secretaris - penningmeester Ch. de Mul bleek dat de vereniging in het afgelopen jaar heel veel werk heeft verricht aan zieken, moeders, baby-verzorging enz. Ook tegenspoed kreeg de ver. door het vertrek van zuster de Kort. De tegenwoordige zuster die met veel moeite gekregen is, is er alleen maar bij dag. Vanwege de verhoging van salaris sen en sociale lasten en de prijsstij ging van materiaal is het saldo nog al belangrijk terug gelopen vandaar dat de ver. zich verplicht ziet enige maatregelen te stellen. Om een te kort te voorkomen stelde de verga dering voor om vanaf 1 mei a.s. de contributie over de gehele lijn met 10 cent per maand te verhogen. De periodiek aftredende leden Sas van Gent INSTRUCTIE-AVOND ZWEMCLUB De Sasse Zwem- en Poloclub „De Bruinvis" organiseerde een instruc tie-avond over de trainingsmethoden in de zwemsport. Door de bondstrainer van de K.N.Z.B., de heer Palm, werd een film vertoond, waarbij hij de nodige toelichting gaf, over de training van de Nederlandse Olympische zwem ploeg. Vervolgens werd de training van de Hongaarse poloploeg op het witte doek gebracht. Na de pauze oogstte de film over het schoonspringen op de Olympische spelen van 1948, die te Londen wer den gehouden en die werd toegelicht door de ex-trainer van de KNZB, de heer Peute, groot succes. De dikwijls volmaakt uitgevoerde sprongen dwon gen ieders bewondering af. Voor de leden van de Bruinvis was het zonder twijfel een leerzame en gezellige avond. VERKEERSEXAMENS In de afgelopen week werd hier op diverse lagere scholen een schrifte lijk verkeersexamen gehouden. Ruim 160 deelnemers namen er aan deel. Naar de mening van de consul voor veilig verkeer, de wmr. 1 kl. Egger- mont, onder wiens leiding de exa mens werden gehouden, hadden vele leerlingen nogal enige moeite met het invullen der verkeersvragen. Hieruit blijkt dus wel van welk groot nut de verkeerslessen zijn, zeker voor een plaats als Axel die steeds maar ur baniseert. Bijeenkomst Roode Kruis Woensdagavond wordt in „De Ko ning van Engeland" de algemene le denvergadering van de plaatselijke Roode-Kruisafdeling gehouden. In deze bijeenkomst vindt o.a. een be stuursverkiezing plaats i.v.m. aftre den van de heren drs. J. F. J. M. Casparie en J. Kleyne. Aan dertien donors zal de Landsteinerpenning worden uitgereikt. Voordat het huishoudelijk deel van de vergadering begint, zal de toneel groep ..De Roode Kruisspelers" uit Middelburg onder regie van de heet J. Wever een opvoering geven v „Het witte legioen." St.-Jansteen KERKKOOR ZINGT WEER VOOR RADIO. Het r.-k. kerkkoor zal op 5 mei wederom de H. Mis zingen voor de K.R.O. Dit is nu reeds de 9e maal dat het koor deze vererende uitno diging ontvangt. Kapellebrug GOUDEN BRUILOFT. Op 13 april a.s. zal het echtpaar Is. v. Gaever - de Meersman de dag hei-denken waarop het 50 jaar gele den in het huwelijksbootje trad. IJzendijke VANDAAG RAADSVERGADERING Vanmiddag om half vier zal de raad in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda omvat 22 punten ter be spreking, waaronder een vijftal ver zoeken om subsidie, een verzoek van de voetbalvereniging IJzendijke om verbetering van het sportterrein en een voorstel van de winkeliersvereni ging „Ons Belang" tot -het vaststellen van een winkelsluiting^verordening. Biervliet RAAD BENOEMDE NIEUW LID. De agenda vermeldde slechts drie punten, waarbij dan nog de notulen van de vorige vergadering, namelijk de beëdiging van het nieuwe raads lid de heer B. B. Ceelaert (KVP) en de benoeming van de nieuwe wet houder in de vacature A. Haemers (KVP). Na het afleggen van de voorge schreven eden wenste de voorzitter burgemeester A. P. Kostense de heer Ceelaert geluk met zijn daadwerke lijke aanvaarding van het raadslid maatschap. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Ceelaert vele jaren in het belang van de gemeente zou mogen werken in een prettige samenwerking. Nadat de heer Ceelaert de voor zitter bedankt had werd overgegaan tot de benoeming van een nieuwe wethouder. In verband hiermee verklaarde de heer Ceelaert (KVP) dat zijn fractie het zeer op prijs zou stellen dat de heer G. van Pamelen (KVP) tot wethouder benoemd zou worden. Na dat de heer van Hoeve (CHU) mee deelde, dat aan deze benoeming be sprekingen waren voorafgegaan, waarin hij ter elfder ure' betrokken was geworden, en dat hij naar aan leiding hiervan en op grond van reeds eerder gedane toezeggingen, zijn stem op de heer van Pamelen zou uitbrengen, werd tot stemming overgegaan. De spanning (aan zekere zijde) was voelbaar en zichtbaar. De heer van Pamelen behaalde echter on danks alles 4 stemmen en de heer Verplanke (gem. bel.) 3 stemmen. Na aanvaarding van de benoeming wenste de voorzitter hem van harte geluk. Sluis Bijeenkomst van bejaarden Door de heer J. "Wage, directeur van het tehuis voor bejaarden „Ro- zenoord" en de heer Jopie Smoren- burg werden op de wekelijkse bejaar den-bijeenkomst, enige in kleuren beeld uitgevoerde opnamen op het doek gebracht. We zagen er afge beeld het interieur, de verzorging en verpleging in Rozenoord. Ook kreeg men nog te zien enkele opnamen van de rijtoer, die vorig jaar met de bejaarden van Sluis naar oost-Z.-Vlaanderen werd ge maakt. Deze vielen vanzelf zeer in de smaak. Nog beter lieten zij zich de ver snaperingen die door mevr. Wage en Jopie werden aangeboden, smaken. Alles te samen voor de oudjes een echt gezellige middag. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De hofnar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Camille. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Sissi. ♦^TBURG Ledel 8 u.: Gevechtsklaar van GENT Olympia 8 uur: lie. .UZEN Luxor 6 uur: Sissi. EEi alisti: appla de Ul heid Egyp' reld, plaat: JN dl we blad welae water| de Ne regels latere naai ken. tussen dijk voor werke ning tot ve een 2000 tS Het' de zaj Luns land de no| Bx-aba Belgisj punt de aa^ Als ccj| later nieuv keninï met d; Hetf van eventxl Schele lijken „Nieuf nieuv Noord door beslis Het di kan Ove Berge het ti volgt, van di kelijkf ding wordt zieninl gen v; ons te

de Stem | 1957 | | pagina 2