Aan de dijk gezet Kadar vreest 15 maart Televisie- en langer door FM-ontvangst niet verkeer gestoord Secretaris Baarle-Hertog ontdekt document uit 1893 inzake het betwist gebied spoRTin'tmr Trevor Ford naar P.S.V. Castellotti verongelukt Ieplaatst f 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 15 MAART 1957 13 Import van appels Jan van den Broeck wordt te Antwerpen gehuldigd LATIF~TÊ" GAZA NAVO-luchtmacht in Europa ontvangt atoombommen Onder invloed een stadsbus bestuurd Het programma in Zeeland N Biljarttitel Z..Vlaanderen HBC versloeg ook Sas van Gent Eigenaar speelclnb voor f 25.000 opgelicht? H. v. Gils begon 3-bandentoernooi met twee overwinningen Rijdende stoorzenders door Philips tot zwijgen gebracht Tafeltennis in Stockholm Dames-interlands MARKTEN Derde ritzege voor Belgen in Parijs-Nice Inhaalprogramma op Koninginnedag? WATERSTANDEN een inrit een vaste liescherm en |i t.v. toestel dus), een en volgens j. ook nog t>ut, metsel- of metaal, If schotwerk lige punten lilemaal wel gevoel van opgejaagd papieren be- is het gewikkelder £r een beet- permachtige eerd. |aad op de weg in het I non met het lal verkeers- ldat de - lelukken zul- [blijven daar fcen komende |t praktisch KRUIS dden in het buis als wit- Idergebracht land zijn vol- Imen de in- ger gepland, bh gaan ho len het hele Iden opgele- worden ge- lAR BIJ EVER lar geleden, Jlienst kwam |an de fami- Ize dag niet pn is ook de lega's, welke op prettige Ibben samen- lENIGINGEN In de heer P. 1 nieuwe ver- J e Biljartclub |ie schutters- /rienden". vielervereni- lok op ander f riftelijk tKEER het schrif- lugdverkeers- 110 leeilin- tnomen. Bin- tch gedeelte Ifgenomen. I-s. pinkster- lor het eerst 1 ng3rv Jsuiten 3ESIHOORD Ibericht, dat fn de boerde- laan de West- leer uit met In stroklamp, Icinde'ren met Ivlamgevat. li door buren |n de brand- grotendeels sek ns kwamen fende ontdek- peste doffers bt leven wa- pn meerdere vijfvoudige, vees uit. dat Ier vergiftig- oid. Het po- gang. EATIE. het comité I e oprichting 'latie, is een |n. De samen- roorzitter, L. oense. pen- S, Goense, leden. Er ,1en voor een ling om een xen neer te gal op coö- :uren. I npia-theater 8 ie over de Nijl. Mars door de ie Carree. Storm over iw achter tra uur: Sissi. en 9 uur: De Dijck 7.30 uur: over de N(J1. 8 uur: Istan- de Backer 3 aarvergadering Mars door de ie Carree. lur: Gevechts- pia 8 uur: De ur: Sissi. Con- furie van de Storm over iw achter tra- uur: Don Ca- uur: Leden- roepen belas eland. aamse Opera, ilander. DE SCHOOLJEUGD van West- kapelle heeft donderdagoch tend enige tijd vrij gekregen, om te gaan kijken naar het Duitse kustvaartuig Achilles, dat om half een in de nacht van woensdag op donderdag op de Westkappelse zeedijk, ter hoogte van het Noorder- hoofd, in een zeer benarde po sitie kwam te verkeren. Het schip was leeg op weg van Rotterdam naar Antwer pen. Toen er plotseling een zware mist opkwam, liep het uit de koers en voer bij hoog water op de dijk. Onmiddellijk werd sleepboothulp aan- gevraagd, waarop de Belgische sleepboot Scaldis. een bergingsvaar- tuig uit Vlissingcn en de reddings boot President Wrersma uitvoeren. "Mct vl'ót trékkeii moest evénwel ge wacht worden tot het hoogwater van donderdagmiddag kwart voor een. -Aond elf uur maakte de sleepboot Themy II van liet bergingsbedrijf v. d. Akker vast en het slaagde erin, bij het opkomend water het schip weer met zijn kop naar zee te trek ken. Omstreeks twaalf uur echter knapte de tros en de zware vloed drukte de onfortuinlijke Achilles op nieuw op de zeedijk, nog hoger dan hij 's morgens gezeten had. Van nacht zou men een nieuwe poging wagen, vermoedelijk met assistentie van de Scaldis. De Achilles is op enige plaatsen lek geraakt, maar er drong gisteravond nog geen water in de ruimen. Het schip heeft een dubbele bodem. Het zal in Antwerpen aan een onderzoek onderworpen worden. Tot nu toe was ons land enkel een fruit exporterend land. Met ingang van 16 maart zal dit kunnen veran deren want met ingang van deze datum is er weer de mogelijkheid dat in ons land appels worden ge ïmporteerd. Of hiervan een druk ge bruik zal worden gemaakt valt op het ogenblik nog niet te zeggen. Er is in ons land nog veel fruit en de prijzen liggen niet bijzonder hoog, terwijl het buitenland en met name Italië nog wel veel fruit heeft aan te bieden maar dit is toch ook weer niet zo goedko< p als het in ons land is. Op 16 maart vervalt verder de minimumprijsregeling voor appels tussen de Beneluxlanden. Tot dus ver moest er enkel exportheffing v/orden betaald voor het ras Goud- reinette. De laatste weken was dit dikwijls rond 8 ct per kg. Onder invloed echter van de in de laatste dagen iets gestegen appelprijzen was deze heffing teruggebracht tot 5 ct. per kg. 1 -.avond wordt in het Majestic "«W te Antwerpen de ook bij vele Aeder anders bekende toneelspeler Janvan den Broeck gehuldigd in ,Ve™nd met zijn zilveren toneeljubi- ,t?™- Deze huldiging vindt plaats ujdens een grote „jubelparade", ■'aaraan ruim hondei-d kunstenaars meewerken en die culmineert in een «ronde viering van Van den Broecks ~an.g jubileum. Er is ook een erecomité gevormd, aaim ook een Zeeuwsch-Vlaming zitting heeft, n.l. de heer H. Metsers htt Hulst. Audiëntie De bisschop van Breda zal geen auaientie verlenen op zondag 17, maandag 18 en dinsdag 19 maart. 8CI lijk gouverneur van de strook van Gaza is benoemd, is gisteren van Cairo '■/m ambtsgebied vertrokken om bes2"ur °Yer te nemen en giste renavond te Gaza gearriveerd. (Advertentie) De Verenigde Staten zullen binnenkort atoombommen be schikbaar stellen voor het squa dron Canberra-bommenwerpers, dat sedert kort deel uitmaakt van de in München-Gladbach gestationeerde luchtstrijdkrach ten. Ook de Thunderstreak-vliegtuigen van de op deze basis aanwezige Ne derlandse no. 2 group zijn geschikt om deze atoombommen te vervoeren. De indeling van het squadron Can berra-bommenwerpers bij de tweede geallieerde luchtmacht en de aanwe zigheid van de atoombom in Europa zullen ook de taak wijzigen van de luchtstrijdkrachten in Europa. Deze zullen zich bij een eventuele aanval thans niet meer behoeven te beperken tot de verdediging, doch onmiddellijk tot een tegenaanval kunnen overgaan. Een maand gevangenisstraf, met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, heeft de officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr, A. W. Rosingh, ge- eist tegen de 38-jarige chauffeur A. H. P., die op Nieuwjaarsdag met een volle gemeentebus in beschonken toe stand zou hebben gereden. De politie was gewaarschuwd, en had, rijdende met een patrouillewagen achter de bus, een en ander geconstateerd. De bloedproef had als resultaat ge geven 2.2 pro mille, een zeer hoog gehalte. De officier van Justitie vond het een schande, dat deze chauffeur dit had kunnen doen. De verdediger, mr. J. Wijnen, uit Maastricht, had een aantai inzitten den van de bewuste bus als getuigen décharge opgeroepen, en die ver klaarder al'en niets bijzonders aan de chauffeur te hebben bemerkt. Hij noemde het rapport der politie ten dentieus of in ieder geval zeer be vooroordeeld, hetgeen een scherp protest van de officier van Justitie uitlokte. De uitspraak werd bepaald op 26 maart. (Van onze speciale verslaggever). Gemeente-secretaris J. v. Hae- ren van Baarle-Nassau heeft een element toegevoegd aan de stryd die nu al sinds jaren gestreden wordt om het kleine stukje grond aan de Nederlands-Belgi sche grens, dat zich de naam verworven heeft van „het be twiste gebied". Hij heeft een do cument aangetroffen, daterend uit 1893, waarin zowel de Bel gische als de Nederlandse rege ring de Belgische soevereiniteit van de bijna 24 ha grond aan nemen. Dit document is op een wel zeer merkwaardig moment de geschiede nis van het betwiste gebied komen binnenvallen. Nadat er zich jaren lang geen enkele nieuwe ontwikke ling had voorgedaan, terwijl het op treden van de speelclubs en het te genoffensief van de zijde van de Nederlandse justitie de zaak steeds klemmender maakten, hebben de re geringen der beide landen, zoals men zich herinnert, vorige week besloten de kwestie in handen te stellen van 't Internationale Hof van Justitie. Bij de behandeling voor dat Hof zal zeker diep in de historie worden gegraven en officiële documenten uit het ver leden van het enclavegebied zullen ongetwijfeld van waarde zijn. Na vijftig jaar Toen enige jaren geleden de strijd om het gebied, genaamd Zondereigen door de activiteiten van de Belgische veekoopman Sooy van den Eynde, ontbrandde, beriep Nederland zich op de grenserkenning van 24 maart 1841, waarin de percelen 91 en 92, die het betwiste gebied uitmaken, als Nederlands staan aangeduid. Dit was een overeenkomst, die speciaal het gebied Baarle-Nassau-Hertog betrof. De Belgen daarentegen haalden een iets jonger document tevoorschijn, met name de Conventie van Maas tricht van 1843, waarin de percelen 91 en 92 Belgisch heetten te zijn. Ook de gemeente Baarle-Nassau bezat die Conventie, waarin alle Nederlands- Belgische grenscorrecties sinds 1830 waren verzameld. Daarin was even wel de gewraakte passage doorge haald en blijkens een kanttekening „gewijzigd door een onbekende vol gens het origineel". Het thans door gemeente-se cretaris van Haeren gevonden document is daarom van zoveel betekenis, omdat het vijftig jaar na de Conventie van Maastricht vermeldt, dat beide landen het gebied als Belgisch beschouwen. Het stuk is een verslag van de zitting van 24 mei 1893 van de Bel gische Kamer van Volksvertegen woordigers, waarin behandeld is een ontwerp-overeenkomst tussen Nederland en België tot opheffing van de Belgische enclave in Neder lands gebied. Baarle-Hertog o.a. zou dan Nederlands gebied worden en Ulicoten Belgisch territoir worden. De Belgische volksvertegenwoordi gers hebben het wetsontwerp des tijds verworpen, maar dit neemt niet weg, dat uit artikel 9 van de ontwerp-overeenkomst blijkt, dat ook volgens Nederlands standpunt het betwist gebied toen Belgisch was. Belangrijke wending? Burgemeester Jules Loots van Baarle-Hertog heeft het jongste stuk nog niet gezien. Zodra zijn secretaris hem van de vondst in kennis heeft gesteld, heeft hij hem opdracht gege ven om het in handen te stellen van de arrondissements-commissaris te Turnhout. Verder geven wij het niet uit handen", aldus de burgemeester, die aanneemt dat juist dit stuk de zaak een belangrijke wending kan geven. Voor hem is het nu zelfs de vraag, of de behandeling door het Internationale Gerechtshof nog wel nodig zal zijn en hij acht het niet onmogelijk, dat Brussel een over- heidsdaad zal gaan stellen. ,,Als Ne derland eens goed zoekt, zal het dit zelfde document ook nog wel ergens vinden", meent de burgemeester. Te recht is hij trots op de secretaris, die dit nieuwe stuk aan de dag ge bracht heeft, dank zij het feit, dat hij zijn schaarse vrije tijd benut om alles te verzamelen, wat op de kwes tie betrekking heeft. Een van de beste films die deze week in Zeeland te zien zijn, is ,,Ge- vechtsklaar" (B), een knappe oor logsfilm die met medewerking van de Amerikaanse marine tot stand is gekomen. De film volgt de geschie denis van een schip in de laatste wereldoorlog en de belevenissen van de mannen op dit schip. „Gevechts- klaar" is behalve een spannend re laas van acties ter zee, landingen op vijandelijke kusten en wanhopige ge vechten tegen Japanse zelfmoordvlie gers ook een getrouw beeld van wat de mens in al die verschrikkingen is. Met groot vakmanschap en met ken nis van de lang niet eenvoudige ma terie is deze boeiende film gemaakt. Ze draait in Ledel Theater te Oost burg. Hofzicht Theater, IJzendijke, ver toont ,,Don Camillo contra Peppone" (A) reeds besproken. Een nieuwe film over de eeuwige tegenstanders, die elkaar toch in het menselijke weten te vinden, die ondanks politiek echte mannen bleven en die in deze nieuwe film aantonen dat er communisten zijn over wie de stuurse heren in het Kremlin echt niet helemaal te spre ken zouden zijn. Luxor, Terneuzen, draait Sissi" (A), reeds besproken. De romance van een jonge prinses, die keizerin werd. Een charmante film. Concert gebouw Terneuzen geeft ,,De furie van de Missisippi" <B) een verhaal van de steenrijke dochter van een zeerover die zijn schaapjes op het droge heeft. Zij mist alle sympathie voor de aristocratie, maar als een knappe zoon van verarmde ouders zijn charmes ten toon spreidt, draait ze snel bij. Olympia, Sas van Gent. vertoont ,,De tante van Charlie" (C2) de ook reeds besproken lachfilm met Heinz Riihmann, hier in een rol die de toe schouwer de tranen over de wangen doet lopen: hij wil een jonge liefde redden door als gezellige tante ten tonele te verschijnen. Tenslotte raakt tante echter hopeloos verliefd op de échte tante. Verder ,,Camille" (C3) een Franse film over een jonge vrouw die het vrolijke leven van Pa rijs wil verwisselen voor een rutiger en gelukkiger bestaan, op de duur in liefdesverwikkelingen verzeild ge laakt en die dan pas aan het eind van haar leven een laatste verstandig be sluit neemt. Bioscoopgebouw Hulst draait een succesrijke lachfilm 'met Danny Kaye ..De Hofnar" iA), reeds besproken. De beroemde komiek speelt hier de nar aan het hof van koning Rode- riek. waar heel wat intriges gespeeld worden. Het feit dat deze historie de kijkers naar de twaalfde eeuw ver plaatst draagt er aanmerkelijk toe bij de situaties zo zot mogelijk te ma ken. Verder „Istanbul" (B) een in teressante smokkelfilm, waarin het om een stel verstopte diamanten gaat en uiteraard in nog belangrijker mate om een liefdeshistorie. Een film met vaart en spanning. Grand te Goes vertoont ..Storm over de Nijl" (B). De Engelsen zijn in strijd met de Derwischen en en kele stammen van de Soedan. Niet alle officieren geven aan de oproep die ze ontvangen gehoor. Een van hen neemt ontslag, doch als hij van lafheid'beticht wordt, toont hij dat dit een misverstand is. .Mars door de hel" (Cl) draait in Electro te Middelburg. Het is de be klemmende geschiedenis van een groep vrouwen en kinderen in de tweede wereldoorlog, wier enige fout het was in Malakka te zijn, toen de Japanners er binnenvielen. Schouwburg geeft „Fortune Carree" <Cf, waarin twee Arabische stammen elkaar voortdurend in de-woelige-ha- ren zitten. Een krijgsman, belust op roem, voert eerst de ene, later de andere stam aan. Verder speelt een Franse avonturier, die met zijn schip op de Rode Zee zwalkt, nog een voor name rol in de prent. Te Vlissingen vertoont Alhambra ..Storm over de Nijl" (zie boven). Luxor laat „Een vrouw achter tra lies" (C3) zien. Het is de aangrij pende geschiedenis van een meisje, dat verliefd wordt op een gehuwd man. Zij laat slechts haar hart spre ken en niet haar verstand en beseft niet dat zij andere mensen ongeluk kig maakt. Als zij later een Don Juan trouwt en hetzelfde lot ondergaat, vergiftigt ze haar echtgenoot, waar na ze haar vroegere fouten inziet. JOECO SLAVIÊ V PÊLT\S731 3*1 l 0 p—* V WVI'IW'AII VAN Vt V ^ÊA0$eioepsM'LiTie\ \CO»CrNT*ATfl j ROEMENIE I VAN M/l/TAIAfN I- 1 IN Mer vuNGiaieo I Na de klinkende zege op Axel heeft de biljartclub HBC te Hulst in de strijd om het Zeeuwseh-Vlaamse club kampioenschap een nieuwe overwin ning behaald door het sterke Sas van Gent te verslaan. De Sassenaren moes ten opkomen met een reservespeler, daar Meersschaert verstek moest la ten gaan. In de returnwedstrijd van zaterdag, die voor HBC een zware op gave zal worden, is Meersschaert ech ter weer van de partij. In het oosten heeft nu HBC de lei ding in de strijd om het kampioen schap. Het huidige Hongaarse regime ziet met angst de dag van heden tege moet, waarop de Hongaarse vrij heidsheld Kossuth wordt herdacht. We hebben in deze kaart de maat regelen aangegeven die door de re- gering-Kadar zijn getroffen om aan een mogelijke hernieuwde strijd het hoofd te bieden. De recherche te Rotterdam is op het ogenblik bezig een zaak uit te zoeken, waarbij een zekere B., eigenaar van de speelclub Benelux in Baarle-Nassau door iemand uit Delft zou zijn opge licht voor 25.000. In een café te Rotterdam zou B. dezer dagen van de Delftenaar een lot van de Belgische loterij hebben gekocht voor 100.000.Van dit be drag zou hij 25.000.hebben betaald in contanten en voor het restant een schuldbekentenis hebben gegeven. De transactie kwam tot stand, omdat op het lot een prijs van 150.000.was gevallen en de verkoper van het lot had verklaard de prijs zelf niet te kunnen halen, omdat hij niet naar het buitenland mocht. Later bleek even wel, dat het lot was vervalst. Men had nl. een cijfer veranderd. De verkoper kon worden aangehouden, maar de 25.000.is tot dusverre onvindbaar. (Advertentie) De interessantste partij uit de eerste ronde van het kampioenschap van Ne derland ere-klasse groot biljart drie banden, dat in de congreszaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam wordt gehouden, was de ontmoeting tussen de huidige kampioen Herman Popeyus en de nestor van dit toernooi, de 66-ja- rige oud-kampioen Broekhuizen. Broekhuizen kon het tempo van zijn snelle start niet handhaven en Po peyus, die regelmatig scoorde, maar niet tot series van formaat kwam, liep langzaam de achterstand in. In de volgende beurten liep Po peyus uit tot 52-42 en dat was de beslissende klap, al had de titelhouder nog 9 beurten nodig om de 55 vol te maken. Teegelaar won met ruim verschil van Stikkelman (55-44 in 66 beurten), nadat ook deze partij aanvankelijk ge Voor de roker die zich graag verwent Katholieke filmkeuring: A alle leeftijden. B 14 jaar. C 18 jaar. Cl 18 jaar. C II 18 jaar met enig voorbehoud. C III 18 jaar met ernstig voorbeh. D verboden. DE TWEEDE wedstrijd tussen Nice en Real (Madrid) voor de kwart finales van het toernooi om de Eu ropese voetbalbeker, is geëindigd in een 3-2 zege voor de Madrilenen. Allerwegen is de laatste tijd aandacht besteed aan de pro blemen, die samenhangen met de ontstoring van auto's, motoren en bromfietsen met het ooog op een goede FM- en televisie-ont vangst. Zoals bekend, kan de ontstekingsinstallatie van een ver brandingsmotor sterke storingen op de televisie- en FM-toestel- len in de huiskamer teweeg brengen. Er zijn verschillende maat regelen bekend, die alle min of meer dit kwaad kunnen bestrijden. Philips heeft thans een bijzonder deugdelijk middel gevonden. Bij onderzoek in de Philips labo ratoria naar de oorzaken en de mid delen ter bestrijding van de storin gen is komen vast te staan, dat er twee onderdelen van de ontstekings- installatie speciaal verantwoordelijk zijn voor de storingen naar de om geving. Dit zijn allereerst de bou gies van auto's, motoren en brom fietsen en in niet mindere mate de hoogspanningsverdeler van de auto's. Tevens bleek, dat men de beste ont storing alleen verkrijgt als men deze onderdelen „aan de bron" ontstoort. Bougiefilter Met deze feiten voor ogen heeft men in Eindhoven nu voor de ont- storing van de bougies een buitenge woon cffektief ontstoringsmiddel ont- busje, dat door middel van een ba- wikkeld. Dit bestaat uit een metalen jonetsluiting, dus zonder gereedschap op de bougiehuls bevestigd wordt en dat een van speciaal materiaal ver vaardigde suppressor-weerstand van 5000 ohm bevat. Doordat op deze wijze de bougie en de suppressor met het metalen busje zijn omge ven, wordt een buitengewoon hoge ontstoringsgraad verkregen. De bou giefilters passen op de normale 14 mm bougies, met uitzondering van de z.g. demontabele typen. Op dit bougiefilter is inmiddels octrooi aan gevraagd. Voor de tweede oorzaak van ont stekingsstoring, de hoogspanningsver- deler, welke men dus hoofdzakelijk bij auto's aantreft, worden verdeler- suppressors geadviseerd, die direct in de uitgangen van de verdeler gestoken kunnen worden. Deze weer standen, die eveneens een weerstands waarde hebben van slechts 5000 ohm, ontstoren de vonkbruggen die in de hoogspanningsverdeler aanwezig zijn. Zowel de verdelersuppressors als de bougiefilters kunnen op zeer eenvou dige wijze aan de (normale) bougie kabel worden bevestigd, hetgeen de ingreep zeer vergemakkelijkt. Proefondervindelijk is vastgesteld, dat deze nieuwe ontstoringsmiddeien, toegepast bij de bron, afdoende zijn. Zo kan men bijvoorbeeld bij de be proeving van het boegiefilter op brom fietsen, de antenneleiding van een te levisietoestel en van een FM-ontvan- ger met de bromfiets naderen tot op een afstand van minder dan één me ter, zonder dat daarbij de minste sto ring merkbaar werd. Ook bij de ont storing van de FM-autoradiotoestellen waarbij de antenne zich steeds op minder dan één meter van de sto ringsbron bevindt en de ontstoring dus zéér goed moet zijn, wordt dan ook van deze middelen gebruik ge maakt. Gezien de last die de bezitters van radio- en televisieontvangers en de officiële instanties onder vinden van de ontstekingsstorin gen, doen de auto-, bromfiets- en motorbezitters er goed aan maat regelen te nemen ter ontstoring van hun vervoermiddelen, waar toe men in andere landen reeds wettelijk verplicht is. Behalve dat zij anderen daarmee een grote dienst bewijzen, plukken zij hiervan zelf ook de vruchten. Zo heb ben speciaal de bromfietsers en mo torrijders het voordeel, dat de bou gie van hun rijwiel geheel droog blijft door de (druip-) waterdichte bescherming die het bougiefilter biedt. Zelf bij stromende regen treedt daardoor geen overslag in de ont stekingsinstallatie op. Voor een nadelige invloed op de werking en de levensduur van de motor en de accessoires behoeft bij montage volgens voorschrift geen enkele vrees te bestaan. Trevor Ford, middenvoor van Cardiff City en van het elftal van Wales, zal begin volgende week naar Nederland vliegen om het contract te tekenen, dat de Eindhovense ere-divisieclub P.S.V. hem heeft aangeboden. Een delegatie van P.S.V., bestaande uit de heren A. van Strien, voorzitter van deze vereniging en B. van Gelder, secretaris, is naar verluidt in Londen met de ex-speler van Cardiff City tot overeenstemming gekomen. De transfersom zou ongeveer 6.000 pond sterling (ongeveer 65.000 gulden) bedragen. Eugenie Castellotti. de bekende Ita liaanse coureur is donderdagmiddag in het ziekenhuis te Modena over leden aan de gevolgen van een auto ongeluk dat hem ls overkomen op de baan van Modena bij het beproe ven van een nieuwe Ferrari, die hij wilde gebruiken voor de 12 uurs-race van Sobring, Eugenio Castellotti, in 19.30 gebo ren, was een van de meest op de voorgrond tredende Italiaanse cou reurs van de na-oorlogse jaren .Zijn eerste grote race reed hij in 1951. Met een nieuwe tweeliter Ferrari, een verjaardagscadeau van een gefortu neerd familielid, nam hij deel aan de „Mille Miglia". Uit een veld van 426 renners behaalde hij een 50e plaats in het algemene klassement en een 6e in dat van zijn klasse, een klasse ring te laag om hem meteen bekend te maken. Toch waren er maar enkele jaren voor nodig om zijn reputatie als ren ner te vestigen. Tijdens de training voor de grote prijs van België in 1955 was de Lancia van de Italiaan sneller dan de onverslaanbaar gewaande Mercedes van wereldkampioen Fan- gio. De Italiaan werd voorlaan gere kend tot de groten uit de renners wereld. De eerste belangrijke overwinning van Castellotti dateert zelfs al van 1952 toen hij met een Ferrari de sportwagenrace om de Grote Prijs van Syracuse won. Eindelijk in 1956 'kwam het grote sucjces waar de jonge Ita liaan al jaren op gehoopt had: een zege in de „Mille Miglia". lijk op was gegaan. Stikkelman kon met een fraaie serie van 7 in de slot periode de situatie niet meer redden. Henk van Gils en Hennie de Ruyter jr. wonnen met matige gemiddelden (0.670 en 0.647) resp. van Jan Swee- ring en Van Bommel. De uitslagen van de eerste partijen zijn: Teegelaar 55 66 4 0.833 Stikkelman 44 66 7 0.666 S weering Van Gils Van Bommel De Ruyter jr. Popeyus Broekhuizen 38 55 45 55 55 47 64 64 0.463 0.670 0.529 0.647 0.859 0.734 De uitslagen van de partijen van de tweed# ronde zijn: Broekhuizen De Ruyter jr. Van Gils Stikkelman Popeyus Sweering Teegelaar Van Bommel 55 48 55 46 45 55 55 45 84 84 81 81 83 83 85 85 0.654 0.571 0.679 0.567 0.542 0.662 0.647 0.529 De stand na de eerste dag ls: 1. Teegelaar 2. Van Gils 3. Broekhuizen 4. Popeyus 5. De Ruyter jr. 6. Sweering 7. Stikkelman 8. Van Bommel 0.728 0.674 0.689 0.680 0.609 0.563 0.612 0.529 Te Stockholm zijn de wedstrijden om de wereldkampioenschappen tafel tennis voortgezet met de vierde ronde van het heren dubbelspel. Onze land genoten Scheffer en Schoofs hebben tevergeefs getracht zich voor de vol gende ronde te klasseren. Zij verloren van de Amerikanen Anderson en Ro binson. Aangezien het Franse paar Root- hooft-Erlich verstek liet gaan, zijn de Nederlanders Stoop en Gimbel naar de vijfde ronde overgegaan. Daar wer den ze echter uitgeschakeld door de Zuidslaviërs Dolinar en Harangozo. Hogendoorn en Jacobs werden uitge schakeld door de Libanezen Ohannes- sian en Moubarak. In de derde ronde dames dubbelspel hadden de Nederlandse speelsters, mevr. Heederik en Ursula Artz wei nig in te brengen tegen de Roemeense combinatie Angelica Rozeanu-Ella Zeiler. Ook Anneke Lahey, die samen met de Engelse mej. Jones een dub bel vormt, werd teruggewezen. Een Nederlands damesvoetbalelf tal zal dit weekeinde in Duitsland 2 wedstrijden spelen tegen Duitse se lectieteams. Zaterdag speelt het team in München en op zondag in Gar- misch-Partenkirchen. De derde étappe, Moulins-St. Etienne (207 km) van de wegwedstrijd Paris- Nice is gewonnen door de Belg Adri- aenssens, de Ier Elliott werd tweede, In het algemeen klassement behoudt de Belg Keteleer, die als 7e aankwam de leiding. Het klassement van de derde étappe was: 1. Adriaenssens (Belg.) de 207 km in 5 uur 24 min. 28 sec. (gem 38.277 km per uur); 2. Elliott (Ierland) z.t.; 3. Moser (It.) 5.24.38; 4 Grous- sard (Fr.) 5.26.12; 5. Dupré (Fr) zt 6. Fournier (Fr.) z.t.; 7. Keteleer (Belg.) 5.26.50. Het algemeen klassement na de der de etappe luidt: 1. Keteleer, 14 uur 15 min. 7 sec.; 2. Dupont (Fr.) 14.51.21 3. Heyvaert (Belg) 14.51.37; 4 ex ae quo: Louison Bobet, Anqueti], Ruby, Stablinski, Forestier, Bauvin. Jean Bobet (allen Frankrijk). Schepens, Plankaert en Brankart (allen België) 14.51.51. De clubs uit de eredivisie hebben gepraat over een inhaalprogram. Op de vooravond van de interland Neder land - België (28 april) zouden de achterstallige ontmoetingen kunnen worden gespeeld, maar clubs die lie ver op dinsdag 30 april (Koninginne dag) spelen, kunnen ook op die da tum achterstallige wedstrijden inha len. Vooi 30 april zou de Tillrirgse der by Willem II - NOAD al zijn vastge steld. WAALWIJK. 14 maart 1957 Hoe wel de overzeese huidenmarkten over het algemeen vast tot stand houdend zijn, met zelfs een betere stemming voor Noordamerikaanse huiden heeft de inlandse huiden markt meer moeite om de prijzen te handhaven. Alleen voor de lichtere soorten is de markt zeer vast met een iets stijgende tendens. Voor alle andere soorten bestaat minder be langstelling met dientengevolge een lichte daling der prijzen. Een en an der weerspiegelde zich dan ook door het resultaat van de Brusselse vei ling van vorige week. Toch zijn de voorraden niet groot en als de te rughoudendheid tot kopen van de zijde van de looierij gaat afnemen dan zal de kleine terugval zeker niet aanhouden. Voor afvallen bestaat nog steeds een goede vraag met in verhouding veel te hoge prijzen. Voor sommige soorten liezen is het aanbod zeer mi nimaal, In de ledersector ls het bepaald wat kalmer hetgeen voornamelijk wel veroorzaakt zal zijn door het zachte winterweer. Voor de schoenherstel lers was dit een goed seizoen maar de verkoop van wintergoederen werd daardoor ten zeerste ten ongunste beïnvloed, zodat velen met ruime voorraden zijn blijven zitten met alle gevolgen van dien. Over het al gemeen wordt dan ook zeer geklaagd over langzame betalingen. Op de looistoffenmarkt is de situ atie zeer verschillend, wat veroor zaakt wordt door de uitval van de oogsten. Sommige soorten zijn dien tengevolge in prijs verlaagd, andere daarentegen weer verhoogd. Konstan. 318 1); Rheinfelden 255 5); Breisach 182 11) Straatsburg 283 1$>; Maxau 478 10)Mannheim 355 23)Mainz 361 (- 12); Bingen 266 (- 6) Taub 301 10)Trier 245 15) Ko blenz 323 14)Keulen 335 20) Ruhrort 563 17); Lobith 1202 (-1 1": Nijmegen 981 9); Arnhem 972 7); Eefde IJssel 512 8)- Deventer 400 11); Monsin 5542 irfco lof 1 f121Borgharen 4053 33); Belfeld 1224 24) Grave beneden de sluis 537 1). De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in 4e kcrwwde sacrrt

de Stem | 1957 | | pagina 3