V isserij-bijeenkomst te Vlissingen T.S.C.-bestuur voorlopig geschorst Eeuwenoud St. Sebastiaan gilde in Hoogerheide krijgt oude luister Zeeuwse vissers kregen erkenning en steun Streekverbetering Eede komt tot uitvoering Vrees voor machtsgrepen in Borneo en Atjeh KNVB ten strijde tegen (illegale voetbalpools Dit jaar 250 jarig bestaan SPÖRTIh 't KORT DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 MAART 1957 Aardbeving in Griekenland Geen samengaan met Rusland in Midden-Oosten Tegen Harich 10 jaar geëist laatste nieuws Spoedig voorlopige regeripg voor Euromarkl Griekenland wil geen overleg Steenbergenaar deed gevonden spruiten van de hand Bertie Uytendaal onderscheidde zich te Charleroi Wordt TSC-Alliance morgen niet gespeeld? Folklore in het Woensdrechtse Program-wijziging Zuidelijke hoofdklasse volleybal ingedeeld Nederlandse equipes niet zo denderend GOES II KAMPIOEN SPIRIT LEIDT NU IN EERSTE KLASSE MARKTEN WATERSTANDEN Officiële Dublikatie De tweede Visserij-bijeenkomst, door de Zevibel georganiseerd te Vlissingen in de jeugdherberg, werd gisteravond geopend door de voor zitter, burgemeester Lockefeer van Hulst, die het doel als volgt om schreef: Versterking van de band onder de leden; lering en nut trekken uit de voordrachten, welke de vitale belan gen der Zeeuwse visserij raken en om uiting te geven aan de wil tot be staan in een tijd die voor de visserij een somber perspectief opent. Spreker gewaagde met dankbaar heid van het tot stand komen van een hechte band, dank zij de Zevi bel. al wisten alle vissers die nog niet te vinden. De Zeeuwse visserij geniet nu erkenning en kreeg mede zeggenschap in de organen der PBO en adviescommissies en bekwaam contracten met de parlementaire Vis serij-commissie. Met onze belangen, zei spreker, wordt rekening gehouden; een bezoek vorig jaar van leden van ons parle ment aan Zeeland, om onze wensen en verlangens te aanhoren is hier van mede een duidelijk bewijs. Van het provinciaal bestuur mogen wij dankbaar getuigen dat het begrip aan de dag legt voor onze organisatie en dat het een open oog toont voor de belangen van onze zó echt Zeeuw se bestaanstak.- In het Bestuur van de visserij op de Zeeuwse stromen heeft Zevibel kort geleden een ver tegenwoordiging gekregen. Het doel der Zevibel is haar leden in onderlinge samenwerking, niet al leen begrip bij te brengen voor een sterk streven naar behoud van het bestaande, maar ook om ze te stu wen in de richting van verbetering v. bedrijfsvoering, bedrijfsmethoden, om ze wakker te maken voor moge lijkheden, die nu en zeker in de toe komst kunnen aangegrepen warden, om onze Zeeuwse visserij te ver sterken.- Hiervan getuige de recente, totstandkoming van een stichting voor een Zeeuwse Visserijschool, een zaak, die wij van eminent belang achten en waaraan dan ook een be langrijk deel van deze bijeenkomst zal gewijd zijn. Onze vissers zuilen- gelijk elders - zich hebben te wijden aan specifiek visserij-onderwijs, aan vorming. Deze achterstand gaan we inlopen, beloofde spreker, die woor den van welkom sprak tot de heren Drost en Varkevisser, die morgen als inleider zullen fungeren t.a.v. de Vis serijschool. Bijzonder begroette spreker ook dr. Korringa, die het brandende vraagstuk van het al of niet voortbe staan der oester- en mosselcultuur gaat behandelen. De heer Lockefeer deed op allen, die daartoe kunnen bijdragen, een hartgrondig beroep, namens de noeste Zeeuwse vissers, opdat die kunnen blijven leven. Mogelijk, zo besloot spreker, zal een ruimer sop gekozen dienen te worden en zal de Zeeuwse visser zijn bedrijf moeten omschakelen op een meer naar de zee gerichte visserij. Hij wil blijven varen en vissen, naast een krachtige vereniging zal hij ech ter aangewezen zijn op de hulp van de overheid, teneinde zijn cultures in stand te houden of met een beter uitgeruste vloot naar andere vang sten te grijpen. „Moge het ons, na eerst zelf werk- Door een aardbeving zijn gisteren in Thessaiié (noord-Griekenland) hon derden huizen ingestort. Zeker één persoon is om het leven gekomen. Het Griekse koningspaar is aan boord van een torpedobootjager naar Volos, in het hart van het getroffen gebied, vertrokken. Volos is twee jaar geleden ook door een ernstige aardbe ving geteisterd. In tien dorpen in het district Far- sala zijn meer dan 1300 huizen van één verdieping vernield. De stad Farsala ligt 50 km ten zui den van Larissa. De V.S., Engeland en Frankrijk zullen in afzonderlijke nota's aan Moskou, het Russische voorstel afwij zen van een gezamenlijke politiek in het Midden-Oosten. zaam te zijn, na eerst zelf de hand aan de ploeg geslagen te hebben, ge lukken, om met steun, waar die no dig is te slagen en moge deze bijeen komst een bijdrage zijn tot berei king van een betere sterkere visse rij in Zeeland, in deze provincie, waar wij juist zo zeer gunstig lig gen ten opzichte van Frankrijk en België, twee landen, die gaarne on ze produkten afnemen en waarderen.' De Oostduitse openbare aanklager Ernst Melsheimer heeft vrijdag prof. Wolfgang Harich en twee andere Oostduitsers beschuldigd van land verraad en bevel gegeven tot arres tatie van drie getuigen, wegens „ern stige verdenking van medeplichtig heid", aldus heeft radio-Oost-Berlijn meegedeeld. De radio gaf een verslag van de tweede dag van het proces tegen Ha rich, de zogenaamde leider van een „contra - revolutionaire samenzwe ring", Manfred Hertwig, een lector aan een universiteit, en Bernard Stemberger, de assistent van prof. Harich. Melsheimer eiste tien jaar tegen Harich, vier jaar tegen Stemberger en twee en een half jaar tegen Hert wig. Het streekverbeteringsplan van de Commissie Streekverbetering Eede, heeft thans goedkeuring verkregen van de landelijke en provinciale voorlichtingsorganisaties, waardoor het mogelijk is geworden om flinke bijdragen te verkrijgen ter verbetering van de toestanden in de land bouw te Eede. Dit was de voornaamste mededeling, die in de algemene vergadering van de afdeling Eede van de N.C.B. werd gedaan en die vanzelfsprekend met instemming werd begroet. Deze commissie, die de eerste en enige in de provincie Zeeland is, heeft in de korte tijd van haar be staan vooral ook door de activiteit van de secretaris E. Lansu reeds de provinciale en landelijke medewer king van de voorlichtingsdienst ver kregen, zodat men aan het werk kan gaan, en deze werkzaamheden zijn reeds uitgestippeld. Men wil o.a. komen tot de aan schaffing van deugdelijk vee. Daar toe wil men overgaan tot de aankoop van stamboekvee in Friesland, en zal men stamboekzeugen aankopen, ter wijl bovendien aandacht zal worden geschonken aan de verbetering van de veestallen. Nieuwe weiden zullen worden aangelegd en bestaande wei den uitgebreid, waarbij prima gras zaden zullen worden gebruikt. Op al deze werken zal een ruime subsidie worden verkregen. Verder zal men aandacht schenken aan de aankoop van deugdelijke landbouwwerktui gen, landbouwmachines dus, die spe ciaal geschikt zijn voor de kleinere bedrijven en de zandgronden zoals men deze in Eede aantreft. Ook de opslagplaatsen op de verschillende bedrijven zullen aan een onderzoek worden onderworpen, om ook hier verbeteringen te kunnen aanbrengen en hierdoor schade en bederf te kun nen beperken. Meer belangstelling Het is niet te verwonderen dat bij deze activiteit de boeren beginnen in te zien. dat het de verbetering van hun bedrijven en dus hun eigen voor. deel betreft, zodat er meer belangstel ling bestaat. Binnen korte tijd liep het aantal leden van de afdeling Eede van de N.C.B. met 33 op, terwijl zich nog geregeld nieuwe leden opgeven. Ook op huishoudelijk terrein op de boerderij wil men activiteit gaan ontplooien; Deze -zomer wil men de huishoüding op diverse bedrijven gaan verbeteren waarbij zowel aan dacht zal worden geschonken aan de inrichting en hygiëne aLs aan de verbetering van het bereiden van het Voedsel. Een landbouwhuishoudlera- res zal hiervoor speciaal naar Eede komen om zowel gezamenlijk als in dividueel voorlichting in deze te ge ven. Ook hierop wordt subsidie ver kregen, Over al het bovenstaande werd bij de huishoudelijke afdeling der algemene vergadering een uit voerige uiteenzetting gegeven. Lezingen Het verdere deel der bijeenkomst werd gevuld door een lezing door pa ter J. Mak van de Reguliere Kanun niken van St. Augustinus te Sluis over zijn reis en verblijf met de emi granten naar en in Canada en Ame rika, Op populaire en vlotte wijze gaf hij zijn indrukken weer. terwijl tevens een door hem zelf opgeno men film werd vertoond. Verder sprak E. Lansu over ..De landbouw- nota gezien in het licht der beste dingsbeperking". Hierbij stipte hij vooral aan de principiële verschillen tussen het streven van de N.C.B. en het landbouwbeleid van Minister Mansholt. Speciaal leverde hij scher pe kritiek op het voornemen van de regering om 50 miljoen gulden, die bestemd zijn voor de landbouw, te blokkeren en het streven van zekere kringen om de kleine landbouwbe drijven op te heffen. Vooral voor een streek als Eede zou zoiets noodlot tig zijn, omdat hier' hoofdzakelijk In Djakarta maakte men zich vrjj- nag bezorgd, dat de acties tegen de centrale regering, welke zich in Mid- «en-Sumatra en Oost-Indonesië heb ben voorgedaan, spoedig zullen wor- 1 gevolgd door soortgelijke maatre- geler. in Borneo en Atjeh. De voorzitter van de Bantengraad 'ak Hidden-Sumatra, luitenant-kolonel Ahmad Hussein, maakte vrijdag be kend, dat hij een speciale afgezant van de militaire commandant van ^leh, luitenant-kolorel Gaharu heeft inVcn gewo.°nlijk welingelichte zijde «"«el is de verwachting uitge- .?n' dnt in Brussel spoedig een Fi,-„ pige ^gering" voor Euratom en uromarkt zal worden gevormd. "V ,de volgende punten zou nog ft. m°eten worden genomen: eul Belg*scb Kongo ook bij de trókken"0 jke markt worden be- 2. Het Italiaanse voorstel dat de tolmuren tussen de deelnemende staten Wn-a ,trokken. overzeese gebieden worden afgeschaft na de geprojecteer de overgangsperiode van 12 tot 17 laar. ontvangen, die hem mededeelde dat de bevolking van Atjeh „haar eigen weg wenst te gaan". In Bandjarmasin, de hoofdstad van Borneo, werd vrijdag de reünie ge opend van de voormalige revolutionai re „Lambun Magkurat"-divisie. De voorzitter van deze reünie, oud majoor Hadji Arabani deed een be roep op zijn toehoorders om de ver antwoordelijkheid voor de ontwikke ling van de provincie over te nemen". Bij de opening van de bijeenkomst werd een gelukstelegram van Mid- den-Sumatra voorgelezen. Griekenland is niet bereid deel te nemen aan onderhandelingen met En geland en Turkije over Cyprus. Dit heeft de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken verklaard. Hij weigerde de inhoud bekend te maken van een rapport dat hij don derdag van de Griekse zaakgelastig de in Londen, Nicolareisis, heeft ont vangen en dat betrekking heeft op be sprekingen van de zaakgelastigde met de Britse waarnemende onderminis ter van Buitenlandse Zaken, Sir Wil liam Hayter. De politieke afdeling van de Cypri sche verzetsorganisatie Eoka heeft in vlugschriften opgeroepen tot een al gemene staking op vandaag. Het is de kleinere landbouwbedrijven wor den gevonden. In het kader van deze streekver- beteringsplannen kwam de veevoe- derkern van de afd. Eede van de N.C.B. bijeen om een intensievere manier van veevoederen te be spreken. De Commissie Streekverbetering Eede is thans als volgt samengesteld; Voorzitter is C. van Bellegem, kring voorzitter van de N.C.B. en lid van Provinciale Staten, J. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, C. Sturtewaegen, wethouder en E. Lan, SU. secretaris. Als adviserende leder, hebben zitting: Ir. J. Haenen, Rijks- landbouwconsulent te Axel, Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteeltconsulent te Goes, Ir. G. Dikötter, lid van Gede puteerde Staten en Directeur der N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch- viaanderen te Terneuzen, A. van de Voorde te IJzendijke namens de pro vinciale voorlichtingsdienst, Ir. van Lochtensteijn, hoofd van de Econo mische afdeling van de N.C.B. en Dra. A. van Lierop, hoofd van de agrarisch-sociale afdeling van de N.C.B. Op 3december reed een zekere J. S. uit Steenbergen met zijn auto over een weg in de buurt van Standdaar- buiten. Plotseling zag hij op de berm van de weg een zak liggen, welke bij nader onderzoek spruitjes bleek te bevatten. S. laadde de zak op zijn aut, oentverkocht de spruiten in Brui- nise voor 23 gulden. Later kwam de eigenaar opduiken en S. kreeg een proces-verbaal wegens diefstal. Waarom heb je die zak niet aange geven bij de politie?, vroeg de Breda se politierechter aan S. Verdachte haalde de schouders op. Ik heb de waarde van de spruiten, 35 gulden, aan de eigenaar vergoed zei hij. Dat is niet voldoende, merkte de officier van justitie op. Ik' zal wegens dief stal tegen verdachte 60 gulden boete vragen. Dat is veel, vond verdachte, want ik heb al 35 gulden betaald. We zul len er 20 gulden afdoen, besliste de politierechter maar breng in de toe komst gevonden voorwerpen naar de politie en ga ze niet verkopen. In het int. springconcours te Char leroi bezette onze landgenoot Carlo Englebert met „Lady Jane" de 4e plaats. De Fransman Pezon met ..Radis" zegevierde voor de Itali aanse amazone mej. Serventi en on ze landgenoot Bertie Uytendaal (met „Manilla"). Het parcours bestond alleen uit dubbel- en driedubbelsprongen, die een maximum hoogte van 1.40 me ter hadden. In het jachtparcours waarvoor 25 deelnemers zich hadden aangemeld en waarbij hindernissen tot een ma ximum hoogte van 1.30 meter moes ten worden gesprongen, eindigde Ber tie Uytendaal met ..Farandole" als zesde en Carlo Englebert met „La dy Jane" als zevende. Kwartfinale KNVB-beker De loting voor de kwart eindstrij den KNVB-beker leverde het volgende resultaat op: Scheveningen-Holland Sport Fortuna '54; HVC Leeu warden; ADO winnaar Amsterdam- 't Gooi; VW winnaar Feyenoord- Hermes DVS. Vrijdagavond circa tien uur werd het bestuur van TSC opge beld door de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB. Men kreeg de mededeling te incasseren, dat het TSC- bestuur zich op hetzelfde moment als voorlopig geschorst diende te beschouwen. Een en ander in verband met het feit, dat TSC ondanks de beslissing van het Bondsbestuur haar voetbalpool activiteiten niet had gestaakt. Het bestuur der Oosterhoutse amateur eerste klasser kreeg verder te horen, dat het ervan wordt beschuldigd, de belangen van de KNVB te hebben geschaad (art. 13 huishoudelijk reglement van de KNVB). Volgens de KNVB waren deze week in diverse steden in Brabant nog biljetten van de TSC-pool opgehangen. Voorts kreeg het TSC-bestuur te horen dat de vereniging binnenkort een algemene vergadering zal moeten houden teneinde een nieuw bestuur te kiezen. (Ie klasse C amateurs) op het pro- Naar wij vrijdagavond laat verna men, is het TSC-bestuur onmiddellijk bijeen gekomen om zich te beraden over d§ze kwestie. Men stelt zich op het navolgende standpunt: Het TSC-bestuur kan voor het door draaien van de TSC-pool geen enkele verantwoording nemen, om de een voudige reden, dat niet de vereniging, maar de supportersclub van TSC de pool organiseert. De KNVB, in casu de heer Brunt, is volgens het TSC-be stuur dus aan het verkeerde adres. Niet het TSC-bestuur zal zijn houding ipzake die pool hebben te motiveren, aldus onze zegsman van het TSC- bestuur. Het is h.i. de KNVB, bij wie de bewijslast ligt. Tiveede telefoontje Deze zienswijze, zo vernamen wij verder, is tijdens een tweede telefo nisch gesprek, dat nu door het TSC- bestuur met de heer Brunt werd ge voerd, de KNVB ter kennis gebracht. Daarbij is in de eerste plaats gewezen op de omstandigheid, dat niet zoals de heer Brunt te kennen had gegeven ge durende zijn eerste telefonische bood schap, de TSC-pool de enige overge blevene in het land is, zélfs niet in de provincie Noord-Brabant. Om utili teitsredenen worden de namen van die andere pools onvermeld gelaten. De heer Brunt werd intussen het navolgende voorgelegd. Voor zondag (morgen) prijkt de competitiewedstrijd TSC - Alliance Als ge in het Westbrabantse en met name in Ossendrecht en Hoogerheide praat over St. Sebastiaan, dan ziet ge in een heleboel oude oogjes van pret spattende vuurvonkskes. Dan treft ge voor al de heel oude mensjes in het diepst van hun hart. Dan roept ge bij hen herinneringen op aan doldrieste feestdagen, waar ge danst werd en geschoten op een vogel heel hoog in de lucht. Dan hoort ge van een keizer en een koning, van den quadrille en zilveren schilden, waarop de os of de koe werd gezet. „Oh, de guïd", zeggen ze, en dan hoort ge stukken en brokken van het eeuwenoude Schuttersgilde St. Sebastiaan, dat, hoewel niet meer in de oorspronkelijke vorm, nóg bestaat in Hoogerheide en Ossen drecht. Het schuttersgilde St. Sebastiaan in Hoogerheide. Dat bestaat al heel lang. Dit jaar wordt het 250-jarig bestaan gevierd Maar in feite bestaat het gilde al veel langer. Minsens al 400 jaren. Maar toen behoorde het in Nieuw-Borg- vliet thuis, dat later bij Bergen op Zoom is gekomen. Hoogerheide nam dus eigenlijk het schuttersgilde van Nieuw-Borgvliet over. En in die dagen, eeuwen terug, bloeide het gilde. Men hield grootse feesten, waarop met pijl en boog geschoten werd. Niet door de mannen alleen. De vrouwen schoten ook mee. En dan werd er een keizer en een keizerin benoemd. Een koning en een koningii En dan was het feest. Er werd gedanst. De vendels werden gezwaaid. Er werd gezongen en gemusiceerd. En men had pret. Het was het feest van het jaar. De dansgroep van het schuttersgil de St. Sebastiaan te Hoogerheide oefenend in 't verenigingslokaal. Dit plaatje maakten we, toen ze de Klepperman dansten. Met opgehe ven vinger worden veelbetekenende vermaningen gegeven. Denkt niet, dat de Hoogerheidenaar niet lachen kan, maar op dit moment mag het nu eenmaal niet.... gramma. Het thans geschorste be stuur is niet gerechtigd zijn eerste elftal „het veld in te zenden". Even min om financiële daden te verrich ten, zoals de verkoop van toegangs kaarten voor de genoemde ontmoe ting en uitoefening van controle daar op door de penningmeester, die im mers tot de geschorste bestuursleden behoort. Benoem dan een nood-bestuur, stel de de heer Brunt voor, die kennelijk Elke drie jaar opnieuw werd er ge schoten voor de titel keizer en kei zerin. Elk jaar werd de beste schut ter koning en koningin. Men had een vaandel. Van zijde en met goud be- stikt. En het gilde bloeide voort. Ja ren en jaren. Maar de tijden veran derden. En het enthousiasme voor het gilde verzwakte. En de bodem van de kas werd zichtbaar. In 1886 werd het toen al eeuwen oude vaandel verkocht. Het verhuisde naar een heer die er interesse voor had en er een ander voor teruggaf. En momenteel, in 1957, moet het zich bevinden in een museum in Amster dam. Documenten verloren Oorlogen passeerden. Niet zonder schade aan te richten aan de bezittin gen van het gilde. Alle boeken en do cumenten gingen in de laatste wereld oorlog verloren. Het nieuwe vaandel van 1886 ging aan flarden. En het gilde sluimerde. Heel stil. Heel zacht. een jaar geleden, dat aartsbisschop Vier oude mensen, die tientallen ja- Makarios werd verbannen. ren lid waren geweest van het gilde, kwamen zo nu en dan eens bijeen om een kaartje te leggen. En alleen de teeravond werd gehouden. Zo bleef het gilde leven. Al was het dan in een karig bestaan. Doch ziet. Na de oor log kwam er weer meer leven in. Het ledental groeide weer. Jonge mensen sloten zich aan. En met name, de heer Jaspers was het. die St. Sebastiaan nieuw leven inblies. Hij voelde de folklore, de heer Jaspers. En hij voel de zich geroepen om „de gu'ld" te redden. Hij heeft hét gedaan. Weer volksdansen Vier jaar geleden begon men weer met koningschieten. Niet meer met pijl en boog. maar met buksen. En twee jaar geleden richtte men op nieuw een wip op in Hoogerheide. Men schoot de vogel weer van de wip. Er kwam meer interesse. En men dook in de historie. Men zou weer aan de oude volksdansen gaan doen. En het ging door. Ongeveer veertien dans paren zijn nu lid van het St. Sebas- tiaangilde. Zij dansen dezelfde dansen sendaal. En vanzelfsprekend zullen als vroeger. De quadrille, de Klepper- ook de VVoensdrechtenaren zelf van man en de Mieke Stout. Zij studeren de party zyn. In het K.N.V.B.-wedstrydprogramma voor morgen zijn de navolgende wy zigingen aangebracht: Afgelast: EBOHHelmond; Sittar- diaVolendam wordt Volendam EBOH. Ingelast: SittardiaVitesse (alle le divisie B). Voorts werden afgelast: JVC-SARTO (2 A) en Axel-Roosendaal <2B). Geen doorgang vindt bovendien METO 2—DOSKO 4. In het hockeyprogram werd de ont moeting Hopbel's-Hertogenbosch ge wijzigd in Middelburg's-Hertogen bosch. De Indeling van de landeiyke hoofd klasse van de volleybalcompetitie voor het volgende seizoen is thans in principe bekend. Voor de zuidelijke hoofdklasse he ren is bepaald, dat de nummers acht en negen van de thans spelende hoofd klasse automatisch degraderen. De kampioenen van de afdelingen Wal cheren, Zuid-Beveland, Bergen op Zoom. Roosendaal, Breda, Tilburg, Den Bosch en Eindhoven spelen om drie plaatsen. Deze acht kandidaten vormen twee poules van vier teams en spelen een centrale halve competitie. De nummers een en twee van iedere poule spelen wederom een centrale halve competitie om de drie beschik bare plaatsen. Voor de nog te vormen Zuidelijke hoofdklasse dames komen allereerst in aanmerking de kampioenen uit Bre da, Tilburg, Den Bosch of Eindhoven. Dit zijn namelijk de afdelingen met reeds bestaande competities. Om de overige zes plaatsen spelen de kam pioenen van de afdelingen Zuid-Beve- land, Walcheren, Bergen op Zoom en Roosendaal, samen met de nummers twee van de oude afdelingen in twee poules. De nummers een, twee en drie van elke poule komen in de hoofd klasse. Indien er van de nieuwe afde lingen clubs afvallen, wordt de pro motiecompetitie aangevuld met de nummers drie van de oude afdelin gen. Alleen afdelingskampioenen mogen aan deze promotiecompetitie deelne men. Indien dus een kampioen om een of andere reden geen prijs stelt op indeling in de hoofdklasse, is het niet toegestaan, dat nummer twee van de ranglijst in de promotiecompetitie uit komt. Hoewel mevr Heederik en Ursula Artz donderdagavond laat in-de wed strijd tegen China weinig in te bren gen hadden en met 0-3 verloren, was men zeer tevreden over de ver richtingen van de Nederlandse meis jes. Ook vrijdagmorgen, in de wedstrijd tegen Amerika verloor de Nederland se damesploeg met 0-3. mevr. Hee derik werd in de eerste game over speeld door de Amerikaanse Shahian. Maar na de 21-8 van die eerste ga me herstelde de Nederlandse zich; verrassend won zij de tweede met 21-18. In de derde en beslissende ga me werd zij echter in de verdedi ging gedrongen en de smashes van de Amerikaanse maakten dat ook de ze partij in een Amerikaanse zege eindigde (3-0). Ursula Artz en mevr. Heederik traden in het dubbelspel aan tegen de combinatie mej. Shahian - mej. Krizman. In de eerste game waren de Amerikanen superieur, zij wonnen met 21-14. Het Nederlandse dubbel kwam echter terug, het werd zelfs 19-14 voor onze landgenoten, wat voor een groot deel te danken was aan de deze dansen in België in, waar ze nog bekend zijn. Een accordeonist uit Hoo gerheide heeft zich bekwaamd in het spelen van de melodieën. En zo danst men weer. Elke week. Hoe ze weer aan die oude dansen zijn gekomen? Dat ging erg moeilijk, vertelde ons de heer Jaspers. Hij informeerde in de streek, by muziekhandelaren in Amsterdam en Den Haag. En zelfs bij Boer Biet per soonlijk. Maar men kreeg de muziek niet te pakken. Tot men in De Wildcrt in België de mensen van het St. Se- bastiaangilde daar bereid vond de dansen in te studeren. Zo herleeft St. Sebastiaan in Hoogerheide. Men be schikt nog niet over de oude kleder dracht. Maar dat komt nog wel. En men zal ook trachten in plaats van de buksen weer een boog met pijlen te krijgen. Het gilde telt nu weer 42 paren in totaal. En het gaat crescen do, Gildefeest in juni of juli Het gemeentebestuur tastte onlangs in de studiebeurs. En men heeft grootse plannen. Het moet mogelijk zijn óm weer een echt oud St. Sebas- tiaangilde te krijgen, zegt de heer Jas pers. En daarom zullen we binnen kort ook in het openbaar gaan optre den. Omstreeks Pinksteren viert het gilde van Hoogerheide 't 250-jarig be staan. Dat zal een gildefeest van de bovenste plank worden. De folklore zal op die dag in Hoogerheide opZuid-Korea voo» Roemenië, Frank- waardlge wijze de kop opsteken. En rijk en Zuid Slavië in groep 1; Hon- de Woensdreehtenaren verrukken met garije staat aan de kop in groep 2. dans en vermaak van die oude tijd. gevolgd door Schotland en Tsjecho- V oor dat festijn zullen de vendel-I Slowakije. In groep 3 prijkt China zwaaiers uit Berkel Enschot worden bovenaan met achter zich Ver Sta- genodigd, het St. Sebastiaangilde uit ten. Engeland. Wales, België, Zwit- Vugt en ,,De Trommelaere" uit Roo- seriand en Nederland. Later op de dag leed het Ned. da mesteam zijn vierde nederlaag, nu tegen Wales (3-0). wat dit betreft de consequenties van het KNVB-besluit niet had overwo gen. Onmogelijk Het TSC-bestuur moest ten deze ant woorden, dat het daartoe niet bij machte was op een dusdanig korte termijn. Wordt vandaag de wedstrijd TSC Alliance uitgesteld Een ander voorstel van het TSC- bestuur luidde: benoemt gij. KNVB, op korte termijn een noodbestuur. De heer Brunt moest dit echter af wijzen, omdat hem eventuele kandi daten niet bekend waren (zomin als het TSC-bestuur). Zo stonden dus vrijdagavond rond middernacht de zaken. Van de zijde van de TSC-supporters- club werd intussen nog verzekerd, dat de TSC-pool gewoon doordraait. Welke gevolgen een en ander zal hebben, is uiteraard niet te zeggen. Maar een feit is, dat in grote span ning de verdere ontwikkeling in deze zaak, waaruit blijkt, dat het de KNVB ernst is om zijn eenmaal genomen beslissing ten opzichte van de voet balpools met kracht door te zetten zij het dan in het TSC-geval niet conséquent, meent het desbetreffende bestuur wordt tegemoet gezien. Schaakcompetitie) De schaakvereniging Zierikx«« heeft in de landelijke competitie 2 kostbare puntjes veroverd. De beide afgebroken partijen uit de wedstrijd tegen LSG worden gearbi- treerd, waardoor de uitslag 5.5-4,5 in het voordeel van Zierikzee werd. Door deze overwinning is de kans, dat Zierikzee zich zal weten te handhaven, aanzienlijk groter gewor den. Zoals bekend, degraderen de twee laagst geklasseerde tientallen automatisch. Indien de matchpunten gelijk zijn, beslismsen de bordpunten. Voor de Zeeuwse schaakcompetitie werd in de afgelopen week slechts een wedstrijd gespeeld. Het was de laatste ontmoeting in de tweede klas se B tussen Goes 2 en De Pion, welke tevens de beslissing moest brengen. Beide tientallen hadden genoeg aan de kleinst mogelijke overwinning en deze kwam inderdaad ook uit de bus. Het waren de Goessenaren, die met 5.54,5 bas in eigen huis bleven en daarmede het kampioenschap ver overden. (Zeeuwse tafeltenniscompetitie) Voor de Zeeuwse tafeltenniscompe titie werd in de afgelopen week een vry uitgebreid programma afgewerkt. In de eerste klasse behaalde Spirit de volle winst uit twee wedstrijden. Luctor moest er in Heinkenszand met 46 aan geloven en Sla Raak werd met een 9-1 nederlaag naar Middel burg teruggestuurd. Doordat Sorry niet speelde kon Spirit de leiding overnemen. De strijd gaat nu nog slechts tussen deze twee teams, waarbij Sorry, dat nog geen enkel puntje verspeelde, de beste papieren heeft. Sorry 2 bleef met 7-3 baas over het bezoekende Luctor en klom daardoor een plaatsje op de rang lijst. In de tweede klasse deelden Wilno 2 en Will van Zoelen 3 de buit eerlijk waardoor beide teams dus weer een puntje verder op de leiders achter raakten en zich wel als uitgeschakeld kunnen beschouwen. Spirit 2 kwam in eigen huis tegen Sorry 3 maar net aan de beide punten (64). DE EERSTE WEDSTRIJD voor het voetbalkampioenschap van Zuid- Amerika, de ontmoeting Uruguay- Ecuador te Lima gespeeld, is ge ëindigd in een 5-2 overwinning voor Uruguay. HET NEDERLANDSE jeugdelftal zal woensdag 13 maart in het sta dion „De Vliert" te Den Bosch een wedstrijd 'spelen tegen een bonds- team van amateurs. DE TWEEDE PARTIJ van de twee kamp tussen Botwinnik en Smyslov om het wereldkampioenschap scha ken, die donderdagavond werd af gebroken, is vrydag na de 44e zet in remise geëindigd. De stand is thans 1,5 - 0,5 in het voordeel van Smyslov. GOES, 8 maart. Groenten: sprui ten A2 52-58, B2 32-44, afw. 31-39, wit lof Al 43-48, A2 30-36, BI 21-27, afw. 18-34. spinazie 90-96. andijvie 84-92, prei 25-27, peen 7, rode kool 10. gele sav. kool 15-16, waspeen 16, veldsla 31, aardappelen 6, bosselderij 1-13, knolselderij p. kg 9, p. stuk 5-8. Konstanz 324, Rheinfelden 274, Brel- sach 222 (+4), Straatsburg 314 (+2), Maxau 504 1), Mannheim 398 (-6), Mainz 390 11). Bingen 294 7), oxen was aan ue 34° <;-»• Trier 264 2). Ko- goede smashes van Ursula Artz. De "enz 356 (-10) Keulen 375 (-23) Amerikaansen gaven zich evenwel i "J"4 613 33)- Tobith 1270 (—46) niet gewonnen en door prachtig spel jmegen -i Arnhem 1042 wonnnen zij deze game met 21-9. I (—39). Eelde IJssel 632 (—21), De- Frans Schoofs heeft zich, in de ont moeting Engeland - Nederland voor het toernooi om de Swaytingh cup, weinig aangetrokken van de reputa tie van zijn tegenstander Johnny Leach oud-wereldkampioen heren en kelspel. Schoofs verloor natuurlijk het werd een 5-0 zege voor de En gelsman maar toch bracht hij de eerste game op zijn naam (21-17). Toen begon de oud-wereldkampioen een verwoed offensief, waardoor hij de volgende twee games, en dus de partij --on (21-11, 21-16). Gimbel en Stoop kregen tegen resp. Kennedy en Rhodes geen kans Stoop begon goed tegen Rhodes, hij kwam in de eerste game via 12-12 tot 17-21, maar daarna was het met hem gebeurd, kansloos verloor hij de tweede game. Gimbel speelde in de laatste partij tegen Leach, die hem met 21-13. 21-10 versloeg. In de Corbilloncup (dames) leidt venter 515 18). Monsin 5490 20), Visé 5118 (—17), Borgharen 4120 (—36), Belfeld 1282 (—63), Grave be neden de sluis 576 36). PROVINCIALE FUBLIKATIE Openbaar gehoor inzake een aan te leggen bovengrondse 50 kV-iyn tussen Westdorpe en HuLt De Commissie Elektriciteitswerken (Ministeriële adviescommissie inzake ruimtelijke ordening van elektrici teitswerken) maakt bekend, dat op 25 maart a.s. belanghebbenden in de ge legenheid zullen zijn eventuele bezwa ren tegen het tracé ener aan te leg gen bovengrondse 50 kV-lijn tussen Westdorpe en Hulst ter kennis van de commissie te brengen. De commissie zal daartoe op 25 maart a.s. van 15 tot 16.30 uur zit ting houden in het raadhuis van Hulst De lijn is getraceerd door de gemeen ten Axel, Hulst, Vogelwaarde, St. Jan- steen, Koewacht, Zuiddorpe en West dorpe, waar van 4 maart j.l. (voor de gemeente Axel vanaf 9 maart 1957) af een tekening van het tracé ten gemeentehuize ter inzage ligt. 's-Gravenhage, maart 1957. 511-o

de Stem | 1957 | | pagina 15