Reg ering weigert moties aanvaarden Viermaal Zundert lente Laatste Israëliërs verlieten Egypte Hongaars blad eerst Rakosi neemt voor het in bescherming Minister Jeugd dient beschermd te worden Mansholt wil sanering van landbouw niet forceren 'urCtfypty En nu het nu kanaal... DILEMMA GEEN CONCESSIES OP VITALE PUNTEN Pavone kreeg instorting Schorsing van TSC-bestuur Kamerlid Ten Hage ernstig gewond DAGBLAD VOOR ZEELAND Congres P. v. d. A. Vermeer laakt oppositie binnen de partij Maxi mu msnelheid wordt opgeheven Zacht weer ..Hervorming'' in communistische partij China Steeds meer arrestaties Prins Bernhard in Nederland terug Zaak Montesi J. BRANDENBURG OVERLEDEN Verband tussen roken en longkanker: 97e JAARGANG No. 22398 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M Mes, Mr H M L. de Rechtei. P. V. M Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn prij» bij voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl bij niet postbesteü.) f 0.50 Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 9 MAART 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: HULS1, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBLRG, Nieuv straat 41,_Tel.^no^35). Dc voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, heeft gisteren in het congres van de Partij van de Arbeid te 's-Gravenhage zoals hij zeide, „voor de laatste maal ge waarschuwd tegen de activiteiten van het Sociaal-Democratisch Centrum in de party, voor zover deze werkzaam heden gaan lijken op een georgani seerde oppositie in de Partij van de Arbeid". (Het Sociaal-Democratisch Centrum hangt de „derde weg" aan Red.) Het partijbestuur, constateerde hij, volgt de activiteiten van het Sociaal- Democratisch Centrum met zeer gro te zorg. Hij keerde zich in het bijzon der tegen het feit, dat in het orgaan van het Sociaal-Democratisch Cen trum, dat in Den Haag werd uitge reikt, in de kop stond vermeld „So ciaal-Democratisch Centrum in de Partij van de Arbeid" en in de tekst „Sociaal-Democratisch Centrum van de Partij van de Arbeid". Het partijbestuur overweegt op kor te termijn maatregelen te nemen, zo zeide de voorzitter. „Wij zijn nu aan de alleruiterste grens gekomen. Wie aan de wortels knaagt van de partij moet rekenen op verdelgingsmidde len' Het congres koos vijftien onbezol digde leden van het partijbestuur, on der wie ook mr. dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg. In België: Naar de KNAC verneemt, zullen voor het eind van deze maand alle beperkende maatregelen op het ben zineverbruik in België worden opge heven. Thans zijn de Belgen nog ge- bondèn aan een maximumsnelheid van 80 km. Minister Mansholt heeft zijn eisen voor een sanering van de landbouw gisteren heel wat minder scherp gesteld dan in de nota inzake de bestedingsbeperking tot uiting kwam. De sanering is niet een kwestie van vandaag of-morgen, zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Daar kunnen vele jaren overheen gaan. Misschien heeft de bewindsman daarmee veel van de kritiek, die in de afgelopen dagen was geuit, tot zwijgen gebracht. De Kamer had er immers vooral bezwaar tegen, dat de sanering met drastische middelen zou worden doorgevoerd. De heer Biewenga (A.R.) hoorde echter gisteren het vonnis „onaan vaardbaar" uitspreken over zijn motie, die de blokkering van de vijftig miljoen, die als eigenaarslasten in de garantieprijzen zullen worden berekend, wilde verhinderen. „Het geld is er niet voor", was het com mentaar van de ministers Hofstra en Mansholt. Het zou alleen te vinden zijn in een verdere belastingverhoging. Hetzelfde lot onderging de motie van de heer Jansen (K.V.P.), waar in gevraagd werd om de extra kosten van een beperking van de melk prijsverhoging te vinden in een bezuiniging van de rijksuitgaven, in- plaats van in een verhoging van de inkomstenbelasting. Minister Hofstra had reeds toegezegd nog twee a drie jaar zou duren, dat eventuele verdere bezuinigingen rust op een abuis). be- bij het rijk in die belastingverhoging zullen worden verrekend. Maar de re gering kan geen opdracht aanvaarden, wanneer niet zeker- is dat het doel ook kan worden bereikt". De bewindsman legde er nogmaals de nadruk op, dat verdere bezuinigingen van enige om vang zouden betekenen, dat belang rijke overheidstaken zouden moeten worden geschrapt. Hij noemde oen paar voorbeelden op: de uitbreiding van het kleuteronderwijs 7.011 moeten worden gestopt, of het geld, dat is ge reserveerd voor een verbetering van de onderwijzerssalarissen, zou als dok king moeten worden gebruikt. Eigen lijk, aldus de minister, komt de motie hierop neer. dat de Rijksbegroting door de Kamer wordt verworpen. Het kabinet zou daaruit zijn consequenties trekken. De motie-Janssen is daarom in deze vorm, waarin de bezuiniging dwingend wordt voorgeschreven, on aanvaardbaar. Geen uitstel Minister Suurhoff deelde mede, dat hij de SER geen advies meer zal vra gen over de financiering van de alge mene kinderbijslagregeling, zoals hem door zijn partijgenoot Peschar was gevraagd. De minister wil dat niet, omdat daardoor de gehele voorberei ding van de regeling zou worden ver traagd. (Het ontwerp is namelijk reeds gereed en bij het kabinet in behande ling. De indruk, die in een vorig ver slag is gewekt, dat ook deze wet even als de Weduwen- en Wezenvoorziening De vraag, of in de kinderbijslag ook een compensatie kan worden gevonden voor de extra-lasten die de grote ge zinnen door de prijsverhoging zullen ondervinden, kan volgens de minister besproken worden wanneer in de Ka mer het wetsontwerp, dat de compen satie voor de huurverhoging regelt, wordt behandeld. De motie van de heer Droessen, die zich verzette tegen het lage peil van de grondrente, zoals dat in de garan tieprijzen zal worden berekend, vond een iets minder ongunstig onthaal. Wel hield minister Mansholt vast aan het treffen van garantieprijzen, die een minimum vergoeding garanderen, maar dat betekende niet, zo verze kerde de minister, dat de factor grond rente in bijvoorbeeld verkoopprijzen van de gornd niet hoger zou komen te liggen. De schoolmelkvoorziening, waarover de P.v.d.A. een motie had ingediend, werd door minister Suurhoff naar de verantwoordelijkheid van de gemeen tebesturen verwezen. In het algemeen waarschuwde de regering vrijwel het gehele kabinet was in de Kamer aanwezig tegen een stemming van „het zal allemaal wel zo'n vaart niet lopen". We moeten niet vergeten, zo zei minister Hofstra, dat we in de komen de jaren nog voor hoge uitgaven ko men te staan. De Euromarkt gaat in de eerste jaren 100 miljoen kosten. Ook het Deltaplan zal heel wat geld vragen. Dan zijn er nog de verlan gens voor het onderwijs en voor de verbetering van het wegennet.... EEN 81-jarige fietser in Den Haag, die op een kruispunt geen voorrang verleende, werd door een vrachtauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis overleed. OPSTANDELINGEN hebben in Al giers twee autobussen met machine geweren bestookt, waardoor een chauffeur en een passagier werden gewond. Bij Oran werd een vracht auto beschoten. IN CANBERRA (Australië) is giste ren de conferentie van militaire ad viseurs van de acht landen der Zoavo geopend. Men wil nu beginnen aan het maken van gedetailleerde militai re plannen. EEN 18-jarige Nederlandse zeeman uit Creil in de N.O.-polder, heeft in de Zweedse haven Uddevalla een laadboom op het hoofd gekregen. Hij overleed een kwartier later. DE PREMIERS van Suriname en de Nederlandse Antillen zijn op Schiphol aangekomen voor overleg met de nieuwe minister van Zaken Overzee mr. G. Helders. NAAR AANLEIDING van het protest van de H. Vader tegen pornografische affiches in Rome, heeft de Romeinse filmmaatschappij eigener beweging de plakkaten in kwestie doen overplak- ken. DR. DREES heeft vrijdag aan presi dent Eisenhower een brief laten over- handigèn, betreffende de komende luchtvaartonderhandelingen met de V.S.. die op 19 maart te Washington beginnen. HET HOGE gerechtshof van de Ame rikaanse staat Florida heeft toelating van een neger tot de universiteit van deze staat geweigerd. DE N.V. Internationale Sleepdienst Maatschappij van Smit en Co te Rot terdam keert over het boekbjaar 1955- 1956 honderd procent dividend uit. Het kapitaal der N.V. bedraagt een half miljoen gulden. Fri Herijgers, Molenstraat 1 te Zundert, is de gelukkigste mens van de hele wereld. Er is maar één onderwerp voor hem om over te pra ten: zijn eigen schaap heeft vier lammetjes ge kregen. U moet Fri kennen om helemaal te kunnen begrijpen, wat dit zeggen wil. Toen hij nog een klein kind was, kreeg Fri een ernstige ziekte. Het gevolg is geweest, dat hij geestelijk niet met zijn lichaam mee kon groeien. In zekere zin is Fri dus een kind gebleven, al is hij dan ook momenteel een boom van een kerel van 26 jaar. Welnu, deze Fri heeft een schaap gekregen, toen hij jarig was. En juist met zijn schaap is dat wonder van de natuur gebeurd: vier kernge zonde lammeren! Hij woont in Zundert, maar zijn dieren kregen onderdak in de stal van de boerderij van Herijgers in Klein Zundert. Daar kan men zolang het daglicht is nu Fri iedere minuut vin den om voor zijn bezit te zorgen. En hoe! Kijkt u maar eens naar de hierbij afgedrukte foto, dan zult u begrijpen, dat hij geen moeite zal sparen om de diertjes in leven te houden. De Israëlische troepen hebben vrijdagavond het gebied van Sjarm el Sjeik, aan de Golf van Akaba, ontruimd. Er is nu geen enkele Israëlische soldaat meer op Egyptisch grondgebied. Se cretaris - generaal Hammars- kjoeld deelde gisterenavond de Algemene Vergadering van de V.N. mee, dat aan de eerste re solutie van de Verenigde Naties was voldaan. Het is nu zaak, zei hij, dat de tweede wordt uitge voerd. In deze tweede resolutie wordt ver klaard, dat de ontruiming van de be trokken gebieden dient te worden ge volgd door maatregelen, die zullen lei den „tot handhaving en versterking van de vrede in het ontruimd gebied". Nu Israël zijn troepen achter de eigen grenzen heeft teruggetrokken, is de politieke strijd naar een ander vlak gebracht. Egypte heeft duidelijk te kennen gegeven, dat het er niets voor voelt, genoegen te nemen met een blijvende V.N.-bezetting van Gaza en dat het evenmin wenst in te stemmen met vrije scheepvaart in de Golf van Akaba. De Egyptische regering heeft maat regelen bekend gemaakt, die een ver scherping inhouden van de economi sche boycot tegen Israël. Zij komen in feite hierop neer, dat Egypte alleen betrekkingen wenst met firma's, die geen relaties met Israël onderhouden. In de westelijke hoofdsteden wacht men gespannen af, wat Cairo zal doen, als het laatste wrak in het Suez-ka- naal is gelicht. Egyptische kikvorsmannen zijn na melijk begonnen de munitie uit de Edgar Bonnet" te halen, het laatste wrak dat schepen tot 10.000 ton de weg verspert. In Parijs heeft men te "kennen ge geven, dat Egypte een verenigd wes telijk front tegenover zich zal vinden, als het opnieuw politiek gaat bedrij ven met het kanaal. Engeland en de Verenigde Staten hebben op een on middellijke tijdelijke regeling inzake het kanaalgebruik aangedrongen. (Advertentie) Verwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond, opgegmaakt gisteravond 23.15 uur: Enkele opklaringen, maar ook hier en daar wat regen. In de och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Zacht weer. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Tij delijk betrokken met regeen of motregen. Daarna bewolkt met opklaringen. Zelfde temperatuur. Vandaag: zon onder 18.34 uur, maan onder 2.15 uur. IVïorgen: zon op 7.06 uur, zon onder 18.35 uur, maan op 11.48 uur, maan on der 3.11 uur. Maandag: zon op 7.04 uur, maan onder 3.59 uur. De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra (links), de mi nister van financiën, de heer H. J. Hofstra en mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, bespreken met elkaar de rede van Mansholt voor de Tweede Kamer. Een belangrijke hervormingsbewe ging in de Chinese communistische partij begint binnenkort aan de ver betering van de manier van denken en werken van alle kaders, aldus een artikel in het „Volksdagblad" van Peking. Ter gelegenheid van de vijftiende jaardag van het begin der beweging ..Tsjen Feng", die door Mao Tse Toeng in Yenan werd gelanceerd en ten doel had ,,het subjectivisme, de bureaucratie en het sectarisme" te bestrijden, verklaart Lioe Ting Yi, de partijwoordvoerder, dat het ogen blik voor een nieuwe beweging Tsjen Feng'' is gekomen, omdat de onlangs tot dc partij toegetreden le den een onvoldoende politieke kennis hebben en de oude leden het contact met het volk hebben verloren en hun oude ervaring zijn vergeten. DR. GEOFFREY CLAYTON de dezer dagen overleden aartsbisschop van Kaapstad, heeft de volgende instruc tic nagelaten: ,.Mijn stoffelijk over schot moet ergens worden begraven Voor het eerst sinds Maty as Rakosi vorige zomer als secreta ris-generaal van de Hongaarse communistische partij de feite lijke leiding in Hongarije ver loor, is donderdag zijn optreden in het openbaar verdedigd. Een van de voormalige medewer kers van Rakosi, Jozsef Revai, een communist van de „oude garde" schreef in een artikel in het partij blad „Nepszabadsag" (getiteld „Wij wensen ideologische zuiverheid), dat hoewel Rakosi en andere voormalige leiders „wezenlijke fouten begaan, de aanvallen op hen vaak „oniechtvaardig" zijn en een dek mantel vormen voor „tegenrevolutie". Het artikel bevat voorts de tot dus ver krachtigste aanval op oud-pre mier Imre Nagy, de voormalige te genspeler van Rakosi. Revai noemde Nagy en zijn volgelingen „ver raders van de werkenle klasse" en „voorbereiders en politieke lei ders van de tegenrevolutie van ok tober". Het Hongaarse publiek ziet in het artikel een nieuw bewijs dat de com munistische partij steeds meer tot het Stalinisme terugkeert. vorige jaar naar de Sovjet-Unie is uitgeweken en men neemt aan, dat tie. hij daar nog verblijft. Genoemde 'ontslagen kringen zien in het artikel een nau welijks verbloemde aanval op de re- gering-Kadar en haar politiek. Kadar, zo werd inmiddels bekend, zou op 18 hebben maart naar Moskou gaan. Volgens radio-Boedapest zijn te Szolnok drie leiders en verscheidene leden van een „gewapende tegenre- volutionaire organisatie" gearresteerd die van plan was op vijftien maart de dag van de herdenking van de revolutie van 1848 een aanval op de hoofdstad te doen. De organisatie had op verscheidene plaatsen grote hoeveelheden wapens verborgen, al dus het radiostation. Predikanten in arrest De Hongaarse politie heeft vijf vooraanstaande predikanten van de calvinistische kerk in Boedapest ge- De regering heeft te wijzigen. Ook in communistische kringen is vangen genomen men niet bepaald met het artikel hen van tegenrevolutionaire activiteit ingenomen. Men herinnert er aan, dat beschuldigd. wordt gevoerd tegen elf personen die van contra-revolutionaire activiteit be schuldigd worden, heeft vrijdag ver klaard, dat de politie de betogingen van 6 december op touw gezet had om de wapens i"n nog in het bezit van studenten en andere jongeren wa ren, in beslag te kunnen nemen. Deze beklaagde, Ferenc Kovath, is een vroeger lid van de politieke poli- Hij was in 1955 als politieman Hij staat terecht wegens medewerking aan een illegaal blad. Toen de rechter vroeg waarop hij zijn beschuldiging aan het adres van de politie baseerde, verklaarde Ko vath, dat de aanplakbiljetten die hij en zijn vrienden gedrukt hadden en waarin de betogingen van 6 decem ber afgeraden werden, verscheurd waren, terwijl aanplakbiljetten waar in de bevolking voor dc demonstratie opgeroepen werd en die herkenbaar waren aan een rood bloempje in een der hoeken, onbeschadigd bleven. De V.S. hebben donderdag de Hon gaarse regering ervan beschuldigd, dat zij Hongaarse burgers heeft laten arresteren, nadat deze een bezoek hadden gebracht aan het Amerikaan se gezantschap te Boedapest. De Hongaarse regering heeft beslo ten de wet op de nationale feestdag waar geen onderscheid van ras wordt Revai, evenals andere in ongenade Een der beklaagden in het proces gemaakt' gevallen leiders, in oktober vair het dat op het ogenblik in Boedapest den doorgewerkt. Hierdoor zal op de vijftiende maart de dag waarop de revolutie van 1848 wordt herdacht gewoon wor- Prins Bernhard is na zijn verblijf van drie weken in de Verenigde Sta ten in Nederland teruggekeerd. Te gen tien uur gistermorgen arriveerde de Constellation, waarmee de prins reisde, op Schiphol. Koningin Juliana die een half uur tevoren op de lucht haven was gearriveerd, verwelkomde prins Bernhard hartelijk. Koningin en prins onderhielden zich enkele minu ten met elkaar, waarna zij in de hofauto stapten. Het vroegere hoofd van de Italiaan se veiligheidspolitie, de 57-jarige Pa vone, heeft vrijdag hij de verhoren te Venetië een instorting gehad, toen hij beschuldigingen van Anna Mario Caglio „de Zwarte Zwaan", aan zijn adres tegensprak. Pavone heeft zijn hoge positie bij de veiligheidspolitie opgegeven, toen de beroering over de zaak-Montesi haar hoogtepunt bereikte. Pavone zei, dat hij mej. Caglio slechts eenmaal had gezien, name lijk in de auto van haar vroegere minnaar Montagna, een van de ver dachten. Hij had haar niet uitgeno digd naar zijn woning te komen, zo als zij vorige week heeft gezegd. Ook sprak mej. Caglio onwaarheid toen zij zei, dat hij van Montagna een woning te Rome had gekregen, zo zei Pavone. Hij stortte in, toen hij de openbare aanklager vroeg hoe het mogelijk is, dat hij de beschuldigin gen van een meisje als mej. Caglio kan geloven. Minutenlang bleef Pavo ne snikken. Het bestedingsdebat heeft zich na zeven Kamerzittingen dan toegespitst in de onaanvaardbaarverklaring van twee moties. Eén, welke verdere be lastingverhoging ten gunste van de melkprijs verwierp en daarvoor be zuiniging in de plaats wilde stellen, één, welke zich keerde tegen de blok kering van 50 miljoen, van de 200 miljoen, welke aan de landbouw ten goede zouden komen. Handhaving en aanneming van deze moties, waar voor in de Kamer een ruime meer derheid te vinden zou zijn, betekent dus kabinetscrisis. En waartoe leidt kabinetscrisis? In ieder geval tot een uitstel van maatregelen met het oog op onze precaire positie, maatregelen, welke reeds te lang zijn uitgebleven. Wat betekent het zwichten van de Kamer voor het trekken van de harakiri- dnlk Een blijk van onmacht, om de mening van een duidelijke meer derheid tot gelding te kunnen brengen het regeringsbeleid. Het is een tragisch dilemma en we kunnen be grijpen, dat menigeen terugschrikt voor een kabinetscrisis, waarachter een verwarde toestand ligt. Het capi tuleren van het parlement is echter ook een hoogst bedenkelijke zaak, welke de werking van ons democra tisch stelsel als het ware verlamt. Wij voor ons zijn geneigd het tweede een erger kwaad te vinden dan het eerste, juist om zijn gevolgen op lan ger termijn. Zeker, er moet spoedig en snel ingegrepen worden, om de kloof tussen besteding en produktie te dempen. Deze noodzaak zal echter ingeval van een kabinetscrisis ook het verantwoordelijkheidsgevoel moeten inspireren, om de tijd niet te gaan verdoen aan allerlei partijpolitiek ge- puzzel. Bekend is nu in welke richting een Kamermeerderheid de oplossing wil zoeken. Laat het desnoods een za kenkabinet zijn, dat met dit gegeven voor ogen snel aantreedt en met be kwaamheid de hand aan de ploeg slaat. Of de Kamermeerderheid er anders over denkt Dinsdag zullen we het weten. Het bestuur van de Ooster- houtse voetbalclub T.S.C. is ge schorst, omdat het, ondanks de beslissing van het bondsbestuur zijn voetbalpool-activiteiten niet heeft gestaakt. (Voor verder nieuws over deze affaire zie el ders in dit blad). Het katholieke lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid mr. C.J.A.M. ten Hage uit Nijmegen is op de Vijverdam te 's-Gravenhage bij het oversteken, door een perso nenauto aangereden en levensgevaar lijk gewond. Mr. ten Hage, die 52 jaar oud is, werd opgenomen in het. ziekenhuis Sint Joannes de Deo in Den Haag, waar hem de Sacramenten der Ster venden zijn toegediend. Zijn toestand was vrijdagmiddag nog steeds zeer ernstig. De heer J. Brandenburg, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van de Amsterdamse gemeenteraad en van het dagelijks bestuur der C. P-N. is na een langdurige en onge neeslijke ziekte in de leeftijd van 57 jaar overleden. De overledene was sinds 1928 lid van de C.P.N. in welke partij hij vele jaren een leidende rol speelde. In juni 1940 werd hij lid van het ille gale partijbestuur, deze functie ver vulde hij gedurende de gehele bezet tingstijd. Onder zijn verantwoordelijkheid ver scheen in het gebied van Amsterdam in oktober 1940 het eerste nummer van de illegale „Waarheid". Daarna werd hij samen met enkele anderen, belast met het voorbereiden van de febuaristaking 1941. De op verzoek van de directeur-ge neraal van de Volksgezondheid door de voorzitter van de Gezondheidsraad ingestelde commissie van onderzoek, omtrent een mogelijk verband tussen roken (in het bijzonder het roken van sigaretten) en longkanker, stelt in haar rapport, dat zij op statisti- schte gronden tot de overtuiging is gekomen dat een samenhang tussen beide bestaat. Dc vraag of hier sprake is van een causaal verband, en zo ja, in hoever re, kan de statistiek uiteraard niet beantwoorden, zo heeft de commissie verder in haar rapport opgemerkt, doch andere mogelijke, eveneens uit voerig bestudeerde factoren, bleken in dit opzicht alle minder in aanmer king te komen dan het roken. De commissie heeft, naar het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid ons mededeelt, kortgeleden haar rapport uitgebracht. Mede op grond van deze overwe ging is de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid van oordeel, dat stappen dienen te worden onder nomen om de jeugd van vroegtijdig en sterk roken te weerhouden. De minis ter hoopt daarmede te bereiken, dat bij een volgende generatie van vol wassenen de nu reeds verontrustende stijging in de frequentie van long kanker zich niet zal voortzetten. De gezondheidsraad heeft thans een nieuwe commissie in het leven ge roepen die tot taak heeft na te gaan op welke wijze de jeugd het beste kan worden benaderd en voorgelicht omtrent de aan het roken als ge woonte verbonden gevaren. Deze commissie heeft bovendien tot taak richtlijnen aan te geven die door daarvoor in aanmerking komende in stanties kunnen worden gevolgd.

de Stem | 1957 | | pagina 1