Strijdbijl bestedingsdebat begraven: echter voor lang i Militairen baas op Borneo ZONDER WIEROOK Kwestie TSC wordt steeds ingewikkelder Suezkanaal op 10 april weer geheel open Fel diplomatiek gevecht om Gaza Stakingen in Engeland en Frankrijk Hofsira kon akkoord gaan met gewijzigde moiie-Janssen Soekarno akkoord integrale reorganisatie van kabinet DAGBLAD VOOR ZEELAND Blokkade-motie over landbouw verworpen Kans op zeewind Zes jaar geëist voor moord op baby DEMONSTRATIE TE GAZA Een boek. beroemd in enkele maanden, modern - ontroerend als feuilleton in ons blad. Oosterhoutse pool „proefkonijn Kosten van Britse geheime dienst Kard. Mindszenty maakt liet goed Nasser w ijkt (nog) met Piper stortte neer Twee gewonden Legeringsverdrag Oost-Duitsland en Rusland 97e JAARGANG No. 22401 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. Ml. L. da Recbtei. P V. M vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn prijs bij voorultbet. t 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 13 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35). toch aangenomen. De parlementaire strijd over de beste dingsbeperking is met een zeer onduide lijke uitslag geëindigd. De grote vraag of de regering binnenkort als de wetsontwerpen over deze zaak worden ingediend tocli met een verhoging van de inkomstenbelasting zal komen, oin de middelen te vinden voor de beperking van de melkprijsverhoging, is verre van duidelijk beantwoord. De oor spronkelijke motie.Janssen, waarin de re gering werd duidelijk gemaakt, dat zij de middelen daartoe maar door verdere bezui. nigingen in eigen huis moet zien te vinden, is namelijk belangrijk gewijzigd. Zo belang- De heer Janssen zei, dat nu de bezuinigingen in de sfeer van de rijksoverheid in ieder geval voorop staan. De K.V.P.-fractie wil niet onredelijk zijn. Wanneer de economische omstandigheden bezuinigingen te zijner tijd onmogelijk maken, dan leggen we ons daarbij neer, allereerst moet het echter daar worden gezocht. „Tegen deze verzachte vorm heb ik geen bezwaren. Er blijkt ach teraf een grote mate van overeenstemming tussen ons te zijn" constateerde minister Hofstra. De indruk van velen is, dat de strijdbijl hiermee nog geenszins is begraven. rijk, dat de minister van Financiën op merkte: de regering krijgt nu de vrijheid, die zij nodig had. In de motie staat nu, dat de regering „allereerst moet trachten zelf te bezuinigen". Dat verandert de zaak ge heel en al, merkte de minister op. Hij vroeg zich zelfs af, of de motie niet overbodig was geworden. Immers trachten te bezuini gen is al langer liet doel, «lat de regering voor ogen lieeft. De Kamer «lacht er echter anders over. Met 91 tegen 48 stemmen (al leen PvdA en CPN tegen) heeft zij «le motie 227 miljoen, met dien verstande, dat een groot gedeelte hiervan op de schouders van de gebruiker wordt afgewenteld. Het bedrijfsleven wordt een last opgelegd van 175 miljoen en de gezinnen zullen door minder ver bruik 275 miljoen moeten uitsparen. De Kamer heeft door het voorkomen van de plotselinge stijging van de melkprijs met tien cent ineens de verhoging voor de gezinnen in ieder geval al belangrijk verzacht. Op een ander punt heeft de Kamer in ieder geval toch duidelijk succes gfehad. Minister Mansholt is totaal bijgedraaid" wat betreft de dwang, die de regering had willen uitoefenen op het besteden van de 50 miljoen, die de boeren uit hoofde van hogere eigenaarslasten zij het nog altijd geblokkeerd zullen krijgen. Standjes voor Mansholt De minister van Landbouw heeft daarover zelfs een flink standje ge- PRINSES Beatrix zal op 29 maart a.s. de officiële opening bijwonen van de boekenweek 1957. Ter gelegenheid van deze week is als geschenk een dra matische novelle uitgegeven (150.000 exemplaren), getiteld: „De nacht der Girondijnen". TWEE AGENTEN van politie uit En schede zijn door de rechtbank te Al melo veroordeeld tot een boete van i 75.subsidiair dertig dagen hech tenis, wegens mishandeling van een arrestant tijdens diens overbrenging naar het politiebureau te Enschedé. Z. H. PAUS PIUS XII is door 20.000 Italianen en buitenlandse bedevaart gangers luide toegejuicht, toen hij gis teren voor een H. Mis uit dankbaar heid ter gelegenheid van de 18e ver- laardag van zijn kroning tot paus op zijn draagbare stoel in de St.-Pieter werd gedragen. ZESTIG meisjesleerlingen van een schoonheidscursus in Jamagata (Noord Japan) zakten tijdens de les door de vloer van hun lokaal. Achttien meis jes werden gewond, van wie twee ern stig, DRIE uitgeputte Roemenen hebben gisteren het Westduitse grensstation *urth im Wald bereikt, na elf dagen verstekelingen op een goederen- rif a H hebben meegereden, waarvan A laatste vijf dagen zonder voed sel oi drinken waren geweest. brand te Epe heeft een pension vernield, dat door zeven Am- bonese families en door het gezin van de eigenaar werd bewoond. OP 22 MEI a.s., de dag waarop Rot terdam zijn jaarlijkse Opbouwdag viert, zullen de Ned. Spoorwegen het nieuwe Centraalstation aldaar in ge bruik nemen. Weersverwachting van het K.N. J M.I tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Droog en zonnig weer maar in de ochtend plaatselijk mist. Aan vankelijk zwakke tot matige zuid oostelijke wind, maar in de mid- t f dag kans op invallen van zeewind gepaard gaande met enige daling I van temperatuur, vooral in de t kustprovincies. mVerifaCi1-tinl van het Belgisch Weerkundig Instituut; Lichte tot 1 i matige zuidoostelijke wind Be- J wolkt tot mooi. Nevelig des mor- J gens. i i Vandaag: zon onder 18.41 uur. i Maan op 15.38 uur. J Morgen: zon op 6.57 uur. Maan onder 5.41 uur. kregen van zijn partijgenoot, de so cialistische fractie-leider mr. Burger. Intussen werd de motie, waarin de verwerping van de gehele blokkering werd gevraagd, verworpen met 90 tegen 48 stemmen. Onder de voor stemmers waren de A.R., bijna alle leden van de C.H. en 7 KVP-ers. De regering had de motie onaanvaard baar verklaard. Minister Mansholt kreeg nog een standje van zijn partij genoot Burger. Hij had namelijk de motie-Droesen over het onaantastbaar laten van de grondrente bij de kost prijsberekening van landbouwproduk- ten wel wat verder mogen afkraken, volgens de socialistische woordvoer der. De minister was met zachte hand tegen deze motie opgetreden. Hij beperkte zich om de Kamer uit te nodigen zich over deze kwestie maar liever niet uit te spreken. Die zaak zal wel in orde komen. De Kamer dacht er niet aan. Bij zitten en opstaan bleek reeds dat er een flinke meerderheid voor was. Tenslotte smaakte nu ook de PvdA de voldoening, dat de motie, waarin de regering werd uitgenodigd om de prijs voor de schoolmelk door een regeringssubsidie helemaal niet te verhogen, met algemene stemmen werd aanvaard. Het bestedingsdebat is hiermee be ëindigd. De algemene indruk is, dat de positie van de regering niet be paald versterkt uit de strijd is ge komen. Van de andere kant heeft ook de Kamer niet geheel haar zin ge kregen. De tijd zal moeten leren in hoe verre het nodig zal zijn de strijd te hervatten. Het wachten is nu op de wetsontwerpen, die ver moedelijk over enige weken zul len worden ingediend. Per 1 juli gaat de verhoging van de melk prijs met 6 cent in. Er wordt in totaal voor 700 miljoen beperking van de besteding ingevoerd. De overheid zal op haar eigen be grotingen besnoeiingen toepassen van De looneis van de 2.500.000 Brit se metaalbewerkers tien procent is gisteren door de werkgevers van de hand gewe zen. Hierdoor is het gevaar van een industriële crisis acuut ge worden. Men is van mening, dat „vrij spoedig" tot staking zal worden be sloten, gezien het feit dat 200.000 ar beiders in de scheepsbouw van plan zijn zaterdag het werk neer te leg gen wegens de afwijzing van een soortgelijke looneis. Vrijdag beraden zich de metaalarbeiders. De brievenbestellers in Frankrijk zullen vandaag 24 uur in staking gaan n.a.v. een geschil over het loon systeem en uit protest tegen discipli naire maatregelen tegen een brieven besteller die de vorige maand staakte. Het 4.500 man sterke grondperso neel van het vliegveld Orly bij Parijs zal vandaag acht uur staken voor hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden. Voor de rechtbank te Arnhem heeft gisteren terechtgestaan de 29-jarige huisvrouw G. H. P., die ervan ver dacht wordt haar drie maanden.oude zoontje op 10 maart 1953 van het leven te hebben beroofd, door het achter de woning van haar ouders in een regen put te verdrinken. Het misdrijf kwam aan het licht doordat in maart 1956 (drie jaar later) het bureau bevol kingsregister te Oosterbeek na huis telling het kind, dat in het register was ingeschreven, niet meer kon vin den. De officier van justitie, mr. A. W. Holsteyn, eiste tegen de zeer berouw volle moeder zes jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. De vrouw was ten tijde van het misdrijf in scheiding van haar eerste man. Zij is inmiddels voor de tweede keer getrouwd. Volgens een psychia trisch rapport is zij verminderd toe rekeningsvatbaar. De vrouw heeft het misdrijf bekend. Borneo het grootste eiland van de Indonesische archipel heeft zich aangesloten bij Mid den- én Oost-Indonesië in hun uitdaging van de centrale rege ring in Djakarta. Dit betekent, dat Soekarno thans alleen nog maar op Java zijn gezag uit oefent. Het tweede opmerkelijke feit, dat (enkele uren na het vorenstaande bericht) uit Indo nesië werd gemeld, is, dat Soe karno heeft verklaard, dat hij instemt met integrale reorgani satie van het kabinet van pre mier Ali Sastroamidjojo. Het was de militaire commandant van Borneo, luitenant-kolonel Hasan Basry, die in Bandjarmasin, de hoofdstad van Borneo, bekend maak te, dat een ..revolutionaire raad" is ingesteld, die het bestuur in de drie provincies van het eiland heeft over genomen. Soekarno verraste Enkele uren nadien verklaarde Soekarno in Djakarta, toen hij een delegatie van de kleinste Islami tische regeringspartij P.S.I.I. ont ving, dat hij instemde met integrale reorganisatie van het huidige kabi net. Hij voegde hieraan toe, dat deze integrale reorganisatie kon wor den uitgevoerd, als het kabinet zelf in staat was dit te doen. In politieke kringen te Djakarta was men verrast over deze ver klaring van Soekarno, die giste renavond door de voorzitter van de P.S.I.I.Arudji Kartawinata, werd bekendgemaakt. Toen de vijf overgebleven regerings partijen vorige maand Soekarno be zochten om zijn bijstand te vragen voor een volledige reorganisatie van het kabinet, zei hij, dat de vraagstuk ken, waarvoor het land geplaatst was, niet overwonnen zoudenkunnen worden door reorganisatie van het kabinet. Enkele dagen later maakte hij zijn plan bekend voor een nieuwe regeringsstructuur, die voorziet in de vorming van een kabinet van alle partijen, waaronder ook de commu nisten. Arudji verklaarde gisteren, dat zijn partij haar verzoek tot integrale re organisatie van het kabinet (volgens vroegere verklaringen met inbegrip van de premier) op de speciale ka binetszitting van vandaag zou indie nen. Indien het kabinet ons verzoek van de hand wijst, zal de P.S.I.I. haar twee ministers uit het kabinet terug trekken, zo zei hij. Indien het kabi net zou besluiten, zijn mandaat aan de president terug te geven, zou de P.S.I.I. nog eerst haar ministers daaruit terugtrekken, zo voegde hij hieraan toe. We gaan beginnen met de publikatie van het in een paar maanden tijds beroemd geworden boek „Zonder wierook", dat met „Gebeden in de maalstroom" als tweede titel geschreven werd door de jonge Franse aalmoezenier dr. Michel Quoist. Telkens weer zullen wij U een van deze gebeden aanbieden als een geschenk van blijvende waarde. We zullen daar vele maanden mee doorgaan, omdat we er ten volle van overtuigd zijn, dat de moderne priester-socio loog ook U iets te zeggen heeft. Uit de inhoud halen we voor U aan: Ik houd van kinderen Mijn mooiste vinding is mijn moeder Telefoon Hij heeft op mijn tenen getrapt Aanplakbiljetten Liefde, gebed en puber Ik heb Marcel alleen thuis getroffen De woning Honger Het ziekenhuis De bar en de lichte kooi Zij hebben een Noord-Afrikaan gedood Voetbalwed strijd als nocturne Zonde. Wanneer U meentdat er voor V niets bij is, dan begaat U zonder meer een grote vergissing. Lees de eerste aflevering van dit moderne wekelijkse „feuille ton" in ons blad van zaterdag 16 maart en denk dan aan deze voorspellingU wilt géén der volgende afle veringen meer missen De Britse regering heeft gisteren het parlement om vijf miljoen pond ster ling gevraagd (ruim 50 miljoen gul den) voor de Britse geheime dienst in het begrotingsjaar, dat in april aanvangt. Naar wij vernemen, komt het hoofdbestuur van de K.N.V.B. vrijdagavond a.s. naar Ooster hout, voor een bespreking met het TSC-bestuur, over de kwes tie der voetbalpools en uiteraard ook voor een behandeling der voorlopige schorsing, welke de K.N.V.B. dit bestuur vorige week vrijdagavond (laat) heeft opgelegd. In de boezem van TSC en in eerste instantie vanzelfsprekend van het bestuur dezer Oosterhoutse amateur eerste klasser, heerst grote ontevre denheid over de behandeling, welke zy van de zijde van het KNVB- hoofdbestuur heeft moeten onder gaan. In de loop van maandag, zo verna men wij verder, hebben verscheidene leden van het TSC-bestuur (en zelfs zij die géén bestuurslid meer zijn! van de KNVB een schrijven ontvan gen, waarin de voorlopige schorsing is neergelegd. Intussen heeft het bestuur van TSC zich over de gang van zaken met een protestschrijven tot de KNVB ge wend en daarin alle verantwoorde lijkheid voor de uitgifte van de TSC- pool afgewezen. Die verantwoorde lijkheid ligt, naar het bestuur reeds eerder mondeling ter kennis bracht, niet bij het bestuur der vereniging TSC, doch bij de supportersvereni ging, welke geheel en ai los staat van de club. Tot de vorming van een nood- bestuur, waarop het KNVB-bestuur aandrong, is het TSC-bestuur niet overgegaan, om de eenvoudige reden dat er in Oosterhout geen bekwame mensen daarvoor zijn te vinden. Nu de zaken er aldus bij liggen, heeft de KNVB kennelijk geen andere weg kunnen vinden, dan naar Oos terhout te komen en te proberen deze onverkwikkelijk geworden affaire ter plaatse te klaren. Wonder, hoe dat vrydagavond in café-restaurant „Flora" allemaal af zou lopen. Ook is zeker, dat TSC zaterdag in Amsterdam een royale kans maakt op het matje geroepen te worden, Daar vindt dan namelijk de liquida tie-vergadering plaats van de Ge meenschappelijke Amateur-pool. Het bondsbestuur is hiervoor uitgenodigd en het is aan te nemen, dat over en weer de kwestie ter sprake zal wor den gebracht. Inmiddels is de voetbalpool der TSC-supportersclub, geldig voor het programma van a.s. zondag 17 maart alweer in zee gegaan. In TSC-kringen heerst inmiddels de opvatting, dat hun club uitgekozen is, om als „proefkonijn" te fungeren ter zake de „opruiming" van de laatste „onwillige" voetbalpools, als hoeda nig men intussen niet alleen nog deze Oosterhoutse pool rekenen kan, want ook elders in het land (Brabant) zijn er nog in circulatie. De Amerikaanse gezant te Boeda pest, Edward Wailes, is gisteren, na een verblijf van bijna vier maanden irt de Hongaarse hoofdstad, waarin hij geen geloofsbrieven aan een vertegen woordiger van de regering-Kadar heeft overhandigd en op geen enkele wijze diplomatieke aangelegenheden met het Hongaarse bewind heeft behan deld. met het passagiersschip „Ame rica" in de haven van New-York aan gekomen. Hem was door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken aangeraden naar de Verenigde Staten terug te keren. Wailes verklaarde, dat kardinaal Mindszenty op vier of vijf november 1956 een toevlucht in het gebouw van het Amerikaanse gezantschap te Boe dapest had gezocht en dat hij daar sindsdien is gebleven. „De kardinaal verblijft bij ons als een gast. Hij staat op geen en kele wijze met de regering-Kadar in verbinding. Hij leest veel, geeft zich over aan overpeinzingen en luistert naar de radio", aldus de Amerikaanse gezant, die ook nog zei de indruk te hebben, dat de gezondheid van de kerkvorst goed was. „De Hongaarse autoriteiten hebben nimmer het verzoek gedaan kardinaal Mindszenty aan hen uit te leveren", besloot Wailes. Een wooi'dvoerder voor gene raal Wheeler, die, zoals bekend, belast is met het toezicht op de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal verricht in opdracht van de V.N., heeft het volgende meegedeeld: „Het Suezkanaal zal op 10 april voor alle soor ten schepen dus ook voor schepen van meer dan 10.000 ton open zijn". Generaal Wheeler is gisteren in Suez geweest om het wrak van het gezonken Egyptische fregat Aboekir te inspecteren. De Egyptische ka naalmaatschappij heeft nog geen ver- Reeds herhaalde malen hebben de pro-Egyptische demonstraties in het gebied van Gaza, dat door de V.N.-strijdkrachten is overgenomen van de teruggetrokken Israëliërs, een zeer dreigend karakter aange nomen. Kort na de aankomst van generaal Burns, opperbevelhebber van het politieleger in het V.N.- hoojdkwartier te Gaza, werd daar, zoals gemeld, een wilde demonstra tie gehouden, waarbij schreeuwend werd geëist Gaza en omgeving weer onder Egyptisch beheer te stellen. Toen de hartstochten te fel op vlamden en de menigte teveel op drong, dreven leden van het Deens- Noorse bataljon dat hier is gele gerd, de demonstranten terug, waarbij zij zelfs schoten in de lucht moesten lossen. De foto's laten dat zien. Terwijl hét hoofdkwartier van de V.N.-troepen te Gaza gisteren bekend maakte, dat de V. N.- troepen erin slagen orde en rust te handhaven, heeft Egypte reeds de eerste Egyptische be sluiten uitgevaardigd met be trekking tot dit gebied en woedt er achter de schermen een felle diplomatieke strijd. Het eerste Egyptische besluit ten aanzien van Gaza was de opdracht de gehele fruitoogst van Gaza naar Egypte te vervoeren, zo besliste het ministerie van bevoorrading. De op perbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Amer, gelastte, dat achter stallig salaris van Egyptische bestuurs ambtenaren te Gaza onmiddellijk moest worden uitbetaald. Op hoog niveau wordt over dit alles druk geconfereerd en volgt de ene verklaring op de andere. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een verklaring uitgege ven, waarin de hoop uitgesproken wordt, dat „alle betrokken partijen" met de V.N. zullen blijven samenwer- in de Straat van Tiron en de Golf van Akaba. ken om vrede en rust in het gebied van Gaza te handhaven. Met name gold dit voor Egypte, zo verduidelijkte een woordvoerder. Algemene vergadering? Te Washington geven diplomaten toe dat Egypte, volgens de bepalingen van ae wapenstilstandsovereenkomst, het echt heeft dit gebied te besturen, maai nen had gehoopt, dat Egypte hier niet loe zou willen overgaan, voordat dr oestand gestabiliseerd zou zijn. De mogelijkheid van bijeenroe ping van de algemene vergadering der V.N. wordt niet uitgesloten. Ook zou het mogelijk zijn, dat de kwestie aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag wordt voor gelegd, misschien in samenhang met de kwestie van de vrije vaart 62 miljoen dollar President Eisenhower heeft het Con gres verzocht machtiging te verlenen voor het uitgeven van een bedrag van 6.600.000 dollar, zijnde de Amerikaanse bijdrage in de kosten van het V.N.- leger tot dertig juni a.s. Het congres heeft dit bedrag, als onderdeel van een algemene toewij zing van gelden voor de Verenigde Naties, reeds toegewezen. Verklaringen Intussen hebben diverse landen een verklaring afgegeven met betrekking tot de houding van hun troepen in het V.N.-leger. Finland verklaarde, dat het zijn troepen (gelegerd langs de Golf van Akaba) zou terugtrekken, indien Egypte hierom zou verzoeken. Noorwegen zal dit niet doen, doch overleg plegen met Engeland en de UNO. Joego-Slavië tenslotte heeft te kennen gegeven, dat zijn troepen in liet V.N.-leger alleen bevelen hebben af te wachten van Burns. Israël houdt bij dit alles staande: „Terreurcampagne van Egypte", lof gegeven voor de berging van dit wrak. Naar verluidt is de Aboekir, die geen hinderpaal voor de scheep vaart vormt, met explosieve stoffen geladen. De Duitse bergingsploeg, die de Aboekir zal lichten, heeft maan dag in de toegang tot de haven van Port Said een kraan van 80 ton ge reed gemaakt. In de vroege ochtenduren van dins dag is met behulp van het Nederland se bergingsvaartuig „Walrus" en een drijvende kraan, een begin ge maakt met het lichten van het laat ste grote obstakel in het Suezkanaal, de sleepboot „Edgar Bonnet". Gisterenmiddag is een Piper Cub van de groep lichte vliegtuigen van de vliegbasis Deelen, bij een poging tot noodlanden langs de weg Ruurlo- Groenlo neergestort. Er zaten twee personen in het toestel. De piloot, de 21-jarige reserve-sergeantvlieger J. A. uit Zwanenburg in de Haarlemmer meer kreeg een hersenschudding en lichte verwondingen. De waarnemer, die bij hem in het toestel zat, de 22- jarige tweede luitenant der Genie v. D. uit Amsterdam, liep een hersen schudding en een kaakfractuur op. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Groenlo vervoerd. De Sowjet-minister van buitenland se zaken, Andrej Gromyko, en zijn Oostduitse ambtgenoot, dr. Lothar Bolz, hebben te Oost-Berlijn een ver drag ondertekend betreffende de „tij delijke legering" van Russische troe pen in Oost-Duitsland. Vandaag wordt de inhoud van het verdrag bekend gemaakt.

de Stem | 1957 | | pagina 1