Kentering in Nederlandse culturele activiteit in Frankrijk Sterke groei van de wereldtankervloot REIS. Fa. DE PREE Gaza, Akaba en Jordanië struikelblokken voor de Eisenhower-doctrine een eerste stoker PARKET- en PLASTICVLOEREN worden dagelijks gerold met Expositie van Mondriaan Schoenmaker a r i e v e n Adverteren doet VERKOPEN VRIJSTELLING en UITSTEL MILITAIRE DIENSTPLICHT B. S A L V E R O A Overstromingen in oost-Java Harich tot tien jaar veroordeeld „PARKON" Vloerenbedrijf - Breda voor 50 AlZIAi1. omslagen. En voor de kinderen: maar voor: 5 10 RIZ LA omslagen: het echte Franse sigarettenpapier met een wereldreputatie. het bekende oranje pakje Bij M. OOMENS BOEKHANDEL BREDA uit voorraad leverbaar: 08-15 KAZERNE - OORLOG - EINDE. Compleet f 14,90 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 11 MAART 1957 (Van onze Parijse correspondent) Er schijnt een verheugende kentering te zijn gekomen in de Nederlandse culturele activiteiten in Frankrijk. In het prille begin van dit jaar werd in tegenwoordigheid van president Coty en Prins Bernhard het Nederlandse Instituut geopend, dat in de toekomst in belangrijke mate kan bijdragen het vele en vrucht bare werk van onze culturele attaché, de heer Sadie de Gorter te vergemakkelijken. Dank zij de ruimte en het permanente contact centrum waarover men nu voortaan kan beschikken, kunnen vele goede vondsten voortaan met succes worden uitgewerkt, waarvoor de Fransen ons dankbaar zullen zijn, omdat ze nu te enen male een niet te miskennen belangstelling hebben voor onze culturele verrichtingen. Rembrandt, v. Gogh en v. Dongen zijn slechts enkele van de vele Nederlan ders, die ook hier terecht worden gerekend tot de grootste meesters. Momenteel bevolken wij de vele, Pa rijse kunstacademies weer mede en onze hedendaagse, in Frankrijk wo nende kunstenaars genieten zeer de aandacht. Op grond van dit alles moest de confrontatie dringend wor den uitgebreid en in dit opzicht kan het Nederlandse Instituut te Parijs goed werk verrichten. Eveneens in januari trad voor het eerst de vereniging „les artistes du Benelux" met een goed gekozen ten toonstelling van doeken van Bel gische, Nederlandse en Luxemburgse schilders in het zaaltje van Madame van Dfjck, afstammelinge van de grote meester, in het openbaar op en de belangstelling, welke de Franse pers aan de dag legde, was een nieuw bewijs van onze culturele goodwill. Rembrandt en Mondriaan Evenzeer verheugend Is het, dat men thans ook Rembrandt naar Frankrijk wil brengen. In Maart zal er In het Nederlandse Instituut een grote Rembrandt-tentoonstelling wor den gehouden, die met één slag de harten zal veroveren. Nog prettiger echter is het nieuws, dat ook onze grote Mondriaan in maart aan de beurt komt. En vooral naar deze expositie kijkt een wellicht niet overweldigend tal rijk, maar niettemin wel een zeer be langrijk publiek verlangend uit. Deze tentoonstelling, die helaas niet in het Palais des Arts Modernes kan worden gehouden en evenmin in het Neder landse Instituut en daarom moet wor den ondergebracht in de te kleine ruimte bij Denise René kan een cul tureel hoogtepunt worden... Abstracte school De doorsnee Fransman, in het al gemeen wel iets cultureler dan onze landgenoten, heeft wellicht nimmer van Mondriaan gehoord en pas de laatste jaren heeft een groter deel van het begaafde pu bliek ontdekt, dat de in 1944 te New-York overleden Nederland se meester met zijn neo-plasticis- mc in feite niet alleen één der grondleggers was van de abstrac te school, maar eveneens sterke invloed uitoefende op de heden daagse bouwkunst. dige initiatief om de grote Mondri- aan-expositie te organiseren niet in het officiële Palais des Arts Moder nes kan worden ontwikkeld. Er komt zeker nog bij, dat men hier maar on gaarne de aandacht afleidt van het expressionnisme, waarmee de kunst nu eenmaal een markt heeft gevon den en de belangstelling voor Mon driaan, dus voor het neo-plasticisme en het abstracte stijgt volgens velen toch al beangstigend snel; wel is men momenteel bereid de aan Mondriaan toekomende waardering zij het met de bijna gebruikelijke vertraging van dertig jaren te verlenen. „Bon ton De laatste tijd zijn Mondriaan, van Doesburg. Van der Leek en de bouwmeesters Oud en Van 't Hof met hun ware abstractie onderwerp van gesprek geworden in de kunst salons en het hoort zelfs tot de „bon ton-' er iets over te weten. Het blijkt dan vaak, dat vooral het feit, dat sterk tot de verbeelding spreekt, dat in een tijd, toen alle anderen nog aarzelden, Pieter Mondriaan conse quent elke zinnelijke waarneming durfde uitsluiten. Dit bracht hem tot meetkundige vlakken en constructies, die veelvuldig in natuur en techniek blijken voor te komen. Voor de con frontatie, waaraan we in deze tijd zo'n behoefte hebben kan de Mondri- aan-tentoonstelling van onschatbare betekenis zijn. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Geboren: Johannes Pil- meyer-Nijsten. Maastricht; Fred'dy Broekhuysen-Meuf- fels. Maastricht; Paul Don- ders-Knal, Venlo. Overleden: Maria Menge- lers-Kubben, 60 jaar. Spau- beek; Paultje Wehrens-Da- moiseaux. 3 maanden, Den Helder; Egidius Heynen. 77 iaai. Maastricht; Anna Ans- sems-Meertens, 76 jaar, Mar graten; Theodoor Hillen, 58 jaar, 's-Gravenhage. DIRECT gevraagd VOOR een met diploma schoenmaker en schoenwinkelier Brieven onder no. 60009-O bureau „Dagblad De Stem" Hulst. Ten dele ligt deze betrekkelijke on bekendheid voor de hand Pieter Cor- nelis Mondriaan, op 7 maart 1872 te Amersfoort geboren, toog in 1910 naar Parijs waar in deze tijd alle grote meesters elkaar rendez-vous gaven. De invloed van het Parijse i kubisme was hij spoedig te boven en toen hij wegens het uitbreken van de wereldoorlog terug keerde in Neder-1 land, bereikte hij al spoedig de een- j zame hoogte van de grootsten. Wel licht omdat de Fransen hem nog i moeilijk kunnen vergeven, dat hij niet gelijk een Picasso, een Vincent van Gogh en een Van Dongen zijn roem Frans maakte, door in Frankrijk te blijven, wellicht ook omdat zijn diepe, hervormde levensovertuiging vele werken van deze kunstenaar, wiens doeken immers zo voorbeeldig één bleven met zijn overtuiging voor de Fransen van toen niet te waarderen waren, keerde men zich van Mon driaan af. K eo-plasticisme Teruggekeerd in Nederland, met misschien toch iets in zijn fragiele kleuren van het lie de France, be gon hij steeds meer zijn vaak aan de natuur ontleende onderwerpen te ab straheren in composities van horizon tale en verticale lijnen om tegen het «inde van de eerslc wereldoorlog sa men met Van Doesburg „De Stijl" op te richten en definitief de grond slagen te leggen voor zijn neo-plasti- oisme, dat door zijn uitwerking nog meer invloed kreeg op de architec tuur dan (voorlopig) op de schilder kunst. Er is iets van het Parijse onbe- Voor vrede en rechtvaardig heid in het Midden-Oosten: on der deze leuze tracht de rege- ring-Eisenhower het naar de Amerikaanse president genoem de plan tot immunisering van de Arabische wereld tegen het communisme in binnen- en bui tenland te verkopen. In Amerika zelf zijn de me ningen over de doelmatigheid van de „Eisenhower-leer" scherp verdeeld. Dulles, die het plan, dat voorziet in militaire en economische hulp verlening aan de Arabische landen en het verlenen van militaire bij stand, indien daarom wordt verzocht, in de machtige senaatscommissie voor buitenlandse aangelegenheden moest verdedigen, stuitte daarbij op zoveel tegenstand, dat hij zich tot ware uitbarstingen van woede liet verleiden. Vooral wegens het ont breken van enig ander hoopgevend project is het echter toch waarschijn lijk, dat president Eisenhower.de door hem gewenste volmachten van het Congres krijgt. In West-Europa is men op zijn zachtst gezegd niet bijster optimis tisch gestemd ten aanzien van de resultaten van een in de praktijk gebrachte „Eisenhower-leer". Men meent daar, op grond van een eeuw oude ervaring, beter dan de Ame rikanen te weten, welke politiek voor het Midden-Oosten de beste is. En waar het naar het inzicht van Britten en Fransen de houding van Wa- shington is geweest, die de laatste i stoot bij het slopen van de West- europese invloed in de Arabische we reld heeft gegeven, is men er ge- neigd, de rerikanen nu voorlopig maar zelf te laten modderen in een mede door hun toedoen ontstane ge vaarlijke en uiterst ingewikkelde situ atie. Kans voor Sowjet Een vierkante tegenstander is natuurlijk de Sowjet-Unie. De westelijke verdeeldheid heeft de Russen voor het eerst in hun. geschiedenis de weg naar het Midden-Oosten geopend. En zij zijn zeker niet bereid lijdzaam toe te zien bij een vervanging van de verloren gegane Brits- Franse hegemonie in de Arabi sche wereld door een oppermach tige positie van Amerika. Vaste voet hebben zij reeds ge zet in Syrië; Nasser, aan wie de Russen, tegen alle verboden van de Ver. Naties in, opnieuw wapens zijn gaan leveren, maakt zich steeds af hankelijker van hen. Blijven tenslotte de direct bij de „Eisenhower-leer" betrokkenen: de Arabieren. In Washington geeft men hoog op van de successen, die zou den zijn behaald tijdens de onderhan delingen met koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië, die onlangs Washing ton bezocht. Maar zelfs deze genot- zieke vorst, die voor zijn paleizen, zijn Cadillacs, zijn slavinnen geheel is aangewezen op de Amerikaanse olie-royalties, heeft zich niet open lijk voor de „Eisenhower-leer" dur ven uitspreken. Te goed weet hij, dat hij zich daardoor de openlijke vijandschap van zijn tot een extreem nationalisme opgezweepte volk op de hals zou halen. De anti-westerse Nasser van Egyp te is het idool van deze mensen. Ove rigens is dit Saoedi-Arabische volk, in tegenstellinf met zijn kleine clan hagen blijven hangen en misschien van heersers, straatarm, voor 95 dat daarom het verrassende en moe- j procent analfabeet en voor een groot deel ten prooi aan de walgelijke ziek ten, die onafscheidelijk zijn van bit ter gebrek. In de rest van de Ara bische landen is het niet anders. Kan men zich een betere voedingsbodem voor het communisme voorstellen? Eerst rust en vrede.... Lieden met inzicht in de Ara bische toestanden erkennen, dat er met een jrootspheepse econo mische hulpverlening in het Mid den-Oosten nog veel voor het Westen kan worden bereikt. Maar zo voegen zij daaraan toe, daar voor is een langdurige periode van rustige en vreedzame ontwik keling nodig. En zo'n ontwik keling is ondenkbaar, indien Ame rika verder vasthoudt aan een politiek, die de kool en de geit tracht te sparen. Washington weet, dat naast Tur kije, dat niet in het Arabische ge bied ligt, in feite slechts Israël in het Midden-Oostelijke gebied de enige betrouwbare bondgenoot van het Wes ten kan zijn. Maar uit angst om de Arabieren voor goed tegen zich in het harnas te jagen, deinst het terug voor een definitieve oplossing van het Pales tijnse vraagstuk. Gevolg: Israël wei gert gevolg te geven aan het bevel tot terugtrekking van zijn troepen uit de strook van Gaza en langs de golf van Aka ia; Nasser dreigt met nieuwe chicanes in het Suezkanaal, en de zo broodnodige toestand van vrede blijft een illusie. Onder de Arabische heersers heeft het Westen misschien slechts één wa re vriend, de premier van Irak. Noeri es Said. Maar intriges van Nasser en de Russen dreigen de man ten val te brengen. In de Sowjet-Unie wordt op het ogenblik aan Irakse communisten een militaire opleiding gegeven. Zij zijn er toe uitverkoren om op het gunstige ogenblik naar Irak te worden teruggezonden en daar een staatsgreep tegen Noeri te steunen. Om Jordanië Op de achtergrond van deze ma chinaties speelt de strijd om Jor danië. Dit koninkrijk, een kunstma tige Engelse schepping, heeft, nu het heeft opgehouden een Britse basis te zijn, elk bestaansrecht verloren. Noeri es Said maakt als vertegen woordiger van het hasjimitische ko- ninkrijk Irak aanspraak op het even- i eens hasjimitische Jordanië, 't Sterk onder Russische invloed staande Sy rië zou het zijnerzijds willen inlij ven bij een Groot-Syrië. Ibn Saoed zal in Washington zonder twijfel te kennen hebben gegeven, dat hij de aangewezen man is om Jordanië te annexeren. En de Israëliërs kijken bij dit alles scherp toe en zullen, zo zij er de kans schoon toe achten, zeker niet aarzelen om van hun kant een poging tot het verkrijgen van een veiligere oostgrens te onderne men. Het is daarom zeer goed mogelijk dat Amerika's eerste taak als arbi ter in het Midden-Oosten het beslech ten van een ruzie om Jordanië zal zijn, 'n taak, waarbij het zich nood gedwongen meer vijanden dan vrien den moet maken. En wil de „Eisenhower-leer" succes hebben, dan zal Amerika naast een langdurig tijdperk van vrede juist veel vrienden in het Midden-Oosten moeten bezitten. p Heden overleed tot onze diepe droefheid na een cortstondige ziekte, voor den van de H.H. Sacra- nenten der stervenden. >nze beminde broer, ichoonbroer en oom, de reer CAMILE GOOSSENS weduwnaar van Serafina Martinet in de ouderdom van 83 ja- "en Wij bevelen de ziel van le dierbare overledene in uw godvruchtige gebeden aan. Familie Goossens Familie Martinet G. Herreweg- Buijsse Heikant, 10 maart 1957. De plechtige uitvaart dienst met assistentie, ge volgd door de begrafenis, waartoe uedele beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben in de kerk van de H. Thercsia te Heikant op woensdag 13 maart a.s. om 9.30 uur. Zij. die geen uitnodiging ontvingen, gelieven deze als zodanig te beschou wen. DANKBETUIGING. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan het gemeentebestuur van Hulst. Eerw. H.H. Geestelijken, ouden van dagen, harmonie, buren, bruidjes. familie, menden en kennissen voor le gelukwensen, bloemen, ca- ieaus en belangstelling, die wij mochten ontvangen en aan allen die hebben mede gewerkt om onze 50-jarige huwelijksdag tot een onver getelijke te maken. Familie J. Malcontent- d'Hont. Hulst, Grote Zwanestraat 15. worden behandeld door B SALVEEDA Vele dankbetuigingen. AdresAcountantsUantoor Terheijd» nstraat IA Breda Tel K 1600 6389 ik Betrouwbaar adres. Alléén t ij vooruitbetaling Uitsluitend vooi de Z,eeuw»e iplage 3 regels of minder t 80; iedere regel meer 15 et 3ij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen hall ?eld berekend 25 letters cijfers ot lees- .ekens gelden voor I regel PERSONEEL GEVK. Een of twee deftige dienstmeis jes gevraagd. Geen was. Schrij ven Depreter, 164 Boeckhout- ëcenwp? F^ve bh Antwerpen. Vakantie instelling Amsterdam se Bank, Noordstr. 21 Domburg Tel. K 1188—307. vraagt v. h. seizoen (1 apr.-l okt.) vrouwe lijk pers. v. huish. diensten. - Hoog loon m. goede verzorging. Dag. aanb. aan bovenst, adres Schildersknecht en leerling ge vraagd L. Wöginger, Wilhelmi- nastraat 61, St. Jansteen. 16664 Speciale wolzaak in centrum v. Breda zoekt prima filiaalhoud ster, in bezit van middenstands- en vakdiploma vakgroep III Briev enmet foto onder no. 36419 bur. v. d. blad TE KOOP GEVRAAGD Antiek te koop gevraagd, o. a. meubelen, norselein, kristal, ko peren en tinnen voorwerpen - ouderwetse mahonie stoelen en ronde tafels, oud goud en tafel zilver enz. enz. J. Jansen, Veemarktstr. 33, tel. 7936, Breda. Vb KOOP AANGEB Voor aankoop van jonge hen nen 6 of 9 weeks. P. de Maat- Saman. Oude Drijdijck 62 St. Jansteen, Erkend Pluimveebe- drijf. tel. 594. Hulst. 16662 Elektr. wasmachine te koop, - compleet, in g st J vd Broecke Dorpstr. W23 Eede. 20359 Bij aankoop van een nieuw rij wiel kunt u uw oud rijwiel in leveren tegen goede prijs. Ook 2e hands rijwielen kunnen wor den aangekocht tegen inruiling van oud rijwiel. Moffelen vanaf f 20. C. L. Vonek, Oude Driidijk 5, Ft. Jansteen. 16674 HUIZEN Nieuwbouw f 16.500, vrije ves- f n-* Makelaars v d. Berg en Co., Nieuwe Ginnekenstr. 43 - Breda. 36*29 AUTO'S - MOTOREN 3,5 en 2,5 tons luchtbanden wa gens, grote oartn open bakfiet sen. open en gesloten 2 wiehge aanhangwagentjes voor auto's grote partij alle maten auto banden, nieuwe accu's voor alle wagens 15 mnd garantie, zeer laag in prijs. J. Tijs, Talrnastr. 61, Breda .tel. 4542 36575 Volgens ,je comniissie voor de tan kerbehoeften van de nationale petro- leumraad zal de wereldtankervloot medio 1965 82 pet. groter zijn dan op J lanuari j.l. De omvang van de tankscheepsruimte, zo maakt de com missie verder bekend, die in aanbouw of bestelling is of waarvoor reders definitieve bouwplannen hebben, is sedert 14 december j.l. toegenomen van n draagvermogen van 28.922.600 wnooïL een draagvermogen van o/.y«ö.720 ton. 4 P,e wereldvloot van tankschepen telde op 1 januari j.l. 2.353 schepen met een gezamenlijk draagvermogen van 41.070.323 ton. Hierin is niet be grepen de vloot van tankschepen der Amerikaanse regering, die 180 vaar tuigen met een gezamenlijk draag vermogen van 2.773.495 ton. Ook zijn hierin niet begrepen de tankschepen met een draagvermogen van minder l dan 6.000 ton en de tankschepen van de Sovjet-Unie en haar satellieten. De wereldcapaciteit voor het bou wen van tankschepen is thans tot einde 1961 volledig bezet. Dit bete kent, dat er thans meer tankscheeps ruimte in bestelling of aanbouw is dan ooit tevoren. Indien er geen enke le order wordt ingetrokken, zijn de scheepswerven zelfs tot einde 1964 en in 1965 volledig van werk voorzien. Volgens de commissie waren op 1 januari j.l. in de voornaamste scheepsbouwende landen de volgende aantallen tankschepen in aanbouw of bestelling: Engeland 168 tankschepen met een gezamenlijk draagvermogen van 4.242,780 ton: Zweden 124 sche pen 'an 3.321.175 ton; Duitsland 90 schepen van 2.868.810 ton; Nederland 80 schepen van 2.064.930 ton; Verenig de Staten 70 schepen van 3.013.010 ton Noorwegen 62 schepen van 1.340.950 ton. Ruim zestigduizend personen zijn in oost-Java dakloos geworden, doordat gebieden van een grote uitgestrekt heid zijn overstroomd. De overstro ming is veroorzaakt doordat de Bran- tas buiten haar oevers is getreden, Het water overstroomde met groot ge weld sawahs, bouwland en dessa's. Het Oostduitse opperste .gerechtshof heeft de 35-jarige professor Wolfgang Harich, een vooraanstaande Oostduit se communistische intellectueel, tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het „in gevaar brengen van de staatsveiligheid". Professor Manfred Hertwig werd tot twee jaar en Harichs medewer ker Bernhard Steinberger tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Harich zou voor het hof verklaard hebben, in september-oktober 1956 te Berlijn een ontmoeting te hebben ge had met Georg Lukacz, een voorma lig lid van de regering-Nagy. Goedkoper Gemakkelijker en op eigen gelegenheid OP ONZE BROMFIETSEN Wij hebben een keus in vele en vooraanstaande. w.o. BEK1NI alle modellen VESTING LIBELLE ZüNDAPP en vele andere Zusterstraat 8-10 MIDDELBURG Telefoon 2344 en 3350 Scheldestraat 45 VLISSINGEN Telefoon 2578 maken uw woning mooier en gezelliger, bovendien onverslijtbaar REEDS VANAF f 8.80 PER M2 VEEMARKTSTRAAT 26 TEL. 7061 De N.V. DE VEREENIGDE OLIEFABRIEKEN ZWIJNDRECHT vraagt voor spoedige indiensttreding voor haar tegendrukcentrale in continudienst Opleiding: min. diploma A landmachinist. Leeftijd: max. 40 jaar Zij, die ervaring hebben in de bediening van H.D.- ketels, genieten de voorkeur. Sollicitaties te richten aan de Personeelsafdeling. Behalve „meer rookgenot" schenkt RIZ LA 4-- U bovendien bij inlevering van 50 RIZLA44- omslagen gratis bovenstaand SIGARETTEN ROLAPPARAAT of naar keuze eerste of tweede deel van de fotoalbum „Voetbal-prominenten". per 10 RIZ LA omslagen: i leuke kleurplaten of 1 RIZ LA kleurpotlood. 12 kleurplaten gebonden in fraai omslag of 6 kleurpotloden extra verpakt in originele RIZ LA 4-. kleurdoos. bizlm* In elk pakje gratis een foto van een populaire v'oetba1' RIZ LM* Rotterdam. GINNEKENSTIIAAT 30 GINNEKENWEG 66 Tel. 9375 1

de Stem | 1957 | | pagina 7