De stad gaat zich meer voor de emigratie interesseren Sun balm „Het stukje ellende ACHTSTE PLAATS BRACHTEN STRIJD IN LEGE UURTJES Favorieten fietsen nogal op hun dooie gemak Onze militairen boekten eerste voetbalzege Te vroege bloei Wim van Est TRIO's ROND ziek uit Zesdaagse DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 MAART 1957 Breda vertoont toenemende animo Katholieke zorg voor en na tn één nacht Uw handen gaaf en zacht Politierechter Middelburg 5? Kans op schade door de vorst Oud-stayerskampioen Koos Storm begraven Rode Kruis kreeg interland-kaarten RUIM HONDERD AMATEURS NAAR „KATTEKOERS" v. Heel (M'burg) in zuidelijk hockeyteam Zacht en sportief, Fijne baan werk is moeilijk Coppi wordt in Genua geopereerd Gewestelijke biljart- kampioenschappen Zeeland en Brabant SPORTmtKORT AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN De laatste vier, vijf maanden doet zich in ons land en vooral ook in onze gewesten, een toenemende emigratiegezindheid voor. Het zal moeilijk zijn, om precies uit te maken, wat daarvoor de redenen zijn. Vast staat wel, dat de economische situatie van ons land denken we maar even aan de reeds maanden circulerende gesprekken over bestedingsbeperking een van de voornaamste stimulerende faktoren is. Tot eind 1956 was de emigratie vooral gericht op Amerika, dat ingevolge de in 1954 afgekondigde vlueh- telingen-emigratiewet 17.000 Nederlanders toeliet. Op 31 decem ber 1956 liep die wet echter ten einde en nu is er dus voor de V.S. v/eer een wachttijd. Het gevolg is, dat thans 70 pet van de aanvra gen op Canada is gericht. Merkwaardig is ook, dat de laat ste tijd de indeling op maatschap pelijke grond gewijzigd is. Van 1949 tot 1952 kwam 30 pet. van de emi granten uit de agrarische sector. Mo menteel is dat nog slechts 10 pet. Hieruit zou men de conclusie kun nen trekken, dat ook de stad zich voor emigratie gaat interesseren. In de praktijk blijkt dat ook juist te zijn. Vooral Breda heelt de laatste tijd een toenemend aantal emigran ten opgeleverd, zo blijkt uit de gege vens van de Kath. Ëmigratiestich- ting in de bisdommen Breda en Den Bosch. Deze Kath. Emigratiestichting is een van de bijzondere aanmeldings organen, die bij de overtocht naar een ver land bemiddeling verlenen. Aanvankelijk was het zo, dat de emi gratie in ons land beschouwd werd als een onderdeel van de in Neder land gevoerde arbeids-markt-politiek. Dit was vooral het geval tot 1952. Daarna heelt men echter leren in zien, dat emigratie een maatschappe lijk verschijnsel is en een van de gevolgen van dat gewijzigde inzicht was, dat er naast de openbare aan meldingsorganen, de arbeidsbureaus, bijzondere aanmeldingskantoren kwa men, die meer aandacht zijn gaan besteden aan de diepere waarden, die met emigratie gemoeid zijn. Voor deze bijzondere organen is emigratie niet vooral en zeker niet op de eerste plaats een kwestie van arbeidsbe middeling. Voorop staat het geluk van de emigrant, dat in het nieuwe vaderland zoveel mogelijk verzekerd moet zijn. Daarom moet men het werk van de Kath. Emigratiestich- Ad verten tie) ting vooral niet zien als: propagan da maken voor de emigratie. Veeleer is het een nauwkeurig bezien van de mogelijkheden voor de emigrant om in zijn toekomstige vaderland te sla gen. Zou blijken dat die kansen er niet zijn, om welke reden dan ook, dan zal de stichting ongetwijfeld een gefundeerd afwijzend advies geven. Voorlichting Men zou het werk van de Kath. Emigratiestichting in drie grote ta ken kunnen verdelen. En dan is daar op de eerste plaats de voorlichting. Dat gebeurt in ons gewest door de standsorganisaties, met en door de stichting. Er worden voorlichtings bijeenkomsten belegd, waarop be langstellenden een algemeen inzicht in het vraagstuk emigratie kunnen krijgen. Dat is slechts het eerste be gin. Van veel groter belang is de individuele voorlichting, die uiteraard afgestemd kan en zal zijn op de persoonlijke wensen en de eigen be langen van de adspirant-emigrant. Daarbij zal ook blijken, hoe belang rijk katholieke voorlichting is. Im mers, de sfeer waarin jongelui, jong gehuwden dan wel een gezin terecht komen, is een belangrijke factor voor het welslagen van de grote onderne ming. Zonder goede, katholieke voor lichting is h<~t onmogelijk zich daar een beeld van te vormen en dat is toch een van de meest noodzakelijke elementen van een goede voorberei ding. De voorbereiding in haar geheel is overigens een niet minder grote zorg van de Kath. Emigratiestich ting Onderdeel daarvan zijn de emi gratie-cursussen, waarin de belang stellenden de nodige kennis opdoen over de taal en over het land en het volk, waarheen ze wensen te gaan. Gedurende de vier maanden van de cursus krijgen ze bovendien medische voorlichting en een heldere kijk op het kerkelijk leven in het betreffende land. Ook nazorg Is de voorbereiding goed verlopen, dan wacht de emigrant de boot of het vliegtuig. Daarmee echter is de zorg van de Kath. Emigratiestichting niet opgehouden, al wordt haar ver- De zwaarste straf welke de poli tierechter te Middelburg uitdeelde viel op de nek van de 25-jarige Z. v. D. uit Kortgene, die in januari jl. te Middelburg in de Lange Vie- lc tegen een bus was opgebotst met een auto, waarmee hij eerst op de Vlissingseweg een staaltje Wild West ten heste had gegeven, dat diverse mensen de haren te berge had doen rijzen. Het ergste was nog, dat via de bloedproef gebleken was dat het al coholgehalte 2.2. pro mille had bedra gen. De politierechter merkte op dat bij 1.5 de wenkbrauwen al gefronst wer den, maar wanneer het boven de 2 komt dan schieten de ogen vuur en denkt men: „Daar heb je weer zo'n stukje ellende". 'Uit het verhoor kwam vast te staan, dat de jonge man met een gehuurde auto naar vlissingen was gereden om de blom metjes buiten te zetten. Deze bezig heid had meer tijd gevergd dan ver standig was en om de laatste boot in Wolfaartsdijk te halen had v. D. ™een tempo in gezet dat tussen de 100 en 110 km. lag. Een politieman uit Middelburg legde nog een bezwarende afklaring af, waarop de officier de verdachte ook nog de volle laag gaf voor zijn schandalig rijden, dat mensenlevens had kunnen kosten. Hij eiste drie weken gevangenisstraf en intrekking rijbewijs voor één jaar. Mr. P. Adriaanse voerde verzach tende omstandigheden aan; wees op het go-de nest waar hij uitkomt en op zijn blanco strafregister Hij vroeg clementie maar de politie rechter kon daar niet toekomen en veroordeelde v. D„ die zeer timide was, conform de eis. De opperman icas geen Uebermensch Verdachte erkendë de feiten. Hij had eerst nog een beroep op de man gedaan om zijn geluk niet te versto ren, doch daarop was door deze zo uitdagend gereageerd, dat de vuist- de tong ter hulp snelde; tenslotte is een opperman nog geen Ueber mensch! De politie-rechter schudde het wij ze hoofd en kon dat niet goedkeu ren. ,,Ik leefde zo gelukkig, edelachtba re", galmde het gedragen over onze hoofden. ,,Laat dat geluk dan van je ge zicht stralen en houdt de handen voortaan thuis". Dit beloofde ae man, die, nadat er 40.boete van hem was geëist, dit bedrag vermin derd zag tot 30.Met weids ge baar trok hij de portefeuille tevooi- schijn en wilde direct betalen. Min zaam wuifde de rechter de tientjes echter terug. Viermaal warmte van één balk De 73-jarige M. de R., zonder be roep en in pension te Middelburg, had zijn hospita 'n weldaad willen bewijzen. Geheel in zijn eentje had hij een zware balk weggestopt bii de Oostkerk, wat een warm werkje was en dit brandoffer aan de voeten van zijn huisbazin neergelegd. Daarna had hij net t.vee meter large geval geheel klem gezaagd, wat henuv e- derom op hoger temperatuur bracht Voor de -lerae maal geraakte hij in gloed toen de blokken en spaanders in de kachel knetterden en nu voelde hij zich weer warm worden toen hij voor de eerste maal in zijn le ven wegens diefstal terecht stond. De politierechter had zo geen goe de woorden, dan toch begrip voor zijn cliënt en informeerde naar diens fi nanciële omstandigheden. Die waren niet al t? best en in geen geval kon de R, Een iets vrolijker geval was dat 12® £jtz|ch veroorlo,y,en |eld °ver effen de 55-iaHffp A Hp K uit vu» üe balk te werpen. Blijf dan voort- tegen de 55-jarige A. de K. uit Vlis singen, die in een dure jas en ha gelnieuwe glaceetjes voor het hekje trad en op een imponerende manier zijn welkom door de zaal liet rollen. Met enige verbazing werd er kennis van genomen dat hij geen aannemer maar opperman was en zijn straf blad bedenkelijk gevuld. De K. had, zo luidde de dagvaar ding, iemand, wien hij ervan ver dacht avances te maken t.a.v. zijn echtgenote een opmepper verkocht, welke hem naar de politie deed snel len. (Advertentie) aan verre van alle balken, vermaan de de rechter, wat de R. ijverig be loofde. De officier eiste 20.boete en het werden er 15.welke hij in acht termijnen van 'n week mag be talen. Dankbaar deinsde de R. af. Een goede jongen met een kwade dronk m?tr„20"i?rig? CG' uit Middelburg, matroos ter koopvaardij, was 3 fe bruari jl. lelijk uit de koers geraakt eemistgeht<rt<v^att hij Zbn boot had fw hó J t,r.00st gezocht bij de fles, besteeg na die gevonden te heb ben „wankelmoedig" een bromfiets- reed op de Vlissingse boulevard een voetganger van de sokken; werd door de politie iets later in „de Vic" ge vonden,"vaar hij languit op de dans vloer lag en beloonde haar moeite om hem op de been te helpen met schop, pen en slagen waardoor o.m. het polshorloge van de politieman sneu velde. Nu was G. zo mak als een lam zonder oor en dit stemde de rech ter zo gunstig dat hij zelf over zijn blanco strafregister begon na 3,5 jaar varen. De officier wilde ook al genade voor recht laten gelden en vergenoeg de zich met 'n eis van zes weken voorwaardelijk en 60.boete. De rechter deed er nog twee we ken af, maar handhaafde de boete. Opgelucht wendde de matroos het roer. dere activiteit dan aangeduid als „na zorg". In de moeilijke starttijd, die Iedere emigrant in het nieuwe land te wachten staat, is er nog altijd de stichting, die hulp en steun ver leent, op ieder gebied. Zonder ande ren tekort te doen hebben de namen van de paters Maas en Beerepoot in Australië, pater van Wezel en pastoor Verhagen in Canada, de pa ters Assumptionisten in Nieuw Zee land en mgr. van Velzen in Zuid- Afrika, bij vele katholieke emigran ten een gouden klank. Dag en nacht staan deze priesters klaar voor het geestelijk èn voor het tijdelijk wel zijn van de emigranten. Zij verrich ten zielzorg, maar zij zorgen ook voor werk en hulsvesting; zij stich ten katholieke kredietverenigin gen om de zelfstandige vestiging mo gelijk te maken enz. In harmonisch samenspel tussen 't emigratie-apparaat in Nederland en de vertegenwoordigers in het buiten land komt het katholieke emigrantie- werk tot ontplooiing voor het geluk van degenen die elders in de wereld hun vleugels willen uitslaan. Voor katholieke emigranten bete kent de voorlichting, de aanmelding en dossiervorming, de voorbereiding en de nazorg van de katholieke emi gratiebureaus het varen op een goed kompas. Breda mag er trots op zijn dat het een eigen katholiek emigratie-bureau heeft dat zetelt in de Dr. van Mierlo- straat en geopend is iedere woens dagavond van zeven tot half negen. Het centraal adres voor Brabant en Zeeland is Stationsstraat 15 te Til burg. Door ket zachte weer van de laatste dagen en de vele zonneschijn verto nen de knoppen van de fruitbomen op het ogenblik een zeer grote ontwik keling. Vooral geldt dit voor de vroege pruimerassen. De ontwikke ling van de knoppen hiervan is zeker een maand vroeger dan het vorig jaar. Toen was het echter zeer laat als gevolg van de strenge winter. Toen enkele dagen geleden de zon flink scheen waren er zelfs al en kele bloemen te vinden aan de vroege pruimebomen. Als het zo door blijft gaan zal het niet lang meer duren of deze bomen zullen wit staan van de bloesem. De fruitkwe kers hopen ondertussen, dat deze snelle ontwikkeling maar wat zal worden afgeremd door de weersom standigheden. Men is er nu niet di rect op gesteld, dat de bomen zo vroeg hun bloesems tonen. De kans is dan namelijk vooral bij de pruimen zeer groot, dat er nog schade wordt aangericht door de vorst. Hoe later de bloei valt hoe minder kans hier op in de regel bestaat. Behalve de vroege pruimen verto nen ook de knoppen van de pere bomen reeds een grote ontwikkeling en zijn flink %aan het schuiven. Ook dit is uiteraard belangrijk vroeger dan het vorig jaar. •s-«"r? J&rZZ •S. - Koos Storm, de op zaterdag jl. over leden oud-stayerskampioen van Ne derland, is woensdagmiddag op de begraafplaats ..Westduin" te Loosdui nen dicht bij zijn geboortegrond door vele oude wielervrienden naar zijn laatste rustplaats gedragen. In de aula hadden zich o.m. verzameld de oud-kampioen Jan Snoek, Frans Led- dy, John Stol, Piet Moeskops, Cor Blekemolen, Jan Tulleken, Henk Ooms. John Schlebaum, Kobus Vrou- wes, Jan Loirier en Willem Ooms. Namens de KNWU waren o.m. de he ren Van Eek en De Voogd, leden van de sportcommissie, aanwezig. De heer J. D. Viruly de vroegere voorzitter van de NWB en later be stuurder van de KNWU nam af scheid van de oud-kampioen. Hij schetste hem als een nerveus, strijd vaardig, wispelturig renner, die men in moeilijkheden leerde kennen als een goed mens. Voor de interland voetbalwedstrijd Nederland-Duitsland, woensdag 3 april in het Olympisch stadion te Amster dam, heeft de KNVB wederom een aantal toegangsbewijzen ter beschik king gesteld van het Ned. Rode Kruis. De kaarten zullen onder het publiek worden verloot. De minister van jus titie heeft hiervoor reeds toestemming verleend. Lewedorpse Boys wonnen protest Het door de Lewedorpse Boys inge diende protest tegen de uitslag van de op 30 december 1956 gespeelde wed strijd tegen Schoondijke (33) is toe gewezen. Hierdoor wordt de uitslag gewijzigd in 43 in het voordeel van de Boys (die thans de leiding over namen), waardoor hun kans op het kampioenschap nog is vergroot. Voor de z.g. „Kattekoers", een wegwedstrijd over 160 km van Gent naar leper, die zondag 10 maart zal worden gehouden, be staat ook bij de Nederlandse renners grote belangstelling. Tenminste 137 Nederlandse ama teurs zullen de strijd aanbinden met Belgische en Franse ren ners. Verleden jaar is deze. vooral in België zo populaire wedstrijd, geëin digd in een Nederlandse zege. Piet de Jongh uit Made werd toen winnaar. Bovendien legde een Nederlander be slag op de derde plaats; dat was Jan Groot uit Beverwijk. Op de deelnemerslijst komen nu o.m. de namen voor van; Jan de Groot, Ap Geldermans (Beverwijk), Joop Capteyn (A'dam), Hein Kooger (Haarlem), Th, Sijthof (IJsselmonde), J. van der Putten (Den Haag), G. Bestebreurtje (Barendrecht), Mees Gerritse (A'dam), Harrie Moolenijzer (A'dam), Jan van Vliet (R'dam) en Jan van Wetten (Noordwijkerhout). Het parcours voert van Gent. via Kortrijk, Wevelgem naar leper (75 km), vervolgens langs Nieuwkerke weer naar leper (totale afstand 160 km). Voor de districtswedstrijd hockey tussen de herenploegen van Zuid en Noord, op 10 maart a.s. te Tilburg, is de Zuidelijke ploeg als volgt samen gesteld: Doel: Brouwers (Tilburg). Achter: Terlingen (MOP) en Bra- kel (Tilburg) Midden: Verbunt (Tilburg), Pi- cauly (EMHC) en Gillen (MOP). Voor: van Heel (Middelburg), van Grimbergen (EMHC). de Beer (Til burg), Rijntjes (Venilo), Weyers (MOP). Reserves: Lemmers (EMHC), Drost (Venlo), van Lith de Jeude (EMHC), Niet beschikbaar waren de spelers van THCC en Breda, aangezien beide ploegen tegen elkaar uitkomen voor een competitie-wedstrijd. (Advertentie) vol fascinerende bekoring, ideaal gezelschap altijd en overal. CONSTANTE KWALITEIT De sigaret voor het goede leven (Van onze speciale verslaggever). ANTWERPEN, woensdagavond. De renners vrezen de formule. -De- -koppels- berekenen hun kansen op hun plaats bij; de eerste: acht, die irn-het laatste uur (donderdagavond) deze zesdaagse zullen beslissen. Vandaag al, op de voorlaatste dag, draaide de truienrij dikwijls en langdurig 70 langzaam mogelijk rond. Slechts rond-de sprints en de befaamd wordende Derny-ritten, die deze wielerweek reliëf geven, ging het wat vlugger. De favorieten grijnzen om dit verloop. Het is precies, wat ze hebben moe ten. Mannen als van Steenbergen, Terruzzi en Schulte met hun maten, die zich al wel verzekerd voelen van een plaats tijdens het finale-uur, hoeven niet over het behoud van het klassement te waken. Dat doen anderen wel, ploegen, die op ja of nee staan, ploegen rond de achtste plaats, die dus nog gemakkelijk verdrongen of geklasseerd kunnen worden. Ze hebben de vier overige trio's te vrezen. Het samengeraapte team Jans- sens-Debacker-Proost met name,'ziet er voor hen veel gevaarlijker uit, dan de ongenaakbare ,,Riek" met zijn pa ranimfen. De jongens maken niets van het fijne baanwerk, maar ze be ginnen op de meest ongelegen ogen blikken te fietsen of hun leven er van afhangt. Ook de formatie Derksen- Plantaz-Von Büren werd met scherpe blikken bekeken. Je kunt nooit we ten Het waren dan ook voornamelijk de trio's rond de achtste plaats, die strijd brachten in de lege uurtjes. Overigens zorgen de betere teams toch goed Fausto Coppi, die vrijdag j..l door een val op het parcours van Sassari zijn linker dijbeen brak, werd woens dag overgebracht naar een ziekenhuis te Genua, waar hij een operatie zal ondergaan. In zijn woning te Novi Ligura werden weer enkele Roentgen- foto's van de breuk genomen. Coppi zal ongeveer een week in het zieken huis blijven. Men verwacht, dat de ..campionissimo" door deze operatie sneller zal genezen dan aanvankelijk werd verondersteld. Wat in januari op het harde Ander, lecht-terrein te Brussel tegen België niet is gelukt en waartoe de Neder landse militaire voetballers ook in Luxemburg niet in staat bleken, dat is dan op ,.Houtrust" in Den Haag eindelijk gebeurd: het Nederlandse militaire elftal heeft zyn eerste zege behaald in het internationale militaire voetbaltoernooi 1958. Voor ongeveer 3000 toeschouwers en in aanwezigheid van de ambassa deur van Luxemburg, de heer Kre- mer, versloegen de Nederlanders het Luxemburgse militaire team met 4-1. Bij de rust hadden zij met 2-0 de leiding. Na een goed begin, waarin beide teams tot verrassende combinaties kwamen, zakte het spelpeil aanmer kelijk en wat de aanwezigen het laat ste halfuur te zien kregen, was aller minst aantrekkelijk. Daargelaten dan nog, dat vooral van Luxemburgse zijde herhaaldelijk te fors en zelfs wel eens ruw werd gespeeld. Na ruim een kwartier ontstond het eerste Nederlandse doelpunt (1-0), Rutten benutte een schietkans en via de handen van keeper Koch vloo-g de bal in het doel. Vijf minuten voor de rust kwam de tweede goal van de voet van Oonk (2-0). Bosselaar bracht een kwartier na rust de stand op 3-0 uit een vrije trap. Vanuit de aftrap maakten de gasten hun tegengoal. In een scrimmage voor het Nederlandse doel kwam de bal plotseling bij Kies, de linksbuiten, te recht, die beheerst scoorde (3-1). Het werd 4-1 middels Janssen een kwartier vóór slot. voor zich zelf: bij stukjes en beetjes haalden ze hun rondjes achterstand in en het gevolg was, dat tegen ze ven uur niet minder dan zes ploegen aan de leiding stonden. Daarbij was de Nederlandse combi natie van Arie van Vliet, die intussen danig was afgezwakt door het verlies van Wim van Est. Wim kreeg niet meer de kans nogmaals naar een re vanche te proberen achter de Derny's, want in de vroege avond moest hij van zyn fiets af wegens een kwaad aardig soort zadelpijn. Van Est gaf iedereen een hand en ging Wagtmans en Van Vliet moesten het tot slot doen met Holzmann. De Duit ser verloor Gieseler, wegens angina (39 graden koorts) en de derde man (Dönicke) was daarvan zó onderste boven, dat hij het ook maar aftrapte. Voor (le grijze kenners Waarop de grijze kenners zich had den verkneukeld, gebeurde na de spurten van zeven uur: zes ploegen voorop was te mooi, er moest een af scheiding komen. Twee of meer kop pels zouden tóch weer naar voor- Vrijdagavond (morgen) beginnen in café v.d. Velde te Vlissingen de ge westelijke biljartkampioenschappen van Zeeland en Brabant 2e klasse libre. Er wordt gespeeld over 150 caram boles en de wedstrijden worden za terdag en zondag voortgezet. De vol gende spelers hebben zich geplaatst: A. Lips. Zevenbergen; J. Verheijden, Waalwijk; P. van Ginneken, Bergen op Zoom; J. v. d. Heuvel, Oss; J. Westdorp, 's-Heerenhoek; R. van Melis Helmond; F. Bijnen, Valkenswaard en P. Boe, Breda. (Nationale damtitel). Huisman en Beeke remise De partij tussen Huisman cn Beeke uit de tiende ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, die onlangs wegens ziekte van Beeke moest worden uit gesteld, .is nu te Leiden gespeeld. Het resultaat was remise. Huisman heeft 16 punten uit 14 partijen; hij deelt de vierde plaats met Bom en Boer. Beeke die een totaal bereikte van 15 punten, deelt de zevende plaats met Bergsma en Van der Sluis. sprong zoeken. Het was eerst de ploeg van Steenbergen, die daarin slaagde. In een felle jacht tegen tien uur kwamen ook Lauwers en Schulte met hun makkers bij. Voordien hadden de duizenden echter nog een extraatje gekregen in de vorm van een eerste half uur achter de Derny's, waarin het ouderwets klapte en waarin Schul te weer eens een van zijn formidabele buien kreeg. Pas in de voorlaatste bocht moest hij Lauwers laten gaan. Het actieve Belgje had tevoren ge reageerd op het vuurtje, dat Wagt mans had aangestoken. Stand te middernacht 1 Arnold-Terruzi-Lauwers, 845 p.; 2 Schulte - Gillen - Armin von Büren 631 p.; 3. v.,Steenbergen-Severeyns- Vannitsen, 607 p. De overige koppels hadden drie of meer ronden achterstand. Onze landgenoten van Vliet en Wagt mans, die met de Duitser Holzmann een ploeg vormen, hadden 357 punten en 6 ronden achterstand. Het team Derksen-I'lantaz-Oscar v. Büren lagen op 20 ronden met 286 pt. ALS GRENSRECHTERS voor de wed strijd Oostenrijk-Duitsland, zondag 10 maart a.s. te Wenen zijn de he ren Jelders (Den Haag) en Schings (Kerkrade) aangewezen. Scheids rechter is, zoals reeds gemeld, de heer Bronkhorst (Velp). DE EERSTE PARTIJ van de twee kamp om het wereldkampioen schap, die dinsdagavond na 40 zet ten in een voor Smyslov (zwart) zeer gunstige stelling was afgebro ken, is door Botwinnik zonder ver der spelen gewonnen gegeven. ACHT SPELERS van „Honved" zijn woensdag in Boedapest voor een speciale commissie van de Hon gaarse Voetbalbond verschenen, die een onderzoek instelt naar de Zuid- amerikaanse toernee van het team. Volgens berichten zal het onder zoek tenminste twee weken duren. VOOR DE EERSTE DIVISIE van de Engelse League is woensdag ge speeld de wedstrijd Everton-Man- chester United. Manchester won, hoewel het met zeven invallers aan trad, met 1-2. Het heeft nu een voor sprong van zes punten op Preston North End. DE OVERGESPEELDE wedstrijd tussen Aston Villa en Burnley voor de zesde ronde van de Engelse be kercompetitie is door Aston Villa met 2-0 gewonnen. In de halve eindstrijd, op 23 maart a.s. zal As ton Villa tegen West Bromwich Al bion uitkomen. VAN 8 TOT EN MET 16 MAART zal te Veenendaal het jaarlijks Ritmees ter-schaaktoernooi worden gehou den. In de hoofdgroep zijn de vol gende spelers ingedeeld: Van den Berg, Bouwmeester, Cortlever, Or- baan, Roessel en Van Seheltinga. DE TE München voor 45.0100 toe schouwers gespeelde voetbalwed strijd tussen de b-teams van Duits land en Oostenrijk is door de Duit sers met 40 gewonnen. NIEUWE SCHOOL TE BORSSELE Te Borssele had de aanbesteding plaats van de bouw van een nieuwe openbare lagere school. Ingeschreven werd als volgt: M. Verheyke, Elle- woutsdijk f 79.900. D. van der Poel, Oudelande 77.900. P. Engelse, Hein- kenszand 84.900. fa. J. Priem, Ovezande 72.589. A. Wirtz, Oudelande 79.850. C. Priem, Lewedorp 70.980. A. Blatiken- burgh, Nieuwdorp 81.250. fa. Verburg, Wolfaartsdijk 81.000. Behoudens goed keuring van G.S. is het werk gegund aan de laagste inschrijver, de heer C. Priem. DEN BOSCH, 6 maart. Op de markt van heden waren aangevoerd 6290 stuks vee, zijnde 2513 runderen, 432 graskalveren, 532 vette kalveren, 1021 nuchtere kalveren, 155 schapen, 14 geiten, 78 fokzeugen, 379 slacht- varkens, 34 lopers, 1132 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 760-1125, guiste koeien 625- 876, kalfvaarzen 675-975, klamvaarzan 650-800, guiste vaarzen 565-775, pin ken 450-575, graskalveren 290-450, nuchtere kalveren voor fok- of mes- terij 90-185, weideschapen 70-92.50, lammeren, drachtige zeugen 255-325, lopers 66-85, biggen 35-59, alles p. stuk Slachtrunderen: aanvoer 734 stuks. Extra kwaliteit 3.20-3.35, le kw. 3.05- 3.15, 2e kw. 2.70-2.95, 3e kw. 2.60-2.70, vette stieren 2.75-3.05, worstkoeien 2.45-2.60, alles per kg geslacht- gez wicht, vette kalveren le kw. 3.05-3.35, vette kalveren 2e kw. 2.50-2.85, vette kalveren 3e kw. 2.20-2.40, nuchtere slachtkalveren 1.00-1.35, slachtvarkens I.70-1.80, slachtzeugen le kw. 1.52-1.58, slachtzeugen 2e kw. 1.44-1.50, alles p. kg levend gewicht. Vette schapen van. 100-125, vette lammeren van 85-115, nuchtere slachtkalveren 30-55, alles per stuk. Overzicht: Melk- en kalfkoeien aan voer normaal, handel rustig, prijzen gehandhaafd. Guiste koeien aanvoer ruim, handel kalm, prijshoudend. Jongvee aanvoer ruimer, handel stroef, prijzen gedrukt. Vette kalveren aan voer normaal, handel trager, prijzen, prima en nauwelijks prijshoudend en mindere soorten lager. Nuchtere slachtkalveren aanvoer groter, handel traag, prijzen lager. Schapen en lam meren aanvoer minder, handel rustig, prijshoudend. Fokzeugen aanvoer rui mer. handel kalm, prijzen moeilijk te handhaven. Lopers en biggen aanvoer normaal, handel stroef, prijzen onver anderd. Slachtvee aanvoer normaal, handel redelijk, prijzen, weinig ver andering. Slachtzeugen aanvoer min der, handel kalm, prijzen als vorige week. GOES, 6 maart Spruiten A2 53- 58. B2 36-40, witlof A2 35-41, B2 29-31, rode kool 8-10, boerenkool 4-9, uien 13, prei 26-41, spinazie 87-91, snijsla 81, andijvie 84-91, veldsla 51-90, bos- selderij 10-12. knolselderij per stuk 3- 8, per kg 6-9, aardappelen 7. KAPELLE. 6 maart Goudrenet H85 48, H75-85 36-43, H70-75 30, H65- 75 22-27, H65-70 22, H60-65 18-23, 2 18, K 21-29, F 13-18, Jonathan H75-80 45-56, H70-75 45-54, H65-7 0 33-49, H60- 65 25-33, H55-60 18-20 2 9-15, K 17-37, F 8-14. Golden Delicious H75-80 80, H70-75 72-83. H65-70 54-71, H60-65 88- 48, H55-60 29-30, 2 25-27, K 38-54, F 14-28, Lombarts Calville H70-80 44-47, H60-70 38, 2 15, K 21, F 13. Winston H60-65 54. Brederode H grof 36, Hl 35, 2 29, K 32, F 25. St. Rémy H grof 32. Hl 33-34, 2 31-32, K 30-34, F 26. Klelpeer Hl 34. K 17, F 22. Zoete Ermgaard Hl 65, H2 46. Conference K 50. 2 32, F 21. Groenten: aardappelen 8-9,5, spruit- kool 21-46. rode kool 10, witte kool II, boerenkool 5.5-12, witlof 32, prei 19-32, uien 3,5-7, knolselderij 7,5-9, sjalotten 16-18, bosselderij 9,5-11. TERNEUZEN, 5 maart Sla 20- 20.20. aardappelen: Bevelanders 11.10, Bintjes 10.50-10.90, boerenkool 9-19, sjalotten 29, rode kool Al 7-7.60. A2 7-7.40, witte kool 6. waspeen 10-14, prei A2 10-22, B2 10-12, knolselderij 20-25, spruiten A2 35-46, B2 21-38. B afw. 20-21, uien 1 15-20, 2 6-15, witlof A2 27-41, BI 35-39, B2 13-30. afw. 7- 25, Golden delicious F 15-18, Goud renet K 36, F 9. Jonathan H 8-9. F 9-12, Lom.bart Calville K 27-35, ove rige soorten appelen, sterappel F 10, St. Rémy K 30-32, F 27. Konstanz 276 (-3), Breisach 215 (-7), Straatsburg 315 (-10), Maxau 520 (-14) Mannheim 425 (-31), Mainz 416 (-33), Bingen 321 (-31). Kaub 375 (-47), Trier 275 (-17). Koblenz 396 (-45), Keulen 438 (-59), Ruhrort 701 (-67), Lobith 1370 (-57), Nijmegen 1135 (-46) Arnhem 1124 (-44), Eefde IJsel 676 (-16), Deventer 551 (-14), Monsiii 5515 (-15), Visé 5167 (-13), Borgharen 425 (-12), Belfeld 1383 (-13), Grave be neden de sluis 637 (+1). Stuw open te Belfeld.

de Stem | 1957 | | pagina 7