in mei Vrienden van Veere gaan congresseren Afscheidsbijeenkomst katholieke emigranten De Eerste bestuursvergadering te Bergen op Zoom Autobus ringlijn Walcheren volgt gewijzigde route Behandeling van majoor K. geen inbreuk op recht Diploma's verkeerscursus Schoondijke uitgereikt Goese jeugd tekent voor elektrificatie-wedstrijd Ra< toesi De moordzaak te Nieuwland ..Beperkt eigen kapitaal is gewenst" Kamerlid Fens kandidaat voor Straatsburg FEE! DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 18 MAART 195" Het programma Echtgenote op vrije voeten KLAP BLEEK DODELIJK Paasfruitveiling in Kapelle Verenigingen voor woningbouw Minister Samkalden oordeelt Wordt mosselculluur in Waddenzee uitgebreid Hoogwaterstanden J. F. van Heuckelom door velen te Hulst gehuldigd Zo raakt U vlug uw hoofdpijn kwijt! BB-vlotten voor de Zeeuwse gemeenten Mgr. Baeten was in hun midden Vandaag benoeming nieuwe goeverneur An lillen? Walcheren MIDDELBURG Zuid-Beveland GOES Pater clr. v. Rooy voor „De Jonge Kerk" Ernstige aanrijding Automatische seinen op Zeeuwse lijn Raadsvergadering KAJ uitgesteld Tentoonstelling Z-Vlaanderen HULST AGENDA Vandaag I hm Morgen (Van onze verslaggever). Het vriendelijke plaatsje Veere staat op 25 en 26 mei in het teken van een congres, dat gebracht zal worden door de op 8 december 1956 opgerichte vereniging „Vrienden van Veere". Het congres heeft gestalte gekregen in de zaterdagmiddag gehouden eerste bestuursvergadering, die in Bergen op Zoom plaats vond. Deze bijeenkomst werd gepresideerd door Dr. Mr. W. Hugenholtz uit Leiden, die kon begroeten de ere-voorzitter van „Vrienden van Veere" de burgemeester van Veere, Jhr. 1. F. den Beer-Poortugaal, Dr. Mr. W. H, van den Berge uit Voorburg D.P.H, Ritter Jr. uit Utrecht J.A. Houte uit Rotter dam, YV. Abelveen uit Veere, en de buitenlandse gast Dr. P. Peeraar uit Antwerpen. Deze heren vormen momenteel het bestuur, dat echter ln de eerstvolgende bijeenkomst, op 25 mei, zal worden uitgebreid tot 9 leden. Zaterdag 25 mei komen de congres sisten, allen leden van de vereniging, bijeen in de Grote Kerk. Aan het congres gaat eerst een huishoudelijke vergadering vooraf. Om vier uur vangt het congres aan met een lezing die uit twee gedeel ten zal bestaan. Het eerste gedeelte gaat op de eerste congresdag het tweede op 26 mei. De lezing zal gehouden worden door de voorzitter van „Vrienden van Veere" die over de historie van Vee re spreekt. Van 6.30 uur tot 7,15 uur maken de congressisten een rondwandeling door Veere» onder de lustige tonen van de Beiaard, die bespeeld zal wor den door de beiaardier van Veere. Na de rondwandeling zal het bestuur recipiëren. Na dit officiële gedeelte zal de harmonie ..Veere Genoegens" concerteren, waarna een korte .wen- deling naar de Kade, een bezichtiging van kerk en stadhuis volgen. De tweede dag zal worden ingezet met een tocht per auto en autobussen door het Zeeuwse land. Diverse plaat sen worden bezocht, en het gezel schap zal een korte wandeling maken in Domburg. Via Domburg gaat men naar Kapelle en vandaar naar Vlis- Zaterdag is de echtgenote van de taxi-chauffeur L. H. uit Nieuwe- en St.-Joosland op vrije voeten gesteld. Zij werd kort na de arrestatie van haar echtgenoot in het Huis van Be waring te Middelburg ingesloten op beschuldiging van medeplechtigheid aan verduistering van geiden, die toebehoorden aan de zo mysterieus om het leven gekomen weduwe K. Er waren geen termen aanwezig haar langer in hechtenis te houden. Het onderzoek in deze zaak is intus sen afgesloten. De taxi-chauffeur H. zal binnen afzienbare tijd, naar schatting ongeveer over een maand, voor de rechtbank te Middelburg te rechtstaan op beschuldiging van moord of doodslag en verduistering van gelden. Mr. P. C. Adriaansen te Middel burg heeft de verdediging op zich genomen. De politie te Delft heeft de kelner L., die er van verdacht wordt een man zodanig te hebben geslagen, dat deze aan de verwondingen is overleden, in arrest gesteld. Op zaterdagavond 9 maart kwam de 49-jarige G. J. van der W. te Delft in café „Astoria" aan de Oude Langedjjk. Doordat kelner L., die hier werkzaam was, weigerde hem een borrel te schenken, ontstond een woordenwisseling tussen beide mannen. Deze liep zo hoog op dat L. de bezoeker een klap gaf. Van der W. ging daarop naar buiten en is enige meters verder in elkaar gezakt, waar voorbijgangers hem vonden. Hij werd overgebracht naar het Oude- en Nieu we Gasthuis te Delft en is daar vrijdag jl. overleden. singen waar de lunch wordt gebruikt, waarna Dr. Mr. W. Hugenholtz zijn lezing over de historie van Veere ver volgt. Om 5.15 uur, zal de heer Vos een aantal kleurenprojecties laten zien over het land van Veere. Een thee-dansante zal nadien plaats vin den, waarna de terugreis naar Veere Om ongeveer 17.30 zal het gezelschap arriveren. Het slotwoord van dit tweedaags congres wordt gesproken door de eerevoorzitter. Deze heeft in van Veere in de gelegenheid te stel- aan 't bestuur voorgesteld inwoners de bijeenkomst te Bergen op Zoom len lid te worden van „Vrienden van Veere" Tot op heden konden zij slechts donateur zijn. Het bestuur nam het voorstel van de burgemees ter van Veere aan. Momenteel telt de vereniging 106 leden, waarvan 15 uit België. Dit congres heeft vanzelfsprekend een achtergrond. En wel die van het culturele leven. Het bestuur staat n.l. op het standpunt mede door de ver eniging „Vrienden van Veere" het culturele leven van Veere tot hoger bloei te brengen. Veere wachten en kele drukken dagen. Op 9 april a.s. zal in Kapelle-Bie- zelinge een speciale paasfruitveiling worden gehouden. De paasfruitveiling begint in Kapelle-Biezelinge een tra ditie te worden. Het is tot nu toe de enige veiling in ons land welke deze houdt en in voorgaande jaren was er steeds een zeer grote belangstelling voor. Dit jaar zal de aanvoer weer hoofdzakelijk bestaan uit Jonathan en Golden Delicious, met daarnaast waarschijnlijk nog wat Goudrelnette. Het fruit op de paasveiling zal wor den aangeboden in een aantrekkelijke verpakking welke de verkoop onge twijfeld stimuleert. In verband met de afsluiting van het weggedeelte tussen Oostkapelle en Domburg, dat thans wordt verbeterd, zullen de autobussen van de N.V. Stoomtram Walcheren, die de dienst op de ringlijn onderhouden, met in gang van vandaag een andere route volgen. Er zal gereden worden via Aagtekerke. Bij Oostkapelle zullen de autobussen die in de richting Dom burg rijden een gedeelte van de Grijpskerkeseweg volgen en dan ver der de Aagtekerkseweg nemen tot Aagtekerke. Van deze gemeente naar Domburg gaat het uiteraard over de Roosjes- weg, zodat de bussen door de Schuit- vlotstraat Domburg binnen zullen rij. den. De route vergt iets meer tijd, zodat de autobussen in Domburg niet meer, zoals gebruikelijk, gedurende vijf minuten zullen ..pleisteren". De autobussen, die het traject in tegen overgestelde richting rijden zullen ge. heel dezelfde route nemen dus vanuit Westkapelle over de zeedijk en on- derlangs de duinen naar Domburg, vandaar via Aagtekerke naar Oost kapelle Aankomst en vertrektijden van de autobussen in en vanuit Middelburg zullen ongewijzigd blijven; de aan sluitingen op da treinen worden dus geheel gehandhaafd. Zolang de financiële verantwoorde lijkheid en het risico voor de woning bouwverenigingen door de rijksover heid wordt gedragen, moet deze een zekere zeggenschap hebben. Het zou daarom, volgens de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ir. H.B.J. Witte, voor de woning bouwverenigingen wenselijk zijn een beperkt eigen kapitaal te hebben in de orde van vijf procent van het to tale kapitaal, dat geinvesteerd is. Dan schept men een gebied, waarop risico kan worden gedragen waardoor de woningbouwvereniging vrijheid verkrijgt. De bewindsman noemde in dit ver band de oudere woningbouwverenigin gen, wier woningblokken schuldenvrij zijn en dit bezit zouden kunnen in brengen bij het totaal benodigde ka pitaal. De minister bracht de kwestie van meer vrijheid voor de woning bouwverenigingen ter sprake tijdens een bijeenkomst in verband met het gereedkomen der 50.000e woningwet woning in de hoofdstad. Voor Aagtekerke betekent dit een verbetering: alle ritten zullen dus langs deze gemeente worden gemaakt. De halte bij Oostkapelle zal worden overgeplaatst van het gemeentehuis naar de Grijpskerkeseweg. De duur van deze „tijdelijke wijziging" hangt uiteraard af van de wederopenstel- ling van genoemd weggedeelte. De werkzaamheden hieraan, die reeds en. kele maanden geleden begonnen zijn, zullen naar schatting een half jaar vergen. Thans is de. route geheel over A- wegen uitgestippeld. De „gedupeer den" van deze tijdelijke wijziging zijn vanzelfsprekend zij, die van de halten tussen Domburg en Oostkapelle ge bruik maakten en verder zij, die tus sen Aagtekerke en Westkapelle (de Prelaat) in de bus stapten. In antwoord op vragen van net Tweede Kamerlid de heer Berkhou wer over de zaak tegen majoor K. heeft minister Samkalden gezegd, dat de majoor (die van het aannemen van steekpenningen wordt verdacht), geen bezoek van zijn echtgenote mocht hebben, omdat er aanwijzingen waren, dat laatstgenoemde mede plichtige was. Het verschil in de behandeling tus sen majoor K. en de burgevevdachten moet aldus de minister gezocht worden in de omstandigheid, dat zij verschillende strafbare feiten hadden gepleegd, waarop uiteenlopende straf maxima zijn gesteld. Isolering van de militaire verdachte was noodzakelijk omdat hij de centrale figuur in het hele proces was. Aan mr. Huygens werd inderdaad toestemming geweigerd, verdachte te bezoeken. Hij was raadsman van de echtgenote van de majoor. Omtrent de vraag of hij ook gerechtigd was als raadsman van de verdachte op te treden, heeft de minister geen zeker heid kunnen krijgen. Mr. van Es, die op verzoek van de majoor, diens ver dediging op zich wilde nemen, werd wel bij hem toegelaten. De minister deelt verder mee, dat aan een commissie van deskundigen opdracht is gegeven, een nieuw wet boek van militaire strafvordering te ontwerpen. Daarbij zal ook de positie van de verdediger in het militaire strafproces worden herzien. De mi' nister en zijn ambtgenoot van oorlog zullen echter nu reeds naar ver mogen bevorderen, dat het vrij ver keer tussen de verdachte en zijn raadsman slechts wordt beperkt in die gevallen, waarin dit in het be lang van het onderzoek noodzakelijk is". Eind april zal de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa een secretaris-generaal voor dit li chaam aanwijzen. Er zijn twee kandi daten voor deze hoge post. De Neder landse regering draagt voor 't Twee de-Kamerlid J.J. Fens, de militaire deskundige van de K.V.P.-fractie, die al verscheidene functies in het rader werk van Raad van Europa, West- Europese Unie en N.A.V.O. bekleedt. Hij is sinds 1951 lid van de raadge vende vergadering. De Italiaanse regering stelde ook een kandidaat, namelijk de Italiaan Benvennuti. De uitbreiding der mosselcultuur door vermeerdering van het aantal percelen op de Waddenzee is een punt, dat de gemoederen der mossel- kwekers te Yerseke bezig houdt. De praktijk wees n.l. daar uit, dat het juist op die gronden goed mossel- kweken is, die tot dan toe braak lagen. De Visserij-inspectie in de Wadden zee meent, dat er nog mogelijkheden liggen voor nieuwe mosselpercelen. Enkele van deze gronden worden ech ter bevist door garnalenvlssers en het is niet mogelijk op dezelfde gron den garnalen te vissen en mossels te kweken.. Teneinde nu deze garna- lenvissers schadeloos te stellen voor het verlies van hun visgronden zou den deze moeten overschakelen naar het mosselkwekersbedrijf, De Visse rij-inspectie meent, dat dit kan. Et- zouden 50 nieuwe percelen kunnen worden uitgegeven, waarvan er zeven voor de garnalenvisers. De Mossel adviescommissie staat echter huiverig tegenover uitbreiding van het aantal mosselkwekers. Te goed weet men hoe funest dit is. Men besloot daarom de aanvraag tot toetreding van gar- nalenvissers af te wijzen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 19 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.07 en 17.40; te Terneuzen om 4.16 en 16.46 uur en te Vlissingen om 3.46 en 16.16 uur. (Advertentie) De heer J. F. van Heuckelom te Hulst heeft zijn 40-jarig ambtsjubi leum in dienst van de firma Ls. van Waesberghe-Jansseng onder bijzonder grote belangstelling mogen beleven. De talrijke gelukwensen hebben de jubilaris eens te meer doen blijken dat hij als reeds ruim vier decennia geleden „geïmporteerde Belg" volle dig in samenwerking van Hulst en van geheel de streek is opgenomen en dat hij daar gewaardeerd wordt als een man die vele dingen heeft helpen opbouwen. Tijdens de beid recepties, de eer ste op het kantoor van de firma en de tweede thuis, hebben praktisch alle vrienden van de jubilar-is hem de hand gedrukt. Alle verenigingen en instalilin-gen waarvan de heer van Heuckelom lid is (en dat zijn er nog al. wat!) hadden een afvaardiging gezonden. Uiteraard waren er ook de velen, met wie de jubilerende pro curatiehouder van de fa. van Waes berghe op zakelijk terrein te maken heeft, bij het feest present. Zo kwa- de Nederl. Bond van Distilla teurs hem t.g.v. zijn jubileum de medaille en een oorkonde aanbie den. De heer van Waesberghe bood hem een cadeau onder couvert aan. Na tuurlijk werd ook mevrouw van Heuckelom in de hulde betrokken. Naast de vele persoonlijke gelukwen sen waren er ook talloze schriftelijke felicitaties binnengekomen. Het is wel Interessant te weten dat de heer van Heuckelom de vijfde jubilaris bij de vanaf 1871 bestaande firma van Waesberghe is. Verder heeft men er nl, de gouden ambts jubilea gevierd van Jan Biesbroeck (grootvader van de heer Daan Bies broeck) en Aug. Biesbroeck (de heer Jo Biesbroeck's vader) die ieder een halve eeuw tussen de wijn door brachten, en van Paula en Marie van Dorsselaer (Pau en Mie, zoals men hen in de wandeling noemde). (Advertentie) Eet wat U wilt- Maar wees wal voorbereid ala er lete „verkeerd valt" Zore voor Ronnloil Met Digestif Rennies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand U geen zorgen meer. Die blussen Rennies van de ene minuut op de andere. Een wonder dde Rennies En zo eenvoudig om in te nemen gewoon laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. 't Tabletje opgelost zuur brand geblust. 923-oo (Advertentie) ooooooooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O U laat een a twee Aspirin tabletten In weinig water uiteenvallen en slikt dit in. Vervolgens drinkt U een flinke teug water na. Het Aspirin wordt dan zonder de maag te irri teren snel naar de darm gevoerd, vanwaar het in weinige minuten In het bloed wordt opgenomen en .zijn krachtige, pijn stillende werking begint. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O ooooooooooooooo In het orgaan va' de B.B., de Pa ladijn, wordt gemeld, dat de B.B. aan verschillende Zeeuwse gemeen ten stevige vlotten heeft geschonken. Hoewel watersnoodvoorzorgen eigen lijk niet tot de taak van de B.B. be hoort, heeft zij toch deze gewaar deerde daad willen stellen. Bij even tuele noodtoestanden zullen ze bij de hulpverlening goede diensten kunnen verlenen. Er zijn vlotten van zestig, van veertig, van vijfentwintig en van twintig personen. De A-gemeenten Vlissingen en Terneuzen krijgen vlot ten van zestig man. Vlissingen acht en Terneuzen twintig, terwijl Bres- kens twintig vlotten van eveneens zestig personen krijgt. Verder krijgt Sint-Maartensdijk zes vlotten van vijfentwintig personen, Aagtekerke twee en Haamstede vier. Ook Scherpcnisse krijgt er zes van vijfentwintig personen; Kortgene ont vangt er tien en Wolfaartsdijk vijf. „Als ik u één wens mee wil ge ven, dan is het deze: God ga mét u." Dit heeft de bisschop van Bre da, mgr. Jos. Baeten, zaterdagavond op Kasteel Bouvigne te Breda ge zegd tegen een honderdtal Neder landers en één Hongaar, die binnen kort naar Australië, Nieuw-Zeeland en voor het overgrote deel naar Ca nada emigreren. Deze bijeenkomst van emigranten uit het bisdom Bre da droeg het karakter van een af scheid, terwijl, het daarnaast de be doeling was de katholieke emigran ten nog eens een uitgebreide voor lichting en voorbereiding -mee te geven voor de belangrijke stap. die zij in hun teven gaan ondernemen. Wat die voorbereiding betreft; pa ter Th. van den Eisen zag de katho liek in de immigratie-landen als iemand ..die kruipen moet eer hij lopen kan". Geloofsovertuiging en een groot godsvertrouwen zullen bij dit „kruipen" een enorme steun zijn en er tevens voor zorgen, dat de emigranten uitstekende vertegen woordigers van de katholieke Kerk zijn. Pater van den Eisen waarschuwde voor verschillende teleurstellingen, die de emigrant met betrekking tot het kerkelijke leven zal ondervinden. Jn het immigratieland is het kerkelijk leven sober en dikwijls erg primitief Verschillende gewoonten zullen door de emigranten moeilijk te aanvaar den zijn. Een groot aanpassingsver mogen is een eerste eis om in het land te slagen. Spreker wees er vooral op zich niet vijandig tegenover de niet-katholieke gemeenschap van de Engels-spreken de landen te plaatsen. Aan de andere kant moet men echter een zekere re serve in acht nemen tegen de grote vrijheid, die in vergelijking met Ne derland, in de immigratie-landen heerst. Het grootste gevaar voor de emigrant noemde hij het materialis me. dat m de emigratielanden betrek kelijk grote vorm heeft aangenomen. De zucht naar geld, die gemakkelijk bezit kan nemen van de emigrant, is doorgaans funest voor een geregeld en gezond gezinsleven, de basis voor het welslagen in het immigratieland. Dp heer M. A. Krens sprak vervol gens over „de emigrant in het immi gratieland". Hij gaf daarbij verschil lende praktische wenken voor insche ping. overtocht, aankomst en start periode in het nieuwe vaderland. Over het algemeen wil de emigrant zich in een zo kort mogelijke tijd een zo groot mogelijke zekerheid ver werven. hetgeen met alle spanningen die zich in de nieuwe levenssfeer voordoen, dikwijls funeste gevolgen kan hebben. Het beste is een beschei den en tactische houding aan te ne men, die door de bevolking van het immigratieland het meest gewaar deerd zal worden. In het begin van de avond konden de aanwezigen naar aanleiding van deze inleidingen vragen stellen, die door een forum beantwoord werden. Voordat enkele films over de im migratielanden de bijeenkomst beslo ten, reikte mgr. Baeten aan ieder der emigranten enkele draagmedailles uit, die hij tevoren gezegend had. De Nederlandse Verfindustrie slaal in de wereld aan de <op. Aan de fop van de Nederlandse Verfindustrie staat "Schabora U bent dus goed af als Uw schilder "Schabora-verf" verwerkt. Agent voor Brêbent: West Breb. Verf Ind. Nobefen, Clnnekenweg 134, Brede, Tel. 9395 In de Landbouwhuishoudschool te Schoondijke vond de uitreiking plaats van de diploma's aan hen, die met goed gevolg de in deze winter gege ven verkeerscursus gevolgd hadden. De postcommandant der Rijkspolitie heette allen hartelijk welkom, spe ciaal burgemeester van Rosevelt, wethouder de Fejjter, le luitenant Bloemers en het onderwijzend perso neel van de diverse scholen. In het kort gaf hij de noodzake lijkheid aan van verkeerslessen. Bur gemeester van Rosevelt meende, dat er in de laatste jaren wel een grote veandering in het verkeer is geko men. In de algemene politieverorde ning van de gemeente Schoondijke staat namelijk nog, dat het verboden is om met een ezel anders dan in een matige draf door het dorp te rij den. Hij meende terecht, dat een dergelijke verordening niet meer paste doch toonde hiermede tevens aan noe het verkeer zich ontwikkeld heeft. Luitenant Bloemers deelde mede, dat het aantal aanrijdingen voor de provincie Zeeland in 1955 en 1956 res pectievelijk 847 en 851 bedragen had. Rekening houdende met de toename van het verkeer was er volgens hem ongetwijfeld winst geboekt. Bijna al deze verkeersongevallen, aldus de lui tenant, waren terug te brengen tot onoplettendheid. Hij drukte de ge slaagde cursisten op het hart dat verkeersregels kennen nog heel iets anders is dan verkeersregels toepas sen, doch dat verkeersregels kennen toepassen en opletten veilig rijden betekent. Mevrouw Dobbelaere-Breederland bood aan ue leider van de cursus wachtmeester F. Picavet, als blijk van waardering voor zijn werk, een bureaulamp aan. Tot slot werden nog een drietal films gedraaid. Aan onderstaande personen werd het diploma uitgereikt: Dames: M. A. Breederlan^, J. W. Kole, C. A. Meeuse, heren: I. J. Brugge, G. Dobbelaere, S. J. de Kok, A. Masseilje, 1. P. Jansen, C. de Witt R. J. S. ten Cate, I. van de Walle, P. W. Huigh, J. M. den Hollander, C. J. de Reu, J. Bakker, J. Geelhc.d, A. van de Ree, J. van de Ree, J. van Lare, J. van Espen J. A. Jansen, J. J. Huigh, N. de Jon ge, A. i. Kornelis, W. A. Bosschaert, W. J. C. Fe;'.'el, A. A. Leenhouts, De heer Jonckheer, minister-presi dent van de Antillen, heeft vóór zijn vertrek van Schiphol naar Curacao meegedeeld, dat de benoeming van een nieuwe gouverneur van de Antil len vandaag in de ministerraad aan de orde zal worden gesteld. Over zijn bezoek aan Nederland, daartoe uitgenodigd door dr. Drees, was de heer Jonckheer zeer tevreden. „Per soonlijk contact ls altijd zeer belang rijk en de nieuwe minister van zaken overzee mr. G. Ph. Helders heeft mij ingelicht over de nieuwe opzet van het ministerie. Op 29 maart gaat minister Helders naar de West, eerst naar Suriname en vervolgens zijn de Antillen aan de beurt", aldus de heer Jonckheer. verkeersvoorzieningen groene ring B. en W. hebben, daartoe gemach tigd door de raad, in verband met de geringe breedte van de toegan gen tot de Groene Ring de volgende verkeersvoorzieningen getroffen: De Nieuwe Wal zal in de richting van de Groene Ring naar de Nieuwe Burg in het vervolg verboden zijn voor alle voertuigen (behalve rijwie len op twee en drie wielen en hand wagens) en voor rij- en trekdieren en vee; in de richting van de Groene Ring naar Onder de Toren zal voor de Walgang een verbod gaan gelden voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee; voorts zal er voor de Stroopoort- gang, lopende van de Lange Delft naar de Groene Ring een verbod gaan gelden tot het plaatsen van rijwielen. „HET GROTE AVONTUUR". Voor leerlingen van lagere scholen, van voortgezet en middelbaar onder wijs gaf het Aardrijkskundig Jeugd centrum in de schouwburg een acht tal voorstellingen. De schitterende natuur- en dierenfilm „Het grote avontuur" werd vertoond, waarmee het Aardrijkskundig Jeugdcentrum een voortreffelijke film heeft ge- gracht, die zowel qua inhoud als qua opnamen van bijzonder goed gehalte is. Pater dr. E. van Rooy, leraar Frans aan het St.-Willebrord-college alhier heeft, daartoe uitgenodigd, voor de leden van de prot, chr. ver eniging „de Jonge kerk" in de „Prins van Oranje", een causerie gehouden over het katholicisme en in het bijzonder over het leergezag pauselijke onfeilbaarheid, de geloofs bronnen. heiligenverering en de ver schillen in ere-dienst. Wat pater van Rooy naar voren bracht werd met aandacht beluis terd en leverde genoeg stof voor een uitgebreid dispuut, dat verhelderend gewerkt moet hebben, hoewel wij uit latere reacties bespeurden, dat som migen alles toch nog niet g°ed be grepen hebben. Speciaal de onfeil baarheid van de paus leek een struikelblok te zijn, want men had nog niet allemaal doorgekregen, dat de Paus alleen onfeilbaar is indien hij als hoofd der kerk en „ex cathedra" een uitspraak doet over geloof en zeden. Gisteren zondag, kwam rond kwart voor twaalf de 48-jarige ongehuwde dame M. V., uit Kattendijke, met een logeetje achter op raar bromfiets langs de Westsingel gereden in de richting van de Zuidvlietstraat. Door tegenwind en regen werd dedame erg gehinderd vooral voor het uit zicht. Vermoedelijk met het willen ordenen van haar kleding week zij enigszins naar de linker weg helft waar juist een tegenliggende auto uit de Zuidvlietstraat kwam ge reden. Door het onverwachte uitwij ken der bromfiets naar links was ontwijken niet meer mogelijk en re den auto, bestuurder H. B. D., uit Goes, en bromfiets tegen elkaar op. De dame liep door de aanrijding en de val een gecompliceerde boven beenbreuk op. het achterop meerij- rende logeetje bekwam geen letsel. De eerste hulp werd verleend door dokter Kleinepier. die de dame naar het St.-Joanna ziekenhuis te Goes liet overbrengen. Auto en brommer werden tamelijk beschadigd. WONING-EXPLOITATIE B. en W. schrijven de raad: Door de bouw van een 72-tal woningen in bouwplan West, waartoe uw raad op 19 april 1956 heeft besloten, kan de vervanging van 51 woningen, behoren de aan de woningbouwvereniging „Nieuw Goes" als gerealiseerd wor den beschouwd. Mede in verband met deze vervanging acht ons college het gewenst, dat de in aanbouw zijnde wonipgen in beheer en exploitatie zul len worden gegeven aan genoemde vereniging, te meer daar deze reeds De treinreizigers met bestemming Zeeland, die gisteravond kwart over elf in Bergen op Zoom arriveerden vervolgen. In verband met de over- moesten daar met büssen hun reis schakeling van mechanische naar automatische seinen op het traject Kruiningen-Leivedorp. die vannacht plaats had, werd de Zeeuwse lijn na elf uur niet meer bereden. Vandaag rijden de treinen weer normaal. Door bijzodere omstandigheden is de raadsvergadering van de K.A.J. in het bisdom Breda ongeveer een maand uitgesteld moeten worden. In plaats van op zaterdag en zondag 23 en 24 maart in het St.-Gerardus-re- traite-huis te Seppe, zal de vergade ring nu gehouden worden op zater dag en zondag 13 en 14 april op „Bouvigne" in Breda. Aan dc tekenwedstrijd uitgeschre ven door de Goese evenementencom missie, in het kader der Elektrifica- tiefeesten, gaan een paar duizend scholieren, van kleuterschool tot h.b. s. en lycea meedoen. Op 17 april, als de feesttrein met de genodigden te Goes is gearriveerd zal de tentoonstelling van deze teke ningen worden geopend en kunnen de autoriteiten haar bezichtigen. De scholieren zijn in verschillende leeftijdsgroepen ingedeeld: onder de 8 jaar, kinderen van 9 en 10 jaar, van 11 tot 13 jaar, van 14 tot 16 jaar en van 17 jaar en ouder. Het thema is: het vervoer in het algemeen en de spoorwegen in het bijzonder. Voor alle groepen zijn fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Er zijn drie jury leden aangezocht uit Middelburg en Terneuzen. Aan de expositie nemen tevens 'n half dozijn amateur-model-bouwers van spoorwe;materieel deel. Zo zal men prachtige station-emplacemen ten met enorme railsknooppunten kunnen zien, met talrijke rijdende treintjes, erkende wissels, lampen, etc. Ook zullen enkele Importeurs van speelgoedtreintjes, 'c. met een prachtige collectie aanwezig zijn. De tentoonstelling die drie dagen duurt, is natuurlijk ook voor het pu bliek toegankelijk. meerdere woningen in plan West be heert, zodat het een en ander aan de economische en financiële positie der vereniging ten goede zou komen. Tegen het in beheer geven zijn naar het oordeel van ons college geen be zwaren aanwezig. Gelet op het bovenstaande geven wij uw raad in overweging de in aan bouw zijnde 72 woningen in bouwplan West in beheer en exploitatie te ge en aan de woningbouwvereniging Nieuw Goes", zulks vanaf het tijd stip, dat de bouw is voltooid. Rilland JAARVERGADERING „RILLANDIA" In zaal A. v. Hoek werd de jaar vergadering gehouden van de muziek vereniging „Rillandia", onder leiding van wnd. voorzitter J. Koppejan. Het batig saldo bedroeg op het einde van het jaar f 262.52. Een bestuursvoorstel tot het wij zigen van diverse artikelen van het reglement werd aangenomen. Zo ook een voorstel om voortaan van de donateurs bij uitvoeringen enige vergoeding te heffen. De aftredende bestuursleden, de he ren J. Koppejan en J. J. v. Gorsel, werden bij acclamatie herkozen. In de vacature L. Nagelkerke werd ge kozen de heer J. Blok-Rooze. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Koppejan. Deze hield echter zijn be noeming in beraad. Sas van Gent TENTOONSTELLING ANTIEKE EN MODERNE HANDWERKEN. De tentoonstelling van «ntieke en moderne handwerken gecombineerd met een verloting, die in verschillen de plaatsen iiv oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren zal worden georganiseerd, wordt in Sas van Gent gehouden op 25 en 26 mei a.s. Het is een actie met medewerking van alle gezindten die ten doel heeft gelden bijeen te brengen voor Hongarije. Op de tentoonstelling zullen o.a. antieke handwerken zoals merklap pen, kralenbreiwerk, kanten mutsen enz. van 80 tot 100 jaar oud te be zichtigen zijn. Hopenlijk zullen velen aan het ver hoek van het comité voldoen derge lijke handwerken tijdelijk af te staan, want naast het menslievende doel heeft de tentoonstlling een cul turele waarde en kan ze ook opgevat worden als een blijk van waardering voor de arbeid van onze voorouders. Tijdens de tentoonstelling zullen kleine praktische voorwerpen worden verkocht. OPENING SPEELTUIN. Zaterdag 6 april a.s. zal voor de Sasse schooljeugd een grote dag zijn, Zoals de burgemeester in de raads vergadering meedeelde zal op die dag des namiddags drie uur de speel tuin officieel in gebruik worden ge steld. Hierbij zal het gehele gemeentebe stuur en natuurlijk de Sasse school jeugd tegenwoordig zijn, terwijl de harmonie „De Verenigde Vrienden" voor de muzikale opluistering zal zorg dragen. INSTUIF. Zaterdag j.I. bezorgde de instuif aan de jongelui van onze parochie weer een geslaagde avond. Het was deze keer een wereldreiziger uit onze eigen omgeving, namelijk de heer R. Plasschaert uit Westdorpe, die de aanwezigen meenam op zijn reis door de Franse Alpen en de Rivièra naar het land van Tito, Joe goslavië. Door zijn geestige vertel trant en goed geslaagde lichtbeelden werd het een aangenaam en leer zaam geheel. Aan het slot werd nog de aan dacht gevraagd voor kapelaan Sam, die a.s. zaterdag zal komen spre ken over de liefde. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S Dinsdagmiddag zal burgemeester A. L S. Lockefeer in de burgerzaal van het stadhuis de verkeersdiploma's uit reiken aan de meisjes van de r.-k. huishoudschool St. Martha, die on langs het theoretisch en praktisch deel van het verkeersexamen hebben afgelegd. Het initiatief tot deze zo nuttige opleiding is uitgegaan van de directrice van de school en de onder wijzeres mej. Peters heeft o-p waarlijk lofwaardige wijze de lessen verzorgd. De school komt voor dit werk een pluim toe, aangezien het verkeers- onderwijs immers nog niet verplicht gesteld is. De praktische kant van de zaak werd verzorgd door wachtmees ter de Schepper van de Rijkspolitie. De uitreiking van de diploma's aan de geslaagden begint morgenmiddag om half drie. Aardenburfi KINDERMIS In overleg tussen de geestelijkheid en het personeel der r.-k. lagere scholen is besloten tot het instellen van een speciale kindermis. Met deze kindermis zal worden begonnen op het feest van Sint-Joseph 19 maart. Deze kindermis zal iedere week plaats vinden op dinsdag en donder dag. GRANAAT OPGEHAALD. Bij het uitdiepen van een sloot werd aan de Jokweg nabij de lan derijen van A. Riemens een 40 cm granaat bovangehaald. De oprui mingsdienst werd verzocht het ge vaarlijke projectiel weg te halen. Thans 12 1/2 jaar na de bevrijding vindt men dus nog steeds grana ten. AXEL Het Centrum 8 uur: Paris ca naille. DE KLINGE Kinema van Dljck 7.30 uur: Briefdrager. GOES Grand: Storm over de Nijl. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De hofnar. MIDDELBURG Electro: Mars door de hel. Schouwburg: Fortune carree. OOSTBURG Ledel 8 uur: Gevechts- klaar. SAS VAN GENT Olympia: De tante van Charlie. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Sissi VLISSINGEN Alhambra: Storm over de Nijl, Luxor: Een vrouw achter tra lies. Dit is een rl dr. J. H. G.I van Roermm vschopsjubiZe| Roermond tricht zal wË Een aanvr prov. muzielf van Ierseke schillende vc ten zich hor| verzoek door ditmaal wa van een uit- 8 van de 11 verzoek wed Aan de he vol ontslag penningmeesi armbestuur. Aankoop p; 8 werd goedg f 1000, terwijl aan de Kakel f 11,70 -per rr.i voorzitter zaf bebakening gezonden vo betering aan| Schoor van De heer G<| de mogeüjkhtf te plaatsen bi De voorzittej maar had lie het initiatief I contact word) menlijk iets Voor verscl is het wachtel G.S. Hiervanl sanering van! van speeltuin! meerdere mal w. zien geen ontbreekt. He de speelgeleg( nielzucht van mogelijk gen bij het geml over vernieiiK besloten is de te weren. In i| een bedrag va: I uit te trekken een geschenk gelegenheid v I de Zeeuwse li Over de to:l haven kon del bere geluiderl secretaris-gen| bouw was over de herbfl wel alle mogel daan en op ml gerekend wasl zelf niet veel f zal de bestedl wel een grootf Ook over da enkele besprq zonder veel het verschrikl| Ierseke, een havens op vis zo behandeld I meer grotere 1 puilen gewooij sturmey nassau* SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Camilla. TERNEUZEN LuXor 8 uur: SM. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De hofnar. 27) „Als je wil het begin af tk beginnen i dit eiland. M heimzinnigs e der overdrijv der Verdwaa worden. Alle( veel jaren, r mensen van afgezonderd Ze wachtte een van zijn i ,'tuken had en fen. „Ik heb je de riffen gesc geweldige hin ?er waren de 'an de Zuidze van grote 01 oude mensen van hun oud denk, dat in v van die lui dier bij het ben geleden, vermoedelijk naar de over een soort kolo ger heel wat

de Stem | 1957 | | pagina 2