BOERENJEUGD SCHAKELT OVER John Kasper, het Hitlertje van de U.S.A. OLD ENGLAND R GA A a. Bureelambtenaar b. Schrijver c. Typist(e) fGjjpjïi] Esso Trailerchauffeur Ka) Aanleren van een nieuw vak alleen is niet voldoende AANBESTEDING J Judas van de rassehaat a Gi Ui DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 MAART 1957 Wij vragen KANTOORJUFFROUW VERKOOPSTERS NAAISTER VERKOPER LEERLING STOFFEERDER ZEVENBERGEN Exclusieve Modellen in Jersey van: „Maja" Mavèl Shamrock" ESSO NEDERLAND N.V. ADVERTEREN IS BEKEND BLIJVEN 't KLEINTJE Zé Dat de boerenjeugd haar toe komst op een ander terrein gaat zoeken, is inderdaad geen ken tering in ongunstige zin. Het steeds beperkter wordende are aal landbouwgronden dwingt er vaak wel toe. In verband daar mee is herhaaldelijk gewezen op de mogelijkheid tot emigratie. In het buitenland is een goede boer dikwijls welkom en een boe- renhart trekt naar de boerenstiel. Maar emigratie is lang niet voor iedereen mogelijlEr kun nen tal van omstandigheden zijn, die een jonge boer de weg naar het buitenland versperren. Dat betekent echter niet, dat hij zijn leven lang zal moeten blijven vegeteren op een boerenbedrijf- je, dat aan bloedarmoede lijdt, wanneer hij al kans krijgt om zo'n bedrijfje machtig te worden. Veel jonge boeren schakelen over van de landbouw naar de indus trie, wat in een sterk industria liserend land als Brabant een verantwoorde keuze is. Voor een belangrijk deel van Brabant is de industrie de toekomst. Met die overschakeling echter, die zich op grote schaal vol trekt, is zich een nieuw soort „probleemjeugd" aan het vor men, wier bestaan de gehele boe renstand raakt. In de naaste toe komst zal steeds meer blijken, dat het al dan niet slagen van die overschakeling afhangt van de vraag, of het boerengezin met zijn tradities van generatie op ge neratie, de nodige geestelijke le nigheid kan opbrengen, om zich te zetten naar de situatie, zoals die zich thans gaat voordoen. Aanpassen Wanneer de jonge boer de* tra ditionele kiel aan de kapstok hangt en zijn toekomst gaat zoe ken in de industrie, dan zal blij ken, dat hij er niet is met het simpelweg aanleren van een nieuw vak. Grotere moeilijkheden zullen zich voordoen bij het aan passen aan het nieuwe milieu. Ook dan zal blijken, dat het boe- renhart naar de boerenstiel trekt. Op de jongste vergadering van de r-k. Jonge Boeren, stand, die te Tilburg gehouden werd, heeft ir. J. Wellen, directeur.seeretaris van de NCB', het jonge boerenvraagstuk behandeld. „Het is niet zo erg als verondersteld wordt," aldus ir. Wellen. Hij rekende de vergadering voor, dat tus. sen 1947 en 1956 liet aantal boerenzoons, dat in het eigen bedrijf werkzaam is gebleven, met een derde verminderd is; dit over heel Nederland. Deze grote kentering vindt voornamelijk zijn oorzaak in de vaak noodzakelijke keuze van een ander beroep en in de emigratie. „Geen kentering in ongunstige zin," zo drukte ir- Wellen zich uit. En dat is begrijpelijk. Bij alle ge bondenheid aan de grond en aan het jaargetij, bij de veel-urige ar beidsdag en het zware lichame lijke werk, biedt het boerenam- bacht toch een bepaalde vrijheid, die in de industrie nergens te vinden zal zijn. Bovendien wijst de praktijk uit, dat een jonge boer, die zijn ambacht vaarwel zegt, zich niettemin moeilijk kan losweken van het milieu waarin hij is opgegroeid. Dat zijn hart blijft trekken naar de jeugdstands organisatie, waarin hij niet meer thuis hoort, dat hij zich niet ge makkelijk geeft aan zijn nieuwe omgeving, dat het hem moeilijk valt. ondanks misschien een goe de technische opleiding, het tem po van het bedrijfsleven te vol gen. Het industriële werk vraagt een heel andere instelling dan het boerenwerk. Een bewijs daar voor zijn de woorden van een in dustrieel werkgever, die vol lof was over de wil en de werklust van arbeiders uit het boerenmi- lieu, maar die moest toegeven dat deze mensen hun produktie niet haalden. Veel jonge boeren, die hun vak vaarwel moeten zeggen, probe ren ook op andere manier de ge bondenheid met 't platteland niet helemaal te verbreken door een baan te zoeken, die nog altijd wel in de agrarische sector ligt, b.v. in de diensten en instellin gen van de N.C.B. Voor meisjes doen zich vaak soortgelijke moeilijkheden voor. Het platteland verlaten en op een flatje in de stad gaan wonen is een even grote moeilijkheid. Niet alleen om de gewijzigde omge ving, maar ook omdat je er daar aan moet wennen, dat het vlees niet meer uit de kelder, maar uit de slagerswinkel moet komen. Reusachtige taak Al de dingen, die we hier bo ven hebben opgesomd, vragen van de jonge boerenmensen, die de stap naar een ander levens milieu moeten wagen, een groot Het bestuur der Waterkering van de calamiteuze Leen- dert Abrahampolder zal op vrijdag 22 maart 1957 des voormiddags 11 uur, in café „Het Wapen van Kats" te Kats, volgens par. 2 der A.B., onder nadere goedkeu ring van Ged. Staten van Zeeland in het openbaar trach ten aan te besteden: het aanleggen en herstellen van steenglooiingwer- ken, het aanbrengen van steenbestorting en het onderhouden tot 31 december 1957, van de water- kerende en andere werken aan de waterkering van bovengenoemde calamiteuze polder. Het bestek ligt vanaf 14 maart a.s. ter lezing ten kan tore van de secr.-ontvanger te Kortgene en is vanaf die datum aldaar verkrijgbaar ad. f 2.50 per exemplaar. Betaling per postwissel. Aanwijzing der werken op maandag 18 maart en op woensdag 20 maart a.s., telkens des voortniddags van 10 tot 11 uur. Samenkomst in bovengenoemd lokaal. Buitendien geschiedt geen aanwijzing. Het bestuur voornoemd, 3. S. de Regt, voorzitter J. J. de Looff, secr.-ontvanger aanpassingsvermogen. Groter misschien dan ze uit eigen kracht kunnen opbrengen. Het is daarom gelukkig, dat ze de steun genieten van de inter diocesane stichting beroeps keuzevoorlichting, die samen met de interdiocesane Emigra tiestichting (werkend in de bisdommen Den Bosch en Bre da), werkt aan de mentaliteits- beinvloedxng op het platteland. De twee stichtingen hebben zich daarmee voor een reusachti ge taak gesteld, die een groot verantwoordelijkheidsbesef vraagt. Sinds enige tijd is men al bezig om streeksgewijze (men heeft daar al meermalen over in de krant kunnen lezen) ont wikkelingsavonden te organiseren waarop de toekomst van de jeugd en dan natuurlijk bijzonder van de plattelandsjeugd besproken wordt. Belangrijk is in dit verband ook het streven, om de contras ten die er plaatselijk tussen de standen bestaan, te elimineren. Veel waarde hecht men ook aan het bevorderen van de onderwijs mogelijkheden voor de boeren jeugd in de breedste zin van het woord. Het onderwijs immers zal het mogelijk moeten maken, dat de boerenzoon, die overstapt naar een baan in een ander milieu, daar iets kan bereiken. Hogere functies zullen ook voor hem moe ten openstaan, waarvoor echter vaak middelbare en hogere stu dies nodig zullen zijn. Tenslotte is een vergroting van de zelfstandigheid van de opgroeiende generatie on misbaar, wil het proces goed verlopen. En juist dit laatste vraagt aanpassing van het gehele boerengezin, want de vergroting van die zelfstan digheid zal in goede harmo nie tussen de oudere en de jongere generatie moeten verlopen. Bepaalde tradities, die jaren lang het plattelandsleven gere geerd hebben, zullen eenvoudig Vergeten moeten worden. Ook Mulo opleiding gewenst BEKWAME voor diverse afdelingen voor het gordijnen atelier BEKWAME mnl. voor de afd. vloerbedekking WIJ BIEDEN goed salaris prettige werkkring prima sociale voorzieningen SCHRIFTELIJKE SOLLICITATIES richten aan afd. personeelszaken. PERSOONLIJK AANMELDEN: Dinsdags en donderdags van 10 tot 12 uur en van 4 tot 6.30 uur. 's Zaterdags van 10 tot 12 uur. XRIKDl DREESMAN* BERGEN OP ZOOM Op het bureau van de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland te Vlissingen worden ge vraagd: Vereist wordt: het bezit van het Mulodiploma en het diploma boekhouden van de Nederlandse Associatie voor praktijkexamens. Het diploma Moderne Bedrijfsadministratie en het di ploma Nederlandse Handelscorrespondentie strekken tot aanbeveling. Salarisnormen: f 3814 tot f 5628. Het maximum-salaris wordt bereikt met 10 jaarlijkse verhogingen. Vereist wordt: het bezit van het Mulodiploma, terwijl het diploma Boekhouden van de Nedrlandse Associatie voor praktijkexamens en het diploma Nederlandse Han delscorrespondentie tot aanbeveling strekken. Salarisnormen f 2390 tot f 3787. Het maximum-salaris wordt bereikt met drie jaarlijkse verhogingen van f 215 en vier jaarlijkse verhogingen van f 188. Het bezit van het diploma Machineschrijven is vereist. Salarisnormen f 2175 tot f 3035. Het maximum-salaris wordt bereikt met 4 jaarlijkse ver hogingen. In genoemde functies genieten gehuwden, die de 23-ja- rige leeftijd hebben bereikt, een huwelijkstoelage van f 376 per jaar, indien en voor zover het bedrag van het salaris, vermeerderd met deze huwelijkstoelage, niet uitgaat boven het maximum-salaris van de voor de be treffende functie geldende schaal en evenmin een be drag van f 4164 overschrijdt. Voor zover de 21-jarige leeftijd nog niet is bereikt, geldt de jeugdloonregeling. Kindertoelage als voor rijksambtenaren. De indiensttreding geschiedt voorlopig op arbeidsover eenkomst naar burgerlijk recht. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, Prins Hendrikweg 10, Vlissingen. Geen bezoek dan na oproeping. Prettig rustig werk met alle voordelen die een groot bedrijf U geven kan, naast de gezelligheid van het werken in kleine groepen, bieden wij U als U bij ons komt solliciteren. Wegens uitbreiding van een onzer afdelingen kunnen wij nog enkele ^Iflo dinette a en leerlingen op onze herenmode-ateliers plaatsen. Stel niet uit, kom eens kennis maken. N.V. NEDERLANDSCHE KLEEDINGINDUSTRIE PASTOOR VAN KESSELLAAN I Aanmelden dagelijks van 8 tot 17.30 uur. Zaterdags en 's avonds na telef. afspraak. binnen het boerengezin zal een mentaliteitsverandering vereist zijn. Degenen, die hieraan hun krachten besteden, zijn er zich van bewust, dat er veel tijd no dig zal zijn eer men dit doel be reikt heeft. Maar de toekomst van de boerenjeugd, die gedwon gen wordt om haar heil anders te zoeken, is die inspanning waard. Het kan gebeuren, dat ge ergens in één der steden van de U.S.A. wandelt en er plotseling een man naast U komt lopen, u een paar foto's laat zien, waarop onveranderlijk negers staan, die blanke meisjes omhelzen. En dan zegt hij: „Dit kan ook uw dochters overkomen. Wilt u grootvader worden van negertjes?" Daarna verdwijnt hij terug in de drukke massa. De duizenden volgelingen van John Kasper, de judas van de rassenhaat pogen ook op deze wijze in de Verenigde Staten de stemming tegen de negers op te zwepen Kasper, een 25-jarige knaap van 1.80 meter met een vriende lijk gezicht, het type van de rei ziger in stofzuigers of bidprent jes, is de gevaarlijkse demagoog na de in 1935 omgebrachte Huey Long. Ook John Kasper volgt de voetstappen van Hitier en hij be weert geroepen te zijn om de U.S.A. te verlossen uit de greep der zwarten. John Kasper opereert vooral in de zuidelijke staten waar nogal opwin ding bestaat, nu de negers het recht hebben gekregen hun kinderen naar de „scholen der blanken" te sturen. Hij arriveert overal met tientallen, getrouwe volgelingen en de terreur volgt hem op de voet. Vorige maand verscheen hij zelfs in Montgomery, het stadje van King, waar de negers nu ook het recht hebben gekregen om in de autobussen naast de blan ken te gaan zitten. Tegen journa listen zei hij: ,,Ik ben hier voor fa miliekwesties". maar al de andere dag begon zijn terreur: vier kerkjes van de negers vlogen in de lucht; er ontplofte een tijdbom in het huis van King, waarop een aanslag volgde op een zwarte geestelijke en een blan ke, die enige dagen tevoren de ras sehaat als onchristelijk had veroor deeld. De vogel gevlogen De politie arresteerde zeventien daders, maar John Kasper was al verdwenen. John Kasper is overigens al verscheidene malen aangehouden en zelfs veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, maarhij loopt nog altijd op vrije voeten en nie mand weet precies wie hem beschermt. Tijdens een toespraak tot zijn vol gelingen schreeuwde hij: „Het Hoog Gerechtshof, dat de negerkinderen toestaat de blanke scholen te be zoeken heeft hiermee verraad ge pleegd. De strop voor de verraders" Onder intellectuelen Een jaar geleden was hij nog ver koper in een boekwinkel in Green wich Village, het Saint-Germain-des- Près van New York, waar hij nati- onaal-socialistische litteratuur aan de man poogde te brengen. Van Duitse origine stak hij daarbij zijn liefde voor het alles reddende nationaal- socialisme niet onder stoelen of ban ken. Geruime tijd geleden sloot hij vriendschap met de dichter Ezra Pound, die tijdens de oorlog werd veroordeeld wegens geestelijk ver raad en later in een gekkenhuis werd opgesloten. Deze Pround schijnt vanuit zijn privé-kamer in het gesticht te Washington zijn actie te leiden. In politieke kringen begint men zich ernstig ongerust te maken over de gevolgen, want Kasper schijnt vooral onder de Intellec tuele jeugd van het zuiden dui zenden volgelingen te hebben. Het begin van de terreur gaat te- rug tot de voorbije zomer. Plaats van actie: Clinton in Tennessee. De middelbare school ging voor de eer ste maal haar poorten openen voor de kleurlingen. Alles scheen normaal te zullen verlopen, totdat Kasper met zijn knokploegen arriveerde en met zijn fotoshow begon. Het kwam tot ernstige botsingen. Kasper werd ge arresteerd, maar spoorloos bleken alle bezwarende stukken uit zijn dos sier te zijn verdwenen en niemand bleek later tegen hem te willen ge tuigen. Toen hij in vrijheid kwam, werd hij opgewacht door een luid juichende menigte. In voetsporen Hitier Aanvankelijk meende de regering, dat de actie van Kasper weinig be langrijk was, maar ze heeft haar oordeel herzien, toen bleek, dat hij een verbond had gesloten met de Ku-Klux-Klan. Vanaf dit ogenblik begon in de zuidelijke staten een felle actie tegen de negers, tegen de vrienden der negers en tegen de noordelijke staten. Daarna bleek ook de „Raad der Blanke burgers" de beweging van John Kasper te ver sterken. In zijn redevoering valt Kas per vooral de communisten en de socialisten aan, die met hun „zieke lijke theorieën doende zijn Amerika te vergeven. Maar hij is ook tegen Broadway en Hollywood, 'waar de Amerikaanse ziel in de hel wordt getrokken en met een voorbeeldige ijver reageert hij tegen de jazzmuz'ek en de psychiaters, omdat die zich baseren op de leer van de jood Freud. Zijn anti-semitisme heeft hem de laatste maanden nieuwe volgelingen gebracht en niet zonder ongerustheid vraagt men zich in Washington af, waar de optocht van het Hitlertje van Greenwich-Village zal halt hou den GINNEKENSTRAAT 141 BREDA TELEFOON 7202 ONTVANGEN tt te MANTELS EN TAILLEURS DEUX PÜECES DEUX PIECES vraagt voor haar depot te Breda in het bezit van een geldig rijbewijs Ervaring van dieselmotoren vereist. Zij, die het EVO chauffeursdiploma bezitten, genieten de voorkeur. Leeftijd 23-30 jaar Schriftelijke sollicitaties aan of persoonlijke aan meldingen bij Esso Nederland N.V., Stations-em placement, Breda. Alléén tij vooruitbetaling. Uitsluitend voor de 'Zeeuwse oplage 3 regels of minder t 80; iedere regel meer 15 ct Bij 3 achtereenvolgende ge lijke plaatsingen wordt de derde plaatsing tegen hall geld berekend. 25 letters cijfers ot lees- cekpns r?eldf»n voor 1 regel PEKSONEEL GEVK. Wegens emigratie der tegen woordige voor direct gevraagd op groot akkerbouw-, kweek- en selectiebedrijf1ste knecht voorman r.k. Moet pr. trekker chauffeur zijn en alle rijwerk goed verstaan. Kennis van, of minstens ambitie voor selectie- werk vereist. Diploma Lagere Landbouwschool of landibouw- winterschool wordt op prijs ge steld. Moderne woning direct te aanvaarden. M. Kademakers Kweekbedrijf, Bant N.O.P. Meisje gevraagd voor 3 halve dagen of voor l1/- dag bij G. Ris- ké, Dubbele Poort, Hulst. 16660 Een of twee deftige dienstmeis jes gevraagd. Geen was. Schrij ven: Depreter, 164 Boeckhout- steenweg Hove bij' Antwerpen. Tl KOOP GEVRAAGD Schrijfbureau te koop gevraagd voor kantoor te Goes. Br. onder no. 22212 bur. De Stem, Goes. I'E KOOP AANGEB. Wasmacliinefabriek heeft was machines met lichte email'lebe- schadiging, gloednieuw met ga. rantie f 145, centrifuges f 150. Desgewenst afbetaling. - Depot: Loopschansstraat 20, Breda, tel. 2275, Radarstraat 2, Roosendaal, Tel. 4121, Nieuwstraat 28, Ter- neuzen, tel. 2410 364>10 2 persoons graslinnen lakens 180 breed, koopt u voor f 5.49 bij De Goedkope Simon, Klokstraat Goes. 22207 Voor jeugdige dames, grofgebrei- de wollen sportieve truien voor f 9,95. De Goedkope Simon Klok straat, Goes. 22208 Het prachtige en leuke Hollan- dia ondergoed in de speciaal zaak De Goedkope Simon, Klok straat Goes. 22209 Moet u naar Goes? Dan kijken naar die prachtige dames pull overs en vesten bij De Goedkope Simon. Klokstraat, Goes. 22210 Poplin dames onderjurken en pettycoats met breed broderie kant f 4,98, f 5,98. De Goedkope Simon, Klokstr., Goes. 22211 Of u met 1 kleur of 4 kleuren behangen gaat, de staalboeken van Jo Maes zullen ze u tonen, van do lichtste pasteltinten tot zwart toe. Jo Maes. verf en be hang ook uw belang. St. Ja- cobsstr. 15. Vlissingen. 22204 Diverse soorten dakpannen te koop, waaronder 2000 prima ro de kruispannen, balkhout, ver schillende lengten en zwaarten. Buiten- en binnendeuren, ramen P. Vergeer. Polderweg 21 Vo gelwaarde. 16658 Een D. H. hond te koop bij Th. Jonkheijm, Zoutendijk 11 Kloos- terzande. 16653 Grondverf 1,90 p. kg. glanslak- verf 2,50 p. kg., lakverf 3,50 p. kg, muurverf f 1,25 p. kg. Be hangpapier, lage prijzen. Wed. Verstraeten, Gr. E<agijnestr. 21 Hulst. 16654 California-soepen maken wij naar speciale Amerikaanse, beroemde recepten. De vermicelli voor onze verruk kelijke vermicellisoep wordt geheel in eigen fabriek - onder Italiaanse bedrijfsleiding - gefabriceerd. Iets om uw vingers bij op te eten! Probéér 'm eens! Alle California-soepen zijn opvallend „zacht" en zuiver van smaak. Er is ook California kippenbouillonsoep, tomatensoep, groentesoep en erwtensoep. Schrijf eren een briefkaart aan de California-fabrieken, Harderwijk. dan zenden wjj u gaarne gratis onze Spaarkaartenbrochure. Spaar de VLAGGETJESOp elk pakje staat er eenDaar voor kunt u GRATIS praebt- cadeaus krijgen Voor 5 vlaggetjes een aardige kin der- soeplepel Voor 6 vlaggetjes reeds 'te polystyreen soep kop met schotel, ijzer sur k Voor 18 vlaggetjes 'n schitterende soep- kop en schotel met dubbelt goudlijn! Voor 9 vlaggetjes een fraaie soeplepel, gegarandeerd vlek- vrij metaal, ten mooie bouillon- of soepkop met schotel van geglazuurd aardewerk CALIFORNIA FABRIEKEN HARDERWIJK 97e JA:, Uitgave Verschijr| Relge Ad redacteu J. M. A| Mr. Dr Rechtei Westende p. kwa bij niet berekend Bureau Vanil; slot van weken h| Iangens die ever beperkiu 1. GÏ ml d| frl v«| vJ 2. Gi vod bd VIER GEMj woensdagavj den van Griek doodj DE ZUIDSI in een versj politiek te verbetering de communi: EEN MOTO! Amersfoortsi een vrachtai jarige duo-p gewond, dat leed. BONDSKAN West-Duitsla mei naar de voor bespr Eisenhower. DE REGERi; heeft bij de 85 van de zetels verove 160 parlemen TIEN MAAK gisteren voo: bank geëist t assistent-mac had mishand* te krijgen. VEERTIGDU dinsdagavond aan de Ooste] sterdam. EEN JAAR 29-jarige kar Aerdenhout achter het st mensen aanr< het ziekenhu bracht. VIJF ALGE! tine ter doo moord op dr die zji een j pleegd. De v jongens werd RUIM 1.800.0 postzegelactie het kind 19 400.000 gulder gaande jaar. ADMIRAAL gevaardigde 1 Canberra ver trouwbare be welke een gr zeeërs in de Verwacht tot vanavor avond 23.15 Aanvanke en enkele v overigens Plaatselijk matig Geinig vera tnur. Verwacht: Weerkundig matige zuid bewolkt me Nog enkele houdend zaï Vandaag: maan onder op 7.09 uur,

de Stem | 1957 | | pagina 10