Van Goudkust tot Ghana Ondanks de grommende stalinisten zet Gomulka zijn liberalizatie voort Vrees voor nieuwe bloedbaden in nerveus Algerie De krakende Poolse staatskaros nog steeds op de rechte weg Verbeten machtsstrijd achter de schermen met de Russen in huis 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 MAART 1957 13 Grote moeilijkheden van de eerste zelfstandige negernatie Gomulka zuivert verder De steun van het westen Verdeeldheid onder de stammen Reusachtige opgave Dreiging van de .Kadars'' neemt toe Tot Kadars voorbestemd Drie gewapende machten ringsfunctie te aanvaarden. Hij heeft dat echter categorisch afgewezen en de kandidatuur van Cyrankiewicz als minister-president ondersteund, die dan ook opnieuw gekozen werd. Zeer duidelijk is vast te stellen, dat Go mulka elke kans op politieke onenig heid onder de midden- en rechtse groeperingen wil vermijden en alle krachten wil verenigen, om de Nato- lin-groep volgens de regelen der poli tieke tactiek helemaal uit te range ren. Als eerste offers van deze verder gaande zuivering zullen waarschijn lijk de plaatsvervangende minister president Zenon Nowak, de minister voor de Chemische Industrie Boleslaw Ruminski en de minister voor Stede lijk Economische Expansie Kazimierz Mijal, niet lang meer in de regering zetelen. Steeds meer bezetten denkgenoten van Gomulka belangrijke posten. Ook tijdens de zitting van de Sejm bleek, hoe ver de liberalizering be reids voortgeschreden is. Toen men overging tot verkiezing van de Staatsraad van 15 leden de hoogste uitvoerende macht wa ren er voor het eerst weer vele leden, die vrijmoedig anders stemden, dan de voordracht luidde. De nieuwe voorzitter lVyoerh, lid van de Ver. Boerenpartij, stelde onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding vast, dat voortaan alle wetten, verordeningen en afkondigingen uitsluitend door de Sejm zouden kunnen worden vastge steld en niet meer gelijk vroeger, door de regering. De ouderdomspresident van de Sejm, de 78-jarige dr. Drobner, een vroegere afgevaardigde in de Rijks dag van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie, had reeds in de openings zitting vastgesteld, dat de Sejm voortaan niet meer „stommetje" zou spelen. Daarmede sprak hij uit, wat ieder een in Polen denkt: „Wij kunnen het ons niet meer veroorloven, de kiezers van de 20e januari te ontgoochelen". Het Poolse volk wil Gomulka nu de tijd geven om de resten van het stalinistische tijdperk op te ruimen en het economische leven van Polen in orde te brengen. Maar er zijn gevaarlijke klippen te omzeilen. Dat zijn de stijgende onte vredenheid wegens de lage levens standaard en de hierboven genoem de stalinistische dreiging, die toe neemt, naarmate de nood groter wordt, de prijzen oplopen en de span ningen tussen lonen en prijzen toene men. Nu hoopt Polen op de Amerikaanse kredieten, het Amerikaanse katoen, de Amerikaanse oliën en vetten en Amerikaanse mijnbouwmachines. Gomulka wil de particuliere onder nemingen reactiveren om tot grotere prestaties en intensievere produktie te komen. Hij overweegt zelfs de stichting van een Algemene Poolse Scheepvaart-onderneming, waarin de staat slechts voor 20 procent zal par ticiperen en particulieren voor 80 pro cent. Tal van Polen gaan ertoe over hun buitenlandse deviezen in de Pool se industrie te investeren. Sinds 11 febr. immers, mag men buitenlandse deviezen bezitten en de emigranten over de gehele wereld zenden voor miljoenen dollars aan hun familie, waarmede deze veelal een bedrijfje aanvangt. Alleen in de Wojwoden- schap Breslau zijn in de laatste tijd 1500 handwerkersbedrijven geopend en in geheel Polen bedragen zij reeds 100.684. Het is alles hoopvol en vertrouwen wekkend. Maar juist deze voortschrij dende liberalizatie en herrijzende vrijheid, doet de woede in de omrin gende communistische landen stijgen. Niet mis te verstaan, zijn de vele waarschuwginen en bedekte bedrei gingen b.v. in de Oostduitse pers, dia niet meer of anders zegt, dan Mos kou goed dunkt. En da juist geeft te denken en doet de intense spanning voortduren! Met uitzondering van de beul Ko- vacks, die zelfs zonder folteringen enige zijner medeplichtigen heeft verraden (Knecht en Sauvage)' zwij gen de gearresteerde, Europese con tra -terroristen als het graf. De vei ligheidsdiensten zijn er totnutoe niet in geslaagd onthullingen te noteren, doch kregen anderzijds wel de be schikking over documentatiemateri aal, waaruit onder meer blijkt, dat de contra-terroristen tot de tanden fee gewapend zijn en momenteel op iedere eventualiteit zijn berekend- Volgens één der inbeslag geno men rapporten zou de contra- terreur doende zijn een eigen militie te formeren. 300.000 man sterk, die de basis zou moeten vormen van 't toekomstig leger van de onafhankelijke republiek Algerië onder blanke leiding. Regeringsautoriteiten zijn veront rust door de recente ontwikkeling, waaruit onder meer zou blijken, dat ook de blanke beweging „los van Frankrijk" met de dag aan kracht toeneemt. Ben Bella In de Franse pers verschijnen al spotprentjes over de voorkeursbe handeling, welke de vijf gearresteer de leiders van de Rebellen, waaron der Ben Bella, genieten in de Franse gevangenissen. In een gevangenisver- trek met gordijnen voor de tralies, een bureau in een hoek en een onder, danige cipier in de open deur zit Ben Bella in een grote fauteuil met eeni bevallige secretaresse op de schoot en de telefoon in de hand. De droe vige waarheid is echter, dat Ben Bella geen gemakkelijke partij is en totnogtoe ook in gevangenschap niet is geweken voor de verlangens van de Franse regering. De regering zal dus van ander hout planken moeten zagen en de machine zal snel moeten draaien. t Op de eerste plaats immers Wen sen de volksvertegenwoordigers na alle gebeurtenissen van de laatste weken afdoende te worden ingelicht, een eis welke Mollet niet kan inwil- ligen. Bovendien willen de Amerika nen, nu zien dat Parijs de papieren oplossing begint uit te voeren. Ook daarom maken de rebellen zich op tot een nieuwe gruwelactie. De Goudkust heeft in onze oren een beruchte klank. Wie kan als Europeaan langer dan twee of drie jaar lang het hete, vochtige klimaat verdragen? Een deel van dit Afrikaanse land werd dan ook sinister en helaas zinvol „Het graf van de blanke man" genoemd. Maar er is voor ons nog meer: samen met Britten en Por tugezen (of als dat zo uitkwam: tegen hen in!) hebben onze voor ouders vele jaren de Goudkust gebruikt als basis voor een le vendige salenhandel. Nu op 6 maart dit stuk Donker Afrika bin nen het Gemenebest soeverein werd, dank zij vooral het onver poosde zwoegen van de premier dr. Kwame Nkrumah, is er alle aanleiding om naast de beruchte zijden van dit land ook an dere aspecten in het licht te plaatsen. Wie iets van de toestanden in Afrika weet, zal onmiddellijk be grijpen, dat het veroveren van de zelfstandigheid een enorme opgave is voor de in Europa gevormde leiders van een volk, dat nog met wortel en vezel vastzit aan de Afrikaanse sa menleving. Dit betekent namelijk niet alleen, dat de technische hulp middelen tot het verwerven van vol doende welvaart om de zelfstandig heid te kunnen behouden beslist nog onvoldoende zijn, maar ook, dat er grote hinderpalen zijn van religieuze en sociale aard om „de nieuwe na tie" tot een krachtige eenheid in de rij der volken te maken. Het zal de uitzonderlijk zware taak van dr. Kwa me Nkrumah en zijn ministers zijn om in de komende jaren die moei lijkheden het hoofd te bieden. De premier heeft zijn „verleden" daarbij mee. Jarenlang studeerde hij in Engeland en de Verenigde Staten. Daar leerde hij vele vor men van politieke organisaties ken nen en toen hij in 1947 door de partij van dr. Danquah (de United Gold Coast Convention of kortweg de U.G.C.C.) als secretaris werd aan getrokken, keerde hij naar zijn land en volk terug met een aanzienlij ke voorraad „strijdmiddelen". De ze partij eiste „zo spoedig mogelijk zelfbestuur binnen het Gemene best". Dit leek in de na-oorlogse tijd, toen geheel Afrika in beweging begon te komen en de zogenaamde hervormin gen van de koloniale politiek niet van de lucht waren, een vrij simpe le aangelegenheid. De werkelijkheid was wel een weinig ingewikkelder. Voor de oorlog was namelijk de Brit se Goeverneur praktisch alleenheer ser in de kolonie. Het plaatselijke en districtsbestuur werd overgelaten aan stamhoofden, kleine en aan hun Een voorbeeld van moderne bouw trant in Ghana: de nieuwe bibliotheek te Accra. macht zeer gehechte polentaatjes. Ook de rechtspraak was in hun han den. Toen dr. Kwame Nkrumah (ver taald betekent zijn naam zo onge veer: zondagskind) met zijn partij genoten op een oproer aanstuurde, was het pleit dan ook vrij spoedig in zijn nadeel beslecht. Met andere leiders werd hij naar het noorden van zijn land verbannen. De bevrijder Toen hij weer terug mocht komen, sloot hij zich weldra aan bij de veel minder gematigde groepering van de jeugdorganisaties cn stichtte een nieuwe partij met als voornaamste programma-punt: algehele zelfstan digheid in 1949. Hoe ingewikkeld en moeilijk de toestand was, bleek wel uit het feit, dat dr. Kwame Nkrumah in hechtenis werd genomen. Desal niettemin bleef hij de leider van zijn partij, de Convention People's Party (CPP) en bij de verkiezingen in 1951 behaalde hij 34 van de 38 zetels in het parlement. De Britse Goever neur was zo verstandig hem uit de gevangenis te ontslaan en hem de post van minister-president aan te bieden. Dit was de eerste grote stap op de weg naar de vrijheid. Bij de verkiezingen in 1954 be haalde de CPP niet minder dan 71 van de 104 parlementszetels en de onderhandelingen met Londen over zelfstandigheid binnen het Geme- best konden voorgoed beginnen. Het resultaat is geworden, dat sinds 6 maar 1957 dr. Kwame Nkrumah zich met het volste recht de „be vrijder" van de Goudkust, thans met de oude naam Ghana gehe ten, mag noemen. Ghana ligt aan de Golf van Nieuw- Guinee en is ruim zevenmaal zo groot als ons land. Het heeft een bevolking van 4,5 miljoen zielen. Het klimaat is tropisch, de kustlijn is 534 kilome ter lang. Er zijn vele rivieren, waar van na de regentijd de meeste droog vallen. De regenval is gemiddeld driemaal zo zwaar als in Nederland. De niet-Afrikaanse bevolking, onge- (Van een diplomatieke medewerker Uiterlijk waarneembaar wikkelen 2;ich de za ken in Polen rustig af en schijnt het Gomulka inderdaad te gelukken, de vervaarlijk kraken de staatskaros op de rechte weg te houden. In werkelijkheid speelt zich achter de schermen een strijd om de macht af, welke langzaam zijn hoogtepunt nadert. Het votum, dat het Poolse volk bij de verkiezingen Gomulka heeft gegeven zijn - gelijk zelfs Moskou gramstorig opmerken moest - niet een votum voor het communisme, maar voor de man die de Russen weerstaan heeft en op wie het nationale Polen rekent als de man, die de democratische recht- Het prachtige Kente-doek, dat nog zeer veel gedragen wordt in Ghana, vervaardigt men op primitieve weef stoeltjes zoals op deze foto is afgebeeld. ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••I veer 3 per duizend inboorlingen, on dervindt veel last van het klimaat. Het land heeft 11 steden met meer dan 10.000 inwoners. In de hoofd stad Accra wonen er 140.000. Wijsheid is nodig Om maar even stil te staan bij deze hoofdstad: daar vindt men een reusachtig hotel The Ambassa dordat ongeveer 10 miljoen ge kost heeft. Ook is er een triomf boog verrezen ter waarde van niet veel minder en men wil nu voor nog eens zo'n bedragje een stand beeld gaan oprichten voor de pre mierEen bewijs, dat het land wel varend en eensgezind is, zoudt u menen. Welnu, misschien is het tegendeel juist de waarheid. De hoofdstad is namelijk het cen trum van het zuiden van Ghana. Daar zetelt de regering, daar wo nen ook de meeste mensen. Nu ligt het in een land, dat al vele eeuwen door de afzonderlijke stammen wordt geregeerd" althans overheerst, toch wel voor de hand, dat de stam die zich de voornaamste acht ook het meest te vertellen wil hebben over de manier, waarop de eenheid moet wor den bereikt en over de wijze waarop het geld moet worden uitgegeven. In het noorden wonen de machtige As- hanti's met hun koning. Deze stam levert jaarlijks 70 pet. van de cacao- oogst, de voornaamste bron van het nationale inkomen. De koning is bo vendien al eeuwen lang volstrekt op- perheerser, die van niemand beve len wenst af te wachten en zeker niet van dr. Kwame, die behoort tot een andere stam. De Ashanti's redeneren bovendien als volgt: de heren in het zuiden regeren heerlijk van ons geld! Reden te over dus om moeilijkheden te verwachten, al moet gezegd wor den, dat de premier zo wijs is ge weest om de districten" en dus ook de Ashanti's een ruime mate van zelfstandigheid te laten. Al ontwikkelt Afrika zich dan ook zeer onstuimig, het zal be slist nog lange tijd duren aleer een werkelijke eenheid en dus een verantwoorde zelfstandig heid als natie tot stand kan ko men. Moge de vrijheidsroes niet omslaan in een waanzinnig machtsvertoon, hetgeen immers alleen maar zou kunnen eindi gen in bloed en tranen. Hieraan gaf o.a. uiting de vorige secretaris van het Centrale Comité van de communistische partij Ochab, die op een boerenvergadering te Lodz ten aanzien van de nieuwe landbouw politiek verklaarde, dat er nog maar weinig van het communisme be waard blijft, als zij tot resultaat heeft, dat de boeren de kolchozen vol ledig opruimen. Deze en dergelijke kritiek is na tuurlijk manna op de tong van de voormalige stalinistische leiders van Polen, de Natolin-groep, zo genoemd naar de villawijk Natolin van War schau, waar deze hun mooie wonin gen hebben. Deze Natolin-groep werd ten des volks zal herstellen. Zolang Gomulka deze lijn volgt en het is zijn eigen belang dat hij dat doen zal zal het nationale Polen hem trouw blijven. Tot nu toe lost hij zijn beloften in successie in, zó zelfs, dat niet alleen de naar het achterplan verhuisde stalinisti sche communisten, maar zelfs ook in de Communistische Partij op het voorplan tre dende nationaal-communisten beginnen te morren en uiting te geven aan hun beducht heid, dat in Polen het kind met het badwater zal worden weggeworpen, het communisme aan de hervormingen zal sterven. de laan uitgestuurd werden, toegetre den zijn. Dat zijn de duizenden kleine potentaatjes, leden van geheime po litie, politieke commissarissen en commissarisjes, die geen baan meer konden krijgen, door het volk als de pest gemeden werden en vrijwel pa ria's in Polen waren geworden. Geruchten willen en in officiële kringen beaamt men die dat deze samenrottende stalinisten, versterkt door allerlei duistere elementen van internationale herkomst, die vanuit Sovjet-Rusland over de grens gesluisd worden, zwaar bewapend zijn met wapens, waarvan de herkomst niet moeilijk te raden is. na Gomulka's optreden geheel uitge schakeld en mokkend stond zij terzij de. Doch gaandeweg heeft zij weer courage gekregen en moreel en mate rieel gesteund door Moskou en door de aanwezigheid van de Sovjet-Russi sche troepen op Pools grondgebied, tracht zij thans langzamerhand weer verloren invloed te herwinnen. Dit is voor een belangrijk deel zelfs reeds gelukt, want het is betekenisvol, dat deze Natolin-groep erin kon slagen bij een verkiezing voor het secretariaat van de C.P. van Warschau, een aan hanger van Gomulka weg te stem men en een oud-stalinist op deze plaats te brengen. Een ander symptoom van het op dringen der Natolin-groep is het ont staan van een soort ondergrondse stalinistische beweging, waartoe de talrijke vroegere stalinistische ele menten, die na Gomulka's optreden De minister-president dr. Kwame Nkrumah Wat de taak van deze stalinistische ondergrondse zou kunnen worden, is niet moeilijk te raden. Naarmate Go mulka's politiek van liberalizatie, eigen weg en aankoping aan het westen verder gaat, stijgt het onbe hagen in de communistische landen en zal ook de lust om op een Ka- dar-ontknoping in Polen aan te sturen toenemen. Dat is dan ook de dreiging, welke zowel regering, Gomulka, de Kerk en de voorzichtige leiders van het na tionale Polen aanwezig weten, maar die zij nooit realizatie zullen laten komen. Als de Natolin-groep of Moskou tot actie mocht overgaan, dan zal Go mulka kunnen rekenen op 95 procent van Polen, om deze stalinistische putsch eenvoudig in de pan te hak ken. Wat ook gelukken zou, als niet ruim 120.000 Russen in Polen en enige tientallen Russische divisies aan de Poolse grens onder bevel van maarschalk Rokossowski klaar zou den staan, om deze „fascistische con- tra-revolutiorfairefactie te vernieti gen. Want zowel het westen, als de Azia tische landen kunnen Sovjet-Rusland wegen het onterende optreden in Hon garije ook al moreel veroordeeld heb ben, dit moge niet de minste twijfel opwerpen aan de bereidheid een nieu we Sovjet-Russische overval, dan op het Poolse volk. De communistische ideologie moge naar de bliksem gaan, de militaire veiligheid van het Sovjet-Russische imperium en zijn koloniaal randgebied gaat boven alles zelfs boven het verstand en de voor zichtigheid.' Zo staan op dit ogenblik in Polen drie gewapende m-chten met het ge weer aan de voet. 1. Het regulaire Poolse leger en de Staatsveiligheidsdienst. 2. De enorme nationale Poolse ver zetsbeweging, waartoe het aller grootste deel van het Poolse volk behoort, van kind tot grijsaard. 3. De stalinisten. Deze toestand kan natuurlijk zo niet verder blijven bestaan en Gomul ka blijkt dan ook door zeer handig manoeuvreren te trachten de Natolin- groep verder achteruit te dringen. Er werd tijdens de openingszitting van de nieuwe Sejm sterke aandrang op hem uitgeoefend om een rege- (Van onze correspondent). De Europeanen in Algerië hebben de prikkeldraadversper ringen rond hun woonhuizen en stallen nog versterkt. Dag en nacht worden er rondes gelopen. De telefoonlijnen worden extra bewaakt en velen gaan slechts op reis in zwaar bewapend groepsverband. Allerwege vreest men een nieuw bloedbad. Overal hooit men in hun kringen dezelfde opmerking: we laten ons niet als kalveren afslachten; desnoods moeten we het eerste schieten Ook onder de rebellen heerst nervositeit. Zij vrezen nieuwe vergeldingsaanvallen van de blanken en de lbsissen in Kabilë fluisteren voortdurend: wacht niet af; schiet eerst rr.'k goed in Frankrijk. Zij hebben het vertrou wen in de regering Mollet al gerui me tijd geleden verloren en om de nationale vergadering die één dezer dagen de Algerijnse koek zal aan snijden, te beïnvloeden achten ook zij het noodzakelijk de aandacht te trekken. Ook Europeanen Ondanks de arrestatie van 22 Euro peanen, door de Franse veiligheids diensten er van beschuldigd de con- tra-terreur te hebben georganiseerd, is de afweerkracht van hun groepe ringen niet of vrijwel niet vermin derd. Ook hun geheim tribunaal be staat nog steeds. Het is na de arres taties ook duidelijk geworden, dat het „Comité Renaissance Frangai- se" (C.R.F.) voor geen middelen te rug schrikt. De knokploegen van de C.R.F. arresteerden op eigen gezag vooraanstaande leiders van de Alge- Belangrijke verplaatsingen van de militaire eenheden wijzen eveneens op hoogspanning als de activiteit van de wederzijdse veiligheidsdiensten. De ophitsende toespraken, door radio Cairo de lucht in geslingerd, zijn nooit zo vol bedreigingen geweest als de laatste dagen. Alles wijst er op, dat men aan de vooravond van een nieuw bloedbad staat, dat wel licht alle voorgaande nog zal over treffen. De rebellen, die reeds vele hunner leiders zijn kwijt geraakt, hetzij gedood of gearresteerd, willen, nu Frankrijk voor het forum der Verenigde Volkeren niet werd ver oordeeld, opnieuw de aandacht op zich vestigen en ze blijken al geleerd te hebben dat gruwelen hiertoe dien stig zijn. Aan de andere zijde voelen de Europeanen in Algerië zich ge sterkt door de wetenschap, dat hun actie-comités verlengstukken hebben rijnse rebellen, hun contactpersonen en spionnen en sleepten hen voor 'n geheim, clandestien, militair tribu naal. Na de veroordeling werd het vonnis uitgevoerd. Nog lang niet al les is aan het daglicht gekomen, maar wel genoeg om een voorlopig inzicht te krijgen. Tekenend is het geval Chaouch. Deze „brievenbus" van de rebel len kreeg, toen hij zijn winkel opende in het hartje van Algiers bezoek van vier mannen met gleufhoeden op, die voorgaven inspecteurs van politie te zijn. Ze dwongen hem plaats te nemen in hun auto. In de villa van de nu eveneens gearresteerde Jean De Graff werd Chaouch twee etma len zonder onderbreking verhoord. Weliswaar leverde dé muzelman enkele geheimen uit maar volgens de C.R.F. wist hij veel meer. Daarom werd de bemiddeling ingeroepen van de ex-zwemkampioen Kovacks, lid van de uiterst rechtse O.R.A.F., een beweging, welke juist met de C.R.F. was samengesmolten. Kovacks en zijn vrouw wilden de Algerijn dwin gen zijn geheimen prijs te geven en doopten hem daartoe met het hoofd in een bak water; tengevolge van deze behandeling is Chaouch ter plaatse overleden. Docteur Imbert poogde de levensgeesten op te wek ken met kunstmatige ademhaling, doch slaagde daarin niet. Het lijk van Chaouch is verdwenen. Het ge heim tribunaal van de C.R.F. was ondergebracht in de villa „Les Sour ces" te Birkadem. Behalve enige Franse vlaggen ontdekte de veilig heidsdienst er een groen tapijt, waar uit valt af te leiden dat de veroor deling geschiedde volgens de militaire ritus en diverse folterinstrumenten.

de Stem | 1957 | | pagina 9