Den Dikken Bruine vleugellam 7. KWATVA BIJ „OME JAAP" UIT TOKIO pagblad PcStew NAC heeft nog „mand vol appeltjes te schillen met Rapid Amateurs voeren ook duels om de leiding BRYLCREEM TOCH HET LUCHTRUIM IN is weer PYAMA'S 95 Baas GanzendonL de dikke Ylissingen nog niet kansloos VIERDE BLAD VRIJDAG 15 MAART 1957 De meest temperamentvolle doffer aan het ziekbed gekluisterd Geen onzin schrijven ZATERDAG DAMES VROOM Cr DREESMANN 100 gram Zondag weer het gekste van het gekste RAC-TAXANDRIA wedstrijd van de dag Uw haar gezond. Uw hoofdhuid fris- - heeft „voedingswaarde" voor Uw haar De draaiende mallemolen van het Japanse concentratiekamp Humoristische namen Nieuw werk bij Het Brabants Orkest De brieven, telegrammen, bloemstukken, en fruitmanden wij zen het uit: Den dikken Bruine, tengevolge van een auto-onge luk als een vleugellamme doch nog steeds temperamentvolle dof fer aan het bed gekluisterd, heeft duizenden vrienden en bewon deraars. En al laat hij het aan zijn je-weet-wel niet drogen en al spelen ze nog lang niet met zijn voeten, het „allemaal goeie" gaat momenteel voor hem helaas niet op. Zijn rechterarm vertikt het en zijn linkerbeen wil niet zoals hij zou willen. Maanden rust gaat dat kosten. Lichamelijke rust wel te verstaan. Want nu na de slappe periode het vliegseizoen (14 maart) weer is aangebroken, gaat onze vriend in de geest met alle kraaien en eksters mee het luchtruim in. En hij zal er vanaf komende week weer de aller laatste nieuwtjes van weten te vertellen ook. Inmiddels heeft uw verslaggever een bod gedaan op de post van vlieg- minister ad interim. ,,Voor één keer", zei de Dikke, „en dan geen onzin schrijven, want dat kan ik veel beter, al zeg ik het zelf". Je moet een zieke mens zijn zin geven en omdat we toch door mevrouw de Weerd met een glimlach, een sigaret (oude prijs) en een kop koffie waren omgekocht, gaven we maar toe „Mogen we in de krant zetten, dat er zo'n stuk of tien pauwstaarten op jc dekens rond-darren?", vroegen we minzaam. „Als je dat maar laat. Mijn naam is in het gebied van de Eskimo's (Advertentie) 1 Alleen morgen kunt U profiteren van deze bijzondere aanbieding zalm ir solide keperflanel zacht geruwd goede coupe ir frisse kleuren, o.a bleu, fraise, raf A leuke garnering aan kraag en zakje ~k kan open en gesloten gedragen worden keurig afgewerkt maten 40 t/m 50 beslist kleurecht met borstzakje Deze prachtige pyama die de normale prijs van 9.25 dubbel en dwars waard is, kunnen wij U 1 dag (morgen zaterdag 16 maart) aanbie den voor de speciale reclameprijs Profiteer hiervan A Haast U. Breda - Bergen op Zoom toch al niet best, al heeft ..Die Reise- taube" vorige week over me ge schreven. Hier, moet je lezen!" Hij duwt me met zijn linkerhand een tijdschrift in de vingers en ik lees: „Ik had machtig veel plezier in een gesprek met mijn sportvrienden van den Broucke en de Weerd. Zij zijn „compagnons", ook al wonen ze dan in verschillende landen en meer dan 100 km van elkaar. Ik feliciteerde van den Broucke met zijn vliegsuc- cessen, maar deze gaf alle eer aan „de grole meester" de Weerd, die de selectie maakt, paren samenstelt en op tijd voor fris bloed zorgt. Met ae Weerd zelf sprak ik over het enorme succes van zijn ook in het Duits vertaalde boek „Suizende vleugels". Zijn theorie is gebaseerd op de spieren, de vitaliteit, het tem perament en de onbuigzame wil om naar het hok terug te willen vliegen. Hij is kenner van duiven zoals men er nauwelijks nog ééfi in de wereld zal kunnen vinden. Hij vertelde me, dat hij dertig jaar lang grondig stu die gemaakt had van de postduif en dat hij tenslotte het geheim om tot een goede beoordeling te komen ook had ontdekt. Hij bekijkt de duiven niet alleen, maar hij betast de die ren. Toen ik heimelijk naar zijn han den '-eek, kreeg ik de indruk, dat zijn uiterst gevoelige vingertoppen iedere nuance verschil in spieren bij een duif kan waarnemen." Ziezo, nu weten de lezers van ons Deze fofo ran de heer P. de Weerd (Dikken Bruinen) werd gemaakt tijdens de grootste ter wereld ooit gehouden duivenexpositie in Lon den (1955). Hij keurt hier een duij Z.K.H. Prins Bernhard. dagblad tenminste dat onze Dikken Bruinen niet de eerste de beste scharrelaar in duiven is. Hij is een man van gedegen wetenschap (zijn tweede bock. getiteld „Renpaarden van het luchtruim" komt dit jaar nog van de persen) en van een onver gelijkbaar grote ervaring. In vele landen van Europa heeft hij duiven gekeurd en geselecteerd. Uit Ame rika en Australië komen verzoeken om advies en het is aan zijn ongeval te wijten, dat hij 27 april niet naar Johannesburg kan reizen, waartoe hij officieel was uitgenodigd. aarom heet je eigenlijk Dikken Bruine", vroegen we met een schuin oog naar zijn huwelijksfoto, waarop hij stond afgebeeld als een alleraar digste slanke jongen. „Tja, er waren al zoveel „Mooie rooien" en „Ouwe blauwen" in de duivenblaadjes te vinden, dat ik er maar een bruine van enige omvang heb bij gefabriekt, zijnde een treffen de schuifraam voor een man die zich hard werkend een goed leven (buikje inbegrepen) wilde veroveren". Toen kwam onze grote vuurpijl, We keken nog eens met verbaasd ontzag naar zijn vingers aan de linkerhand en aarzelden: „Is dat niet een beetje.... eh.... overdreven. Die gevoeligheid en zo?" „Misschien wel. Zal ik eens een modern sprookje vertellen, waar van de hoofdpersonen nog allemaal in leven zijn en als getuigen kun- nen worden gedagvaard? Luister dan. Bakker Jan Cools uit Nieuw- Vossemeer verspeelde met de wa tersnood zijn duiven. In 1953 kende ik aan een van zijn nieuwe doffers een eerste prijs toe. Een jaar later kwam bakker Jan met 24 duiven naar de selectie in Sint Philips- land. De doffer zat daar tussen, zei Jan. Dan haal ik die er desnoods blindelings uit, beweerde ik voor de vuist weg. „Een rondje voor de hele zaak, als je dat lapt," riep iemand uit de menigte. En om het dier zijn staart dan maar uit te ruien: ik werd geblindooekt, be voelde de 24 dieren en zei: het is nummer veertien... Het was num mer veertlhn!" Dat komt ervan, als je met duiven- studie al begint op de hbs, als je broekie-zijnde op een gammele fiets tot naar België gaat om de beroem de kleppers te zien, als je tenslotte duidelijk het verschil leert kennen tussen een echte duif en een rashond en als je dan helemaal aan het eind op de gedachte komt, dat er zoveel duiven-variëteiten bestaan, dat alleen tientallen jaren intense studie je tot een echte deskundige kunnen maken. Dat is alles, wat ik gedaan heb, zegt Piet laconiek. En dan nog met een auto tegen een boom gezeten na tuurlijk, maar dat hoort er niet bij. Pijn dat ik heb, man, om bij te brullen. Maar dat wil de dokter en mijn vrouw niet hebben. Dan word ik over een maand of wat misschien beter, beloven ze. Maar intussen ga ik verder met schrijven, reken maar. En bedank alle vrienden voor het suikergoed, dat ze me stuurden zon der de groeten van Sinterklaas. En dan maar allemaal goeie van DEN DIKKEN BRUINF (Advertentie) Een beetje in de stemming nu - kan - er - alles gebeuren wachten de voetballiefhebbers de resultaten af van het pro gram voor zondag. Na de sen satie-zondagen van de laatste weken hoeft men inderdaad voor het gekste van het gek ste niet meer staan te kijken. In onze gewesten zal men voorna- melijk nieuwsgierig zijn naar de ver richtingen van NAC, dat Rapid op bezoek krijgt. Met de Limburgers heeft NAC nog een hele mand vol appeltjes te schillen en met de eclatante zege op MW in gedachten en met de over weging, dat het de landskampioenen niet zo best meer afgaat, zou een Bre dase zege in de lijn der verwachtingen liggen. Niemand durft echter de hand in het vuur te steken voor een voor spelling van het werkelijke resultaat. NOAD krijgt in Elinkwijk een be zoeker, die de laatste tijd noodspron gen maakt om uit de gevaarlijke zone te komen en dus tot alle sterke din gen in staat is. De Tilburgers zijn thuis vermoedelijk toch wel mans ge noeg. Stadgenoot Willem II moet naar DOS. waar het uitkijken geblazen is, al zal het vertrouwen van de suppor ters sinds zondag wel een graad of wat gestegen zijn en al zit er ook nu weer Tilburgse winst in de lucht. BW zal intussen weer wel een paar winstpun ten willen hebben, maar de Bossche naren zullen die toch niet gemakke lijk verdienen, want bij WV thuis wordt niet gemakkelijk gewonnen. Duels van doorslaggevende betekenis zijn uiteraard Sparta-MW en Fortu- na-SC Enschede. Tweede D» visie B Niemand zal er nog aan twijfelen of Bajonie is aan een grootse opmars bezig. Met de standenlijst bij de hand is dat meteen te bewijzen. De Bre- danaars kraken de ene tegenstander na de andere en op het formaat van die tegenstanders schijnen ze niet eens meer te letten. Zondag komt DHC aan de beurt, waar ze op bezoek gaan. DHC zal zich niet laten ondersneeu wen en het zal zaak zijn de ploeg niet te onderschatten. RBC-Wilhelmina wordt een Bra bantse aangelegenheid, waarin de Roosrndalers de beste kansen hebben. Hun voorsprong aan top zal dus geen deuk krijgen. DOSKO, dat vorige zondag onder Baronie door moest krijgt ook tegen NEC geen elftal, dat men kan „in pakken". De Bergenaren spelen nu echter thuis en dat zal wel een garan tie voor Bergse winst zijn. Het competitie-verloop van de eerste klasse amateurs in afdeling C is weinig minder boeiend dan by de betalende, grotere spelbroeders. Het ge vecht om de kampioenstitel is ook hier al weken in volle gang en voorlopig is er nog steeds geen absoluut zekere kandidaat voorop gekomen. (Advertentie) mm*»* OMDAT Brylcreem waardevolle. versterkende stoffen en rotvere, natnurltike oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd rijn voor smctteloM haarverzorging. s OMDAT mac«age met Brylcreem rrn dubbel voordeel geeft: mooi baar en getond baar! brylcreem gecft wet tw baar nodig heeft (Nederland) A.K Voor Engrot: Jmcy. Mot (V.K, Amsiodom Welkom in de „Berebijt"! Deze welkomstgroet werd ons har telijk toegeroepen door de opperstalmeester, wiens titel en wer kelijke naam was Kolonel Soega (Suga). De Engelse gasten betitelden hem vanwege de naam, die aan het Engelse woord „suiker" doet denken en om zijn korte dikke figuur, familiair met de naam van „Sugar-daddy" of wel „Sui ker-oompje". De Nederlandse gasten noemden hem kortweg „Nellemannetje", of ook „Baas Ganzendonk". Beide namen teken den voortreffelijk deze officier, die aangesteld was tot bevel hebber van de concentratiekampen in Borneo, en als zodanig, sa men met de overige militairen de Japanse keizer vertegenwoor digde en dus een „goddelijke macht" voorstelde. Zijn uiterlijke verschijning was een opvallend grote „steek" met twee kwasten, één bovenop, de andere on der de steek in de persoon van kolo nel Soega, die zonder het militaire at tribuut van een snor, indrukwekkend was gedecoreerd met een tiental me dailles en strepen, terwijl 'n zwaard, dat voor. de korte figuur veel te lang was, zorgde voor het ontzagwekkende wapengekletter. Het personeel bestond uit een aan tal soldaten met een typische „Sjako", een slordige uniform en een geweer, dat altijd op de schouder werd gedra gen, zó, dat de loop steeds een bedrei ging vormde voor ieder, die toevallig achter de soldaat stond. De praktische kijk en de volkshumor vonden voor hen juiste namen, karteristiek voor de drager oZ wat. er een „Brutus I" en „Brutus 2", een „Perzik" en een „He melse blik", beiden 'n beeld van het gelaat afspiegelend. Er was een „Historicus", die in een soort gebroken Engels beweer de, dat in Malakka de Japanners wer den opgesloten in petroleumblikjes. Weer een ander droeg de komische verjapanste naam van „Wasmejassie".den. Toch was deze onsamenhangende mando „Kiotski" stond ieder in stram me houding. Dan volgde een buiging van minstens 90 graden, die soms bij mislukking moest worden herhaald en waarbij de meest originele onvleiende uitroepen werden gemompeld, die ik passenderwijze voor de lezers niet wil herhalen. De gasten vormden inderdaad een hoogst gevarieerd gezelschap. De con versatie geschiedde door middel van Engels en Nederlands. Men vond er de joviale planters", de winkeliers en gouvernementsledcn, die kennelijk de sporen van het stads- en zakenleven droegen. Kundige ingenieurs en hoogwaardigheidsbekleders. angli- kaanse zendelingen van allerlei rich tingen en missionarissen van velerlei orden vormden inderdaad 'n zwerm „vogels van diverse pluimage". Verbroedering Er waren mensen, die voorheen vier kant tegenover elkaar hadden gestaan; men vond er typen, die er allerlei zon derlinge theorieën op na hielden en een paar Amerikaanse sekteleiders, die naar het boek Daniël met de grootste stelligheid de oorlog, de toekomst en het gehele wereldgebeuren voorspel- Het ceremonieel bij „Oome Jaap" was uitgebreid en uitermate sierlijk. Dit bleek dagelijks overtuigend uit het „ritueel", dat „Tenko" ofwel „aantre den" werd geheten. Wij stonden dan in groepen, elk van drie rijen van 15 man. Bij het com- mensenmassa met hechte vriend schapsbanden verbonden. Afstanden en scheidsmuren verdwenen als bij toverslag en één maatschappij van na tuurlijke trouw en vriendschap nam de plaats in van een wereld van afge- meten verhoudingen. Geen wonder! dere Edisons We hadden elkaar nodig. Burgerlijke deftigheid en nietszeggende vormelijk heid kwijnden weg en een bijna kin derlijke eenvoud kwam boven. O.a. was er de gouverneur van Malakka, iemand dus, die de koning-keizer van het Britse imperium vertegenwoor digde en voorheen niet zonder intro ductie of afspraak kon worden bena derd. Thans bood ik hem soms een half gedroogd, benig scharretje aan als bijspijs van het karig beetje rijst van „Oome Jaap". De gouverneur aan vaardde dit geschenk ontroerd en dankbaar, mogelijk in zijn hart de historische woorden herhalend: „Mijn koninkrijk voor een half gedroogd scharretje!" Onze behuizing bestond uit een honderdtal houten barakken, die eerst de soldaten uit India hadden geher bergd. Ieder onzer kreeg een breedte van vijf vloerplanken toegewezen, waarschijnlijk een praktische toepas sing van de „rechten van de mens"! Uitvinders De kleding besteond bij iedereen uit een verzameling lompen. Want be denk wel, dat vele gasten op straat waren opgepikt, tezamen aan 'n touw gebonden en dan na enige dagen ach ter prikkeldraad geborgen. De mees ten echter hadoen de kans enige khaki broeken en jassen samen te bundelen en de missionarissen pakten ook een paar katoenen toga's, een stuk zeep of andere snuisterijen in een koffertje, dat door de Japanners werd gecontro leerd. Men deelde op met slechtbe- deelde landgenoten en zo sliep mijn heer Jongklas (een burger van Neder landse afkomst uit Ceylon) onder een geestelijke toga, die gedegradeerd was tot dekentje! In minder dan geen tijd werden losse planken, spijkers, touw tjes, kortom alles, wat door de Euro pese techniek was tot stand gebracht, verzameld en er ontstonden minia tuur-tafeltjes en -stoeltjes, vaak met behulp van stukjes prikkeldraad, die als spijkers werden aangewend. Het dagelijkse sjouwen en de tropische zon en regen sloopten de khaki kleren, zo dat scheuren en winkelhaken met een een andere lap met de melk uit een rubberboom werden bijeen geplakt. Anderen weer verkozen eenvoudig de broekspijpen en op elke gewenste leng te eenvoudig te amputeren. Koning Mode was volkomen van zijn gouden troon gestoten, terwijl de menselijke geest, tezamen met Moeder Natuur over ieder cn alles de scepter zwaai den. Wij ontpopten ons zowaar tot an- Een sprekend voorbeeld was het ln strument, dat in onze primitiviteit werd geconstrueerd en als „clysma" werd gebezigd om sommige arme tob- bers, die in 14 dagen het toilet niet hadden bezocht vanwege het afschu welijke voedsel, te helpen. Het was een fles met schroefkurk, waarvan de glazen bodem met een dik stuk ijzerdraad was afgeknapt. Een mooi stuk werk! De onontbeerlijke rubberslang was eenvoudig een stuk geisoleerde elektrische draad. 10 Man hielden de draad stevig tussen de handpalmen, één vatte de driedubbele draad vast met een combinatietang, terwijl een tiental knapen de man van de combinatietang achteruit trokken. Zo werd door 21 mannen-krachten de stalen draad uit haar lange taaie rubberomhulsel getrokken en ontstond een rubberslang, voldoende om de clysma perfekt te doen werken! Zo hielpen wij elkander in een we reld, waarin alle andere machthebbers ons volledig in de steek lieten en op allerlei manieren tegenwerkten. Geen wonder, dat wij toen meer dan ooit ons het versje van de lekedichter re aliseerden: „De leer, dat mensen verdoemde apen zijn laat zich maar moeilijk rijmen in mijn brein. Wel is in mij geen twijfel ooit gerezen, dat mensen vaak „verdoemde apen" kunnen wezen". TOENG SIENG FOE Vandaag zal Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans in Den Bosch een nieuw werk ten doop houden, dat door een Brabantse com ponist geschreven werd in opdracht van de stichting „Vrienden van Het Brabants Orkest". Het is het scherzo no. 2 van Leon Orthel, een compo nist, die thans compositieleer aan het Haagse conservatorium onderwijst. Hij is afkomstig uit Roosendaal. Tot de ploegen, die steeds in het voorste gelid hebben gestreden be hoort Vlissingen, dat pas sinds kort uit de eerste linies werd verdreven, maar dat nog steeds niet afgeschre ven hoeft te worden. Tegen WH, dat het zondag op bezoek krijgt, kunnen de Zeeliwen gemakkelijk 2 match- punten buit maken, die hen dan weer een stapje dichterbij brengt, te meer omdat de leiders niet spelen. Alliance zal het bij VSV moeilijker hebben, maar ook hier zouden wij niet van Roosendaalse winst staan te kijken. Daardoor zou Alliance in de standen- lijst mooi kunnen promoveren en dat zou als een stimulans van geweld kunnen worden beschouwd. TSC moet naar Kimbria. De Oosterhoutenaren voelen zich niet erg lekker op de voorlaatste plaats en ze zullen dus proberen wat ze kunnen om hogerop te komen. Tegen de Limburger- zit die kans er in. Tweede klassers Het is de vraag of Gemert in de tweede klas A aansluiting zal krijgen met de eerste drie. want daarvoor zal het toch eerst moeten winnen bij DESK. Sarto krijgt het gemakkelijk bij JVC. In de tweede klasse B, waar het verloop j.iin of meer revolutionair is geworden, zal alle belangstelling uit gaan naar RAC-Taxandria, dat de twee machtigsten tegen elkaar brengt. Indien de Rijt'na re II de ont moeting winnen (en ze zijn er toe in staat) zijn ze meteen net zo serieus kandidaat voor het kampioenschap als Taxandria, dat niet lang geleden nog ongenaakbaar leek. De RAC-ers hebben bovendien het voordeel van eigen terrein, maar Jat zijn allemaal geen redenen om alvast maar te gaan juichen. Taxandria zal spelen voor wat het waard is. Er zal dus prachtig voetbal te zien zjjn in Rjjen. BSC-Uno Animo wordt wellicht door terreinvoordeel beslist en Rood Wit-WVO ziet er ook zo uit. Hulst zal winnen nu het thuis Internos ont moet. Derde klassers Gudok (leider in 3 B) zal het tegen GW niet moeilijk hebben. SCB-Reu- sel Sport zal een overwinning voor de thuisclub moeten worden. In 3C vraagt de ontmoeting Schut- ters-Veerse Boys vermoedelijk niet al te veel van de gasten. RKC krijgt een kwaaie aan RKDVC, al speelt het thuis allicht wat geruster. Zierikzee- RWB kan best op een gelijkspel uit draaien. De leiders in 3 D zullen evenmin 'n zware zondag hebben. Corn Boys re kent met RKFC af. Terneuzen met Zeelandia. Hontenissen-METO wordt winst voor de gasten. Vierde klassers Vlijmense Boys speelt niet in de vierde klas E, maar dat wil niet zeg gen, dat Hilvaria de eerste plaats kan bedreigen, zelfs al staat het op winst tegen Were Di. SVG zal aan het be zoekende RKTVV een winnaar heb ben. TAC kan bij Nieuwktiik winnen. Zigo wint van het bezoekende Oir- schot Vooruit en Ons Vios bij Oister- wijk. Leider Gilze komt in 4 F niet op het veld. SCO kan dus 2 puntjes in lopen, maar het moet dan winnen bij Boeimeer. Groen Wit-Madese Boys wordt een interessant duel met de beste kansen voor de bezoekers en DVVC-Breda zal eveneens gasten- winst moeten worden. Halsteren zal als leider in 4 G op zijn tellen moeten passen bij Noordhoek, want rivaal Steenbergen staat bij Burgh duidelijk op winst. Nieuw Borgvliet (een an dere concurrent in deze spannende slot-race) gaat eveneens winnen bij DHV. Breskens kan in 4 H bij Luctor wat van de achterstand op leider Clinge inhalen. Oostburg zal bij 's Heer Arendskerke als overwinnaar uit de bus komen. Ierseke kan RIA aan Sluiskil-Hansweertse Boys wordt ten slotte winst voor de bezoekers.

de Stem | 1957 | | pagina 13