SPINT EEN SPIN POLITIEKE DRIEVEN Waar blijft B.B. voor scholen, internaten en ziekenhuizen? „Gij zijt formidabel redde blinde R.A.F.-transportvliegtuig verongelukt musici 3 )e valse ïfdonhïltkl r| 'ie met ïihim!') DERDE BLAD PagMad öcStcni DONDERDAG 7 MAART 1957 5 De geroofde kunstschatten Italië uit technisch wonder van de natuur baas Een De mensen vér-uit de Wat een techniek.... Beste Eduard In het slop - Stootkracht van het parlement ver lamd - Hoop op I960 Eieter A wier Bic ter, Eduard Verhoor geëist over oliebelangen van minister uit V.S. LASSIE HAVERMOUT Doden in het verkeer in februari lorting. Ikopen. aaring. [-zegels: 10 zegels 12 zegels 8 zegels 113 zegels 14 zegels 5 zegels 11 zegels 10 zegels 10 zegels gpg >e borden Dinsdag is bij het vliegveld Abing- lukt. Vijftien van de achttien in-, don in zuid-Engeland een Bever- zittenden kwamen hierbij om het ley een van de grootste tran- leven terwijl twee burgers van het sportvliegtuigen van de Royal Air /mis, dat bij het neerstorten werd Force bij het landen veronge-1 vernield, eveneens opi het leven kwamen. H<et vliegtuig was op een terugreis van Malta. Op de foto ziet men de restanten van het vlieg tuig met het zwaar beschadigde huis. (Telefoto) Onlangs las ik in „De Tijd" een hooggestemd stuk over B.B.- oefeningen en B.B.-geoefendheid van kloosterzusters in Schim- mert. Alle lof voor deze zusters. Nu heeft „De Tijd" met het publiceren van bedoeld stuk een open deur ingetrapt. Gelukkig. Want het mo'et ieder die de noodzaak van B.B. inziet en zich ook iets meer in de B.B. verdiept dan voorzover deze betrekking heeft op zijn blok of bedrijf, wel wonderlijk te moede zijn, nu nog altijd de „Bescherming" niet ge komen is met betrekking tot de „Bevolking" van scholen, inter naten, ziekenhuizen, gestichten, gevangenissen. Het schijnt wc], dat noch de Rege ringen, noch de Kamers, noch de Stichting B.B.B. zich bewust waren en -zijn, van het feit, dat vele duizen den Nederlandse Staatsburgers in een van deze soort gebouwen verblijven. En, veruit het grootste gedeelte van hen is nog wel in de kinderleeftijd, of juist daarboven. In de eerste plaats gaan onze ge dachten dan naar alle Nederlandse kinderen die een deel van de dag de scholen bevolken. Er zijn vele soor ten scholen. Maar verder is er een groot aantal jeugdige personen, on der wie ook geestelijk of (en) licha melijk hulpbehoevenden, die in ge stichten wonen. Denken we dan nog aan het grote aantal èn jeugdigen èn niet-jeugdigen, dat verblijf houdt in ziekenhuizen van velerlei soort, of in strafinrichtingen, er ons rekenschap van gevende, dat die personen be wegingsmogelijkheid of bewegings vrijheid missen. En er zijn nog de vele kloosterlingen en diaconessen. Het heeft mij persoonlijk al enkele jaren benauwd, dat er, om het kort te zeggen, voor al deze mensen geen B.B. bestaat (mogelijk die in gevan genissen uitgezonderd), tenzij ze zelf er een maken. Ik weet, dat een, daartoe speciaal ingestelde, commissie met deze kwes tie bezig is. Of moet ik zeggen: ..Men houdt er zich mee bezig"? Ik weet ook, dat ongeveer drie jaar geleden de toenmalige minister van binnenlandse zaken, de heer Beel op de kwestie gewezen is middels een drietal propagandistische artikelen inzake B.B. in de scholen, en door een uitvoerige brief die de gehele zaak behandelde. 1 er unhvoor (lelijkheid In een antwoord d.d. 1-4-1954 l'et is heer Beel weten, dat hij de artikelen ,,met belangstelling" gelezeil en ze minister Cals ,,in handen gesteld" had. Dit, zeer correcte, antwoord is de enige officiële reactie die de ini tiatiefnemers geworden is. En nu is, omgeven door een 1 uu.ar. in bare mist al op zijn minst een jaar lang, de speciaal ingestelde commissie een A.M. van B. ter re geling van B.Z.B. on sc1 ole i en7, aan het voorbereiden, terwijl de gewone lagere scholen al enkele jaren op aangekondigde richtlijnen wachten. Is de zaak erg ingewikkeld? Grote vragen zijn. dunkt mij, al leen deze: ,,Wie zal dat betalen?" en: ,,Hoe moet deze bescherming geor ganiseerd worden?" Er is, geloof ik, zeer weinig wijs heid voor nodig, om in te zien, dat, wie verantwoordelijk is, moet betalen. Welnu: De overheid is als zodanig verantwoordelijk voor het behoud en voor de redding van de bevolking. Voor de hierboven aan gegeven bevolking is haar veran-t woordelijkheid rot°v d:;n vmrr die van de bevolking-in-het-algemeen. Immers die bevolking is compact, ze is grotendeels jei'pai". ze ft minder (of geen) bewegingsmogelijk heid (uitwijkmogelijkheid) dan de be volking-in-het-algemeen, en, ze ver blijft in veelal grote gebouwen (ge bouwencomplexen). Ze is meer kwetsbaar. Maar ook aij die haar opvoeden, onderwijzen, verzor gen, verplegen, onder hun gezag heb ben, zijn verantwoordelijk voor haar behoud en voor haar redding. Die verantwoordelijkheid vloeit voort juist uit dat opvoeden enz. enz. 'Y^n onze Parijse correspondent) Ue „Unie voor blinde musici en schrijvers", in ernstige geld verlegenheid verkerende, had een gala-avond geprojecteerd, welke gehouden zou worden in de grote Parijse bioscoop „Le Liberte Het comité belde twee uren voor de voorstelling de juf frouw in de kassa op om te in formeren hoeveel plaatsen er al waren gereserveerd: „Vier monsieur De voorzitter kon zijn eigen oren niet geloven. „U zegt, juffrouw?" ..Vier, monsieur, één, twee drie vier Ontmoedigd hing hij op. De ramp was nabij. Men had de laatste fran sen uitgegeven om deze dure avond i-n?rganiseren en nu zouden er dus stoelen leeg blijven? Men begon te beraadslagen. De minuten verstreken en de ramp Kwam ieder ogenblik naderbij. Ter- 7, ÖG voorstelling om negen uur zou beginnen, bleken er om acht uur was vijf plaatsen gereserveerd te zijn. om drie minuten over acht senreeuwde de blinde leider van lot orkest: „Ik heb het gevonden we moeten medewerking vragen aan Europa I..." Europa I de voornamelijk in de Franse 'taal zendende radiopost in Saarland heeft namelijk één in Parijs zeer populaire uitzending: „Vous êtes formidables", die uitsluitend gra tis wordt ingeschakeld voor lief dadige doeleinden. Men greep naar de telefoon. Euro pa I vond de kwestie belangrijk ge noeg om er het programma voor te wijzigen en al om 20.25 uur slinger den Pierre Bellemare en Claude Ag nelli hun eerste hulpgeroep de lucht in: „De blinde musici en schrijvers verkeren in nood. Ze hebben geld nodig om de schulden, ontstaan uit een mislukte gala-avond te dekken. Daarom hebben ze voor negen uur hedenavond in „Le Liberté" een nieu we gala-avond belegd, waarvan ze hoge verwachtingen hadden. Laat Pa rijs zijn blinden in de steek VELDSLAG OM PLAATSBEWIJZEN Parijs liet zijn blinden niet in de steek. Bekende filmsterren, die toe vallig thuis waren, vlogen naar een taxi-standplaats. Europa I installeer de voor „Le Liberté" een verslag gever met microfoon, die voortdu rend met de studio in contact bleef. Tal van alledaagse Parijze- naars besloten op het laatste ogenblik de gala-avond bij te wo nen en nog voor de klok negen had geslagen was „Le Liberté" finaal uitverkocht. Niettemin kwam men nog uit alle hoeken van Parijs toestromen. Honderden en honderden Parijze- naars, al op weg naar „Le Liberté" voordat Europa I het bericht had doorgegeven, dat de plaatsbewijzen waren uitverkocht, verdrongen zich voor de deuren van het theater. Er werden stoelen bij gezet. Het huis was meer dan tjokvol. De gala-avond slaagde als nooit tevoren en de blin de schrijvers en musici van Parijs kunnen nu niet alleen hun schuld betalen, maar tevens op de Fau bourg Saint Martin hun verenigings lokaal inhuren. Om het heel scherp te stellen: De kwetsbare bevolking is een groot ge deelte van de Nederlandse Staatsburgers, toevertrouwd aan de uitgebreide zorgen van p a r- tic li lieren die hun levenstaak b ij deze bevolking vinden,' en ook, in de vervulling van die levenstaak hun brood. Ook in vredestijd is hier grote kwetsbaarheid ener grote verant woordelijkheid voor beveiliging en hulpverlening anderzijds. Ongetwij feld is daarin, min of meer doeltref fend, min of meer volledig, particu lier voorzien. Oorlogstijd eist natuur lijk meer en uitgebreider voorzienin gen. Mijn conclusie ligt dus voor de hand. Het zou me te ver voeren, die conclusie hier in concreto uit te werken. Overigens hangt in deze veel af van de wijze van organisatie. Maar ik ben overtuigd, dat hier een bepaald voorbeeldig samengaan van overheid en particulieren moge lijk is. Eigen taak Wanneer een Blokploeg ten dienste staat aan ongeveer duizend zielen die een bepaald stads- of dorpsgedeelte bewonen, dan is het duidelijk, dat ze onmogelijk daarenboven de be scherming van een, in haar Blok staand, ziekenhuis, school of derge lijke op zich kan nemen. Ook al zou er sprake zijn van maar één school die nog uitsluitend door in het Blok (Advertentie) Gaetano Martino, de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft op een persconferentie in zijn minis terie te Rome verklaard, dat ..ver scheidene honderden" kunstwerken, die in de oorlog zijn geroofd, nog steeds niet terug zijn in Italië. Hij herinnerde aan de overeenkomst die dr. Adenauer en de overleden Italiaanse premier de Gasperi vier jaar geleden hebben gesloten om een gemengde Italiaans-Duitse commissie in het leven te roepen, die deze zaak moest regelen. Hij zei voor de uitvoe ring van deze overeenkomst te reke nen op medewerking van de Duitse Bondsrepubliek. (Advertentie) Schriele figuren, die genoeg of zelfs véél eten en toch maar niet aan willen komen, zien er vaak slecht en onaantrekkelijk uit, voelen zich ongelukkig, hebben geen weerstand. De Amerikaanse supervoeding Plus-Form - smakelijk en licht verteerbaar - bevat alle bouwstoffen en groeivitaminen, die door hfct lichaam snel worden omgezet in de ponden die u mist. Met de extra calorieën van Plus-Form komt u zienderogen 5, 8, 12 pond aan, ja zelfs 20 pond is geen uit zondering. Méér weerstand tegen kou en infectie - méér energie en levenslust. En wat een ander gevoel om zeker te zijn van een gezond en welgevormd lichaamBegin nog van daag met Plus-Form, f 6.80. SUPER - VOEDING wonende kinderen overdag wordt be zocht. dan brengt die b ij zonde re moeilijkheden mee voor de bescher ming. Ik ben van mening, dat in al de bovengenoemde grote gebouwen een eigen Ploeg voor B.B. aanwezig moet zijn. Een ploeg die liever niet B(edrijfs) Z(elf) B(escherming) moet heten, daar van b e d r ij f geen sprake is, en vooral ook, omdat haar werk ten dele te zeer verschil lend is van dat van B.Z.B. De benaming: B (escherming) J (eugdige) B(evolking) lijkt me be ter. Al vallen er dan ook, berekkelijk weinig, n i e t-jeugdigen onder die bescherming, Zo'n B.J.B.-Ploeg dan met in eigen verband, op eigen terrein, met eigen middelen, met eigensoortige (pseudo) ..slachtoffers" oefenen. Immers er is niet allecp verscheidenheid van ter rein, maar Ook verscheidenheid van bevolking, en verscheidenheid van kwetsbaarheid, en verscheidenheid van middelen. Alles enigszins of be duidend anders dan voor de Blok ploeg en voor een Ploeg B.Z.B. TOON VERPALEN zo Spinnen hebben een merkwaardig technisch talent. Een ta lent, dat weliswaar wat -eenzijdig is, omdat in het miniem-kleine spinnenbrein geen plaats is voor algemene intelligentie. Maar ge zien deze eenzijdigheid, presteert een spin echter verbazingwek kende dingen. Alleen al de inval vliegen te vangen door middel van het web, mag zeer intelligent worden genoemd. Ook de keuze van de plaats van het web, bijvoorbeeld in de nabijheid van straat lantaarns, die door vliegen veel worden bezocht, en van de bui tengewoon kunstzinnige vervaardiging van het web, waarbij be paalde wiskunstige regels in acht worden genomen, komt toch een niet geringe mate van intelligentie tot uiting. Het was voor de wetenschap tot dusver een raadsel welke methode spinnen toe passen bij de vervaardiging van de draad waaruit zij haar web weven. Sinds de mens de verschillende methoden van het spinnen van kunst zijde uitvond, meende men te weten hoe dc spin spint. Haar product is een zijdc-achtige eiwitstof, het fi broine. Kunstzijde nu wordt bij het droogspinsysteem eerst in vloeibare toestand door nauwe buisjes geperst, zodra deze vloeistof uit de opening in aanraking komt met de lucht ver dampt de vloeistof en blijft de ge sponnen draad over. Daarnaast be staat nog de zogenaamde natte spin- methocle en de smeltmethode. Maar geen van deze methoden bleken door spinnen te worden gevolgd, terwijl het gecompliceerde spin-mechanisme van de spin evenmin gelijkenis ver toont met het door mensen uitge dachte mechanisme voor het spin nen van kunstweefsels. Hoe spint een spin dan wel? Dr. Hans M. Peters van de universiteit van Tiibingen heeft hieraan een on derzoek gewijd, waarbij de grote tro pische zijdespin, de Nephila mada- gascariensis als proefdier fungeerde. Deze nephila is zo groot als de palm van een hand en vervaardigt niet alleen een zijde-achtige draad maar ook echte zijde. Bij de che mische analyse bleek, dat het fibroine van de zijde van deze spin uit de zelfde amino-zuren is samengesteld als het fibroine van de zijderups (bombyx mori). Alleen is de hoeveel heid der afzonderlijke bestanddelen anders: de zijde der spinnen dient in de eerste plaats als materiaal voor het web, de zijde der rupsen voor de cocon, een omstandigheid waar mede bij de chemische samenstel ling der beide zijdesoor ten rekening is gehouden. Het fibroine van andere spinnensoorten is iets an ders samengesteld, in wezen echter overeen komstig ook het spinme- chanisme, zodat mag worden aangenomen, dat dit bij alle spinnen het zelfde is. Eigenaardig Het spinapparaat van de nephila vertoont ze ven verschillende typen spin-klieren. Er zijn peervormige, „gekroon de", besvormige en buis vormige kliertjes. Voorts de belangrijke ampullenkliertjes, die weer in grotere en klei nere zijn onderverdeeld. Deze klier tjes scheiden verschillende soorten draad af. In de klieren wordt de spinstof vervaardigd en opgeslagen. Tussen de klieren en de lichaams opening ligt een betrekkelijk lang kanaal, dat bij een aantal kliersoor- ten zelfs kronkelt. Volgens prof. Pe ters zijn dit niet eenvoudig leiding- buizen van klier naar buiten, maar voltrekken zich hierin alle processen waardoor de klierenstof spindraad wordt. Het staat vast, dat de spin draad zich in het binnenste van de spin bevindt en niet pas draad wordt wanneer zij uit het spinnenlichaam naar buiten komt. Spinnen hebben een eigen spintechniek, die hoege naamd niet gelijkt op de door men sen uitgedachte methoden. Misschien kunnen de mensen van de spinnen op dit gebied zelfs nog leren. Het schijnt, dat de grote moleculen, die allereerst in de klieren worden ge synthetiseerd, tijdens de tocht door het lange kanaal zich met elkaar chemisch verenigen tot nog grotere moleculen. De grote oftewel macro molecule heeft prof. dr. Staudinger uit Freiburg ontdekt, die daarvoor de Nobelprijs kreeg. Eerst door de begrippen van de macro-moleculaire chemie toe te passen, was het mo gelijk het raadselachtige spinproces der spinnen te benaderen. De spin stof in de klier heeft een moleculair gewicht van 30.000, de draad het zeven tot tienvoudige. Dit is alleen door chemische verbinding verklaar baar. Enorme hoeveelheid De ampullenklieren leveren de weefdraden voor het geraamte van het web en de sterke spandraad, waaraan het web wordt opgehangen. De vangdraden waarin de insecten zich verwarren, komen uit andere klieren. De ..gekroonde" klieren, waarvan er altijd twee bij elkaar liggen, spinnen een dubbele draad. Waar deze uit het spinnenlijf komt, monden ook de kanaaltjes van de boomvormige kliertjes uit, 'die kleef stof leveren. Terwijl de spin de dra den uit haar lijf trekt, druppelen deze kliertjes er kleefstof op. Deze kleef stof zit als kraaltjes op de draad en zijn noodlottig voor de insecten. De talrijke peervormige kliertjes in het spinnenlijf kunnen zelfs draad en kleefstof tegelijk produceren; hun product komt uit 500 piepkleine klier tjes naar buiten. Deze draden zijn geen vangdraden, maar dienen als hechtdraden, voor de op zichzelf niet klevende spandraden. Wil de spin haar web verankeren, dan spint zij eerst een spandraad, drukt dan op de plaats waar zij deze bevestigen wil kleefstof, waarmede de hechtdra den dan worden bevestigd. ISog driehonderd Een andere speciale dradensoort vervaardigen de 300 besvormige klie ren. Zij dienen om de buit vast te binden en in te wikkelen. De zes buisvormige kliertjes produceren het omhulsel voor de spinneneieren, die in trosjes worden gelegd. Terwijl de web- en vangdraden rekbaar zijn, zijn deze cocondraden hard. De peer vormige klieren leveren daarvoor de kleefstof. Een cocon van een zijde- spin is drie centimeter lang. Ook de overige kliersoorten zijn gespeci aliseerd op bepaalde vezeltypen. De moleculeketting van het fibroine is zeer effectief geordend in parallel- lopende reeksen. Hierop berust de stevigheid van de draad, ook van echte natuur zijde. De kunstvezeltèchniek be reikte hetzelfde doel door de ruwe draad sterk te rekken, waardoor eveneens deze parallel-ordening der kettingen in de draad wordt bereikt. Spinnen kunnen dit zonder rekken. Óp dit punt schijnen zij de mensen de baas te zijn. De zijderups in verschillende ge daanten: (van links naar rechts) et» cocon, de pop, het spinorgaan van de rups en de vlinder met eitjes, daarboven de rups zelf. Het ivoord „bestedingsnota" kan ik bijna niet meer horen, zo word je erdoor doorgezaagd. Ik vind het daarom ook zo'n vervelend woord, omdat ik het gevoel heb, dat men er iets door wil camoufleren. Na melijk het doodgewone en ouder wetse „bezuinigen". Waarom ge bruikt men dat niet? Dan weet met een iedereen waar het om gaat. In het debat is intussen wel gebleken, dat niemand veel op had met de regeringsplannen behalve de soci alisten. De regering moet dan ook wel op een paar punten terugwij ken, maar ik geloof toch, dat nu ook nog niemand onder de niet- socialistische partijen enthousiast is voor wat er tenslotte uit de bus komt. In Nederland zijn de politie ke verhoudingen zo gegroeid, dat men blijft strompelen van compro mis tot compromis. Een beleid van grootse conceptie is niet mogelijk. De brede basis kan vele verdiensten hebben gehad, maar ik vraag me nu toch ernstig af, of ze niet over leefd raakt. Het is nu immers zo ge worden, dat de Kamer steeds weer voor haar eigen moed moet terug schrikken, als ze voor het alterna tief van een kabinetscrisis wordt gesteld. Een kabinetscrisis opent weer het uitzicht op onderhandelin gen schier zonder eind, ivat bij de noodzaak van direct ingrijpende maatregelen funest zou kunnen worden. Terwijl het tenslotte toch weer uitloopt op het inhuren van de oude club met enkele wijzigin gen. Dit verlamt als het ware de stootkracht van het parlement. Het kan sputteren en het'kan hier en daar wat aan de regeringsplannen knabbelen. Doch als werkelijk te genspeler van de regering kan het niet meer fungeren. Dit grote pro bleem is eigenlijk maar door een enkeling aangeraakt. Het is voor de toekomst van ons parlementaire stelsel van de grootste betekenis- Me dunkt, dat men zich daarop in politieke kringen ook eens ernstig moet bezinnen. Ik heb zo het idee, dat men voor deze onbevredigende situatie min of meer de ogen sluit. Het loopt wel denkt men. Doch bij het publiek schiet de gedachte wortel, dat de parlementariërs wel kunnen blaf fen. maar niet bijten. En de luste loosheid in de belangstelling groeit. On' bestaat het gevaar, dat de in- "bterl van de buitenparlementaire instanties onmatig groeit, waarbij men aan een orgaan als de SER op de eerste plaats denkt. De regering durft van haar adviezen slechts in onderdelen af te wijken, omdat hier, ook al een alternatief geldt: het be houd van de sociale vrede. Daarvoor slikt men compromissen, niet zel den tegen heug en meug. Dat alles bezwaart me toch zeer in het politieke Nederland en ik weet niet of het aanzien van het parlementaire stelsel daartegen be stand zal zijn. Je ziet, ik ben in deze weken in een wat mismoedige stemming ge komen. Kun jij me er uit helpen? Tot wederschrijvens Het zal je niet verwonderen, dat ik je mismoedige stemming na le zing van je brief heel goed kan voorstellen. Op de redenon daarvoor wil ik graag ingaan. Want over de behan deling van de bestedingsnota wil ik het vandaag nog niet hebben. De regering en de Kamer zijn op het ogenblik, dat ik schrijf, immers nog niet klaar met die behandeling. Je bent mismoedig, omdat de Ka mer naar jouw mening zozeer ge bonden is door de politieke constel latie, dat ze tegen de regering wél blaffen kan, maar bijten, ho maar. Men ziet immers geen kans een ka binet naar huis te sturen, omdat men niet weet wat daarna kan ge beuren. Met dit feitelijk gegeven moet ik het natuurlijk eens zijn. Er lijkt haast geen alternatief aanwezig. Want hoe is de ontwikkeling ge weest? Sedert het optreden van het kabinet Beel (1946-'48). een kabi net gesteund door KVP en PvdA, heeft de KVP een kabinet op brede basis voorgestaan. En dergelijke ka binetten zijn sindsdien opgetreden. Er waren dan ook redelijke samen werkingsmogelijkheden met redelij ke programs naast uiteraard niet onbelangrijke moeilijkheden. Bij de jongste formatie zijn de moeilijkheden groter dan ooit ge worden. Prof. Lieftinck heeft na zijn formatie-poging zelfs verklaard, dat van samenwerking tussen KVP en PvdA geen sprake meer kon zijn wegens te grote meningsverschil len op het punt der bezitsvorming. Dat tenslotte toch een „noodkabi- net" op brede basis gevormd werd, was een gevolg van het feit, dat alleen de keuze noodkabinet op bre de basis of zakenkabinet over was gebleven. De CIIU heeft de andere alternatieven onmogelijk gemaakt. Zij weigerde medewerking aan een kabinet zonder KVP en ook aan een kabinet zonder PvdA. Zo zitten we dus, zoals velen zeg gen, in het slop. Het slop, dat al leen een ingang en geen uitgang heeft. We hebben deze situatie voor het ogenblik te aanvaarden. In 1960 komen er weer verkiezingen. De uitslag daarvan zal ongetwijfeld van groot belang zijn voor de samen werkingsmogelijkheden. Dit uitslag maar ook het beleid van het hui dige noodkabinet (zoals prof. Rom- me dit noemde) in de loop van de komende jaren. Een andere zaak, die je enigszins benauwt, is de invloed van een or gaan als de SER en je zou er bij kunnen noemen de invloed van de maatschappelijke organisaties als zodanig. En je stelt terecht: de so ciale vrede is hierbij in ernstige ma te betrokken. Mijn mening hierover is, dat men de SER en zijn adviezen moet aan vaarden respectievelijk overeen komstig zijn functie en hun waar de. De politieke beslissing ligt bij Kabinet en Kamer. En die beslis sing kan geheel overeenkomstig het advies zijn, maar zij kan er ook van afwijken. Het maatschappelijk leven adviseert, de politiek beslist en zij kan zich niet aan haar eigen verantwoordelijkheid onttrekken. Tenslotte zou ik je er op willen wijzen, dat het klagen over com promissen niet voorbij mag gaan aan het feit, dat elk regeringspro gram vele compromissen bevat, welke samenstelling het kabinet ook moge hebben. Want er is steeds sprake van een politieke samen werking van partijen met verschil lende beginselen en verschillende programs. Ik heb een ervaren poli ticus eens horen zeggen, dat elke politieke samenwerking in Neder land een „monsterverbond" is. Laat deze uitdrukking niet voor elke samenwerking verantwoord zijn. feit is dat bij elke samenwer king compromissen noodzakelijk zijn. Mijn brief moet niet te lang wor den; daarom eindig ik. Tot de vol gende keer. Met hartelijke groet t.t. De Amerikaanse democratische se nator Matthew Neely heeft verklaard, dat de minister van financiën, George Humphrey, achter de coulissen een belangrijke rol heeft kunnen spelen in het controleren van de olieleveran ties aan Europa. Hij beweerde, dat minister Humphrey en zijn familie tezamen de oliemaatschappij Mahan- na voor een belangrijk gedeelte, zo niet geheel, bezitten en bovendien 400.000 aandelen in de Standard Oil Company of New Jersey hebben. En hij eiste, dat de minister wordt ver hoord door de senaatscommissie, die de olieleveranties aan Europa onder zoekt. Stewart Coleman, vice-president van de Standard Oil Company of New Jersey en voorzitter van de noodcom- missie Midden-Oosten, heeft ver klaard. dat minister Humphrey niet heeft deelgenomen aan de besprekin gen over de opstelling van het pro gramma voor de noodleverantie van olie aan Europa. (Advertentie) Het beste ontbijt in de kortste tijdf In bovenstaande kaart geven wij een overzicht van de plaatsen waar in de afgelopen maand weer dode lijke verkeersongevallen plaats vonden.

de Stem | 1957 | | pagina 9