Merkbare ontspanning in Ambonezen-woonoord ViCREM SNELPQN voegtdegekstedingensamen velpon De Vandaag bewegingsvrijheid gedurende drie uur Ondersteuning uitgekeerd TECHNISCHE SCHOLEN ZIJN GEEN TOEVLUCHTSOORDEN Dalend ledental NFO Goes Herstel van de Vittangi NOG GEEN NIEUWE SCHOOL AAN DE NIEUWE HAVEN? Raad Aardenburg handelde gevarieerde agenda af Rust weergekeerd te Westkapelle GE] Ml STB DE HOUTVESTER 1 manchester Ruime mogelijkheden voor de leerlingen Dirk van Gelder vandaag 50 jaar R.-k. Kinderbescherming in gemeenschappelijk bureau te Middelburg Anti-Roos s? yHaarcrême De Visserij-dagen te Vlissingen KRO is present Wijziging veilingdag Kapelle Kost circa drie miljoen gulden Hoogwaterstanden Middelburg en de bestedingsbeperking Walcheren MIDDELBURG Teiiloonstellng over Rome VLISSINGEN 7Mid-Beveland GOES Brandweerlieden namen afscheid Stierenkeuring in oost Z.-Ylaandercn TERNEUZEN Vis-uitzet voor ONI OOSTBURG „Een schoonmoeder uit duizend" AGENDA Vandaag DAGBLAD DE STEM MAART 1957 (Advertentie) In de toestand in het P. N. M. S. Ambonezenwoonoord te Westkapelle is thans een merkbare ontspanning ingetreden. De bevolking heeft haar halsstarrige houding laten varen en formu lieren ter ondersteuning getekend, waardoor zij zich onderwerpt aan de geldende regeling voor de Ambonezen. Woensdag werd een belangrijk on- dersteunimgsbedraig uitgekeerd. Dit varieert van twintig gulden per week voor een alleenstaande tot vijftig a zeventig gulden voor een gezin. Bo vendien heeft men, om deze groep terwille te zijn, hen een „achterstal lige vergoeding" over twee weken uitgekeerd. Hedenmiddag krijgt de gehele be volking bij wijze van proef gedurende drie uren volledige bewegingsvrijheid. Blijkt dat zij zich aan de geldende 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT t fórk va*, 'tlvsfe/ Nog maar al teveel ouders zijn de mening toegedaan, dat, wanneer een jongen niet geschikt is voor het onderwijs aan lyceum (HBS) of ulo-school, de technische school (de vroegere ambachtsschool) dan nog altijd de enige en laatste toevlucht is. Ook voor de opleiding aan een technische school is een bepaalde aanleg nodig. Ook in dit geval is het verkeerd een jongen een rich ting in te dwingen die hij niet wenst. Doet men dit toch, dan is het re sultaat een volkomen mislukking, of de jongen gaat tot aan zijn pensioen gerechtigde leeftijd een werk ver richten dat hem niet ligt waarin hij dus geen plezier heeft, en waarin hij het nooit tot goede prestaties zal brengen. Dit alles belemmert het levensge luk van de mens. Het is op de al lereerste plaats de taak van de ouders de jongen een ambacht te la ten leren waar hij plezier in heeft. Mogelijkheden De directeur van de technische school te Terneuzen verstrekte ons gegevens omtrent de mogelijkheden op zfln school. Deze blijken heel wat ruimer dan de meesten veronderstel len en aangezien de mogelijkheden voor technisch onderwijs in Z. Vlaanderen nog niet zo groot zijn, verdient het aanbeveling hieraan eni ge aandacht te schenken. Op de dag school worden bankwerken. elektro techniek, timmeren en schilderen in een twee-jarige cursus onderwezen. Daarnaast bestaat er de mogelijkheid tot het volgen van een driejarige cursus in automontage en metselen. Het spreekt van zelf dat bij al deze cursussen les wordt gegeven in al gemeen vormend onderwijs, zoals Ne derlandse taal. rekenen, enz. Het metselvak wordt gegeven na dat de cursisten twee jaar het tim mervak hebben geleerd. De automon teurs worden pas toegelaten, wan neer zij het vak hanwerken of elek trotechniek met succes hebben ge volgd. Alleen de technische school te Ter- neuzen onderwijst in Zeeuwsch- Vlaanderen de vakken schilderen, metselen en automontage. Wanneer een leerling deze twee of drie jaar heeft afgewerkt, is hij precies op het punt gekomen om verder te gaan. Hij gaat nu de prak tijk in en weldra zal hij tot de con clusie komen dat er, wil hij hoger op. nog heel veel in zijn vak te leren valt. De normale avondschool, die uit drie groepen bestaat, is een voort zetting van de bovengenoemde vak ken. Ze geeft echter ook aan jon gens, die rechtstreeks van de lagere school naar fabriek of werkplaats zijn gestapt, gelegenheid de nodige kennis op te doen, willen zij niet altijd „hulp" blijven. Deze jongens komen in de A-cursus. De B-cursus is bestemd voor de genen, die de dagschool met het ver langde getuigschrift hebben verlaten. De C-cursussen zijn de vervolg cursussen die opleiden voor het lan delijk examen (zoals b.v. gezel bij het schildersvak). Uitbreiding De industrieën eisen in deze tijd echter meer. Veel meer dan vroeger wordt er in vele bedrijven laswerk verricht, zoveel dat een bedrijf van enige omvang mensen ter beschikking wenst, die het nodige laswerk kun nen verrichten. Vooral in bedrijven waar veel en veelsoortige leidingen zijn, (stoom hoge druk) wordt aan het laswerk hoge eisen gesteld, daar anders ongelukken niet zijn uitgeslo ten. Voor arbeiders boven 21 jaar is deze mogelijkheid opengesteld. Een arbeider die de lastechniek theore tisch en praktisch onder de knie heeft, is nu meer dan ooit een zeer gewaardeerd vakman. De scheepsbouwcursus wordt -vol gens het leerling-stelsel onderwezen Aan dit leerlingstelsel wordt zeer veel aandacht besteed. Van rijkswege wordt regelmatig nagegaan of de werkgever zich aan zijn belofte houdt, die hierin bestaat, dat de leerlingen werk krijgen opgedragen dat aan hun theoretische avondop- leiding is aangepast. De werkgevers, die deze mensen in hun bedrijf heb ben, houden zich zeer loyaal aan deze beloften, al was het alleen maar omdat zij er daardoor aan meewerken, om in de kortst mogelijk tijd vak- bekame arbeiders te hebben. Deze cursus duurt meestal twee jaar. Ook schippers kunnen een cursus volgen, geheel aangepast aan hun werk. Zij ontvangen onderwijs in Nederlandse taal, rekenen, aardrijks kunde en wetten en reglementen. Werktuigen, kaartlezen, scheepspa pieren, instrumenten, scheepsbouw, kennis van motoren en stoomin- stallaties splitsen en knopen zijn dan de meer praktische kanten van hun beroep. De curus chemiciën is, naast die van scheepsbouw, op aandringen van de industrieën in de kanaal zone in het leven geroepen. Over het algemeen zijn de arbei ders, in de chemische industrieën vooral, te weinig onderlegd. Men moet niet vergeten dat, toen de fa brieken te Sluiskil b.v. werden ge bouwd, de arbeiders moesten worden, gerecruteerd uit een bevolking die voor een groot gedeelte in de land bouw werkte. Zij kregen de controle over apparaten, waarvan de waarde in de tien. en vooral na de oorlog, in de honderdduizenden liep. Het was dus geen overdreven eis van de directies enigszins onderlegde arbeiders in hun fabriek te heb ben. De aannemerscursus leidt op voor het vakdiploma aannemer burger lijke en utiliteitsbouw. Het examen geldt voor de vestigingswet. Er is een grote vraag naar deze mensen, vooral in verband met de woning nood. Maar zal het niet zo zijn dat in de toekomst, door de geweldige ontwikkeling die de industrie door maakt, deze vakmensen nodig zullen blijven? De mechanisatie, die ook in de wegenbouw is doorgevoerd, heeft eveneens behoefte aan gespeciali seerde krachten en daarom is er aan de technische school in Terneuzen een curus in het leven geroepen voor wegenbouwmachinisten. Tegenover een vijf en twintig ja ren geleden is er aan de ambachts school al heel wat leerstof toege voegd. Wij hebben hierbij nog niet eens gesproken over de mechanisa tie van de landbouw. Maar het is nu al veel belangrijker dat een land bouwersknecht meer van machines weet dan van koeien en paarden. regels houden en geen wanordelijk heden zoals kopen zonder te beta len of stroperij bedrijven, dan krij gen zij de gehele zaterdag bewegings vrijheid. Inmiddels werd aan de Am bonezen bekend gemaakt, dat zij het spoedig verkrijgen van hun algehele bewegingsvrijheid in eigen hand heb ben. Het ligt voorts in de bedoeling van de ouders in het woonoord, de kin deren maandag weer naar school te zenden, zodat aan deze ongewenste toestand, die sinds mei 1956 duurde, een eind zal zijn gekomen. Lege blikjes Het kamp zelf neemt langzamer hand weer een normale aanblik aan. Rommel en afval worden langzaam aan opgeruimd. Woensdagmiddag, toen een opkoper langs het kamp kwam en geld bood voor de vele honderden lege blikjes, die over het kampterrein verspreid lagen, ging het opruimen in ijltempo. De jeugdige Amboneesjes beijverden zich om het hardst om lege blikken in te zamelen en bfj de opkoper af te leveren... Vandaag viert de fameuze litho graaf, etser en snijder, van ragfijne houtsneden, Dirk van Gelder, te Veere zijn 50e verjaardag. Dirk van Gelder leidt te Veere een afgezon derd bestaan en gaat geheel in zijn kunst op, evenals zijn echtgenote Ka rin Mauve. Van Gelder is een auto-didact. Hol lander van geboorte verkoos hij het doodstille Veere als „werkplaats" en maakte er, ook in het kleine, grootse werken. Hij is leraar voor de grafische afdeling aan de acade mie voor beeldende kunsten in Den Haag en kreeg wereldbekendheid toen zijn ontwerp voor een postzegel voor de Verenigde Naties met de eerste prijs werd bekroond. In de Lombardstraat te Middelburg is een bureau geopend van de r.k. Kinderbescherming in Zeeland. Hierin zijn ondergebracht de r.k. Voogdij-vereniging, waar de maat schappelijk werkster, mej. C.Blom- maert voor werkt en de r.k. vereni ging voor gezinsvoogdij en patronage. Tot voor kort was bij laatstgenoem de vereniging de heer Olden in func tie. Deze is echter vertrokken en wordt 1 april a.s, vervangen door de heer F. van Moll. Op de jaarvergadering van de afd. Goes der Nederlandse fruittelers-or ganisatie deelde de waarnemend se cretaris, de heer M. Jansen mee, dat het ledental in 1956 van 159 terugge lopen was tot 152 en dat er begon nen was met een cursus over klein- fruitteelt. Hierna werd de heer Jansen be noemd tot secretaris - penningmees ter. De heer J. Kakebeeke bracht het financieel verslag uit; in kas was een batig saldo van 253. Tot bestuursleden werden herbe noemd de heren S. Phaff te Goes en M. v.d. Vrie te Arendskerke. Bij de rondvraag kwam de sugges tie naar voren de jaarvergadering in het vervolg een maand vroeger te beleggen, om een betere opkomst te krijgen. Het gedeelte na de pauze was spe ciaal gericht op de fruitcentra in Italië. Over dit onderwerp vertelden de heren ir. J. van Hennik en G. Toorenaar namelijk het een en an der naar aanleiding van hun reis naar deze gebieden. Met een film werd dit nog nader toegelicht. De vergadering werd geleid door de heer J. Kakebeeke. (Advertentie) Grote pot 1.65 tube 1.20 Morgenavond zal de KRO-reporta- gedienst aanwezig zijn bij de ope ning van de Visserij-dagen te Vlis singen. Die zal de openingsrede van de heer A. Lockefeer opnemen, een gedeelte van het betoog van dr. Kor- ringa en van het vraaggesprek over de te stichten Visserijschool. Het is mogelijk, maar niet zeker, dat dit vrijdagavond zal worden uit gezonden; anders gebeurt dit zater dagavond. Volgende week woensdag wordt op Zuid-Beveland de biddag voor ge was en arbeid gehouden. In verband hiermede komt dan de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge op woensdag te vervallen. Zij zal worden gehouden op dinsdagmiddag om half hier. na afloop van de veiling in Goes. De „Vittangi", het Zweedse erts schip, dat enkele weken geleden bij Vlissingen aan de grond liep en zwa re averij kreeg, ligt thans in het dok der R.D.M. te Rotterdam. Deskundi gen hebben ondertuscn de omvang der averij vastgesteld. De herstellings kosten worden geraamd op circa drie miljoen gulden. De Kon. Nederlandse Marine is be gonnen met een nauwkeurig onder zoek van de vaargeul, waar de „Vit tangi" is vastgelopen. Een officier duiker van het bergings- en sleep- schip „Hercules" heeft vastgesteld dat ter plaatse een wrak ligt van een groot schip. Woensdag werden opnieuw duikers naar het wrak afge laten voor het nauwkeurig bepalen van grootte en ligging. De werkzaam heden worden ten zeerste bemoei lijkt door de sterke stroming ter plaatse. Duiken kan slechts geschie den gedurende een half uur per etmaal. Daar het wrak in deze vaargeul niet op de scheepvaartkaarten voor komt, zal de stranding der „Vittan gi" een interessante nasleep krijgen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de assuradeurs van het Zweedse schip de Nederlandse Staat aansprakelijk zullen stellen voor het gebeurde. (Advertentie) huidklachten meer in het gehele gezin. Mijnhardt Gezinszalf. Tube 90 d. Doos 95 en 50 d (Advertentie) Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 8 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hans weert om 6.44 en 19.11 uur; te Ter- neuzen om 6.16 en 18 43 uur en te Vlissingen om 5.46 en 18.13 uur. Is het niet wat laat, na vijftig jaar? Zo informeerde de heer M. A. L. Hubregtse (arb.) in de Zeeuwse hoofdstedelijke raadsvergadering, toen het voorstel tot aanbrenging van een wasgelegenheid in de school aan de Nieuwe Haven aan de orde kwam. „Misschien beginnen ze nu eindelijk te merken, dat ze vuil worden", grap. te burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein De heer Hubregtse vroeg ver der, of dit, terwijl de school wellicht spoedig door een nieuw gebouw wordt vervangen, nog wel nodig is. De heer J. W. Kögeler, de wethou der van onderwijs, deelde mee, dat, gezien de bestedingsbeperkingen, wei nig kans bestaat, dat binnen enkele jaren een nieuwe school zal verrij zen. Daarom zijn de vernieuwingen noodzakelijk. De rijwielstalling met een capaciteit voor 100 fietsen, die de school er ook bij krijgt, kan eventueel later worden overgeplaatst. De school aan de Zuidsingel werd wel op de urgentielijst voor 1957 ge plaatst. De beide kleuterscholen (één openbare, één chr.) die aan de Veer- sesingel zullen verrijzen, worden spoe dig aanbesteed. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. S. Hoek (A.R.) werd meegedeeld, dat hiervoor inderdaad verklaringen van „geen- bezwaar" van Ged. Staten moeten worden verkregen. Het ligt echter niet in het voornemen, de scholen bouw te remmen. Bij de rondvraag informeerde drs. Th. J. Westerhout (arb.) waarom een sportvereniging, die het plan had op het nieuwe sportveldencomplex een theehuisje te doen verrijzen, geen toe stemming kreeg, hiervoor een ver loting te organiseren. Een deel van de benodigde som werd reeds door de leden bijeengebracht. De burgemeester zal deze aanvrage alsnog onder ogen zien. Mr. P van Empel (C.H.) informeer de naar'de afbraak in de Lang» Delft Nog twee huizen zullen er worden af gebroken, deelde de voorzitter mee; de afbraak houdt dus op bij het pand van de fa. Denevers. Zodra deze fir ma het nieuwe pand heeft betrokken kan de afbraak weer verder gaan. De heer M. Wattel (A.R.) wees er tenslotte op, dat men, zodra het uur werk van de Lange Jan zich niet langer richt naar onze Middeneuro- pese tijdrekening, de klokken beter geheel tot stilstand kan brengen. Men weet dan, waar men aan toe is. Vermeld zij nog, dat de burgemees ter de volgende raadsvergadering aan kondigde. Deze zal op 1 april a.s wor den gehouden; met nadruk wilde mr. Bolkestein er op wijzen, dat het niet in de bedoeling ligt tijdens deze ver gadering de serieuze bedoelingen, die het besturen van een stad vereist, te laten varen. Hamerstukken De volgende voorstellen gingen tij dens de raadsvergadering vlot onder de hamer van burgemeester Bolkestein door; de gratificatie aan het politie personeel, de wijziging organisatie- verordening brandweer; de onttrek king van de slepersgang aan het open bare verkeer; de voorzieningen ten behoeve van de Chr. kleuterschool aan 't Zand en de openbare kleuterscho len aan de Vlasmarkt en op 't Zand, het cadeau voor de Ned. Spoorwegen en de verkoop van grond aan Ban- ckertstraat, Koudekerkseweg en Do- rus Rijkersstraat (t.b.v. woningbouw). GEMEENTE MEDDELBl'RG. HERZIENING WEDEROPBOUW- PLAN. Het hoofd van het gemeentebe stuur maakt bekend, dat de gemeen teraad van die gemeente in zijn vergadering van 4 dezer heeft be paald, dat een herziening van het Wederopbouwplan voor wat betreft Lange Giststraat, St.-Pieterstraat, Korte Delft en Lange Delft (alle ge deeltelijk) wordt voorbereid. Middelburg, 5 maart 1957. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, N. BOLKESTEIN. In de provinciale bibliotheek is een tentoonstelling geopend van unieke boeken en plaatwerken over de Eeu wige stad, welke expositie geduren de de gehele maand maart gratis te bezichtigen is. BIJEENKOMST VAN HET RODE KRUIS UITREIKING ONDERSCHEIDINGEN De afdeling Vlissingen van het Ne derlandse Rode Kruis belegt op dins dag 12 maart, des avonds om 8 uur een speciale bijeenkomst in het Scheldekwartier. Aan ruim 25 donors zal men de Landsteinerpenning uitreiken evenals 2 Plaquettes aan hen, die meer dan 15 maal hun bloed voor de trans- fusiedienst afstonden. Bovendien zal men een aantal Rode Kruis-onderscheidingen uitreiken voor 10- en 20-jarig dienstverband. Tot slot van deze bijeenkomst zal opvoering plaats vinden van het to neelstuk „Het Witte Legioen". Ongeremd Gistermorgen ontsnapte het 16-jarig meisje M. v. Rees op het nippertje aan groot gevaar. Zij reed op haar fiets, die geen goede remmen had, in volle vaart van de oprit Westwal- Nieuwstraat, precies toen een perso nenauto van de fa. Gunst passeerde. Het meisje stormde op de wagen af en kon nog net voorkomen dat zij gegrepen werd. Ze schampte nu langs het portier, kwam te vallen en liep verwondingen op. Wanneer de auto een fractie van een seconde eerder gepasseerd was, zou zij er onder zijn geraakt, met alle gevol gen van dien. SHOW MIDDENSTANDS VROUWENVERENIGING. Op de hier gehouden vergadering van de Goese middenstandsvrouwen vereniging kon mevr. Dominicus mee delen, dat al 114 prijzen voor de ver loting, welke tijdens de show van mode 1 en allerlei op 3 en 4 april wordt gehouden, werden ontvangen. De officiële opening van deze show zal op 3 april door mevrouw Ten Kate geschieden. Ruim twintig stands zullen deze twee dagen te bezichti gen zijn. De netto-opbrengst van de verloting komt ten goede voor de be strijding van de kinderverlamming. s-Heerenhoek Bezwaren tegen uitbreidingsplan In dc jongste raadszitting werd meegedeeld dat de heer M. Boon man verzocht had om een premie voor krotopruiming en voor de bouw van een nieuwe woning aan de Kerk straat; die premie is hem verleend. Op voorstel van B. en W. is be sloten om de gemeente ten aanzien van de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten, garant te stellen voor de betaling van rente en aflossing van een lening tot een bedrag van 10.000.—. In behandeling is genomen het uit breidingsplan 1956, dat ven 23 janua ri 1957 t.m. 20 februari 1957 ter vi sie heeft gelegen. Hierop zijn zes bezwaarschriften ingediend, waarvan sommige advie zen aan het gemeentebestuur bevat ten om een ander plan vast te stel len en de andere op financiële gron den berusten. Omdat het plan in het algemeen belang doorgang zal moeten vinden, zijn de bezwaarschriften voor ken nisgeving aangenomen en het uit breidingsplan 1956 is met de bijbe horende bebouwingsvoorschriften met algemene stemmen vastgesteld. Ovezande RECTIFICATIE. Abusievelijk is gisteren bericht dat de heeroom van de overleden heer A. v. Loenhoud de Requiemmis zou opdragen; dit moest zijn de heerzoon van de overledene. Hoedekenskerke Omdat het hoofdkorps van de ge meentelijke vrijwillige brandweer, na de reorganisatie, te Kwadendamme is gestationeerd, was het korps al hier te groot. Het is nu gehalveerd. In de raadszaal is nu officieel af scheid genomen van de oude com mandant, de heer A. Jacobsen en zes van de manschappen. Burge meester mr. Stieger dankte de schei dende brandweerlieden hartelijk voor hetgeen zij in hun kwaliteit hadden verricht en reikte hen een fraai di ploma uit. Daarna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Kloet in ee ZILVEREN JUBILé VAN DE CHR. LAND ARBEIDERSBOND De Ned. Chr. landarbeidersbond al hier heeft het 25-jarig bestaan fees telijk gevierd in het verenigingsge bouw. De voorzitter van de afdeling Kloe- tinge, de heer L. Dekker, wees op de verbeteringen, welke er in de af gelopen 25 jaren tot stand zijn geko men. Hij noemde de positie van de landarbeider economisch gezien goed De districtsvoorzitter, de heer Chr. Maas uit Krabbendijke, bracht zijn gelukwensen over aan de afdeling, evenals de heer M.D. den Hollan der als vrijgestelde van de Bond. De heer J. de Kok gaf een histo risch overzicht over 25 jaar. Na de pauze werd opgevoerd het toneelstuk ..De vluchtelinge", flat op de plan ken werd gebracht door de toneel club van de afdeling Kapelle N.C.L. y t In oost Zeeuwsch Vlaanderen had de jaarlijkse stierenkeuring plaats, welke de volgende uitslag gaf; Zaamslag: aangevoerd 10 stieren waarvan 5 goedgekeurd: Jan van J. de Kraker; Matador van J.H. Diele- man; David van J.H. Dieleman; Wil- fried van M. Dieleman; Sjoerd 29 van Sjoerdje 52 van P.A.P. Dieleman. Stoppeldijk: aangevoerd 8 stuks waarvan 5 goedgekeurd: Lotjes Gijs van P.J. Verbist; Luc van P.A. de Vree; Leonard van T. Baeke; Cor nelia's Paul van L. Dieleman (Zaam slag); Louise Stimulus van J.J. Ver- eecken. Ossenisse; aangevoerd 6 stuks. waarvan 3 goedgekeurd: Friso van 1 A.A. Serrarens; Werpster Dirk van Gebr. van Gassen; Julius van P.C. de Nijs. Axel: aangevoerd 5 stuks waarvan 4 goedgekeurd: Leons Corie van A. K. Arenthals; Gerard van A.K. Arenthals; Atze van Gebr. Ysebaert; Hil 3 van B.P. van Hoeve. Zuiddorpe: aangevoerd 3 stuks, waarvan 1 goedgekeurd: Koosjes i Jan van C. de Munck. Koewacht: aangevoerd 3 stuks wel ke alle werden goedgekeurd. Ella's Robert van Em. van Gaever; Jakes Jan 2 (stamboek) van Gebr. de Bock; Jan van Th. van Daele. Overdracht geschenk Sport Steunt Zonneveld Zoals bekend bestaat het geschenk van het comité Sport Steunt Zonne veld dit jaar uit een aantal gym- nastiektoestellen, bestemd om bij te dragen in de genezing van de jeug dige patiëntjes van kinderverlamming. De overdracht van het geschenk zal plaats vinden op woensdag 20 maart, des avonds om acht uur in het zee- hospitium Zonneveld te Oostkapelle. De hengelaarsvereniging „Ont spanning Na Inspanning" heeft het vorige seizoen zoveel succes gehad met de uitzet van vis is hun viswater „het gat van Pinte" aan de Groen straat onder de gemeente Zaamslag, dat men deze proef ook dit jaar wil herhalen. Een auto van Kraans Ri- viervis arriveerde één dezer dagen met 500 kilo schubvis (voorn, bra sem, baars en zeelt) uit de Kager- plassen en zette de gehele hoeveel heid binnen een half uur in het 'vis water van O.N.I. Met spanning wach ten de leden op 1 juni. de dag waar op zij weer de hengel ut mogen wer pen. Sluiskil B.A.C. NAAR ROTTERDAM. Het Blorite) A(vond) C(abaret) onder leiding van de heer Halle- graeff, is onlangs te Sluiskil ge start met de opvoering van een nieuw cabaretprogramma. Met deze opvoering had het gezelschap zoveel succes dat het nu de uitnodiging heeft ontvangen van de Zeeuwse Vereniging te Rotterdam op 20 april a.s. aldaar een uitvoering te komen geven. Sas van Gent CARNAVAL OP DE FILM. Polygoon heeft in onze stad opna men gemaakt van de Carnavalsop tocht. Het Olympia Theater vertoont deze reportage, waarnaar uiteraard de belangstelling van iedere Sasse- naar zal uitgaan, vanaf vrijdag in alle voorstellingen. Stoppeldijk BAL VOOR BEJAARDEN. In de bovenzaal van café „Het Wapen van Zeeland" bij de heer P. Compiet werd een groot vasten avondbal belegd, waarvoor veel be langstelling bestónd. De baten van deze avond waren bestemd voor de kas van het comité ouden van da gen dat dit jaar weer een uitstapje voor de bejaarden uit onze parochie hoopt te organiseren. Kloosterzande DE LAATSTE WIL VAN TANTE CORA. De toneelgroep van de harmonie ..St. Cecilia" alhier gaf een toneel uitvoering in zaal van Leuven. „De laatste wil van tante Cora" viel bij allen zeer goed in de smaak. Er werd niet gelachen, maar gebul derd om deze dwaze klucht. De spe lers en speelsters hadden weer elk een hun passende rol, zodat het stuk zeer goed tot z'n recht kwam. St. Cecilia heeft hiermede weer veel succes geoogst. Jammer was alleen, dat het „verboden te roken" hier nooit van kracht is, zodat na de pau ze de spelers bijna niet meer te zien waren. JANTJE DOOK TUSSEN DE EENDEN Toen enkele schoolkinderen in de Cloosterstraat naar het duikelen van de eenden in de sloot stonden te kij ken. kwam een vriendje van hen, Jantje V., op de fiets aangereden om ook van het spel van de eenden te genieten. Doch hij reed iets te hard, ramde daardoor de fiets van z'n zusje en duikelde zelf met fiets en al tussen de eenden. Gelukkig kwam Jantje er zelf gauw uitgekropen doch met z'n fiets ging het niet zo gemakkelijk. Het druipen de ventje werd bij familie binnenge bracht. De duikeling heeft voor hem gelukkig geen akelige gevolgen ge had. Koeivacht JAARVERGADERING „ST. ANDRIES". De Ver. Vlasroterij „St. Andries" alhier hield in café Schepper haar algemene jaarvergadering. Het afge lopen jaar kan verheugend gen.iemd worden aangezien de roterij met 9 rootbakken werd uitgebreid en 37 bak ken in bedrijf heeft. Hiermede is de ze roterij niet alleen de grootste van Nederland doch tevens de grootste van West-Europa. Met het nieuwe rootseizoen zal er worden overgegaan op het stoken van olie in plaats van lemen. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren H.C.L. de Waele en Fr. Thuije met algemene stemmen herkozen. De heer A. Raes werd her kozen als lid van de Raad van toe zicht. Na de vergadering had er een gezamenlijke maaltijd plaats met een linnenwedstrijd. Verder werd de avond in onderlinge gezelligheid doorgebracht. NIEUWE WONINGEN. Alhier is men begonnen met de bouw van 10 woningwetwoningen wel ke worden gebouwd in de Wouterij. Dit werk wordt uitgevoerd door Ge br. van der Poel te Terneuzen. BRONZEN MEDAILLE. Hen Hoolhorst. het zoontje van de rector van het koningin Wilhelmina lyceum, vond lamgs het grote gat, daar waar na de verwoesting het puin werd gestort, een bronzen me daille, in 1907 geslagen ter gelegen heid van het bezoek van koningin Wilhelmina aan Oostburg. Henk gaf de medaille aan de bur gemeester, die hem gaarne aan vaardde en de vinder een beloning gaf in gangbare munt. R.K. JEUGDRAAD. Alhier is een r.-k. jeugdraad op gericht, waarin zitting hebben geno men kapelaan Leygraaf, de dames de Smet, Strum en Poppe en de he ren Lauret, de Loos, Huisman, Ou- wendijk en Dierikse. De bedoeling van deze jeugdraad is om op de bres te staan zowel voor de georganiseerde als voor de ongeorganiseerde jeugd. Tevens zal zij morele, financiële en zonodig ook organisatorische steun verlenen aan de bestaande jeugdorganisaties. Sluis De Rederijkerskamer „De Oranje- bloem" heeft in de zaal „Lammens- vliet" twee opvoeringen gegeven van het blijspel „Een schoonmoeder uit duizend", een vrolijk en boeiend to neelstuk, dat de rederijkers vlot ge bracht hebben. Over het algemeen waren de rol. len in goede handen en al valt er natuurlijk hier en daar wel een aan merking te maken, men mag zeggen dat er goed spel geleverd is. Zo wist R. de Clerck als Willem Scholte een goede uitbeelding van zijn rol te geven, naast mej. A. Hoegen, die het, als zijn vrouw, zelfs voortreffe lijk deed. De heer A. v.d. Bussche en Oma Scholte, de hoofdfiguur de. den het eveneens heel goed, al had oma wat ouder mogen lijken. De heer W. Blaeke Is een veteraan op de planken, en dat toonde hij ook nu weer met zijn voortreffelijk spel als „Ome Jan". De heer G. de Jong als de huisbaas, wist het best de lachspieren van de kijkers los te krijgen en uitstekend was ook me vrouw v.d. Bussche. Een nieuwelinge op de planken, mej. R. Blaeke, bleek toch vrij goed mee te kunnen. In het derde bedrijf had iets meer uitdrukkingskracht gelegd kunnen worden en soms waren de stemmen van enkele spelers te zwak, maar dit alles zijn kleine gebreken, waar aan weliswaar voor de toekomst aandacht geschonken moet worden, doch die het geheel niet teveel heb ben kunnen schaden. CARNAVALVIERING DER K.V.C.O. Voor de vierde maal in hun be staan vierde de K.V.C.O. haar carna val in de Korenbeurs. Het groots op gezette feest is een geweldig succes geworden, mede door het feit dat on geveer honderd gekostumeerden aan wezig waren. De leiding der feestelijken was bij Z.K.Hj Prins Judocus I (P.de Broek) en zijn ceremoniemeester de heer H.Wouterlond in zeer goede handen. Het muzikale deel van de avond werd verzorgd door het Showorkest The Joly Maldo's, die een groot suc ces oogstten. Onder de talloze attracties was o.a. een kostuumshow georganiseerd. Het was een moeilijke taak voor de Prins en zijn Raad van Elf de mooiste en origineelste uit te kiezen. Onder de belangstellenden, die een bezoek brachten aan het feest, be vond zich o.a. de burgemeester van Sluis, die door de Prins met een zeer hoge „onderscheiding" gerid derd werd. De K.V.C.O. mag hier zeker weer op een zeer geslaagde avond terug zien, wat voornamelijk te danken is aan het actieve werk van enkele be stuursleden en leden der vereniging. AANRIJDING OP HET WALPLEIN Waarschijnlijk doordat de bestuur der van een Belgische personenauto, de heer v.d. P. uit Ledeberg (B), bij het achteruit rijden op het Wal- plein niet goed oplette, kwam hij in botsing met de stilstaande personen auto van onze oud-plaatsgenoot M. uit Knokke <B). Beide auto's werden licht beschadigd, doch persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De gemeenteraad van Aardenburg besloot financiële medewerking te verlenen voor verbetering van een woning in de Akkerstraat. De ge meenterekening 1955 werd aangebo den. Ged.Staten van Zeeland hadden voorgesteld de jaarwedden van de wethouders te verhogen, aangezien de laatste tijd alle jaarwedden zijn verhoogd. Hiermede ging de raad akkoord. Aangezien de schoonmaakster der openbare lagere school Markt, thans 4 in plaats van 3 lokalen dient schoon te houden wordt de jaarwedde met een derde verhoogd. Aan de Interkerkelijke Commissie voor het Maatschappelijk Werk in west Zeeuwsch-Vlaanderen werd de gevraagde subsidie van 0,26 per inwoner over 1956 toegekend. Er zijn thans 2 katholieke en 1 protestantse maatschappelijk werksters. Met algemene stemmen wordt W.H. Kapsenberg benoemd tot keurings veearts in de kring Sluis, in de plaats van J.Lako. Schoolsubsidies Aan het kleifi-seminarie van de Sa- lesianen van Don Bosco te Apel doorn werd een subsidie verleend voor twee leerlingen uit deze ge meente tot een bedrag, dat gelijk is aan het bedrag per leerling voor de buitengemeenten. Met 8 stemmen voor en 2 stem men tegen (Mevr. E.J. van den Broecke-de Man PvdA en J.J.Ros- seel CH) wordt besloten aan de ka tholieke H.B.S. en Middelbare Meis jesschool voor west Zeeuwsch-Vlaan deren te Oostburg 'n subsidie te ver lenen van 75.- per leerling per jaar, in de kosten die niet door het Rijk worden vergoed, ingaande 1 januari 1956 Zonder hoofdelijke stemming wordt aan de Stichting Scholendienst van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling een subsidie verleend van 10,- per deelnemer uit de gemeente in de te Sluis te volgen tweejarige cursus der arbeidersavondschool. Een per ceel weiland gelegen aan de zuid zijde der wallen werd voor 1 jaar verpacht aan Alfred de Smet te Aar denburg. Zonder hoofdelijke stemming wer den 99 percelen bouwland, weiland en tuingrond opnieuw voor 6 jaar in pacht uitgegeven, waarbij de pacht prijzen zijn verhoogd na taxatie door een deskundige. Een 3-tal percelen bouwgrond aan de Nieuwstraat te Eede werd ver kocht, 1-esp. aan C. van Quekelber- ghe. Alf. Verstraete en R. van Maele en een perceel aan de Zuidstraat te Aardenburg aan G.M. Paridaen. De woning Nieuwstraat 44 te Eede werd verkocht aan Camiel Rodts. De heer J. van Overloop deed bij de rond vraag het verzoek om telefoon aan te leggen in het sportpark. De di verse verenigingen, die van het sport park gebruik maken, overleggen thans waar en op welke wijze dit het beste zou kunnen geschieden. In afwachting van de resultaten van dit overleg heeft de raad hieromtrent nog geen besluit genomen. AXEL Het Centrum 8 uur: Johannes Hus. GOES Grand: Moederleed. ST. JANSTEEN E. Vermeerssen 2,30 uur: Jaarmarktschieting. J. Pluym 2,30 uur: Jaarmarktschieting. MIDDELBURG Electro: Schattige vrouwtjes. VLISSINGEN Alhambra: Gunstelinge des konings. Luxor: Tussen hemel en aarde. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: De vogelhandelaar. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het derde woord. J~)E regt prijsvf worden, 6 cent. D| de kritie de bestec] Hierme zwaren tq regelen Allerwegl tegen eeif ging vanl noodzakeï levensonq Maar heeft eer stra heef! laten, dat| terwille missen nul weer gev l moeten d<| verhoogd stenbelast ting. Het prol wel erg el opgelost. op te lossl twijfel bel belasting.! nog de Kq De mir ken, dat een verho| lasting, te van 8000 ook de moeten ll jaar gelee] van alle gegeven. Professcj rede te dat hij voij ging ten niet veel ternatieve I lening of cl de overhel We hopel denkbeeldil naar vorerl L-IET wa.-| onmog(| trekkelijk bezuiniginl stilzwijgen! Kamerdebf Hij heefl opmerking zoveel ovl weinig col bevat. Wal niging wo| maar een nen tot md heidssectoif er ook me| gingen zijr Bepaald niet. Het k| de overheij mes te ge zakenman hanteren. Er is in del vendien zo'l Den Haag wel mag i| mee efficil slechts tol konden wol den nu al moeten dral stra verkee begin van den. StrakI zien! Het is maar jamn op aankon toch wel dl Het doet f dat de rel gingsnoodzl partement de betrokk niet zeker £)E gemee| heeft opl medewerkir| bouw van katholieke doen verrijil de statuten I lijk adviseul voering val sen op grol de katholiel bisschop eq nomen. 18) Ze begon i te bekijken e gen. Ze koch toen haalde grootvader t „Hebt u d gezien", vro< Hij bekeek „Misschien zichtig. Lida's har Pen. Hij bed dat hij hem niet anders r en geduld o Ah Chung lo hem ingeko oude ring. De inlicht kreeg beteke was er van pandjeshoud wat hij van «wam hier met nog anc riJen van e< die ze hem niet als pan omdat hij n nog naar Ho Ah Chun.

de Stem | 1957 | | pagina 2