KING'S CROSS ^23 De schat van Matabonga Pagblad ÜBkSïcw MENING EN COMMENTAAR "6 fcfrw Verscherping van anti godsdienstige politiek Nieuwe garantieprijzen melk, tarwe en suiker AT EEN ONDERLIJKE ERELD ONZEKERHEID PRODUKTIE EN LUXE DUITSERS EN W.-AFRIKA LASSIE HAVERMOUT RADIO Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Ceta Bever 10 TWEEDE BLAD DONDERDAG 14 MAART 1957 JÊf Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! Prof. dr. Casimir overleden Je proeft het iedere dag. Kerk en Staat in Oost-Duits/and Door trein gegrepen en gedood Communistische machtsontplooiing in Azië door CEORCE F. WORTS TELEVISIEPROGRAMMA Staat van. beleg in Thailand opgeheven T.V.-toestellen voor oorlogsslachtoffers ■pEGENOVER de uitslag van het grote bestedingsdebat zit ieder een een beetje onwennig te kijken. Welke waarde moet men hechten aan de gevallen beslissingen? Con creet is, dat de melkprijs niet met tien maar met zes cent wordt ver hoogd. Concreet is ook, dat de te verwachten belastingverhogingen aan een termijn waarschijnlijk twee jaar zullen worden gebon den. Voor het overige echter blij ven de gevaren en onzekerheden bestaan. Het staat, ook na de ver zachting van de melkprijsverhoging nog helemaal niet vast, dat de stij ging' van de kosten van levenson derhoud binnen de grens, door de vakbeweging gesteld, zal blijven. Uiterst onzeker is verder, of bij de nieuwe lasten, welke het bedrijfs leven te dragen krijgt, de toezeg ging tot medewerking aan de prijs- stabilisatie houdbaar zal blijken. Terzake van de blokkering van 50 miljoen voor de landbouw heeft de gevallen beslissing weinig positieve waarde. Immers, de tegenstem van het grootste deel der K.V.P.-fractie tegen de motie -Biewenga betekent slechts, dat ze het volgend jaar wil afwachten, wanneer de blokke ring actueel wordt. Dan wil ze na der nagaan, of de financiële om standigheden tot deze blokkering nopen. Helemaal onzeker is het ook, hoe de handhaving van de melkprijs- steun ten bedrage van 60 miljoen gulden zal worden gecompenseerd. Er zijn er, die nu concluderen, dat het middel van verdere belasting verhoging nu feitelijk van de baan is. Doch in de bewoordingen van de thans aangenomen motie kan men voor die uitleg geen steun vinden. Er is nu beredeneerd, dat de oorspronkelijke motie andere middelen dan bezuiniging niet uit sloot. Ze was dan toch wel slecht geformuleerd, want niet alleen de regering, maar ook tal van bladen hebben dit er wel in gelezen. Zo tekent de nadere „verduidelijking" toch wel iets van een terugtocht. „Het Vrije Volk" stelt dan ook triomfantelijk vast: Voor zover (door bezuiniging) de gelden niet mochten worden gevonden, heeft de regering de handen geheel vrij om eventueel ten behoeve van de melk- subsidie noodzakelijke belastingver hoging te kunnen voorstellen. Gezien de breedvoerige betogen van de heer Hofstra, dat bezuiniging op het overheidsbudget op korte termijn toch zo vreselijk moeilijk is en dat betere efficiency nog bestu deerd moet worden, vrezen we met °rote vreze, dat de benodigde gel den hierdoor niet op tijd zullen ge vonden worden. Moet de Kamer dat dan maar aanvaarden en een aan vullende belastingverhoging tóch slikken? We voorzien in de naaste toe komst nieuwe moeilijke debatten. £)E bestedingsbeperking is nodig, omdat de consumptie sneller is gestegen dan de produktiviteit. Men gaat dus de consumptie afrem men, om de produktiviteit gelegen heid te geven deze weer in te halen on misschien zelfs voorbij te stre ven. Daarom is er echter in alle de batten zo weinig aandacht besteed aan mogelijkheden, om de produk tiviteit op te voeren? Daar zullen we het toch per slot van moeten hebben, als we straks de weg van de welvaartsverhoging opnieuw willen betreden. In het jongste kwartaalbericht van de Nederland se Handel Maatschappij worden daaraan belangwekkende beschou wingen gewijd. In een dynamisch tijdperk, waar in plastics, synthetische vezels, elek tronica. automatisering en atoom energie een nieuwe industriële re volutie schijnen te bewerkstelligen, zou een aan banden leggen van de investeringen, anders dan bij wijze van incidentele aanpassing, zoals die nu door de S.E.R. is aanbevolen, een averechtse uitwerking kunnen hebben, aldus dit betoog. Waaraan echter wordt toegevoegd, dat pro- luktiviteitsverhoging niet slechts 'n kwestie" van machines, arbeidsbe- kwaamheid, organiseren, sparen en investeren is; het is ook een kwestie van mentaliteit. De produktiviteit hangt mede af van psychologische grootheden. En dan wijst het kwar taalbericht erop, dat in Nederland onze voorkeur voor een hoge pro duktiviteit wel eens gedwarsboomd wordt door onze voorkeur voor de perfectie. Het streven naar perfectie kan soms leiden tot luxe-uitvoeringen en het treffen van speciale voorzie ningen, waarvan de voordelen zeer duur worden betaald of ook tot ver vangingen, waarbij men zich af vraagt of de nadelen van een min der snelle of grondige vernieuwing niet zou hebben opgewogen tegen de hoge kosten, die men nu heeft gemaakt. Dit geldt vooral voor de publieke investeringen. We geloven, dat minister Hofstra met deze vingerwijzing uit het groot-zakenleven zijn voordeel zou kunnen doen. Perfectionisme en lu xe-uitvoeringen, wie heeft ze in nieuwe openbare gebouwen en dien sten nooit gezien? "yWAALF Duitse zakenlieden en zes Franse regeringsambtenaren gaan te beginnen in Dakar 'n rondreis maken door de Franse ge bieden van equatoriaal en West- Afrika. De zakenlieden, die het Duitse bedrijfsleven vertegenwoor digen, zullen op die wijze in staat worden gesteld de investeringsmo gelijkheden voor deze gebieden te onderzoeken. De belangstelling, welke Frank rijk tijdens de onderhandelingen over de gemeenschappelijke Euro pese markt opeiste voor zijn over zeese gebiedsdelen, was oorzaak van bezorgdheid en ook van wrijving tussen de partners. Deze voelden er niets voor op enigerlei wijze te wor den betrokken in de Algerijnse kwestie. Frankrijk beschouwt haar wel als een binnenlandse Franse aangelegenheid, maar de Arabische landen denken er heel anders over. Men mag evenwel niet onder schatten, wat de Fransen voor hun Afrikaanse gebieden op het pro gram hebben staan. Er bevinden zich daar belangrijke ertsvoorraden o.a. ijzer, wolfram, uranium, man gaan en olie. De exploitatie ervan is een middel om Europa, dat gebrek heeft aan die grondstoffen, door Europese samenwerking meer on afhankelijk te maken van zijn vroe gere „koloniale" gebieden. Wellicht valt er over te praten om de Duitsers, die beter in de con tanten zitten dan Nederland, op soortgelijke wijze te interesseren voor Nederlands Nieuw-Guinea, Overigens dient men er zich van verzekerd te houden, dat de Duit sers zich voor hun eventuele dien sten behoorlijk zullen laten betalen. (Advertentie) In Voorburg is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden prof. dr. R. Casimir, de grondlegger van het schooltype lyceum. Prof. Casi mir, die 79 jaar is geworden, was ge boren te Kollum. Van 1896 tot 1899 was hij onderwijzer te Groningen en Sappemeer, daarna leraar aan een cursus voor de hoofdakte en aan de kweekschool te Groningen. Inmiddels was hij letteren en wijsbegeerte gaan studeren aan de rijksuniversiteit te Groningen, waar hij in 1910 promo veerde. In 1918 werd hij hoogleraar aan de rijksuniversiteit tte Leiden en in 1919 rector van het eerste ly ceum hier te lande, het Nederlands lyceum te 's-Gravenhage. De oprich ting van dit schooltype had hij voor bereid in samenwerking met de peda goog Jan Ligthart. Tot 1930 is prof. Casimir rector van het Nederlands lyceum geweest. Prof. Casimir heeft zich mede grote bekendheid verworven op het gebied van de drankbestrijding, voorts sprak hij regelmatig voor de VPRO en was hij actief op het gebied van de volks universiteiten. Het is gezellig en behagelijk thuis. Iedereen geniet van- de intieme Zondagmorgen, van hun koffie cnvan hun lievelingssigaret, waarvan ook zij zeggen: De overeenkomst, die de Westduit- se regering met de katholieke en pro testantse kerken heeft getroffen voor de zielzorg onder de leden van het Westduitse leger, is voor de Oost- duitse regering aanleiding geworden tot een verscherpte anti-godsdienstige politiek. Maandag werd de protestantse bis schop van Berlijn, dr. Otto Dibelius, president van de Raad der Evangeli sche Kerk om de overeenkomst tus- tot Oost-Duitsland ontzegd. Deze maatregel volgt onmiddellijk op het besluit der synode van de Evangeli sche Kerk om de overenekomst tus sen deze Kerk en de Westduitse re gering te ratificeren. Tegelijkertijd melden de Oostduitse bladen, dat een nieuw bureau voor kerkelijke zaken is opgericht en de communist Werner Eggerath tot hoofd ervan benoemd is. Dit bureau staat uitsluitend ten dienste van de Ministerraad. Naast dit ministeriële bureau bestaat reeds langer het re geringsbureau voor kerkelijke zaken, waarvan Otto Nuschke, leider van de Oostduitse Christen-Democratische Partij, het hoofd is. De oprichting van het tweede bureau onder Egge- Gisterenmorgen is de 54-jarige leer- bewerker A. de K., uit Oisterwijk bij het passeren van de spoorlijn Til- burg-Eindhoven, door een trein ge grepen en op slag gedood. Het slacht offer, dat geestelijk gestoord was, was gehuwd en vader van twee kin deren. rath is symptomatisch voor de ver scherping der politiek. Terzake kun- digen zijn van mening, dat de toena deringspolitiek der Oostduitse rege ring. die dateert van de opstand van 17 juni 1956, plaats maakt voor een hardere politiek. Zij zijn bevreesd dat de eenheid in de Evangelische Kerk, die tot nu toe ondanks vele moeilijkheden behouden kon blijven, binnen zeer korte tijd het mikpunt van zware aanvallen zal zijn. De ministers van de acht ZOAVO- landen, die te Canberra drie dagen in conferentie bijeen zijn geweest, heb ben in een slotcommuniqué gezegd, dat de militaire kracht van commu nistisch China en Noord-Vietnam voortdurend wordt uitgebreid. Het zo genaamde „vredesfront" in Azië is in werkelijkheid een front van miljoe nen gewapende mannen. Ook al hebben de communisten thans uit tactische redenen besloten druk uit te oefenen met andere dan militaire middelen, dit betekent niet, dat zij niet zullen proberen gebruik te maken van zwakke punten in de militaire paraatheid van de ZOAVO, aldus het communiqué. De minister van Landbouw heeft thans garantieprijzen voor de land bouw vastgesteld voor melk (melk prijsjaar november 1956-november 1957), tarwe en suiker (voor oogst 1957). Voor tarwe zal in het oogstjaar 1957 de garantieprijs f 28.50 per 100 kg bedragen bij een vochtgehalte van 17 pet. (Garantieprijs oogst 1956: f 26.30). Voor suiker zal in het oogstjaar 1957 de garantie f 58.70 per 100 kg bedragen. Deze suikerprijs, aldus de minister, stelt de suikerfabrieken in staat een bietenprijs aan de teler te betalen van ongeveer f 51.15 per 1000 kg. Het Landbouwschap achtte het gewenst bij dit prijsniveau enigerma te tegemoet te komen aan de zeef grote kostprijsverschillen tussen de diverse landbouwgebieden. Daartoe (Advertentie) stelde het voor in gebieden waar de kostprijzen het hoogst zijn (in o.a. nog nader aan te wijzen zandgebie den), de mogelijkheid te scheppen tot het verlenen van een toeslag. Deze toeslag moet dan worden bekostigd uit inhouding* van f 0.50 per 100 kg suiker, wat overeenkomt met circa f 0.66 per ton bieten, en zal dan on geveer f 3.50 a f 4.- per 1000 kg bie ten kunnen bedragen. Voor melk, waarvoor de garantie prijs tot november 1956 23 cent per kg bedroeg met een toeslag voor de zandgebieden van 1.7 cent en voor de overgangsgebieden van 0.85 cent en met een verrekenprijs van 26 cent, is de gemiddelde garantieprijs voor alle melk thans berekend op 28.4 cent per kg melk met 3.7 pet vet, gele verd in het melkprijsjaar november 1956-november 1957. Op verzoek van het Landbouwschap zal deze gemid delde prijs echter gedifferentieerd worden toegepast. VERKLARING In Milwaukee is de heer Archie Ransom tot een boete veroordeeld wegens dronken schap achter het stuur. De bon was hem gegeven door een vrouwelijke politieagent en daarom kwam er nog een extra bpete op. Onze Archie had namelijk heel het boekje van de agente volgeschreven met de zin: ,Jk hou van je". Volgens zijn zeggen moet hij een beetje in de war geweest zijn. „Ik heb zeker aan mijn vrouw gedacht en dan krijg je zulke dingen", zei hij. Roven lukte echter daverend, want terwijl technici het apparaat in orde maak ten. dronk Allymon alle klaar ge zette wijn. wodka, whisky en jene ver op. Daar dit alles ongecontro leerd gebeurde, kon het toestel niet anders registreren, dan dat Allymon verschrikkelijk zat was. De omstan ders konden dat trouwens met het blote oog ook wel vaststellen. Rruid De dag. nadat de heer Marele uit Holtville in C'alifornië in het huwe lijk was getreden, nam hij zijn jonge bruid mee voor een autotocht. De wagen lieu ergens vast en Marele toonde zich een edelmoedig echtge noot: Hij wandelde 'n kilometer of wat voor hulp. Toen hij daarmee te rug keerde was de auto verdwenen en zijn bruid eveneens. Marele vond haar de volgende dag terug in Date City, een stad in de buurt. Zijn jon ge vrouw vertelde, dat tijdens zjjn afwezigheid een knappe en vriende- De heer Cox uit het Australische jjjke man was |angs gekomen, die Stanthorpe werd op heterdaad be- ,]c au,0 ujj ,je modder had weten te trapt, toen hij in een juwelierszaak krijgen en haar vervolgens had uit zijn slag aan het slaan was. Hij werd £enodigd voor een uitstapje in Date naar de gevangenis vervoerd, waar city Daarin had zij maar toege- zijn vrouw even later kwam vertel- stemd. len, dat een (andere) dief tijdens zijn afwezigheid hij hem thuis had ingebroken. Cox mocht even gaan kijken naar de schade, maar werd toen weer achter slot en grendel gezet. „Er is niemand meer te ver trouwen", klaagde hij. Vrijwilliger In Hot Springs wilde men een nieuw apparaat beproeven, waarmee zou zijn te zien hoe dronken iemand is. Van de (drieduizend) vrijwilli gers. die zich als proefkonijn be schikbaar stelden, werd de heer Allymon uitgekozen. De proef mis- Pas op! Niet vloeken! Denk om de kinderen! (Advertentie) Het beste onfbi/f in de kortste tijd! 18.00 Gram. 18 10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 v.d sold. 19.00 Nws 19.40 Volkszang 20.00 Symf. ork. sol. 20.45 Kunstkaleido- scoop 21.00 Symf. ork 22 00 Nws 22.10 Nieuwe klanken, 22.30 Vol'ksmuz 22.55 —23.00 Nieuws. TOOK DU1ZETO EN ÉÉN DOELEIMDEM VRIJDAG 15 MAART HILVERSUM I 402 m.: VARA 7.00 Nws 7.10 Gym., 7.23 Gram. 8.00 Nws, 8.18 Gr. 8.50 v.d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 School radio VPRO 10.00 Avonturen met kinde- ren'\ caus, 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20' Orgel' en zang. 10.40 V. d. kinderen. AVRO 11.00 v.d. kleuters. 11.10 Omr.ork. 11.45 Andere golflengte a. u. b. caus. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.2)5 Lichte muz 13.55 Beursto. 14.00 Or- gelconc. 14.25 ,.Üit de dagen van Es ther'', hoorsp. 14.45 Pianorecital. 15.15 Gevar. progr. VARA: 16.30 Muz, caus. 17.05 v. d. jeugd. 17.35 Lichte muz. 18.00 Nws 18.15 Act. 18.20 Verzpr. 18.50 De puntjes op de i. caus. 1.9.00 v.d. kleuters 19.10 „De satelliet Hoogvliet", klankb. VPRO: 19.30 ,.Wat geloven Vrijzinnig Protestanten?" 19.50 Ber. 20.00 Nws 20.05 Causerie: Oudheidkunde van Pa lestina. 20.20 Voordracht 20.35 Ronde v. België, caus. 20.45 ,,Het gezin als levenscentrum" caus. - VARA: 21.00 (Dansmuz. 21.40 Leert uw landgenoten kennen. 22.10 Buitenl. overz. 22.25 Ritm. muz. VPRO 22.40 ,,Zorg om de mens" caus. 22.50 Avondtij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24 Kamerork. HILVERSUM H 298 m. NCRV 7.00 Nws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 idem 9.00 v.d. zieken 9.25 v.d. vrouw 9.30 Gram 9.45 Omr.ork. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgel, 11.30 Gram. 12.00 Pianorec 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Vo caal ens. 12.53 Gram. of act. 18.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en koor. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.45 Kamer- mur. 15-15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinb-praatje. 16.15 Piano, viool, altviool en cello 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor, 17.40 Beursber. 17.45 voor de jeugd, 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Kon. Mil. Kapel 18.50 Cursus Openbaar Kunstbe zit. 19.00 Nws en weerb. 19.10 Regenngs uitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. Serie: Bouwen in de winter. Slotbe schouwing over de verletbestrijding. 19.20 Emigratierubriek: Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Concertork. en so liste. 20.45 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 21.20 Filharm. ork., koor en sol. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid 23.45- 24.00 Gram. BRUSSEL 324 m.: 12.00 Gram 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws 13.11 Gram 14.00 Schoolradio 15.45 Gram 16.00 Koersen. 16.02 Muziek en dans, 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz, 17.45 Duitse les 484 m.: 12.00 Gevar muz. 13.00 Nws. 13-10 Omr. ork. 14 00 Hoorsp 15.30 Gram. 16,05 Dansmuz, 17.00 Nws 17.10 Gram. 18.00 v.d. sold. 18 39 Gram 19.30 Nws. 20.30 Oude muz. 21.20 Literair pr, 22.00 Nws 22.35 Chansons 22.55 Nws. 19.00 Rebus 19.30 Nws 20.00 Schipper naast Mathilde 20.40 Documentair film- pr 2.1.05 Nieuwe films 21.35 Feuilleton, 22.00 Zangrecital 22.15 Nws. en. journ. (Advertentie) Radio-Bangkok heeft dinsdagavond gemeld, dat de op 2 maart afgekon digde staat van beleg is opgeheven. Maarschalk Sarit Thanarat, de Thai- landse opperbevelhebber, heeft het leger, de politie en de bevolking ver zocht met de autoriteiten samen te werken ter handhaving van de rust en orde. 24) Toch hield ze grimmig vol. Ze pro beerde elke mogelijke combinatie die maar bedenken kon, nu 'ns voet voor voet, dan weer met grote passen de afstanden bepalend. Bij haar onder zoekingen vond ze hier en daar gaten, die Jack Benders, naar ze veronder stelde gegraven had bij zijn vruchte loos onderzoek naar de tinnen kruit hoorn. Na drie dagen moest ze er kennen, dat ze verloren had, maar het zoeken was een obsessie voor haar geworden. Ze sliep slecht en bij beetjes. Ze droomde telkens weer dat ze de schat gevonden had. Ze zag in haar dromen plekjes, waar ze nog niet gezocht had en waar ze hem vast cn zeker vinden zou, maar telkens bleken die dromen bedrog te zijn. Iedere morgen ging ze vol vuur en werklust aan land en kwam Tara haar met de spade tegemoet en gin gen ze erop uit, om haar nachtelijke ingevingen en bedenksels in daden om te zetten. En elke dag zorgde Benders er voor, dat ze elkaar ontmoetten. Hij was altijd even koel, zelfverzekerd en spottend en grijnslachend bracht hij haar telkens onder het oog, dat de preferente aandelen van Jack Ben ders weer vijf procent gestegen wa ren en zij van haar kant hield hem dan voor, dat volgens de door haar ontvangen beursberichten de gewone aandelen van Jack Benders nogmaals vijf punten gezakt waren. Toch begon ze er hinder van te krijgen. Het liet haar niet koud. Het was niet te loochenen, dat ze in el- kaars macht en afhankelijk van elkan der waren, maar Jack Benders hield nog steeds een voorsprong op haar. Zij was wel een handig zakenvrouw- tje en gewend aan de sluwe streken, die slimme handelslui vaak uithaal den, maar Jack had tc veel op haar voor. En haar ergste vijand was wel haar ongeduldige verlangen om de schat te vinden en ermee naar haar overgrootmoeder terug te keren. Daar bij kwam dat ze hoe langer hoe gro ter hekel aan Jack Benders begon te krijgen. Hij was een aantrekkelijke jongeman, hij was echt aardig en vermakelijk, maar toch, wat had ze 'n afkeer van hem gekregen! Zijn tactiek deed haar denken aan de ver fijnde martelingen, die de Nazi's hun slachtoffers aangedaan hadden. 's Nachts na de derde dag sliep Li- da zo goed als niet. Volgens de door haar aan Benders gestelde voorwaar den zeer edelmoedige voorwaar den zou zijn aandeel in de schat tot niets geslonken zijn, terwijl vol gens zijn allerbespottelijkste voor waarden, haar aandeel tot dertig pro cent zou zijn teruggelopen. Ze kreeg die nacht geen enkele goede inval. Ze zat echter in het nauw. Ze vond het verschrikkelijk dit te moeten bekennen, doch ze kwam plotseling tot het duidelijke be sef, dat Benders haar tenslotte toch kapot had gemaakt. En dat kwam hoofdzakelijk door haar gejaagdheid en begeerte. Ze had alle mogelijke reden om die kruithoorn te zoeken en graag te vinden. Ze verlangde er naar, de vreugde van grootmoeder te zien en getuige te zijn van haar opgetogenheid, omdat ze nu in de mogelijkheid kwam te verkeren, om al haar plannen tot restauratie van het oude huis en van het familie vermogen te verwerkelijken. Het huis zou van de top af hersteld en opge knapt worden en de omliggende gron den zouden keurig in orde worden ge bracht. Vader en moeder konden in Arizona gaan wonen en de kinderen zouden alles krijgen, wat ze nodig hadden en ver-angden, binnen rede lijke grenzen dan altijd! Alles, wat ze met zoveel volharding nagestreefd had sedert de dag, dat haar vader niet meer kon werken zou ze nu in vervulling zien gaan. Haar routine op het kantoor van Blake, Randson en White opgedaan, .had haar de waarde van het geld leren beseffen. Wat haar vroeger een enorm fórtuin had toegeschenen, was nu geen enorm fortuin meer voor haar. Al zou de waarde van de schat zelfs tweehonderdduizend dollars be dragen. dan zou ze dat geld nog hard nodig hebben. Ze had er niets geen zin in, dit te delen met die avontu rier. Hij moest tevreden zijn met wat hij van haar kreeg. Voor hem betekende het in geen geval, noch praktisch, noch uit gevoelsoverwegingen, wat het voor haar betekende en toch had hij d'r juist daarom het onderspit doen delven. Tot vannacht toe. had ze zich zelf weten te beheersen en was ze redelijk verstandig, onbevreesd en slim geweest, maar nu keerde zij zich tegen zichzelf. Ze werd bang. En naarmate de nacht verstreek, werd ze steeds wanhopiger. Tegen de morgen voelde ze neiging zich ge wonnen te geven. Ze hield zichzelf voor, dat ze dwaas was geweest om het voorstel van Benders op de dag van haar aan komst niet te aanvaarden. Het was geen mooi voorstel ge weest, maar het was in elk geval heel wat beter dan de dertig procent die hij morgen bood. Ze besloot dat oorspronkelijke voor stel alsnog aan te nemen en een einde te maken aan die bespottelijke strijd tussen hun beider wil. Een half ei, zo dacht ze, is toch altijd nog beter dan een lege dop. Dat besluit luchtte haar op en ze viel eindelijk in slaap. Ze was tot een billijke beslissing gekomen en zou die de volgende morgen ten uitvoer leggen. Lida zag hem alleen langs het strand lopen, toen ze klaar was met haar ontbijt op de Bloem van Ha waii". Ze dronk haastig haar laatste kop koffie leeg en roeide naar het strand in de sloep. Hij zag haar aankomen, keek la chend naar haar onhandig gedoe met de riemen en vervolgde zijn wande ling langs het strand. Ze moest een eindje hard lopen om hem in te ha len. Ze wilde graag kalm, koel en zakelijk zijn bij dit kritieke onderhoud Toen ze hem eindelijk ingehaald had, was ze echter bezweet, gejaagd en onrustig. Hij rookte een pijp en zag er uit als iemand, die geen zorgen kent. ..Goede morgen, Lida", zei hij op joviale toon. ,,Wat 'n prachtdag van daag vindt je ook niet? Die tropische zonsopgang is wel in staat, iemand dichterlijk te stemmen." ,,Ja, vind je ook niet?" antwoord de Lida, trachtend tegelijkertijd aar dig, kalm, koel en beheerst te zijn. Hij keek haar aan met koele ver genoegde blik. ,,Ik kan wel raden, wat je tegen me zult zeggen," zei hij met zijn zachte lachje. ,,Je komt vertellen, dat je alles nog eens goed overdacht hebt en dat het geen zin heeft nog langer koppig en hardnekkig te blij ven; en je wilt me vertellen, dat je bereid bent mijn aanbod van de eer ste dag te aanvaarden en half om half te delen". Hij nam zijn pijp uit zijn mond en glimlachte op zijn eigenaardige ma nier met de lippen stijf opeen, zo dat zijn tanden niet te zien kwamen. ..Niet afdingen, schat, niet sjache ren! Vanmorgen is je aandeel eigen lijk tot dertig procent geslonken." Ze was woedend, dat ze hem had kunnen slaan. Zijn brilleglazen glinsterden. ,.Ik wil je niet op stang jagen lieve kind," zei hij, „maar probeer er nu eens verstandig over te denken. Je bent nu eenmaal zo'n dom kindje, dat weet je ook wel. Denk eens aan die bus met al die prachtige diamanten saf fieren en smaragden. Het is een for tuin! Dertig procent zou op zichzelf al een groot vermogen zijn. Neèm het nu eens redelijk op, Lida. Het is toch bijna een derde. En een derde is heel wat Lida!" „Schurk, dat je bent!" riep ze woedend uit. Hij lachte stilletjes voor zich heen. Nog nooit had een lachje haar zo woedend gemaakt als dit van hem, dat zo vaderlijk en toch zo spottend, zo in en in gemeen klonk. Zo afgrij selijk wreedaardig! „Lida, Lida," zei hij op berispende toon, „weet je op wie je nu in wer kelijkheid zo boos bent? Niet op mij beste meid. Op jezelfomdat je zo dom en koppig bent geweest!" De vereniging van oud-internatio nals heeft besloten ten behoeve van het „bungalow-plan" (Doorn) voor iedere bungalow een T.V.-toestel ter beschikking te stellen. Dit heeft te betekenen dat 14 T.V.-toestellen voor de veertien bungalows en een T.V.. toestel voor het moederhuis, ten be. hoeve van de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers ter beschikking worden gesteld. Het bungalow-plan wordt gefinan# cierd door middel van de lopende financiële actie: „Appèl". Zijn koude vissenogen staarden haar ijzig aan. Lida klemde haar tanden opeen en balde haar vuisten. „Een verstandig meisje voelt heel goed, wanneer ze overwonnen is", vervolgde hij gemoedelijk. „Ik heb je altijd voor een verstandig meisje aangezien. Maar dat ben je niet, Li da. Je bent een koppig, hardnekkig, verwaand nest. En zoals ik al eer der gezegd heb, je bent een domkop je". Hij had pret in haar houding. „Morgen zakt je aandeel tot vijf en twintig procent. En dat laat je gebeuren! Omdat je trots, of je kop pigheid of de hemel mag weten, wat het is, jou meer waard schijnt te zijn dan diamanten, saffieren en robijnen. Je vecht niet voor 'n recht vaardige zaak, Lida, je vecht voor een domheid! Je bent niets anders dan een klein meisje, dat huilt en kermt en stampvoet en overstuur raakt, omdat je de hele pot jam niet krijgt". Lida's woede verkeerde plotseling in een toestand van koele bedaard heid. Haar verstand kreeg weer de overhand op d'r gevoelens en be gon te werken. Hl zei al die dingen niet om haar te bewegen, zijn schan delijke termen te aanvaarden; hij zei dat alleen maar, omdat het hem een laag genoegen verschafte, haar wan hopig te zien tegenstribbelen. ^Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5