TACHTIG JAAR GRAMMOFOON STEM- toto Zo speelde men elders EVO gaf voorlichtings avond te Hulst Kleine Lauwers ook de vierde avond de grote man Miljoenen platen per jaar Deze week 75 gulden Afdelingsvoetbal in Zeeland Kleuterschool te Schoondijke origineel geopend DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 MAART 1957 5 Berliner vervolmaakte wat „tovenaar Edison uitvond Twijfelende getuige Inzegening door pastoor W. Froger Nog twee wrakken in Suezkanaal Naar verhoging van vervoersdoelmatigheid SPORTm't KORT TOTO-formulier Bevredigend werk van Cerrit Wout en Wim AFFFWFRKT Zeeland Sport 5 stelde zich wat vei- B-spelers trainen vandaag in Boxtel Swift verspeelde kostbaar puntje AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN Roland Kilima Alberti Dorita's •ote be- het op- ïtwoord- vachtin- In het voorjaar van 1877 dit jaar dus 80 jaar geleden slaagde Thomas Alva Edison, de toen al wijd en zijd vermaarde uitvinder, er in de menselijke stem op een stukje me taal vast te leggen. Op de dag, waarop hij de eerste regels van het kinderliedje „Mary had a little lambin een plaatje tin groefde en bij terugdraaiing tot grote verbazing van alle aanwezigen zijn eigen geluid hoorbaar maakte, legde hij de grondslag voor een me dium, dat nu, acht decennia later, niet meer uit het openbare- en gezinsleven is weg te denken. Thomas Alva Edisondie aantoonde dat het mogelijk is geluid vast te leggen en later weer te geven. over. De bandopnemer leek een nieu we concurrent. Maar de praktijk be sliste anders. Wilt U cijfers? Welaan: jaarlijks worden in de Verenigde Sta ten tweehonderd-miljoen platen ver kocht en de helft van het aantal ge zinnen in het land van Uncle Sam beschikt over afspeelapparatuur. In Engeland bezit één op drie ge zinnen een grammofoon en in Neder land, België en Duitsland geldt een percentage van 25 percent, terwijl de wat uithuiziger Fransen op 18 per cent zijn geschat. En wat de opna men zelf betreft bijna 2000 compo nisten hebben hun naam aan de plaat toevertrouwd en er zijn niet minder dan 300 firma's, die een goede boter ham zagen in de produktie van pla ten en afspeelapparatuur. Het meest verwonderd was wel John Kruesi, een uitzonderlijk be kwame constructeur, die steeds op nauwgezette wijze gestalte gaf aan de machinerieën en apparaten, die tevoren reeds in Edisons veelom vattende brein vorm nadden gekre gen. Kruesi verafgoodde zijn op drachtgever en hij was een van de weinigen, die met een blind geloof in de grote Amerikaan een jaar wedde op diens succes had durven vergokken. Maar toch, dat laatste idee, die laatste opdracht zinde ook hem niet. Jawel, als men in de bergen hard roept is enkele secon den later het eigen geluid te beluis teren. Maar geluid - de menselijke stem bijvoorbeeld - vast te leggen, te conserveren als het ware dat moest een wonder zijn. En Edison was toch ook maar een mens. John Kruesi twijfelde en hij stak dat in een gesprek met Edison niet onder stoelen of banken, Thomas, toen al grijs aan de slapen, glim lachte maar eens. Kruesi zou het apparaat, dat hij getekend had, nauwgezet construeren en daarna zou hij dan wel eens laten zien, of liever: laten horen, in welke mate de twijfelaar de krachten der tech niek en der menselijke logica had onderschat. Op die bewuste dag was Kruesi getuige van de geboorte van de gram mofoon. Edison draaide aan een slinger, sprak de eerste regels van een Engels kinderliedje, terwijl door de draaiende beweging een naald een fijne groef in een plaatje tin sneed, dat over een rol was gespan nen. Edison stopte. Hij verplaatste de naald naar het begin van de groef en draaide opnieuw, zwijgen de. Maar tot grote ontsteltenis van Kruesi klonken, iet of wat verminkt, maar toch duidelijk verstaanbaar, de woorden, die zijn opdrachtgever enke le ogenblikken tevoren had uit gesproken. Phonograaf Kruesi was gewonnen, maar Edi son ging verder. Nog diezelfde nacht begon hij aan verbetering van de constructie, opdat het geluid minder verminkt ^ou zijn te beluisteren. Hij slaagde er na vele weken in een apparatuur te bouwen, die vrijwel gaat een gesproken tekst opnam en weergaf, iDie apparatuur noemde hij ..Phonograaf", in het nederlands ..geluidsschrijver". Kort daarna slin gerden de Amerikaanse kranten het grote nieuws de wereld in. Journa listen kregen demonstraties en zij schreven van Edison, de tovenaar van het Menlo-Park, dat hij de eerste ter wereld was, die er in was ge slaagd het eenmaal gesprokene voor altijd vast te leggen. Verbetering Muziek? Daaraan dacht Edison niet. Zijn apparaat had nog teveel feilen om in staat te zijn geluid onverminkt voort te brengen. Voor het gesproken woord geen ramp. Dat werd toch wel verstaan. Maar wat te denken van een muziekcompositie, die door een slechte weergave vol komen tot een kakaphonie van vreemdsoortige klanken zou worden gedegradeerd? Aan de muziekopnamen is onver brekelijk de naam van Berliner ver bonden. Deze grote geleerde was al vroeg voor Edisons idee gewonnen, maar hij maakte zich een andere voorstelling van de te gebruiken hulpmiddelen, in de negentiger ja ren van de vorige eeuw verving hij de wasrol door een vlakke ronde schijf en bracht verandering in de wijze van opnemen. Hij had Edisons graffier in de wasrol een kaarsrechte groef getrokken, in die groef door niveauverschil in toonsterkte vastge legd en het verschil in toonhoogte door snellere of minder snelle opeen volging van bergen en dalen, Ber liner verkoos een ander systeem In 1888 demonstreerde hij zijn „gram- mophoon en uit de handhaving van de naam tot op de dag van vandaag alleen al blijkt, dat zijn apparaat een aanzienlijke verbetering bete kende ten opzichte van het door Edi son geconstrueerde. Laten we deze laatste echter de eer van het idee en de eerste verwezenlijking, De heer Berliner verruimde het arbeids veld" van de geluidsweergave. Hij trok de groeven op een schijf, ge bruikte uitwijk - en geen niveauver schillen om het verschil in toonhoog te te laten uitkomen en koppelde de kracht van het geluid aan de grootte der uitwijkingen. Snelle bloei Dit laatste moge de leek als tech nisch arcabadra in de oren klinken: Berliners vervolmaking gaf de stoot tot een snelle ontwikkeling van plaat en platenspeler. In de morgenjaren van onze eeuw namen industrieën de ze produkten in hun fabrikageplan- ning op en alhoewel naaldgeruis en krasstoringen de weergave aanvanke lijk verre van perfect hielden, stroom den de kopers toe. Duroide was het materiaal, waaruit later de lichtere en meer stormgvrije platen werden vervaardigd. De naaimachine-indus trie leverde platenspelers, die met de voet konden worden voortbewo gen. Een zekere Johnson constru- Gistermiddag is door de kleuters zelf de nieuwe Maria Gorettischool te Schoondijke geopend in tegen woordigheid van een aantal geno digden en van de ouders van de kleinen. De openingsplechtigheid was zeer origineel: de toegang tot de school was versperd door een lang lint van aan elkaar geknoopt veterdrop, en om de school in bezit te nemen moesten de kleinen zich door die versperring heeneten. Dat was bijzonder vlug gebeurd en op de restanten van het openingslint kauwend (sommigen hadden van de kans gebruik gemaakt een paar me ter te roven) bezetten de peuters de school. Pastoor W. Froger, dié de inzege ning verrichtte, heette de gasten wel kom. De opening werd bijgewoond door de inspectrice van het kleuter onderwijs, mej. A. E. G. van Waes- berghe, de hoofdinspecteur-directeur van Volkshuisvesting, de heer M. Gle- rum, burgemeester F. A. van Rose- velt van Schoondijke, pastoor J. van Mechelen uit Breskens, de schoolarts in west-Z.-Vlaanderen, dokter H. Tim mer, ret raadslid R. de Badts en ver der uiteraard de architect, de heer J. C. P. Loonen uit Breskens en de aannemer, de heer P. Barra te Oost burg. Pastoor Froger schilderde de wel zeer bewogen historie van de kleu terschool, die op 1 juli 1949 onder lei ding van mej. J. Wijffels startte in de noodpastorie op 6 m2. In acht jaar tijd moest de school achtmaal verhuizen totdat ze eindelijk in het huidige moderne gebouw gehuisvest werd. De bouw ervan werd onmid dellijk na het van kracht worden van de wet op het kleuteronderwijs be gonnen met eigen financiering, dank zij de boerenleenbank te Oostburg. De school is gebouwd door de heer Loo nen, die er een fris en gezellig ge bouw van heeft gemaakt, dat menig een weer naar de kleutertijd zou doen terugverlangen. De hoofdinspectrice belichtte in haar korte toespraak de taak van het kleuteronderwijs, waar na de heer Gieren er de nadruk op legde dat het van belang is reeds de kleuter op te voeden in waardering voor behoorlijke en moderne huisves ting. Burgemeester Van Rosevelt hood namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan kleuters en leid sters. ouders en schoolbestuur aan. waarna de heer P. Rijk namens de ouders dank bracht aan allen, die aan de bouw hebben meegewerkt. De ar chitect bood tenslotte een fraaie Zweedse kleuterbank aan. De speciale correspondent van de „Daily Mail" in Cairo heeft gisteren bericht, dat de Egyptische regering generaal Wheeler, die namens de V.N. belast is met het toezicht op de bergingswerkzaamheden in het ka naal van Suez, heeft meegedeeld, dat met de berging van de twee laatste wrakken, nl. van de sleepboot „Ed gar Bonnet" en van het fregat „Aboe- kir" begonnen kan worden, zodra de Israëlische troepen een begin hebben gemaakt met de terugtrekking uit de strook van Gaza en het gebied van Sjarm El Sjeik in de Golf van Akaba. Halve finales Cup final De loting voor de halve finales van het tornooi om de En- sche voetbalbeker, waarvoor de wedstrijden zaterdag 23 maart zul len worden gespeeld, heeft het vol gende resultaat opgeleverd: Birmingham City of Nottingham Forest Manchester United Burnley of Aston Villa-West Bromwich Al bion "T Arsenal. Sint Sebastiaan te Aardenburg De handboogschutterij Sint-Sebas- tiaan te Aardenburg gaf een algeme ne schieting waaraan 32 deelnemers uit diverse plaatsen deelnamen. A. Coppejans uit Middelburg in Vlaan deren bleek goed op schot te zijn want hij haalde zowel de hoogvogel als de eerste zijvogel naar omlaag. E. Gijsel uit Aardenburg schoot de tweede zij vogel. 2e DIVISIE A. (Betaald.) Leeuwarden 20 13 4 3 30 68—31 Heracles 20 10 7 3 27 43—21 Be Quick 20 10 6 4 26 53—27 Rheden 20 10 6 4 26 44—36 Veendam 20 9 7 4 25 43—38 Oldenzaal 20 7 8 5 22 37—34 Zwolse Boys 20 8 4 8 20 44—37 Heerenveen 20 6 8 6 20 43—45 Tubantia 20 6 6 8 18 33—35 Velocitas 22 7 4 11 18 41—57 Go Ahead 20 6 4 10 16 32—37 Zwartemeer 20 4 8 8 16 33—48 PEC 20 6 2 12 14 3762 Ensch. Boys 21 4 5 12 13 2943 Oosterparkers 19 5 1 13 11 29—58 le KLASSE A. (Amateurs). VELOX 16 10 2 4 22 39—24 Zeeburgia 16 9 3 4 21 44—25 Unitas 16 10 1 5 21 38—24 RFC 15 8 3 4 19 38—21 VSC 16 7 2 7 16 32—27 DWV 16 7 2 7 16 31—32 UW 16 6 3 7 15 27—40 cvv 17 3 9 5 15 18—23 HRC 17 6 2 9 14 30—31 Gouda 14 5 1 8 11 20—28 Quick (H.) 16 4 3 9 11 17—33 Rapiditas 17 5 1 11 11 1541 le KLASSE B. (Amateurs). Be Quick (Z.) 18 11 3 4 25 62—39 WVC 13 9 6 3 24 50—29 Robur et Vel. 18 9 3 6 21 38—36 Quick '20 18 8 4 6 20 45—36 Zwaagwesteinde 18 8 3 7 19 42—42 Sneek 17 8 1 8 17 39—43 WW 17 6 4 7 16 39—42 Hengelo 17 7 2 8 16 40-49 WAVV 18 6 3 9 15 30—30 Borne 17 6 2 9 14 36—43 Achilles 18 5 4 9 14 25—37 Arnhemse Boys 18 4 3 11 11 37—57 eerde de eerste grammofoonmo tor. Vooruitgang op vooruitgang. De plaat had toekomst. In de vijf- en-twintigerjaren bereik te de radio het publiek. Velen zagen daarin het einde van de grammo foon en aanvankelijk was er ook die tendenz in de kooplust. Doch niet lang. Want toen het met behulp van de nieuwe technische hulpmiddelen gebleken was muziek vrijwel feilloos op te nemen en weer te geven met behulp van de grammofoonplaat: toen zagen ook radio-directeuren het belang van dit medium in en zij schakelden er - allengs meer - op Voor zeer veel belangstellenden schreef de E.V.O. (de algemene eigen vervoersorganisatie in Zee land) een speciale voorlichtingsavond in de ,,Graanbeurs" te Hulst gegeven Aan de hand van een aantal film strips werden enkele lezingen ge houden op gebied van vervoer en in tern transport. In zijn openingswoord deelde de secretaris, de heer A. Drost, mede, dat de belangstelling voor de E.V.O.- voorlichtingsavonden, welke reeds voor de vierde maal in achtereen volgende jaren gegeven worden, steeds groter wordt. In de laat ste drie jaren hebben meer dan -U.000 bezoekers de avonden bijge woond. De E.V.O. is gebleken, dat steeds paeer bedrijven grote en vooral ook t ine streven naar verhogen van de ™sportefficiëncy in het bedrijf. De rinemers ervaren, dat de ver- v [sbosten, de kosten van aan- en af- knfJt' ,en en lossen van transport bedrijf steeds groter om- nn ?a,a.* aannemen. Spreker merkte P aat dit binnen zekere grenzen on- e*lijk is. Maar toch is het mo gelijk besparingen te bereiken, o.a. aoor opvoering van het rendement van het vervoer. Waar die taak ligt en hoe de organi satie zijn meer dan 19000 leden be hulpzaam kan zijn liet de filmstrip •herplaatsing en opslag van goede- ren duidelijk zien. Deze strip maakte in woord en beeld duidelijk dat ver plaatsing en opslag van goederen in vele gevallen efficiënter en dus goed koper kan plaatsvinden. Vele dure arbeidskrachten moeten nog te veel werk verrichten, dat door mechanisatie en gebruik van een voudige hulpmiddelen sneller, beter en doelmatiger kan worden uitge voerd. Verder werden nog filmstrips ver toond ..Dat zou U kunnen zijn", waar bij het accent werd gelegd op de moeilijkheden, die vaak op de aan koop van een tweedehands bedrijfs auto volgen. ,,Zo rijdt u zuinig," paste al even zeer in het kader van de voorlichting in verband met de moeilijkheden bij de benzineaanvoer en het benzine verbruik. De zeer fraaie kleurenfilm „Vuur en vlam" liet de aanwezigen de pro duktie van staal in ons land zien. Tot slot van de voorlichtingsavond werd een filmstrip vertoond onder de titel ,.Tip voor U", welke de be drijfsautohouders confronteerde met een zevental problemen op het gebied van het goederen en personenvervoer, autoverzekering cn rijtijdenregeling. In zijn slotwoord deelde de secretaris nog mee, dat het Hoofdbestuur van de EVO nauwlettend de problemen met betrekking tot de gezamenlijke vervoersmarkt volgt. Een moderne platenspeler op de daarachter. Men lette op het ver- voorgrond. Edisons fonograaf links schil in industriële vormgeving. DE ENGELSMAN Bryan Robinson heeft de Grote Prijs van Nice ge wonnen. Hij legde de 188 km af in 4 uur 36 min. 38 sec. De tweede plaats was voor Louison Bobet, die de sprint van een grote groep ren ners won, voor de Rijycke etc. DE KRUININGSE schaakvereniging ,.De Zwarte Dame" speelde tegen de „Burcht" te Nieuwdorp, in het Dorpshuis te Kruiningen. Het werd wederom een grote overwinning voor de meer geroutineerde spelers van de „Burcht" nl. 91. JAN WESTDORP heeft de tweede trainingsrit van „Theo Middelkamp" (68 km! gewonnen vóór Piet Rent meester en Jaap Huisson. Bij de nieuwelingen a zegevierde D. v. d. Flier en in b A. de Haze. Zoals gisteren reeds aangekondigd, is er deze week voor de goede oplossers van de STEM-toto in totaal vijf en zeventig gul den beschikbaar. Vijftig gulden van de twee vorige, staan geble ven toto's, plus vijf en twintig gulden voor de derde, waarvoor hierbij het invulformulier staat afgedrukt. De voorwaarden kent men nu on getwijfeld. Men kan het formulier uit deze krant knippen, maar óók overschrijven is geoorloofd. Het in gevulde formulier wordt op een briefkaart geplakt (gesloten enve loppen worden niet geaccepteerd, denkt u er wel aan!) Frankering van de briefkaart is niet nodig, als zij op ons hoofdkan toor een onzer bijkantoren of bij bureaus wordt afgegeven. Dit moet echter wél gebeuren, wanneer de briefkaart per post wordt verzon den. De inzendingen moeten uiterlijk a.s. vrijdagmiddag te 12 (twaalf) uur zijn ingeleverd. Later binnen gekomen formulieren worden ter zijde gelegd. Er zij aan herinnerd, dat ieder een, zonder uitzondering, aan de STEM- toto kan deelnemen en wel geheel gratis! Wij hopen, dat deze week alle ge kozen wedstrijden doorgang vin den. Veel succes allemaal! Eindhoven-Sparta MVV-NAC Rapid JC-NOAD Feyenoord-DOS Willem ÏI-VVV SC Enschede-PSV RBC-TOP Baronie-DOSKO MOC-Kimbria TSC-Alliance Controle totaal-cijfer: RESERVE-WEDSTRIJD: BVV-Fortuna De grote vier van de Antwerpse zesdaagse Arnold - Terruzzi - Lau- wers: Van Steenbergen - Severijns - Vannitsen; Schulte - v. Büren - Gil len en Sentfleben - Forlini Bover blijven in eikaars schaduw en wisse len stuivertje. Zo was het ook weer gisteravond. Er werd b(j vlagen een aardig stukje fietsen weggegeven en het laatste kwartier van de derny- race, waarin Lauwers weer tegen Van Est in het strijdperk trad, werd zelfs een spectaculair gevecht. Aangemoe digd door een premie van 1000 franc liet Lauwers er geen gras over groei en en won zoals hij dat wilde. Hij draaide het hele veld in en kele minuten tijds met uitzondering van Forlini - Severijns en Gillen op twee ronden. Dat was natuurlijk een kolfje naar de hand van de Antwer penaren, die het er reeds lang over eens zijn, dat Rupske de held is van deze zesdaagse. Nadat maandagnacht het trio Schul te - van Büren - Gillen met een ron de aan de leiding was gekomen voor de formaties van Lauwers - Van Steenbergen en Senftleben, duurde het tot maandagmiddag 3 uur voor er weer enig leven in e brouwerij kwam. Opnieuw war enTerruzzi en Vannitsen de bedrijvigste mannen tijdens de sprinten van drie uur. De „Aardap- peljachten", die daarop volgden, hiel den een zekere verrassing in, want de grote ploegen, die achter Schulte streden, haalden een ronde op en zodoende kwamen er vier ploegen aan de leiding. Toen dat eenmaal een feit was, mochten de kleine koppels zich roeren. Zij deden dat. Roth Bü- cher - Flattner; Van Vliet - Van Est Wagtmansj Gieseler Dönicke en Holzmann en Nielsen - Klamer - Le- veau mochten twee ronden pakken. Rijckaert - Debeuckelaer - Pfennin- ger en Defeyter - Vanderelst - De- corte namen er drie; Janssens - Proost - Debakker veroverden er zes, terwijl Derksen - Plantaz - O. v. Bü ren de kroon spanden, door zelfs ze ven ronden op te halen. Door deze feiten la ghet veld tot op vier ron den bij elkaar. Wagtmans was de man die voor zijn ploeg in deze jachten wat tot stand bracht. De sprints van 7 uur schonken voldoening, omdat Vannitsen de degen kruiste met De- bakker en Van Vliet. En daarmee was de middag rond. Terwijl de mu zikanten de sportarena vol klanken smeten, maakten de gangmakers hun machines gereed voor het gevecht van de avond. Meer dan 12.000 toe schouwers (een record voor een maandagavond), kwamen naar de derny-strijd kijken. Van ligt loste Onmiddellijk na het derny-vertrek schoot Willy Lauwers naar voren. De Zwitser Bücher brak zijn aanval, waarna het veld met Van Est, Kla mer Vanderelst Dönicke, O. v. Bü ren, Rijckaert, Forlini, Janssens Severijns en Gillen enkele minuten warm draaide. Maar natuurlijk kon dit niet al te lang duren. Het was typisch genoeg Vanderelst, die de aanval inzette, maar hij kwam niet ver weg. Natuur lijk moest daarop de strijd komen van Lauwers, die aan de kop van de meute het tempo hoog opvoerde. De strijdlustig» Willy achtte het echter nog te vroeg om door te gaan en aangezien hij de leiding overgaf aan Gillen werden er geen potten gebro ken. Toch duurde de rust niet lang, want Bücher demarreerde. Hij nam 20 hele meters en moest toen het peloton opnieuw bij laten komen. De beurt was daarna aan Vanderelst, die kennelijk zin had in een inmid dels aangekondigde premie van 1000 franc. Dit was koren op de molen van Lauwers, die nu zijn grote aan val lanceerde. In korte tijd had Wü- ly een halve ronde te pakken. Van derelst, die even goed was meegeko men, lost van de Derny. Het publiek ging te keer, immers, de lieveling der sinjoren dubbelde verscheidene renners, maar van Est, alweer Wim ja, sloeg keihard terug: zo hard, dat hij ook van de Derny loste. Dit werd hem fataal. Ook de Willebrord- se locomotief verloor daardoor twee ronden. Lauwers was schijnbaar niet verzadigd. Hij ging door, maar het was te kort om alle renners nog maals te dubbelen. Severijns, Forlini en Gillen kreeg hij niet voor de twee de maal te pakken. „Tegen tienen De traditionele avondj achten brachten nieuw leven en regelmatig andere leiders. Tegen tien uur zag de situatie er als volgt uit: 1 Arnold - Lauwer; 2 (op één ron de) Senftleben Forlini - Bover; 3 van Steenbergen - Severijns - Van nitsen; 4 Schulte - v. Büren - Gillen; 5 (op drie ronden) Roth - Blücher - Plattner; 6 (op vier ronden) van Vliet - van Est - Wagtmans; 7 (op vijf ronden) Gieseler - Dönicke - Holzmann; 8 Nielsen - Klamer - Le- veau; 9 (op zes ronden) Derksen - Plantaz - v. Büren; 10 Rijckaert Debeuckelaer - Pfenninger: 11 (op zeven ronden) Defayter - Vanderelst - Decorte; 12 (op acht ronden) Jans tens Debakker Proost. De adressen van onze kantoren, waar de briefkaarten met de opgeplakte formulieren kunnen worden ingeleverd, zijn: Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Reigerstraat 16, BREDA. Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189. Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50. Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7. Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat 41. nrnn T"1 14I14 a i\i" kloppen (11-0). Schoondijke 2 be- CrLHLLrj rKULKAlVL hield haar kansen door een royale 7-2 overwinning op Llzendijke 2. Y1 uiJ vv liger, want het stuurde Patrijzen 2 Voor het eerst sinds vele weken met een 2-1 nederlaag naar huis. Ro- kon in de afdeling Zeeland van de bur 2 moest de eer aan het bezoe- KNVB het gehele vastgestelde pro- kende Walcheren 2 laten (1-3). gramma worden afgewerkt. In de eerste klasse A won Ronur in Goes met40 van Walcheren, welke uit slag geen wijzigingen in de stan- denlüsten veroorzaakte. In de eerste klasse B bleef kam pioen Renesse ongeslagen, want Burgh 2 moest er op eigen veld met 06 aan geloven. Zierikzee 2 had geen moeite met hekkesluiter Drei- schor, die met een 40 nederlaag naar huis moest en nu vrijwel zeker zal degraderen. In 2A blijft de nek aan nek race tussen Groede en IJzendijke voort duren. Groede had op eigen veld weinig moeite met hekkesluiter RCS 3. De Souburgers moesten met een 70 nederlaag over de Schelde terug en Groede bleef op de eerste plaats. Maar IJzendijke, dat overigens tegen het bezoekende Noormannen 2 maar net aan de winst kwam (32). be hield de beste papieren. Retranchement ging bij Aarden burg 2 om de buit (1-3), maar Biervliet 2 kreeg in Vlissingen bij Zeeland Sport 4 de kous op de kop (3—2), V errassingen Verrasende uitslagen kwatnen in 2B uit de bus. Zo zag Yerseke 2 kans om Sluiskil 2 op eigen veld de beide punten te ontfutselen (01). Door deze overwinning konden de oestervissers de rode lantaarn over dragen aan Corn. Boys 3. Vogelwaar de 2 bleef met niet minder dan 6-1 baas over het bezoekende Rapenburg, dat daardoor definitief werd uitge schakeld. De strijd om de tweede plaats tussen Patrijzen en Cortgene eindigde in een 2-4 zege voor Cort gene, dat daardoor nog steeds het minste aantal verliespunten heeft en de beslissing dus in eigen handen hield. In 2 C won kampioen Renesse 2 ook haar laatste wedstrijd, al werd het in Ouwerkerk een benauwde 4-5 zege op SOWK. De kampioenen be ëindigden dus de competitie zonder ook maar één enkel puntje te hebben verspeeld. Een fraai resultaat! Brou wershaven 2 veroverde twee kostbare punten op Zoimemaire (1-5). dat nu de onderste plaats deelt mét Drei- schor 2, want deze ploeg trok bij Zierikzee 2 aan het korste eind. In 3 A bleef 's-Heer Arendskerke 2 stevig aan de kop door hekkeslui ter Zuidzande 2 met korfbalcijfers te Onder leiding van oefenmeester Hardwich zullen op 5, 12 en 19 maart de B-spelers te Boxtel trainen met het oog op de wedstrijd Duitsland B - Nederland B welke 27 maart a.s. te Essen wordt gespeeld. Voor deze training zijn de volgende spelers uitgenodigd: Boskamp (Am sterdam), Brusselers (PSV), Coenen (MW), Dillen (PSV), Van der Hoek (Feyenoord), ajnssen (Sportclub En schede), Kruyver (KFC), Schouten (Feyenoord), Schuurman (ADO), Tol (Volendam) en Walhout (NOAD). (Korfbalcompetitie) In de derde klasse A van de lan delijke korfbalcompetitie heeft het Middelburgse Swift opnieuw een kost baar puntje verspeel, want het moest in Dordrecht bij ODO met een 4—4 gelijkspel genoegen nemen. Merwede behield de leiding door een 74 overwinning op TOV, dat dus lantaarndrager bleef, samen met Overkanters, dat op eigen veld niet opgewassen bleek tegen Succes '1-2). Unicum ging bij Charlois om de beide punten (4-7) en behield dus de tweede plaats op de ranglijst. WINKEL MET WOONHUIS EN GARAGE TE SLUIS In opdracht van de heer J. P. v. d. Plasse te Sluis is door de heer L. A. J. van Dongen, architect B.N.A. te Sluis, aanbesteed het bouwen van een complex aan het Walplein te Sluis, bestaande uit een winkelpand met bo venwoning, een bedrijfsgarage en een woonhuis. De uitslag is als volgt: Perceel I Metselwerk: Iz. Vermeu len te Waterlandkerkje f 50581,-; fa. A. J. Maas te Aardenburg f 50188,-; J. F. en H. A. Bogaard te Sluis f 38600,-. Perceel II Timmerwerk: fa. L. Maas te Breskens f 25949,-; J. H. Baas te Sluis f 23504,-; J. J. van Hee te Sluis 21250.—. Perceel I en II Metsel- en timmer, werk: Iz. Vermeulen te Waterland kerkje f 76394,-; Leenhouts' Aanne mersbedrijf te Sluis f 73990,-; A. F. Bogaard te Sluis f 73700,-. Perceel IV Smeedwerk met lood- en zinkwerk: P. Groosman te Sluis f 3765,-; J. J. de Potter te Sluis f 3733,-; fa. Wed. Reijniers te Aar denburg f 2400,-. Perceel V Waterleiding, sanitair en gas: L. de Broek te Sluis f 4081,-; fa. Schippers Nauta te Oostburg f 3745,-; H. van Seijen te IJzendijke f 3199,-; fa. Wed. Reijniers te Aar denburg f 3025,-. Perceel VI Electra; L. de Broek te Sluis f 2351,-; fa. Schippers Nauta te Oostburg f 2275,-. Perceel VII Glas- en schilderwerk: J-Hennekey te Waterlandkerkje f 7600,-; C. Catsman te Oostburg f 7472,-. Totaal der laagste percelen be draagt f 75022,-. Begroting van de architect f 83550,-. ROTTERDAM 4 maart Binnen landse granen, ochtendbeurs - offi cieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe - rode op vochtconditie fl 27,75 - fl 28.- Voedergranen zeer kalm. Zomergerst naar kwaliteit fl 22.25 - fl 23,25, extra daarboven. Ha ver naar kleur, droogte en kwali teit, fl 20,75 - fl 22,75, extra blanke fl 23,50. Rogge - doorsneekwalitedt fl 22,25, gedroogde fl 23,-, bakrogge ge schoond fl 24.Peulvruchten, bruine bonen - kalm - in de puike soorten fl 50.. - fl 52.- groene erwten en schok kers aanvankelijk beter, later aflopen de markt, groene erwten fl 30.- fl 42.. schokkers fl 40.- fl 67.-. ROTTERDAM, veemarkt, 4 maart. Aanvoer in totaal 2057. Vette koeien en ossen 1284. Varkens 773. Vette koeien prijs in cents per kg le kw. 3.08 2e kw. 3.20 3e kw 2.84 Prijs in guldens per stuk le kw. 3.00 2e lew. 2,82 3e kw. 2.72. Varkens (lev. gew.) prijs in cents per kg le kw. 1.79 2e kw. 1.77 2e kw. 1.74 Vette koeien aan voer ruim, handel traag, met da lende prijzen vooral bij afloop Pri mas boven notering. Varkens (lev. gew.) Aanvoer, iets groter, handel kalm, prijzen iets lager, zware var kens waren moeilijk te plaatsen. Konstanz 329 (—1), Rheinfelden 279 (—11), Breisach 226 (—16), Straats burg 330 (—28), Maxau 554 (-43), Mannheim 500 (—87), Mainz 495 (—59) Bingen 396 (—54), Kaub 482 84), Trier 316 (—23), Koblenz 499 (—78), Keulen. 572 (—73), Ruhrort 849 (—63). Lobith 1479 (—24), Nijmegen. 1213 13). Arnhem 1197 (—9), Eefde IJs- sel 693 7), Deventer 563 12), Monsin 5540 20)Visé 5182 20), Borgharen 4220 (—31), Belfeld 1440 50), Grave beneden de sluis 687 (—51). Stuw open. te Belfeld en Lith.

de Stem | 1957 | | pagina 3