Geen Belgisch standpunt over het Moerdijkkanaal totkoifi Israël vroeg V.S. om interventie Indonesisch kabinet geeft mandaat terug John B. opnieuw gearresteerd P.T.T. OYER DE HELE LINIE DUURDER Het verkeer nam weer meer Nederland neemt vrijheid voor uitvoering werken in west Noord-Brabant Britten uit Jordanië Vandaag staat van oorlog? Lokale en interlokale brieven beide een dubbeltje DAGBLAD VOOR Verklaring van minister Luns Russische troepen in Oost-Duitsland noodzaak, zegt Tass Lag ern temperaturen De inkrimping van liet Engelse leger Commandanten der troepen alle in Djakarta bijeen Ook bestuur van Alliance geschorst Drukwerk van 2 op 4 cent per 50 gram 97e JAARGANG No. 22402 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr R. M. L. de Kechtei. V. V. M Veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn pi ija bij vooruitbet. f 6.5Ü p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl bij niet postbestelU f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 27884J V""r Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f Ó.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m exlia. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULS1, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBUKG, Nieuwstraat 41, Tel. no. o5 .of*. Bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken in de Eerste Kamer heeft minister Luns gisterenmorgen mee. gedeeld, dat de Belgische regering, voor. namelijk in verband met de te verwachten grote veranderingen, die het Deltaplan in de tussenwateren zal aanbrengen, op dit ogenblik geen standpunt wil innemen in- zake de aanleg van een kanaalverbinding tussen Antwerpen en het Hollands Diep. Op Belgisch verzoek zal de verbinding van Gent met de Westerschelde nader in ogen. schouw worden genomen In principe kan echter ten aanzien van deze kwestie de slui ting van een verdrag in het oog worden ge. nomen. Ten aanzien van de opheffing van de zogenaamde Stop van Ternaaien kan worden overgegaan tot sluiting van een ver. dragovereenkomstig het advies Steenber. ghe.Van Cauwelaert. „De Nederlandse regering heeft verklaard, dat van Neder landse zijde eerlang een aanvang zal worden gemaakt met de dringend noodzakelijke werken, die in het westelijk deel van Noord-Brabant dienen te worden uitgevoerd. Voor mijn ambt genoot van Verkeer en Waterstaat bestaan thans geen redenen van internationale aard om de uitvoering van deze werken geen doorgang te doen vinden. Door deze werken zal de plaatselijke situatie waarschijnlijk zo veranderen, dat het advies van de heren Steenberghe-Van Cauwelaert te dier zake niet langer aan de werkelijkheid zal beantwoorden. Mocht de Belgische regering t.z.t. tot de overtuiging komen, dat de Deltawerken de thans bestaande vaarweg in ongunstige zin hebben ge wijzigd en indien België derhalve zich omtrent de Antwerpen-Rijnverbinding hernieuwd tot Nederland zou wenden, dan zou aan eventuele besprekingen terzake de dan bestaande feitelijke situatie ten grondslag liggen." Minister verduidelijkt In tweede termijn gaf de minister nog een nadere verklaring met be- HET FRANSE kabinet heeft premier Mollet gemachtigd de vertrouwens kwestie te stellen tijdens het debat over de algemene politiek van de re gering, welk debat vandaag in de na tionale vergadering begint. EEN NIET-BLANKE, die in zijn huis in Londen door een politieman inzake een overval werd ondervraagd, trok onverwachts een mes en stak de on dervrager neer. Hij barricadeerde zijn kamer en doorstond zeven uur lang een beleg van politie, brandweer en soldaten, voor zich over te geven. IN WEST-DUITSLAND zullen wel licht binnen afzienbare tijd vele ver keersborden overbodig worden door de toepassing van gekleurde rijbanen. Het beton wordt met gekleurd cement vermengd. EEN TANKVLIEGTUIG van de Ame rikaanse luchtmacht wordt tussen To kio en het eiland Wake vermist. Er zijn tien man aan boord. EEN DAKOTA van de Indische lucht vaartmaatschappij is op een oefen- vlucht even buiten New Delhi neer gestort. Twee inzittenden van het toe stel en drie mensen op de grond kwa men om het leven. LODOVICO BENVENUTI, voormalig Italiaans staatssecretaris van buiten landse zaken, wordt als opvolger ge- noemd van de overleden secretaris generaal van de Raad van Europa, Leon Marchal. GROOT-BRITTANNIë heeft erin toe gestemd het aantal van zijn soldaten £P Malakka (thans 12.000) met de helft te beperken. VAN 1 APRIL af zal in België het bedieningsgeld in de hotels en restau rants (voor zover deze niet vermelden dat de bediening in de prijs is inbe grepen) van tien op vijftien procent worden verhoogd. In Brussel, Antwer pen, Luik, Charleroi en Gent zal er een minimum van 12% zijn. Dit geldt niet voor de cafés. trekking tot hetgeen hij over de Rijn- Scheldeverbinding had gezegd. Dit achtte hij vooral nodig, omdat de heer Vixseboxse uit zijn betoog be luisterd zou hebben, ,,dat de oude Moerdijkplannen definitief van de baan zouden zijn." ,,De zaak ligt ietwat genuanceer der", aldus minister Luns. Hij ver volgde: „Toen het rapport-Van Cauwelaert- Steenberghe verscheen, was in dat rapport uit de aard der zaak geen rekening gehouden met de inmiddels zijdens de Nederlandse regering ont wikkelde denkbeelden en plannen, die onder de naam Delta-plan be kend zijn. Het is te begrijpen en ook te billijken dat de Belgische regering zich op het standpunt heeft gesteld, dat noch België noch Nederland met zekerheid weet, hoe in feite de situ atie na afloop van de Deltawerken zal zijn. Van Nederlandse zijde wordt ik geloof, terecht het standpunt ingenomen, dat dan de tegenwoordige verbinding tussen Antwerpen en de Rijn zal zijn verbeterd. Niet ongelimiteerd wachten De Belgische regering hoopt dat ook, maar zegt: ik ben daar niet ze ker van. Het standpunt van de Bel gische regering is dus, dat Neder land moeilijk kan vragen aan België om thans definitief een uitspraak te doen over het kanaal, zoals dat door de heren Steenberghe en Van Cauwe laert is voorgesteld in hun rapport, want, zoals van Belgische zijde wel eens wordt gezegd: Men heeft aan een prachtig kanaal niet veel, als er geen schip doorvaart, omdat de an dere verbinding nog zo goed of goed koper is. Van de andere zijde kan de Ne derlandse regering niet een onge limiteerde tijd blijven wachten, totdat België al de factoren en al de bewijzen heeft, hoe zich de route tussen Antwerpen en de Rijn heeft ontwikkeld. De Nederlandse regering heeft be halve natuurlijk de verplichting, die zij al sinds de originele verdragen van afscheiding tussen Nederland en België op zich heeft genomen, dat de Antwerpen-Rijn-verbinding blijft, zo al zij is en dat de Nederlandse rege ring moet zorgen dat zij even goed blijft, al lang op het oog in west- Brabant werken uit te voeren. Basis: feitelijke situatie Wanneer de Belgische regering zegt: op dit ogenblik kunnen wij nog geen definitieve beslissingen nemen, is de Nederlandse rege ring verplicht te zeggen: Wij zul len werken uitvoeren, die waar- Het Russische persbureau „Tass" heeft de tekst gepubliceerd van de dinsdag jl. te Berlijn door de Sowjet- russische en Oostduitse ministers van buitenlandse azken, Gromyko en dr. Bolz, getekende overeenkomst betref fende het legeren van Sowjetrussi- sche troepen in Oost-Duitsland. Hierin wordt verklaard dat de Sow- jetrussische troepen zich „niet in zul len laten met de binnenlandse aange legenheden van Oost-Duitsland of met zijn maatschappelijke en politieke le ven". Over elke wijziging in de sterk te der Russische troepen of verplaat sing hunner bases moet door de Oost duitse en Sowjetrussische regeringen worden beraadslaagd. Voor het houden van oefeningen door de Russische troepen zal met de bevoegde Oostduitse autoriteiten over leg worden gepleegd. De Sowjetrussische militairen en hun gezinnen moeten de Oostduitse wetten naleven en eerbiedigen. In een voorwoord tot de overeen komst wordt gezegd dat de regeringen van de Sowjet-Unie en Oost-Duits land de „tijdelijke aanwezigheid van Sowjet-troepen in Oost-Duitsland" noodzakelijk achten. Weersverwachting van het KNMI j *e Be Bilt, tot vanavond. Opge- maakt woensdag 23.15 uur: l Tijdelijk overdrijvende wolken- X velden, maar droog weer. Matige, 5 in de kustprovincies krachtige, J 5 wind tussen zuidwest en west. X Overdag belangrijk lagere, maar toch nog boven het normale peil liggende temperaturen. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Over het algemeen X mooi met toenemende bewolking. X X Kans op nevel des morgens. Lich- X X te daling der temperatuur. Vandaag: zon onder 18.43 uur. Maan op 17.02 uur. Morgen: zon op 6.55 uur. Maan onder 6.09 uur. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat Ham- marskjoeld zaterdag naar het Midden-Oosten zal gaan om on derhandelingen te voeren inzake de strook van Gaza. Hij zei, dat de opvatting van de Ver. Staten over hetgeen gedaan moet worden ter kennis van Hammars- kjoeld is gebracht. Hij was van me ning, dat hij noch vooruit moet lo pen op het resultaat, noch dit moet voorspellen zolang de kwestie zich in dit stadium bevindt. Incidenten Inmiddels heeft Israël aan de Ver. Staten gevraagd om tussen beide te komen in het dreigende conflict over de strook van Gaza. „Communistische elementen en men sen, die uit de gevangenis te Gaza zijn vrijgelaten, voeren een anti- Israëlische campagne", aldus de be schuldiging van Israël. Nieuwe, grote betogingen hebben te Gaza wederom grote ongerustheid gewekt. Ter plaat se werken 700 Arabische politieman nen nauw samen met het UNO-poli- tieleger. Onder meer werden drie personen gearresteerd, die springstof fen bij zich hadden, terwijl nog en kele andere incidenten plaats vonden. De spoorlijn Gaza-Israël werd ten noorden van Gaza opgeblazen. De Jordaanse premier Naboelsi heeft gisteren de beëindiging van het Brits- Jordaanse verdrag van 1948 afgekon digd. De Britse troepen die nog krachtens het verdrag op Jordaans grondgebied zijn gelegerd, zullen binnen een half jaar teruggetrokken worden. Jordanië zal nan Engeland 4.250.000 pond sterling betalen voor ie militaire uitrusting die de Britse troepen zul len achterlaten. Het Israëlische parlement, de Knes set, heeft met 53 tegen 24 stemmen twee moties verworpen van de op positie, waarin werd verzocht om een debat over de toestand in de strook van Gaza en over de kwestie van de vrije vaart in de Golf van Akaba. Ben Goerion oefende bij die gele genheid felle kritiek op de onderse cretaris van de Ver. Naties, Bunche, die „bezorgder was voor het prestige van de Egyptische dictator dan voor het nakomen van 'zijn internationale verplichtingen. schijnlijk de feitelijke situatie in west-Brabant zullen veranderen. Wanneer nu België te zijner tijd, zo als ik in eerste instantie heb gesteld, tot de conclusie zou komen, dat de vaarweg van Antwerpen naar de Rijn als gevolg van de Delta-plannen niet meer aan redelijke eisen voldoet of in betekenis verminderd is en België derhalve toch op een andere verbin ding zal aandringen, zullen uit de aard der zaak eventuele besprekin gen, die tussen beide landen worden gehouden, moeten worden gehouden op basis van de alsdan bestaande feitelijke situatie." Voor verdere bijzonderheden en achtergronden van deze voor zuid- Nederland zo belangrijke beslissingen verwijzen wij ook naar pag. 2. Het Engelse socialistische blad „Daily Herald" meldt, dat het En gelse ministerie van defensie binnen kort een Witboek zaT publiceren dat de volgende drie punten bevat; 1. Inkrimping van de Britse troe pen in Duitsland van 78.000 tot 55.000 man; 2. Beperking „tot het minimum" van de eenheden in Hongkong. Gibral tar en Malta; 3. Een waarschijnlijke ontruiming van Libië. Het Indonesische kabinet heeft gisterenavond besloten zijn mandaat aan president Soekarno terug te geven. Waarschijnlijk zal Soekarno dan de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië afkondigen. Na de speciale kabinetszitting, die vijf uur duurde, heeft het kabinet een communiqué uitge geven. Dit zegt: „Alle pogingen tot uitvoering van een reorga nisatie van het kabinet waren vergeefs". Het kabinet besloot zijn man daat aan het staatshoofd terug te geven op donderdagochtend 10 uur plaatselijke tijd. De kleine Islamitische partij P.S.I.I. heeft haar twee ministers uit het ka binet teruggetrokken twee uur vóór de laatste kabinetszitting eindigde. Deze partij had .integrale reorganisatie van het kabinet" met inbegrip van de pre mier, geëist. Het coalitiekabinet-Ali Sastroamid- jojo is bijna twaalf maanden aan het bewind geweest. Het was het zestien de kabinet sedert de afkondiging van de Indonesische onafhankelijkheid in augustus 1945 en het zesde kabinet sedert Nederland de soevereiniteit in december 1949 overdroeg. Exclusief Simbolon Terwijl president Soekarno dus mo gelijk vandaag als opperbevelhebber der Indonesische strijdkrachten de staat van oorlog en beleg zal afkon digen, vindt ook vandaag in Djakarta een bijeenkomst plaats van alle troe- pencommandanten van geheel Indone sië, zowel zij, die zich tegen de cen trale regering hebben gekeerd, als zij, die de regering trouw zijn gebleven. Zij zullen de militaire aspecten van de jongste ontwikkelingen in de ver schillende gebiedsdelen van Indonesië Het bestuur van de r.-k. voetbal vereniging Alliance te Roosendaal heeft van het KNVB-bestuur een tele gram ontvangen, waarin wordt me degedeeld, dat tol schorsing van dit bestuur is overgegaan in verband met de activiteiten ten opzichte van de voetbalpool. De secretaris van Al liance werd gemachtigd de lopende zaken af te wikkelen. Het bestuur van Alliance heeft de Kon. Ned. Voetbalbond daarop tele grafisch medegedeeld, dat het zijn bemoeiingen met de voetbalpool na maandag jl. heeft stopgezet, nadat van de in het officiëel orgaan van de Bond gegeven richtlijnen was ken nis genomen. Het bestuur gaf als zijn mening te kennen, dat het officiëel orgaan in deze slechts richtgevend is voor de handelingen van de besturen der bij de K.N.V.B. aangesloten ver enigingen. Het bestuur heeft dien overeenkomstig ook gehandeld. aan een bespreking onderwerpen. De conferentie zal onder leiding staan van de chef-staf van de land macht, generaal-majoor Nasution, en worden bijgewoond door de militaire commandanten van Oost-Indonesië, Zuid-Sumatra, Midden-Sumatra en Borneo, alsmede door de commandan ten van de drie militaire territoria van Java, die van Atjeh en van Noord Sumatra. De enige naam, die onder de deel nemers niet voorkomt, is die van ko lonel Simbolon, de opstandige en af gezette commandant van Noord-Su- matra. Groot is het offer, aan mensen le vens. dat het moderne verkeer da gelijks eist, groot en eveneens zeer betreurenswaardig is het offer aan natuurschoon, dat jaarlijks en vooral in Nederland wordt ge vraagd. Aan de weg Amersfoort- Apeldoorn onder Voorthuizen, is op het ogenblik, juist in de tijd van het ontluikend groen, een droef voorbeeld te zien van het verslin den van natuurschoon door de ver-' keersmoloch; een van de mooiste beukenlanen van Nederlandnaar men zegt aangeplant in de tijd van Napoleon, val-t hier onder de bijl slagen van de houthakkers, omdat de weg moet worden verbreed. De fotograaf, die een kijkje nam op déze weg. waarlangs per dag een 7000 a 8000 auto's razen, had op deze tragedie zo zijn eigen kijk. Min of meer tot hun eigen ver bazing hebben ambtenaren van de douane-recherche te Roosen daal dinsdagavond laat de hand gelegd op de beroemde smokkel- koning John B. uit Breda. De douaniers deden een onderzoek in een huis in de omgeving van de Oosterhoutseweg te Breda en in dat bewuste huis bleek John zich onder nogal verdachte om standigheden op te houden, on danks het feit, dat hij de justitie zijn woord gegeven had. Er moest een wilde achtervol ging aan tepas komen, eer John stevig verankerd in het Bredase politiebureau kon worden opge borgen. Toen hij woensdagoch tend naar het huis van bewaring werd overgebracht, had hij alle verzet opgegeven. De manier waarop men John B. te pakken kreeg, heet in de wandeling „samenloop van omstandigheden". Het begon in het grensgebied van de Antwerpse douane. Daar werd een pantserauto aangehouden met enkele honderden kilo's koelhuisboter. Te- De reeds aangekondigde ver hoging van de PTT-tarieven, die per 1 april zal ingaan, zal de PTT per jaar 56 miljoen gulden meer in het laatje brengen. Dat is precies voldoende om de stij ging van de bedrijfsonkosten op te vangen. Zonder deze verho ging zou het staatsbedrijf dit jaar een verlies lijder, van 50 tot 55 miljoen gulden. De ver hoging van de tarieven zal tot gevolg hebben, dat het Ded .Tjf dit jaar precies uitkomt. Dit heeft de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, verklaard tijdens een perscon ferentie, waarop hij een toelichting gaf op de tariefsverhoging. Voor wat de postdienst betreft is de belangrijkste wijziging, dat het lo kale tarief verdwijnt. Lokale en in terlokale brieven gaan nu beide een dubbeltje kosten, en briefkaarten 7 cent. Drukwerken, die tot nu toe ver beneden de kostprijs werden behan deld, komen van 2 op 4 cent per 50 gram. Brieven naar het buitenland komen van 25 op 30 cent. Binnenlandse telegrammen worden duurder: 80 in plaats van 60 cent voor de eerste 10 woorden. Ook aller lei rechten worden verhoogd. Telefoon en giro Bij de telefoondiens' heeft men al leen de abonnementskosten verhoogd. De gesprekken blijden op hc'.zelfde peil. In de grootste netten wr rdt de abonnementsprijs 6 in plaats van 5 gulden per maand. De kosten voor aansluiting aan het telefoon net worden aanzienlijK - erhoogd: ze komen op een vast bedrag *an 75 gulden per aansluiting, in plaats van, zoals nu, te var'ëren tot een maximum van 40 gulien. De stortingen bij de postcheque- en girodienst worden 15 cent in plaats van 10 en een postcheque gaat een kwartje kosten in plaats van een dubbeltje. De abonnementen voor de draad omroep gaan omhoog van f 2,- tot f 2,50 per maand. Andere onderdelen Vele andere tarieven der PTT voor allerlei onderdelen van de dienstver lening worden evenredig verhoogd. Een greep uit de herziening van de tarieven: postpakketten 70 in plaats van 60 cent voor 1 kilo, lucht postbladen 30 cent in plaats van 25 cent, aantekenrecht 25 cent in plaats van 20, expresserecht 50 cent in plaats van 40 cent, postwisselrecht: tot f 25,- een kwartje in plaats van een dubbeltje of 20 cent, met daar boven een evenredige verhoging, kwi tanties 30 cent in plaats van 25, pe riodieke overschrijvingen girodienst 7 cent in plaats van 5 cent (dit met ingang van 1 januari 1958) luxetele grammen 50 cent toeslag in plaats van 40, maandabonnement telex 80 gulden in plaats van 60. De PTT zal voor de toepassing van deze nieuwe tarieven twee nieuwe postzegels uitgeven: een van 8 cent en een van 70 cent. Om het publiek tijdig van de ver hogingen op de hoogte te stellen za. een foldertje met de voor naamste nieuwe tarieven op rui me schaal huis aan huis worden verspreid. Tekort Daar de verhoging pas ingaat na dat een deel van het jaar is verstre ken zal het PTT-bedrijf ondanks deze nieuwe tarieven dit jaar toch nog een verlies lijden van rond 17 miljoen gulden. Volgend jaar pas hoopt men een sluitende exploitatie te krijgen. In zijn toelichting merkte ir. Van der Toorn op, dat de bedrijfsresulta ten van de PTT de laatste jaren voortdurend slechter zijn geworden. In 1953 was er een exploitatie-over schot van 53,9 miljoen gulden, in 1954 was er 28 miljoen over en in 1955 3,1 miljoen. Voor 1956, waarover de resultaten nog niet geheel bekend zijn, mag een nagenoeg sluitende re kening worden verwacht, maar voor het lopende jaar zou zonder verho ging der tarieven moeten worden ge rekend op een tekort van 50 tot 55 miljoen gulden. Ondanks deze verhoging, zo zei ir. Van der Toorn blijft de PTT toch nog aanzienlijk achter bij het prijspeil in het algemeen. Stelt men het index cijfer van de kosten van levensonder houd 1938 is 100, dan staan de PTT- tarieven na deze verhoging op 197, terwijl het algem<-*>e indexcijfer rond de 290 draait. Ook in vergelijking met de buitenlandse PT T-ir.stellingen blijft de Nederlandse PTT goedkoop. Na de tariefsverhogingen zullen de posterijen 36,2 miljoen meer opbren gen, de postcheque- en girodienst 8.5 miljoen, de telegraafdienst 1,7 mil joen. de telefoondienst 12 miljoen tn de draadomroep 2,7 miljoen. vens werd gearresteerd de sinds enige tijd in Breda woonachtige Rot terdammer H. Verrassing De Belgische douaniers namen con tact op met hun Nederlandse colle ga's en die besloten, aan de hand van de hun verstrekte gegevens, een on derzoek in te stellen op een adres in de omgeving van de Oosterhoutseweg te Breda. Toen ze aanbelden, deed een vrouw de deur open. Gelijktijdig zagen de douaniers, dat iemand uit de gang een kamer binnenschoot. Op hun vraag wie dat was, kregen ze ten antwoord „niemand". Een uitnodi ging dus, om maar eens verder rond te neuzen. In de kamer trof fen de douaniers tot hun verbazing John B. aan. Wilde vlucht Daarmee hadden ze John echter nog niet te pakken. Terwijl er even een routine-praatje werd gemaakt, zag John kans om een der douaniers „opzij te schuiven" en op de vlucht te gaan. Hij trok het vrije veld in en deed al het mogelijke om zijn ach tervolgers kwijt te worden. De doua niers, drie in getal, waarvan er een nog enkele waarschuwingsschoten loste, haalden hem echter in en wis ten hem, ondanks zijn verzet, te ar resteren. Toen John na zijn arrestatie, plotseling zijn hand in zijn zak stak, wilden de douaniers wel eens weten, wat hij daar verbor gen hield. Hij bleek in het bezit te zijn van een grote som Bel gisch geld. De arrestatie van John B. betekent, dat hij de vrijheid weer een tijdlang vaarwel kan zeggen. Hij heeft nl. nog een omvangrijk tegoed bij de Bre dase rechtbank. Op 4 mei 1955 is hij veroordeeld wegens botersmokkel tot een gevan genisstraf van 20 weken, waarvan 10 voorwaardelijk. Hij kwam toen op vrije voeten, omdat hij reeds 10 we ken in voorarrest gezeten had. Die 10 voorwaardelijke werden ech ter in onvoorwaardelijke omgezet in juni 1956, toen B. opnieuw betrapt weid, nu op het uitgeven van verlo pen briefjes van f 100,-. Hij werd daarvnr veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, evenwel bij verstek, want John was voortvluchtig. Men vermoedde toen, dat hij in Duitsland of Frankrijk zat. Het bleek Duitsland te zijn. Men ontdekte dit, toen hij bij een vecht partij ernstig werd gewond en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn toestand was helemaal niet zo best. Op verzoek van zijn advocaat kreeg B. toestemming om naar Ne derland terug te keren, wat op 31 ok tober van het vorige jaar gebeurde. Men had hem toen in het ziekenhuis van de gevangenis kunnen opnemen, maar men gaf hem vooi'c i.de vrij heid, tot hij weer geheti hersteld zou zijn. Door Johns eigen toedoen is dit moment, wellicht vroeg.ïjdiger dan de opzet was, dinsdagavond aange broken.

de Stem | 1957 | | pagina 1