RADIO TELEVISIE RAK0NA De schat van Matabonga Pagblaö Se Stem Gaza toch ontruimd Techniek in dienst van de economie, niet omgekeerd Hongaarse vluchtelingen passen zich zeer goed aan AT EEN ONDERLIJKE ERELD Als U keelpijn hebt... Bedrijfsongeval bij Hoogovens eist twee doden RADIO-PROGRAMMAS TWEEDE BLAD ZATERDAG 9 MAART 1957 bese week in Het buitenland Vele problemen blijven Liefde is méér waard dan n carrière H Vader tot werkgevers: WITTE KRUIS Y erkeersonderwij s bij aardrijkskunde Liturgische Kalender Twee tankschepen voor Oost-Duitsland Televisie-programma's door GEORGE F. WORTS uur: Ja, ja Dijck 7,30 uurZwei ia 2.30 uur: uur: Rock. Marcelino zrg: D-day. De hofnar, a 8 uur: De vrolijke eten van het LIET f trool heeft premier Ben Goerion 1 veel inspanning gekost om zijn kabinet en het Israëlische parle ment, de Knesseth, mee te krijgen, maar tenslotte is het hem gelukt zonder kabinetscrisis zijn politiek aanvaard te zien, waardoor aan de resoluties van de Ver. Naties ten aanzien van de volledige ontrui ming van het Egyptisch grondge bied wordt tegemoet gekomen. Het gebied van Gaza is zelfs al ontruimd, wat veel sneller zijn be slag kreeg, dan men aanvankelijk verwachtte en uit de kuststrook van de Golf van Akaba trekken de Is raëliërs eveneens weg. De politie- troepen van de Ver. Naties zijn hen op de voet gevolgd en hebben in de strook van Gaza het bestuur overgenomen. Een directe ontspanning is hier van het gevolg geweest. Niet al leen heeft Egypte geen bezwaar ge maakt tegen de bezetting voor on bepaalde tijd van het betwiste ge bied door de troepen der Ver. Na ties, maar uit Cairo is tevens ge meld, dat men met het volledig te rugtrekken der Israëlische troepen de agressie als geëindigd beschouwt en nu bereid is met vreedzame middelen naar oplossingen voor de nog hangende vraagstukken te zoe ken. Syrië en Egypte zijn overeen gekomen, dat na de daadwerkelijke ontruiming van het gebied van Ga za de herstelwerkzaamheden in het Suezkanaal en aan de oliepijplei ding van Irak naar de Middelland se Zee zullen worden voortgezet of aangevat. Syrië gaf intussen al ver gunning voor de reparatie van de pijpleiding, waardoor spoedig weer 40 pet. van het vroegere oliekwan tum zal vloeien. De Europese petro- leumpositie komt er zo ook weer beter voor te staan, wat nog meer het geval zal zijn, wanneer de laat ste twee wrakken uit het Suezka naal zijn verdwenen. TN het Midden-Oosten is men daar mee echter nog lang niet uit de problemen, want de nu getroffen regelingen kunnen slechts als voor lopig gelden en de definitieve op lossingen zullen nog heel wat diplo matie vergen. In ^zekere zin zijn sommige twistpunten zelfs nog iets scherper gemarkeerd. Zo heeft Ben Goerion verklaard, dat hij de wapenstilstandsovereen komst met Egypte als niet meer geldend beschouwde, omdat Egypte deze geschonden had. De diepere grond is, dat met de daarin aange nomen bestandsgrens het gebied van GaZS onder Egyptisch beheer kwam. Het uitschakelen van de oude bestandsovereenkomst bete kent, dus een Israëlische claim op de Gazastrnok of moet dienen om de Ver.' "Naties te bewegen haar troepen in die strook permanent te handhaven en zo de Egyptenaren er buiten te houden. Maar de aanwe zigheid van de intern, politie- troepen aldaar is van Egyptische toestemming afhankelijk gesteld en het is uiteraard de vraag, of Egypte deze toestemming ook als perma nent beschouwd wil zien. Een eigenlijke regeling voor de vrije vaart in de Golf van Akaba is er ook nog niet. Zeevarende mo gendheden, waaronder Nederland, hebben in de Assemblee der Ver. Naties verklaard, dat zij deze Golf als -een vrij internationaal vaarwa ter beschouwden, ook binnen de territoriale wateren van de begren zende landen. Maar deze landen, wier staatshoofden na het bezoek van koning Saoed aan Washington te Cairo vergaderden, zijn het hier mee niet eens. Zij willen hun soe vereiniteit over deze wateren ge handhaafd zien, wat mee kan bren gen, dat Egypte de Israëlische scheepvaart in de Golf opnieuw gaat hinderen. Men is nog geheel onzeker over de houding, welke Egypte nu zal aannemen. De proef op de som moet geleverd worden bij de doorvaart van een vreemd schip door de Golf. Wordt dit lastig ge vallen, dan zal de zaak waarschijn lijk voor een definitieve beslissing voor het Internationaal Gerechts hof gebracht worden. De regeling van de vrije vaart door het Suezkanaal is ook nog hangende gebleven. Men is het er algemeen, ook in Egypte, over eens, dat de vrije vaart hierdoor volgens het verdrag van Constantinopel ge waarborgd moet worden. Maar er moet al weer praktisch bewezen worden, of Egypte hier nu de Is raëlische schepen zal doorlaten en de kwesties over het al of niet in ternationaal beheer zijn ook nog steeds niet opgelost. Dan zijn er nog moeilijkheden met het herstellen van diplomatie ke betrekkingen. Syrië wil dit met Engeland niet doen, zolang dit land Egypte geen schadeloosstelling "er- leent. Egypte zelf schijnt wel weer met Engeland in relatie te willen treden, maar weinig gezind dit ook met Frankrijk te doen. UET bemiddelende Amerika, dat het nu tamelijk wel gelukt is tussen de tegenstellingen door te laveren en deze te milderen, moet nu nog maar afwachten, hoe de Eisenhower-doctrine in het Mid den-Oosten toepassing kan vinden. Veel animo is ondanks de invloed van koning Saoed op de Arabische conferentie te Cairo niet aan de dag getreden. Egypte, Syrië en Jorda nië bepaalden zich tot een beleefde kennisname van het verslag van Saoeds bezoek aan Amerika. Men drukte vervolgens de wens uit te volharden bij een politiek van posi tieve neutraliteit en zich vooral niet in buitenlandse pacten zoals dat van Bagdad te verstrikken. Maar wellicht lacht financiële en econo mische steun uit Amerika deze sta ten, evenals koning Saoed, tenslotte toch ook wel toe. (Advertentie) (Advertentie) zegt AUDREY HEPBURN in het openhartige interview, dat zij op haar Parijse hotelkamer toestond aan de Engelse journaliste Margaret Gardner. „Wat er ook over mijn huwelijk verteld wordt, zonder Mei zou ik me ongelukkig voelen" ver klaart Audrey met nadruk. Nu de grote kleurenfilm OORLOG EN VREDE - waarin zij met groot ta lent de rol van Natas ja speelt - in de Nederlandse bioscopen zal wor den vertoond, publiceert Libelle - eenzaam zonder Mei in het nummer van 16 maart - dit EXCLUSIEVE interview, waarin Audrey vertelt over haar werk, haar huwelijk en haar toekomstplannen. Een boeiend en verhelderend ge sprek met een even begaafde als beroemde actrice. Geïllustreerd met de nieuwste, nog niet eerder ge publiceerde foto's van de terecht zo populaire ster. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Hoofd- en kiespijn, zenuw- en reumatische pijnen verdwijnen nachts dank zij Witte Kruis- poeders en U staat verkwikt opl Ooit m tablet- en cochef-vorni De H. Vader heeft tijdens een audiëntie aan Italiaanse werk gevers bijzondere aarydacht ge vraagd voor enkele aspecten van de ingewikkelde problemen die de aanpassing van de econo mie stelt tengevolge van de ont wikkeling der techniek. Op de eerste plaats is daar de kwestie van de persoonlijke kwalitei ten van de arbeider in het bedrijf om het even, of deze werkgever dan wel het oog op onderhoud en functione ring van de nieuwe machines. Men voorziet, zeker niet ten onrechte, dat de automatisering de intellectuele ca paciteiten van de werkende klassen op de voorgrond zal plaatsen, alsme de haar wetenschappelijke scholing, vindingrijkheid, organisatievermogen en vooruitziende blik. Vooral is het nodig, dat de werkge ver zich duidelijk voor ogen stelt, dat de techniek in dienst der economie behoort te staan en niet omgekeerd. Maar dit brengt met zich mede, dat met de levensstandaard van de arbei- Een bedrijfsongeval bij de Hoogovens te IJmuiden heeft aan twee mensen het leven ge kost, terwijl een derde met ver wondingen in het ziekenhuis werd opgenomen. Aan de westkant van de staalfabriek werd de cabine van een nieuwe hal kraan met behulp van twee lieren omhoog gehesen. Teneinde de cabine aan de kraanlichter te kunnen monte ren, nadat de cabine aan één kant voorlopig was vastgemaakt, moest de andere zijde nog iets worden bijge- hesen. Hierbij is de kraanhaak van de hijsende lier opengetrokken, waar door de cabine haar ophangpunt aan deze zijde verloor en zwaaiend aan de andere haak bleef hangen. Drie ar beiders van het aannemingsbedrijf Bijker uit Gorinchem, dat dit werk uitvoert, vielen uit de cabine. De 49-jarige A. Rave uit Hat- tem liep een schedelbasisfraetuur op en is ter plaatse overleden. Het Slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. De 37- jarige C. van Kaam uit Vlissin- gen moest in zeer ernstige toe stand in het Rode Kruis-zieken- huis te Beverwijk worden opgeno men, waar hij later is overleden. Ook hij was gehuwd, vader van twee kinderen. De derde arbeider, de 37-jarige A. M. Broekhuizen uit Blerick, werd met een ernstige kaakfractuur naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Het verkeersonderwijs zal als on derdeel van het vak aardrijkskunde op de lagere scholen verplicht worden. Dit is door minister Cals thans voor gesteld in een wijziging op de l.o.-wet. ZONDAG 10 maart. Paars. Ie zondag van de Vasten. Mis Invocabit zon der Gloria. Credo. Prefatie van de Vasten. MAANDAG 11. Paars. Mis van maan dag in de le week van de Vasten werknemer is. Tengevolge van ver- i «jers rekening gehouden ™oet worden, J 12 Wit H Greeorius I ut,4die immers een groot deel van de i iz. vvu. n. Lriegoiius i. onachtzaming van de menselijke kun de zou op grote schaal werkloosheid optreden en daardoor ernstige schade aan de nationale economie ontstaan. Om dit te voorkomen is het nodig, I dat intensievere aandacht aan de j technisc1 e scholing van de in het pro- J duktieproces ingeschakelde personen wordt geschonken. Deze eis zal nog dringender worden met de zich automatiserende produk- tie, niet alleen gedurende de over- gangsperiode, maar ook daarna met De aanpassing van de ruim 1800 in ons land opgenomen Hongaarse vluchtelingen aan de Nederlandse maatschappij ver loopt voorspoedig. Het nationaal comité Hulpverlening Hon gaars Volk en de Nederlandse Federatie van Vluchtelingen hulp, hebben alle reden tot te vredenheid. Op een te Amsterdam gehouden persconferentie is medegedeeld, dat nog slechts 102 vluchtelingen zonder werk in hun woonoorden verblijven. Alle anderen hebben alleenstaand of in gezinsverband, woon- en werkgelegenheid gevon den. De alleenstaande vluchtelin gen (1815) zijn verreweg in de meerderheid. Ruim 200 van hen hebben hun vrou wen en kinderen in Hongarije moeten achterlaten. Zij worden geplaagd door heimwee, schuldgevoelens en angst. Sommigen krijgen brieven uit hun vaderland, waarin familieleden schrij ven, dat zij sinds het vertrek van de vluchtelingen met ernstige moeilijk heden te kampen hebben gehad. Het is niet eenvoudig om vast te stellen in hoeverre deze mededelingen onder dwang worden gedaan, aldus de Ne derlandse federatie. Het komt voor, dat vluchtelingen, door zorgwekkende brieven daartoe gedreven, willen repatriëren. Een en kele wordt vlak voor zijn vertrek van uit Hongarije opgebeld door verwan ten, die hem zeggen toch vooral te blijven waar hij is. Dergelijke voor vallen, aldus werd op de persconfe rentie meegedeeld, veroorzaken een begrijpelijke onrust onder de Honga- die immers een groot deel van de consumenten uitmaken. De H. Vader legde in dit verband er de nadruk op, dat naajt de verbetering van de kwa liteit der produktie het voldoen van de echte, niet die van de kunstmati ge behoeften der bevolking het doel der economie behoort te zijn. Hierop moet het streven van alle nationale krachten gericht zijn, zowel van die van de consument als die van de producent en vooral van die van de spaarder. Maar, zo vervolgde de Paus, wanneer dus heel het volk voor de taak gesteld wordt de toekomst van zijn eigen economie te organise ren, betekent dat niet dat de staat zich daarmede behoort te belasten. Ondanks dat valt telkens weer ook onder katholieken een groeiende nei ging te constateren de tussenkomst van de staat op economisch en so ciaal gebied in te roepen, zodat men vaak de indruk krijgt, dat dit de eni ge uitweg is, die men zich kan voor stellen. Nu heeft de staat volgens de sociale leer der Kerk ongetwijfeld zijn rol bij ren. In de afgelopen maanden zijn er 92 naar hun vaderland teruggekeerd. Niet altijd zijn het familieomstandig heden die hen daartoe nopen. Vooral jeugdige arbeiders zijn teleurgesteld over de loonsituatie hier te lande. In Hongarije krijgt men nl. loon naar de ordening van het maatschappelijk prestatie en is men onbekend met het leven te vervullen. Om dit te kun- jeugdloon-systeem. I nen doen moet hij zelf sterk zijn en Studenten I gezag bezitten' Maar degenen, die voortdurend zijn ingrijpen bepleiten en alle verant woordelijkheid op hem wensen af te wentelen, bereiden zijn ondergang voor en spelen zelfs bepaalde machts- en belangengroepen in de kaart. Het resultaat kan uiteindelijk slechts zijn, dat iedere persoonlijke verantwoordelijkheid bij de gang der openbare zaak verdwijnt en dat wan neer men spreekt van de plichten of tekortkomingen van de staat, men het in feite heeft over de plichten en te kortkomingen van anonieme groepen, waartoe men zelf natuurlijk niet be hoort.. 2e gebed van dinsdag in de le week van de Vasten, 3e voor de Paus. Credo. Of: Paars. Mis van dinsdag in de le week van de Vasten. 2e ge bed H. Gregorius I. 3e voor de Paus. Geen Credo. WOENSDAG 13. Paars. Mis van qua tertemperwoensdag in de Vasten. DONDERDAG 14. Paars. Mis van donderdag in de le week van de Vasten. VRIJDAG 15. Paars. Mis van quater tempervrijdag in de Vasten. ZATERDAG 16. Paars. Mis van qua tertemperzaterdag in de Vasten. w Vuil STAKISG j Vuilnisman George Cooke De vrijgezellen van Toro in j uit Wimbledon is tot een hoge Afrika zijn enige tijd gele- boete veroordeeld, aangezien dsn een staking begonnen. ij _ia„i,a Ze zullen niet in het huwelijk J hij onder invloed van sterke treden alvorens de regering t drank zijn karretje had be de vastgestelde prijzen voor stUurd en in elke brievenbus bruiden omlaag heeft ge- jangs zyn route een paar han- bracht. Die zijn volgens de ,J vrijgezellen veel te hoog ge- i den vol straatvuil naar binnen worden. had gegooid. Schoon New York heeft de schoonmaak- koorts zwaa. te pakken. De heer Buechler heeft al een proces te pak- Dubbel George Singleton uit Goodmayes heeft een schadevergoeding van 100.000 gulden ontvangen voor het ken, omdat hij zijn pijp tegen de blijvend letsel, dat hij overhield van -ij- ij ..m.ieen botsing met een vrachtwagen. Het was niet zijn schuld. Dat letsel is zeer eigenaardig: Na het onge luk ziet Singleton alles dubbel. „Het is of ik constant dronken ben en dat is zo'n akelige gewaarwording, dat die 100.000 gulden helemaal niet veel is", aldus George. palm van zijn hand uitklopte en de as op het trottoir liet vallen. Dat mag al niet meer. Ongeval Bijna veertig jaar reed mevrouw Nila Burge uit Denver in de Ver enigde Staten auto. In al die tijd had ze geen enkel ongeluk veroor zaakt. Enige dagen voor ze een on- r, derscheiding zou krijgen voor dit veilige rijden, had ze een botsing, waarbij haar wagen licht werd be schadigd. De onderscheiding ging dus juist haar neus voorbij en Nila heeft zich daarover zo opgewonden, dat ze in grote letters boven de i deuk in haar spatbord heeft laten schilderen: ,,De ander was de schul dige. Het was een man." Mevrouw Burge verklaarde: ,,Het moet maar eens afgelopen zijn met het idee, dat .een vrouw niet kan rijden." Hanen Op dringend en herhaald verzoek van omwonenden heeft de kippen houder Jennings uit Chesterfield in Engeland al zijn hanen verkocht. De klacht van de buren was, dat zij elke morgen veel te vroeg wakker werden, omdat die hanen zo te keer het lek zoeken': het huis staat in gingen. „Het is jammer van de hen- Krand' nen", zei Jennings, „maar ik wil geen ruzie hebben met mijn buren." Je kunt wel ophouden met naar cwtghi MrZAne' (Advertentie) Van de 157 studenten, die hier sinds november van het vorig jaar zijn aan gekomen, studeren er 114; het groot ste aantal van hen bezoekt de colle ges aan de technische hogeschool te Delft. Een bijzondere, doch niet on overkomelijk geachte moeilijkheid, levert het gebrek aan kennis der mo derne talen in deze gevallen op. Het nationaal comité heeft onlangs bemiddeld in de stichting van een Hongaarse middelbare school te Isel- berg (Oostenrijk), die geheel met Nederlands kapitaal is ingericht. De school wordt bezocht door leerlingen, die met hun leraren zijn gevlucht. Ook zorgt het nationaal comité voor emigratiebeurzen voor Hongaren, on geacht of zij in Nederland dan wel in andere Westeuropese landen ver blijven. Wanneer men 750 gulden per man fourneert, passen Australië of Amerika 150 dollar bij. Vluggen uit Op 15 maart a.s. vieren de Hongaren hun nationale vrijheidsdag. In ver band daarmee worden overal in Ne derland, waar Hongaarse vluchtelin gen wonen, speciale bijeenkomsten gehouden. De Nederlandse federatie vluchtelingenhulp acht het een goed denkbeeld, om op die dag ook de Nederlandse vlag uit te steken, als teken van solidariteit met de nieuwe landgenoten. Het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. heeft bekendgemaakt, dat de Sowjet- Unie twee tankschepen van 17.200 ton aan Oost-Duitsland zal leveren. Het zullen de eerste Sowjetrussische schepen van deze grootte zijn, die onder buitenlandse vlag zullen varen. Het is de bedoeling, dat zij van 1958 voor de dienst Rostock-Batoem ge bruikt zullen worden. De leverings overeenkomst is op de voorjaarsbeurs te Leipzig ondertekend. Aci vei tentie ZONDAG, 10 MAART 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8,00 Nws. 8.18 V.h. platteland 8,30 Weer of geen weer 9,45 Geest, leven, caus. 10,00 Viool en cello 10,20 Met en zonder omslag 10.50 Muz. caus. 11.20 Cabaret AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Even afrekenen, Heren! 12,45 Carillon- muz. 13,00 Nws. 13,05 Meded. 13,07 De jaarlijkse nat. inzameling van het Leger des Heils. caus. 13,10 Gevar.progr. v.d. strijdkrachten 14,00 Boekbeepr. 14,20 Samson, geest, oratorium 15,15 Het gul den vlies, hoorsp. 15,50 Dansmuz, (In termezzo: Gram.) 16,30 Sportrevue VARA: 17,00 Zigeunerork. 17,30 V.d. jeugd 17,50 Nws. en sportuitsl. 18,05 Sportjourn. VPRO: 18,30 Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19,00 V.d. jeugd 19,30 Radiozon- dagsblad AVRO: 20.00 Nws. 20,05 Thea- terork. en sol. 20,45 De man in de scha duw, hoorsp. 21,10 Spaanse melodieën 21,30 Voordr. 21,45 Pianospel 22,00 Her- sengym. 22,20 Gram. 22,50 Act. 23,00 Nws. 23,15 Ga nog niet weg! 23,35-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m. KRiO: 8.00 Nws. 8,15 Gram. 8,25 Hoogmis NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Anders dan u denkt 10,15 Muziek v.d. zondag 10,30 Herv. kerkd. 11,30 Vra gen beantw. 11,45 Persoverz. NCRV: 12,00 Gram. KRO: 12,15 Gram. 12,20 Apologie 12,40 Lichte muz. 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 Dansconcours 13,45 Boekbespr. 14,00 V. d. jeugd 14,30 Strij'kkwart. 15.05 Lucht vaartpraatje 15,15 Ondes Martenot en pi ano 15,35 Muz. caus. 16,00 Gram. 16.15 Sport 16,30 Vespers NCRV: 17,00 Ge- ref. kerkd. 18.30 Gram. 19,00 E<er. 19,05 Samenzang 19,25 De angst in het leven van de mens, gesprek KRO: 19.45 Nws. 20.00 V.d. strijdkr. 20,30 Act. 20.45 De gewone man 20,50 Cabaret 21,20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21,30 De witte hef, hoorsp. 22,10 Operaconc. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Piano, harp, fluit en altviool 23,50-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 11.45 Gram. 12,15 Amus.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Amus. ork. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Ope ra- en Bel Cantoconc. 15,30 Gram. 16,00 Aanleg en service door gediplomeerde monteurs Uitsluitend wereldmerken Grote keus in onze showrooms GINNEKENSTRAAT 61 BREDA Telef. 9683 LANGE BRUGSTRAAT 14 (t.o. Raming) - Telef. 7821 Voetbalrep, 16,45 Gram. 17,15 Sportuitsl. 17,30 Gram. 17,45 Sportuitsl. 17,52 Gram. 18,05 Volkszang 18.30 Godsd.halfuur 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Gevar.progr. 21,30 Gram, 22,00 Nws. 22,11 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 12,20 Gevar.muz. 13,00 Nws. 13,10 Verz.progr. 14,30 Orkesteonc. 15,15 Gram. 17,00 Nws. 17,05 Gram. 17,15 V.d. sold. 19,00 Kath. halfuur 19,30 Nws. 20,00 Amus.muz. Hier na: Hoorsp. 21,30 Muz. raadsels 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. MAANDAG, 11 MAART 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw (9,35-9,40 Water st) VPRO: 10,00 Voor de oude dag, caus. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Gram. 10,45 Ritm.muz. 11,10 Pianorec. 11,30 Schoolradio 12,00 Filmmuz. 12,30 Land- en tuimb.meded. 12,33. V.h. platte land 12.38 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 V.d. miridenst. 13,20 Pianotrio 13,45 V.d. vrouw 14,00 Literair-muzikaal ree. 14,30 Vrouwenkoor en piano 14,40 Schoolradio 15,00 Josephine antwoordthoorsp. 15,55 Zestig minuten voor boven de zestig 16,55 Gram. 17.15 Dansmuz. 17,50 Mil. comm. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,50 Parl.overz. 19,05 Wie weet hoe? 19,15 Viool, cello en contrabas 19,35 Act. 19,45 Regeringsuitz.: Landb.rubr.: Tuinbouwonderwijs: de opleiding in Bos koop 20,00 Nws. 20.05 De familie Door snee, hoorsp. met muz. 20,35 Theaterork. -koor en sol. 21,15 Gevar.progr. v.d. strijdkr. 21,55 De Arabische wereld, caus. 22,10 Gram. 22,20 Groot koor, declamator, bariton en orgel 23,00 Nws. 23,15 Groot koor, declamator, bariton en orgel (deel 2 23.45-24,00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,30 Gram. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V. d. zieken 9,25 V.d. vrouw 9,30 Gram. 9,35 Mastklimnrven 10,25 Gram. 10,30 Theolo gische etherleergang 11,10 Gram. 11,24 Gevar.progr. 12,25 V. boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Zigeu nerkwint. 12,54 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Vocaal ens. 13,45 Gram. 14,05 School radio 14,35 Gram. 14.45 V.d. vrouw 15,15 Gram. 15,30 Kamerork. en sol. 16,00 Bij bellezing 16,30 Mezzo-sopr. en piano 17,00 V.d. kleuters 17,15 Hoorsp. v.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Rege ringsuitz.: Rijksdelen overzee. Het melk veebedrijf in Suriname, door ir. J. G. Dirven 18,00 Orgelspel 18,30 Sportpraatje 18,40 Eng. les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Huismuz. 19,30 Volk en staat, caus. 19,45 Houtblazersens20.00 Radiokrant 20,20 Lichte muz. 20.40 Het dneluik, hoorsp. 21,40 Gram. 21,55 Pianoduo 22,10 Boek bespr. 22,25 Koperkwart. 22,45 Avond- overd 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Amue.ork.- 12,30 Weerber. 12,34 V.d. landb. Hierna: Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 School radio 15,45 Gram. 16,00 Koersen 16,02 V. d. zieken 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17,45 Meisjeskoor 18.00 Franse les 18,15 Gram. 18,20 Prot. caus. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19.45 Gram. 20,15 Symf.-ork. en sol. 21,05 Kunstkaleidoscoop 21,20 Symf.-ork. (verv.) 22,00 Nws. 22,11 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gevar.muz. 13,00 Nws, 13,10 Gram. 14,15 Groot ®ymf. ork en sol. 15.00 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Harprec. 17,50 Gram. 18,00 V.d. sold. 18,30 Prot.caus. 18,40 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 NWS. 22,10 Muz. caus. 22,55 Nws. ZONDAG, 10 MAART 195Ï VLAAMS BELG.: 14,30 V.d. kleuters 14,45 Filmrep. 14,55 Reisroutes 15,15 De week in -beeld 19,00 Feuilleton 19,25 Journ. 19,45 Muz. filmrep. 20,00 Circusprogr. 22,00 Overwinning ter zee, film. Hierna: Nws. en. sportact. FRANS BELG.: 18,00 Relais v. Frank rijk: Gevar. muz. 19,00 Aux quatre ventsr Pakistan 19,30 A batons rompus 20,00 Act. 20,40 Gevar.muz. 22.00 No Resting Place, film Hierna: wereldnws. MAANDAG, 11 MAART 1957 NCRV: 20,30 Filmkader NTS: 21.00 Eurovisie: Spaanse rijschool te Wenen NTS: 21,30 De rokende Moor 21,55 Conciergerie, novelle 22,20 Dagsluiting. FRANS BELG.: 19,00 Sportber. 19,30 Kookpraatje 20.00 Act. 20.40 Relais v. Frankrijk: Le Jour et la Nuit, operette 22,40 Wereldnws. 20) Hij is dolblij dat hij zijn terugreis ,ve'dienen en ik ben ervan over- »ai ia da,; als heel geschikt za' blaken. u,Cramer heeft me verteld, dat de in- ,rs van Matabonga er een eigen riatii op na houden. Het is een va- sureektVaT het Polynesisch. Tara J' k -ahitisch, Hawaiisch, Mao ris e'Senaardig Engels en is, net 2eema^e„ Polynesiërs een uitstekend deed ze nauwkeurig re- rinnl u en verantwoording van het un ci„J,.ar tot dan toe bestede geld hmïïijL™ inventarisstaat van alle wa* vShe2en' die ze aan het inslaan E«niW i~aïr lange reis lanis de een lm,a ,blJ.haar brief in. Het was zen "Ventar,s- die de genten van de zich m V.,an een groot avontuur in hars Tn ?eg' die deed denken aan watlr la P aan het gebabbel van ran a ?s„een stevige scheepsromp, holstaand tr0Pische zon en aan nA de zeilen in een straffe wind blnediZ88, Wel genoeg om een warm- keta V?an ertoe te brengen, de Xïenh' d'e hem aan zijn kantoor- storj boeiden, te verbreken. VIII Matabonga steeg als een eiland in wording uit de golven op. Eerst was het slechts 'n flauwe glanzende ne vel aan de horizon, die langzaam aan zich tot een stralende wolk ver dichtte en nog wat latei nam de wolk vorm en vaste omtrek aan en werd een groen begroeide, ronde kegel van een uitgedoofde vulkaan. Naarmate het eiland dichterbij kwam en de schoener van koers veranderde, deel de de vaag afgeronde top zich twee verschillende kegelr, die door een flauwgebogen bergrug verbonden waren. Doch lang voordat het eiland duidelijk van omtrek geworden was, zelfs in Lida's kijker, onderscheidde ze de witte schuimrand der brede branding en hoorde ze het geweldige ruisen der brekende golven. Ze zag donkere, scherpe tanden boven het water uitsteken en telkens verande ren, de witte schuimkringen, veroor zaakt door riffen onder de waterop pervlakte. Schipper Holby naderde het eiland met de grootst mogelijke omzichtig heid. Toen de voorste riffen nog een heel eind verwijderd waren, gaf hij reeds bevel de zeilen te itrjjken en te reven en de „Bloem van Hawaii" naderde de eerste riffenreeks op mo torkracht. De schipper zelf hield het roer, twee zijner matrozen zaten in het want op uitkijk en Tara stond op de voorplecht om te waarschuwen en aanwijzingen voor de koers te ge ven. Lida bleef op het achterdek en bleef de bemanning uit de weg. De machine werkte regelmatig door en zo voer de schoener de woe lige, witschuimende watermassa tus sen de riffen in, die hem aan alle kanten dreigend omringden. Het was een waar meesterstuk van zeemans kunst en goede discipline onder de bemanning dat het schip zonder ook maar een enkele keer tegen een rif te stoten, er doorheen kwam. De matro zen riepen rustig en duidelijk hun aanwijzingen, en schipper Holby bracht ze in toepassing door nu eens snelle, dan weer langzame grote wen telingen van zijn stuurrad, 't Was spannender, schrikwekkender en on eindig veel erger dan de voorspellin gen van Cramer Lida hadden doen vermoeden. Doch ten slotte kwamen ze toch in kalmer water en lagen de buitenste riffen, die het gevaarlijkste waren, achter hen. Opeens waren ze heel dicht bij Matabonga. Lida had op haar horloge gekeken, toen ze de vaargeul invoeren. Het had meer dan anderhalf uur geduurd door de bui- tenste koraalbanken heen te komen. Aan het tevreden grijnzende gezicht van schipper Holby kon ze zien. dat het ergste achter de rug was. Dat stelde haar gerust en ze keek nu be langstellend naar het steeds groter wordende eiland; ze rbok de zwoele tropische geuren door de wind mee gevoerd en haar ogen dwaalden langs het strand en de zachte bergglooiin- gen, als verwachtte ze haar over grootvader met grote schreden naar het strand te zien komen om haar welkom te heten. Ze zag de palmbo men met hun groene wuivende krui nen tegen de hemel afsteken; ze zag de hutten der inboorlingen tussen de bomen genesteld; en door haar kij ker, die ze tegen de grote mast steun de, omdat de schoener weer begon te schommelen en te rollen, ontdekte ze een groot, zwart kruis op de heuvel rug tussen de beide kratertnppen in. ,Lida!" riep kapitein Holby haar toe, „daar komt een sloep.... dicht langs het strandtwee streken te loef van de boeg! Dat is de „Toccin- na" uit Honolulu!" Ze zag de sloep en keek er ver wonderd naar, want ze voelde op eens een vreemde ongerustheid in zich opkomen. Het is een sloep met grijze romp van ongeveer dertig voet lengte, die dicht aan het gele strand op de golven dobberde. „De Bloei i van Hawaii" zocht zich nu een weg tussen de rollers der branding langs de kust. Voor op de boeg wierp Tara regelmatig het diep lood uit en riep de gepeilde diepten met heldere stem af. „Vijf vadem ruim!" De schipper draaide de kop van de schoener in de wind, liet de motor stopzetten en het schip gleed over het water, dat zo helder was, dat men de planten op de bodem duide lijk kon zien, geluidloos verder, tot dat het bevel kwam, het anker uit te werpen. Terwijl de ankerketting ratelend door het kluisgat omlaag gleed, keek Lida het strand langs. Uit de hutten kwamen de bewoners naar het strand -ter begroeting. Don kerbruine mannen en vrouwen in kleurige kleren en bijna naakte kin deren verdrongen zic.i bij de lan dingsplaats. Lida liet haar blik on derzoekend over hen heen gaan en eindelijk ontdekte ze een lange, slan ke man, lichter van huidskleur dan de anderen, jong van uiterlijk met licht blond haar en een mager, scherp gelaat met een glinsterende bril. Hij droeg niets anders dan een korte, wit linnen broek. Hij was de eerste, die ter begroe ting op haar toetrad toen ze uit de sloep van de schoener aan land sprong. Hij vatte haar hand om haar de sprong uit de boot te vergemakke lijken en hij glimlachte tegen haar, als was hij blij haar te ontmoeten. Het Z-vormige litteken op zijn kin was. vermoedelijk door zijn gebruin de tint. nu niet meer zo duidelijk zichtbaar. „Juffrouw Russel", zei hij met zijn zachte, welluidende stem, „als ik onder honderd en veertig miljoen mensen had mogen kiezen, wie ik het liefst zou ontmoeten, dan had u boven aan de lijst gestaan!" Zijn egen blevea echter koel ea ia zijn glimlach meende ze toch een zekere waarschuwing te moeten ont dekken. Bij de herinnering aan de avond, die hij samen met grootmoe der en haar had doorgebracht, kreeg ze een sterk vermoeden, dat ze de grootste hinderpaal ontmoette die zich op de weg naar de verborgen schat van haar overgrootvader be vond. Ze zou hem wel weten te over komen Ze was op alles en alles voorbereid! „Dit is de plek, waar ze hem be graven hebben", zei Jack Benders. Waar het precies geweest is, kan ik niet zeggen, maar ergens hier in de omtrek. Hij moet een godvrezend man zijn geweest. Hij heeft, naar men mij vertelde, dit kruis met eigen hand geplaatst, toen hij er eenmaal van overtuigd was, dat hij niet lang meer te leven had. Hij maakte het cement waarmee hij de blokken vast- metselde uit koraal kalk. Kort nadat het gereed was, is hij gestorven." Lida stond met Benders in de schaduw van het grote kruis met zwarte lavablokken gebouwd. Het was ruim zestien voet hoog en de dwarsbalk was tien voet breed. Het scheen Lida toe. dat dit kruis pre cies in het midden van Matabonga neergezet was. De beide oude kra ters lagen op gelijke afstand en aan beide zijden helde de bodem gelijk matig af in een lange gelijkmatige glooiing, die eindigde tegen de smal le bosstrook langs het strand. „Hoe oud is hij geworden? Hoe leng heeft hij hier nog geleefd?" „Daarover zijn hun gegevens nog al vaag. Lida". Dit was de eerste maal, dat hij haar bij haar naam noemde. Ze vond het niet prettig omdat het een zekere vertrouwelijk heid gaf, die ze niet wenste en die allicht tot verdere vrijpostigheden kon leiden. Ze besefte heel goed dat zijn lichtelijk beschermende houding, zijn kwalijk verholen pret in de toe stand niet veel anders betekende, dan dat hij meende, de boventoon te kun nen voeren en dat hij zijn voordelige positie tot het uiterste wilde uitbui ten. „Van de toenmaals levenden zijn er nog slechts enkele over", zei hij. „Het zijn erg oude mensen wier ge heugen hen vaak in de steek laat. Volgens mijn berekeningen en alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, is hij ongeveer twee of drie jaar na zijn aankomst alhier overle den. Bij de schipbreuk had hij een lelijke wond aan zijn dij opgelopen, zoals vaak voorkomt bij wonden door koraalpunten veroorzaakt, is hij er blijkbaar niet vanaf gekomen al heeft hij het ongewoon lang uitgehouden wat een bewijs is voor zijn taai ge^ stel". Hij nam Lida door zijn dikke brille- glazen aandachtig op en daarbij leken zijn ogen zo groot en zo uitdrukkings loos als die van een schelvis. ..EnLida?" zei hij eindelijk. Ze glimlachte flauwtjes. „En... me neer Benders?" vroeg ze op haar beurt. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3