da N.V. Egypte wil Gaza direct zelf besturen fatkcfy Tien jaar geëist tegen De Braai RT en att Vandaag bespreking Soekarno- Hatta STEM-toto Het tabaksverbruik in Nederland Op zettelijk met ziin twee kinderen in het water gereden Nasser naast naarstig voort Dc olie stroomt weer Westelijke Drie verwerpen Sowjet-voorstel inzake het Midden-Oosten Trevor Ford naar Schilderende chimpansee iat 4 vnj kNG Reactie wel verwachtechter niet zo heftig als thans Aardbevingen in Griekenland HERDENKING STAN OCKERS Arbeidsmilitie in Hongarije gereorganiseerd Echtscheiding leidde tot drama VRIJ AMSTERDAM Herenmode SLAND IERS iulp in de aagd DAGBLAD VOOR ZEELAND Israels commentaar: „T erreurcampagne" Aanhoudend voorjaar 5 Oud-minister Beyen commissaris Duilse aangelegenheden Inkrimping van het Britse leger sollicitaties, als- aan de Directie •ndelinge sollici- afspraak. Amsterdam C. SLKBEDEKKIN G DA tantoortijd) 3473 ïen op Zoom Zoals hij al ing de indrin- de burchtzaal. door een kier luurde, zag hij en in het don- e schouw. 97e JAARGANG No. 22400 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes,-Mr H. M. L. da Rechtei. P V M Vercauteren, L. J v. 1 Westende. Abonn pnj„ bij vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 12 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel72601 - OOSTBURG, Nieuwstraat41,Tel. no_35). De Egyptische autoriteiten hebben gisteren bekendgemaakt, dat de wet jp de"Egyptianisering van de handels- /ertegenwoordigingen ook van toe passing is op de agentschappen van scheepvaartmaatschappijen. Deze laatste zullen zich bijgevolg ■noeten onderwerpen aan de bepalin gen van de wet van 14 januari 1957, waarbij aan iedere persoon verboden wordt als handelsvertegenwoordiger op te treden, zonder vooraf bij het ministerie van handel te zijn inge schreven. Da wet bepaalt, dat alleen perso nen van Egyptische nationaliteit inge schreven kunnen worden. Iedere over treder van de wetsbepalingen kan ge straft worden met gevangenisstraf en een boete van 500 a 2.000 Egyptische bonden. Het ministerie van handel zal voor de inwerkingtreding van de wet een termijn vaststellen, die niet langer dan vijf jaar mag zijn. Radio-Cairo meldde gisteren, dat Egypte besloten had onmiddellijk het bestuur van de strook van Gaza in handen te nemen. Generaal Mohamed Abdel Latif iverd benoemd tot gou verneur van het gebied van Gaza. Voorts deelde radio Cairo mede, dat de Egyptische regering aan secretaris-generaal Hammarskjoeld een nota had gezonden, waarin geprotesteerd werd tegen „het optreden van de V.N.- troepen in Gaza, dat in strijd was met hun bevoegdheden". Dit laatste werd officieel van de zijde der V.N. tegengesproken: er zou dus geen protest zijn ingediend. [n Djakarta wordt uit betrouw- oare bronnen vernomen, dat president Soekarno en de vroe gere vice-president dr. Moham- nad Hatta elkaar vandaag, dins- lag, zullen ontmoeten. Verwacht wordt, dat Soekarno spoedig daarna het resultaat van zijn overleg met de politieke leiders wer zijn plannen tot vorming van een nieuw kabinet en de instelling /an een nationaal adviserende raad :al bekendmaken. Uit gewoonlijk welingelichte krin gen werd nog vernomen, dat de nog ivergebleven vijf coalitie-partijen in iet afgelopen weekeinde in beginsel >vereenstemming hebben bereikt om iet mandaat van het kabinet aan de iresident terug te geven. Regerings kringen lieten doorschemeren, dat iremier Ali Sastroamidjojo woensdag >f donderdag naar de president zal jaan, om het mandaat aan het itaatshoofd terug te geven. Intussen heeft de regering zich tot lusver van commentaar op de ge beurtenissen in Oost-Indonesië en Suid-Sumatra onthouden. Geen communisten? Politieke kringen in Djakarta zijn 'an oordeel, dat de gebeurtenissen in Ïuid-Sumatra van zaterdag, waarvan IE JAPANSE regering heeft de Sow- jet-Unie verzocht, zoals zij onlangs >ok aan Engeland had gedaan, de proe- /en met kernwapens te staken. TENGEVOLGE van het overlijden /an mr. C. ten Hagen (waarvan wij ïlders in deze editie gewag maken) s een vacature ontstaan in de fractie /an de P.v.d.A. voor de Tweede Ka- ner. Voor benoemdverklaring komt n aanmerking mejuffrouw mr. T. F. ^emaire te Amsterdam. ?ROF. DR. G. Houtzagers, hoogleraar in de bosbouwkunde aan de landbouw hogeschool te Wageningen, is benoemd :ot ridder in de orde van de Neder- •andse Leeuw. ÏEN DRONKEN automobilist heeft te Amsterdam een 29-jarige wielrijdster ingereden, tengevolge waarvan deze vielrijdster om het leven kwam. Na 'en wüde achtervolging kon de auto- nobilist gearresteerd worden. IET EERSTE kievitsei is er ook weer Twee elfjarige jongens, Sipke Buma n Broer Adema vonden het in de ge beente Wymbritseradeel. Samen met urgemeester Tjaberings hebben zij en reis naar Soestdijk gemaakt om ■et daar aan de Koningin aan te bie- en. U ELSPEET is gisteren een kleirf ulitair vliegtuig, een eenmotorige 'lPer Cub, verongelukt. De piloot verd zwaar gewond. ARBEIDERS in de Franse steen kolenmijnen zijn gisteren een waar- -chuwingsstaking van 24 uur begon- ']en om kracht bij te zetten aan hun looneisen. HET PASPOORT van Anna Maria f-aglio, bijgenaamd ,de Zwarte Zwaan' iS op last van de president van de Rechtbank, waarvoor de zaak Montesi dient, ingetrokken. Mej. Caglio is evenwel niet van meineed beschul digd. wij in onze editie van gisteren gewag maakten, aan de communisten de laatste hoop hebben ontnomen om in het nieuwe kabinet deel te nemen. De opstand in Zuid-Sumatra is de laatste geweest van de serie ont wikkelingen, die de hoop van de communisten, dat het plan van Soekarno op een of andere ma nier toch zou kunnen worden uit gevoerd, in rook hebben doen ver vliegen. Anderzijds is bekend, dat Soekarno zelf toch wel graag aan zijn oorspronkelijke conceptie vasthoudt. Naar Noord-Sumatra Volgens een bekendmaking van het presidentiëel paleis in Djakarta, zal Soekarno op het einde van deze week naar Noord-Sumatra vertrekken, om de openings'receptie van de conferen tie van kerkelijke leiders uit Azia tische landen in Prapat bij te wonen, en voorts om een toespraak te hou den voor een massa-bijeenkomst in Pematang Siantar, waar het hoofd kwartier gevestigd is van het aan de centrale regering trouvfc gebleven re giment. In politieke kringen wordt deze be kendmaking opgevat als een aanwij zing. dat de president vóór vrijdag aanstaande zijn beslissing over zijn conceptie zal openbaren. De vijfde aflevering van j de STEM-toto kunt U vin- den op onze sportpagina. Het gaat thans om een be- j drag van honderd gulden j j en dat is dus zeker de moeite waard. j Terwijl het Egyptische avondblad Al Massa meldde, dat meer dan 100.000 mensen hadden deelgenomen aan betogingen te Gaza voor terug keer van het Egyptische bestuur en het uitroepen van kolonel Nasser tot president van dit gebied, werd van de zijde van het UNO-bezettingsleger te verstaan gegeven, dat het een de monstratie van slechts enkele hon derden gold. Ook heeft het hoofdkwartier van de V.N.-troepen te Gaza ontkend, dat de V.N.-troepen op burgers geschoten hadden bij de betogingen, die zondag werden gehouden. ..Over de hoofden van de betogers heen, die trachtten het V.N.-hoofdkwartier binnen te dringen, is wel geschoten", aldus het dementi op de Egyptische beschuldi ging. De hete soep In diplomatieke kringen en in krin gen van de V.N. had men wel een of andere Egyptische reactie verwacht. Deze kringen zijn thans echter „over rompeld" door de Egyptische ver klaring, dat Nasser het bestuur on middellijk zelf ter hand wil nemen. Een officiële woordvoerder van het Witte Huis weigerde ieder commen taar. Vooralsnog echter is men in be trokken kringen de mening toege daan, aldus een commentaar van radio-Parijs, dat de soep niet zo heet gegeten zal worden, als zij wordt opgediend, m.a.w., dat Egypte slechts te kennen wil ge ven, dat het land zijn aanspra ken op Gaza niet wenst prijs te geven. Egyptische agenten Bij dit alles heeft het er dus alle schijn van, dat Walter Eytan, direc teur-generaal van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken, het bij het rechte eind had. Hij verklaar de in een toespraak voor radio Tel Aviv, dat Egyptische agenten in de strook van Gaza een „terreurcam- pagne voeren om de V.N.-troepen in diskrediet te brengen en het Egyp tisch bestuur te herstellen." Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens blijkt, dat in 1956 de kleinhandels- waarde van de voor binnenlands ver bruik beschikbaar gekomen tabaks- produkten volgens de afgeleverde banderolles 852,6 miljoen gulden heeft bedragen tegen 782,5 miljoen gulden in 1955 en 131,8 miljoen gulden in 1938. Per hoofd van de bevolking komt dit uit op f. 78,33 tegen resp. f. 72,80 en f. 15,19. Hierbij moet er echter met nadruk op worden ge wezen, dat deze uitkomsten kunnen afwijken van de werkelijke consump tie in de genoemde jaren, daar deze gegevens betrekking hebben op de hoeveelheid tabaksprodukten welke ter beschikking zijn gekomen van fabrikanten en importeurs voor bin nenlands verbruik. De hoeveelheden Wat de hoeveelheden betreft, blijkt de hoeveelheid sigaretten in 1956 in vergelijking met 1955 aanzienlijk te zijn gestegen, n.l. van 11.734 miljoen stuks tot 13.149 miljoen stuks; in 1954 be droeg de hoeveelheid 11.296 mil joen stulrs, en in 1938 4,766 miljoen stuks. De hoeveelheid sigaren nam toe van 850 miljoen stuks in 1954 tot 906 miljoen in 1955 en 942 miljoen stuks in 1956, doch bleef nog aanzienlijk beneden de hoeveelheid van 1238 mil joen stuks in 1938. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt maandagavond te 23.15 uur. Droog weer met weinig bewol king. Zwakke tot matige, af en toe vrij krachtige zuidoostelijke w\nd. In de middag ongeveer de- zelfde temperaturen als gistermid dag. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: J Lichte tot matige zuidoostenwind. J Mooi tot bewolkt, maar nevelig des. ochtends. Vandaag: zon onder 18.39 uur. 1 J Maan op 14.16 uur. Morgen; zon S op 7.00 uur. Maan onder 5.13 uur. t De hoeveelheid overige sigaren (voornamelijk cigarillos) bedroeg in 1954 145 miljoen, in 1955 150 miljoen en in 1956 151 miljoen stuks tegen 311 miljoen stuks in 1938. Voor kerf tabak werd de daling voortgezet en wel van 9.882,000 kg. in 1954 tot 8.315.000 kg in 1955 en 8.208.000 kg in 1956. In 1938 bedroeg de hoeveel heid nog 10.083.000 kg. Per hoofd van de bevolking bedroeg de hoeveelheid voor binnenlands ver bruik ter beschikking gekomen siga retten 1208 stuks in 1956 tegen 1092 in 1955, 1065 in 1954 en 549 in 1938. Voor sigaren resp. 87, 84, 80 en 143 stuks en voor kerftabak resp. 0,75, 0,77, 0,93 en 1.16 kg. Een kleine 3500 huizen werden ver nield en. daardoor bijna 10.000 men sen dakloos gemaakt toen de oost kust van Griekenland werd geteis terd door hevige aardbevingen. Een Griek zou het leve; hebben verlo ren. Het gebieddat thans werd getroffen, leed ook tijdens de aard bevingen van 1953 en 1954 ernstige schade. De beide foto's geven een beeld van de verwoestingen in het kleine havenstadje Volos aan de Aegeïsche Zee. Op de zitting van het Landge- recht te Madjalengka (west- Java) heeft de officier van ju stitie gisteren tien jaar gevan genisstraf met aftrek van pre ventief geëist tegen de Neder lander H. de Braai. De heer De Braai werd op 3 januari 1954 te Bandung gearresteerd. De officier van justitie bracht in herinnering, dat De Braai beschul digd wordt van primair opzettelijke hulp en steunverlening aan de vijand in tijd van oorlog, secundair het lid maatschap van een subversieve orga nisatie. De officier van justitie achtte de primaire tenlastelegging bewe zen, in het bijzonder, dat De Braai gedurende de periode me dio 1952 tot begin 1953 in het Madjalengkase met benden op trok. Bewezen is, aldus de officier, dat De Braai deelnam aan drie gevechten van Kartosuwirjo van de Darul Is lam tegen de T.N.I. (Indonesische leger) en eveneens, dat hij anders zins Kartosuwirjo in diens subversie ve activiteiten bijstond. Niet bewezen achtte hij, dat De Braai ten behoeve van de benden brieven zou hebben getikt ol ander voorlichtingswerk zou hebben verricht. De getuigen De officier van justitie was van oordeel, dat de confrontaties, waarbij De Braai door de ver schillende getuigen a charge her kend werd, voldoende waarborg boden, terwijl het uitgesloten zou zijn, dat de verklaring van de ge tuigen a charge hen tevoren door de politie zouden zijn ingeprent. Met betrekking tot de verklaring van de zes getuigen a décharge be toogde de djaksa, dat deze De Braai wel een alibi verschaften, doch dat zij rliet al zijn doen en laten dekten, Door het Britse ministerie van buitenlandse zaken wordt bevestigd, dat de autoriteiten van Saoedi-Ara- bië de hervatting hebben toegestaan van de activiteit van de oliebuislei- dingen, welke de verbinding vormen van de olievelden in Saoedi-Arabië met de raffinaderijen van Bahrein. De ilraq Petroleum Company heeft gisteren medegedeeld, dat voor het eerst sedert de stopzetting van de olieaanvoer als gevolg van de Suez- crisis weer olie is begonnen te stro men door een van haar oliebuislei- dingen, welke vanuit Irak over het grondgebied van S yrië loopt. Van daag zal deze olie in Banias aan komen. Het zal 9 tot 12 maanden du ren, voordat de voormalige produktie van 25 miljoen ton per jaar weer zal zijn bereikt. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: Het ligt in het voornemen mr. J. W. Beyen. oud-minister van buiten landse zaken, als regeringscommis saris voor Duitse aangelegenheden te belasten met 5e onderhandelingen, waartoe onlangs werd besloten tij dens de besprekingen, te Bonn ge voerd tussen minister Luns en de Duitse Bondsminister van buitenland se zaken, Von Brentano. De Britse ambassadeur in Moskou, sir Patrick Reilly, heeft gisteren aan de nieuwe Sow jet minister van buitenlandse zaken Gromyko, een nota van zijn re gering overhandigd, waarin de Sow jet-voorstellen inzake het Midden-Oosten verworpen wor den. De antwoordnota's van de Ver. Staten en Frankrijk zijn, naar verluidt, gelijk. Gromyko's voorganger, Sjepilof, had op 11 februari in nota's aan de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland voorgesteld, dat de grote vier geza menlijk beginselen voor het vestigen van de vrede in het Midden-Oosten zouden proclameren. Alle buitenland se bases in het Midden-Oosten zouden opgeheven m'oeten worden. In de Britse antwoordnota wordt verklaard, dat de Sow jet-voorstellen niet voldoende rekening houden met de wensen en de rechten van de be trokken staten en daarom niet de beste manier voor het bevorderen van vrede, welvaart en onafhankelijk heid van de landen in het Midden- Oosten zijn. Voorts wordt in de Britse nota ver klaard, dat de Sow jet-voorstellen „punten bevatten, waarmee de Brit se regering zeker zou kunnen in stemmen". doch deze punten gingen samen met „ongerechtvaardigde aan vallen op de Britse regering en haar bondgenoten". In de Britse nota wordt gezegd, dat de daden van de Sowjet-Unie niet in overeenstemming zijn ge weest met het doel van handha ving van vrede en veiligheid in het Midden-Oosten. In dit ver band werd als voorbeeld gewag gemaakt van „grote verschepin gen van Sowjet-wapens". Vergelijk Hongarije De Verenigde Staten hebben, even als Frankrijk, in hun antwoordnota uitdrukking gegeven aan hun bereid heid met onverschillig welk land sa men te werken om een vreedzame oplossing te bereiken in het Midden- Oosten, in overeenstemming met het handvest van de Verenigde Naties. Ook zij wijzen de Sowjet-Unie erop dat „zij haar bereidheid kan tonen zich te houden aan haar hoge begin selen door gehoor te geven aan de V.N.-resoluties, zoals die inzake Hon garije". terwijl het bovendien algemeen be kend is, hoe makkelijk bendeleden zich van en naar de stad kunnen be geven. Trevor Ford, de voetbal-in ternational van Wales en mid denvoor van Cardiff City (hij werd onlangs door de F.A. ge schorst, maar later door een speciale commissie gerehabili teerd) heeft gisterenavond tegenover verslaggevers ver klaard, dat hij een aanbieding van P.S.V. uit Eindhoven had ontvangen en dat hij bereid is deze in overweging te nemen. P.S.V. zou hem een semi-profcon- tract en een betrekking in de Phi- lipslabrieken hebben aangeboden, zo dat Fords toekomst verzekerd is. De manager van Cardiff City, Tre vor Morris, zei, dat hij wacht op een bevestiging van het bericht, dat PSV bereid is een transfersom van 60.000 gulden voor Ford te betalen. De Britse minister van oorlog, John Hare, heeft het Lagerhuis meegedeeld, dat men bezig is het leger „drastisch" te hervor men, teneinde zijn structuur voor de komende generatie vast te stellen. Tegen 1 april a.s. zal het leger 370.000 officieren en manschappen omvatten, 33.000 man minder dan een jaar geleden. Er worden bovendien plannen gemaakt om het leger dit jaar verder in te krimpen, maar de minister kon hierover nog geen cij fers noemen. Minister Hare opende het debat over een voorlopige begroting voor het leger voor de eerste vijf maanden van het belastingjaar, dat op 1 april begint. De uitgaven voor deze periode worden geschat op 210 miljoen pond (ongeveer 2,23 miljard gulden). De minister deelde mee. dat het de bedoeling van de regering is, meer beroepsmilitairen aan te trek ken. Op het ogenblik wordt een regiment met Amerikaanse geleide projectielen van het type „Corporal" uitgerust. Er zullen meer van dergelijke een heden worden gevormd. Tegen april 1959 zal het leger over meer dan 70.000 voertuigen, 250.000 ton munitie en meer dan 120.000 ton geniematerieel beschikken. De her vorming van het leger zal leiden tot vermindering van het aantal depots en bases. De arbeidersmilitie in Boedapest en andere grote Hongaarse industriecen tra is gereorganiseerd. De militie is door de regering in het leven geroe pen als hulp voor de politie, voorna melijk voor het bewaken van fabrie ken. De leden zijn voornamelijk mili tante communisten. Zij hebben mo derne wapens, zoals machinepistolen, De Cockerill-kade te Antwer pen is het toneel geweest van een sensationeel ongeluk, dat het leven heeft gekost aan drie inwoners van Brussel, en dat blijkt neer te komen op dubbele moord en zelfmoord. De heer Pierre de R. kwam met zijn wagen langs de Cockerill- kade gereden. Hij reed tussen ae bomen, die het water omringen door en kwam aldus in het water terecht. De enige getuige van dit ongeval was een kastelein van een café op die hoogte gelegen, en onmiddellijk snel de deze samen met zijn vrouw naar buiten. Op dai ogenblik was de auto bijna geheel onder water verdwenen, doch uit het venster van het achter portier stak het bovenlichaam van een jonge man, die in onverstaanbare termen om hulp riep. De caféhouder stak hem een haak toe, doch op dat ogenblik draaide de wagen zich in het water om en sleurde op die wijze de ongelukkige mee onder de water oppervlakte. Onmiddellijk snelde de caféhouder ,naar het huis van.de sluiswachter, v/aar hij ogenblikkelijk hulp vond, en men in allerijl met de reddingswerken een aanvang begon te maken. Zonder al te veel moeite slaag de men er in de wagen vast te maken aan de spil, die op de kade aanwezig was, waarna men koorts achtig met de dreggingswerken begon. Nauwelijks tien minuten na het gebeurde haalde men reeds een eerste slachtoffer boven. Het betrof hier de achttienjarige ciochter van de bestuurder. Aangezien er geen teken van leven meer bij haar te bespeuren was, werd ze onverwijld overgebracht naar het dodenhuis. Ondertussen was ook de deerlijk ge havende wagen boven water gehaald en hierin werd het stoffelijk overschot gevonden van de vader, die achter het stuur had plaats genomen. Hij had klaarblijkelijk in de onmogelijkheid verkeerd zich te redden, aangezien de ruiten aan de voorkant nog steeds ge sloten waren. Beide achterruiten stonden echter open, zodat men moest besluiten dat de jonge man, die nog om hulp had geroepen vooraleer in het water te verdwijnen, er tenslotte toch in ge slaagd was zich uit de wagen te wer ken. De dreggingswerken werden onver poosd voortgezet. Enkele uren later haalde men eindelijk de 16-jarige zoon boven water. De auto, die op de kade werd neer gezet, was zeer zwaar gehavend. Het dak was volledig ingedrukt, waar schijnlijk door de druk van het wa ter bij het omslaan. Familiedrama Uit het onderzoek is tenslotte ge bleken, dat het hier gaat om een dub bele nzoord met zelfmoord. Op de vader werden papieren gevonden, waaruit zijn intenties bleken. De man leefde gescheiden van zijn vrouw, terwijl de kinde ren bij de moeder verbleven. De man is de kinderen gaan halen voor een autotochtje, vast beslo ten echter, dat het voor hen en voor zichzelf een rit naar de dood zou worden. De bestuurder was 54 jaar oud. In het Sportpaleis te Brussel hield het comité „Vrienden van Stan Ockers" ter herdenking van deze beroemde Belgische wielrenner, die op de baan bij een valpartij dode lijk verongelukte, het „Herden- kings-wielergalaStan Ockers". De ze belangrijke wielerwedstrijden stonden onder het ere-voorzitter- schap van de heer Leburton, Bel gisch minister van openbare ge zondheid én het gezin. De foto laat ziqn hoe Rik van Steenbergen, we reldkampioen op de weg, met zijn ploegmaat WiUy Vannitsen, voor de aanvang van de wedstrijden me vrouw Ockers en haar zoontje Eddy in de ereloge kwam begroeten. Tus sen beide renners door zien we de heer Leburton. In de dierentuin van Balti more zijn door een chimpansee vervaardigde „schilderijen" ver kocht, enkele tot prijzen van 25 tot vijftig dollar. De directeur van de dierentuin, Arthur Watson, zette uiteen, hoe de zevenjarige chimpansee Betsy haar „schilderijen" ver vaardigt. Hij spant nat gemaakt papier, waarop zich klonters verf bevinden, in de kooi van Betsy uit. Deze gaat dan de verf uitwrijven, waarvoor zij haar vingertoppen, ellebogen en zelfs haar tong gebruikt. Betsy „schildert" sinds 19^3. Zij heeft 27 doekenvervaar digd. Watson heeft tien hiervan weggegooid, doch de andere zijn volgens hem verkoopbaar en er zijn er, als hiervoor ver meld, inderdaad enkele van verkocht. Hij verklaarde verder dat het geld, dat Betsy's „schilderijen" opbrengen, zal worden gebruikt voor de aankoop van nieuwe dieren voor de diergaarde, „mo gelijk van een mannelijke chim pansee, zodat Betsy niet meer alleen zal zijn".

de Stem | 1957 | | pagina 1