Pagblad SfSïftn IN MEI HONDERD JAAR DIERGAARDE Pers, Radio T elevisie en POLITIEKE BRIEVEN Feest in Rotterdam rond de wereldfauna culliireel Krokodillen tijgers, maar vooraleendjes ZWITSAPLAST geboorte-overschot altijd bezoekers v.s. bij pact van Bagdad 011 Kilo's slanker BonKorets Rantsoen Studenten bezien invloed van moderne communicatiemiddelen VINGERWIJZING VOOR KVP Inzinking na strijd de betere pleister Prijsje voor Robert Strom Europese wedstrijd voor scholieren Politieman in oor gebeten Beste Eduard, Brede basis maar zwak - Oud sloeg erop los - Niet te kleinzerig Pieter "lmire Pieter, Eduard 9 DERDE BLAD DONDERDAG 14 MAART 1957 i Advertentie! In mei 19-40 moesten alle roofdieren in de Rotterdamse diergaarde worden afgemaakt. Alleen een jong leeuwt je ontkwam aan liet vunrpeleton. Een oppasser nam het mee naar linis en toen liet dier, in december van hetzelfde jaar, de eerste schreden zette op het roofdierenterras van ile nieuwe diergaarde, lachten de Rotterdammers een beetje wrang. „Dit is de enige Nederlandse leeuw", zeiden ze, „die nog mag brullen". Olifanten kunnen een smake lijk maaltje naar binnen wer ken. Als ze kostgeld moesten betalenzouden ze na een paar weken failliet zijn. Weet U. dat de grootste olifant in Blijdorp 12 kilo haver per dag eet, daar bij 50 kilo voederbieten vaar binnen werkt en bovendien nog een 50 kilo hooi kan verstou wen? Dit alles spoelt hij naar bin nen met een 120 liter water. Zijn kleinere broers en zusters nemen met iets meer dan de helft genoegen. Eerlijkheidshalve moeten we zeggen, dat enkele olifanten hun kost zelf verdienen. Ze hebben in India het werken geleerd en als er bovenmaatse karweitjes zijn, zoals het omtrekken van bomen en dergelijke, kan men op ze rekenen. Ze draaien er hun poot niet voor om. Momenteel heeft men in „Blijdorp" geen gebrek meer aan roofdieren. Tijgers zijn er in alle maten en soorten en in het leeuwenhuis kijkt Gab- dia, de leeuw van Prins Bern- hard, je gramstorig aan. Hij kan er moeilijk vrede mee hebben, dat de keizer van Ethiopië hem nu juist in het minst woeste land van de we reld achterliet. Op 18 mei bestaat de Rotterdamse diergaarde 100 jaar. Vandaar, dat de lusthof, die indertijd naar een ont werp van ir. van Ravestein werd aangelegd, extra mooi wordt ge maakt. Duizenden narcisen, tulpen en andere voorjaarsbloemen zullen de tuin sieren en de Victoria-regia- serre, waar exotische vogels een on bekommerd bestaan leiden tussen een weelde van tropische gewasen, wordt paradijselijk er dan ooit. De enkele spoorwegmensen, die in 1855 voor hun plezier wat beesten gingen houden op een bescheiden lapje grond, kunnen zich moeilijk hebben voorgesteld, dat hun initiatief zou kunnen leiden tot het ontstaan van een diergaarde als waarop Rot terdam zich nu mag beroemen. Op de plaats waar momenteel het Groot handelsgebouw staat kwam een eeuw geleden de diergaarde tot stand. Het particulier „clubje" der spoorweg mannen werd namelijk in 1857 omge zet in een stichting, die leden wierf onder de Rotterdamse burgerij. In enkele tientallen jaren groeide ze uit tot een eerbiedwaardige instel ling. Het „stond" in die tijd wanneer men lid van de diergaarde was. Tot 1940 is de oude tuin in stand gebleven. Het bombardement van Rotterdam versnelde de uitvoering van een plan, dat al lang in dossier lag. In 1938 namelijk had het stich tingsbestuur aanzegging gekregen, uit de binnenstad te verdwijnen. Na de ramipspoedie meidagen van 1940 werd onmiddellijk begonnen met de aanleg van de huidige lusthof, die meer dan tweemaal zo groot is dan het terrein van de vroegere dier gaarde. i i t t t f Mijn driejarige zoon heeft met ..Blijdorp" kennis gemaakt. Toen ik hem daar in stille verwondering zag om al het nieuwe van tijgers, oli fanten, kamelen en krokodillen, heb ik bedacht, dat voor een kind het wonder van het leven zich nergens prachtiger ontvouwt dan in een diergaarde. Daar stond hij, handen op de rug, vol innerlijke opwin ding. Als hij zijn ogen volgezogen had, begon hij te vragen. Waarom kamelen bulten hadden en waarom de olifanten met hun neus aten en niet met hun poten. Waarom de tijgers niet buiten liepen, net als de struisvogels en waarom de ene papegaai kakelbont was en de an dere wit. Hij had tevoren veel plaatjes ge zien. Het ene al suggestiever dan het andere. En toch.... dit had hij niet verwacht. Het ene had hij zich groter voorgesteld het andere kleiner. Slan gen, zei hij altijd, zijn lieve beesten, maar nu hij ze plotseling voor zich zag, alleen door een glaswand ervan gescheiden moest hij er niets van hebben. Hij liep maar liever door, tot waar de schildpadden zaten. Die mochten zich in zijn vriendschap verheugen. Voor de krokodillen ech ter kon hij weer geen zweempje sympathie opbrengen. De kleine, Afrikaanse olifant heeft voor altijd zijn hart gestolen. Hij herkende er Dombo in. het vliegende olifantje. Een van de grootste In dische olifanten, in de afdeling er naast werd tot Dombo's mama ge promoveerd. En nou gaan we naar de eendjes, (Advertentie) Waarom de last var» ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedra gen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. Bon Korets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop- Ping meer. Veroverende charme straalt van u af. TJ voelt u weer opgewekt en monter' Begin een nieuw leven-begin nog **ndaag met BonKorets. 8.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES zei hij. Al honderd keer beeft bij de eendjes gezien. Niet in de diergaar de, maar in het Bredase Valkenberg. Toch was hij er ook hier niet van daan te krijgen. Ik mocht dan al stoere ijsberen beloven en ranke gi raffen, de eendjes waren hem alles. Misschien dat hij intuitief voelde, dat ze tot de minst belangwekken de dieren van de verzameling be hoorden en dat hij ze daarom op recht medelijdend zijn belangstelling schonk. Hij gaf ze broodkorstjes en tenslotte wilde hij ze zuurtjes gaan voeren. Verboden jacht In de Victoria- regiarsewe wandelen tropische eendjes rond; vrij en blij, temidden van cactusen en orchi deeën. Zb'n eendje, prachtig ge kleurd, wilde hij mee naar huis ne men. Hij joeg ej- achter aan en bijna had hij er nog een gevangen ook. Het kostte hem een milde schrobbe ring van een der toezichthouders èn van zijn vader, en zijn teleurstelling was groot. Als de eendjes er niet voor hen'-, waren vóór wie dan eigenlijk wel? Zo heeft hij de hele middag het wondere leven der diereu geobser veerd. Kraaiend van plevier bij de apen, angstig terugwijkend in het reptielenhuis. Een kind voelt blijk baar, dat krokodillen eu slangen, vanwege hun valsheid en monster lijke uiterlijk, tot de verworpenen in de dierenwereld behoren. Deze middag kende hij geen ver moeidheid die zoon van me. Maar toen hij 's avonds thuis kwam en in bed werd gelegd, viel hij als een blok in slaap. Zijn dromen moeten die nacht bevolkt gewees zijn met alle dieren van de Arke Noë's. Veel meer dieren dan hij tevoren in zijn prach tig gekleurde prentenboeken bijeen heeft gezien. Hij heeft, e andere dag, in een van die boeken, Dombo nog eens op gezocht en getuige zijn voldane glimlach iieeft hij bevonden, dat het olifantje in de dierentuin inderdaad Dombo was en geen dubieuze dub belganger. Veel is er na de oorlog veranderd. Ook wat de verhouding tot het pu bliek betreft. Vaste leden heeft de diergaarde niet meer. Iedereen heeft er gelijke rechten. „Blijdorp" en „Ar- tis" zijn de enige diergaarden in Ne derland, die door de regering als cuturele instellingen worden aange merkt en die dan ook geen verma kelijkheidsbelasting hoeven af te dragen. Het zou verkeerd zijn, hier uit ^f te leiden dat men in „Blijdorp" geen vermaak kan zoeken. De culturele inslag van de dier gaarde zet hijvoorbeeld geen rem op de gedragingen van de apen. En evenmin op de belangstelling van de bezoekers voor deze_ilieren. Dat die belangstelling wederzijds is, kan men niet altijd beweren. De superi eure onverschilligheid, waarmee de orang-oetangs liet publiek de rug keren, bewijst bijvoorbeeld, dat zij de mensheid maar matig interessant vinden. Blijdorp is momenteel wel bij zonder aantrekkelijk. Alle dieren, die op de een of andere manier curieus zijn kan men or aantreffen. Drie prachtige giraffen kijken je uit de hoogte aan en in de roofdierenafde ling demonstreren twee prachtige, Siberische tijgers bun overwicht op de Bengaalse en Sumatraanse soort genoten. Magnifieke beesten zijn het, maar niet om in je achtertuintje te hebben. ..Al 28 jaar doe ik dit werk", zegt hun oppasser, „maar het blijft af- stand houden. Ze gaan je kennen, maar ze worden nooit zo tam dat ze je kopjes geven..". Voor veel andere dieren geldt dat niet. De olifanten bijvoorbeeld zijn gemoedelijker. Althans, wanneer ze al enige tijd „onder de mensen" zijn. Een olifant, die recht uit de jungle naar Blijdorp komt, kan men in het begin beter uit de verte bewon deren. Het is in een diergaarde als deze, altijd een komen en gaan van dieren. Er bestaat een internationaal verbond van diergaarde - directeuren (in mei congresseren die in Rotterdam)Dit contact schept de mogelijkheid van een vruchtbare „ruilhandel". De Siberse tijgers bijvoorbeeld, heeft men uit Moskou ge kregen. „Blijdorp" heeft een verblijdend geboorte-overschot. Niet in het minst is dit te danken aan het weide-sys teem" dat men er toepast. Zebra's struisvogels, antilopen en gnoes lo pen op de Afrikaanse weide genoeg lijk dooreen en deze imitatie van het jungle-leven schept blijkbaar de voorwaarden voor gezonde en vrucht bare huwelijken. Dit betekent overi gens niet, dat de roofdieren, wier vrijheid beperkt is. de zaak sabo teren. In Blijdorp zijn sinds 1948 al leen al 70 tijgers geboren. Behalve door middel van een soepel ruilsysteem wordt de die renverzameling nog op andere ma nieren uitgebreid. Momenteel is er iemand uitgezonden naar Nieuw- Guinea, om daar paradijsvogels te vangen. Het gebeurt ook, dat zee lieden bij de directie aankloppen met de mededeling, dat een aap, die zij uit de tropen meebrachten, tóch lastiger bRjkt dan ze hadden gedacht. Een noorse traanboot heeft inder tijd een aantal pinguins in Blijdorp afgeleverd en er is een tijgerin, die „Johanna Evertsen" heet. Dit om in herinnering te houden, dat zij met een befaamd Nederlands oorlogsschip de reis heeft gemaakt. Binnen niet al te lange tijd kan men in Blijdorp waarschijnlijk ook een okapi-echtpaar bewonderen. Nog nooit zegt de heer K. van Zwieten. tot' wiens taak het behoort vraaggrage persmensen tevreden te stellen, „nog nooit hebben we een dag zonder bezoekers gehad. Zelfs in de barre winterdagen van vorig jaar februari meldden zich liefhebbers voor een kaartje aan het loket. Wel licht om te demonstreren, dat hij 24 graden vorst niet alleen de ijsberen het hoofd boven water houden. Blijdorp heeft meer dan 100 man personeel. Mensen, die met de zorg voor de dieren belast zijn, anderen die de beplanting in goede staat hou den, maar ook administrateurs tim merlieden. schilders en andere vak lieden. Alles wat in de diergaarde wordt gedaan, is aan eigen mensen toevertrouwd. De diereninspecteur heeft het toezicht op alles wat in kooien en op de terrassen zijn be staan slijt, de hortulanus is met de algehele verzorging voor de beplan tingen belast. Het laat zich verstaan, dat vooral de tropen-serre zich in de aandacht van de laatste verheugen mag. In Blijdorp heeft Nederland een diergaarde, die uniek mag worden genoemd in de hele wereld. Brede lanen, ruime weiden en terrassen; geen opeenhoping van beesten, maar inderdaad een „gaarde" in de beste zin van het woord. Als in mei het eeuwfeest wordt gevierd, mag daar voor met recht nationale belangstel ling worden gevraagd Het (vierde) studentencongres te Nijmegen was gewijd aan een wel zeer brandend probleem: „De invloed van de moderne communicatiemiddelen (pers, radio en televisie) op de me~ ningsvorming van de student in het Nederlandse taalgebied Een zeer brede en toch verstandig beperkte uitgave. Niet de invloed op het gehele volk, maar op de intellectuele toekom stige élite van dat volk is daar van verschillende kanten be licht. De studenten hebben met de keuze van dit onderwerp getoond de eigen tijd in enkele zorgwekkende verschijnselen scherp aan te voelen. Scherper althans dan tot nu toe de KVP deed in „De Opmars", scherper ook dan tot op dit ogenblik de KVP-cultuur-afgevaardigde in de Tweede Kamer, de heer Bernard Verhoeven. dat gedaan en w<e hebben ons gehaast om hem op diezelfde vinger een tik te geven. Niet omdat we zo graag tikken uitdelen, maar omdat we het zagen als een daad van rechtvaardig heid en simpele plicht. De Amerikaanse ambassadeur in Pakistan, Horace Hildreth, heeft ver klaard, dat de V.S. zich op een ge schikt tijdstip officieel bij het verdrag van Bagdad zullen aansluiten. Men kan beweren, dat de KVP en met name dan de heer Verhoeven al een reeks van strijdbare jaren aan dacht besteedde aan de cultuur in het algemeen en aan dringende problemen in liet bijzonder. Het onderwijs in zijn culturele aspecten kreeg een ruim aandeel, zowel in vernieuwing van methoden als in de vorming van het onderwijzend personeel. De lectuur voorziening en -spreiding werd sterk bevorderd. Scheppende kunstenaars kregen hun kansen en de bemoeienis van de overheid met de radio en de televisie was zeker niet op de laatste plaats gericht op het behouden, van een hoog cultureel niveau. Er waren echter met name de laat ste tijd tekenen van inzinking. Men kan niet tegelijkertijd film en radio de scholen binnenhalen en zich dis- tanciëren van het probleem van de invloed dezer leermiddelen" op de jeugd. Het is noodzakelijk de door stroming vanuit de school tot binnen de beschermende grenzen van de ge zinnen na te gaan en zo nodig te cor rigeren. Ook is het noodzakelijk zich bijzonder scherp voor de geest te stel len, dat men juist dank zij vernieu wingen de jeugd een extra prikkel geeft liet rustig ,.aan te durven" zich zelf te zijn. Als dit allemaal waar is en wie zou daaraan kunnen of willen twij felen? dan is het eveneens waar, dat het beslist niet aangaat om uit bundige uitingen van een dergelijke vernieuwing op zijn zachtst gezegd met een bestraffende culturele vinger na te wijzen. Toch heeft de heer Verhoeven Klemmende vraag Zo zien we het als voorlkomend uit dezelfde plicht noodzakelijk geworden vreugdevol en dankbaar de aandacht te vragen voor dit initiatief van de Nijmeegse studenten. Mr. II. J. Schöl- vinck legde hen op het congres de klemmende vraag voor: Beschouwt de huidige mens zichzelf te weinig als de centrale figuur tussen grootheden als pers, radio en- televisie?" Hij stel de zich de pers voor als een zelfstan dige macht en noemde haar de vorm- ster van de openbare mening. Radio en televisie vergeleek hij met levende wezens van superformaat. Dit deed hij zonder enig bezwaar, zolang ,,er slechts een soort beeldspraak in zou schuilen". Hij waarschuwde, dat de mens zich bij het personficeren van deze grootheden niet moet wegcijfe ren. Dit nu is precies wat we zo gaarne de heer Verhoeven zouden willen voor houden. Hij mag zelfs tegenover de ontzagwekkende duizelig-makende grootmachten de koers niet kwijt ra ken. Hij moet het hoofd koel houden. Vele huiskamers zitten nu eenmaal met het probleem televisie te houden. Het gaat dus niet aan de opvoeders te stellen voor de keuze: cultuur óf tele visie. Dat is geen keuze. Dat is hoog stens een vermoeide uitspraak van een man, die teveel vergroeid is met een geïdealiseerd verleden. Het gaat om cultuur én televisie! Het zou de moeite ten zeerste waard zijn om een onderzoek in te stellen naar de mate, waarin het onderwij zend personeel actief deel kan en deel wil nemen in dat gigantische gevecht om het behoud van onze culturele ver worvenheden. Zijn de leermiddelen vernieuwd en zijn de leraren dienover eenkomstig vernieuwd? Wordt het met name geen tijd om op kweekscho len voor onderwijzers op zo breed mogelijke basis kunstgeschiedenis als verplicht leervak in te voeren? Ont breken de ..bevoegde" leerkrachten? Och, er is zelfs geen „officiële akte" voor dit vak, maar er zijn in ons land beslist bekwame geschoolde krachten te vinden, die bereid en in staat zijn om in de komende jaren de eerste stoot op te vangen. Wellicht raken we hier een punt aan, dat voor de cultuur-politicus Bernard Verhoeven een dankbaar uitgangspunt kan zijn om het gehele probleem in de kern tc gaan aanpakken. Voor de KVP ligt hier naar ons inzicht de mogelijkheid een initiatief te nemen, waarvoor de katholieke Nederlandse opvoeder en de gehele katholieke Ne derlandse jeugd dankbaar zal zijn. (Advertentie) nJvAtsol_Produci_ (Advertentie) Een tienjarige jongen. Robert Strom, heeft in een televisieprogram te New York 64.000 dollar gewonnen door de wortel te trekken uit 4.096.000.000. Het antwoord 64.000 was voor de hand liggend, daar het pro gram ,,de 64.000 dollar vraag" heet. Robert kan de volgende week te rugkomen en proberen 128.000 dollar tc winnen. Als hij verliest behoudt hij in elk geval reeds de gewonnen 64.000 dollar. Maar verliest hij niet, dan kan hij een week later de hoofd prijs van 256.000 dollar in de wach+ slepen. /K BttRvr t* rv/ers vw, ötny ht/L t-j/tr Mtrne air. Van 16 tot 23 maart wordt ten be hoeve van de h.b.s.-en, lycea, gym nasia en kweekscholen voor de derde maal sedert 1955 een Europese teke ningen- en opstellenwedstrijd gehou den. In dezelfde periode wordt door leer lingen van overeenkomstige schoolty pen deelgenomen in België, Dene marken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Luxemburg, West- Duitsland en Zweden. 1 De beste prestatie per school wordt nationaal beloond met de schoolprijs van maximaal f 500.-. Voor de leerling, die het beste op stel van alle deelnemende landen heeft gemaakt, stelt de Raad van Europa een gouden medaille ter be schikking. Per land zijn bovendien enige in ternationale reis-prijzen in het voor uitzicht gesteld. De Groninger politierechter heeft de gebroeders van der V. veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf wegens huisvredebreuk en mishande ling. Het tweetal had, na gebruik van de nodige alcohol, rumoer gemaakt op Eerste Kerstdag in het Corso theater te Leek. Toen ze weigerden gehoor te geven aan het bevel de bioscoop te verlaten, werd de politie ter assistentie geroepen. Het tweetal verzette zich. Een hunner beet daar bij een politieman zo in het linker oor, dat deze een infectie aan het oor kreeg en twaalf dagen zijn werk niet kon doen. De officier van Justi tie had tegen beiden een maand ge vangenisstraf geëist. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant kou men op 7 maart j 1857 de volgende advertentie lezen: De commissie, die zich belast I heeft met liet nemen van voor- 1 lopige maatregelen tot het Op- rigten van eenen Zoülogisclien tuin te Rotterdam, lieeft de eer mede te deelen, dat hare Rogin- S gen met een gunstigen Uitslag i bekroond zijn. I Zij heeft getracht haar plan aan J allen kenbaar te maken, die zij meende dat aan de Oprigting zou- den willen deelnemen; het is ech- ter waarschijnlijk dat zij eenigen, die Deelnemers wenschen te wor- 5 den, onwillekeurig niet heeft be- zocht; verschooning vragende S voor deze onnaauwkeurigheid, neemt zij de vrijheid hen, die J eenige Inlichtingen wenschen te bekomen, of het vooi nemen heb- ben zich onder de deelnemers te rangschikken, uit te noodigen zich vóór den 21sten Maart 1857 te wenden tot een der Leden der j Commissie, die bereid zijn de verlangde inlichtingen te geven en de Inschrijvingen te ontvan- gen. Rotterdam, 7 Maart 1957. S De Commisrie Over het grote bezuinigingsdebat en zijn voorlopige uitkomst zal ik het maar niet te veel hebben. Daar is in de kranten al zo breedvoerig over geschreven. Alles bij elkaar vind ik, dat de Kamer zich ge zien haar betrekkelijke onmacht niet slecht geweerd heeft. Toch is ook weer duidelijk tot uiting ge- komen, hoe de zogenaamde brede- basismeerderheid toch maar een kramakkel geval is, om eens een Vlaams woord te gebruiken. Prin cipieel en praktisch splijten en tel kens kloven open tussen de socia listen en de niet-socialisten. Dat is op verschillende punten het ge val geweest. Het is dan ook geen wonder, rint Professor Oud als lei der van de loyale oppositie zich in zijn element voelde. Hij heeft rechts en links slagen uitgedeehl en ook wel slagen in de lucht, welke voor al de socialistische ..poppen" aan het dansen brachten. Men toonde zich hoogst verontwaardigd, voel de zich beledigd, eiste genoegdoe ning en zo meer. Het zou wel eens leerzaam zijn voor die heren, als ze in de parlementen te Londen en Bonn gingen horen, hoe daar hun oeestverwanlen oppositie bedrijven. Daar is professor Oud nog een zachtmoedig lam bij. Maar het is zó in ons land ge- is liet allemaal zo rustig en kalm, om niet te zeggen tam geworden, dat zo'n oppositie-speech in ouder- wetse stijl afgezien van haar in houd en opvalt en met graagte wordt gehoord. Laat me daarbij toch niet al te kleinzerig zijn, doch van hetzelfde laken een pak terug geven. Zo zie ik het. Jij ook? Het beste, Als ik je brief goed gelezen heb, dan bon jij het wel heel erg met prof. Romme eens, dat het huidige kabinet een „noodkabinet" op brede basis genoemd mag worden. Een kabinet dus met socialisten, katholieken en protestanten, omdat de andere mogelijke oplossing, een zakenkabinet, nog meer onbevre digend zou zijn geweest. In de be stedingsnota kwam duidelijk naar voren, waar de socialistische in vloed lag: in de belastingverzwa- ring voor het bedrijfsleven, die ten worden, dat we een echte oppositie dele door belastingcertifieaten ver- Op de Afrikaanse weide in Blijdor p lopen zebra's, struisvogels en an dere dieren van het zwarte werelddeel broederlijk bijeen. heel weinig gewend zijn geraakt waarbij ik extremen als de commu nisten en Ds. Zandt buiten beschou wing laat. In de geschiedenis van ons parlement kent men die hef tigheid heel goed. En daarbij ston den de socialisten vooraan, waar achtig ook niet altijd mef woonden, die precies op een goudschaaltje waren afgewogen. Hoe hebben ze niet getoornd en geageerd tegen een dokter Knyper, om maar eens één voorbeeld te noemen. Sinds we echter aan brede-basispolitiek doen vangen had kunnen zijn, in de blok kering van 50 miljoen van hetgeen de boeren toekomt voor hun eige- naarslasten, waaraan nota bene nog was toegevoegd een voorwaarde - lijke deblokkering en in het uitgaan bij de kostprijsberekening der boe ren van een minimum-grondrente. Een geëigend middel tot ontwaar ding van de grondeigendom. Tegen die onderdelen en boven dien tesen een te zware belasting der gezinnen richtte zich de ernsti ge kritiek der Kamer, voor wat het laatste onderdeel betreft, gelukkig ook die van de socialistische fractie. Overigens waren er inderdaad, zoals jij het noemde, telkens klo ven die openspleten tussen de so cialisten en de overige partijen, ook de katholieke en protestantse partijen, die aan geestverwanten geen bezwaren in de weg hebben gelegd om in dit kabinet zitting te nemen. Ik wil ook niet ingaan op het re sultaat van het grote debat, wel nog even op de huidige situatie. Laatst schreef ik je al: we zitten daarmee. En we moeten er het bes te van maken, wat we kunnen. Men zal tot elkaar moeten komen nu en ook telkens weer in de ko mende jaren, wil een crisis verme den worden. Een crisis, die vrijwel geen mogelijkheid voor een oplos sing bevat. Zo gezien, is de rege ring door Oud zo verdeeld en zwak genoemd toch niet de dwingeland van de Kamer. Ze zal zich omwille van het algemene be lang wat van de Kamer moeten la ten welgevallen. En dan zien we in 1960 weer verder. Over dié situatie sneculeer ik nu nog maar liever niet. Wel onderschrijf ik tenslotte nadrukke- iiik, wat je in het begin va,n je hrief over de Kamer op dit, ogen blik stelde, nl. dat haar z e. on macht maar betrekkelijk bleek te zijn. Met hartelijke groet t.t. P.S. Met jou ben ik van oordeel, dat de heren ministers niet ai te gevoelig moeten zijn tegenover de oppositie van de heer Oud. En wat nrof. Oud zelf betreft, hij heeft de Kamer onderhoudend bezig gehou den. Al had hij zich wel wat kun nen beperken, wat de duur betreft in de demonstratie van zijn talen ten als oonferencier.

de Stem | 1957 | | pagina 9