Golden Fiction De schat van Matabonga Uw Knnctoebit W ielerwei eldkampioen- schappen 1958 in Reims Meubels opknappen?... Prachtbijts Ceta-Bever! AT EEN ONDERLIJKE ERELD ilkaar NATIONALE RESERVE NIET TE KORTZICHTIG Kruidenkracht! BINNENKORT Onder ons gezegd... RADIO gezin iele ISagbla? 23 e Stern MENING EN COMMENTAAR DE verschillende vraagstukken, welke na het onderhoud tussen de ministers Luns en von Brentano nu nader onderzocht worden, we gen niet alle even zwaar. Britse vloot in de Middellandse Zee op tweede plaats toch maar liever Hoofdprijs voor Nederlands lied GEEN DAMES OP DE RACE-FIETS! Ontdekking van Nederlandse archeoloog De Daily Worker in moeilijkheden Woensdrechts gezin sliep boven granaat Aardbeving op Jamaica 'loor CEORCE b it* ja STEEN TWEEDE BLAD DINSDAG 5 MAART 1957 (Advertentie) QE dagen van de Nationale Reser ve, in haar huidige vorm, zijn geteld. Dat heeft minister Staf in zijn memorie van antwoord mede gedeeld. Het instituut leeft onvol doende in het Nederlandse volk, meent hij. De bereidheid om een behoorlijke geoefendheid te berei ken is te gering gebleken. In de be trokken kringen heeft dit besluit uiteraard grote teleurstelling ver wekt. Wie wel eens achter de scher men gekeken heeft, weet, hoe er ontzaglijk veel werk is verzet, veel geestdrift is gespendeerd aan dit vaak ondankbare werk. Ondank baar, vooral in de eerste periode, toen de overheid allerlei onzeker heden liet bestaan. De taakom schrijvingen wisselden om zo te zeggen met de maand. De vrijwil ligers hebben in verschillend op zicht lange tijd niet geweten waar ze aan toe waren. Zo is het een heel moeizame start geworden, niet be paald geschikt om het instituut in het Nederlandse volk te laten „le ven". Gelukkig ging het in een la tere periode vlotter. Nu komen ech ter weer andere opvattingen over de territoriale verdediging naar vo ren. Haar betekenis neemt af, zo meent de minister, naarmate de zo genaamde voorwaartse strategie wordt verwezenlijkt. De minister ziet echter blijkbaar wel in, dat er toch wel zo iets van een vrijwilli gerskorps moet blijven bestaan. Hij overweegt immers slechts de Nati onale Reserve in haar HUTDIGE vorm van haar TEGENWOORDIGE taak te ontheffen. En hij gaat over leg plegen, in hoeverre de weer- baarheid9?edp- hte van het Neder landse volk levendig kan worden gehouden. Hij acht het dus ook van groot belang, dat die weerbaar heidsgedachte in een of andere vorm gestalte blijft behouden. Zo als dat in vroeger dagen Burger wacht en Vrijwillige Landstorm de den. Als men zich daarover nu maar tiidig beraadt, zodat men midden 1958 precies weet, wat de bedoeling is. De ellende van de onzekerheid, welke de Nationale Reserve in haar aanvangsperiode kende, mag geen herhaling vinden. Grootbelang is te hechten aan een verzekering van de vrije Rijn vaart voor Nederlandse schepen, waaromtrent nu wel een feitelijke regeling tussen belanghebbenden bestaat, welke echter door de West- duitse regeringspolitiek kan wor den doorkruist. Nederland streeft terzake terecht naar een vaste ju ridische grondslag, welke in een juiste en duidelijke interpretatie van de Akte van Mannheim ge legen kan zijn, maar ook een waar borg kan vinden in een overeen komst met de Bondsrepubliek. Een ander punt van gewicht is de concessie voor de Nederlandse mijn Beatrix om kolenlagen te ontgin nen onder Duitse bodem. Ook de regeling van de Dollert-Eems- kwestie is van belang te beschou wen in verband met de ontwikke ling van het gebied rond Delfzijl. Tegenover deze aangelegenheden komen andere zaken zoals de Aus- landbonds, de grenslanderijen en zelfs de schadevergoeding voor de oorlogsslachtoffers en de grenscor recties op het tweede plan. Noch tans schijnt men in de vergoeding voor de Auslandbonds in Bonn en ook in Den Haag een manipulatie object te zien om op andere punten concessies te verkrijgen, resp. te ge ven. Deze vergoeding is intussen (Advertentie) In kruiden zit de kracht van de natuur. En de natuur blijft voor mens en dier DE bron, óók van genezing. Klachten en kwaaltjes, zoalsmoeheid, hoofdpijn, puist jes. verstopping, vale teint, enz., zijn het gevolg van onnatuurlijke leefwijze. Be houd Uw gezondheid, zuiver Uw lichaam met HERBESAN. Kruidenthee. Verkrijg baar bij Uw apotheker ot drogist f 1.79 per groot pak. voldoende voor maanden. een zaak, welke met één transactie is afgedaan en geen verder nut af werpt. In dit verband mag wel gewezen worden op het gevaar van een kort zichtigheid, welke Duitse concessies van blijvend belang zou opofferen voor een direct, maar slechts een maal te genieten financieel resul taat. Ten aanzien van de grenscorrec ties voelt Den Haag niet veel voor een volksstemming, al zou die in de Zelfkant anders dan in El- ten wel eens gunstig voor Ne derland kunnen uitvallen. Onze re gering wil blijkbaar haar vrijheid van manoeuvreren behouden. Zoals de zaken nu schijnen te staan, zal mén zelfs rekening moe ten houden met de gehele of ge deeltelijke terugkeer van Tudderen naar Duitsland, waarbij dan de ver keerstechnische en economische moeilijkheden, die daardoor weer dreigen te ontstaan, door exterrito riale wegen en anderszins opgelost moeten worden. Praktische samen werking tussen Nederland en Duitsland is thans alleszins van groter belang dan herstel van soe vereiniteit over een strook grond. QOk minister Luns is aan zijn jas je getrokken met betrekking tot de waterwegenkwesties tussen Bel gië en Nederland. Ook hij heeft in zijn memorie van antwoord nog eens getuigd, dat een definitieve be slissing op korte termijn noodzake lijk is. vooral met het oog op wes telijk Noord-Brabant. We horen nu al verscheidene maanden lang die dringende noodzakelijkheid verkon digen, daar raken we niet van on der de indruk. Er wordt nu echter aan toegevoegd, dat .de minister binnenkort nadere mededelingen terzake hoopt te kunnen verstrek ken. Nu kunnen we gaan filosofe ren over de betekenis van dat woord „binnenkort". Volgens het Britse blad ,,News Chronicle" heelt de bevelhebber van de Amerikaanse zesde vloot, vice- admiraal Charles R, Brown, tegen de correspondent van het blad, die zich aan boord bevindt van de .Salem" het vlaggeschip van de vloot gezegd, dat de zesde vloot de sterk ste mobiele macht in de Middelland se zee vormt en dat de Britse mari ne z.i. in geval van oorlog belast zal worden met de bescherming van de verbindingslijnen en de achterhoede van de Amerikaanse vloot. Vice-ad- miraal Brown zou gezegd hebben, dat Amerika door middel van zijn vloot de offensieve taak der geallieer den in het Middellandse-zeegebied van de Britten heeft overgenomen. Volgens de correspondent beschikt de Amerikaanse zesde vloot over schepen met geleide projectielen voor doelen op lange afstand of zal zij bin nenkort hierover beschikken. Zij is onafhankelijk van bases en kan drie maanden zonder bevoorrading opere- Advertentie) kan niet meer loszitten of verschuiven! DENTOFiX een nieuw, verbeterd en antiseptisch poeclei behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rots vast op zijn plaats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. DENTOFIX voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Prijs per strooibus slechts f 2,35j bij apotheken en drogisterijen. Een gulden genieting voor 90 cent Op de finale van het Eurovisie songfestival, die in Frankfort is ge houden, heeft Nederland de Grand Prix 1957" van het Europese chan son gewonnen. De titel van de Neder landse bijdrage luidde: ,,Net als toen" op muziek van Guus Jansen met tekst van Willy van Hemert. Het lied werd gezongen door Corry Brok ken. Aan het festival werd deelgenomen door tien landen; Nederland kreeg 31 van de 100 stemmen, Frankrijk werd tweede met 17 stemmen, en Dene marken derde met tien stemmen. Een van de punten, die op het za terdag te Parys gehouden congres van de U.C.I. tot de levendigste dis cussies aanleiding gaven, was dat be treffende de reglementering van de z.g. extra-sportieve hulp aan de wie- lierclubs en aan de rijwielfabrikan ten. De internationale bond van orga nisatoren van wielerwedstrijden op de weg (de A.I.O.C.C.) had hierover een voorstel ingediend, dat een reor ganisatie van de wielersport op de weg inhield. De afgevaardigde van do Franse Wielerbond, Picetto verklaarde dat zijn bond niet met dit voorstel kon instemmen omdat het te ver ging. Hij noemde het merkwaardig, dat de re organisatie van de professionele wie- lerport op de weg in het voorstel ge baseerd is op de amateurs, omdat o.m. elke club een ploeg van ten min ste 20 amateurs in stand zou moeten houden. Daarna gaf de heer Ambro- De Nederlandse archeoloog Adolf Glassens heeft te Aboe Rawasj, op 11 km ten noordwesten van de pira mide van Gizeh, zeventig graven van de eerste Egyptische dynastie blootgelegd. Hij verwacht belangrijke ontdekkingen te doen. De graven bevatten geraamten van handwerkslieden, die aan de bouw van de piramide hebben gewerkt en het geraamte van een vrouw met kralen en een halsketting. Ook trof men in de graven aarde werk aan, dat, naar men aanneemt, voedseloffers heeft bevat. Glassens, die een maand lang in Aboe Rawasj opgravingen heeft ver richt, zal zijn onderzoekingen nog twee maanden voortzetten. sini namens de Italiaanse Wieier Unie te kennen, dat de verwerping en bloc van het voorstel een grote fout zou zijn en dat de kwestie van de extra-sportieve hulp zo spoedig mo gelijk geregeld dient te worden. Voor vu tvgvn De Belgische afgevaardigde deelde mee, dat zijn bond een reglement bond van organisatoren nabij komt. De Zwitserse vertegenwoordiger ver klaarde, dat het voorstel van de bond enkele zeer goede kanten had maar dat het, als geheel, niet in Zwitser land kon worden toegepast. Op voorstel van de president van de U.CiI., Joinard die werd herkozen heeft samengesteld dat dit jaar van kracht wordt en het voorstel van de werd ten slotte met algemene stem men een commissie benoemd waar in de presidenten van de Franse, Bel gische Zwitserse en Italiaanse bonden zitting zullen hebben. Deze, commissie zal trachten de verschillende voor stellen saam te smeden tot één ont werp en hoopt nog vóór november, misschien al in augustus, haar taak te beëindigen. Op nïe'itv circuit De organisatie van de wereldkam pioenschappen in 1958 werd aan Frankrijk opgedragen. De wegkam- pioenschappen sullen gereden worden op een nieuw circuit van 18 kilome ter te Reims en de baankampioen- schappen in het Pare des Princes te Parijs. De kampioenschappen op de weg en op de baan zullen waarschijn lijk in de periode tussen 30 augustus en 6 of 7 september worden gehou den. De National Cyclists Union (Enge land) blijft erkend door de U.C.I. maar het congres sprak de wens uit, dat de drie bestaande Britse bonden zich aaneen zullen sluiten. Het voorstel van de National Cy clists Union tot instelling van we reldkampioenschappen voor dames werd met 42 tegen 35 stemmen ver worpen. Met eenstemmigheid kantte het congres zich tegen een eventuele schrapping van de wielersport van 't Olympisch program. President Joinard wees er op, dat de Olympische wielerwedstrijden in (Advertentie) 1960 te Rome ongetwijfeld een zeer groot succes zullen worden en dat schrapping een onverdedigbare maat regel zou zijn. De „Daily Worker", het enige Brit se communistische dagblad, verkeert in moeilijkheden. In een boodschap aan zijn lezers zegt het blad, dat het niet „grondig zal behoeven te bezuinigen" als de verkoop van nu tot 1 mei met 5.000 exemplaren per dag vergroot kan worden. Het blad heeft op het ogenblik een oplage van ongeveer 70.000 exempla ren. De „Daily Worker" merkt voorts op, dat de vermindering van de op laag, ingezet tijdens de Hongaarse opstand tot staan is gebracht. De familie J. Montré, Dorps straat 56 Woensdrechtis door het oog van de naald gekropen Toen dezer dagen de woning op het waterleidingnet werd aangesloten ontdekte men on der de vloer een kanjer van een granaat, een blindganger, die bij de hevige gevechten uit de laatste oorlog onder de wo ning terecht moet zijn geko men. De Postcommandant van de Rijkspolitie te Woensdrecht heeft het gevaarlijke projectiel verwijderd. De familie Montré kan nu weer gerust slapen. Bij de aardbeving, die vrijdag avond. zoals gemeld, Kingston, de hoofdstad van Jamaica heeft getrof fen, zijn drie personen om het leven gekomen en ongeveer een twaalftal gewond. Blijkens berichten over de ramp wordt de schade geschat op verscheidene duizenden ponden ster ling. BEZUINIGING In Amerika overweegt men het aantal bladzijden van de paspoorten van 32 te vermin- 5 deren tot 20. Men heeft uitge- t rekend, dat dit jaarlijks een besparing van 170.000 gulden J zal betekenen. Wedden Een zakenman uit Texas heeft een weddenschap van 10.000 dollar gewon, tien Een vriend zei tegen hem. dat hij het niet zou klaar spelen een oli fant met pijl en boog neer te leggen. Natuurlijk reisde de zakenman on middellijk naar het oerwoud. Volgens de eerste berichten is hij inderdaad in zijn opzet geslaagd. De vriend heeft een telegram ontvangen, waarin stond „Ik doodde er niet één, maar twee". De vriend is nu nog nieuwsgierig naar de vraag of hij het met één pijl deed. Passagier Het schip Lycia, dat met' bestem ming Italië uit Swansea was ver trokken, is naar de thuishaven teruggekeerd, ofschoon hef al bij na 100 kilometer uit de kust was. Men had namelijk ontdekt, dat de waker, die 's nachts een oogje in het zeil hield, maar overigens niets op het schip had te maken, nog aan boord was. De man was in slaap gesukkeld. Dieven Zeven jongens tussen de 12 en 14 jaar zijn naar het politiebureau van- Canterbury gebracht. Zij worden er van verdacht een brug te hebben ge stolen. Ze zouden met een (gestolen) boot naar de brug zijn gevaren en. het gevaarte met man en macht een kilometer of wat verder hebben ge transporteerd. Volgens de politie wil. den ze daar een duikplank bouwen en die brug leek hun uiterst geschikt voor dat doel. Tentoonstelling De plaatselijke bibliotheek van Bridlington in Engeland heeft dezer dagen een tentoonstelling ingericht, waar boeken waren te zien, zoals die soms worden ingeleverd. Er was een exemplaar met de poot van. een ge braden kip erin, er waren er met inktvlekken en aantekeningen op de kaft en in één boek werd zelfs een vals gebit gevonden. De directie van de bibliotheek hoopt met de exposi tie de boekenlezers een beetje op hun schaamtegevoel te werken. - Na maanden in de bajes gaat er niets boven arbeid in de vrije natuur (Advertentie) WOENSDAG, 6 MAART 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 De ontbijtclub 8,00 Nws. 8,18 De ontbijtclub 8,50 V.d. vrouw (9,35-9,40 Waterst.) VPRO: 10,00 School-radio VARA: 10,20 Gram, 10,45 Idem 11,30 Gevar.progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h, platteland 12,38 Lichte muz. 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstel lingsagenda 13,18 Dansmuz. 13,50 Med. kron. 14,00 Gram. 14,30 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16,30 Gram. 17.00 Idem 17,15 Prom.ork. en koor 17,50 Regerin.gsuitz.: Rijksdelen overzee. Jeugduitz, Onze brie venbus uit Nieuw-Guinea, door Regina Zwart 18,00 Nws. en comm. 18,20 Ham mondtrio 18,40 Act. 18,50 Gram. 19,00 V. d. jeugd 19,10 De sterke benen van de weelde, eaus. 19,25 VARA-Varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de egels door 20,15 Gram. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22,35 Lichte muz. 23,00 Nws. 23,15 Ham mondorgelspel 23,35 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew, muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8.28 Salonork. 9,00 V.d. zieken 9,25 Waar voor uw geld 9,30 lichte muz. 9,35 Instr. trio 10,00 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11,30 Chèque aan toonder, hoorsp. 12,00 Zang en piano 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lich te muz. 12.53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Met Pit o>p pad 13,20 Politiekapel 13,55 Gram. 15,05 Omr.ork. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Gram. 18.00 Koorzang 18,2o Surinaamse muz. 18,45 Spectrum van het C'hr. org.- en verenigingsleven, caus. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Buiten- l.overz. 19,50 Gram. 20,00 Radio krant 20,20 Concertgeb.orik. en sol. 21,15 De Noord- Atlantische verdragsorg, caus. 21,35 Geest, liederen 22.05 De roerige wereld, caus. 22,15 Strijkkw. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportui tsl. 23,20 Gram. 23,50-24,00 Idem. BRUSSEL. 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17,00 Nws. 17.10 Gram. 17,20 Voordr. 17,45 Gram. 17,50 Boekibespr. 18,00 Zang en piano 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Vo-lkszang 20,00 Polenblut, operette 22,00 Nws. 22,11 Ka- memvuz. 22,55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10, 14,10 en 14.15 Gram. 15,15 Omr.koren 15.30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Idem 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10-22,55 Folkloristisch progr. Televisie-programma's WOENSDAG, 6 MAART 1957 AVRO: 17,00-17,30 V.d. kind. VARAj 20,00 Discussie 20,30 De ingebeelde zieke, toneelspel. FRANS BELG.: 19,00-19,30 La Pensée Socialiste 19,30 V.d. jeugd 20,00 Act. Daar na: Raphaêl le tatoué. film. plm. 21,40 Lectures pour tous. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 Juniorsclub 19.30 Nws. 20,00 Rep. v.d. 6-dagen 20,20 Be zoek aan de Kon. musea voor kunst en geschiedenis te Brussel 21,05 Boemerang 21,50 Jardin Public, filmpantomime plm. 22,00 Rep. v.d. 6-dagen 22,20 Balletrec. 22,40 Nws. en journ. 16) .,Zo is het beter," grinnikte groot moeder Russel. ,,Ik kom eens met je praten over een buitengewone be langrijke zaak. Heb je in de laatste tijd nog wel eens iets van Lida ge hoord?" Zijn ogen verloren iets van hun schitter'»-g. :,Neen, had ik iets noe- ten noren?" Dat had moeien zijn, maar je zult niets horen. Je geeft de hoop niet op, omdat je het zo maar wilt!" Dat neeft veel weg van een raad seltje. Moet ik happen?" ••De tijd,,' zei grootmoeder, heelt f, Je wonden. Zeg niet, dat het een gemeenplaats is, dat is het, maar het w^ar ook. Maar wat zou je er n denken, om ondertussen 'n jacht eieren?"11 vei^or^en sc^at te finan- *|ebt verstand van schatzoeken uV U kent rnij door en door," zei riendrik ..Hoeveel hebt u nodig?" "ik maak geen grapje. Hendrik, e schat bestaat werkelijk en het zoeken naar die schat is een ernstige tfw at hee£t Lida ie ooit ver* tela over de laatje reis van mijn overleden man?" Lida had hem die geschiedenis tot in de kleinste omstandigheden ver teld, maar dat was lang geleden en voor geen geld van de wereld zou hij die opgewekte en bewonderenswaar dige oude dame beroofd hebben van het plezier, dat verhaal in kleuren en geuren nog eens te doen. ,,Necn, grootje. Zc heeft het er wel eens over gehad, maar slechts ter loops. crtelt u het me maar eens uitvoerig." „Heb je het erg druk. jongelief vroeg grootmoedei „Ik heb om de waarheid te zeg gen niets beters te doen, dan hier uit het venster te zitten kijken en de schaarste aan ruwe materialen te be treuren, Ik zou u heel dankbaar zijn voor wat afleiding." „Uitstekend, Hendrik. Zoals je weet was mijn man een echte avont trier. Tijdens zijn leven heeft hij wel tien- maai een fortuin gewonnen en verlo ren. maar altijd wist hij, waar hij een nie- kon gaan zoeken. Op zijn laatste reis heeft hij er een gevon den." Ze opende haar handtas en haalde er een door de jaren vergeelde en veloppe mei vreemde, buitenlandse postzegels uit. I „Dit is de laatste brief, die ik ooit van Han ontvangen heb. Hij werd ge schreven in Bangalore ergens in in- dië. Lees hem maar eens hardop". Hendrik haalde met grote omzich tigheid een gevouwen vel vergeeld papier uit de oude enveloppe, vouw de het open en liet zijn ogen langs het verbleekte schrift gaan. Het wa- een fors en mannelijk handschrift. Amilie, m'n liefste. Met het ochtendtij lichten we het j anker en nu wordt iedere dag een I dag dichter bij jou. Ditmaal heb ik bijzonder veel geluk gehad en ik zal me dolgelukkig voelen, als ik een tin nen kruithoorn, die een fortuin bevat, in jouw kleine handen leggen kan. Als je hem open maakt, zullen je ogen i verblind worden en je hart zal gaan gloeien van vreugde door het levende vuur, dat erin zit. Ik zal een enkel kort oponthoud hebben bij de Specerij-Eilanden en van daar regelrecht naar San Fran cisco doorvaren, waar ik een koper voor de schoener weet. Die heeft zijn nuttigheid ov leefd. Mijn eigen schoener, Amelia II zal groter wor den en van een model, dat beter voor mijn handel geschikt is. Ik zal zelf toezicht houden bij het bouwen. I Per spoor zal ik dan naar het Oos ten komen en ik hoop van harte, dat ik deze brief vrijwel op de hielen volgen mag. Met hernieuwde betuigingen van mijn liefde er. volkomen toewijding, verblijve ik als altijd, je liefhebben de echtgenoot, HAN RUSSEL Bangelore, Indië, 10 Juli 1897. Hen drik keek van het gele kraken de papier op en schraapte zijn keel. Grootmoeder zei levendig: „Wat kon die tinnen kruithoorn bevatten 7 Han sprak van een „fortuin". Mijn ogen zullen verblind worden en mijn hart verwarmd door het levendig vuur. Wat kan dat anders betekenen dan een verzameling edelstenen Hendrik knikte toestemmend. „Zijn schoener is gezonken", ver volgde zij, „zowat een maand na het schrijven van die brief. Op de aclil- ste augustus heeft hij nog de Franse bark „Coq d'or" gepraaid en de vol gende dag stak die orkaan op. Vol gens mijn berekening moet de schoe ner zich toen bevonden hebben ooste lijk van de Fidji-Eilanden. Er is i nooit een spoor van dat schip gevon den. Men nam aan. dat het met man I en muis vergaan was. En mijn schat, maar ook mijn hart zijn toen mee ten onder gegaan. -Dat staat zo in het zesde hoofdstuk van Mattheus: „Want waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn". Bijna een halve eeuw heb ik in deveronderstelling geleefd, dat mijn hart op de bodem van de Stille Zuidzee lag. Maar zie nu eens, Henk Grootmoeder deed haar tasje nog maals open en haalde er een wit doosje uit te voorschijn, waaruit ze een grote gouden ring met een don kerblauwe emaille band met gouden letters nam. „Deze ring", zei grootmoeder, I „was de ring, die ik aan zijn vinger schoof bij ons huwelijk." Ze hield hem naast de trouwring aan haar eigen vinger. „In vier én zeventig jaar is die I ring niet eenmaal van mijn vinger af geweest en ik weet zeker, dat de ze ring aan Hans vinger gezeten heeft tot het uur van zijn dood toe. Dat was ons verbond van trouw". „Dat spreekt bijna vanzelf", zei Hendrik zachtjes. „Ik weet van die ring van uw man natuurlijk af. Ik heb hem talloze ma len op zijn portret gezien. Wat is dit toch 'n wonder Hot brengt het ver leden zo duidelijk terug. Toe, grootje, vertel me er nog eens wat meer van". Grootmoeder voldeed aan zijn ver zoek. Ze las hem de brief van Bert Horner voor. „Dat wil zeggen", zei ze, „of lie ver, dat zegt met zekerheid, dat Han aan land is weten te komen. En ik ken Han genoeg, om te weten, dat hij die tinnen kruithoorn bij zich gehad heeft. Hij heeft er een of ander ei land mee bereikt. Daar kunnen we vrijwel zeker van zijn". Hendrik knikte bevestigend. „Ja, daarvan kunnen we overtuigd zijn". „Misschien", zei grootmoeder, „Mis schien heeft die kruithoorn hem het leven gekost. Misschien ook niet. Hij was een oersterke man. Hendrik.,., een vechtersbaas, eentje, die het te gen drie tegelijk dorst opnemen. En zoals ik Han ken met zijn kracht en zijn handigheid, kunnen we ge rust aannemen, dat die tinnen kruit hoorn nog wel ergens verstopt ligt. Die schat bevindt zich daar, waar deze ring vandaan komt. Als je die ring nagaat, dan vindt je de schat zeker". „Ja", herhaalde Hendrik, door haar vurige overtuiging meegesleept, „als we die ring kunnen thuisbrengen dan vinden we dat schat ook „En dan is er nog iets, wat er mee in verband staat en dat ons mis schien helpen kan". „Wat dan, grootje 7" „Een heel stel eigenaardige vra gen door een jongeman, een zekere Jack Benders, aan mij gesteld. Echt* hij deed heel vreemd. Hij gaf zich zeer v moeite om ergens achter te komen". En ze vertelde toen aan Hendrik van het bezoek van Benders met al zijn bijzonderheden. Tot haar grote voldoening luisterde Hendrik met meer dan gewone aan dacht en belangstelling. „Het komt me voor", merkte groot moeder tenslotte nog op, „dat het nauwelijks toeval kan zijn, dat na zo veel jaren en jaren van wachten, er nu een vreemde opduikt met belang stelling voor kleine bijzonderheden uit het lev-o van iemand, die al zo lang ter ziele is en dat tezelfder tijd die ring van Han voor de dag komt." ..Ik geloof ook niet, dat het een toe vallige samenloop van omstandighe den is", meende Hendrik. „Denk je dan soms...." „Ja," zei Hendrik met stelligheid. „Ik geloof, dat op dezelfde tijd dat iemand die ring van uw man vond, een ander iets anders, wat op uw man betrekking had, ontdekt heeft". Grootmoeder knikte toestemmend en peinzend. „Maarwat denk je dan, dat hij gevonden heeft vroeg ze be nieuwd. Hendrik staarde enkele ogenblikken nadenkend het raam uit. „Ik houd er niet van voor erg ro mantisch of verbeeldingrijk te wor den bekeken", zei Hendrik. „Maar uit die reeks vragen, door Jack Ben ders u gesteld kan ik niets anders opmaken dan dit: Hij is op een of andere manier in bezit gekomen van waardevolle aanwijzingen omtrent uw man. Zeer waardevolle inlichtin gen. Maar, hoe en waarom weet ik niet, daaraan had hij niet genoeg. Hij moest trachten de rest van u te we ten te komen. Ik kan me echter nau welijks voorstellen, hoe dat stel krankzinnige vragen hem iets verdér zou kunnen gebracht hebben. Ik houd het echter voor zeker, dat er een schat isof tenminste geweest, is. En mijn heer Jack Benders denkt, dat ergens een schat verborgen is en dat hij die vinden kanals hij ten minste te weten kon komen, wat hij aan u kwam vragen. Het is natuurlijk wel opgevallen, dat twee van zijn vra gen betrekking hadden op een of an dere richting of plaatsaanwijzing" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5