Koewachts obligatielening had geen belangstelling Kwesties rond de veren op de Westerschelde Nog mogelijkheden voor oester- en mosselcultuur Minister Algera wil met Ged. Staten praten Medewerking aan verbouwing patronaat toch verleend Kloetinge bouwt huizen maar nog geen muziektent DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 MAART 1957 De jaarmarkt DOKTERSDIENSTEN Dienst dierenartsen Mooi Delfts blauui? Toerist blijft lauw v. Doe méér Riet (l Walcheren VLISSINGEN Ere-bestuur „St Caecilia"" ZUID BIJ KLAM) Magnetische mijn in Arnemnider visnet Industrie op de Zeeuwse eilanden Bijeenkomsten van (le Oorlogsgra i ens rich ling Ontslag notarissen le Iburg en Goes GOES Actie parochiehuis voorlopig gestopl Muziekschool. kamerorkest Nieuwe e iysHS aan «Ie Burgerlijke stand ZEEUWS(//- VLAANDEREN TERNEUZEN Feestavond van de „Harmonie Teeiienzen" K.V.P.-FORUM AGENDA Vandaag Morgen Maandag l)e gemeenteraad van Koewacht kwam vrijdag voor de eerste maal van dit jaar bijeen. Het was geen lijvige agenda, die afgewerkt moest worden, maar men had er toch een halve dag voor nodig. De besprekingen begon nen met enkele hartige woorden over de kwestie van de vrije veren. Ged. Staten .hadden geantwoord op de brief van de Koewachtse raad, waarin op verbetering van de veerdiensten werd aangedrongenj in hun schrijven deelden zij mee dat het de bedoeling was om zo mogelijk gedurende enkele maanden een boot van de dienst VlissingenBreskens naar Perkpolder- Kruiningen te dirigeren, waartoe de havens geschikt waren gemaakt. De heer Alb. de Waele stelde voor de verenkwestie nog eens te benadruk ken met een telegram waarin bij het provinciaal bettuur op de eis van vrije veren geattendeerd wordt. Over de regeling varrde jaarmarkt was men het ook niet zo erg spoe dig eens. Tot keurmeester in de plaats van de heer de Nijs werd de heer A. de Klerk te Overslag be noemd. De voorzitter nam het de raadsleden kwalijk dat ze vorige keer slechts aan de maaltijd ver schenen waren, zonder het verdere deel van de jaarmarkt bij te wonen. Toen het etenspraatje afgehandeld was. stelde wethouder Polspoel dat de jaarmarkt eens nieuw leven inge blazen moet worden. Men moet zo als in St.-Jansteen, een commissie be noemen. die de zaak organiseert. Dat zal tegen volgend jaar gebeuren. De premie voor aanvoer (van oudere runderen en paarden') werd na enige discussie op 2 gulden gesteld. De centrale verwarming voor het badhuis werd aan de fa. Asselbergs te Breda gegund, voor 26.6000 gld. Uitvoerige debatten had ook het verzoek van het bestuur van het Jansenius Lyceum te Hulst, om de geweigerde 30 gulden extra per leer ling alsnog toe te kennen, tot gevolg. Het bestuur schreef dat dit bedrag nodig was voor het busvervoer van de leerlingen, maar wethouder Polspoel twijfelde aan de juistheid van die stelling. Hij vroeg zich af, of dit geen camouflage was. Toen de raad nadere uitleg vroeg, zei de voorzitter „ik zeg er weinig van, want de pers zit erbij. Kort geleden is er wel een kapel inge wijd..." De raad wilde echter niet zonder meer het verzoek naavst zich neerleggen. Op voorstel van de heer de Waele zal er nog eens met het be stuur gesproken worden; wethouder Polspoel en hij zullen het gemeen tebestuur daarbij vertegenwoordigen. De Stichting 'Zeeuwse Muziekschool prbïfiVerde eveneens een reeds afge wezen verzoek opnieuw, .behandeld te zien: tot deelname aan de stich ting. paafrvoor voelde de raad echter niets. De Mater Amabilisschool te Hulst kreeg de gevraagde subsidie wel. Uiteraard kwam bij verscheidene volgende kwesties de financiële po sitie van de gemeente ter sprake, die volgens de voorzitter, burge meester 'G. Dierick, niet zo best is. Hij deelde mee dat er op de uitge schreven obligatielening van ander halve ton slechts 2000 gulden is in geschreven. „We zullen drastisch moeten gaan bezuinigen" zei hij. Töen de heer de Waele voorstelde de obligatielening nog eens te progage ren om de inschrijvingen te bevor deren. wilde hij daar echter niet van horen. „Het helpt toch niet" dacht hij. Wethouder Polspoel zei dat de moeilijkheid was dat de gemeente kasgeld had gebruikt voor kapi- taalswerkcn. maar overigens vond hij toch niet dat Koewacht nu zulke buitensporige sprongen gemaakt heeft in zijn financieel beleid. ..Het blijkt nu toch van wel" vond de voorzit ter, hetgeen hem de vraag „hebben we soms iets overbodigs gedaan?" van de heer de Waele op het dak haalde. „Daar zullen we het nu maar niet over hebben" besloot de voorzit ter toen het praatje over de finan ciën. Toen er enkele verzoeken om scha devergoeding wegens de aanleg van trottoirs ter sprake gebracht wer den zei wethouder Polspoel niet te begrijpen waarom de secretaris die in de openbare zitting liet behande len, waarop de voorzitter voorstelde deze verzoeken dan tot straks te bewaren, in de besloten zitting. (Er is echter geen besloten zitting meer gehouden; het was kennelijk te laat geworden). Over (le komende hoogspannings- leiding van 50 kV die de PZEM van Sluiskil tot Hulst gaat aanleggen en die negen masten op Koewachts grondgebied zal brengen (ze staan 260 meter uit elkaar) is weinig ge zegd. De voorzitter stelde vast dat er toch weinig aan te doen zou zijn. Krotopruiming Naar de voorzitter als inleiding tot een desbetreffend vÓorsteT zei," voelt het college er weinig meer voor om premies te verlenen bij krotop ruiming. Er valt, nu men vrij naar bouwcapaciteit mag bouwen, toch geen huis meer door te winnen zei hen, en waarom zou de gemeente dan voor elke krotopruiming 500 gulden uitgeven. De heer de Waele bracht er tegen in dat het toch niet alleen de bedoeling is er huizen bij te win nen. dqch om onbewoonbare huizen te vervangen door betere, waaraan de gemeente toch verplicht is mee te werken. De heer de Schepper vond dat ook; het standpunt van de voor zitter vond hij eerder tegenwerking veroorzakend, Ook de overige raads leden bleken er zo over te denken en zo werd besloten dat de gemeente toch voor de opruiming van krotten (waarvan Koewacht er 96 telt) de premie te blijven verlenen. Besluit uitgelokt B. en w. wilden niet van mede- wei'kjng aan -de verbouwing, van liet patronaat "weten maar het college kreeg een zware (Tobber aan de raad. De gemeente heeft geen gebrek aan een vergaderzaal; 'er zijn café's ge noeg, vond de voorzitter en wet houder Polspoel vertelde dat de heer Roelahds gezegd, had dat het door het kerkbestuur ontworpen verbou wingsplan toch- geen kans van goed keuring had. De heer de Waele kwam met kracht tegen b. en w. op: we praten ■er nu al jaren over. zei hij en nu wordt de. zaak weer tegengehouden. Ook al betoogde wethouder Polspoel dat er geen geld Was, hij wlide een besluit" genomen zien. En zo werd tenslotte toch besloten de gevraagde medewerking, tot een maximum van 12.500 gulden te verlenen. De fanfare E.M.M. kreeg 1000 gld. voor 1957 en nog eens f 300.— voor het organiseren van een festival. De r.-k. Reclassering Zeeland werd ver blijd met een subsidie van f 100. Voor het organiseren van de vlasop- maakwedstrijd had de bond van oud leerlingen van de vlassersschool f 200 gevraagd; b. en w. stelden f 150 voor. maar op voorstel van de heer Baert werden het er toch f 200. De wethouders stemden tegen. In de rondvraag bepleitte de heer de Schepper een verhoging van de vergoeding aan de brandweerlieden; men zou deze op f 2,50 per uur ge bracht willen zien. toch zeker voor de uren in de nacht. „De brandweer is toch vrijwillig" opperde de voor zitter maar de raad vond een ver hoging toch wel billijk. De vergoe ding werd gebracht op 2 gulden per uur. De heer Baert wilde de wethou- derswedden op f 850, de vergoeding aart leden van het stembureau op t 25 en het presentiegeld voor de raadsleden op f 15 gebracht zien. Men zal proberen daar goedkeuring op te krijgen van G. S. De doktersdiensten zijn voor morgen als volgt geregeld: Goes: dr. Bruyn- zeel; Middelburg: dr. Simons; Vlissin gen: dr. Vader; Heinkenszand, Arends- kerke en Wolfaartsdijk dr. Zonnevylle en op O. Z.-Beveland: dr. Arends te Hansweert. Dr. Folmer te Driewegen neemt waar voor dr. Luyckx; dr. Kie vit te Borssele voor dr. Gelderblom en dr. Kole te Hoedenkeskerke voor dr. Wöstmann. Te Axel wordt de dienst waarge nomen door dokter Schiltman; te Ter- neuzen door dr. A. van Breda-Vries- man; te Biervliet en IJzendijke door dokter Brouwer; te Cadzand, Sluis en Zuidzande door dokter Berk, te Oost burg en Aardenburg door dokter Ha- ge; te Breskens, Groede en Schoon- dijke door dokter v. d. Maas. Op Z.-Beveland hebben zondags dienst de heren J. Klaassen. Heinkens zand en G. Bonenhauser, Kruiningen. Voor Oostburg, Groede en Sluis heeft dokter G. Risseeuw te Groede dienst; voor Biervliet en IJzendijke dokter M. v.d. Vijver te Biervliet. (Advertentie) Souvenir Vertrekt geert spier. Alles-ai-gezien,- alles al geproefd? Kom. kom... de meest critische ogen gaan glinsteren als er kos- t«!Jkër'*aM-Vit-®igen-la'nd ter tafel komt. Alle fiin- proevers komen aan hun trek en zo voordelig! Daarom gauw naar Uw leverancier eerst even proeven en dan trots naar huis! Slim idee: KAAS? Hoezee t In ,,Huizv, gezelligheid" het nieuwe repetitielokaal der Vlissingse harmo nieën, heeft de voorzitter van ,,St. Caecilia", de heer C. van Erck, het ere-bestuur van zijn korps geïnstal leerd. Dit b.estaat uit burgemeester mr. B.Kolff (voorzitter.) en de heren G.v. Ginkel en W.v. Aller .(leden). De burgemeester, die met ingeno menheid zijn. benoeming- had aan vaard, reikte de gouden ere-medaille uit aan de veteraan-leden, de heren A.v. Overbeeke, Tuindei en Mom maas De voorzitter, die 25 jaar lid is, kreeg een zilveren plak en de heer Gijsels een bronzen. (Advertentie) OLYMPIA PORTABLES modern stabiel en gemakkelijk mee te nemen snelle aanslag veren de toetsen elegante koffer Op de Zeeuwse Visserijdag te Vlis singen, mede georganiseerd door de Zeeuwse Volkshogeschool, heeft dr. Korringa de mogelijkheden, welke er nog voor de oester- en mosselcultuur resten, onder het oog gezien. Voor de mosselen zag hij die kanserj gunstiger dan voor de oesters, en speciaal voor ^cr^ê'VësVigd blijven ervan in Zee- ,iand zelf. Dr.- korringa achtte het mogelijk en ook economisch verant woord voor de verwatering der mos sels in Zeeland op een gunstige plaats een enorm bassin aan te leggen, waar helder en zout water kunstmatig over de mossels heen geleid zou moeten worden, al zijn voor men dit mag uit voeren langdurige en veelvuldige ex perimenten op grote schaal nodig. Aan Zeeland gaf hij boven de Waddenzee de voorkeur voor verwatering, omdat ons gewest zo dicht ligt bij de afzet gebieden. zodat de vervoersbezwaren niet aanwezig zijn. Voor de oestercul tuur ligt alles veel moeilijker, omdat de oester veel hoger eisen stelt aan de teelt, terwijl dit bij haar larven nog veel meer het geval is. Daar deze zo bijzonder en zoveel deviezen op brengende bedrijfstak waard is be houden te blijven, is door ir. Maris zelf het Grevelingenplan naar voren gebracht. Dit wordt evenwel een mil joenen werk en voor die miljoenen ge voteerd worden, zal de regering enige zekerheid moeten hebben voor het In de raadsvergadering van Kloe tinge zijn op voorstel van b. en w. onderhands aanbesteed drie woning wetwoningen aan de Prins Bernhard- straat en twee aan de Irenestraat. De heren J. Leijs (arb.) en R. Bui tenhuis (AR) vroegen naar aanleiding hiervan of de naam van de aannemer en de prijs ook kon worden genoemd. De voorzitter, Baron Mr. H. N. Schimmelpenninckv. d. Oye deelde echter mede, dat hij dit liever niet deed in een openbare vergadering in verband o.a. met de lange duur der onderhandelingen. Men ging unaniem akkoord met het voorstel van G.S. om de wethou derssalarissen te verhogen, die voor Kloetinge op een bedrag van f 510, komen. Het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten te 's-Gravenhage werd voor de., maand maart van dit jaar bepaald op maximaal f 175.000. In het belang van de volkshuisves- g jnd aan de Prins Bernhardstraat ting werden verder enkele percelen onteigend. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Lenshoek (VVD) hoe het stond met de nieuwe muziektent. De bouw hiervan werd reeds enige tijd gele den vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat b. en w. hierover naar Middelburg zul len gaan om.rontact nn te nemen met Schipper van de Ketterij uit Arne- muiden kreeg bi; het garnalenvissen in de Deurlo een magnetische mijn in zijn net. De knaap was zo zwaar dat men hem niel boven kon krij gen, maar weg moest slepen naar de vissershaven te Vlissingen. De schip per en zijn knechts stonden doods angsten uit, dat de mijn zou ontplof fen, maar dat gebeurde gelukkig niet. Te Vlissingen werd de mari ne er bijgehaald, die vaststelde dat het een zeer explosieve Engelse mijn was. Ook daarom liet de marine de mijn naar de buitenhaven slepen waar deskundigen hem gister demon teerden. de provinciale griffie. In verband met de bestedingsbeperking loopt een en ander langer dan wenselijk is. De heer Buitenhuis vroeg of in verband met de gewijzigde situatie in de woonruimte-verdeling de amb tenaren het publiek voor alle inlich tingen naar de woonruimte-commis sie moeten verwijzen. Wethouder Reijnhoudt antwoordde hierop, dat dit geenszins de bedoe ling is. De heer D. Koster (CH) informeer de wederom naar de verbetering van de Molenweg; meegedeeld werd dat men nog op dé goedkeuring wacht. De Levers zeep mij te Vlaardingen zal een afdeling van haar bedrijf ves tigen in de gemeente Ooltgensplaat. Het betreft voornamelijk een verpak kingsafdeling, waar men 20 tot 40 meisjes werk zal verschaffen. Ook mannelijk personeel zal hier werk vinden. Een fabriek van dames-confectie uit Rotterdam gaat in St. Maartensdijk op het eiland Tholen een afdeling van haar fabriek vestigen. Ook hier zul len 20 tot 40 meisjes kunnen worden geplaatst. De oorlogsgravenstichting, die het Nederlandse oorlogsgraf over heel de wereld, verzorgt, zal van 11 tot en met 14 maart a,s. resp. te Middel burg, Terneuzen, Zierikzee en Goes avonden houden, waarop voor nabe staanden en belangstellenden een kleurenfilm zal worden vertoond, die een indruk geeft van de Nederlandse Oorlogsgraven in binnen- en buiten land. waaronder enkele erevelden in Indonesië. Tevens zullen op die avonden in de pauze 20 n aquettes (getrouwe af beeldingen) van de Nederlandse ere velden in Indonesië kunnen worden bezichtigd. De toegang tot deze bijeenkomsten is vrij. welslagen van dit project. Daarom is spreker gekomen met het idee van een proefbassin in tie Zandkreek met een kanalensysteem van uiteenlopende diepten, met zanderige bodem. Zou die proef slagen, dan is het ook te verwachten, dat de telers uit Yerseke hun bedrijf zouden dürven verplaatsen naar de Grevelingen. Verwerpt men de Zandkreek-pröéf. dan achtte spre ker de oestercultuur voor Nederland verloren. Durft men haar aan, dan is er hoop op behoud, hoewol spreker het betwijfelde of de Gretelingen zich lenen voor oestercultuur op grote schaal. Een levendige gedachtenwis- séling volgde en tenslotte werd de film „De zee was niet meer" vertoond. Bij K.B. is aan Chi\ W. van Dam, op zijn verzoek met ingang van de dag van de beëdiging van zijn opvol ger, eervol ontslag verleend uit zijn ambl van notaris te Tilburg en is aan H.Jonkers, op zijn verzoek, met ingang van 1 juli 1957. eervol ont slag verleend uit zijn ambt van no taris ter standplaats Goes. i Advet tonne Het voorlopig" comité, dat de stich ting van een parochiehuis nastreef de. heeft-de volgende circulaire ge richt aan de besturen der kath. ver enigingen, - -„-Het groot aantal positieve ant woorden, dat het comité mocht ont vangen, naar aanleiding van haar verzoek om opgave tot eventuele ge bruikmaking van den parochiehuis, heeft nogmaals bevestigd, dat er zeer grote behoefte bestaat aan een dergelijke ruimte. Aan de hand van gegevens van an dere parochie-huizen werd getracht een begroting op te maken. Gezien echter het feit, dat er momenteel nog geen enkele zekerheid bestaat, dat de meisjesschool voor dit doel zal kunnen worden aangekocht en er uiteraard ook omtrent de eventuele aankoopsom nog niets bekend is, is het voorlopig comité tot de conclu sie gekomen, dat verdere acties eerst zullen kunnen worden ondernomen als er meerdere gegevens aanwezig zijn". De Zeeuwse muziekschool heeft het door haar gevormd kamer-orkest een concert laten uitvoeren in .,de Prins" dat een vrij ruime belangstelling trok. Hoewel dit kamerorkest slechts be trekkelijk korte tijd heeft geoefend, werd het programma naar behoren verklankt. Onder leiding van Francois Oli vier werd eerst de Sinfonia van C. Bark gegeven en daarna drie in het gehoor liggende composities uit de Italiaanse school, nl. het concert in E kleine terts van Vivaldi: de ..So nata da Camera" van dezelfde toon kunstenaar en het concert in C kleine terts van Marcello. Dit laatste stuk voor hobo en strijkorkest kreeg de beste vertolking en de heer Kees v.d. Berg, leraar aan de school, blonk uit met zijn hobo-solo. Uitmuntend was ook de vioolsolo van mevr. Scherphuis in het eerst genoemde concert van Vivaldi. Voor en na de pauze voerde de balletklasse der school, onder leiding van mevr. Soesman, op in alles zeer verzorgde wijze diverse nummers uit. Daar uit de praktijk bleek, dat een groot aantal leerlingen der Vak school voor meisjes uiteindelijk in een winkel terecht kwam, is de direc trice, mej. Weststeijn op het idee ge komen een cursus op te richten voor leerlingverkoopster. Deze cursus met normaal dag-onderwijs, zal één jaar duren. Aan de raad is inmiddels het ver zoek ingediend om een urgentiever klaring af te geven, evenals aan de besturen der Middenstandsverenigm- gen. Zijn deze verklaringen binnen, dan moet de Kroon nog beslissen, maar de directrice hoopt toch met septem ber a.s. te kunnen starten. De cursus zal lessen omvatten in verkoopkunde, waren- en stoffen- kennis. stoffenberekening, stofver- siering. verzorging uiterlijk, koken, kinderverzorging, rekenen, reclame tekenen, Engels of Frans en goede manieren. Gedurende het cursusjaar zal ook af en toe gevolontaird moeten wor den in winkelzaken. L Ril,N B E (TC handelsbureau F TERNEUZÉN 5 ELCPpON 2304 NOORDSTRAAT 78 ïr* Naar aanleiding van de op 29 janu ari j.l. door de Staten aangenomen motie, waarin de motie van juli 1952, die sterk aandrong op herstel der vrije veren op de Westerschelde werd ingetrokken, hebben Ged. Staten zich gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat met een uitvoerig schrijven. Zij brachten de minister de volgende punten onder de aan dacht: Er is ernstige bezorgdheid bij de betrokken overheidsinstanties en bij het Zeeuwse bedrijfsleven over de constant voortdurende toeneming van het verkeer over de Westerschelde, die de beschikbare veerboten slechts in onvoldoende mate vermogen te ver werken, en de in verband daarmede gevestigde overtuiging, dat sinds lang een dringende en nog bij de dag toe nemende urgentie is geschapen tot het op stapel zetten van een tweede nieuwe veerboot, welke overtuiging, gegrond op de ook reeds voor de na bije toekomst geldende prognose van de ontwikkeling van het verkeer en op verdere ter kennis van de minister gebrachte gegevens, van de zijde van Zijne Exc. geen weerlegging heeft gevonden. Van twee kwaden het. minste Onder de druk der omstandigheden heeft zich thans in de Zeeuwse samen leving de gedachte baan gebroken daarvan getuigt ook de brief der ka mers van koophmdel in Zeeland dat. hoezeer ook gehecht wordt aan het behoud van de aanvankelijk ver leende. doch later beperkte vrijdom der veren, de, naar eerlijke mening rechtvaardige, strijd voor het verkre gen recht zou moeten worden gestaakt indien deze zou leiden tot een ten slotte onoverzienbare schade aan een nog ingrijpender belang, te weten de vervulling van de taak van de boot diensten op een wijze, die aan de eisen van het steeds groeiende ver keer afdoende beantwoordt. Het be hoeft wel geen betoog, dat hieruit niet een akkoordverklaring met op heffing van de vrijdom der veren als een op zich zelf staande uiting mag worden gelezen, doch wel de door de toenemende nood ingegeven, dringen de wens, dat zonder uitstel tot de nodige voorzieningen wordt besloten, opdat een in de naaste jaren te ver wachten welhaast chaotische vcr- keerstoestand zo het nog niet te laat is zal worden voorkomen, en dat, zo de opheffing van de vrije ve ren daarvoor de prijs zou moeten zijn, dit offer boven het erger kwaad nood gedwongen zal moeten worden ver kozen. I)e tweede boot G.S. wezen er verder de minister op dat, na de jongste motie er reden was om het gesprek over de opdracht tot de bouw van een tweede boot we der op te nemen, omdat zij niet lan ger gebonden zijn aan een absoluut afwijzende houding der Staten ten op zichte van de verdere beperking van wat van de vrijdom der veren is over gebleven, zij het dat bij de vaststel ling der tarieven met de belangen van Z.-Vl. in bijzondere mate reke ning zal moeten worden gehouden. Tenslotte brachten ®.S. naar voren de wens om in verband met het naar voren gekomen verlangen, dat aan de provincie een grotére vrijheid in het treffen van maatregelen zal worden toegestaan, waarvan een gunstige in vloed op de soepelheid der bedrijfs voering wordt verwacht bij het te heropenen gesprek ook de vraag van een herziening van de regeling der i bevoegdheden aan de orde te stellen, waarbij intussen wel niet zal zijn te ontgaan, dat bij het groter worden der tekorten een aandeel van de pro vincie in de financiële consequenties der bedrijfsvoering wordt geïntrodu ceerd, waartoe de huidige gesteldheid der provinciale middelen weliswaar thans slechts een zeer beperkte mo gelijkheid laat, doch met betrekking waartoe reeds geruime tijd geleden contact werd opgpnomen met de toen malige minister van Binnenlandse Zaken, teneinde verruiming in de mo- 1 gelijkheden te bereiken. Met ministerieel antwoord Het lid van Ged. Staten, de heer v. Poelje deelde in de Statenzitting mee, dat er juist van de minister een gun- I stig bescheid was ontvangen op de brief van G.S. Hij verklaarde zich bereid om in het eerstvolgende onder houd dc algehele situatie op de Wes terschelde tot een punt van overleg te maken. De minister is niet alleen genegen te spreken over de nieuwe opbouw der tarieven, maar ook over de medezeggenschap der provincie in zake de bootdienst. Inmiddels zegden G.S. de Staten toe dat zij de kwestie van de tarieven, zo deze straks nader aan de orde zou komen, evenals uit de aard der zaak een eventuele deelname in de tekor ten der exploitatie, onderwerp van bespreking zullen doen uitmaken in de Staten. Geboren: Sylvia, dv L. Hermes en R. Verbeem; Jacoba. dv J. de Vrieze en W. van Koeveringe; Cornelis, zv M. Hamelink en J. Louwerens; Cor nelia, dv J. Walhout en J. den Hol lander; Dirk, zv M. v. Zanten en P. Boutens; Betsy, dv G. de Maaijer en J. Kalle; Elisabeth, dv S. Baar en H. Werkman. Ondertrouwd: C. Caljouw 28 j. en L. Becude 21 j.; C. v. d. Guchte 23 j. en J. v. d. Weele 19 j.; H. Capello 25 j. en H. Sohièr 19 j. Gehuwd: J. Polderdijk 31 j. en M. Luijk 42 j.; J. de Wolff 24 j. en J. Foudraine 21 j.; J. Marijs 35 j. en J. Zwartepoorte 31 j. Overleden: W. Duvekot 60 j.; C. Duvekot 81 j.; L. Oom 85 j.; I. Pan- tus 58 j. Borssele BOUW NIEUWE SCHOOL. De raad van Borssele besloot tot afbraak van de oude openbare school, zodra de nieuwe, die dezer dagen werd aanbesteed, gereed is. De raad besloot verder een aan vraag voor de aanleg van een schiet baan in te willigen. De gemeente zal de schietbaan in orde brengen, voor het overige aan te schaffen materi aal zal de schietvereniging zorgdra gen. De prijs voor de bouwgrond in het uitbreidingsplan aan de Monsterweg zal vastgesteld worden op 9.70 per vierkante meter voor bouwgrond en 2.voor tuingrond. De heer A. van Schaik zal een ver goeding toegekend worden betreffen de pacht over 1957 voor de grond, waarop de openbare school geplaatst zal worden. Voor opruiming van een krotwoning en de bouw van een nieuwe woning zal de heer N. Meulenberg een ge meentelijk aandeel worden geleverd Voor de bouw van een drietal wo ningen via de Bouwkas stelde de ge meente zich garant. Wanneer een ver j eniging daartoe een verzoek indient zal gesproken worden over een kleed- gelegenheid bij de zwemplaats, l Een straat in de Dokterswei zal voorlopig niet aangelegd worden, zo besloot de raad tenslotte. Rilland JAARVERGADERING CHR. NAT. SCHOOL Onder leiding van voorzitter H, Verschuure werd de jaarvergadering gehouden van de chr. nat. school. De penningmeester had een batig saldo van f 430,35. Bij de bestuursverkie zing werden gekozen de dames mevr. Wairave-Schram en mevr. Koole-de Hollander. Het hoofd der school, J. Konman, hield een causerie over ..het Bijbelgebruik bij de opvoeding in school en gezin", waarop een bespre king volgde. Er werd nog gesproken over uitbreiding der school met de bouw van een 3e lokaal. AVOND VAN HERV. GEMEENTE In het Herv. Jeugdgebouw werd een gemeente-avond gehouden, van de Herv. Gemeente, onder leiding van ds. C. den Engelse. Als spreker was aanwezig ds. Don uit Middelburg die een causerie hield over zijn reis naar Zuid-Afrika. Verder werden er nog films vertoond van deze landen. Het Concertgebouw was driemaal uitverkocht voor de jaarlijkse feest avonden, die de „Harmonie Terneu zen" haar leden en belangstellenden pleegt aan te bieden. Over gebrek aan uelangkteiling heeft de harmo nie vooralsnog niet Je klagen De voorzitter, de freer C. de Smidt, die op de laatste avpnd ook burge meester Mr. ïellegert' 'welkom mount heten, bracht dank aan directeur, Meyers, eveneens directeur der Ter- neuzen, e muziekschool,, omdat het door zijn toedben is; dat de „Har.' monie Terneuzen" reeds verschillen de werkende jonge leden telt, leer lingen Van de MuZiekschpqi. Voor de pauze werd hef muzikale programma afgewerkt, n Opvallend goed optreden van de harmonie, die enkele zeer goede nummers bracht op een manier die er alleen maar op wees, dat er heel hard gestudeerd wordt. De dans-suite „Zeeuwse rei en", van Jan Morks, hét verplichte nummer voor het concours 1957. in de afdeling uitmuntendheid was zeer geslaagd; en ook het' keuzehummel' voor hetzelfde concours. E.Fülling's „Heitere Ouverture" een nummer zuivere aszmuziek was zeer ge slaagd. Na een pittig mars-slot, werden in de pauze taarten verloot. Daarna gaf 't Terneuzense Dilettantentoneel een opvoering van de klucht in 3 bedrij ven van Jack Hess; „Amor in de Mosterd". Het publiek heeft van de zotte situaties uitstekend genoten. De re gie (Wim Blok) had de rollen goed verdeeld en zij pasten uitstekend bij elkaar. De spelers lieten zich weer van hun beste zijde zien. Met de gri me van dhr van Kouteren, was het een opvoering waaraan de aanwezi gen veel plezier hebben beleerd. De heer de Smidt bracht allen har telijk dank voor de medewerking. De dames van de toneelvereniging mochten bloemen in ontvangst ne men, de heren een kleine attentie en van de zaal een lang en hartelijk applaus. Sas van Gent RAADSVERGADERING Donderdag 14 maart a.s. des na middags 6.30 uur komt de raad in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.a. voor een voorstel tot verhuur van het gemeentelijk sportterrein, een verzoekschrift van het bestuur van de bijzondere r.k. lagere meisjesschool te Sas van Gent tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van klassemeu belen, een voorstel om aan de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten te Assen een éénmalige garantie te ver lenen van 10.000,- ter waarborging van de tijdige betaling van rente en aflossing van door de bouwkas tot 'n bedrag van ten hoogste f 1.000.000.- te sluiten geldleningen en een voor stel tot het aangaan van een obliga tielening groot 46.250.- in coupures groot 250.-. 500,- en 1000.-, te gen 'n jaarlijkse rente van 41ri- en een aflossingstermijn van 30 jaar. Bosch kapelle Zondag 10 maart a.s. organiseert de plaatselijke afdeling van de K.V.P. weer een forum-middag. Vorig jaar is een dergelijk forum een groot suc ces geworden. De vele vragen van allerlei aard. die toen door de aan wezigen werden gesteld, werden door de leden van het forum tot ieders te vredenheid beantwoord en het werd toen een zeer interessante gedachten- wisseling. Ook het forum van' zondag a.s. verdient weer de volle belang stelling. Het lid van de Tweede Ka mer, de heer J. van Dongen, de Zeeuwse propagandaleider, de heer E. Lansu, drs. Th. Adriaansens en de heer J. v d. Voorde mogen zeker in staat worden geacht de belangstel lenden veel nieuws uit de politieke wereld te vertellen. Arbeiders, boe ren en middenstanders kunnen hier terecht met hun problemen en zij zul len op de hoogte worden gebracht hoe de regering en speciaal de K.V.P. over al die punten denkt en wat men van .plan is te doen. Voor ieder, die belangstelt in de gang van zaken in ons land, belooft het een interessante middag te worden. Het forum wordt belegd in het nood-parochiehuis na het lof. Sluis TONEELAVOND VOOR DE BEJAARDEN In het protestants tehuis voor be jaarden ..Rozenoord" hebben de le den van de Rderijkerskamer het blijspel ,,Een schoonmoeder uit dui zend" opgevoerd. Voor de aanvang sprak de direc teur van deze inrichting, de heer J.Wage, een woord van welkom aan de bewoners en de gasten van deze avond. Het toneelstuk werd vlot en verzorgd gespeeld. Tussen de bedrijven speelden de accordeonisten R. de Clerck en J. Rubens. Gedurende de pauze werd de be zoekers een verversing aangeboden in de vorm van een kop thee en een worstebroodje. Een dankwoord van de directeur en een attentie voor de spelers vormden het slot van de avond. WEGHERSTEL De weg Retranchement - Cadsand- hoven zal zodanig hersteld worden, dat het verkeer weer gelegenheid zal krijgen langs de kortste weg het strand en de duinen te bereiken. AXEL Het Centrum 6.30-9 uur: Ja, ja die Liebe in Tirol. DE KLJNGE Kinema van Dijck 7,30 uur: De getatoueerde roos. GOES Grand: Gevechtsklaar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Strijd tegen de vliegende schotels. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Zwei blaue Augen. MID DEI.BURG Electro: Marcelino brood en wijn Schouwburg: D-day. OOSTBURG Lcdel 8 uur De hofnar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Rock, rock rock. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Duistere driften. Concertgebouw 8 uur: De slag aan de bloecfcrivier. VLISSINGEN Alhambra: De vrolijke vagebond. Luxor: Het geweten van het westen. AXEL Centrum 3.45 uur: Ja, ja, die Liebe in Tirol: 8 uur: On teerde meisjes DE KLINGE Kinema van Dijck 2,30- 7.30 uur: De getatoueerde roos. GOES Grand: Gevechtsklaar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Le vensmelodie: 5.15 uur: Strijd tegen de vliegende schotels; 2,30 uur: Gezworen kameraden IJZENDIJKE Hofzicht 5-8 uur: Zwei blaue Augen. ST. JANSTEEN J. Pluym 3 uur: Schieting. KEMZEKE L. Staas: Groot bal. KEMZFKE-PAAL D. de Backer 3 uur: Schieting. KLOOSTERZANDE 2,30 uur: Staande wip. KOEWACHT A. de Nijs 3 u Schieting LAMS WAARDE A. v. Driessche 3,15 uur: Schieting. MIDDELBURG E'ectro: Marcelino brood en wijn Schouwburg: D-day. OOSTBURG Ledel 2, 4.30, 8 uur: De hofnar. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: De schrik der Sioux; 5-8 uur: Rock, rock. rock. TFRNEUZEN Luxor 2 uur: Slag aan de bloedrivier: 4,30-8 uur: Duistere driften. Concertgebouw 8 uur: De slag aan de bloedrivier. VLISSINGEN Alhambra: De vrolijke vagebond. Luxor: Het geweten van het wes'en. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 15 u.: De vogelhandelaar: 20 u.: Carmen GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het derde woord. AXEL Centrum 8 u.: Ontecrde meis.ies DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De getatoueerde roos. GOES Grand: Gevechtsklaar HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Levens melodie. MIDDELBURG Electro: Marcelino brood en wijn Schouwburg: D-day. OOSTBURG Ledel 8 uur. De hofnar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Rock. rock rock. TFRNEUZEN Luxor 8 uur: Duistere driften VLISSINGEN Alhambra: De vrolijke vagebond. Liixor: Het geweten van het weaten.

de Stem | 1957 | | pagina 2