BOEKENPLANK Oud-Gastel wil in augustus groot feest gaan vieren TSC-pool verdween Kring Oostburg van NCB hield jaarvergadering HOUDT ER DE MOED MAAR IN Luxemburgs elftal gereed Tafeltennis te Stockholm Het was rustig in Hongarije Kees Rijsdijk wordt 100 jaar Ferdi Kübler wegrenner-af Keteleer leidt nog steeds in Parijs-Nice Zeehengelen in IJzendijke DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 16 MAART 1957 f/ Paler Victor in Den Bosch overleden ARKA vergaderde te Oostburg Vroege pruimen volop in bloei Het document van Baarle-Hertog Niet sensationeel Lijk bij Westkapelle aangespoeld Audiëntie Luchtdrukbom bij Tiel uilgegraven Mijlpaal voor „het leven begint bij 40*' Blerick-bestuur ook geschorst 15 Maart Geestelijke lectuur Winfair-serie Hoogwaterstanden Rijvers niet tegen Luxemburg AANBESTEDINGEN MARKTEN spopjurtmr WATERSTANDEN Voor de jaarvergadering van de kring Oostburg van de N.C.B. In de Katholieke Kring te Oostburg bestond zeer veel belangstelling. Opvallend was hierbij, dat een groot aantal dames, waaronder zowel jonge als oudere boerinnen, de vergadering bijwoonde. Een van de oorzaken zal wel ge weest zijn dat voor deze vergadering twee bekende sprekers waren uit genodigd en wel: kapelaan Sam uit Vlissingen en de bekende Zeeuwsch- Vlaamse econoom dr. Jac. van Lierde, afkomstig uit IJzendijke. Ondanks de moeilijkheden, die er momenteel op landbouwgebied zijn, was het verslag van de voorzitter, de heer C. van Belleghem uit Eede, over het jaar 1956, allerminst pessimistisch gestemd. Hij wees op de grote activiteit die er m dat jaar van de kring Oostburg is uitgegaan. Met voldoening kon volgens spreker worden teruggezien op de viering van het 60-jarig bestaan van de N.C.B. en op de samenwerking tussen de verschillende stands organisaties. Met grote tevredenheid wees hij er op, dat thans, eindelijk, en mede door de actie van de kring Oostburg, van een redelijke verdeling van de gron den van de Braakman gesproken kon worden, zodat nu ook de jonge Zeeuwsch - Vlaamse katholieke boer aan zijn trek zal komen. Voorts deel de hij mede, dat de minister de Braakman thans als streekpolder heeft erkend en dat er in Breskens een pakhuis van de C.H.V. zal komen. Met voldoening constateerde hij, dat de kring ook op geestelijk ge bied niet is achter gebleven, aan gezien bij de laatste retraite te Sep- pe niet minder dan 35 leden van de kring vertegenwoordigd waren. Problemen Na de voorzitter kwam dr. van Lierde aan het woord met een lezing over ,,De landbouwproblemen in West-Europa". In een belangrijk en interessant betoog behandelde deze econoom de terugloop van de landbouw in West- Europa en vergeleek de toestand van de landbouw in Nederland met de andere Westeuropese landen. On danks de verschillen, die er zijn in klimaat, bevolking, grond, gemiddel de grootte der bedrijven, landbouw politiek en technische kennis blijken er toch nog overeenkomstige moei lijkheden te bestaan. Spreker noem de hiervan als voorbeelden, de moei lijkheden met (te) kleine bedrijven, het arbeiderstekort, het kapitaalge brek voor mechanisatie en investe ringen voor de jonge boer en de te sterke verkaveling van de landbouw gronden. Een van de. voornaamste oorzaken van de moeilijkheden was volgens zijn mening, de steeds grotere pro- duktie van landbouwprodukten; een produktie, waarmede de bevolkings toename geen gelijke tred houdt. Verwacht moet b.v. worden dat in West-Europa in de komende 5 jaar, de produktie met 20 tot 25 pet. zal stijgen, terwijl de bevolking slechts met 15 pet. zal toenemen. Weer een gevolg daarvan is, dat het de boer minder goed zal gaan, zonder dat de regering hiervan direct de schuld kan gegeven worden. In Nederland is het momenteel zo, dat 12 pet. van dé bevolking bij de agrarische sector is betrokken, ter wijl deze sector slechts 10 pet. van het nationale inkomen heeft. Combinatie De verschillende landen hebben tot op heden getracht op eigen wijze de moeilijkheden te boven te geraken door diverse maatregelen te nemen zoals: produktie-beperking, subsidies, hoge prijzen in eigen land en lage exportprijzen, verlaging van belastin gen enz., met het gevolg dat er steeds grotere moeilijkheden op land bouwgebied komen in de verschillen de landen. Thans is men echter zover, dat 6 landen van Europa (Benelux, Frank rijk, Italië en West-Duitsland) de handen ineen hebben geslagen om de moeilijkheden te overwinnen door een verregaande landbouw-integratie en het ir.-tellen van één Europese markt. Men hoopt dat het land- bouwverdrag nog dit jaar door de zes landen getekend zal worden, hetgeen volgens dr. van Lierde een stap in de goede richting kan bete kenen. Beroepskeuze Hierna hield kapelaan Sam een le zing over 1 et onderwerp Beroeps keuze voor de jeugd". Op zijn bekende, welhaast humo ristische wijze, behandelde hij dit moeilijke probleem. Hij wees daarbij op de noodzaak en het recht dat de jeugd heeft, zijn woordje mee te spreken bij de beroepskeuze, welke naar zijn mening een zaak is, die gezamenlijk door de ouders en het kind dient te geschieden. Voorts wees hij er op dat het van groot belang kan zijn de hulp van een beroépskëuze-bureau in te roe pen. In de hierna volgende rondvraag kwamen ook nog diverse interessante onderwerpen ter sprake, zodat wel gezégd kan worden dat de jaarver gadering van de N.C.B., waarbij ook de landbouwconsulent ing. Haenen uit Axel aanwezig was, uitermate ge slaagd is. Op 62-jarige leeftijd is in het klooster der paters kapucijnen te Den Bosch overleden pater Victor E. C. van der Pas), vicaris van het kapucijnenkloostcr en kapelaan van de St. Antoniuskerk aan de Tichel, straat te Amsterdam. Hij is geboren in 1694 te Berli- kum trad in 1916 in het klooster van de paters kapucijnen te Babberich en werd in 1926 te Den Bosch priester gewijd. Daarna is hij gardiaan ge weest van de kloosters te IJmuiden- Oost. Den Bosch. Handel en Babbe rich en rector van de parochieker ken, die bij de kloosters te IJmui- den-Oost en Babberich behoren. Van 1954 af was hij vicaris van het kapu cijnenklooster "te Amsterdam. In het café van de heer R. Ver- straete aan de Markt te Oostburg was een 20-tal belastingambtenaren uit Zeeuwsch - Vlaanderen bijeen ge komen om te luisteren naar de heer H. E. J. C. van Luxemburg, lid van het hoofdbestuur van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren Ver, eniging. De heer van Luxemburg behandel de diverse problemen over de sala riëring en de promotiekansen bij de belastingdienst. Tevens kwam ter sprake, net achterblijven van de be zoldiging der middelbare en lagere rangen. Na de inleiding van de heer van Luxemburg werd op voorstel van de heer J. van Houwe besloten een sub-groep belastingen op te richten, die zou ressorteren onder de afde ling west - Zeeuwsch - Vlaanderen van de A.R.K.A. Tot bestuursleden van deze sub groep werden gekozen de heren: A. Bun uit IJzendijke, E. Haanstra, dienstgeleider I. en A. te Sluis en A. H. Vermeirssen, assistent te IJzendijke. Overal in de oude fruitcentra op Zuid-Beveland valt op het ogenblik reeds te genieten van de bloei van de vroege pruimenbomen. De knoppen die vorige week reeds een zeer grote ontwikkeling vertoon den, zijn nu eensklaps allemaal open gesprongen en de bomen staan wit van de bloesem in de boomgaarden, welke.overigens op het ogenblik nog sen kaal aanzien geven. Dé kwekers kopen nu maar op blijvend goed weer, want vooral vorst kan funest voor deze vroege bloesem zijn. De kloei is dit jaar opmerkelijk vroeg. meeste fruitkwekers kunnen zich geen jaar herinneren, waarop om streeks deze tijd de vroege pruimen reeds in bloei stonden. Het vorige jaar was dit eerst half april het ge val. Het in Baarle-Hertog gevonden do cument, dat misschien zou aantonen, dat de omstreden enclavegebieden in Baarle Belgisch zijn, heeft volgens een verklaring van bevoegde zijde in Den Haag in werkelijkheid niet zo'n verstrekkende betekenis. Er wordt op gewezen dat de inhoud van dit stuk neerkomt op hetgeen men reeds lang wist over de historie van de encla ves en dat het zeker niet kan gelden als bewijs voor Belgiës rechten op het gebied. Het stuk. hetverslag van een zit ting van de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers van 1893, waarin een ontwerpovereenkomst inzake de opheffing van de enclave werd afgewezen, was al lang bekend bij de delegaties, die over de kwestie van de beide Baarlen hebben onder handeld. Het heeft, naar van be voegde zijde wordt verklaard, geen wijziging gebracht in de standpun ten. Op het Noodstrand van Westka pelle ter hoogte waar de dijkdoor braak is geweest spoelde vrijdag middag bij hoog water het stoffelijk overschot aan van een grijze, bejaar de dame over wier identiteit men op dit moment nog in het duister tast, Een signalement werd inmiddels ver spreid. De vrouw droeg donkere kleding en een zwarte mantel. Zij maakte een gesoigneerde indruk en had enkele ringen aan de vingers. De benen ver toonden enkele kleine wondjes en het lichaam moet nog maar zeer kort in het water hebben gelegen. Hét is niet onwaarschijnlijk dat de vrouw over boord is geslagen. Zij was niet groot van postuur Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 17, 18 en 19 maart a.s. Een bijzonder zware lucht- drukbom van het type, waar- tnee de geallieerden tijdens de oorlog de Duitse steden be stookten, werd in 1942 boven Tiel uitgeworpen. Dit gebeur de door een Engelse bommen werper, die in gevecht was ge raakt met een vijandelijk vlieg tuig. De bom kwam toen in een bouwterrein terecht en explo deerde niet. Wegens de stadsuitbreiding moest het projectiel gisteren verwijderd worden. Dit was echter geen eenvoudige zaak, want de bom zat vijf meter diep en had een lengte van 2,50 me ter, met een diameter van 50 cm. Bovendien bleek het niet mogelijk de ontsteking onder gronds te verwijderen. Het takelen van de bom uit het gegraven gat was dus lang geen ongevaarlijk karwei. Zou er een explosie plaats hebben, dan zouden vele woningen in de verre omgeving ernstig be schadigd worden, terwijl niet veel ruiten in Tiel het zouden hebben overleefd. Nadat de vereiste voorzorgs maatregelen waren genomen, werd het projectiel door de Mijnopruimingsdienst op des kundige wijze naar boven ge bracht, waarna onmiddellijk de ontsteking werd verwijderd. Het was, zo deelde men ons mee, de eerste van dit soort Uichtdrukbommen, dat door de Mijnopruimingsdienst in ons land is verwijderd. De thans 2V4 jaar bestaande stich ting „Het leven begint bij 40" is er dezer dagen in geslaagd de 10.000ste werkzoekende boven de veertig, die zich tot de stichting had gewend, aan een passende betrekking te helpen. Deze 10.000ste is een 67-jarige Hage naar, die kortgeleden werkloos werd, doch nog gaarne een nieuwe positie wilde verwerven. Het stichtingsbe stuur heeft hem een stoffelijke her innering aangeboden. Al zijn de Nederlandse tafeltennis spelers en -speelsters op de wereld kampioenschappen in Stockholm uitgeschakeld voor de titels, dat be tekent niet, dat de dames en heren de moed hebben laten zakken. Op de bovenste opname zien we, dat Ursula Arts rustig doorgaat met elke dag behoorlijk te trainen. De onderste foto toont Paul Gimbel (links) en Anneke Lahay (midden) meegenietend van een Nederlandse krant, waarin Frans Schoofs, uit- de herenploeg, geamu- verslagen leest. Op de laatste avond van het toer nooi om de wereldkampioenschappen tafeltennis te Stockholm, overstroom de het publiek de zaal, waarin de eindstrijden werden gehouden. Het wereldkampioenschap voor het dames enkelspel ging naar de Japanse Fujie Eguchi, die na een felle, span nende strijd Ann Heydon versloeg. In het heren enkelspel is de titel gewonnen door de Japanner Toshiaki Tanaka. Hij versloeg in de eindstrijd zijn landgenoot Ichiro Ogimura. De titel in het dames dubbelspel is gewonnen door de Hongaarse da mes Livia Mosoczy en Agnes Simon. Het heren dubbelspel is gewonnen door de Tsjechen Andreadis en Stipek. In de finale versloegen zij de Japan ners Tanaka en Ogimura. Op de laatste dag zijn de Neder landse paren mevr Heederik-Schoofs en Anneke Lahey-Seheffer in de vijf de ronde van het gemengd dubbel spel uitgeschakeld. Na de besturen van T.S.C. en Al liance, is door de K.N.V.B. nu ook het bestuur van de zuidelijke ama teur tweede klasser „Blerick" voor lopig geschorst wegens poolactivitel- ten van de vereniging. Aan de se cretaris is opgedragen de lopende zaken af te handelen. blinker in seerd de In Valkenburg. Maastricht, Sittard en Den Haag hebben de in ons land verblijvende Hongaarse vluchtelingen op plechtige wijze de opstand van 1848 herdacht. Zij deden dit in geest verenigd met hun landgenoten in Hon garije, die nog gebukt gaan onder de communistische dictatuur. Vele Neder landse verzetsstrijders woonden de plechtigheid der vluchtelingen bij, waarop kransen werden gelegd' bij de bevrijdingsmonumenten of gedenkte kens voor de gevallenen, zoals op de Waalsdorper vlakte. Terwijl in de vrije landen dit soort herdenkingen normaal gehouden kon den worden, hebben de Hongaarse communistische leiders, bang voor een opstand, zich in eigen land moeten beperken tot drie „geheime" plechtig heden. Slechts genodigden mochten er bij zijn. Sterke eenheden politie en militie hielden op vele punten de wacht. De „normale" bevolking was gewoon aan het werk. Slechts de scho len en universiteiten waren gesloten. Voor onze christelijke beschaving zijn de Kerkvaders van het grootste belang geweest. Zonder overdrijving kunnen we ze de Vaders van deze beschaving noemen en voor oninge- wijden zullen ze ook het meest op vallen door datgene wat ze voor de cultuur gepresteerd hebben. De Kerk vaders zijn inderdaad „cultuurschep pers", maar tot hun eigenlijke bete kenis is men met deze bepaling nog niet doorgedrongen. Méér dan Vaders der christelijke beschaving zijn ze onze Vaders in het Geloof. Van deze Vaders in het geloof be handelt Bruno H. Vandenberghe in „Onze Vaders in het Geloof' devoor- naamsten. zonder nochtans deze titel te identificeren met „Kerkvader", want ook Clemens Alexandrinus, Ori- genes en Tertullianus worden behan deld. En zeer terecht, maar kerkva ders zijn deze laatsten niet. Aan ieder die belangstelt in de op bloei van onze beschaving en in de ontwikkeling van onze geloofschat be velen we dit gemakkelijk te lezen werkje graag aan. (Uitgave H. Nelis- sen, Bilthoven). Uit de titel „Eenzaam in de nacht" (Uitgave Foreholte, Voorhout) zou men niet opmaken met lijdensmedi taties te doen te hebben. Toch is dit zo. Velen zullen met dankbaarheid terugdenken aan de lijdensmeditaties, die twee jaar geleden kapelaan Keet voor de radio hield. Zoals ze toen gehouden zijn, zo liggen ze nagenoeg letterlijk, aldus de S., in keurig ver zorgde uitgave voor ons. Wij twijfelen er niet aan, of ook in deze vorm zullen ze bijdragen tot een grotere liefde voor Onze Heer. In deze Vastentijd zouden we het kleine Kruiswegboekje van Pater de Rooy S.J. graag door velen gebruikt zien. Het bevat twee kruiswegoefe ningen: één samengesteld uit de voor spellingen van het Oude Verbond, één Het elftal van Luxemburg, dat op woensdag in het Stadion-Feijenoord te Rotterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Michaux. Achter: Brenner en Brosius. Midden: Fandel, Mond en Schmidt. Voor: Halsdorf, Cirelli, Letsch, Kettel en Schaack. Reserves: Steffen, Lettal, Jann en Rongoni. In vergelijking met de ploeg, die zondag te Oost-Berlijn met 3—0 van Oost-Duitsland verloor, zijn er in het team drie wijzigingen aangebracht Spil Lettal werd vervangen door Brosius (Mond fungeert nu als spil), rechts buiten Meurisse door Halsdorf en linksbinnen Konter, die in de wedstrijd gewond geraakte, door Letsch, die nu middenvoor speelt. zoals hij vervuld werd ln het Nieuwe Verbond. De afbeeldingen van de kruisweg zijn aan velen van ons bekend: het is de kruisweg van Pater Mathot in de Krabbebossen te Rijsbergen. Deze „Kruisweg" is een boekje in de Heraut-serie (Nijmegen) evenals ..Retraite" van dezelfde schrijver. We bevelen dit ook gaarne aan en hopen dat velen zich laten overtuigen door de rake behandeling van de materie, om eens kennis te maken met het zo heilzame instituut der gesloten retrai te. J. H. Bij de uitgeverij N.V. ten Hagen (Den Haag) verschenen voor de jeugdige liefhebbers van het genre twee van die echte oude Indianen boeken. Een Engelse jongen Frenk Win- fair speelt er een hoofdrol in en hij beleeft geweldig gpannende avontu ren bij het bevrijden van zijn door Indianen gevangen genomen vader in „De rode mocassin". Hij wint er een vriend bij „Panatoché", die ook de titel gaf aan het tweede boek en die dapper meehelpt bij het ont maskeren van een misdadigersbende. We geloven wel, dat de jeugd van thans ook van deze romantiek van pioniers, roodhuiden, helden en schurken nog graag smult. De schrij ver noemt zich Ray Franklin. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 17 maart, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.44 en 16.20 uur; te Terneu- zen om 2.51 en 15.20 uur en te Vlis singen om 2.21 en 14.50 uur. Maandag is het hoogwater: te Hansweert om 4.30 e'n 17.02 uur; te Terneuzen om 3.33 en 16.01 uur en te Vlissingen om 3.03 en 15.31 uur. Toen nog niet zo heel lang geleden Kees Rijsdijk (bijna 100) een wandeling ging maken met een van zijn zoons, die niet zo erg groot van stuk is en toen deze zoon (bijna 70) het wandeltempo van vader niet zo best bij kon houden, maakte de oude Kees een opmerking, die zoveel als een legende aan het worden is in Oud- Gastel. Want de grijsaard zei: „Ik dacht wel, dat ik mijn kinderen nooit groot zou krijgen!" Het is thans zo ver! Oud-Gastel gaat zich opmaken om op de 29e augustus de 100e verjaardag te vie ren van Kees Rijsdijk. Ofschoon er nog ruim vijf maanden moeten ver strijken alvorens de vlaggen aan de gevels kunnen worden gehangen en alvorens de erepoorten met recht en reden worden opgericht, de dorpsge meenschap begint aan de voorberei ding van het feest, want dokter Vonk heeft gezegd, dat Rijsdijk een zeer sterk hart heeft en dat hij de honderd gemakkelijk kan halen. Het is nog slechts enkele weken gele den, dat dok ter Vonk de woning van Kees in de Carolinastraat 3 binnenstap te. De arts kwam 'ns naar Kees kijken en deze was daarover zeer verbaasd want hij voel de zich zo lek ker als de kip die in zijn tuin scharrelen en hij zei dat dan ook tegen de dokter. ,,U bent een beste man", merkte Kees op: „maar U kunt aan mij geen cent verdienen". pen, Nauwelijks had de dokter de wo ning verlaten of de toekomstige eeuw- ling maakte een opmerking, die door zijn dochter Maria werd beluisterd. Hij zei: ,,de eerste honderd jaar is niks, maar de tweede...." m Toen en nu Het kan soms een moeilijke opgave zijn met een aanstaande eeuwling een gesprek aan te knopen, maar met Rijsdijk valt te praten. Hij heeft een zeer heldere kijk op de dingen. Hij werd in 1857 in het kleine, liefelijke Stampersgat geboren. Het was toen heel wat als er vier. vijf jongeman nen op het dorp bij elkaar stonden te praten. Dit was een zeldzame gebeur tenis, maar Kees kan zich nu niet door de Carolinastraat bewegen of hij ontmoet, tien, twintig jongemannen. „De wereld word', groter", zegt Kees dan en hij bedoelt, dat er heel, heel veel mensen in het lage landje aan de zee zijn bijgekomen. Nadat Rijsdijk aanvankelijk een beetje boerde en nadat hij zich bij zijn vader thuis verdienstelijk had gemaakt als expediteur (motors? die waren er nog lang niet) trouwde hij en vestigde zich als bakker. Hij bleef dat, verwierf daardoor alge mene bekendheid als „Nil d'n Bak ker", maar hij sloot zijn oven af een tweetal jaren nadat zijn vrouw was gestorven, hetgeen inmiddels ruim vijfentwintig jaar is geleden. Kees beleefde gelukkige dagen met zijn Johanna Broos. Vier kinderen werden uit het huwelijk geboren, na melijk Laurine (tijdens de bezetting in Indonesië omgekomen), Cornelis (69), Maria (67) en Adrianus (65). Als rentenier ging Rijsdijk bij zijn dochter Maria inwonen. Deze was gehuwd met Steven van As en daar door was Kees van een goede kaart- partner verzekerd, Want kaarten..? Rikken Er gaat geen dag voorbij of Rijs dijk zit met zijn schoonzoon Steven en enkele vrieden tot half twaalf, zelfs twaalf uur te rikken. Kees heeft er nooit van gehouden om vroeg naar bed te gaan. Hij houdt er nu niet van om vroeg op te staan. Voor half elf is hij niet present, nadien eet hij twee, drie sneetjes brood en dan gaat hij wandelen. Is het erg warm dan gaat hij hier of daar een pintje pakken. Het verbaast „D'n Bakker" dan, dat hij er met een kwartje niet komt voor dat potje bier. Een goed gevuld bord soep, zeven, acht aardappelen, een stukje mals vlees en een schaaltje pudding spoelt Rijsdijk iedere middag naar binnen. En 's avonds heeft hij maar wat graag een kribje spek! De Gastelaar kan vertellen. Over het van Stampersgat naar Oud-Gastel naar school gaan op een paar klom pen. Over de meekrab en het vlas, over witte en bruine broodjes. Hij is een wakker heer, die er bijzonder trots op gaat, dat zijn naam, Kees Rijsdijk, nog lang niet de wereld uit is. Want in Amsterdam woont zijn zoon Kees (69) en die heeft weer een zoon Kees in Ede zitten en die heeft weer een zoontje van acht, die ook Cornelis heet. Feest Oud-Gastel zal feesten. Dat staat nu reeds vast. De voorbereidingen worden getroffen. Het gebeurt zo zelden een eeuwling in het midden te hebben. Men hoopt, dat augustus die zal brengen. Men rekent er zelfs een beetje op. want Rijsdijk zegt het zelf: „De eerste honderd is niks, maar de tweede....!" Kees Rijvers zal, ondanks de toestemming van de vereni ging St. Etienne, woensdag niet voor het Nederlands elftal spelen in de wedstrijd tegen Luxemburg. Rijvers heeft dit telefonisch aan de heer Brunt medegedeeld. Hij heeft nog steeds last van een blessure (desondanks moet hij zondag voor St. Etienne uitko men) en ls de laat ste tijd bovendien zeer vermoeid. Hoewel hij graag in het Nederlands elftal zou worden opgesteld, meent hij dat zijn ver kiezing gezien zijn lichamelijke conditie niet Juist zou zijn. Rijvers is even min op 3 april beschikbaar voor het Nederlands elftal, dat op die datum in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen Duitsland. speelt. St. Etienne speelt dan namelijk te Lis sabon een vriendschappelijke wed strijd tegen een Portugese vereni ging. Op de vergadering, die een KNVB-commissie van onderzoek gisterenavond in café-restaurant „Flora" te Oosterhout met het TSC-bestuur belegde, is de pool van de vereniging gesneuveld. Het bestuur van de Oosterhout- se amateur eerste klasse zegde toe alle pool-activiteiten onmid dellijk te staken. Dit betekent dus, dat de pool-formulieren, die voor het voetbalprogramma van morgen waren verspreid, ongel dig zijn. De deelnemers, die hun formuliertjes al hadden ingele verd, zullen hun inleggeld via de bekende inlever-adressen terug krijgen. De commissie van onderzoek, be staande uit de heren Schroder, Wij- dicks en Egberts, bracht vooral naar voren, dat club-activiteiten in deze zin het bondsbelang ten zeerste schaden. Het TSC-bestuur kon na alles wat er was gebeurd, moeilijk anders dan het er mee eens zijn. Het hield echter wel zijn protest staande tegen de ma nier, waarop de voorlopige schorsing was gebeurd. Het bestuur had zich na die schorsing „vogelvrij" gevoeld, te meer, omdat de motivering van het KNVB-besluit pas nadien kwam. Intussen is die schorsing nog niet opgeheven. De commissie van onder zoek was hiervoor niet competent. Zij zal vanmiddag verslag uitbrengen aan het bondsbestuur en dan pas zal daarover een uitspraak volgen. Ver moedelijk zal het TSC-bestuur echter wel in ere worden hersteld. De oud-wereldkampioen op de weg, Ferdi Kübler heeft besloten een streep te zetten onder zijn carrière als weg renner. Hij zal nog wel deelnemen aan baanwedstrljden en aan sommige criteriums. Tijdens de ronden van Romandië en van Zwitserland zal Kübler, die thans 38 is, optreden als technisch ad viseur van de ploeg van de fabriek, waarvoor hij vroeger gereden heeft. De vierde étappe, St. EtienneAles (243 km), van de wegwedstrijd Pa rijsNice, is gewonnen door de Frans man Barone, de Engelsman Robinson werd tweede. In het algemeen klassement be houdt de Belg Keteleer, die in deze étappe 7e werd, de eerste plaats. De uitslag van de vierde etappe was: 1 Baronne (Fr.) de 243 km in 5 uur 46 min 34 sec; 2 Robinson (G.B.) z.t.; 3 Mosel (It.) 5.51.45: 4 Dupont (Fr.) 5.52.53 5 Ruffet (Fr.); 6 Schepens (Belg.), 7 Keteleer (Belg.), 8 Vannit- sen (Belg.) allen in 5.52.53. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1 Keteleer 20.44.00 2 Dupont 20.44.17; 3 Heyvaert (Belg.) 20.44.30; 4 ex aequo: Louison Bobet, Anquetil. Ruby, Stablinsky, Forestier, Bauvin, Jean Bobet (allen Frankrijk) en Brankart, Schepens en Plankaert (allen België), allen In 20.44.44. OOK AXEL.ROOSENDAAL In het voetbalprogram voor zon dag is op het laatste moment nog de wedstrijd Axel - Roosendaal inge last voor de tweede klasse B. In de amateur eerste klas A werd de wedstrijd UW-HRC uitgesteld. Het internationale zeehengel- concours, dat op 14 april te IJzen dijke wordt georganiseerd, blijkt on verwacht grote belangstelling te trek ken. Vooral vanuit België komen vele aanvragen om inlichtingen binnen, terwijl al definitief is, dat van onze zuiderburen de „Oostkustvissers" deelnemen. Het bestuur is reeds een kijkje komen nemen. Het was en thousiast. De organisatie, die in handen is gelegd van de plaatselijke hengelaars vereniging „Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen", is al zeker van honderd inschrijvers. Het parcours, waarop de wedstrijd plaats vindt, is gelegen tussen de zogenaamde „Nummer Eén" en Hoofdplaat. Het is er ideaal viswa ter, te meer nog omdat het weer tot dusver prachtig meewerkt. Na afloop van de strijd vindt de prijsuitreiking plaats. Tevens wordt voor muziek gezorgd. Een uniek-prtv gramma-punt wordt ook de wedstrijd „Wie is de grootste matador in het visserslatijn?" HERVERKAVELING VAN „DE ZAK" Namens de herverkavelingscom missie Zeeland heeft de N.V. „Gront. mij." in café Verbeek te Ovezande in het openbaar aanbesteed bestek BD. Be. 66: het volledig complex- werk in de complexen 39, 42 en 43 in de Zak van Zuid-Beveland. Er werd als volgt ingeschreven: H. J. Meijer te St.-Jacoba Parochie f 227.000; fa. Jos. Mulder te Bergen (N.H.) voor f 239.400; U.V. HUlen Roosen te Amsterdam f 254.500; N.V. C. J. Kooijman te Son f 254.800; Gebr. van Oord te Werkendam f 283.000; Gebr. Geldof te Seroosker- ke f 285.000; J. en K. T. de Oude te Biervliet f 291.000; fa. M. Uil te Middelburg f 295.000; G. Volker te Vlissingen f 295.300; G. van Oord te Dordrecht f 299.000; fa. Joh. de Kroon te Rhenen f 316.000; fa. Gebr. van 't Verlaat te Giessendam f 348.300. RIOLERING EN BESTRATING TE OOSTBURG Door het ingenieursbureau van Has selt en de Koning te Nijmegen werd in opdracht van het gemeentebestuur te Oostburg in het gemeentehuis al daar aanbesteed het uitvoeren van riolerings- en bestratingswerken in het uitbreidingsplan. Uitslag: de Ruijsscher en Zn., Hoofd plaat f 76.985; Th. P. Cambier. Bres kens 84.130; H. Bunschoten en Zn., IJzendijke 84.340; K. Lucasse, Wals oorden 84.960; G. en S. Sponselé, Kloosterzande 85.640; P. Mollet, Hoofdplaat 85.796; fa. de Bok, Ter- neuzen 86.120; J en K. den Oude, Biervliet 89.715; L. v.d. Klippe, Vlis singen 89.900; L, Dekker, Vlissingen. 91.560; P. J. Bunschoten, Schoondijke 92.700; fa. A de Bourgrafe en Zn., Wilhelminadorp 97.750; N. v. Elk, Schoondijke 94.530: fa. Wed. Tous- saint, Cadzand 95.900; M. de Wandel, Souburg 97.500. De gunning werd aan gehouden DE WIELERWEDSTRIJD om het Ne derlandse militaire wegkampioen- schap zal Zaterdag 13 juli te Woer den worden gehouden. GOES, 15 maart Groenten: sprui ten A2 48-53, B2 29, afw. 33-36, wit lof Al 35-37. A2 25-33, BI 31, B2 21- 29, afw. 20-25, spinazie 60-65, andijvie 60-70, prei 10-16, peen 8, r.kool 14-16, w.kool 9, bosseld. 5-7, knolseld 1-6, bloemkool 36-57, gr. sav.kool 30. boe renkool 8-9, aardappelen 8, snijsla 62- 65, kropsla 21-22. KAPELLE, 15 maart Groente veiling: witlof 42, afw. 6,5, uien 4,5- 7,5, spinazie 66. KOEWACHT, 14 maart Gezwin geld vlaslint WR 150-175, DR 140-150, bobbers 100-105, breekvlas 60-85, ru we lokken 8-16, gezwingelde lokken 25-50, kaf 2 et., bolraap 4-5 ct., lijn zaad voor de slag 44-46. Zeer slechte markt. LEEUWARDEN, 15 maart Aan voer en notering: 55 stieren 2.85 tot 3.18 per kg slachtgewicht, 475 vette koeien, le kw. 2.90-3.25, 2e kw 2.70- 2.89, 3e kw. 2.20-2.69, 1604 meik- en kalfkoeien 600-1075, 450 pinken en graskalveren, pinken 210-390, gras kalveren geen notering, 2126 nuchtere kalveren 36-46, 287 vette weidescha- pen en lammeren, vette en weide- schapen 85-130, lammeren 60-110, 204 vette varkens, oude varkens 1.40-1.50, vette biggen 1.60-1.70 zouters 1.70-1.73 193 biggen en lopers, biggen 35-54, lopers 55-95, 17 bokken en geiten, geen notering, 106 paarden 500-950, Totale aanvoer 5507 stuks. Overzicht: stieren aanvoer kort, stemming wil lig, prijzen duurder; melk- en kalf koeien: aanvoer minder, stemming beter, prijzen duurder; pinken: aan voer matig, stemming goed, prijs houdend; nuchtere kalveren: zeer grote aanvoer, stemming slecht, prij zen lager; varkens: aanvoer kort, stemming slecht, prijzen lager; big. gen en lopers: aanvoer matig, stem ming rustig, prijzen gelijk; schapen: aanvoer matig, stemming rustig, prijzen gelijk; lammeren: aanvoer matig, stemming rustig, prijzen ge lijk; paarden: aanvoer minder, stem ming willig, prijzen hoger. Konstanz 317 1); Rheinfelden 253 2); Breisach 19 8); Straatsburg 275 8; Maxau 467 1); Mannheim 347 8); Mainz 352 9)Bingen 352 13)Kaub 286 15); Trier 237 8); Ko blenz 309 14); Keulen 318 17); Ruhrort 543 20); Lobith 1187 15); Nijmegen 965 16); Arn hem 960 12); Eefde IJssel 499 13); Deventer 389 11); Mon- zin 5540 2); Visé 5075 3); Borgharen 4061 8); Belfeld 1218 6); Grave beneden de sluis 513 24). De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht niet gestremd.

de Stem | 1957 | | pagina 15