PAPIER VOOR UW PEN SÖtorw slaap tfezoneC Versperringen aan Hongaarse grens Acties ten behoeve van vervolgde kerk 11 PI R Wl II i J E R1 ONZE PUZZEL 13 Huidgenezing U>) 3 Conservatieven in Engeland boeken geen winst Oplossing In blijde Verwachting De doodstraf in Engeland Oost-Duitsland betaalt met olie 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 MAART 1957 Volgens diplomatieke berichten uit Wenen is het regime Kadar in Hon garije bevreesd voor een nieuwe re volte op 16 maart a.s. Het leger en militie-eenheden worden daarom opnieuw bewapend en ook worden de prikkeldraad-versperringen langs de Oostenrijks-Hongaarse grens, welke verleden jaar waren verwijderd, weer door de Hongaar se grenswachten aangebracht ter wijl hun Oostenrijkse collega's toe kijken, zoals de jot o laat zien. (Advertentie) Huidzuiverheid Huidgezondheid Puisijes verdrogen door Purol-poeder De Britse conservatieve regerings partij heeft met een krappe meerder heid de Lagerhuiszetel van het kies district Warwick en Leamington we len te behouden. Er was een tussen fase verkiezing nodig geworden door het aftreden van oud-premier sir Anthony Eden, die dit district vertegenwoordigde. De conservatieve kandidaat John Hobson behaalde 24.948 stemmen, ter wijl de socialist William Wilson 22.791 stemmen op zich verenigde. De con servatieve meerderheid was 2.157 stemmen. Bij de algemene verkiezingen van 1955 hadden de conservatieven 29.979 stemmen gekregen, tegen de socialis ten 16.513 stemmen. Eden kreeg toen een meerderheid van 13.466 siemmen. Het landelijk comité Middagklok, dat vóór, tijdens en na de gebeurte nissen in Hongarije van het vorig jaar de katholieke land- en volksge noten opriep bij het luiden van het Angelus in Nederland te denken aan hen, die in verdrukking smachten naar de vrijheid, richt zich thans in samenwerking met vele katholieke organisaties in Nederland tot het ka tholieke volksdeel in een actie, welke voorlopig haar hoogtepunt in deze vastentijd zal vinden. Tot de twee grootste katholieke or ganisaties met wie het comité Mid dagklok voor zijn actie in de vasten tijd samenwerking zocht, behoren de Bond zonder Naam en Oostpriester- hulp. P oppenwedstrijd De K.R.O.-gids van gisteren is met drie pagina's ,,Poppenpaaswedstrijd" verschenen. Op deze bladzijden legt de gids de kinderen uit, hoe zij kun nen deelnemen aan een wedstrijd in 't maken van poppen van alle nationa liteiten. Op Pasen valt de bekroning van de ingezonden werkstukken en vanaf deze dag zullen de poppen 2 we gen kunnen gaan. De bekroonde pop pen verhuizen naar een nog in te richten tentoonstelling van pater Loop. die hiermede het land zal gaan afreizen, terwijl de andere ontwerpen der kinderen de ,,Vastentrommels" van Oostpriesterhulp zullen vergezel len naar de vluchtelingen-kinderen in de kampen van Oostenrijk en Duits land, naar vluchtelingen-zielzorgers, kapelwagen-missionarissen en indien mogelijk naar kinderen in Boedapest en Polen. Op deze wijze bundelt Mid dagklok de Nederlandse Bond zonder Naam, de Internationale Oostpriester hulp en hiernaast ook het Apostolaat des Gebeds in een actie ten behoeve van ontheemden, vluchtelingen en van degenen, die in verdrukking smachten naar de vrijheid. Niet alleen de jeugd, ook de oude ren zullen in diverse programma's van de K.R.O. geregeld herinnerd worden aan de actie Middagklok- Noodklok. (Advertentie) V.' Je ware V 'aderlapdse klafe 9 HORIZONTAAL: 1 deel van een kas teelmuur; 6 titel van r.-k. geestelijke; 11 arbeidsschuw; 12 gravin van Hol land; 13 drank; 14 guit; 17 uniform versiersel; 20 dus (Eng.); 22 plaats in Drente; 24 waterstand (afk.); 25 pro- pectiel; 28 zout water; 31 drank; 32 familieild; 33 ik (Lat.); 33 sprookjes figuur; 37 land in Azië; 39 soort em mertje; 40 vloerbedekking; 41 wereld deel; 42 koker; 44 tijdperk; 46 kleding stuk; 48 kloostervoogd; 49 krantenjon gen; 51 godin; 54 schoeisel; 65 titel fafk.); 58 flinke man; 61 familielid; 63 Franse havenplaats; 65 plaats in Drente; 68 Bijbelse naam; 70 Duits lid woord; 71 liefkozing; 73 technicus; 74 schenking. VERTICAAL: 1 spoel; 2 uitroep; 3 holte in muur; 4 meisjesnaam; 5 traag; 6 edelknaap; 7 dun; 8 voorzetsel; 9 reeds; 10 verhoging; 15 bijwoord; 16 soort vis; 18 persbureau (afk.); 19'als mede; 21 in orde; 23 deel van het jaar; 24 klem plantje; 26 deel van de dag; 27 boom; 29 aanzien; 30 alleen; 35 Europeaan; 36 sportartikel; 37 meisjes, naam; 38 bloeiwijze; 43 soort vaas; 45 drank; 47 nakomelingschap; 50 Neder landse Scheepvaartmij. (afk.); 52 deel van de dag 53 grote bijl; 54 Lucht vaartmaatschappij (afk.); 55 vreemde munt; 56 houtpulver; 59 gast; 60 wa tervogel; 62 jongensnaam 63 kerke lijke straf; 64 aanzien; 66 insect; 67 vochtig; 69 en omgekeerd (afk.); 72 tandeloos zoogdier. HORIZONTAAL: 1 sie; 4 trage; 8 taal, 11 dollar, 13 radium, 15 el, 16 idioot, 18 bos, 20 voet, 22 olm, 23 ba lans, 25 Nero, 27 ara, 29 a.c.; 30 nog, 32 olm, 34 kracht, 36 trein, 38 roos, 40 Utah, 42 eg, 43 Ede, 45 ton, 47 ka. 48 reed, 50 mede, 53 kper, 55 liegen, 56 mee, 58 olm, 69 gr., 61 les, 63 Iran, 65 smeekt, 68 tel, 70 adel, 72 tin, 73 pilaar, 75 de, 76 eerste, 79 nadien, 81 rank, 82 strijd, 83 een. VERTICAAL: 1 solo, 2 il, 3 elite, triool, 5 aroma, 6 gat, 7 Ed, 8 tu, ambacht, 10 lasso, 11 Deventer. 12 Ad 14 Ida, 17 OèL., 19 on, 21 enge, 23 barst, 24 lacune, 26 rond, 28 R.K.O 31 orgel, 33 mr, 35 takel, 37 iedere, 39 oud, 41 Harmeien, 44 emelt, 46 oker, 49 eigenen, 51 one, 52 em, 54 pond, 5 leiland, 59 aster, 62 stier, 64 aarde. 66 mi, 67 kar, 69 el, 71 Eden. 73 P.T.T., 74 Aa, 77 e.k., 78 s.s., 80 ie. (Advertentie) Zo heet het Doktersboel mei èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poeder - zal! - olie - zeep - shampoo, a f 5.90 Weten is gerust zi)n. Lord Kilmuir, de Britse minister van justitie, heeft in het Hogerhuis verklaard, dat de Britse regering be reid is de doodstraf door ophanging wegens moord af te schaffen, als men de een of andere menslievender me thode kan vinden. Hij zei, dat een koninklijke com missie, die de kwestie van de dood straf bestudeert, van mening is, dat noch gas, noch de elektrische stoel als middelen voor terechtstelling de voorrang verdienen boven ophanging. De regering heeft de aanbeveling van de commissie aanvaard, dat het vraagstuk periodiek moet worden on derzocht, speciaal in het licht van de voortgang, die op het gebied van de verdovende middelen wordt gemaakt, aldus lord Kilmuir. Oost-Duitsland wil zijn handelsschul den aan de Bondsrepubliek door om vangrijke olieleveranties voldoen. Dit verrassende voorstel werd op de voor- jaarsbeurs te Leipzig gedaan door Oostduitse autoriteiten. Het betreft hier olie en motorbrandstof tot een totaal bedrag van 100 miljoen mark, welke West-Duitsland tot het midden van dit jaar zal ontvangen. Er is tot nu toe niet medegedeeld, waar deze olie vandaan zal komen. Oost-Duits land heeft geen eigen olieproduktie van betekenis. Na het bekend worden van dit nieu we voorstel beoordeelden de West- duitse exposanten hun verkoopskan sen weer gunstiger. Door de grote achterstand in de leveranties van Oost-Duitsland werd tot nu toe de han del op de voorjaarsbeurs tussen Oost en West-Duitsland sterk bemoeilijkt. BETALEN MAAR.... Bij de laatste belastingverlaging zijn de mensen, die zo tussen acht en twaalf duizend gulden per jaar verdienen er be trekkelijk slecht afgekomen. Als nu de melk geen tien. maar slechts zes cent duurder wordt( dan laat min. Hofstra dat weer door diezelfde mensen betalen. Dat zal dan wel onder het socialistische prin cipe gaan, dat men het geld moet halen, waar het zit. Realiseert de regering zich, wat dit voor mensen zijn? Dat dit als regel men sen zijn met leidinggevende functies in het bedrijfsleven, die: 1) nooit mogen praten over „acht uur per dag werken": 2) als regel zelfstandig verantwoording dragen voor hele bedrijfsafdelingen en vele onder hen gestelde mensen; 3) zelf moeten zorgen voor ziektekosten verzekeringen enz.; 4) niet delen in verschillende sociale voorzieningen: 5) zich meestal grote offers getroosten voor de opvoeding van hun kinderen. Er zullen een driehonderdduizend van deze mensen zijn, die nu al meer dan tien jaar te lijden hebben van een meer dan schandalig nivelleringsproces. Maar dat kan een regering rustig riskeren. Zij leveren niet zo veel stemmen bij een erkiezing, dat er een zetel door in ge vaar zou kunnen komen. Mogen deze mensen een klemmend be roep doen op een regering, die in vier jaar tijds haar uitgaven met 1700 miljoen gulden (met bijna twee miljard dus) liet stijgen. om die onnozele zestig miljoen van die mel'kprijsverhoging nu ook eens uit eigen bezuinigingen te halen? Het is een schande, dat zulke maat regelen ook maar een kans maken, om aangenomen te worden. ROOSENDAAL. S. L. VRIJWILLIGSTER VOOR HET KORPS LUCHTWACHT In de komende dagen wordt in Breda een actie ondernomen om meer jonge vrouwen als piotster" te werven. In dit verband is een dames-comité opgericht, dat o.m. tot taak heeft „om door voor lichting in de kringen, die de comité-le den vertegenwoordigen, de wervingsactie te bevorderen. Alle ongehuwde Nederlandse vrouwen tussen 17 en 45 jaar van goed gedrag en medisch geschikt, kunnen zich aanmel den. Daarvan uitgaande had het voor de hand gelegen als ook alle kringen in dat dames-comité vertegenwoordigd wa ren geweest. Daarvan is echter geen sprake: de samenstelling is zéér een zij dig, zoals ieder, die onbevooroordeeld is, zal erkennen. De middenstand "wordt nauwelijks gerepresenteerd, de arbeiders in het geheel niet. Als men inderdaad alle kringen voor dit doel wil interesseren, laat men dan niet zo inconsequent zijn (zoals trou wens vaak in dergelijke gevallen ge beurt) in de samenstelling van zo'n co mité, hoe respectabel de thans aangezoch te dames op zich ook mogen zijn. En om alle misyerstand uit te sluiten: dit stukje is niet geschreven door een „arbeider" of een middenstandertje" zodat het dus zeker niet als een „uiting van jalouzie" kan worden beschouwd. E-REDA, B, BENELUX Interparlementaire Raad voor de Be nelux begon zijn taak. Pantserwagen met 950 kg boter aangehouden. Als Ooster hout moet wachten op een Moerdijkka naal. Dat zijn koppen in één krant. Als voorstander der Benelux heeft on dergetekende zich vanzelf sprekend ook verheugd in de totstand/koming van bo vengenoemde raad, intussen zijn er al reeds aanmerkingen gemaakt op de sa menstelling en wel wat het aantal leden aangaat in verhouding tot de respec tievelijke bevolking van onze drie lan den. Mijn inziens is dit onjuist, deze le den onverschillig van welke nationaliteit behoren alle drie onze volken te verte genwoordigen. De enige voorwaarde moet zijn dat zij principiële voorstanders van Benelux zijn. Hoofdzaak is dat gezien de toestanden in de wereld, Benelux niet langer een onderonsje op hoog niveau blijftt maar tot alle kringen en lagen der bevolking doordringt. Nu doet het vreemd aan, wanneer men in dezelfde krant een verslag leest over (Advertentie) het smokkelen van boter; praktisch zou er reeds lang, wij zijn nu ruim 12 jaar aan het confereren in Beneluxverband, geen sprake meer mogen zijn van smok kelen. Men zegt wel eens het kwaad wreekt zichzelf en daar moet men onwillekeurig aan denken als men leest dat Oosterhout nu op het Moerdijkkanaal wacht en als men het nu slechts achteraf kan betreu ren, dat men zich een 25 jaar geleden zo om de tuin heeft laten leiden. Welk een voordeel zou dit niet aan het wes telijk deel van Noord-Brabant gegeven hebben. BREDA, O. POLEN MET VAKANTIE (II) De meeste Polen, die zich in onze stad hebben gevestigd, zijn nu al plm. 17 jaar van huis. Nu de omstandigheden gunstig zijn, zouden ze graag hun fa milieleden in Polen willen bezoeken. Dat is begrijpelijk. Maar velen van hen kun nen de reis niet bekostigen en dus stelt een medelevende Bredanaar voor, hen daarin te helpen. Aangezien zij geduren de de oorlog ook onze stad hielpen te bevrijden. En dus zitten onze vrienden met dit probleem. Maar hebben wij die niet allemaal? Ondergetekende bijv., die nu reeds 20 jaar een levendig aandeel heeft gehad onze dierbare stad tot grote bloei te brengen meent ook recht op. uw mede leven te hebben. Deze brave burger nu droomt ook al sinds jaren van een va kantiereisje bijv. naar de Franse Ri- vièra. Maar oh misère, het geld ont breekt nu eenmaal. Zijn er misschien beter gesitueerde stadgenoten, die voor mij zo'n vakantiereisje willen bekostigen? Wie volgt??? BREDANAAR Als inzender de Rivièra had helpen be vrijden en naar Nederland wilde, na 12 jaar ballingschap, ging de vergelij king op. Nu niet. (Red.) VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Hoewel ongaarne wordt ondergeteken de ertoe gedwongen om op uw mede deling in het dagblad „de Stem" d.d. 21-2 j.l. met als kop „Vrijstelling dienst plicht" nader op terug te komen. Reeds per 27-2 1.1. gaf ondergeteken de de burgemeester van Zevenbergen enige ophelderingen betreffende 3 a 4 zaken door ondergetekende behandeld, gedurende de laatste 2 jaren uit ge meente. Al deze opdrachten zijn met succes behandeld. De le zaak is zonder de burgemeester afgehandeld, liep over het min. van Oorlog, de inspecteur der geneesk., dienst Kon. Landm., de chef CKM te Utrecht en ondergetekende. Over de tweede en derde zaak wil on dergetekende niet spreken^ de cliënten waren tevreden en over te hoge beta lingen zijn zeer zeker geen opmerkingen gemaakt, de bedragen zijn zelfs door een klein burgerlijk gezin te dragen en zijn er toestanden in een gezin dat be taling een te zware last isonderge tekende Vergeet wel eens wat. Wat het vierde geval betreft: dit is thans bij hoge uitzondering ten tweeden male voor herziening bij het college van Raad van State aanhangig. In zijn schrijven d.d. 27-2 1.1. deelde ondergetekende de burgemeester mede dat hij is een bonafide mens, die nergens enige invloed uitoefent, wil dit ook niet hebben, heeft ook geen bevriende rela ties pp min. van Oorlog waar anderen misschien, maar dan in gedachte, trots op gaan. Ondergetekende verdedigt zijn cliënten als een vrij en onafhankelijk persoon, doch ook met alle kracht die in hem is en zorgt steeds met beide voe ten op de grond te staan. Hij krijgt steeds inzage der stukken en vindt daarin be weringen van instanties, dief laten wij het zacht uitdrukken, zeer onvolledig zijn en de ware toestanden in de gezin nen niet weergeven zoals zij in werke lijkheid zijn. BREDA, B. SALVERDA VOETBALPOOL Er is veel geschreven over de voet balpool, maar ondanks alles vraag ik me af, waarom het nu eigenlijk niet mag. Niemand heeft er nadeel bij, alleen de mensen misschien die er een paar cen ten voor over hebben om de kans te krijgen dat ze eens geluk hebben. Er mogen wel allerlei acties en loterijen plaats vinden. Daar werken de mensen toch ook vrijwillig aan mee. Dus de pool moet ook doorgaan, een nationale pool voor iedereen. Prof-voetbal mocht eerst ook niet, nu wel. Veel mensen vragen zich af, of wij 1 daar nu niet algemeen iets aan doen kunnen om dit tot stand te brengen Door een actie over het hele land bij voorbeeld. BREDA, J. W. S. De beste serie van 1957 20- 22- 27-31 en 36 ct De politiemannen krijgen de smaak van het rally-rijden te pakken. Behalve de Politie Bra bant-rit, die in Nederland al een jaar of wat draait, groeit ook in Luik een traditioneel wor dende rit. De rally heeft nog geen groot verleden, want op 12 en 13 april draait ze pas voor de tweede keer, maar zij is geweldig interessant, omdat het zo'n internationaal geval is. De deelnemers hoeven niet per sé Belgen te zijn. Alle buitenlandse mensen van de gerechtelijke macht zijn welkom. Voorts reikt de route tot ver over de grenzen. Op de eerste dag gaat men vanuit Luik door Duitsland en Nederland naar Blankenberge (580 km), en de volgende dag doet men er nog een schepje op. Dan zullen de deelnemers 765 km moeten afleggen om via Frankrijk en Luxemburg het eindpunt in Luik weer te bereiken. BEROERD GRAPJE Dit is een (beroerd) grapje voor mensen, die zo trots zijn op hun tweede hands wagentje: Jongetje: Wat gebeurt er met de oude auto's die niet langer gebruikt kunnen worden, mam? Moeder: Die verkopen ze aan je vader, vent, als tweede hands auto's, zo goed als nieuw. ST. ANTHONIS-CROSS Op het circuit „De Hoef" bij St. Anthonis zal zondag 31 maart de 12e internationale motorcross van de motor club S.M.C. worden gehouden. Reeds nu staat vast, dat de winnaar van de internationale cross te St. Anthonis van 1955 en 1956, de Brit Leslie Archer - Europees kam pioen motorcross 1956 deel zal nemen. Ook zijn land genoot Geoff Ward, alsmede de Belgische kampioen René Baeten en de Europese kampioen 1955, de Belg August Mingels. Het circuit „De Hoef' is op vele plaatsen verbeterd. Buldozers zijn aan het werk geweest en thans is de mi nimum-breedte van de rijbaan ge bracht op 6 meter. LE MANS TREKT.... Voor de 24 uurs race van Le Mans op 22 en 23 juni zijn bijna 90 in schrijvingen bin nen gekomen. In het belang van de veiligheid wordt het veld be perkt tot 52 wa gens. De organisa toren zullen maan- M"k h" kor' And"' k°m ik biJ dag een defini- .uionjschool tieve keus doen. 11 ANTWOORD Ik vond het zeer plazant, dat ik mijn naam weer eens las in de krant van twee maart. Een oproep van Benni Dorst (of bij genaamd Boertje van Dorst). Maar die deze oproep heefd geschreven, moet eerst zijn adres maar eens opgeven, want al schrijf ik onder de naam van het Dorse boertje, je leg me zomaar niet in het loertje. En al waren mijn gedichten lomp en plomp geschreven en van taal fouten vergeven, dat kan heel goed we zen maar werden heel graag door het krante publiek gelezen. Maar misschien is voor uw de kans ook niet verkeken? dat er voor uw een plaatsje in de krant is bewaard. Want volgens het spreekwoord trekken gek ken en dwazen de kaart. Maar als uw zijn adres wilt weten dan moet uw Dag blad de Stem Reigerstraat N. 16 Breda niet vergeten> daar zullen ze het wel weten. Maar nu ik toch aan het schrijven ben wil ik nog dit blaadje vol schrij ven. Want ik stond er van verstomd toen ze mij deden vertellen dat een zekere Sjonnie uit Oosterhout een heel carna valslied had doen opstellen. Maar ik durf haast er wel een knakie voor te geven als die persoon die vers heeft uitgegeven het zelf heefd geschreven. Maar wonderlijk is het leven, dat Oos terhout een dichterlijk Sjonnie heeft ge kregen. En het is te hopen dat de Oos- terhoutse Sjonnie, meer van die verzen en gedichten zal geven, waar ik com mentaar op kan geven. BOERTJE VAN DORST (Benni vergist zich, geloven we. Het was inzender wel degelijk ernst. We hebben Benni het adres toegestuurd. Hij kan dus met inzender in contact treden. Red.) VOETBAL IN ZEEUW SCH.VLA ANDEREN Van zekere zijde wil men blijkbaar de plannen voor één voetbalclub in west Zeeuwsch-Vlaanderen in Oostburg toch doorzetten, hetgeen onlangs in uw blad werd bekend gemaakt en deze club zou dan de mooie naam van „Vlaanderen sport" krijgen. Wat zijn hiervan de gevolgen? Geen enkele we9t Zeeuwsch-Vlaamse club zal nog een elftal in de KNVB hebben, waardoor voetbal waarnaar men nog komt kijken, in alle plaatsen van west Zeeuwsch-Vlaanderen, behalve Oost. burg, tot het verleden zal behoren. Hier door zullen de mooie sportvelden die in de diverse plaatsen zijn aangelegd als het ware voor niets, of althans voor een overschotje aan voetballers over blijven. Bovendien zal aan een groot aan. tal kijkers de kans worden ontnomen om een genoeglijke voetbalmiddag te hebben, want niet iedereen van de thans geregelde voetbalkijkers ii> Breskens, Hoofdplaat, Biervliet, IJzendijke, Eede en andere plaatsen zal er voor voelen om op een druilerige middag de tal rijke kilometers naar Oostburg te fiet sen om daar een wedstrijd te gaan zien, waarvan men nog moet afwachten of deze op een enigszins behoorlijk peil zal staan. In het verleden is centrale training in dit district steeds onmogelijk gebleken en het is de vraag of er gezien de rivaliteit tussen de verschillende plaatsen wel een homogeen elftal zal kunnen worden opgesteld. De enige conclusie hieromtrent is west Zeeuwsch-Vlaamse voetbalclubs „Let op Uw saeok". Laat de vereniging Oostburg, wanneer ze toch perse eeif 2é klas elftal in Oost burg wil hebben, al dan niet onder een andere naam, zelf zorgen dat ze promoveert, in plaats van te proberen uit de andere west Zeeuwsch-Vlaamse plaatsen de beste spelers weg te kapen. AARDENE'UR G TALRIJKE VOETBALLIEFHEBBERS UIT AA RDEN BURG EN OMGEVING (Advertentie) 3REDASE STATIONSPLEIN Gaarne voldoe ik aan het verzoek in uw blad enige commentaar te geven op de voorstellen van Ir. Fick met betrek king tot de sanering van de verkeers situatie op het Bredase Stationsplein. De huidige situatie is gewoon niet langer duldbaar en ik heb in eerste instantie een groot respect voor het voorstel van Ir. Fidk, die als venkeersdeskundige wel met alle situaties zal hebben rekening gehouden. Zijn uitgangspunt, dat alle niet noodzakelijke verkeer van dit plein geweerd moet worden is in dit geval volkomen logisch en juist. Dat het ver keer, dat wél noodzakelijk bij het sta tion moet zijn. in veel gevallen een paar straten om zal moeten rijden is terwille van de grotere veiligheid niet bezwaar lijk. Op een punt echter lijkt me dit laatste niet noodzakelijk. Waarom wil Ir. Fick ook op de Stationsweg één richtingver- keer instellen? Als de haltes der bus diensten (buitenlijnen) verplaatst zijn naar de Emmastraat is deze weg breed genoeg voor verkeer van beide richtin gen. Het zou dan ook mogelijk moeten blijven vanuit de Menno van Coehoorn- straat linksaf de Stationsweg op te ko men. Om een aansluiting aan het ver keer voor het station langs mogelijk te maken zou dan de Stationsweg recht door getrokken moeten worden door het door Ir. Fick geprojecteerde parkeer terrein voor de rijwielstalling. Hierdoor wordt het naar het Stationsplein komen de verkeer, dat volgens Ir. Fick nog slechts via de Willemstraat zou mogen plaatsvinden een tweede toegangsmoge lijkheid geboden, die tevens de eerste ontlast. Want heeft de voorsteller zich een idee gevormd van de deukte die de kostelijke rijbaan van de Willemstraat te verwerken gaat krijgen? .Opoffering van een gedeelte van de door Ir. Fick rijkelijk gestrooide (en in kleine stukken verdeelde) parkeerruim te lijkt mij niet bezwaarlijk. Als alle onnodige verkeer van het Stationsplein geweerd moet worden, dan is daar heus niet zóveel parkeerruimte meer no dig als voorsteller aangeeft. Het zal waarschijnlijk moeilijk vech ten zijn tegen verkeersdeskundigen, doch ik meende niettemin deze opmerking te moeten maken. Overigens moet men toch wel oppas sen met het maar raak plaatsen van verkeersborden, die verboden en aan wijzingen geven. BREDA, p. NOUWENIS Ginnekenweg 39, CARNAVAL IN BREDA (I) Carnaval in Breda is weer voorbij: poppetje gezien, kastje dicht. Beter zou het zijn te zeggen: poppetjes gezien, want ik schrijf u, méneer de redacteur, deze brief alleen maar om mijn gemoed te luchten over de vreselijk stijve boel rond de prins tijdens d£ optocht. Het was net een poppenkast. Hier of daar werd aan een onzichtbaar touwtje getrokken en dan bewoog zich weer eens iets aan Tuur of aan de opper-kwiebus. Vorige jaren werd het Bredase publiek verweten, dat men als houten klazen aan de kant van de weg stond te gapen. Dit jaar zou ik toch graag de zaak om draaien: denken de heren, die zo nodig maanden lang een carnaval voor moeten bereiden, dat het aantrekken van een fraai pak voldoende is om het publiek in de carnavalsstemming te krijgen? Nee meneer de redacteur, mag ik het eens heel eerlijk bij u op tafel leggen? Ik geloof vast en zeker, dat de „grote Elf" zichzelf zo bar groot vinden, dat ze zioh van pure deftigheid nauwelijks durven bewegen tijdens de dagen, dat ze in dat mooie pakje mogen lopen. Is u er bij geweest, toen de poppen op de markt verbrand werden? Dan hebt u toch ook wel gemerkt, dat de tienduizenden een hele poos op de hoge heren moesten wachten en dat de prins volkomen de kans liet glippen om de massa door een of andere geestige of dolle toespraak op de goede temperatuur te brengen. Het was alles bij elkaar volgens mij maar een nare vertoning. Een soort poppen kast (alweer) met geluidloze bewoners. Er zit volgens mij maar één ding op: de Raad van Elf moet een grootscheeps gewetensonderzoek beginnen. Snel en grondig. Daarna moeten de „minder ge- schikten" er zonder meer uit verdwijnen. Dat is heus geen schande: niet iedereen kan het aan om zelf geen carnaval te vieren en er dan drie dagen lang voor zorgen, dat anderen wel prettig dat feest kunnen beleven. En wie het niet kan, moet het aan anderen overlaten. Het zichzelf helemaal weet weg te cijferen, als u begrijpt wat ik bedoel. BREDA. OOK EEN KWIEBUS. CARNAVAL IN BREDA (II) Het heeft mij, als fervent voorstander van een goede carnavalsviering, deugd gedaan dat de stemming in Breda er wéér beter in zat dan vorig jaar. Vooral de jongelui bleken er zin in te hebben. Ook de ouderen echter, die in vooraf gaande jaren het feest met een flauw glimlachje plachten aan te zien, hebben zich verre van onbetuigd gelaten. Toch schort er nog iets aan de ware carnavalssfeer in onze stad. Hoe komt het, vraag ik me af, dat bij de intocht van de Bergse prins de hele stad binnen een kwartier op stelten staat en dat deze intocht in Breda nog géén bruisend on derdeel van de carnaval is. Hoe komt hett dat in Bergen op Zoom, overal waar de 'prins met zijn gevolg verschijnt, de vreugde zich uit in een schaterende lach, zó dat zelfs de grootste zuurpruimen zichzelf ontrouw worden? Zou het niet hieraan liggen, dat de genen, die bij de carnaval voorgaan, juist iets te ernstig blijven? Dat zij net aan de verkeerde kant blijven staan van de grens, die ernst van dwaasheid scheidt? Ik weet het wel: Prins Bert en zijn ge trouwen doen hun best en ik heb alle lof voor de manier, waarop zij de Bre dase carnaval stimuleren. Zij verstaan echter nog niet de kunst, de zotheid naar hun hand te zetten. Wij verwachten van de prins. dat hij, met woord en ge baar, het leven de lachspiegel voorhoudt; dat hij zijn eigen voornaam vergeet, de lach brengt waar die nog ontbreekt en van zijn wagen af de aarzelenden er toe brengt, ongelijk te bekennen. Een prins moet speechen, maar in car navalsgeest. Hij moet geen prins zijn in de gewone zin des woords, maar een ca- ricatuur van een prins. Zoals de hele carnaval een caricatuur is. Hij moet een prins zijn met een zotskap, zoals Nilles I. Niets aan hem mag gedachten wekken aan wat officieel is en statig. Want dat zijn nu juist de dingen die carnaval voor enkele dagen vergeten doet. Tijdens de optocht heb ik de secretaris van de prins en enkele anderen van zijn getrouwen in het rijtuig zien zitten, alsof ze naar een kroningsfeest togen. In Mo naco bijvoorbeeld. Ernstig en zich van hun waardigheid bewust. Laten ze zich tussen de menigte begeven, of als ze persé rijden moeten plaats nemen op een varken. Laten ze overal zijn waar de zotheid hoogtij viert; één met de ande- renj geestiger dan de anderen en dwazer dan' de rest. Het is veel gevraagd, maar met minder kunnen we het niet doen! BREDA. K. VAN 3. CARNAVAL IN BREDA (III) De kranten hebben weer, zoals ieder jaar, grote stukken geschreven over „de bonte storm van carnaval, die over het zuiden is losgebroken". Bonte storm? Morgen brengen! Als minnaar van carnaval ben ik in die da gen veel buiten geweest, maar ik heb nog geen zuohtje gevoeld. Nee, eerlijk is eerlijk, ik moet toege ven, dat de Bredase jeugd veel pret heeft gemaakt. Die is rijp voor een echte. onvervalste carnavalsviering. Maar als men waar wil maken, wat de grote kranten schrijven, dat heel Breda debet is geweest aan de bonte storm van car naval, dan moet er toch eerst iets an ders gebeuren. Dan moeten we zorgen, dat ons vastenavondfeest niet opgeslo ten wordt in een handjevol zalen en café's, maar dat we overal pret mogen maken. Dat we ons eigen, alledaagse gezicht (maar dat is nou juist ons eigen gezicht niet!) eens voor een ander ge zicht kunnen ruilen en ook in ons hart eens echt ons zelf kunnen, zijn. Dan moeten we bovendien zorgen, dat het feest enkele keren daags een stevige leut-injectie krijgt van een prins en zijn gezelschap, die heel Breda met begrip voor de zaken de echte sfeer weten bij te brengen. We moeten tenslotte 2orgen, dat Breda opgevoed wordt in het ma ken van een echt carnavaleske optocht, waarin de zaken die ons dagelijks bezig houden, eens heerlijk (en eerlijk) op de korrel genomen worden en waarin we gezellig de spot drijven met dingen, die we op andere dagen belangrijk moeten vinden. Voor zo'n optocht is een goede fi nanciële basis nodig. Ook dat is een zaak, die de carnavalsvereniging aan gaat en die ze bijzonder moet behartigen. Ik meen niet te overdrijven, als ik zeg dat de Bredase vastenavondviering eens duchtig door elkaar geschud moet wor den. Want op deze manier redden we het niet. En heus, die drie dagen per jaar hebben we zo hard nodig! BREDA, l. de G. «Ie warmste matras 0

de Stem | 1957 | | pagina 9