eitje REGERING ONDER ZWARE DRUK Abdulgani tracht Soekarno en Hatta bijeen te brengen in Strijd tegen woedt weer boter smokkelaars alle hevigheid Alida Valli getuigt in proces Montesi :eur Vier moties aan slot van het bestedingsdebat Kamer vraagt: Gaza bleef rustig bij cle intocht van V.N.-leger BRAND TEISTERT JACHTWERF Geen belastingverhoging Geen blokkering 50miljoen Geen duurdere schoolmelk Oud-wielrenner John B. is opnieuw het haasje N.V. BLIJVEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Zacht weer Metaalindustrie is tegen Euromarkt Amerikaanse tankboot geëxplodeerd Sovjet-pers over Zweedse spionnen Een half miljoen eieren verbrand Dode bij aanrijding te Nijswilier HEEL KOMPLOT OPGEROLD Geschil voor internationaal gerechtshof Suezkanaal voor kleine schepen open Vermiste kotter is terecht Bus botste legen vrachtauto In de val 'n actie te leiden, ingen begint men ngerust te maken en, want Kasper onder de intellec- in het zuiden dui- ïgen te hebben. de terreur gaat te- bije zomer. Plaats )n in Tennessee. De ol ging voor de eer- «lorten openen voor illes scheen normaal n, totdat Kasper met arriveerde en met gon. Het kwam tot n. Kasper werd ge ur spoorloos bleken stukken uit zijn dos- dwenen en niemand i hem te willen ge in vrijheid kwam, acht door een luid te. •tsporen Hitier meende de regering, i Kasper weinig be- uaar ze heeft haar toen bleek, dat hij d gesloten met de fanaf dit ogenblik lidelijke staten een de negers, tegen de :gers en tegen de n. Daarna bleek ook Blanke burgers" de ohn Kasper te ver- edevoering valt Kas- communisten en de die met hun „zieke- loende zijn Amerika iar hij is ook tegen lollywood, 'waar do el in de hel wordt iet een voorbeeldige tegen de jazzmuziek :rs, omdat die zich r van de jood Freud. tisme heeft hem de nieuwe volgelingen zonder ongerustheid a in Washington af, it van het Hitlertje /illage zal halt hou- reda jbewijs ist. lorna bezitten, soonlijke aan- Stations-em- >p ir- it- 97e JAARGANG No. 22397 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.; Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J. M. Mes. Mr. H. M. L. da Rechtei. P V. M Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn prijs bi) vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl bij niet postbestell.) 1 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 8 MAART 13C7 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uits.uitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cl. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TKRNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, (Van onze parlementaire verslaggever). Vandaag zal de regering in de Tweede Kamer, aan het slot van het debat over de bestedingsbeperking, dat twee weken heeft geduurd, antwoord moeten geven op de ver. langens van de Kamer, neergelegd in een aantal moties, en die evenzovele kernpunten betreffen van het program tot beperking van de bestedingen. Deze punten zijn: 1. Geen verdere belastingverhoging om de stijging van de melkprijs van 10 tot zes cent per liter terug te brengen. De motie is ingediend door de heer Janssen van de K.V.P. en heeft reeds de instemming gekregen van vier andere fracties: V.V.D., A.R., C.H. en S.G.P. Aanneming is dus verzekerd. Voor de regering lijkt dit een moeilijk te aan vaarden concessie. 2. Geen blokkering van de toegezegde 50 miljoen gulden voor de landbouw, waarmede de eigenaarslasten van de boeren beter gehonoreerd worden. De motie is ingediend door de heer Biewenga (A.R.) en reeds uit de onderteke ning (V.V.D., C.H., K.V.P. en A.R.) blijkt dat ze eveneens een ruime meerderheid zal krijgen. 3. De normen die de minister van Landbouw wil stellen voor de grondrenten wil de meerderheid van de Kamer niet aanvaarden. Verhoging van de pachtprijzen mag niet be tekenen dat de waarde van de grond wordt aangetast. De heer Droesen (K.V.P.) heeft deze gedachten vastge legd in een motie. VIER GEMASKERDE mannen hebben woensdagavond in een dorp ten zui den van Nicosia een Cypriotische Griek doodgeschoten. DE ZUIDSLAVISCHE regering heeft in een verslag over de buitenlandse politiek te kennen gegeven, dat zij verbetering van de betrekkingen met de communistische staten voorstaat. EEN MOTORRIJDER werd op de Amersfoortseweg te Apeldoorn door een vrachtauto aangereden. Zijn 22- jarige duo-passagier werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis over leed. BONDSKANSELIER Adenauer van West-Duitsland zal tegen het einde van mei naar de Verenigde Staten gaan voor besprekingen met president Eisenhower. DE REGERINGSPARTIJ in Thailand heeft bij de verkiezingen in dit land 85 van de 160 betwiste parlements zetels veroverd. De regering wijst ook 160 parlementsleden aan. TIEN MAANDEN gevangenisstraf is gisteren voor de Rotterdamse recht bank geëist tegen een 25-jarige Duitse assistent-machinist, die een landgenoot had mishandeld om geld van hem los te krijgen. VEERTIGDUIZEND sigaretten zijn dinsdagavond gestolen uit een loods aan de Oostelijke Handelskade te Am sterdam. JAAR gevangenistsraf heetf de 29-jarige kantoorbediende W. H. uit Aerdenhout gekregen, die dronken achter het stuur had gezeten en vier mensen aanreed, zodanig, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden ge- bracht. VIJF ALGERIJNEN zijn in Constan- tme ter dood veroordeeld voor de moord op drie Franse schooljongens die zü een jaar geleden hebben ge pleegd. De verminkte lijken van de jongens werden in een put gevonden. RUIM 1.800.000 GULDEN heeft de postzegelactie „Door het kind - voor het kind 1956" opgebracht. Dit is 400.000 gulden meer dan in het voor gaande jaar. ADMIRAAL STUMP, Amerikaans af gevaardigde bij de ZOAVO, heeft te Canberra verklaard, dat hij over be trouwbare berichten beschikt, volgens welke een groot aantal Sovjet-onder' zeeërs in de Stille Oceaan vaart. i Verwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt gister- J avond 23.15 uur: t Aanvankelijk hier en daar mist J J en enkele verspreide opklaringen, 4 J overigens zwaar bewolkt met i i Plaatselijk enige regen. Overwe- J t |eod matige zuidwestelijke wind. J J Weinig verandering in tempera- 4 J tuur. 4 t Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Zwakke tot i matige zuidwestelijke wind, zwaar 4 t bewolkt met mooie opklaringen. 4 Nog enkele neerslagvlagen. Aan- 4 houdend zacht. J Vandaag: zon onder 18.32 uur, 4 maan onder 1.13 uur. Morgen: zon Verder zal moeten blijken in hoe verre de K.V.P. succes zal hebben met haar eis, dat de helft van de ver hoging der vennootschapsbelasting in de vorm van belastingcertificaten wordt voldaan. Er zal ook nader moe ten worden aangegeven, wat precies de concessie van minister Hofstra in-f waaruit blijkt, dat de stijging van de houdt, dat deze vennootschapsbelasting tijdelijk zal zijn. Deze vragen zyn ge steld door de heer Peters (K.V.P.) Het tydelijk maken van de belasting leen de zich niet voor een motie, daar de minister al in principe had toegezegd. Voorts heeft de P.v.d.A. een motie ingediend, om de prijs van de school melk niet te verhogen, met het oog op de volksgezondheid. Hiermee is een bedrag van 1V2 miljoen gemoeid, dat de regering nog zal moeten bijpassen. De heer v.d. Ploeg (K.V.P.) heeft met de heer Roemers (P.v.d.A.) nogmaals zijn bezorgdheid te kennen gegeven over de stijging van de kosten van levensonderhoud in 1957. Met name vreesde hij, dat de 2 procent compen satie voor de huurverhoging te gering zal zijn. De socialistische woordvoer der sprak over een verdeling van las ten, die nodig zal zijn, opdat de lagere inkomens niet te kort wordt gedaan. De heer v.d. Ploeg (K.V.P.) heeft reeds een voorgevecht geleverd met minister Suurhoff over de extra lasten die op de grote gezinnen drukken. Hij noemde daarbij cijfers, waarover de Stichting van de Arbeid beschikt en huurprijzen voor de woningen met grote kamers ver uitloopt boven de kleinere woningen, vooral op het plat teland. Tegenover enige prijsstijgingen die op het gezinsbudget drukken (melk, suiker, brood, tarieven openbare nuts bedrijven) zouden volgens de minis ter relatief lagere huren staan. De heer v.d. Ploeg vroeg het overleg met de Stichting van de Arbeid over de stijgende kosten van levensonderhoud in het algemeen tijdig op te nemen, wanneer zou blijken dat het percen tage van 6.8 zou worden overschreden. De K.V.P.- fractie is teleurgesteld door de mededeling, dat de weduwen- en wezenvoorziening nu nog weer 2 a 3 jaar op zich zou laten wachten. Reeds in 1954 heeft de K.V.P. op een noodregeling aangedrongen. De heer v.d. Ploeg vroeg alsnog om een ont werp daartoe. Tot slot hebben Kamer en regering geluisterd naar een verdediging van professor Oud tegen de vele beschul digingen, die van achter de regerings tafel tegen hem waren ingebracht. Het was als vanouds een boeiend betoog. In de strook van Gaza is het volledig rustig, nu afdelingen van het V.N.- leger steden en dorpen hebben bezet en alle Israëliërs zich hebben terug getrokken. Denen en Noren hebben de wacht betrokken bij voedselopslag plaatsen, ziekenhuizen en openbare gebouwen. De troepen der Verenigde Naties hebben de verantwoordelijk heid voor het burgerlijk bestuur over genomen. Men verwacht, dat zaterdag a.s. de ontruiming voltooid zal zijn van het gebied bij de Golf van Akaba door de Israëlische troepen. De bezetting van de Gaza-strook ging uiterst snel en correct. Afdelingen van de V.N. namen strategische posities in en de bevol king werd erop gewezen, dat zij zich aan het voor deze dag uitgevaardigde uitgaansverbod had te houden. Hier en daar verschenen toch jongelui op straat, die „Leve Nasser" en „Leve de V.N." riepen. Met schoten in de lucht werden de overtreders afgeschrikt. In de stad Gaza heeft Mosje Dajan, de Israëlische stafchef, de bevelheb bers van het politieleger begroet. De burgemeester van de stad werd aan de nieuwe goeverneur van de stad voorgesteld. De Syrische minister-president, Sa- bril cl Assali, heeft donderdag gezegd, dat de diplomatieke betrekkingen tus sen Syrië en Groot-Brittannië slechts zullen worden hervat, indien Engeland de schade van de Britse agressie ver goedt, Egyptes recht tot naasting van het Suezkanaal en de soevereiniteit van de Arabische landen erkent. Eisenhower verklaarde, dat hij te genover koning Saoed het bestaan van Israël een historisch feit heeft ge noemd. Het Amerikaanse Pluis van Afge vaardigden heeft donderdag de reso lutie goedgekeurd, waarin verklaard wordt dat de Ver. Staten bereid zijn, communistische agressie in het Mid den-Oosten zonodip met geweld te weerstaan. De stemverhouding was 350 voor en 60 tegen. De Vereniging van Metaal-industrie- en, die met ruim 700 aangesloten be drijven met een totaal van ca. 150.000 werknemers de grootste werkgevers organisatie in de metaalindustrie is, heeft zich in negatieve zin uitgespro ken over het verdrag voor de Euro pese Gemeenschappelijke Markt. De vereniging geeft als conclusie van een uitvoerige studie van het verdrag te kennen, dat de gemeen schappelijke markt de Nederlandse metaalindustrie geen aanvullende af zetmogelijkheden van noemenswaar dige betekenis zal bieden, zelfs niet indien ons kostenpeil relatief geen verhoging zou ondergaan. De vereniging vreest echter juist verhoging van dat kostenpeil in een periode, waarin het geleidelijk ver dwijnen van de invoerrechten ook op de binnenlandse markt reeds bijzon dere taken stelt. De handhaving van de Nederlandse metaalindustrie als grootste nationale industrie zal niet mogelijk zijn, zo wordt gezegd, indien in de toekomst het Nederlandse kos tenniveau niet relatief laag blijft. Een felle brand heeft donderdag middag een jachtwerf in Oost- Knollendam (gemeente Wormer) geteisterd. Tientallen jachtjes, mo tor- en zeilboten vielen aan het vuur ten prooi; slechts een vijftien tal scheepjes kon worden gered. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Roeslan Abdulgani, tegen wie een rechtsvervolging is in gesteld wegens overtreding der de- viezenbepalingen, heeft donderdag een bezoek gebracht aan dr. Mohammad Hatta; naar wordt aangenomen in ver band met de uitnodiging van Soekar no aan Hatta voor een samenspraak. Politieke waarnemers menen, dat Ruslan Abdulgani optrad als tussen persoon tussen de beide staatsleiders, op wier hereniging door de religieuze partijen, de legerleiding en de buiten gewesten wordt aangedrongen. Zij ge loven, dat thans wordt gewerkt aan De 20.000 ton metende Amerikaanse tankboot „Mission of San Francisco" is in brand geraakt en ontploft, nadat hij woensdag tegen middernacht op Delaware aan de Amerikaanse oost kust in aanvaring was gekomen met het. 3.188 ton metende Liberiaanse vrachtschip „Elna II". Van de 42 mensen aan boord zouden er 26 gered zijn. De boot zonk vrij wel onmiddellijk na de explosie. Van het vrachtschip dat 23 man aan boord had, konden alle opvarenden worden gered. Woensdagmiddag laat is de terug tocht van de Israëlische troepen uit de strook van Gaza en het gebied rondom de Golf van Akaba begon nen. De foto toont Israëlische solda len met gevechtswagens tijdens de terugtocht. Volgens een bericht dat gisteren in de Moskouse kranten is verschenen, zou een Sovjet-Russische luitenant ge dood zijn bij een schietpartij, die ontstond toen de Zweedse inlichtin gendienst vier spionnen aan land zet te op de kust van Estland. Een van de Zweedse agenten, Ri chard Saaliste, zou een gewapende bende gevormd hebben, die roverij had bedreven en twee Estlandse ambtenaren had gedood. „1 1 -1,1 uur. morgen: zon op 7.09 uur, maan op 10.47 uur. Een half miljoen eieren, drie auto's een groot aantal machinerieën en pakmateriaal zijn verloren gegaan bij een brand in een eierpakhuis te Kes- teren. De schade wordt geschat op enige honderdduizenden guldens. Op de nieuwe weg tussen Simpel- veld en Nijswüler in zuid-Limburg werd de 26-jarige W.H. uit Sittard gedood, toen hij Jangs de weg bezig was met de reparatie van een defect geraakte kleine personenauto. Hij werd gegrepen door een uit de richting Nijswüler komende vracht auto. De personenauto werd door de bot sing van de weg geslingerd, waarbij mejuffrouw S. uit Born, die in de auto zat, ernstig werd gewond en naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. (Van onze redacteur). Een smokkelploeg van de oud-wielrenner John B. is opgerold. Acht maanden alng hebben de douaniers gezocht naar de eigenaar van een auto, die in de buurtschap „De Wildert" onder Esschen in het veld werd achtergelaten. Door gegevens te blijven verza melen kwamen de douanen terecht bij de oorspronkelijke eige naar van de auto, een zekere A. K. uit Putte, die meedeelde wel eens de auto in bezit te hebben gehad, maar deze te hebben ver kocht aan de groentenhandelaar J. B. te Mariaburg. Nadat deze man aan de tand was gevoeld kwam vast te staan, dat de auto tot de sloopinrichting van de J. uit Merksem had behoord. De J. probeerde vol te houden de wagen te hebben gesloopt, maar dit ver haaltje bleek helemaal niet te klop pen. Na zeer vele ondervragingen vertelde De J. dat de auto eigendom was van de Nederlander John B. Toen dit eenmaal vaststond was het een voorzichtig manoeuvreren van de douaniers om te achterhalen, dat de smokkelboter door Zundertse hande laren was verkocht en dat naast John B. een zekere F. de B. en een H.G. uit Zundert ook in de ploeg zaten, als mede enkele Belgen. Door het oprollen van dit komplot hebben de douaniers een nieuwe be langrijke combinatie van de kaart ge veegd. Door de ploeg van John B. werd in enkele maanden zes tot zeven ton boter over de grens gebracht. In mei 1956 werd, doordat de dou aniers een versperring hadden opge worpen, de bewuste auto in een open veld naast een weg te Esschen gevon den. Het was zeer moeilijk de auto thuis te brengen, maar uiteindelijk gelukte het de douaniers. Er bleken ook nog kalveren gesmokkeld te zijn. Vijftien auto's ,,De strijd tegen de botersmokke- laars", zo zei een van de ambtena ren, woedt op alle fronten. De dou aniers oogsten flinke successen. In deze periode van hoogconjunctuur aan de Nederlands - Belgische grens wis selen de smokkelaars van tactiek, maar ook de mannen in het groene veldunitorm. Het succes van de laat ste weken is geweest, dat er maar liefst vijftien auto's in beslag werden genomen. In het gebied van de Eind- hovense bewaking viel er één in han den van de douaniers, onder Tilburg waren het er vier, onder Terneuzen waren het er acht, waarvan er één door de Nederlandse en zeven door de Belgische beambten werden ge snapt. In het ressort Roosendaal be droeg de buit vier auto's". Met succes boter smokkelen wordt steeds moeilijker. De grote strijd werd ingezet in 1953, toen de smok kelaars hoofdzakelyk werkten met huurauto's. Het gebeurde natuurlijk niet zelden, dat een dergelijke auto werd ingepalmd en voor de smok kelaars begonnen dan de moeilijkhe den. Zy waren immers verantwoor ding voor de auto schuldig. Het spel met de huurauto's duurde enige tijd. De smokkelaars schakel den daarop over op pantserwagens, die zeer lang in de mode zijn geble ven, omdat zij de smokkelaars be scherming boden Doordat de doua niers effectieve versperringen konden opwerpen, kwam er ook een einde aan de pantserwagens, althans werden zij minder populair. Doordat in België goedkope tweedehand wagens werden verkocht, schakelden de grote com binaties op deze wagens over. Hun investeringen werd er uiteraard gro ter door, maar zij riskeerden het. In enkele weken werden er nu een vijftiental wagens buit gemaakt. Uiteraard gaat dit niet aan de aan dacht van de combinaties voorbij, die nu waarschijnlijk weer met pantser wagens (uitgerust met speciaal gepre pareerde banden) zullen gaan op treden. De douaniers hebben het inmiddels ook zo ver gebracht, dat zij een be hoorlijke controle kunnen uitoefenen op de boterhandel. Het is bekend, van een van de laatste auto's, die in Chaam werd afgeslagen, dat deze auto gevuld was met boter, die bij ponden en kilo's was gekicht in Bre dase winkels. Doordat de ploegen moeilijker aan grote hoeveelheden boter kunnen ko men, zakt hun winst aanzienlijk. Om dat er ook in België een strengere controle is, is ook daar de afzet moei lijker geworden. een compromis met betrekking tot de plannen van de president. Volgens hem moet Soekarno wel van de diensten van Hatta voor het land gebruik maken, om aan de tegen woordige desintegratie een einde te kunnen maken. Zij achten het echter onwaarschijnlijk, dat een fel anti-com munist als Hatta in deelneming van de communisten in welke regeringsinstan tie dan ook zal kunnen toestemmen. Intussen is majoor Ngantung, als vertegenwoordiger van kolonel Ven tje Soemoeal, die vier dagen geleden de macht in Oost-Indonesië aan zich trok, in Djakarta gearriveerd voor een bespreking met de betrokken autori teiten over de gezagsovername. De oud-premier van de zogenaamde „Republiek der Zuid-Molukken", Wai- risal, die wegens deelneming aan de opstand tegen de Indonesische repu bliek tot gevangenisstraf was veroor deeld, is in vrijheid gesteld. Kwestie Baarde De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns en de Bel gische ambassadeur, baron van der Straeten Waillet, hebben een overeen komst getekend, op grond waarvan Nederland en België besluiten, het nu reeds enkele jaren bestaande „grens geschil" in de Belgische enclave Baarle-Hertog aan het internationale gerechtshof in Den Haag voor te leg gen. Donderdag is te Cairo bekendge maakt dat Egypte het Suezkanaal van vandaag af zal openstellen voor sche pen tot 500 ton. De bekendmaking werd gedaan in een rondschrijven van het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal aan alle scheepvaartmaatschappijen. Het kanaal zal alleen overdag open zijn. De Italiaanse filmster Alida Valli heeft voor de rechtbank in Venetië bij de voortzetting van het proces- Montesi verklaard, dat zij in het ge zelschap verkeerde van Piero Picci- oni en andere vrienden op de ochtend dat Wilma Montesi in 1953 verdwenen was. De politiebewaking voor het ge rechtsgebouw is versterkt in ver band met de verschijning van Valli als getuige in het proces. Op de ochtend van 9 april 1953, zo vertelde Valli, had Piccioni haar in zijn auto van Amalfi (ten zuiden van Napels) naar Sorrento gebracht, waar zij de boot naar Capri nam. Piccioni keerde naar Rome terug. De avond van dezelfde dag vernam de actrice dat Piccioni zich niet goed voelde. (Wilma Montesi werd op 11 april 1953 op het strand bij Rome dood aangetroffen. Zij verliet het laatst haar woning na de middag van 9 april). In antwoord op 'n vraag van de rech ter zei mej. Valli, dat zij begin mei 1953 Piccioni opgebeld en verzocht had, geruchten tegen te spreken, dat er een verhouding tussen hen be stond. Misschien heb ik ook gesproken over het geval-Montesi, zo zei Valli desgevraagd. Ik had gehoord over geruchten waarin Piccioni in verband met deze zaak werd genoemd, doch ik hechtte er geen waarde aan. Na de verklaringen van de film actrice hebben twee getuigen gezegd, het bewuste telefoongesprek in mei 1953 tussen mej. Valli en Piccioni gedeeltelijk afgeluisterd te hebben. Volgens de journalist Augusto Tor- resin heeft Alida Valli, die ..zeer ge agiteerd" was, o.m. gezegd: „Wat voor moeilijkheden heb jij je op de hals gehaald met dat meisje?" De andere getuige, een medewer ker van een filmregisseur, verklaar de dat mej. Valli nogal opgewonden vroeg: „Maar kende je haar dan? en even later: „En wat doe je nu?" De IJmuider viskotter die met drie broers uit Arnemuiden aan boord, enige dagen is zoek geweest en waar naar men vergeefs had gezocht, is terecht. Men heeft de kotter don derdagmiddag te kwart voor één ont dekt met machineschade ronddrijvend ten zuidwesten van IJmuiden. Aan boord bleek alles wel. Tussen Sittard en Heerlen is gisteren een bus van de L.T.M. in botsing ge komen met een vrachtauto. Er ont stond een enorme ravage. De chauf feur van de bus, die de botsing zag aankomen, kon uit de wagen springen en kreeg slechts lichte verwondingen. De chauffeur van de vrachtauto werd zeer ernstig gewond. Twaalf mijnwer kers, die in de bus zaten, kwamen er met lichte verwondingen af. Dit laat ste mocht haast een wonder heten, want de banken in de bus waren door het geweld van de botsing finaal afgeknapt. De Enschedese politie is er in geslaagd twee meisjes, de 24- jarige kartonnage-arbeidster J. P. en de 29-jarige mej. M. B. te snappen, die in de afgelopen maanden de politie en brand weer verscheidene malen heb ben opgebeld met mededelin gen. dat er brand was uitge broken, of een ernstig ongeluk ivas gebeurd. Toen dezer dagen een agent van politie weer de stem aan de telefon kreeg, die hem bekend voorkwam, slaagde hij er in het meisje aan de praat te houden. Zij vertelde tenslotte, dat zij moest afbreken, omdat er werklieden van de reinigingsdienst in de buurt waren, die de telefoon moesten schoonmaken. Daarop heeft de agent het meisje bewogen nog maals op te bellen, om het ge sprek voort te zetten, „bijvoor beeld bij de telefooncel in het Kozakkenpark". Wat de agent hoopte, doch niet geloofde dat gebeuren zou, geschiedde wel: het meisje belde even later weer op en toen waren andere agen ten gauw genoeg waar ze zijn moesten. De oorzaak van de vreemd soortige liefhebberij zou zijn, dat de dames het leuk vonden, de politie en de brandweer te zien uitrukken.

de Stem | 1957 | | pagina 1