Suwirjo, voorzitter P.N.I., formateur in ija kart a Mevrouw Meir naar New York ZONDER WIEROOK Drie miljoen arbeiders dreigen met staking Mansholt verdedigt zijn beleid „Liever nü NEEN, dan JA over pas 25 jaar Alibi Piccioni gestaafd Treinbotsing in Finland Atoomreactor ontploft Samenwerking met de twee grote Islamitische partijen en uitsluiting communisten? Vandaag begint overleg Engeland staat voor ramp HET LAATSTE OBSTAKEL Mosje Pijade overleden DAGBLAD VOOR ZEELAND - 1 - Veel bewolking Beyen en Kaufmann spoedig bijeen Het proces Montesi Saoedi-Arabië: geen vrije vaart voor Israël te Akaba Proef met werkweek 48 uren in de landbouw van Prof. J. de Quay over vervallen Moerdijkkanaal kreeg telegram Spaak van Antwerpen Algerijnse kwestie en Frans episcopaat 24 Doden Aanval op mess van Indiase ambassade in Djakarta r» 97e JAARGANG No. S24G* Uitgave N. V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechtei. P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 6.5Ü p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 27884i Voor God. Koning* en Vaderlans SATERDAG 16 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601OOSTBURG^^Nieuustraat President Soekarno heeft gisterenavond de voorzitter van de nationalistische partij P.N.I., Suwirjo, benoemd tot formateur van een nieuw kabinet om aan de crisis in het land het hoofd te bieden. Soekarno zei, dat dit kabinet, na zijn totstandkoming, de vorming van een nationale raad ter hand moet nemen binnen het kader van de presidentiële conceptie, die op 21 februari werd bekend gemaakt. Hij verklaarde verder, dat hij wenste, dat Suwirjo een kabi net vormt, dat „snel en met beslistheid kan optreden". De presi dent zei niet, dat hij Suwirjo gevraagd had een kabinet te vor men, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, zoals Soekarno in zijn „plan tot redding van de natie" voor ogen had en dat deelneming van de communisten zou betekenen. De P.N.I. en de P.K.I. waren de enige grote politieke partijen, die Soekarno's plan steunden. Soekarno legde zijn verklaring af. nadat hij overleg gepleegd had met de leiders van de P.N.I., onder wie dr. Subandrio, de se cretaris-generaal van het minis terie van buitenlandse zaken, wiens naam daags tevoren ge noemd werd als mogelijke kabi netsformateur. Kabinetsformateur Suwirjo weigerde zich uit te laten over het kabinet, dat hij voor ogen had. Hij verklaarde al leen. dat hij vandaag zou beginnen met het plegen van overleg. DE 350STE geboortedag van Michiel de Ruyter zal in Den Helder op 25 maart worden gevierd met een parade van de Koninklijke Marine, die, naar verwacht wordt, de grootste zal wor den, welke ooit in Nederland is ge houden. DE VROEGE lente heeft zich ook in de bollenvelden geopenbaard. Crocus- sen en narcissen staan hier en daar reeds in bloei. Over preciese data van de grote bloe' valt nog weinig te zeggen. IN ROTTERDAM zijn drie verdiepin gen van een huis in de 'Wapenstraat uitgebrand. Vier gezinnen werden dak loos. IN HET Staatsblad van gisteren zijn de verhogingen van de tarieven der P.T.T. afgekondigd. Zij gaan voor het overgrote deel op 1 april In. IN DUITSLAND wordt wederom de maximumsnelheid ingevoerd: niet sneller dan 50 km in de bebouwde kommen. DE SOWJET-Unie wenst een handels overeenkomst met de Duitse Bonds republiek te sluiten, die verscheidene jaren zal lopen. West-Duitsland wenst geen lange duur, maar wil de zake lijke afspraken van tijd tot tijd op nieuw regelen. DE GROTE overdekte tentoonstelling Brugse floraliën van bloemen en plan ten in Brugge wordt dit jaar van 13 tot 24 april gehouden. Het terrein be slaat een oppervlakte van 3.000 vier kante meter. IN BARCELONA is een verzameling uitgaven van en werken over Cervantes (Dor Quichotte) ge veild. Er bevonden zich 2.017 verschillende uitgaven van ,,de ridder van de droevige figuur" onder, vertaald in 51 talen. De verzamelaar vroeg een totaalprijs van 720.000 gul den. NA HET VERTREK van mr. J. W. van de Poel zal dr. K. J. Hahn op treden als secretaris voor buitenland se aangelegenheden van de K.V.P. Suwirjo is waarnemend premier geweest in het kabinet onder dr. Su- kiman van de Masjumi in 1951. Daar na was hij president-directeur van nationale banken. In juli vorig jaar werd hij gekozen tot voorzitter van Mei liet oog op de ernstige toestand in Gaza is de Israëli- che minister van buiten landse zaken, mevr. Golda Meir, gisteren met een spe ciaal vliegtuig van Jeruzalem naar New-York vertrokken. Dit vertrek hield verband met de aankomst van de Egyptische gouver neur, generaal Latif, in Gaza. Een hooggeplaatste functionaris van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken noemde de zen ding van mevr. Meir een poging om het vraagstuk Gaza met diploma tieke middelen op te lossen voor men zijn toevlucht tot andere middelen neemt." Het vertrek van mevr. Meir heeft diplomatieke kringen in Jeruzalem verrast. Grote spanning Intussen had de Israëlische gezant in Washington reeds overleg gepleegd met de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, wiens be doeling het was om naar Cairo te vertrekken. Nu zal Hammarskjoeld zijn ver trek uitstellen, om eerst overleg te plegen met mevrouw Meir. i t J Weersverwachting van het KNMI i te De Bilt tot vanavond, opge- i maakt vrijdagavond 23.15 uur: J ®Cl bewolkinc mpf. pnicp rPffPil bewolking met enige regen i "f motregen. Overwegend krach- I tige wind tussen west en zuid west. Weinig verandering in tem peratuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Over het algemeen matige wind uit westelijke richting. Bewolkt. Vrij zacht. Enkele regenbuien mogelijk. Temperatuur zonder grote verandering. Vandaag: zon onder 18.46 uur. Maan 19.51 uur. Morgen: zon op 6.50 uur. Zon onder 18.48 uur, Maan op 21.12 uur. Maan onder J 7.01 uur. Maandag: zon op 6.48 uur. Maan t onder 7.29 uur. de P.N.I. Hij is afkomstig uit Su- rakarta in Midden-Java, waar hij in 1903 werd geboren. In Djakarta dacht men aan de mo gelijkheid, dat Suwirjo zou pogen een kabinet te vormen, dat gebaseerd is op de twee grote Islamitische partij en, de Masjumi en de Nahdatul Ula- ma. en de P.N.I., met uitsluiting van de communisten. Troepencom mandanten en Gistermorgen zijn de regionale troepencommandanten van geheel In donesië in Djakarta bijeengekomen, onder leiding van de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasu- tion, ter bespreking van de militaire aspecten van de talloze problemen, welke zich op het ogenblik in Indo nesië voordoen. Alle regionale commandanten heb ben gevolg gegeven aan de uitnodi ging van de chef-staf om de confe rentie bij te wonen, met uitzondering van luitenant-kolonel Ahmad Hussein, de commandant van Midden-Suma tra, die in december de macht in dit gebied in handen nam. Hij heeft mee gedeeld ziek te zijn. Twee dagen geleden verklaarde overste Hussein in een bijeenkomst, dat tot meer radicale maatregelen dan in december werden genomen, zal moeten worden overgegaan, als de centrale regering niet beseft dat zij niet zonder de provincies kan be staan, terwijl de provincies wel zon der de centrale regering kunnen be staan. Ook Fos.ter Dulles, die naar de Bermuda-eilanden vertrekt voor een conferentie met MacMillan, heeft zijn vertrek uitgesteld om mevrouw Meir te ontmoeten. Israëlische waarnemers zijn van me ning, dat het feit van de aankomst van generaal Latif te Gaza aantoont, dat hij zich daar met toestemming van de Ver. Naties bevindt. Mevr. Meir zal vandaag enkele uren in Parijs verblijven voor over leg met de Franse regering. Zondag morgen wordt zij te New York ver wacht. Naar verluidt zullen de Nederlands Duitse besprekingen over de hangende bilaterale kwesties tussen beide landen op zeer korte termijn beginnen en zal <le eerste informele ontmoeting tussen de leiders der delegaties reeds begin volgende week plaats vinden. De Duitse delegatieleider, professor dr. Erieh Kaufmann, zal daartoe maan dag naar Nederland komen. In het gisteren voortgezette proces Montesi hebben twee artsen en twee analisten hel alibi van Piccioni, de voornaamste beschuldigde in het pro ces, gesteund. De filmster Alida Valli had reeds eerder getuigd, dat Piccioni tot 9 april bij haar in Amalfi was en daarna was teruggekeerd naar Rome, waar hij enkele dagen wegens .een keelaandoening het bed had gehou den. De nieuwe getuigen bevestigden, dat hij op de bewuste dag inderdaad in Rome was. (Van onze parlementaire medewerker). Minister Mansholt heeft in de Twee de Kamer over zijn beleid meege deeld, dat de uitoefi ning van de land bouw in Nederland hij afzonderlijke ondernemers moet blijven berusten en dal deze een zo groot mogelijke vrij heid moeten hebben, maar tevens een zo groot mogelijke welvaart. De overheid lieeft dan ook tot taak om zowel globale als meer gelichte maatregelen voor de landbouw te treffen, ook met be trekking tol de bedrijfsgrootte. Niet bij ieder economisch klimaat zullen n iet-levensvatbare bedrijven vanzelf wel verdwijnen. In een perio de van werkloosheid bijvoorbeeld zou dit wel eens niet het geval kunnen zijn, aldus de minister. Het is volgens hem een zaak van zuiver opportuniteit die niets met al of niet socialistische principes te maken heeft, dat de overheid terzake aanvullende maatre gelen treft. V esligingseisen Radio-Caïro heeft gisteren omge roepen, dat de regering van Saoedi- Arabië heeft meegedeeld niet te kunnen instemmen met het verlenen van vrije vaart aan Israëlische sche pen, wier route door de Golf van Akaba voert. Saoedi-Arabië heeft de Verenigde Staten van zijn standpunt in kennis gesteld. Men is er niet vanaf met de opmer king, dat op de kostprijsberekening het Kleine bedrijf toch geen invloed uit oefent en dat dus de overheid de pro- duktiekosten van te kleine boerenbe drijven niet betaalt. Het probleem is juist, dat er een zeer groot aantal van die kleine landbouwbedrijven is, die dat niveau niet meer halen, waarbo ven de kostprijsberekening van de overheid kan beg u. Die bedrijven kunnen wij geen bestaan garanderen. Vandaar het stellen van vestigings eisen. De minister was het met de Kamer eens, dat de krediet-voorziening in de landbouw nog tekort schiet. Hij zal daaraan zijn aandacht schenken. Hij verwacht ook veel van een weten schappelijk onderzoek naar de bouw van boerderijen in een tijd waarineen zeer revolutionaire technische ontwik keling heel andere eisen stelt. Wij kunnen geenszins accepteren, aldus de heer Mansholt, dat ge meentelijke schoonheidscommis sies deze ontwikkeling zouden remmen en de voorkeur zouden geven aan historische aardigheden zoals puntdaken, die niet meer efficiënt zijn. Ontvolking De ontvolking van het platteland in verband met de grotere mechanisatie in de landbouw is een zaak die ook minister Mansholt ter harte gaat. Hij sprak van een tragische ontwikkeling. Planning alleen kan hier uitkomst brengen. Voor streken zoals Noord- Groningen, Friesland en de Betuwe denkt hij aan het oprichten van z.g. streekdorpen, waarin de scholen en de middenstand zich kunnen concentre ren. De vraag hoe tot een doelbewust beleid te komen, zal hij met de mi nisters van Volkshuisvesting en van Binnenlandse Zaken nader bezien. FAerprijs Op een vraag uit de Kamer, wat de regering denkt te ondernemen tegen de Engelse dumping op de eiermarkt, luidde het antwoord, dat men daar tegen reeds scherp heeft geprotes teerd. De minister was van mening, dat het aanwakkeren van produktie die niet verantwoord is met premies zoals thans in Engeland gebeurt, zeer beslist in strijd moet zijn met de be palingen van het GATT (General Agreement of Tarifs and Trade). Tuinbouw en visserij komen dinsdag aan de orde. Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij een proef zal nemen met het invoeren van een 48-urige werk week voor landarbeiders. Hij zou op een proefboerderij voor vee houderij laten onderzoeken welke mogelijkheden daartoe zijn. Men heeft gisterenavond in Engeland de hoop opgegeven dat de staking van de arbeiders in de Britse scheepsbouwindustrie, die vandaag zal uitbreken, voor komen kan worden. Ongeveer 200.000 arbeiders zullen vandaag het werk neer leggen. Dit gebeurt op een tijdstip, waarop Groot-Brittannië op het gebied van scheepsbouw aan een hevige buiten landse concurrentie het hoofd moet bieden. Japan heeft op dit terrein voor de eerste maal in de geschiede nis de leiding. West-Duitsland komt direct hierna. Tegelijkertijd wordt de Britse in dustrie en economie bedreigd door een nog ernstiger slag. Het vakver bond van metaalarbeiders heeft be sloten tot een algemene staking, die zaterdagmiddag 23 maart zal uitbre ken. Het conflict wordt zo hoog opgeno men door de Britse regering, dat pre mier MacMillan gisterenavond laat nog zijn minister van arbeid heeft ontboden voor besprekingen. Tengevolge van beide stakings- parolen zullen meer dan drie mil joen arbeiders het werk neerleg gen. Het conflict in beide be drijfstakken gaat om een loons verhoging van 10 procent. Ah al rekest De leiders van het verbond van scheepsbouw- en metaalarbeiders zullen niet voor dinsdag besluiten of de staking van de metaalarbeiders een algemeen of een incidenteel ka rakter zal hebben. Met dit laatste wordt een reeks elkaar opvolgende stakingen bedoeld, waardoor de fa brieken na elkaar zullen worden stil gelegd. De besprekingen om de staking van de arbeiders in de scheepsbouw industrie te voorkomen zijn gisteren op niets uitgelopen. De vakbonds leiders hadden een onderhoud met de l -ISA-Mi (Van onze speciale verslaggever) In een onderhoud, dat wij met de Commissaris der Koningin in Noordbrabant hebben gehad over de verklaring van minister Luns, dat het Moerdijkkanaal nu praktisch van de baan is, ver klaarde prof. de Quay verheugd te zijn over het gevallen besluit. „Liever nu neen, dan ja over pas 25 jaar". Dit oordeel moest en moet wel het oordeel zijn, wanneer men Noord brabant vraagt naar zijn gezindheid ten aanzien van de onderhandelingen met België over de nieuwe Schelde- Rijn-verbinding. Noordbrabant zou het Moerdijkkanaal hebben toege juicht, wanneer het onmiddellijk ter hand zou zijn genomen, maar nu de plannen altijd maar vertraagd zij gebleven, is het beter metten t t eind aan de verwachtingen gestoei t zien dan nog een onbepaalde tijd in onzekerheid te verblijven. Het moment is wel ongelukkig voor wat de beschikbare financiën betreft, zo zei ons verder de Commissaris der Koningin, maar nu kunnen tenminste tracés worden vastgelegd voor de nieuwe verbindingen, waaraan Noord brabant behoefte heeft. Die verbin dingen betreffen niet minder land- dan waterwegen. Tweemaal drie Drie grote noord-zuid-verbindin gen en drie grote oost-west-ver- bindingen over land wachten op uitvoering: 1. Die van Gorcum over Ooster hout en Breda naar Antwerpen; 2. Die van Rotterdam over Dord recht, Moerdijk en Roosendaal naar Antwerpen en 3. de zgn. Zoomse weg van Rotter dam-west over Willemstad of Dintel- oord en Bergen op Zoom naar Ant werpen. Deze laatste noord-zuid-ver- binding is korter dan de eerste. Dan zijn er de drie oost-west-ver bindingen: 1. die van Bergen op Zoom over Breda en Tilburg naar Eindhoven; 2. de Langstraatweg van Den Bosch naar Geertruidenberg en verder naar Steenbergen, aansluitend op de toe komstige Zoomse weg; 3. voor een later stadium; een nieuwe verbinding van Bergen op Zoom, zuidelijk van Roosendaal, Bre da en Tilburg, aansluitend op de autostrada, die van Antwerpen via Eindhoven over Venlo naar het Ruhr- gebied zal lopen, de bekende E 3-weg. Van deze landwegen verdienen vol gens prof. de Quay de weg van Gor cum naar Breda, waarmede men reeds bezig is, en daarop de Zoomse weg de prioriteit. Wat de waterverbindingen be treft, zou de Commissaris der Koningin in de eerste plaats pri oriteit willen verlenen aan de ha ven van Bergen op Zoom, en in de tweede plaats aan het kanaal van Bergen op Zoom naar de Roosondnalse Vliet en de Mark. Dit is geheel overeenkomstig de sug gesties, gedaan in het „Dagblad De Stem", toen wij, in het kader van een beschrijving der ontwikkeling van Oosterhout, een lans hebben gebro ken om lussen Bergen op Zoom en de Mark, overeenkomstig dit gedeelte van het tracé-Steenberghe-Van Cau- welaert, (ongeveer twintig kiloir-ter) op Nederlandse kosten ee- kanaal te graven voor schepen van 1350 ton. In de derde plaats zou de heer de Quay dan aan de orde gesteld willen zien de verbreding van het Markka naal van Terheyden tot Oosterhout en de verruiming van de Donge, zodat vanaf Geertruidenberg tot Bergen op Zoom een uitstekende waterwegver binding ten dienste zou staan van al de grote gemeenten in westelijk Noordbrabant: een onontbeerlijke voorwaarde voor de verdere indus trialisatie van ons gewest. Wie gaal dat betalen? Een vraag, die al onmiddellijk rijst, is: hoeveel gaat dat kosten en wie gaat dat betalen? De Commissaris der Koningin kon dienaangaande niet verder gaan dan ln onze editie van gisteren V gaven wij, behalve de mening van enkele burgemeesters van gemeenten in west-Brabant, ook de mening van de burge meester van Antwerpen, Lode Craybeckx, ten aanzien van de kanalenkweslie. Thans heeft de burgemeester van de Schelde- X stad het volgende telegram aan o de Belgische minister van bui- tenlandse zaken, de heer Spaak - gezonden: ..Het college van burgemees ter en schepenen van de stad Antwerpen, kennis genomen hebbend van de berichten om trent de verklaringen van de Nederlandse minister Luns aan gaande het Moerdijkkanaal, drukt zijn spijtige verwonde ring hierover uit en verzoekt de heer minister van buitenlandse zaken dienaangaande ophelde ring te brengen. Het college constateert dat het Moerdijk kanaal een dringende noodza kelijkheid blijft voor de ont- tvilckeling der Belgische econo mie en dringt bij de reaering aan op een krachtdadig ijveren Y ten gunste van da verwefn- X lijking van deze eis". >0*>&<><><><><>C>G<><><>0<><>^ de mededeling, dat het provinciaal bestuur van Noordbrabant zich nu in verbinding moet stellen met de rege ring om overleg te plegen ten aan zien van wat nu in het westen van onze provincie kan worden gedaan. Zulks betreft dan zowel de prioriteit als het tempo, dus het opmaken van een kosten- en werkprogram. Het geheel van de nodige werk zaamheden vergt te veel miljoenen om op korte termijn in het vooruit zicht te worden gesteld, maar het zal alleszins overeenkomstig de bedoe ling van de minister van Waterstaat zijn om op de eerstkomende rijksbe groting posten uit te trekken, die tot dusver steeds achterwege gelaten zijn vanwege de onzekerheid, of al dan niet en, zo ja, wanneer een Moerdijkkanaal zou worden gegra ven. Directe voordelen Een voordeel op korte termijn is, dat verschillende gemeenten van ons gewest nu definitieve plan nen voor woningbouw en indus trievestiging kunnen gaan maken. Dat geldt zowel voor de land- als de waterweg, wat Zevenbergen en Ou denbosch aangaat; dat geldt voor Dinteloord, Steenbergen en Willem stad, zodra vast zal staan, hoe de Zoomse weg gaat lopen. De vaststel ling van dit laatste tracé is ook nog van belang voor Roosendaal, Wouw en Bergen op Zoom. De volgende week komen we nog uitvoerig terug op het onderhoud met prof. de Quay, die ons ook verklaar de de artikelen, welke onze redactie aan de belangen der streek rondom Oosterhout heeft gewijd, niet alleen met groot genoegen, maar ook met volledige instemming te hebben ge lezen ln Brussel In Brussel verwacht men, dat de volgende week tijdens het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken in de Senaat aan minister Spaak vragen zullen worden gesteld aan gaande de verklaringen van minister Luns over de waterwegen-kwesties. Met name wil men weten, of België zijn aanspraken op een Moerdij'.ka- naal al dan met heelt opgegeven. Op 10 april zal het Suez-kanaal voor alle scheepvaart kunnen wor den heropend als... tenminste het bergen van het laatste obstakel, het wrak van de sleepboot „Edga.r Bon net", verloopt zoals men zich dit voorstelt. Zoals de foto laat zien, is deze berging, in de buurt van Ismailia, voorshands nog weinig spectaculair: van de sleepboot steekt alleen de mast boven water en boven het wrak dobbert nog maar één bergingsvaartuig. De Franse kardinalen en aartsbis schoppen hebben op hun eerste verga dering van dit jaar een verklaring goedgekeurd, waarin gezegd wordt, dat zij vastbesloten zijn geen politiek standpunt in te nemen ten aanzien van het Algerijns vraagstuk. regeringsbemiddelaar sir Wilfred Neden. Zij zeiden hem, dat zij geen bemiddeling wensten en stonden op rechtstreekse onderhandelingen met de werkgevers. In Zuid-Finland zijn gisteren twee exprestreinen op elkaar in gereden, waardoor 24 personen het leven verloren en 51 werden gewond. De twee treinen, die beide een snelheid van ongeveer tachtig km hadden, kwamen met elkaar in bot sing op een traject met enkel spoor tussen Tampere en Haemeelinna. Volgens ooggetuigen „steigerden de twee treinen als verschrikte paar den." Er bleef slechts een hoop ver wrongen staal en ijzer over. Onder de doden bevinden zich de twee machinisten. Van dertig der ge wonden is de toestand ernstig. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft giste ren te Los Alamos (Nieuw-Me- xico) bekendgemaakt, dat op 12 februari de kern van een proef reactor is ontploft. Niemand werd gewond, doch de reactor is verwoest. De reactorkern bestond uit een bol uranium 235, ongeveer 17 cm in doorsnede, op een driepoot. Het gebouw waar de ontploffing zich voordeed, is niet beschadigd. Het gevaar voor besmetting door straling is met de gebruikelijke rei nigingsmiddelen opgeheven, aldus de verklaring van de commissie. De reactor was in 1951 gebouwd voor proeven met z.g. „kritieke" of „vertraagde" neutronen. Er zijn meer dan 3.500 proeven mee gedaan. Het apparaat ontplofte toen de hitte te groot werd als gevolg van een „verkeerd functioneren van spe ciale proefapparaten." Mosje Pijade, voorzitter van de Zuid- slavische nationale vergadering, is gis teren in Parijs na een hartaanval over leden. Een menigte van ongeveer 200 Indonesiërs heeft gisteren de mess van de staf van de ambas sade van India in Djakarta aan gevallen en geplunderd. Volgens een woordvoerder van de ambassade werd een lid van de staf door een aantal van de aanvallers vastgehouden, terwijl de overigen al les wegnamen wat zij maar konden dragen. Vervolgens trachtten zij het gebouw te vernielen. Het dak werd er afgerukt. De aanleiding tot deze aanval schijnt gelegen te zijn in het feit, dat de eigenaar van het aangevallen ge bouw van de Indiase ambassade had getracht de ambassade ertoe te be wegen het betrokken woonhuis te ont ruimen, doch deze had daarop ge antwoord slechts tot ontruiming te zullen overgaan, indien haar dit werd verzocht door de regering, die haar het gebruiksrecht van het pand had gegeven. De ambassadeur van India, G. Parthsarathi en de chef protocol van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken, Kusumo Utoyo, brachten kort na het gebeurde een bezoek aan het gebouw. We beginnen vandaag met de publikatie van het in een paar maanden tijds beroemd geworden boek „Zonder wierook", dat met „Gebeden in de maalstroom" als tweede titel geschreven werd door de jonge Franse aalmoezenier dr. Michel Quoist. Telkens weer zullen wij U een van deze gebeden aanbieden als een geschenk van blijvende waarde. We zullen daar vele maanden mee doorgaan, omdat we er tenvolle van overtuigd zijn, dat de moderne priester-socio- 'oog ook U iets te zeggen heeft. au 11 eer U meent, dal er voor V niets bij egaat l' zonder meir een grote vergissing. is, dan Lees de „feuille- ■erste aflevering van dit moderne wekelijkse tonin ons blad van vandaag en denk dan aan deze voorspelling i U wilt géén der volgende afleverit.gen meer missen I

de Stem | 1957 | | pagina 1