u V.N.-troepen trekken gebied van Gaza binnen fct&V- Olietekort behoort tot verleden Het kan verkeren Geen verhoging van kinderbijslag voor grote gezinnen Razzia's van militie in Hongaarse steden Overheid moet meer kunnen bezuinigen ISRAËLISCHE PARLEMENT ACHTER REGERING Drie broers verdronken Ghana werd onafhankelijk Bankloper met twaalf mille verdwenen een Officier eist boete van 100 gulden Militaire missie vertrok naar opstandig Celebes Telefoneren in Nederland gaat veel te gebrekkig' PLAN VOOR „AZIATISCHE MARKT" Ben GoerionNiet meer gebonden aan bestand Minister Suurhoff in Tweede Kamer cht DAGBLAD VOOR ZEELAND Kotter vermist Beloften moeten worden nagekomen Mr.W. H. Bloemers Kruis of munt Rekest van Kamers van Koophandel Wisselend bewolkt Dodelijke aanrijding in Rotterdam Geen „zekere" loonronde bij overschrijding van 6.8 procent „Vrijmoedigheid vari een hofnar" Geen salariskorting voor ambtenaren boven 65 jaar Middenstanders en werknemers KVP antwoordt op adres van intellectuelen Door kogels uit stengun getroffen iet ;cfiet service ar kken en met indstukken aer ileden igen. MEEI0PWASM4 ANPfR MEW... HEEFT MX IFVEH TTI6FR 6EAUAKT/ >9.30 I lor me zaal voor In meester was 1 bekennen. Plot- J de schildknaap or een hevige een weg baande kreet, die door luw galmde: 1 aaraaaaam 97e JAARGANG No. 22396 Uitgave N. V Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J. v Hootegem, Mr. Dr A J. J M. Mes. Mr R. M. L. de Rechtei P V. M vercauteren, L. J v. 't Westende Abonn prijs bij voorultbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 27884) Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDG 7 M AART 1937 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. naJ5). De viskotter „IJmuiden 23" die in de loop van maandag ter visvangst op de Noordzee vertrok, kwam dinsdag niet in IJmuiden terug, zo dat vrees bestaat, dat het schip met man en muis is vergaan. Opsporingspogingen leverden geen succes op. Een tragische bijzonder heid is, dat het scheepje ruim een maand geleden werd gekocht door drie jongens uit Arnemuiden. Het zijn Jo van Belzen (27 jaar), Klaas van Belzen (23 jaar) en Jan van Belzen (16 jaar). Allen zijn onge huwd. Dubbel tragisch is het feit dat de vader van deze jongens enkele jaren geleden met zijn vis sersbootje op een mijn is gelopen, waardoor hij verdronk. De hertogin van Kent heeft woens dag als vertegenwoordigster van ko ningin Elizabeth de eerste zitting van het parlement van Ghana (de vroege re Goudkust) geopend. Dinsdag te middernacht is Ghana een onafhanke lijke staat geworden, die deel uit maakt van het Britse gemenebest. Te Accra werd de Britse vlag ge streken en de nieuwe vlag van Gha na gehesen. Juichende leden van de Wetgevende Vergadering van de Goudkust, nu het parlement van Gha na, namen premier Nkroemah op de slotvergadering op hun schouders. De menigte op straat gaf op luid ruchtige wijze uiting aan haar vreug de. Er werd vuurwerk afgeschoten en stamleden roerden de trom. (Zie verder ook pagina 3). Troepen van ile Verenigde Naties zijn woensdag avond om 7 uur het gebied van Gaza binnengetrok ken. Tevoren was er over de ontruiming door de Isra ëliërs nog onzekerheid geweest, vanwege de inciden ten die door Arabieren waren uitgelokt. De overdracht van het bestuur over de strook zou binnen 24 uur voltooid zijn. Morgen zal het gebied van Sjarm el Sjeik, aan de Golf van Akaba, overgedragen worden aan het V.N.-leger. Even voordat Ben Goerion opdracht gaf tot de ontruiming van de Gaza-strook, had hij in een rede voor het parlement te kennen gegeven, dat Israël zich niet meer gebonden acht aan de oude bestandsovereenkomst, die door de Egyptenaren werd ge schonden. Als op grond van deze overeenkomst iets wordt ge daan, dat de toestand van vier maanden geleden zou herstellen, behield Israël zich het recht van een gewapend ingrijpen voor. onrechtvaardig tegenover Israël ge weest. Laten zij dat eerst recht zet ten". „Geen concessies Intussen is radio-Caïro al begonnen met uitzendingen, die propaganda maken voor het Egyptische standpunt, dat de Golf van Akaba en de Straat van Tiran géén internationale wateren zijn en dat Egypte er dus naar belie ven mee handelen kan. Wijziging van de V.N.-troepen in een bezettingsmacht voor Gaza werd verder gezegd, zou DE FRANSE MARINE overweegt een Atlantische vloot te bouwen, die even sterk is als de huidige Middellandse Zeevloot van 250.000 ton. BIJ HET oversteken van de Apel- doornseweg in Vaassen is gisteren de 66-jarige bromfietser C. Steenbergen uit Apeldoorn door een personenauto aangereden en vrijwel op slag ge dood. TAGE ERLANDER, de Zweedse mi nister-president, brengt momenteel 'n officieus bezoek van twee dagen aan ons land. Het is de eerste maal dat hij in Nederland vertoeft. DE H. VADER heeft een radiobood schap tot de schooljeugd van de Ver enigde Staten gericht en de kinderen gevraagd, voor de wereldvrede te bid den. BURGEMEESTER mr. W. Baron Mi- chiels van Kessenich, van Maastricht, die vorige week ziek werd, is in het ziekenhuis St. Annadal opgenomen. EEN VOORWAARDELIJKE gevan genisstraf van acht maanden, een on voorwaardelijke geldboete van 400 gulden en ontslag uit de militaire dienst is het vonnis dat de krijgsraad te velde west uitsprak tegen de 38- jarige luitenant W. van B. uit Leer dam. Als hoofd van de dienstkring der genie had hij steekpenningen aan genomen van een aannemer. DE VERWACHTING bestaat dat de eierprijzen zich binnenkort zullen her stellen. De exportprijs is al iets op gelopen. Dit werd gisteren in het produktschap voor pluimvee en eieren gezegd. ALLE SOVJET-BURGERS in West- Duitsland zullen opnieuw mogen be slissen of zij naar Rusland terug wil- J?,n*I ze' de voorzitter van het Westduitse Rode Kruis bij terugkeer van een bezoek aan Moskou. EEN MEISJE van elf jaar in Wasse naar liep gisteren bij het oversteken van een straat in Den Haag tegen f„" ®ut° OP, waarin minister Luns breukIn Zllmoest met een been" wjL? ueen hersenschudding naar het ziekenhuis worden gebracht. GISTEREN hebben bijna 12.000 per sonen waarbi) vele buitenlanders een bezoek aan de 38ste R.A.I.-tentoonstel- ling gebracht. Het totaal aantal bezoe kers is hiermede gestegen tot ruim 75.000. Um De Israëlische volksvertegenwoordi ging verwierp de moties van wantrou wen, die tegen de regering Ben Goe rion waren ingediend, daarmee haar steun gevend aan het beleid van de premier. Omtrent de vaart door de Golf van Akaba zei Ben Goerion, dat Israël zich niet zou laten afschrikken door ,.de dreigende woorden van de Egyp tische dictator". Pogingen om de' vrede te bewaren zouden volgens hem ver geefs zijn, als de beloften, die onoffi cieel waren gedaan, niet werden na gekomen. Denkelijk doelde hij hier mee op de besprekingen die met de Verenigde Staten gevoerd zijn over de ontruiming van de betrokken gebie den. „Verklaringen alleen vormen geen garantie voor Israels rechten", aldus de premier. Wij kunnen op verklarin gen alleen niet bouwen. De opstellers kunnen ze morgen tegenspreken of uitleggen, zoals zij zelf wensen. De Verenigde Naties zijn acht jaar lang Hierboven een recente foto van mr. W. H, Bloemers, die met ingang van 1 april is benoemd tot com missaris der koningin in Gelderland. De 52-jarige bankloper L.J.C., een oud-Indischman, wiens eigen familie nog in Indonesië woont, is in Amster dam met 'n bedrag van bijna 12.500 spoorloos verdwenen. Hij was al anderhalf jaar in dienst bij een Amsterdamse firma en moest herhaaldelijk met cheques aan toon der bij de Nederlandse Handelmaat schappij contanten gaan halen. Giste ren kreeg hij de opdracht bij de Han delmaatschappij het bovengenoemde bedrag op te nemen en het geld ver volgens naar het kantoor van zijn werkgever te brengen. Wel verzilver de hij de cheque, doch in het kantoor zag men hem niet meer terug. in strijd zijn met de status van het politieleger. Zelfs een ge deeltelijke tegemoetkoming aan Israëls eisen zou schending van de V.N.-besluiten betekenen De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft te kennen gegeven, dat Engeland de driemogend hedenverklaring van 1950 nog altijd van kracht acht, zodat zij ook in ge val van een aanval op Israël dient te worden toegepast. In Caïro is dinsdagavond een bevel uitgevaardigd van Nasser, waardoor een einde wordt gemaakt aan de al gemene mobilisatie in Egypte. Mahmoed Joenis, de uitvoerend di recteur van het Egyptische beheers orgaan voor het Suezkanaal, heeft woensdag luitenant-generaal Wheeler, die namens de V.N. het bergingswerk in het kanaal leidt, meegedeeld, dat de V.N. nog niet kunnen beginnen met het lichten van de met springstoffen geladen sleepboot „Edgar Bonnet". Op een vraag van verslaggevers over de verklaring van minister Dulles, dat het Suezkanaal in tien dagen voor de scheepvaart kan worden geopend, ver klaarde generaal Wheeler, dat hij er „geen idee van had, hoe Dulles aan deze termijn was gekomen". Voor de kantonrechter te Amster dam heeft woensdag de eerste zaak gediend, die het gevolg is van de actie der justitie tegen kansspelen in pers organen. Het ging om de prijsvraag- advertentie „Krufs-of-munt". De officier van justitie was van oordeel, dat de deelnemers geen over wegende invloed kunnen uitoefenen op de kansbepaling. Omdat het hier een „testcase" is, vorderde hij tegen de directeur van de krant een boetë van 100 gulden, suDsidair een week hechtenis. De raadsman, mr. J. M. Levenbach, stelde, dat de puzzel geen prijsvraag advertentie is. Op grond van een vormfout in de dagvaarding kwam hij toe de conclusie, dat de kantonrechter de dagvaarding derhalve nietig diende te verklaren. De rechercheur, die ruim een jaar geleden de zaak onderzocht had, zei aanvankelijk gemeend te hebben, dat deze puzzel waaraan hij zelf ook eens had meegedaan geen overtre ding der loterijwet was. Nadat negen weken lang niemand een goede oplos sing had ingezonden was hij van in zicht veranderd. Een speciale, uit drie hoofdofficie ren bestaande militaire missie is woensdag: uit Djakarta naar Makas sar vertrokken, voor een bespreking van de ..militaire aspecten van de ontwikkelingen in Oost-lndonesië". De missie zal aan de militaire commandant van Oost-lndonesië, lui tenant-kolonel Ventje Soemoeal, die zaterdag de macht in zijn militair district overnam, „suggesties en voor stellen van de chef-staf van de land macht, generaal-majoor Nasution" overbrengen. Inmiddels heeft overste Soemoeal drie legerofficieren in Oost-lndonesië benoemd tot militaire gouverneurs van drie van de vier provincies, waar in hij Oost-lndonesië heeft verdeeld. Het socialistische dagblad „Pedo- man" berichtte, dat de gouverneur 55 55 i i Verwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond, opgemaakt J woensdagavond 23.15 uur: Wisse- lende bewolking en slechts hier en daar een bui. Aanvankelijk nog plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Matige tot J vrij sterke wind uit zuid tot zuid- i regen, daarna zwaarbewolkt met opklaringen. J Vandaag: zon onder 18.30 uur, f maan onder 0.07 uur. Morgen: zon i op 7.11 uur, maan op 0.57 uur. De Kamer van Koophandel van Gooiland heeft in een rekest aan de minister van Verkeer en Waterstaat melding gemaakt van ernstige onge rustheid en ontstemming die in krin gen van het bedrijfsleven heerst over de stand van zaken in het telefonie bedrijf van het staatsbedrijf der P. Deze ontstemming heeft betrekking op het in onvoldoende mate verkrij gen van nieuwe aangevraagde tele- '•ïïa\?s^"lgen en op onmoge- 1 yKheid om op bepaalde momenten ^n. ~e oag automatische interlokale >f internationale verbindingen tot stand te brengen. wHec rÜ,kestTris gezonden mede na mens de Kamers van Alkmaar, Amersfoort Breda, Dordrecht, Eind- hoven, Gouda Groningen, Haarlem, Harderwijk, Hengelo, 's-Hertogen- bosch, Hoorn, Leeuwarden, Leiden Maastricht, Middelburg, Niimeeen' Terneuzen, Tiel, Tilburg, Utrecht: Veendam, Vlaardingen, Waalwiik Zaandam en Zutphen. J De klaarblijkelijke overbelasting van de bestaande lijnen en appara tuur en de onvoldoende capaciteit der centrales maken, dat het telefoneren in tal van gevallen in Nederland niet meer aan de te stellen eisen voldoet, aldus wordt opgemerkt. Goede telefoonverbindingen dienen naar het gevoelen van de kamer op een lijn te worden gesteld met goede havens, luchtverbindingen en wegen, opdat de communicatie binnenslands en met het buitenland gewaarborgd zij. Het is gedurende het grootste gedeelte van de dag reeds thans in vele delen van het land niet goed mo gelijk op korte termijn interlokale verbindingen te verkrijgen. Met zeer grote bezorgdheid heeft men vernomen, zo wordt gezegd, dat de regering voornemens is een sterke investeringsbeperking, ook voor het P.T.T.-telefoniebedrijf toe te passen. Op de Slinge te Rotterdam, nabij de Dorpsweg is de 81-jarige A. van Win gerden aangereden door een vracht auto. De man was op slag dood. De chaufleur, de 34-jarige L.W. uit Rotterdam, kreeg door het gebeurde een shock en moest in hetzelfde zie kenhuis worden opgenomen. van Celebes, Andi Pangeran, tien da gen geleden de regering in Djakarta had gewaarschuwd, dat er in Oost- lndonesië iets zou gebeuren, als de regering geen aandacht schonk aan de wensen van de bevolking. De spanning in de Indonesische hoofdstad, welke zioh de afgelopen week voordeed, is thans aanzienijlk afgenomen. De Syrische premier, Sabri el Assali, heeft medegedeeld, dat begonnen kan worden met het herstellen der beschadigde olie- buisleidingen en dat onmiddel lijk een aanvang zal worden ge maakt met het doorpompen van olie uit Irak naar de Syrische Middellandse Zee-havens. Britse oliedeskundigen verklaarden woensdagavond, dat hierdoor mogelijk reeds binnen enkele weken enkele van de olieleveranties, die door Vene zuela en de Verenigde Staten gedaan worden, tot aanvulling van het olie tekort in West -Europa, verminderd zullen moeten worden. De door Syrië verleende toestem ming tot herstel van de olieleidingen betekent volgens de financiële redac teur van Reuter vrijwel zeker, dat dat het Europese olietekort voorbij is. Dit tekort is nooit zo groot geweest als men had gevreesd, zo merkt hij op, en zal vermoedelijk na ongeveer een week, voor uitvoering van de eerste herstelwerkzaamheden, geheel verdwenen zijn. Brian Robinson, de Britse wielren ner, die tijdens de Tour de France van 1955 voortdurend in het bezit is geweest van de „rode lantaarn", heeft het nu bestaan om de wed strijd om de grote prijs van Nice te winnen. Op de tweede plaats kwam... Louison Bobet, drievoudig winnaar van de Tour, die (links) Robinson feliciteert. Hij had bijna een minuut achterstand op zijn Engelse tegenstander. (Van onze parlementaire verslaggever). Minister Suurhoff ziet geen aanleiding om de grote gezinnen een extra kinderbijslagverhoging te geven i.v.m. de hogere lasten, die ook volgens de bewindsman wel degelijk uit de bestedings beperking voortvloeien. Hij noemde o.a. de prijsstijging voor sui ker en suikerhoudende artikelen, melk en de stijging van de gas- en elektriciteits-tarieven. Hiertegenover stelde hij echter „enig voordeel" bij de belastinghef fing. Grote gezinnen leven in de regel in weinig duurdere woningen dan kleinere gezinnen en daarom zou (volgens de minister althans) voor hen de personele belasting naar verhouding gunstiger uitvallen. Op voorstel van dr. Kortenhorst zal hierover uitvoerig cijfermateriaal aan de Kamer worden toegezonden. Een tweede gunstige factor voor de grote gezinnen is, dat de looncompen- satie voor de huurverhoging door werkt in de kindarbijslag. De bewindsman heeft ook de ge volgen van de beperking voor de ouden van dagen bestudeerd en ook zij worden volgens hem niet zwaar der getroffen. Voor deze groep zal on getwijfeld na de huurverhoging de uitkering worden verhoogd. De minister deelde voorts mede, dat de regering zich nog in geen enkel opzicht gebonden acht om in 1957 een nieuwe algemene loonsverhoging toe te staan, wanneer onverhoopt de kosten van levensonderhoud zullen stijgen bo ven de grens van 6.8%, die door de vak verenigingen is gesteld. Wanneer die grens zou worden overschreden door een ongunstiger verhouding tussen im- en export, dan werkt een loonsverho ging zelfs averechts! Door de Hongaarse militie is een overval gedaan op het studentenhuis in Var, een voorstad van Boedapest. De actie duurde verscheidene uren. De 25 studenten, die zich in het ge bouw bevonden, werden met nieuw aangekomenen gevankelijk wegge voerd. Er zouden wapens zijn gevon den, maar studenten in Boedapest zel den dat de militie deze er zelf had neergelegd om de actie te rechtvaar digen. In Boedapest zouden invallen zijn gedaan in restaurants, andere open bare lokaliteiten e.i fabrieken. Het ging vooral om vroegere leden van de arbeidersiaden en revolutionaire comités, alsmede om studenten. In Miskolc zouden ..a een demonstratie waarbij studenten zich met rode verf en in rode kleren toegetakeld hadden zeventig van hen gearresteerd zijn. De Hongaarse schrijver Gali, die te Boedapest terecht staat op beschul diging van het uitgeven van een ille gaal blad, is woensdag ondervraagd over zijn artikelen over wegvoering van Hongaren naar de Sovjet-Unie. Op de vraag van de presidente, van wie hij inlichtingen over deportaties had ontvangen, zei Gali, dat hij het had gehoord van jongemannen, die uit treinen die hen naar de Sovjet- Unie brachten, zijn ontsnapt. De presidente zei: ,,U hebt geschre ven, dat in 1944 de Duitsers vele Hongaren hebben weggevoerd en dat de Russen in 1956 hetzelfde hebben gedaan, omdat alle dictaturen op el kaar lijken. Hoe hebt U, die zelf door de Duitsers is gedeporteerd, dat kunnen schrijven?" Op deze vraag reageerde Gali slechts met een glimlach. De Verenigde Staten hebben woens dag, na overleg met een aantal gelijk gestelde landen, besloten, voor het ogenblik in de V. N. geen actie te ondernemen ten aanzien van de Hon gaarse kwestie, maar er wel voor te zorgen, dat het vraagstuk op de agen da van de Algemene Vergadering blijft staan. Ambtenaren die krachtens een wet telijke regeling tot na hun 65e jaar in dienst blijven, zullen niet worden gekort in hun salaris, hoewel ze bo vendien ouderdomspensioen ontvan gen. Minister Struycken, die dit heeft verklaard in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Welter (KVP) ziet een principieel verschil tussen het genoemde geval en dat waarbij de gepensioneerde ambtenaar i.v.m. de algemene ouderdomswet in zijn pensioen wordt gekort. Aan de korting van de pensioenen lag de gedachte ten grondslag, zo stelt de minister, dat moet kunnen worden voorkomen, dat er een on juiste verhouding bestaat tussen het totale pensioeninkomen en de voor het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd genoten inkomsten uit arbeid. Dit betekent dus een over heveling van een deel van het inko men van de actieve bevolking naar personen, die niet meer actief aan het produktieproces deelnemen. In het door de heer Weiter genoemde geval gaat het echter om een beloning voor geleverde prestaties. In beginsel had minister Suurhoff geen bezwaar tegen een werkclassifi- catie voor de bepaling van het toon van de landarbeiders. Hij moest echter ook hier weer een voorbehoud ma ken. Wanneer t.z.t. een concreet voor stel daartoe aanvaardbaar zou zijn, dan zal toch ook de economische situatie een verhoging voor deze groep moge lijk moeten maken, alvorens een werkclassificatie kan worden inge voerd. In het algemeen kon minister Suur hoff eropwijzen, dat hij in het verleden al zoveel mogelijk de aandrang, die tot de „loonoperatie 1956" heeft geleid, had afgeremd. Toen de mogelijkheid eenmaal was geopend, heeft men hier zo overmatig gebruik van gemaakt, dat het loonniveau meer is gestegen, dan de economische situatie toeliet. Samen met de overinvesteringen was dit genoeg om tot de huidige moeilijk heden te leiden. Minister Suurhoff was dan ook van oordeel, dat prof. Oud niet het recht heeft in de Kamer met de „vrijmoe digheid van een hofnar" het politiek fatsoen van de minister van Sociale Zaken aan te tasten door het voor te stellen alsof hij de loonsverhoging van 1956 met het oog op de verkiezingen had mogelijk gemaakt. Angstwekkend' Met de voorbereiding van de alge mene kinderbijslagwet gaat men op het ministerie van Sociale Zaken dóór, zo verzekerde hij tenslotte, evenals dit geldt voor de weduwen en wezen voorziening en de kinderbijslagwet. Het zal echter nog wel 2 a 3 jaar duren voor deze wetten gereed zijn. Minister Witte constateerde, dat de beperking in de investeringen van het bedrijfsleven, zoals die thans reeds uit voorlopige cijfers blijkt, „bijna angst wekkend" is. Hij zag daarom géén reden voor nog scherpere controle, zo als door de socialisten was gevraagd. Prof. Oud, de liberale fractieleider, die de regering in het debat scherp had aangevallen en het kabinet gebrek aan homogeniteit had verweten, kreeg uitvoerig antwoord van de minister president, Dr. Drees verklaarde, dat de bestedingsbeperking een buiten lands minister noemde het „een moe dig stuk" ook in het kabinet een zo'n belangrijke zaak is geweest, dat de ministers geen knip voor hun neus waard zouden zijn, als zij daarover niet onderling van mening hadden ver schild. Men is echter tenslotte tot een eenstemmige oplossing gekomen. Deze stap terug, aldus dr. Drees, moet een voorbereiding zijn tot een verdere verhoging van de produktie en tot een verhoging van de export. De in de commissie van overleg samenwerkende middenstandsbonden zijn, blijkens een telegram, dat zij hebben gericht tot de fractievoorzit ters van de Tweede Kamer, van me ning, dat de opvatting van de rege ring, dat zij in haar huishouding niet meer zou kunnen bezuinigen, niet aannemelijk is gemaakt. Het voorstel tot beperking van de verhoging van de melkprijs is voor de regering aanleiding geweest, de gedachte te uiten, ofwel de omzetbe lasting met een half percent of wel de inkomstenbelasting vanaf de 8.000- gulden-grens te verhogen. Indien de omzetbelasting wordt doorberekend brengt, aldus de mid denstandsbonden, deze verhoging het stabilisatiebeleid in gevaar. Wordt de verhoogde omzetbelasting niet door berekend dan betekent deze een in directe last voor het bedrijfsleven. Uit de hogere inkomens waarop een toch reeds zware progressieve inkom stenbelasting rust, moeten voldaan worden: de premie voor de algemene ouderdomsverzekering, de huurverho ging en de gestegen kosten van het levensonderhoud. Een verhoging van de inkomsten belasting zou volgens de midden standsbonden in strijd zijn met een evenredige verdeling van de lasten. De bonden dringen er daarom met klem op aan te bevorderen, dat de benodigde 60 miljoen worden gevon den door bezuiniging in de overheids- huishouding. Ook de KVP heeft nu aan de onder tekenaars van het recente adres van intellectuelen aan de politieke partijen inzake het verzoek om instelling van een gemengde commissie voor bezin ning omtrent Ned. Nieuw Guinea, medegedeeld hieraan geen gevolg te kunnen geven. Een dergelijke vorm van beraad, zegt zij, is staatsrech telijk en politiek niet de meest aan gewezene. Ook de werkgeversverbonden zeggen met grote teleurstelling kennis geno men te hebben van het door de re gering ingenomen standpunt. Zij achten het van het grootste be lang, dat geen verdere lasten, noch op de ondernemingen noch op de con sumenten worden afgewenteld. Ten aanzien van het bedrijfsleven denken zij in dit verband in het bij zonder aan de niet in de vorm van Naamloze Vennootschap gedreven on dernemingen. Zij zijn eveneens de me ning toegedaan, dat de regering op zijn minst een evenredig deel van de tegemoetkoming aan de landbouw zelf dient te financieren door verdergaan de daadwerkelijke bezuiniging op de overheidsuitgaven. Een woordvoerder van de commis sie van het Japanse ministerie van Handel en Nijverheid, die zich bezig houdt met de bestudering van de mo gelijke gevolgen van het plan voor de Europese gemeenschappelijke markt, heeft medegedeeld, dat zij de oprichting overweegt van een soort gelijke markt voor zuid-oost-Azië. Volgens de woordvoerder is de com missie in beginsel niet gekant tegen de Europese gemeenschappelijke markt, doch verzet zij zich met kracht tegen iedere poging om discrimine rende invoerrechten vast te stellen voor de Japanse export naar Europa. De 21-jarige dienstplichtige soldaat J. v. Boxtel is, toen hij op wacht stond te Arnhem, op nog onopgehel derde wijze getroffen door twee ko gels van zijn stengun. Zijn toestand wordt kritiek geacht.

de Stem | 1957 | | pagina 1