Miljoenenplannen voor de Vlissingse Zeehondenwerf Militaire oorlogsslachtoffers kwamen bijeen te Goes Veertig jarig jubileum J. v. Heuckelom Hulst Rover stopte buit in andermans jas Administratieve problemen? Uitbouw van stichting Rusthuizen Walcheren Na werk aan gasleiding overleden Kruidenkracht! 2 Eerste stalen schip loopt deze maand reeds van de helling /lZluAaé£ van den Akker nv. RUF Zeeuwse visserij in afgelopen jaar Hoogwaterstanden Walcheren MIDDELBURG Wat er gebeurt met inzameling Hongarije Zuid-Beveland De vergissing begon aan het biljart ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Burgerlijke stand AXEL AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 12 MAART 1957 Op dit moment biedt de Vissershaven te Vlissingen nog het beeld van diepe rust. Een handjevol vissersschepen zorgt ervoor, dat toeristen sinds jaren het haventje als één der bezienswaar digheden beschouwen, doch daarmee is het dan ook uit. Veel vuldig zijn de plannen geweest, die voor dit haventje werden ontworpen, doch geen van alle kwam ooit tot realiteit. Het ziet er op dit ogenblik zeer sterk naar uit, dat daar spoedig verandering komt. Sinds vorig jaar heerst er op de Zeehondenwerf aan deze Vissersha ven gelegen - een koortsachtige ac tiviteit. Deze werf mag bogen op een rijk verleden, gekenmerkt door vele ups en downs. Voornamelijk hou ten schepen werden er gemaakt en wat in deze .herinneringsmaand' aan Michiel De Ruyter zo aantrekkelijk is: óók vele fregatten voor de vloot van De Ruyter. Na de jongste oor log werd het werfje opgeknapt van zijn zware oorlogswonden, met man en macht werd het herstel van de Zeeuwse vissersvloot op deze werf ter hand genomen en er werden en kele nieuwe jachtjes gebouwd. Vorig jaar besloot de leiding van de Zeehondenwerf over te gaan tot het bouwen van ijzeren schepen. Con tracten werden afgesloten voor de bouw van coasters en al spoedig werd de kiel gelegd voor een ruim zestig meter lange coaster voor Ne derlandse .rekening. Nog deze maand zal de Zeehondenwerf zijn eerste sta len schip tewater laten. Het bleek al spoedig, dat er in de Zeehondenwerf, met name op het gebied der coasters, een goede toe komst zat. De grote scheepswerf ,,De Schelde" te Vlissingen bezit een over volle orderportefeuille, zodat men daar voor coasterbouw niet veel voelt terwijl een reparatie-inrichting voor coasters tussen B'dam en Antwer pen slechts te vinden is in Hans- weert en Terneuzen. Daar ook deze bedrijven zich niet meer weten te keren" zou een nieuw coasterwerfje grote mogelijkheden in zich houden. Verstrekkend plan Echter, voor een dergelijke opzet van de Zeehondenwerf is kapitaal nodig en véél kapitaal. En dat ont brak. Totdat vorig jaar de Hilversumse industrieel A. Couperus interesse ging tonen in de toekomstmogelijkheden van de Zeehondenwerf en toen was spoedig het kapitaal ,,ter tafel". Grootscheeps pakte de zakenman Couperus het werk aan en ontwierp een plan, dat buitengewoon verstrek kende gevolgen voor Vlissingen. zijn bevolking en zijn middenstand zal hebben. Het werd een plan, waaraan mil joenen ten grondslag liggen en dat het aanzien van de oude, dode Vis sershaven grondig zal veranderen. De capaciteit van de bestaande Zeehondenwerf wordt uitgebreid met voorzieningen om coasters 'n „knip- en scheerbeurt" te kunnen geven. Een afbouwsteiger zal aangebracht moeten worden om de casco's om te toveren tot een „compleet" schip. De Vissershaven zelf zal grote ver anderingen moeten ondergaan. Het ligt in de bedoeling van dhr. Couperus in de ,,kop" van de haven twee dokken te doen bouwen, waar schepen gebouwd kunnen worden tot een tonnage van 2800 brt. De Zee hondenwerf heeft reeds twee bouw- hellingen. zodat men dan mins tens zal beschikken over vier „bouw plaatsen". Het ziet er naar uit, dat dit plan inderdaad tot verwezenlijking komt. Op hoog niveau vinden sinds enige (Advertentie) In krulden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing, Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes, verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze, Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBES AN, Kruidenthee, Verkrijg baar bi) Uw apotheker of drogist i f 1.79 per groot pak, voldoende voor maanden, tijd besprekingen plaats. De erfpacht van de Zeehondenwerf werd inmid dels reeds aan de heer Couperus overgedragen, relaties die deze groot industrieel onderhoudt in „coaster kringen", leiden er stellig toe, dat vele Nederlandse coasters in Vlis singen hun onderhoudsbeurt („knip pen en scheren") zullen komen halen. Denk niet gering over deze onder houdsbeurten. want de praktijk heeft geleerd, dat een schip naast een der gelijke onderhoudsbeurt, óók provi andeert etc., waardoor per schip minstens voor drie a vierduizend gulden bij de plaatselijke midden stand wordt besteed. Wat de opdrachten voor de bouw van schepen tot 2800 brt. betreft ook hiervoor heeft men goede verwach tingen. Nieuwe arbeidsplaatsen Door de vestiging van deze twee de scheepswerf in Vlissingen- wat naar alle waarschijnlijkheid binnen twee jaar haar beslag zal krijgen - ontstaat er een uitbreiding van werkgelegenheid. Ruim vijfhonderd arbeiders zullen emplooi kunnen vin den op de nieuwe „Zeehondenwerf". Een vraag dringt zich op: hoe staat het met het areaal der werknemers, gezien de vele moeilijkheden op dit gebied waarmee „De Schelde" nog te kampen heeft? Zal ,De Schelde' geen nadelige gevolgen ondervinden bij de personeelsvoorziening? We vroegen deskundigen naar hun mening. Zij waren van oordeel, dat er op korte termijn gezien zéker spanningen zullen optreden. Maar voor de toekomst zal de bestaande industrie alleen maar vóórdeel heb ben, als er voor de werknemers te Vlissingen méér keus komt. Voor ve le metaalbewerkers, die zich in Vlis singen willen vestigen, geldt nog al tijd het grote bezwaar zich te moe ten binden aan één enkel bedrijf. Het ombouwen en uitbreiden van de oude „Zeehondenwerf" zal vele miljoenen kosten. De heer Couperus zet niet alles op één kaart. Voor een verantwoorde exploitatie kan het nodig zijn, dat men óók de beschik king krijgt over het oude Arsenaal. Onderhandelingen hierover worden eveneens reeds gevoerd. Echter, het al of niet verkrijgen van dit grote gebouw heeft totaal geen invloed op het doorzetten der plannen. Dat gebeurt toch. En bovendien, de heer Couperus is voor de uitvoering van zijn project niet strikt gebonden aan de Vissershaven. Er blijven nog al tijd mogelijkheden in Vlissingen aan wezig om het bedrijf op een andere, eveneens geschikte plaats te vestigen. Voorlopig echter ziet het er sterk naar uit, dat de Zeehondenwerf tot nieuwe activiteit komt, met grote, verstrekkende economische gevolgen voor Vlissingen en zijn bewoners. (Advertentie) Wij geven U deskundig advies Wij leveren RUF - INTROMAT boekhoudmachines RUF - Doorschrijfapparatan, RUF - Kaartsystemen enz. in vele uitvoeringen. Wij drukken al Uw formulieren. Wij leiden Uw personeel op (evtl trainingscursus op ons hoofdkantoor) Geen zorgen voor U - a Alles in één (ervaren) hand bij Administratiesystemen en boeJehooc Bezuidenhoutseweg 80 's Gravenhag» tel 72 00 77 TILBURG-TEL 2 63 49 J systeem Op de jaarlijkse reünie van de bond van militaire oorlogsslachtoffers, afd. Zeeland, te Goes gehouden, werd meegedeeld, dat sinds 1 januari een nieuwe pensioenregeling van kracht is geworden, welke belangrijke ver beteringen inhoudt. Ere-medailles De bijeenkomst, welke te Goes in „Slot Ostende" werd gehouden, is o.m. bijgewoond door de erevoorzit ter, de Commissaris der Koningin,! die aan vijf dames en acht heren dé medaille voor het tienjarig lidmaat schap uitreikte. Het waren de dames: J. Westdijk - Lechner, Goes; E. Leen- k 13echt - Huissen, Terneuzen: C. Bak ker - Bakker, Westerschouwen; G. de Valk - Knuit, Vlissipgjm en J. Reyerse - Holleman,' idem. De beren waren: K. Flipse, Koudekerke; J. Fondse, Zierikzee; P. Glas, Kapelle; J. Gijzel, Kruiningen; J. Mariusse, St. Laurens; T. Sey, Terneuzen; A. de Smit, Hulst en J. v. Velthoven, Zierikzee. Jhr. mr. de Casembroot sprak eni ge gevoelige woorden tot hen, die onderscheiden waren, en herinnerde nog aan de onthulling van het natio- Ook in 1956 heeft de Zeeuwse vis serij heel wat opgebracht in geld al was het kilo-gewicht veel gerin ger. De eindcijfers zijn f. 13.192.000 te gen f. 13.312.000 in 1955. Het kilo gewicht bedroeg 35 miljoen tegen 47 miljoen. Yerseke hield weer de kop met een opbrengst van f. 5.208.000; dan volgen Breskens met f. 4.301.000; Veere met f 1.335.000; Tholen met f. 724.000; Brouwershaven met f. 493.000; Vlissingen met f. 487.000; Bergen op Zoom met f. 383.000 en overige plaatsen met f. 256.000. De oesters droegen tot het gelde lijk resultaat het meeste bij, n.l. f. 4.307.800 (f. 4.425.600 in 1955); dan volgt de garnaal met f. 3.262.000 (f. 2.087.000); de haring met f. 2.843.700 (f. 2.864.000); de mossel met f. 1.752.000 (f. 3.008,000); zeebliek f. 130.000; tong f. 128.000 en ansjovis f. 69.400. De garnaalnest bracht nog f 195.000 op tegen f. 206.000 in 1955. Vrijdag a.s. viert de heer J. F. van Heuckelom te Hulst een opmerkelijk jubileum: dan is hü nl. 40 jaar in dienst van de fa. Ls. van Waesberghe- Janssens. De heer van Heuckelom is 'n oud-Antwerpenaar en hij bezit nog altijd de Belgische nationaliteit maar in de nu veertig jaren, die hij te Hulst heeft doorgebracht, heeft hij zich tot een volwaardig stad- en streekgenoot omgevormd. Hij heeft de gemeenschap nl. op velerlei ma nieren gediend. In 1914 kwam hij naar Nederland en ria eerst enkele jaren in de land bouw te hebben gewerkt vestigde hij zich te Hulst waar hij correspon dent werd in dienst van de fa. van Waesberghe-Janssens. Dat was op 15 maart 1917. In 1920 werd hij chef procuratiehouder, welke functie hij nog steeds vervult. Behalve met zijn I dagelijks werk be moeide deze jubi laris zich ook in tensief met andere zaken. Het organi satieleven trok hem sterk aan en, nu op die veertig jaren Hufctenaar- schap terugblik- I kend, mag hij zich I mede-oprichter en I -erste voorzitter I van de E H B O noemen, penning meester van de VW (een fuetie die hij al 38 jaar vervult), bestuurslid van het Wit- Gele Kruis, voorzitter van de Maat schappelijke Gezinszorg, idem van de afd. Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ned. Ver. van Suikerzieken, voorts erelid van de VW. Hij was 23 jaar lang consul van de NWU en voordat deze tot stand kwam nam hij 't consu laat van de ANWB waar, hij was destijds secretaris van de r.-k. Voet balbond afdeling Zeeuwsch-Vlaande- ren en als zodanig heeft hij de fusie tussen deze bond en de Zeeuwse Voetbalbond helpen tot stand bren gen, gedurende 20 jaar was hij on dervoorzitter van de afdeling Zee land van de KNVB en hy draagt dan ook terecht de speld van verdienste van deze bond. Reeds 38 jaar is hij lid van de kerngroep van de H.K.W., van welke organisatie hij de zilveren speld draagt. naai monument te Amsterdam, dank brengend aan mevr. Franke uit Goes, voor de manier, waarop zij de Zeeuw se delegatie leidde. Pensioenregeling De heer P. Kroeze van het hoofd bestuur lichtte de nieuwe pensioen regeling toe. Men heeft geprobeerd om voor de gepensioneerden,- ook voor de wedu wen, per 1 januari' j.l. het pensioen te baseren op het bedrag dat zij of hij naar rang of stand zou hebben gekregen indien het op die dag Was toegekend. Nog behandelde spreker de A.O.W., waarover hij erg en thousiast was, al betreurde hij de aanpassing. Hulde bracht hij tenslot te aan het hoofdbestuur, dat zich voor de verbetering zo uitgesloofd heeft. In zijn openingswoord had de voor zitter, de heer Paree uit Axel, dit ook reeds gedaan. Nu de pensioenen zoveel verbeterd zijn, meende hij, dat hernieuwde activiteit en leden werving op haar plaats is. De heer Paree wees nog op de jaarlijkse dag van de wereldvetera nen, welke op 22 juni a.s. in samen werking met de bond van oudstrij ders te Kapelle wordt gehouden, i De secretaris, de heer M. de Dreu te Goes, deelde mee. dat het leden tal der afdeling 141 bedraagt waar onder 49 weduwen. Het aantal.dona teurs is 96. In het voorjaar van 1956 is er uit de Burgerlijke armbesturen op de Bevelanden, aldus schrijft de stichting Zeeland ons, een commissie gevormd om de behoefte aan verpleeghuisbed den te bestuderen. De commissie nam contact op met genoemde stichting. Spoedig kwam men tot de conclu sie. dat de belangen van de langdurige zieken het best gediend zijn door optreden in een zo breed mogellijk verband. Verschillende commissies zijn daarna aan het werk gegaan en men kwam tot de conclusie dat de stichting Verpleeg., en rusthuizen Walcheren" uitgebouwd zou moeten worden tot een organisatie voor midden-Zeeland. Men had dan direct een compleet apparaat tot zijn beschikking en kon profiteren van de reeds opgedane ervaring. De bedoelde stichting was niet on genegen om een deel van haar auto nomie op te geven en zo werd over eenstemming spoedig bereikt en er is al een algemeen bestuur ge vormd. De Bevelanden Een der voornaamste conclusies waartoe men reeds kwam is, dat men binnen afzienbare tijd moet komen tot de bouw van een verpleeghuis voor chonische zieken op de Beve landen; op Walcheren heeft men zo'n huis reeds naar men weet. Een onderzoek in verband hier mede is gaande. Gemeentelijke garantie Het ligt niet in de bedoeling om nu al aan de burgerlijke overheid te vragen zich mede garant te stellen voor de. onder borgstelling van pro vincie en Walcherse gemeenten ge leende kapitalen. Wel zal men, indien men straks komt tot het stichten van een Zeeuws tehuis op de Bevelanden, vermoedelijk hierover wel met de burgerlijke overheid overleg plegen. Voor zover nodig vestigt men er nog de aandacht op, dat op Walcheren de financiële risico's niet door de kerkelijke groeperingen worden ge dragen en dat graag dezelfde weg voor de Bevelanden zal worden ge volgd. Tenslotte deelt de stichting Zee land nog mede. dat het niet in de bedoeling van de straks uitgebreide stichting lilgt pensiontehuizen voor valide bejaarden in exploitatie te ne men. Deze taak dient door de daar voor geëigende plaatselijke en regio nale instellingen te blijven geschie den. Wel moet worden verwacht, dat het huidige bestuur van de stichting „verpleeg, en rusthuizen Walcheren" aan het toekomstige brede bestuur zal verzoeken het rustoord „Ter Mantelinge" te blijven beheren dit teneinde dit huis van de economie van het grote geheel te doen blijven profiteren. In de toelichting wordt nog gezegd dat men in een verpleeghuis ernaar moet streven, een zo homogeen mo gelijke groep patiënten te vormen, hetwelk als consequentie heeft, dat men bij een goede opzet voor de ver schillende catogerieën langdurig zie ken aparte verpleeghuizen zal moeten stichten. Enkele arbeiders, werkzaam in de zwavel-zuurfabriek van de Compag nie Neerlandaise de l'Azöte te Sluis- kir, kregen zondag opdracht een de fecte leiding te herstellen. Daar door deze breuk een belangrijke hoeveel heid gas o-tsnapte, waren ze allen voorzien van gasmaskers. Na het beëindigen van deze werk zaamheden meldde een van hen, de 31-jarige A. Dees uit Terneuzen zich ziek en kreeg toestemming het werk voortijdig te verlaten. De huisarts kon niets ernstigs constateren en toen hij maandagmorgen de patiënt vroeg hij hij zich voelde antwoord de deze, dat het vrii-goed ging. Twee uur na deze verklaring is de heer Dees plotseling overleden. De doods oorzaak kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 13 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.11 en 12.54 uur; te Ter neuzen om 12.24 uur en te Vlissingell om 11.54 uur. Het actie-comité voor Hongarije deelde ons mee, dat de totale op brengst van de inzameling voor de Hongaarse vluchtelingen, begonnen op 6 november 1956 met een huis aan huis-collecte en een straatcol lecte door nagekomen giften van som mige particulieren en vele bedrijven, welke laatste hiertoe vanwege het comité een schriftelijk verzoek had den ontvangen, f. 9.172 bedraagt. Op 8 december kon reeds f. 5.000 aan het provinciaal comité Zeeland worden overgemaakt met speciale bestemming voor het kamp Bigge- kerke. Er werd f. 100,- aan zakgeld uitge keerd aan een kleine groep Honga ren (20 x f. 5,-), die enige dagen in Middelburg verbleven in de moeilij ke begindagen van het kamp. Aan onkosten werd f. 20,75 uitge geven. Het resterende bedrag ad f. 4.052 zal geheel worden overge maakt op de bankrekening van het provinciaal comité, met het verzoek deze som aan te wenden ten behoeve van de kampen op Walcheren, waar tot omstreeks half juni Hongaarse vluchtelingen zullen verblijven in af wachting van emigratie. De Coese politie heeft gearres teerd en naar Middelburg over gebracht de 56-jarige koopman A. J., die de 80-jarige M., een bewoner van het manhuis, van zijn portefeuille met ruim f 200 heeft beroofd. Beide mannen had den genoegelijk in een cafeetje de avond doorgebracht en omdat de oude baas niet al te vast meer op de been is. bood J. aan hem thuis te brengen. Dit gaf hem toen gelegenheid zijn slag te slaan. J. stak de portefeuille in de bin nenzak van zijn colbertje, na al vast vijftig gulden in zijn broek zak te hebben opgeborgen. Toevallig echter had J. bij het verlaten van het café, waar hij in zijn overhemd had staan biljar ten, bij vergissing het jasje van een andere bezoeker aangetrok ken. Zodra hij, na zijn „liefde dienst", in het café terugkeerde, werd hij op de vergissing attent gemaakt en verwisselde van „ge waad". zonder aan de portefeuille te denken. Dat schoot hem pas in gedachten, toen hij thuis kwam. Als ccn haas vloog hij terug naar het café en vroeg de kastelein of die soms zijn portefeuille had ge vonden. Die ontving hem lang niet vriendelijk, omdat de eige naar van de door J. gedragen jas de portefeuille had gevonden, welke de café-houder terstond herkende als die van M. „Lelijke oplichter", klonk het J. in de oren, „moest jij die oude man be roven?". J. was zo beteuterd, dat hij de f 50.die nog in zijn broekzak zaten, meteen teruggaf en daar mee het bewijs van zijn ver grijp leverde. Na enige dagen kwam de politic een en ander te horen en tastte toe. ,s-Heerenhoek LEDENVERGADERING VAN „KATHOLIEK ZUID-BEVELAND" Alhier hield het koor „katholiek Zuid-Beveland" voor de tweede keer sinds op oprichting 'n algemene le denvergadering. Omdat er in de oprichtingsverga dering nog geen definitief bestuur gekozen was, stond het begin van de ze vergadering onder voorzitterschap van pastoor Holtkamp. Het voor naamste agendapunt was het kiezen van een definitief bestuur. Uit de kandidaten die tevoren waren aan gewezen waren, werd een bestuur van zeven man gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer B. Linonard, tot secretaris de heer Johan Uiterhoeve en tot pen ningmeester mejuffrouw M. Boon man. Beslsten werd. dat het koor het aanbiddingsfeest te 's-Heerenhoek op halfvasten met enige lofliederen zal opluisteren. 's-Heer Arendskerke VERBETERING SCHIPPERSWEG B. en W. stellen de raad een in grijpende verbetering voor van de Schippersweg, waarop reeds eerder is aangedrongen. Het gehele werk wordt begroot op f. 112.000, waarvan alleen voor be strating f. 78.300. Tevens stellen b. en w, voor om aan G.S. te verzoeken de Schippers weg op korte termijn te brengen op het urgentieplan voor tertiaire wegen en de kosten nu reeds in de begro ting te brengen en tot dekking van de uiteindelijk ten laste van de ge meente komende kosten aan te wen den een bestaande „wegen-reserve", welke ruim f. 58.000,- groot is. OUD-DORPSGENOOT IN HAARLEM OVERLEDEN Te Haarlem is in de leeftijd van 63 jaar overleden dr. W.B. Smit, directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst al daar. Hij is in 's Heer Arendskerk geboren, studeerde in Utrecht, slaag de in 1921 voor het artsdiploma en promoveerde in 1939 tot doctor in de medicijnen. In oktober 1934 be noemde de gemeenteraad van Haar lem hem tot directeur van de G.G. en G.D. De begrafenis is bepaald op woensdag a.s. 12 uur op de algemene begraafplaats te Heemstede. BRANDVIJVER MET PLANTSOEN B. en W. schrijven de raad: „Herhaaldelijk worden wij erop ge wezen, dat van gemeentewege ge zorgd dient te worden voor een goede bluswater-voorziening. Met het oog hierop stellen wij u voor in het aan te leggen plantsoen te 's Heer Hendrikskinderen tussen de school en het verenigingsgebouw een brandvijver te maken. Gezien het door de gemeenteopzich ter gemaakte plan, zal deze vijver bovendien het dorpsbeeld zeer ver fraaien. Gedacht wordt de vijver zo diep te graven tot het grondwater wordt bereikt. Rond de vijver ware een deugdelijke afrastering te maken. De totale kosten worden begroot op f. 1700,-". Rilland BIJEENKOMST IN HERV. KERK In het kader van de Vrouwen-We' reldgebedsdag werd in de Herv. Kerk, een samenkomst gehouden, waaraan deelgenomen werd door de Herv. Vrouwengroep, de Ned. Chr Vrouwenbond en de Bond van Plat telandsvrouwen, benevens enkele .an dere dames. Er werd gesproken namens boven genoemde vrouwen-organisaties, door de dames: Mevr. den Engelse - Hol, Mevr. Nagelkerke - van Randen en Mevr. Hirdes - Francke. De belang stelling was niet bijzonder groot. JAARVERGADERING N.C.L.B. In zaal A. v. Hoek werd de jaar vergadering gehouden van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond onder lei ding van voorzitter A. v.d. Kloos ter. De vergadering droeg een fees telijk karakter. De dames waren ook aanwezig en een toneelclub trad op. De voorzitter riep bij de opening de aanwezigen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder, de heer den Hollander, hoofdbestuurder en even eens de leden van de C.N.V. toneel club uit Goes. Na verslagen van secretaris en penningmeester bleek dat de afdeling een gunstig jaar heeft gehad. Het kassaldo was f. 265,51. De hoofdbe stuurder sprak vervolgens de verga dering toe en wees er op, welke be langrijke zaken de laatste tijd plaats vonden o.a. instelling van het Land bouwschap en het Alg. Ouderdoms pensioen. Daarna werd door de Goese to neelclub een toneelstuk opgevoerd getiteld „Morgenrood", dat uitne mend werd voorgedragen. Geboren: Leendert. z.v. Jan Braai en Francoise de Putter, Tramstraat 1; Cornells, z. van Pieter de Zeeuw en Sara Pij'pelink, Oudelandseweg 39; Paulina Benny José, d. van Robert E .van Hecke en Frida M. Verhoosel, won. te Westdorpe; Maarten Willem Jan. z. van Pieter Koster en Catha- rina Huijssen, Burg. Gcillstraat 14; Adriaan Wim, z. van Willem A, van der Mark en Janna F. Kolijn, Nieuw- straat 40; Anthonie Jan v. v. Willem Riemen-s en Maria C. H. Weeda, Steenkamplaan 47; Ludwig Frans Louise, z. van Roger E. Cortvriendt en Maria I. de Vos Pierssenspolder- stradt 3. Huwelijksaangiften: Joseph Antho- nius Neve, 23 jaar jm. en Jacoba Elisabeth van Geldeven, 29 jaar jd. Willem de Rijk 30 jaar j.m. en Cor nelia van Wijck, 25 jaar jd. HuwelijksvoltrekkingenPieter v. Hoeve 23 jaar jm. en Tanneke de Kraker 23 jaar jd. (won. te Zaam- s!ag); Cornelis Arie de Feijter, 23 jaar jm (won. te Woensdrecht) cn Maatje van de Velde, 19 jaar jd.; Jacobus Cornelis den Hamer, 23 j. jm. (won. te Axel) en Cornelia Ver- helst, 18 jaar, jd. Overleden: Pieter Jansen. 67 j., echtg. van Dingena Jansep; Clara Melanie Sophia de Vries, 66 j. (won. te Axel), geh. gew. met Alphons L. de Winne; Geertruida Johanna Reven berg, 50 jaar, d. van Hendrikus W. Revensberg en Grada A. Dolman (beiden overleden); Hendrik Kiel, 78 jaar, echtg. van Catharina den Deurwaarder; Andries Jansen, 57 jaar, echtg. van Louwrina Óppe- neer GROTERE WELVAART KRAPPERE BEURZEN. Eigenlijk deugt deze titel bij de komende weltvaartsbeperking niet meer voor de lezing van deze avond; zo zei mejuffrouw Onderdijk uit Den Haag, toen zij voor de' leden van r.-k. Vrouwengilde en K.A.V. te Ter neuzen kwam vertellen over de be steding van het inkomen. Die gro tere welvaart is nu verdwenen, maar de krappere beurzen zijn gebleven. Spreekster vertelde allereerst voor welk instituut zij sprak en dat is m het leven geroepen door vier grote spaarinstellingen n.l. de rijkspost spaarbank, de Nederlandse spaar- bankbond en de beide centrales van de Boerenleenbank te Utrecht en Eindhoven. Zij merkte het verschil aan tussen de levenswijze van voor en na 1940. Juffrouw Onderdijk wees er boven dien op dat. hoewel reclame in zich niet verkeerd is, er hierdoor gevaar ontstaat dat wij dingen gaan kopen die wij niet strikt nodig hebben. In de pauze kregen de aanwezigen inzage van verschillende brochures (operatie Ping-Ping dat muisje heeft een staartje enz.) 'die aan de post kantoren tegen geringe vergoeding te verkrijgen zijn. Heoewl dit wel 'n belangrijk, maar nog geen interessant onderwerp is, was het toch de grote verdienste van juffrouw Onderdijk dat zij de ver schillende problemen op onderhou dende mani'éf wist te b.espreken, waarvoor de voorzitster van het Vrouwengilde. mevrouw Dikötter haar zeer hartelijk dankte. Sas van Gent K.V.P. ORGANISEERDE GOEDE FORUM-AVOND. Door de K.V.P. georganiseerde fo rum-avond kende slechts een matige belangstelling. Een vaó de oorzaken hiervan is wel, dat Herwonnen Le venskracht op dezelfde tijd een pro- paganda-avond had 'georganiseerd. De minder goede opkomst heeft ech ter niets afgedaan aan het peil waar op de discussies werden gevoerd. Het forum werd gevormd door de heer J. van Dongen lid van de Twee de Kamer, de heer' ir. G. P. M. Di- kötter, lid van Gedeputeerde Staten en de heer J. Lansu, propagandalei der van de KVP, terwijl de leiding in handen was van de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer W. H. M. Colsen. Naar aanleiding van een vraag be- treöende het deltaplan ontspon zich zich een discussie die door de heer van Dongen en vooral door ir. Diköt- ter interesant werd toegelicht. Ook het probleem van de vrije veren kwam ter sprake. Op een vraag uit de vergadering of de destijds ingestelde commissie Mes, die een studie zou maken van de zwembad-problemen in de provincie Zeeland haar werkzaamheden heeft gestaakt of verder gaat met haar activiteiten antwoordde de heer Di- kötter dat hij heet van de naald kon mededelen dat Gedeputeerde Staten juist deze week besloten hadden een technische commissie in het leven te roepen die deze urgentie kwestie ter hand moet nemen. Ook de plaatselijke politiek kwam verschillende malen om de hoek kij ken. Vooral de subsidiering van ver enigingen, instellingen e.d. werd grondig bekeken. CARNAVALSVERENIGING. Aangemoedigd door het grote suc ces van dit jaar. heeft het comité, dat de vastenavondviering weer nieuw leven heeft ingeblazen, thans defini tief besloten een carnavalsvereniging op te richten, In het voorlopig bestuur werden gekozen, ir. C. A. L. Horstman, voor zitter H. E. J. Lambert, vice-voor- zitter, E. Andriessen, secretaris-pen ningmeester en E. Martens en J Braat, leden. Hoewel het inrichtend comité dit jaar een klein tekort heeft geboekt, hoopt men dat thans iedere carnaval- vierder een steentje wil bijdragen om ook de volgende jaren carnaval tot een groot volksfeest te maken. Zegclactie Axel 57 belooft succes te worden De zegelactie ter gelegenheid van de Actie Axel '57 belooft nu reeds een groot succes te worden. Reeds heeft een groot aantal winkeliers zich voor deelname aangemeld en door deze werd reeds voor een half miljoen gulden aan zegels ingeschre ven. Dit betekent dus nu al een groot aantal toegangskaarten. Ook het kopend pubiek blijkt de zegels te waarderen; het sparen is ook zeker de moeite waard: 400 zegels geven nl. recht op een passe-partout, d.w.z. een gratis doorlopende toegangskaart voor de tentoonstelling, en eveneens voor alle daarop te organiseren eve- uementen, shows en attracties zoals het optreden van bekende radio-or kesten. zangers enz. Onderhandelingen voor het enga geren van eerste rangsorkesten en artiesten zoals de Tiroler Holzhacker- bub'n. Ramblers, Max van Praag, Johnny Jordaan, Three Jacksons en Maria Zamora zijn thans gaande. Het bestuur hoopt binnenkort- een defi nitief programma te kunnen vast stellen. Ondertussen is het echter wel aan te bevelen de zegels te sparen. Het programma dat straks geboden wordt is het zeker wel waard. Graautv VOORBEREIDING PAASFEEST Kapelaan Stuyk is een bijzondere voorbereiding voor het aanstaande paasfeest begonnen. Elke woensdagavond om half acht zal hij in het patronaatsgebouw spre ken over de heilige mis. een en an der toegelicht met lichtbeelden. Te vens zal een plaat worden gedraaid over de gezongen gedeelten der H. mis van de voorbije zondag. Terhole JAARVERGADERING K.A.B. De opkomst op de jaarvergadering der K.A.B. was ditmaal maar ma tig en dit was jammer, daar de dis trictsbestuurder der K.A B„ de heer J. v.d. Voorde, een wel zeer be langrijk onderwerp behandelde n.l. de bestedingsbeperking met al wat daarmede samenhangt. Tot secretaris werd benoemd de heer A. de Maat, tot dusver waarnemend secretaris. Ossenisse JAARVERGADERING „ST.-DEUSDEDIT" De kath. Landarbeidersbond „St.- Deusdedit" hield in café Hermans zijn jaarvergadering. De rekening en verantwoording van de penningmees ter gaven ondanks de grote kosten van het jubileumfeest in 1956 toch een mooi beeld. Ook aan activiteiten heeft het in het afgelopen jaar niet ontbroken. De bestuursleden A. de Bakker en P. Reyns zagen hun mandaat weer voor twee jaar verlengd. De districtsbestuurder, de heer P. Vink, hield een inleiding over de bestedingsbeperkingsnota. Voorts kon hij de vergadering meedelen, dat het overleg in de provincie Zeeland ge leid heeft tot overeenstemming over de loonsverhoging in de landbouw, welke is ingegaan op 4 maart, Spr. beklemtoonde, dat hiermede nog maar slechts ten dele ls tegemoet gekomen aan de z.i. reële wensen van de georganiseerde landbouw, welke wensen hij uitvoerig belichtte. Met een rondvraag, waaraan dit maal goed werd deelgenomen, werd deze zeer geanimeerde vergadering besloten. Breskens „JA IK GELOOF EN DAAROM ZING IK" Onder auspiciën van de BIJBEL KIOSK-VERENIGING met de door de radio bekend geworden zangavon den „Ja 'k geloof en daarom zing ik", werd in het kerkgebouw 'vbn de Hervormde Gemeente een samen zang georganiseerd. De samenzang van de vele aanwe zigen stond onder leiding van d-e be kende zanger KEES DEENIK. die ook nog solozang en negro-spirituals ten gehore bracht. Organist was F.'A. v. MELLE,'ter wijl het zangkoor „GOD IS MIJN LIED" uit Breskens, o.l.v. J. BAS TING jr. medewerking verleende. Een korte meditatie werd door ds J.M. v. BEUSEKOM verzorgd. Schoondijke REDERIJKERSKAMER KWAM WEER OP DE PLANKEN Voor een overvolle zaal gaf de Rederijkerskamer in Hotel de Zwaan een zeer geslaagde uitvoering van het toneelspel in drie bedrijven van Joh Tromp „De olmenhoeve". Het stuk werd vlot ten tonele gebracht en ook aan de aankleding van het toneel was de nodige aandacht besteed. De Heer de Roo, waarnemend voorzitter, opende de avond. Na de opvoering van het spel, dat door het publiek na ieder bedrijf met een langdurig applaus werd beloond, dankte de heer de Roo de speelsters en spelers voor het gebodene, bracht dank aan de regisseur, de heer C.J. Musson en sprak de hoop uit dat het gezelschap ook volgend seizoen op de planken zal verschijnen. Een gezellig bal besloot deze succesvolle avond. Aardenburg JAARVERGADERING VAN DE VARKENSVERZEKERING. In de zaal van de Roode Leeuw hield de Coöperatieve Vereniging tot geldelijke uitkering bij sterfte van varkens „Uit Voorzorg" alhier haar jaarlijkse algemene vergadering. Het bleek dat de vereniging floreert en thans 104 leden telt, waarvan er 68 ter vergadering aanwezig waren. Het jaar 1956 bleek een gunstig jaar te zijn geweest en er bleek een batig saldo te zijn. De reservekas kon zo doende worden opgevoerd, zodat de ze thans ongeveer f 6800.bedraagt. De vereniging kan dus in de toekomst een stootje opvangen. De prijsuitke- ring bij sterfte werd vastgesteld op 80 pet. van de marktwaarde; bij big gen tot 30 kg f 2.per kg. Uitvoerig werd de inenting tegen vlekziekte besproken. Besloten werd een cen traal tot inenting over te gaan indien het noodzakelijk blijkt. 75 pet. van de inentingskosten zal worden ver goed indien het varken, bij de verze kering als ziek is aangegeven. Bij de bestuursverkiezing werden C. van Damme en Cl. Cauwels herkozen en werd in de plaats van J. Duininck gekozen Joh. Naessens. met -41 yen de 68 stemmen in de le vrije verkie zing. GOES Grand: Agent der Apachen. HULST Rioscoopgebouw 8 uur: Le vensmelodie. MIDDELBURG EJcctro: La strada. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zijn laatste reis. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Duistere driften. VLISSINGEN Alhambra: Oase. Luxor: Misdaad in duplo. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 19.30 uur: Faust. GOES Grand: Agent der Apachen. MIDDELBURG E^ectro: La strada. OOSTBURG Ledel 8 uur: De hofnar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Zijn laatste reis. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Duistere driften. VLISSINGEN Alhambra: Oase. Luxor: Misdaad in duplo.

de Stem | 1957 | | pagina 2