Eindexamen lagere school het land en de stad (radio") De schat van Matabonga MENING EN COMMENTAAR PHI LIPS Infraphil' Relletjes in Togoland AT EEN ONDERLIJKE ERELD pagblaD pt Sten» EREZAAK VOLKSVERZET NEGATIEF Kilo's slanker BonKorets RAT en MUIS TWEEDE BLAD BEN Conferentie Bouvigne Yakantiestage en introductie in het bedrijfsleven UW TAFELWATER Inplaats van toelatingsexamen Trein ontspoord in Birma j BEWIJS Japan zendt delegatie contra kernproeven UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in 1/1 literschroefilessen door CEORGE F. WORTS WOENSDAG 6 MAART 1957 Goerion is gezwicht voor de Amerikaanse druk. Terwijl hij nog niets zwart op wit heeft om trent de hulp der V.S. ter verzeke ring van Israëls rechten en be- staansveiligheid, gaf hij toch be vel tot het ontruimen van de laat ste stroken Egyptisch grondgebied. Het is een hard gelag. Washington meent echter, dat dit nodig was, om de U.N.O.-gedachte te redden en de Arabische staten een beves tiging te geven van Amerika's goede wil. Het moet zeer de vraag heten, of een dictator als Nasser daarvan onder de indruk komt. Men moet hem niet aan boord ko men met internationale moraal. Voor hem geldt slechts machtsbe geerte. En die machtsbegeerte wordt gevleid door het terugwij ken van Israël, een staat, die hij het liefst maar helemaal zou wil len oprollen. Nu zal moeten blij ken, of de regering-Eisenhower ook tot zulk een figuur krachtige en forse taal durft te spreken, als hij blijft spotten met UNO-resoluties en rechten op vrije doorvaart, als hij door allerlei chicanes de de blokkering van het Suez-kanaal blijft hinderen. De afschuwelijke verdenking, dat de Amerikaanse politiek zou meten met twee ma ten, kan nu te niet gedaan wor den, als ze er inderdaad in slaagt voor Israël een rustiger leven te verzekeren, vrij van moordoverval- len, vrij van iedere vaartbelemme- rinig voor zijn schepen op interna tionale waterwegen. Dit wordt voor Washington een erezaak. ""TERWIJL minister Staf de Natio nale Reserve in haar huidige vorm wil laten verdwijnen, blijkt hij toch niets te voelen voor het organiseren van een bewapend volksverzet. Deze gedachte is gere zen naar aanleiding van de gebeur tenissen in Hongarije. Toen immers bleek, dat een ongeorganiseerde menigte het nog gedurende ver scheidene dagen met primitieve wapenen tegen een Russisch tank- leger kon volhouden. Dit verzet moest tenslotte wel in elkaar zak ken, omdat er geen hulp van bui ten kwam. Als men voor tijden van oorlog zulk een verzet nu eens van te voren goed organiseert, zou het dan de opmars van een vijand niet belangrijk kunnen vertragen? Die vraag viel te beantwoorden. En die vraag beantwoordt minister Staf eigenlijk niet. Hij wijst er op, dat in Boedapest het volksverzet in een verschrikkelijk bloedvergieten is gesmoord en geresulteerd heeft in een ondraaglijke verscherping van de communistische onderdrukking. Als primaire en alles overheersen de doel van onze verdedigingsin spanning ziet hij, te voorkomen dat ooit het moment aanbreekt dat communistische tanks ook ons land binnenrollen. Allemaal best. Doch het verzet in Boedapest was daar om zo hopeloos, omdat niemand daadwerkelijk een vinger wilde uitsteken, om het te helpen. Ter wijl een bewapend volksverzet be doeld is voor tijden van oorlog als onderdeel van de grote strijd, zo dat de vrijheidsstrijders dan auto matisch bondgenoten hebben. Het kan de oorlogsmachine van de vij and verstoren en zijn tijdschema in de war brengen. Als het bovendien niet a l'improviste geschiedt, maar goed voorbereid, heeft het nog veel grotere kansen om ernstige af breuk te doen aan de stootkracht van de aanvaller. We geloven daarom, dat dit denkbeeld nog wel degelijk overweging verdient en betrokken kan worden in de be studering van het vraagstuk, in hoeverre de weerbaarheidsgedach te van het Nederlandse volk leven dig kan worden gehouden. J-JOE ver ligt de verkiezingsstrijd al weer achter ons! De opwin ding van die dagen kunnen we ons al haast niet meer indenken. Toch is er opwinding geweest. Er vielen (Advertentie) incidenten voor en de socialistische pers vooral trachtte iedere dag weer aan te tonen, dat de grote te genstandster, de KVP, zich te bui ten ging aan minderwaardige strijdmethodes. Dit gezedenmeester werd tenslotte zo vervelend, dat ons Maastrichtse zusterorgaan voorstelde: Laat een commissie van onderzoek het „bezwarend materiaal" van beide kanten ver zamelen en aan de regels van fat soen en moraal toetsen. Dit voor stel vond ingang. De commissie kwam tot stand. Ze heeft het ma teriaal eens bekeken. En ze kwam tot de bevinding, dat hier en daar wel iets onvertogens is geschied, maar dat de verantwoordelijke partijmensen daar niets mee te maken hadden. Wat zou men nog verder onderzoeken? Dat jongelui wel eens baldadig en brooddron ken zijn, is een verschijnsel, dat al lang bekend is. Het negatieve resultaat van het onderzoek heeft ook zijn nut. Men moet zich niet zo gauw opwinden over incidenten en bedenken, dat overal waar gehakt wordt spaan ders vallen. Als men middenin de campagne zit, kan men dat alle maal heel groot zien. Maar op een afstand blijkt het maar iets onbe tekenends te zijn. Advei tentie) Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedra gen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na da maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. Bon Korets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter' Begin een nieuw leven-begin nog vandaag met Bon&oreta, 8.30 per flacon. VERMAG ER ING SDR AG EES De Stichting Contactcentrum Be drijfsleven-Onderwijs belegt ook dit jaar weer een aantal regionale con ferenties (Breda, Ede en Schevenin- gen), waarop wordt nagegaan, in hoeverre het vakantiewerk van de Nederlandse scholieren zinvol is te maken voor de toekomst. Ongeveer 100.000 scholieren, onder wie vele van middelbare scholen, hebben, tij dens de zomervakantie van het vorige jaar, in Nederlandse bedrijven ge werkt. Financiële motieven van de leerlingen stonden hierbij voorop. Op de thans te houden conferenties zul len de voor- en nadelen van het wer ken in de vakantie worden besproken, alsmede de voorwaarden voor de te werkstelling. Bedoelde conferentie te Breda wordt gehouden op 3 en 4 april in het kas teel Bouvigne. Woensdagmiddag wordt de conferentie geopend door mr. P. M. H. van Boven, directeur van N.V. Machinefabriek Breda, voorheen Backer en Rueb. De heer G. Lammers, directeur van de rijks- h.b.s. te Vlissingen, en dr. A. P. van Gent, adj.-directeur van N.V. de Faam. P. A. de Bont's fabriek van chocolade en suikerwerken te Breda, bespreken de ,,voor- en nadelen van het werken in de vakantie". Mr. H. Minderop, bedrijfsjurist bij P. de Gruyter en Zoon N.V. te 's-Hertogen- bosch, gaat nader in op de „voor waarden voor de tewerkstelling in de vakantie". Als laatste spreker op deze eerste dag houdt prof. dr. B. Meulenbeld, hoogleraar aan de tech nische hogeschool te Delft, een in leiding over „ervaringen met het contact tussen onderwijs en bedrijfs leven in Amerika". Met bedrijfsbezoeken aan diverse grote Bredase bedrijven begint de donderdag, de tweede dag van deze conferentie. Mr. R. van Manen, di recteur van de N.V. Hollandse Kunst zijde Industrie te Breda, spreekt in de middaguren over „de introductie van nieuw personeel in het bedrijfsle ven." Laatste inleider is drs. M. F. A. Brok, rector van het Onze Lieve Vrouwe Lyceum te Breda, die de „aanknopingspunten voor het v.h. m.o." nader zal belichten. SPA Vooi lamiliegebruik, ïni/l literschroeillessen (Advertentie) Spierreumatiek Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij verstuikin gen, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. (Van onze onderwijsmedewerker) Uw dagblad heeft er u mede deling van gedaan: in Apeldoorn maken de leerlingen geen toela tingsexamen meer voor de ver- volgscholen (Ulo en Vhmo) maar leggen aan het einde van de zesde klas een lagere school- eindexamen af. De opgaven van dit examen worden samen gesteld door een commissie, welke bestaat uit zes hoofden van lagere scholen en de in specteur van het lager onder wijs. Het examen omvat de vakken taal, rekenen, geschiede nis en aardrijkskunde en wordt gedaan in de eigen klas. De uit gewerkte f en gecorrigeerde examenopgaven worden met het advies van het hoofd der school en de test van de schoolpsycho logische dienst doorgezonden Bij Pjinmana, tussen Rangoon en Mandalay in Birma is maandag een trein ontspoord. Ten minste 30 men sen zijn om het leven gekomen en meer dan 40 zwaar gewond. Een voorlopig onderzoek heeft aan getoond, dat het ongeluk het gevolg is van sabotage, die wordt toege schreven aan communistische opstan delingen. Doordat de rails waren stukgemaakt. ontspoorden vijftien passagiersrijtuigen en goederenwa gons. In de afgelopen week hebben com munistische opstandelingen zes brug gen langs de spoorlijn Trangoon-Man- dalay vernield. naar de ontvangende school, waarvoor de ouders hun kinde ren hebben aangemeld. De ont vangende school bepaalt zelf de normen en beslist ook over eventuele toelating. In enkele bladen heeft men het doen voorkomen, alsof Apeldoorn met deze regeling van zaken een na tionale primeur bezat. In feite had den Tilburg, Eindhoven en enige plaatsen in Limburg reeds jaren ge leden eenzelfde of vrijwel eenzelfde toelatingssysteem ontworpen en toe gepast. Enkel© jaren geleden hebben wij hiervan reeds in deze kolommen melding gemaakt. Maar gelukkig is de schoolwereld in dit opzicht niet zo zakelijk inge steld, dat men de jacht op de pri meur het belangrijkste achten zou. Van werkelijk belang is alleen de vraag, of op deze wijze het kind ge baat is. Wij menen wel te mogen zeg gen. dat dit laatste inderdaad het ge val is. Alleen reeds het feit, dat de leerling niet wordt blootgesteld aan de nerveuze sfeer van een examen in vreemde omgeving, is voor het jonge kind een winst van belang. Groter is nog de winst die behaald wordt, doordat vanuit de lagere schoolwereld de zwaarste der opga ven wordt vastgesteld. Wanneer men zegt. dat de vervolgschool zich maar tevreden moet stellen met en zich moet richten naar het eindniveau, waarop de lagere school haar leer lingen heeft weten te brengen, stelt men de zaak weliswaar scherp. Maar toch is het omgekeerde geval, waarbij (Advertentie) I llf nOOSfJC VERWIJDERD MET LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (502) de vervolgschool, geheel gerekend naar eigen program en methode, het vereiste peil der kandidaatjes vast stelt, nog verder bezijden de juiste norm. Wederzijds begrip Het blijft een plaatselijke worste ling om het juiste wederzijdse begrip tussen lagere en middelbare school, die telkens weer beslissen moet over het welslagen van een goed gekozen examenvorm. In de wereld der la gere school legt men sinds vele ja ren een bijzonder accent op de for mele vorming der vermogens, waar bij het materiële element de fei tenkennis niet wordt verwaarloosd, maar wel verminderd. De middel bare school constateert intussen een voortschrijdende nivellering van het peil der leerlingen. De vakbladen van het m.o. bevatten in hun recente jaargangen menige klacht hierom trent. Het geringe percentage vlot-af- studerende middelbare scholieren be draagt vrijwel constant 25. Neemt men er de groep der eenmaal-ge- struikelden bij, dan komt men nog niet hoger dan 50 procent. Deze ge brekkige geestelijke rendabiliteit wil men wel wijten aan onjuiste didacti sche methoden op de middelbare school. Maar evenzeer dient men een open oog te hebben voor het feit, dat het onderwijs geleidelijk steeds min der een voldoende mate van concen tratie en doorzettingsvermogen bij de leerlingen aantreft. Wij zullen de laat- sten zijn om te beweren, dat hieruit blijkt dat de onderwijsvernieuwing teniet moet worden gedaan. Maar wel lijkt het ons, dat deze feiten toch om bezinning vragen op het punt van het juiste gebruik der vernieuwingsme thoden. De zogenaamde oude school heeft vaak een psychologisch-foutieve werkwijze gebruikt, maar men mag toch hopen, dat men dan thans langs moderne wegen onder de nieuwe ver worvenheden ook de traditionele vor mingsresultaten aantreft zoals: nauwkeurigheid, discipline, systema tische arbeid, aandachtsconcentratie. Waren dit voorheen misschien resul taten van geforceerde werkwijzen, thans moet hetzelfde toch te bereiken zijn met zoveel betere inzichten in de psyche van het kind. Maar wordt het ook nu bereikt? Gesprek Het stemt intussen tot verheugenis, dat weer op een andere plaats in ons land het gesprek tussen lagere en ver- volg-school tot goede overeenkomsten heeft geleid. Stellig kan slechts langs deze weg van onderlinge samenwer king en begrip een oplossing worden gevonden voor de pedagogische en didactische vraagstukken, die nog al tijd in groten getale binnen de wereld van onderwijs en opvoeding om aan dacht vragen. Te Kpandoe in Brits-Togoland zijn 34 personen gearresteerd, nadat zij een aanval hadden gedaan op de voornaamste openbare gebouwen van de stad. Ongeveer 50 mensen, gewapend met knuppels en stokken, bestormden het postkantoor en het raadhuis van het district. De relletjes zouden zijn uitgelokt door personen, die gekant zijn tegen opneming van Togoland in de nieuwe staat Ghana. In Jasikan zijn een vijftigtal men sen aangehouden tijdens protestbeto gingen tegen de onafhankelijkheid van de Goudkust. Overal waar de grote steden snel uitbreiden, en waar is dat niet het geval, ontstaan op bepaalde mo menten vreemde combinaties tussen het landelijke leven en de stad; Rome maakt op deze regel geen uitzondering. De bijgaande foto beeldt een dergelijke situatie tref fend uit: Bij een eeuwenoude ru'ne grazen schapen onder de hoede van een zacht dommelende hond, ter wijl niet eens zóver op de achter grond een moderne kerk en in aanbouw zijnde gebouwen van Rome in het voorjaarsachtige zon licht blinken. De 28-jarige vrachtwagen- chauffeur Roy Packer uit Hea- nor werd voor de rechter ge- I daagd, omdat hij door een rood stoplicht zou zijn gereden. Zijn moeder, die op het moment van de vermeende misdaad naast hem in de auto zat, zei echter 1 als getuige, dat dit niet kon. „We moeten wel gestopt heb- ben, want ik zat te breien en 5 ik had juist 'n steek laten val- J len. Roy is dan steeds zo vrien- delijk om de wagen even stil S i te zetten". De rechter vond dit argument voldoende om j Packer vrij te spreken. Vis De heer Bill Freeman is bij on derwater-vissport in grote verle genheid gebracht door een zwaard vis. Bill had het beest op het oog, maar de vis was hem voor. Onver wacht viel het dier hem aan en het gevolg daarvan was, dat Bills zwembroek aan flarden ging. Hij heeft tot het duister moeten rond zwemmen om zijn figuur te kunnen redden. Verandering De heer O'Neal uit Detroit wil zijn naam veranderen. Hij vindt het zo'n gewone naam. t Het is lang niet zeker dat hij S, zijn kin krijgt, want de autori teiten willen eerst wel eens van O'Neal persoonlijk horen, waarom de nieuwe naam Mo- Verzekering In Denemarken is het mogelijk, dat meisjes zich verzekeren tegen het ongehuwd blijven. Als ze er niet in slaagt een passende echtge noot te vinden, voorziet de verzeke ringsmaatschappij via een bepaalde polis „in de schade". Want dan krijgt ze een bepaald bedrag uit betaald. Nummer In New Dehli, India, liggen de huizen ook niet opgeschept en daarom trok een vluchtelingen familie in een oude waterput, die al 100 jaar droog stond. De autori teiten van het stadsbestuur kwa men er achter. Ze spijkerden een nummerplaatje aan de „deur", waardoor de bewoners belasting schuldig werden. W handus Takai Asaka moot"" Door Personeelsgebrek, heb ik" nanaus lakai Asaka moet zelf „jet eens tjjd om naar de kap_ zijn. per te gaan. (Advertentie) Stijf en Stram? Nu hier - dan daar? Neem Krusehen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van reumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oor zaak ook onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Krusehen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru sehen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krij gen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van uw reuma tische pijn. DONDERDAG 7 MAART HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws, 8,15 Gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw, 9,10 V. d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. VARA: 10,30 Het tweejaarlijks congres van de Partij van de Arbeid. AVRO: 12,00 Orgel en piano 12,25 In 't spionnetje 12.30 Land en tuinb. meded. 12,33 Dansmuz. 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13,20 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Gram. 14,20 De man in de schaduw, hoorsp. 14.45 Blaaskwintet 15,15 V. d. zieken 16,00 Van vier tot vijf 17,00 V. d. jeugd 17,45 Regeringsudtz. Nederland en de wereld. Het maande lijks overzicht v. d. werkzaamheden der Ver. Naties door mr. C. W. A. Schür- rnan 18,00 Nws 18,15 Sportp rob lemen 18,25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V. d. kind. 19,05 Jazz- muz. 19,40 De Peperklip 20,00 Nws. 20,05 Samson, oratorium 22,15 Journ. 22,25 Amus. m'uz. 22,50 SportacL 23,00 Nws. 23,15 Beursber. v. New York, 23,16 Onze buitenl. correspondenten melden. 23,25- 24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huisvr. 9,40 Gram. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken, 11,45 Gram. 12,00 An gelus, 12,03 Gram. 12,25 V. d. boeren, 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer, 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Zang en piano, 13,45 Gram. NCRV: 14,00 Metropole ork. en solist 14,45 V. d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,35 Gram. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Altviool en piano 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Zigeuner- kwint. 18,00 Kamermuz. 18,30 Friese uitz. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19,20 Sociaal perspectief, caus. 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Ge- var. progr. 21,45 Gram. 22,00 Periodie ken-Parade, 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23,20-24,00 Nieuwe gram. BRUSSEL, 324 m.: 12,00 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Orgelspel 14,00 Engelse les 14,15 Gram. 14,30 Franse les, 14,45 Gram. 1500 Schoolradio 15,30 Gram. 15.45 Duitse les, 16,00 Koersen, 16,02 Kamerork. 16,45 Boekbespr. 17,Oo Nws. 17,10 Zang 17,15 V. d. kind. 18,15 Jeugd en muziek 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Pol. caus. 20,00 Ork. conc. 21,10 Gram. 21,25 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,15 Int. Radio-Universiteit 22,30 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 etl 12,30 Gram. 13,00 Nws. 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Pianorecital 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws., 22,10-22,35 Vrije tijd. Televisie-programma's AVRO: 20,00 Journ. en weerber. 20,15 Televïzier, 20,25 Spieken verboden, wed- str. 21,00 Muziek voor u. 21,25-22,00 Do cumentair progr. FRANS BELG.: 17,00-1820 V. d. jeugd. 20,00 Act. 20,40 Onbekend. Daar na: Wereldinws. VLAAMS BELG.: 19,00 V. d. vrouw 19,30 Nws, 20,00 Rep. v. d. 6-dagen, 20,20 De stad verdedigt zich, film. 21,40 Feuilleton, pl.m. 22,10 Rep. v. d. aan komst v. d. 6-dagen, 22,45 Nws. en journ. 23,00-23,30 Quizprogr. (Advertentie) uitgeroeid met De Japanse regering heeft besloten een groep Japanse christenen naar Groot-Brittannië te zenden om er bij de Britse regering en religieuze krin gen op aan te dringen, dat de proeven met kernwapens op het Christmas-ei- land geen doorgang zullen vinden. (Advertentie) SPA i Grootmoeder knikte nogmaals. „Dat heb ik zeker opgemerkt; en toen heb ik hem, zoals ik reeds zei, precies het tegenovergestelde ver teld.... in allebei die gevallen." Hendrik glimlachte goedkeurend. „Dat herinner ik me. Als we dus op zoek gaan, hebben we minstens op twee punten een voorsprong op mijn heer Benders. We hebben de ring, waarvan we de herkomst kunnen na zoeken en waarvan hij vermoedelijk niets afweet. En we weten, dat als bij uw aanwijzingen volgt om zijn eigen gegevens aan te wenden, bij het zoeken naar de plek, waar die tinnen kruithoorn verborgen ligt, hij dan precies de verkeerde kant op gaat.... Ondanks dat heb ik toch beel sterk het gevoel, dat we geen tijd te verliezen hebben". „Iemand zou toch op staande voet naar Honolulu kunnen gaan zei grootmoeder. „Iemand 7" vroeg Hendrik. „U Praat net alsof u al iemand op het oog had, die gaan kan". „Dat heb ik ook „En wie dan V' „Lida „Lida V' „Waarom niet vroeg grootmoe der vinnig. „Ze is een handig, vin dingrijk en dapper meisje, dat ner gens bang voor is. Ze is even flink als welke man ook. En het zal wel niet zo heel gevaarlijk zijn. Het is een eerlijk en fatsoenlijk stukje speur- derswerk: de ring nasporen, totdat ze die kruithoorn gevonden heeft. Dat ding kan honderdduizend mis schien wel tweehonderdduizend dol lars waard zijn. Henk. Het is een gokje dat heus de moeite wel waard is en als ze die kruithoorn eens vond, dan zouden al onze moeilijkheden op slag uit de weg geruimd zijn. Jij krijgt dan vanzelfsprekend een be hoorlijk deel. omdat de onderneming door jou gefinancierd is geworden en het zou aan Lida datgene bezorgen, wat ze meer dan wat ook in haar le ven verlangt... 'n kans om dit oude kavalje van 'n huis op te knappen en het gezin bijeen te houden onder ei gen dak". Hendrik was niet bijzonder goed be kend met de Stille Zuidzee; maar hij zag haar in gedachten als 'n gren zeloos schitterende blauwe vlakte met duizenden eilandjes bespikkeld. En hij stelde zich de moeilijkheden voor welke iemand moest ondervinden, als hij die ring moest gaan zoeken en zijn spoor van» dat pandjeshuis op Honolulu naar een dier tienduizenden eilandjes moest trachten te volgen. Hij zag in gedachten een oude schoe ner met bolle zeilen voor de passaat wind varen. Hij zag een schitterend blauwe zee en een strook verblindend wit strand met palmen omzoomd. Het zou moeilijk zijn. maar het was een pracht onderneming. „Ik stel het je voor als een zuiver zakelijk gokje. Henk," zei grootmoe der. „Jij bent een geboren gokker. En geen enkel kansspel is zo opwin dend, als het zoeken naar een ver borgen schat, zelfs al blijf je thuis zitten en steek je alleen maar je geld er in." „Dat is zo", zei Hendrik. Hij hield van gokken, maar hij was geen dwaas. De kans, dat Lida of wie dan ook een tinnen kruithoorn vol edel stenen, die negen en veertig jaar ge leden op een der kleine Atollen in de Stille Zuidzee verstopt was, terug vond, was niet meer dan van één op tien miljoen. En Hendrik vond het bovendien iets sinisters, iets onheil spellends, dat die trouwring van ka pitein Russel in een pandjeshuis op Honolulu voor de dag was gekomen negen en veertig jaar na het vergaan van zijn schoener in een orkaan. Dat mocht dan bewijzen, dat hij ergens aan land gekomen was, het kon even goed een bewijs zijn, dat hij vermoord was en dat zijn kostbare stenen hem ontroofd waren. Op z'n minst bete kende het, dat die ring allicht tien tot vijftien maal van eigenaar ver wisseld was en dat het spoor, dat naar het onbekende eiland moest lei den, al lang vergaan en verloren was, voordat iemand er naar begon te zoe: ken. Hij stelde niet veel vertrouwen in een gokje met een kans van één op tien miljoen. Maar hij was bereid het geld beschikbaar te stellen, deels omdat hij grootmoeder een plezier wilde doen. deels, omdat hij er voor Lida een goede gelegenheid in zag tot herstel van haar gezondheid. Het zou haar ongetwijfeld reusachtig goed doen. Hij had Lida de laatste tijd slechts op een afstand gezien en haar tengerheid, haar verdrietige uiterlijk had hem geschokt en bezorgd ge maakt. Ook had hij geruchten verno men dat ze thuis zoveel onaange naamheden ondervond. „Hebt u het al eens met haar be sproken vroeg hij. „Neen, Henk. Ik wilde jou het eerst polsen." „Dat is uitstekend", zei Hendrik. „U kunt dan tegen haar zeggen, dat het onderzoek naar mijn mening wer kelijk van belang is. Ik zal zoveel geld ter beschikking stellen, als maar no dig is. Hoeveel komt er niet op aan. Laat u haar morgenochtend op een tijd, die haar schikt, maar eens hier komen." „Wel bedankt, beste jongen", zei grootmoeder opstaande. ,,Ik wist wel dat jij er een bent, die een goede kans weet waar te nemen." Vierentwintig uur later zat Lida op dezelfde stoel waarop grootmoe der gezeten had, voor hem en keek hem wantrouwend aan. „Neem je nou een loopje met jezelf" vroeg ze, „of met mij en grootmoe der Je staat er bekend om, dat je nooit met jezelf een loopje neemt, dus moet je het nu wel met groot moeder en mij doen." Bij het zien van haar vermagerde gelaat en haar koortsachtig schitte rende ogen en de diepe kringen daar onder dacht Hendrik er over na, hoe goed zo'n reisje naar Honolulu haar doen zou, al was het alleen maar om de rust, die het haar schenken zou. „Waarom moet ik iemand voor de gek houden vroeg hij. „Ik bekijk het zoeken naar die schat als geld belegging, die me mijn kapitaal met rente terug zal bezorgen." „Het is iets krankjorums", protes teerde Lida. „Grootmoeder heeft zich dat waanbeeld in haar hoofd gezet en jij stijft haar daarin en bezorgt mij terloops een vrij reisje naar Ho nolulu. Dat is geen gokpartijtje. Dat is puur een liefdewerk „Hoor eens, Lida, ik heb er altijd al naar verlangd, om eens een echte speurtocht naar een verborgen schat te financieren. En je bent handig ge noeg om dat zaakje op te knappen en die schat te vinden." „Nee, Henk, dat kun je niet ernstig menen", riep ze heftig uit. „Als je naar mijn zaakwaarnemer wilt gaan en daar het contract leest dat ik heb laten opstellen, zul je er wel anders over denken", zei Hen drik. „Het is uitvoerig en het zit goed in elkaar. Ik heb het al ondertekend. Het wacht nog slechts op grootmoe ders handtekening en de jouwe. En... wat ik nog even zeggen wilhet bevat de bepaling, dat ik, behalve al de kosten der expeditie, zal zorgen voor het levensonderhoud van je fa milie, totdat je terug bent". Lida deed verontwaardigd haar mond reeds open, maar voordat ze iets zeggen kon, vervolgde Hendrik: „Er komt echter één bepaling bij, die niet in het contract staat. Dat wordt een mondelinge overeenkomst alleen tussen jou en mij persoonlijk. In het contract staat, dat je je on derzoekingstocht binnen één jaar moet beëindigen. En onze mondelinge afspraak is deze, dat je, als je de schat niet binnen een jaar gevonden hebt, terug zult komen en met mij trouwen." Lida sprong van haar stoel op. Ze haalde gejaagd en diep adem. Ze keek het kantoor verwilderd rond. „Heel goed", zei ze eindelijk. „Het is goed, Henk Dat is dan afgespro ken." Hendrik glimlachte ietwat bitter. ,,'k Wens je een gelukkige jacht, Lida," zei hij droogweg. VII De noord-oost-passaat deed de pal men ritselend wuiven. Wolken, die op met volle zeilen varende schepen ge leken. dreven langs een ongelooflijk diepblauwe horizon. Lida Russel wan delde langzaam langs de havenkade van Honolulu, voorbij steigers, waar aan roestige vrachtschepen laadden en losten, en langs loodsen vol han delswaren. De lucht was zwaar be zwangerd van bloemengeuren, de om. geving scheen een dichterlijke com- positie van goud, blauw en groen en Lida trachtte er zoveel mogelijk van te genieten. Ze had genoten van de treinreis door de bergen; ze had trillend van ontroering haar eerste blik op de Grote Oceaan geworpen, want op deze onmetelijke wijde op pervlakte had kapitein Russel zijn avonturen beleefd en diezelfde wijde, blauwe zee had hem tenslotte ver- zwolgen. Ze was betoverd geworden door de aankomst op Honolulu, door het zien van Hawaii en Molokai en Maui toen ze die in het voorbijvaren uit de diep blauwe zee zag oprijzen. Immers op een dergelijk eiland, wie weet hoe ver nog verwijderd, moest de schat van Han Russel verborgen liggen. Onder het wandelen langs de ka den begon ze echter te beseffen, hoe dun de draad der toevallige omstan digheden wel was, waaraan het wel slagen van heel haar onderneming hing. Ze vond na enig zoeken het pandjeshuis van Ah Chung, maar ze verkeerde in zulk een opgewonden toestand, dat ze er herhaalde malen voorbijliep, voordat ze zich kalm ge noeg voelde om er binnen te gaan. Ze trof de eigenaar zelf aan, een hoffelijk, voorkomend man, die ze echter voor ondoorgrondelijk geslo ten aanzag, omdat, naar ze gehoord had, alle Oosterlingen zo waren. Ze kwam niet terstond met het doel van haar bezoek voor de dag. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5