Aandeelhouders van „de Schelde keurden jaarstukken goed Orderportefeuille in bijna 4 jaar vervijfvoudigd Kweeklust blijft kampen met tekort aan grond Middelburgse raad verhoogt elektriciteitstarieven Mogelijkheden tot vakopleiding voor Zeeuwse middenstanders Gerech tvaardigd optimisme Middelburgse volkstuinders bijeen .VEREENZAAMDE 120 VOLT-POSITIE" MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. CAMPING 1957 Benoeming Toneel- en muziek concours Aanbestedingen van rijkswaterstaat Walcheren K. van K. te Middelburg bracht rapport uit Breed opgezet Duurdere busritten op Zuid-Beveland Meisje te Zundert verongelukt MIDDELBURG VLISSINGEN HBS-ers gaven twee uitvoeringen Zuid-Beveland GOES ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN ..Het grote avontuur" J aarvergadering „Oranjekwartier" Burgerlijke stand OOSTBURG Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 5 MAART 1937 55 Op de in Vlissingen gehouden vergadering der aandeelhou ders van de Kon. Mij. „De Schelde", liet de president-commissa ris, mr. L. Kortenhorst, zich ten aanzien van 1957 optimistisch uit. Hij sprak de verwachting uit dat in 1957 meer schpen afge leverd zouden worden dan in 1956. Op grond hiervan zei spreker, is de veronderstelling gerecht vaardigd, dat de exploitatierekening een gunstiger beeld zal ver tonen dan die van 1956. In het verslag over 1956 had de di rectie verklaard, dat de uitkomsten van de huidige orderportefeuille in ongunstige zin beïnvloed worden door het voortdurend stijgend kosten niveau, maar anderzijds, aldus mr. Kortenhorst, verwacht men ook, dat de getroffen efficiency-maatregelen zullen doorwgrken, zodat per saldo een zeker optimisme over de ver wachte resultaten over 1957 gerecht vaardigd is. „Mocht dit optimisme gerealiseerd worden, dan zullen zeker de aandeel houders hierin delen". De belangstelling voor deze verga dering was vrij groot. Aanwezig wa ren 61 aandeelhouders, vertegenwoor digend 613 aandelen en gerechtigd tot het uitbrengen van 297 stemmen. Mr. Kortenhorst hield een zeer be knopte inleiding waarin hij o.m. zei, dat de raad van commissarissen ver heugd was te kunnen voorstellen een uitkering te doen van 9,5 procent op de gewone aandelen en een extra uit kering in aandelen uit de agioreserve van 10 procent. Op verzoek van diverse geïnteres seerden zullen in verband met dit laatste royeerbare certificaten groot f 100,worden beschikbaar gesteld. Nadat de secretaris, de heer J. Hup- kes, directeur der Schelde-werf, de notulen der vorige bijeenkomst had voorgelezen en de jaarstukken onver anderd waren goedgekeurd, werd het aftredend lid van de raad van be heer, mr. J. Kroese, bij acclamatie herbenoemd. Geweldige plannen De rondvraag was niet bijzonder geanimeerd. Een der aanwezigen vroeg of de investeringen der N.V. op hoger niveau zullen komen in de naaste toekomst. Mr. Kortenhorst kon daar nog niet positief op antwoorden, maar liet doorschemeren dat de stormachtige ontwikkeling in de scheepsbouw en de geweldige plannen welke ook daarom bij ..de Schelde" in portefeuille zijn, dit niet onmogelijk maken. In ieder geval, zei de heer Hupkes, zullen ze minstens hetzelfde blijven. De heer G. van Ginkel, mededirec teur van ,.de Schelde", beantwoordde een vraag over de vervangingswaar de der activa en zei o.m. dat de eigen dommen der werf voor zestig miljoen verzekerd zijn. Ontwikkeling ivereldscheepsbouw Mr. Kortenhorst gaf tijdens de ver gadering nog een interessant overzicht van de ontwikkeling van de wereld- scheepsbouw. Op 1 januari 1954 stak er voor 13 miljoen ton in de order portefeuille en op 1 oktober '56 bijna tweemaal zoveel, nl 25 miljoen ton. De Nederlandse cijfers ontwikkelen zich eveneens in opgaande lijn. De or derportefeuille in ons land bedroeg per 1 oktober jl. 1,8 miljoen of 7,4 procent van het wereldtotaal. De Schelde-werf" pikte ook een graantje mee en zelfs meer dan dat. Per 1 januari 1954 had zij met 48.200 ton voor 4,3 procent aandeel in de Nederlandse orderportefeuille; twee jaar later was dit percentage geste gen tot 10.7 procent en op 1 oktober jl. was dit 14 procent, nl. 263.700 ton Het is bekend, dat de capaciteit der werven op korte termijn tamelijk in- elastisch is. zodat een grote order portefeuille eerder in lange leverings tijden dan in snelle vergroting van de tonnage in aanbouw zal resulteren Toch pleegt een vergroting van de or derportefeuille wel vergroting van de tonnage in aanbouw mee te brengen, zoals onderstaande cijfers duidelijk aantonen: zo was er over heel de we reld op 31 december 1953 in aanbouw 6.3 miljoen ton en op 31 december jl. bedroeg dit ruim 8 miljoen ton. De mij. „de Schelde" komt niet on gunstig uit de bus t.a.v. dit laatste. Op 31 december 1953 had zij in aan bouw 7,4 procent van het Nederlandse totaal en op 31 december jl. 9,4 pro cent of 56.400 ton. Het Zuid-Sloe Na afloop van de vergadering Infor meerden wij nog bij de directie naar nadere bijzonderheden over de gewel dige plannen en in dit verband naar de ondergrond der geruchten dat ,,de Schelde" idee heeft om in het Zuid- Sloe een afdeling van haar werf te vestigen. „We willen niet zo kinderachtig zijn", was het bescheid, „om dit te ontkennen, maar deze plannen zijn nog in zo'n beginstadium, dat con crete mededelingen onmogelijk zijn." 55 De leden van „Kweeklust", de Mid delburgse vereniging tot exploitatie van volkstuinen voor land. en tuin bouw, bezoeken in groten getale de jaarvergadering. De Bogardzaal was dit keer de plaats van samenkomst. En zoals ieder jaar was ook thans weer die ene kreet te beluisteren: Geef ons grond! Want „Kweeklust" kampt nu al jaren met een grondte- kort, waardoor nieuwe leden moeten worden teleurgesteld en de bestaan de kern geen enkele uitbreiding kan worden toegewezen. In deze vergadering, die geleid werd door de voorz. dhr. Kleinepier, brach ten enkele leden naar voren, dat zij, zo zij eenmaal over 'n lapje grond be schikken, hiervan weer al spoedig moeten verdwijnen. Dit was bijvoor beeld het geval met de terreinen van „Kweeklust" aan de Veerseweg en bij de Rozenstraat. Het bestuur van „Kweeklust" kan onmogelijk meer dan tweehonderd vierkante meter grond per lid beschikbaar stellen, want er is 70.000 vierkante meter beschikbaar voor 356 leden. e Met de stemmen van de heren J. Hoek; M. Wattel, Meliefste en A. Schot tegen heeft de gemeenteraad van Middelburg zijn goedkeuring ge hecht aan een voorstel van B. en W. tot verhoging (wijziging) van de elektriciteitstarieven. De wethouders jhr. mr. T.A.J.W. Schorer en L.J. van 't Westende ver dedigden het voorstel. Eerstgenoem de wethouder zei o.m. dat de tarieven van de P.Z.E.M. dit jaar ook naar boven zullen gaan. Landelijk gezien zijn de Middelburgse tarieven niet zo gunstig, ten opzichte van die van de P.Z.E.M. echter wel. Ook wethouder van 't Westende vond, dat Middelburg gunstig uit de bus komt. De kleine man wordt met de wijzigingen ge spaard, zo zei hij. De kleine man zal gemiddeld 12 cent per week meer moeten gaan betalen. De heer B.A. Hesselink had bezwaren tegen de combinatie verhoging van de kost prijsverandering van voltages. In fei te gaan de gebruikers de voltagewij ziging van 120 naar 220 volt toch met deze verhoging betalen, aldus de heer Hesselink. Als men niet tot de ombouw overgaat, zal men ook niet behoeven te verhogen, zo vervolgde het raadslid. Ombouw Daarom zal er eerst vastgesteld moeten worden, of er werkelijk omge bouwd wordt. Hij zeide, dat men met de verhoging vooruit gaat lopen op de ombouw van het werk. Gaan wij over tot verandering van het voltage? stelde de heer Hesselink concreet. Hij vroeg zich verder af, of de geen bezwaarclausule van G.S. de plannen tot ombouw, (hiermee zal circa een miljoen zijn gemoeid), niet zal door kruisen. Hij dacht ook aan de enorme organisatie, die voor de ombouw no dig zal zijn. Met dezelfde gedachte was de heer Meliefste vervuld. In de commissie gemeentebedrijven was men niet enthousiast over de ombouw. Men wil een en ander graag zien in het licht van de bestedingsbeperkin gen. Hij kon het niet met elkaar laten stroken, dat het volk gedwongen wordt hogere uitgaven te doen. Zolang de ombouw nog niet zeker is, moet (Adveitentie) men de tarieven niet verhogen, vond de heer Meliefste. Ook de heer M. Wattel achtte het niet juist, dat deze verhoging thans aan de orde was gesteld. Burgemeester mr. dr. Bolkestein wees erop dat de ombouw reeds beslist is. Er bestaat reeds zoiets als een voltageombouwfonds. „Dan bestaat er nog de kans dat er ge bruikers gaan betalen die er niet van profiteren", von de heer Breel. We moeten de realiteit onder ogen zien sprak de heer A.J. Kaland met vaste stem. Niet wachten met om bouw tot perioden van dalende con junctuur. Met het onder ogen zien van de bestedingsbeperkingen moeten de vitale dingen doorgang vinden, bracht jhr. Schorer naar voren. Het wordt steeds noodzakelijker, zo zei hij want Middelburg begint in den lande een vereenzaamde 120 voltpo- sitie in te nemen. Anders zou het zijn als de raad zou kunnen verzekeren, dat het over enkele jaren goedkoper zou kunnen. Jhr. Schorer wilde graag erkennen dat hij zich niet mocht voorstaan op een beheersing van de technische ombouwmerites. Daarom voerde hij enkele foliovel len met zich. Hieruit viel een bespa ring van het stroomverlies te beluis teren. De capaciteit van de huisin stallaties wordt steeds groter. De sortering van de 120 volts toestellen wordt steeds geringer, de prijzen er van hoger. Het voorstel werd dus met veertien tegen vier stemmen aangenomen. Dat het college van b. en w. ech ter begrip heeft voor de omstandig heden, bracht de heer J. Antheunis- se, de secretaris, naar voren. Hoe wel het gemeentebestuur waar mo gelijk medewerking verleent, is er echter vrijwel geen grond te pakken te krijgen. Nieuwe leden konden met het gedeelte grond nabij de Veerse weg, dat werd toegewezen, niet wor den geholpen. Goede opbrengsten Desondanks had „Kweeklust" een goed 1956. De opbrengsten waren over het algemeen vrij goed, het geen bleek uit het versiag van de grondcommissie-secretaris, ae heer A. bveraars. Door het gronütekort moes ten echter verschillende nieuwe le den op de wachtlijst worden ge plaatst. Goed bleef de verstandhou ding tussen grondcommissarissen en pachter. Aan twee leden, die hun grond verwaarloosden, moest ue paent worden opgezegd. „Kweeklust mag waarachtig voor de weinige grond een betere benutting verwachten! Vervulling van zie gronden zal dan ook krachtig worden bestre den. Een gezond financieel beheer leid de er toe, dat de penningmeester van een batig saldo van f 800.kon ge wagen. Als lid van de gemeenteraad en lid van de geschillencommissie voor zag de heer M. Wattel de kritiek van verschillende leden van een toelich ting. Hieruit viel te beluisteren, dat de grond van de Rozenstraat bouw rijp moet worden gemaakt. De heer Wattel schetste de mogelijkheden die er voor „Kweeklust" liggen om eventueel op een bepaald moment over nieuwe gronden te gaan be schikken. Voorts gaf de heer Wattel, zo men mag aannemen in zijn kwali teit van rijkstuinbouwconsulent nog j diverse tips over bestrijdingsmidde len en de teelt van verschillende ge wassen. Hij deelde mee, dat thans een afdoend bestrijdingsmiddel is ge vonden tegen de wormstekigheid bij worteltjes en kool. t Advei tentie) (Advertentie) in combinatie met Amsterdam 28 februari tlm 10 maart Geopend fop werkdagen van 10-17 uu^ en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Bij koninklijk besluit is mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester der ge meente Zierikzee, benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Zierikzee. Op zaterdag 9 maart zal de Land- bouw-jongeren ^-gemeenschap Zeeland in de „Prins van Oranje" te Goes een toneel- en muziekconcours houden. Bij die gelegenheid zullen een tiental or kestjes en toneelgroepen, afkomstig uit alle delen van onze provincie, el kaar bekampen om de eerste, tweede en derde prijs en om de wisselbekers. Op 27 maart a.s. zal ten burele van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland een tweetal aanbestedingen worden ge houden nl.: a. het maken van een aanleginrich- ting ten behoeve van de veerhaven te Breskens; b. het maken van grond, en beton werken, het maken van wegverhar dingen en het uitvoeren van bijko mende werken voor het omleggen van een keerkade in de gemeente Burg (Schouwen). Tijdens de jongste vergadering der K. v. K. te Middelburg, stel de de heer L. v. 't Westende uit Middelburg enkele vragen over de mogelijkheden tot vakopleiding voor de Zeeuwse middenstander in en buiten de provincie. Dit is voor de secretaris van de Kamer, de heer de Jonge, aanleiding geweest om een nauwgezet onderzoek in te stel len en zijn bevindingen zijn neergelegd in een uitvoerig rapport, dat wij zojuist in handen kregen. Hetzelfde is het geval met de schrif telijke cursussen al of niet aangevuld met mondelinge lessen. Voor zes en twintig bedrijven zijn mondelinge cursussen in eigen omge ving te volgen. Het zijn cursussen voor slagers, bakkers, kruideniers, kappers, schilders, tabakshandelaars, elektro-technische installateurs; dro gisten, smeden, hoefsmeden, gasfit ters, waterfitters, meubelmakers, meubelhandelaars, behangers, stof feerders (meubel- en woning-), elek trotechnische reparateurs, manufac- turiers, rijwielhandelaars, kachelre parateurs. landbouwwerktuigen-her stellers, wegen- en utiliteitsbouwers. Nog worden in het rapport aange geven de duur der cursussen en de onderscheiden te behalen diploma's. Het is een even degelijk als prak tisch werk, dat de Middelburgse Ka mer van Koophandel afleverde en dat een vraagbaak voor velen zal wor den. Het onderzoek is breed opgezet en strekte zich uit over niet minder dan 145 verschillende bedrijfstakken Eerlijk gezegd hadden we nimmer ge dacht dat er zoveel verschillende middenstandsbedrijven aanwezig wa ren. Men vindt in het rapport niet alleen de opleidingsmogelijkheden voor de algemeen bekende bedrijven maar ook over bontwerkers-; borduur-; ge- laatverzorgings-; kasverwarmings-; loodbranders-; metaalgiet-; rubber stempelmakers-; strijk-; tandtech nisch laboratorium- en zilversmids bedrijven. In het rapport zijn alle mondelinge cursussen opgenomen, welke in Zeeuwse en west-Brabantse gemeenten worden gegeven met de tijdstippen waarop die aanvangen en de instellingen, welke die verzorgen. De bustarieven van de automaat schappij Zeeland, welke geheel Noord en Zuid-Beveland voor haar rekening neemt, zijn verhoogd. De directeur deelde ons mede, dat uit een onderzoek, ingesteld door het ministerie van verkeer en waterstaat, is gebleken dat de exploitatie van de autobuslijnen niet langer rendabel is en dat tariefverhoging gerechtvaar digd is. Alleen de tarieven op het eiland Noord-Beveland en de verbin dingen tussen de plaatsen op Noord- Beveland en Goes zullen niet duur der worden. De enkele reisjes op Zuid-Beveland zullen stijgen met 5 ct. De week- en maandkaarten voor schoolkinderen onder de tien jaar zullen ook duur der worden, omdat voor deze catego rie abonnementshouders niet langer de helft van de week- of maand- kaartprijs behoeft te worden ge rekend. Om kwart voor zeven gisteravond is het vierjarig meisje E. v. Hoeve laken uit Zundert door een autobus gegrepen en, op slag gedood. Het meisje speelde met enkele vriendinnetjes op de Achtmaalse weg te Zundert. Zij stak onder het spe len plotseling de weg over, toen een autobus van de Zundert Expres uit de richting Achtmaal aan kwam rij den. Ondanks krachtig remmen wist de bestuurder een aanrijding niet te voorkomen. Fan onze ailverteerders NIEUWE ZAAK H. LEGRAND OOSTBURG Op 1 maart 1909 begon wijlen de heer A. Legrand in een klein achter huisje in de Brouwerijstraat te Oost burg een bescheiden kleermakersbe drijfje. Op 1 maart 1957, als een uitstekende aanloop tot het gouden jubileum dat dus over twee jaar te vieren valt, opende zijn zoon, de heer H. Legrand in de Burchtstraat een juweel van een herenmodezaak. De burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, liet er zich bij de ope ningsplechtigheid zeer waarderend over uit en zei er zelfs trots op te zijn. Onder architectuur van de heer L. Rosenkranz kwam een hypermo derne zaak tot stand en binnenhuis architect F. Belderok bracht de nieuwste snufjes in praktijk. GESLAAGDE PAROCHIE-AVOND De feestelijke avond welke „Paro chie-contact", mede ter gelegenheid van de Vastenavondviering in Schut tershof gaf, was uitermate gezellig en geanimeerd. Nadat pastoor Snel het openingswoord had gesproken, werd in vlot tempo het goed gescha keerde program afgewerkt. De ster van alles was ongetwijfeld „Mystic Maro", die steeds beter wordt en verbazingwekkende trucs uitvoerde. Wim de Graaf excelleerde weer als conferencier en voordrachtskunste naar, terwijl Jo den Hollander zijn muzikale talenten botvierde. Onder leiding van de heer Meeuwse volgde toen het opgewekte bal. De HBS-vereniging „Elck wat wils" gaf in Brittannia haar beide jaarlijkse uitvoeringen. De avonden werden ge heel door eigen krachten gevuld. Voor de pauze brachten de jongens en meis jes een gevarieerd programma van zang, muziek en schetsjes, dat bijzon der goed in de smaak viel. Afzonder lijke vermeiaing verdienen het optre den van de „Shadowband dat de nodige lachsalvo's veroorzaakte en de Rock and Roll-Show, die nog al wat stembanden forceerde. Na de pauze volgde een detective- storv op uitstekende wijze voor het voetlicht gebracht. Beide feestavonden werden met een gezellig bal besloten. Jubilerend bankdirecteur kreeg televisietoestel Het was een schitterend geschenk, dat de jubilerende directeur van de Rotterdamse bank te Vlissingen, de heer B. Schreuder, aangeboden werd door zijn vrienden, relaties en Zeeuwse mede-directeuren. De heer J. de Klerk uit Terneu- zen voerde het woord namens het comité. Hij noemde zijn vriend Schreuder een bijzondere bankdirec teur, actief en tactvol. Spontaan had men de handen ineen geslagen om een blijvende herinnering aan te bie den en de keuze was gevallen op een televisie, omdat daar mevr. Schreu der die haar man nogal eens aan de vrienden moet afstaan, daarmede van kan genieten. Namens de vijf directeuren van de andere Zeeuwse Robaverbanken heeft de heer B. v. d. Berg uit Goes uiting gegeven aan de grote waarde ring, welke men voor de prettige leiding in het district voor de heer Schreuder heeft. Spreker memoreer de de goede adviezen welke de heer Schreuder verstrekt en zei. dat men nooit vergeefs bij hem aanklopt. De heer Schreuder dankte voor de goede woorden en het schitterende geschenk, waarmee hij, zijn echtge note en kinderen zeer blij zijn. Spre ker wierp een terugblik op zijn 40- jarige loopbaan. In 1926 kwam hij als chef de bureau te Vlissingen om in 1930 benoemd te worden als di recteur te Terneuzen, waar hij de prettigste tijd van zijn leven door bracht. In 1941 volgde zijn benoe ming te Vlissingen, maar wegens de oorlog werd het 1946 voor hij zich daar kon vestigen. Het bankvak zei spreker, is een hard vak, maar hij was dankbaar, dat er ondanks dat toch een sfeer ont staan was. waarin zoveel vriend schap gedijde. Tenslotte sprak hij de hoop uit nog verschillende jaren in het belang van bank en cliënten werkzaam te kunnen zijn. Hierna kregen de tallozen, die ter receptie waren gekomen gelegen heid om de jubilaris te complimen teren. De receptie werd o.m. bijgewoond door mr. G. Kortenhorst, de direc teur van de provinciale kantoren der Rotterdamse bank. Die had tevoren in het onder bloemen bedolven kan toor de heer Schreuder gehuldigd en hem namens de hoofddirectie een geschenk onder couvert geoffreerd. CARNAVALSFEEST VAN BELGISCHE LOODSEN Het gemaskerd bal dat de Belgi sche loodsen in hun sociëteit organi seerden en waarmede zij een nu bijna 20 jaar geleden onderbroken traditie in ere herstelden, is een suc ces geworden. Vele ingezetenen wa ren van de partij op dit verbroede ringsfeest en de stemming was dan ook opperbest. Er was een vrij groot aantal gemaskerden, waarvan enkele bijzonder origineel. Bovendien was er een schat van prijzen, zodat geen der gemaskerden met lege handen huiswaarts keerde. „ARTI"-BAL. In een feestelijk versierde Schut tershofzaal had het vastenavondbal van de katholieke zangvereniging „Arti" plaats. De deelname was iets geringer dan vorig jaar, maar de kostuums me rendeels verzorgde en origineler. Sommige groepen als b.v. de Breton se vonden we heel geslaagd. Maar er waren ook „solisten", die zich ver fijnd hadden uitgedost zodat de ju ry. die bestond uit mevr .Gerritsen, dokter Weiten en de heer Mathijsen het njet gemakkelijk had 'bij het toekennen van de prijzen. De stemming was heel de avond zowel voor als na het demasqué heel gezellig, Arti kan op een geslaagd evenement terugzien. Heinkenszand GEERT CAPELLLO NAAR ZIJN LAATSTE RUSTPLAATS GEDRAGEN. De r.-k. toneelvereniging Vrien denkring was juist aan de opgewekte viering van haar dertigjarig be staan bezig, toen het ontstellende bericht kwam dat hun medelid, Geert Capello, plotseling het tijdelij ke met het eeuwige had verwis seld. Onmiddellijk werd het feest ge staakt en ai had hun kameraad een lang ziekbed gehad, toch was er grote verslagenheid om dit onver wachte heengaan van een toneelmak ker, die zoveel jaren een van hun beste medewerkers was geweest en de sympathie van allen had verwor ven. Na de plechtige uitvaartdienst droeg de Vriendenkring hem naar zijn laatste rustplaats onder grote belangstelling van de parochianen. K traden damnt e AVOND VOOR DE VROUWEN Onder leiding van mej. Diericks, maatschappelijk werkster te Goes, kwamen de vrouwen bijeen om een lezing met lichtbeelden te verwerken door mej. Onderdijk uit Rotterdam, over het besteden van het gezinsin komen. Voor deze zeer belangwekken de lezing bestond een verheugend grote belangstelling. Hansuieert R..k. Jeugdgilde vierde carnaval Voor de eerste maal vierde het katholieke Hansweertse jeugdgilde in besloten kring een carnavalsavond. Prins Kwal de Eerste, binnengereden in een witte wankele koets en verge zeld van de grootste boer en veld wachter bracht direct de stemming op nummer elf. De dertig verklede paren bruisten van de leut. De jury had geen ge makkelijke taak. Zonder uitzondering getuigden alle travesties van goede smaak en fantasie. Voor het mooiste paar werd de prijs toegekend aan de dames Van Loon en De Poorter, voor de origineelste ging de prijs naar de dames V.d. Borgt en V.d. Voort, en als zotste creatie werd beloond de heer Huisman. Respectievelijk stelden deze voor: balletmeisjes, snotneuzen en de pi raat. We zagen o.m. nog charmante bridgemeisjes, van Drees trekkende mannetjes, met wonderlijk jonge be nen; 't Hangt aan de muur en 't tikt; de nacht; een knappe toreador met elegante dame; het wandelend nieuwsblad; een geestige malle vent met de tot leven gewekte Jacoba van Beieren in dubbelgestalte; een sigarettenmeisje, dat gul trakteerde; een kunstig schaakbord en nog vele gracieus uitgedoste hofdametjes en jonkers, narren en zotten en exoti sche Hawai meisjes. Het zelfgeschreven carnavalslied van mej. Spanjaard viel zeer in de smaak. Ook het orkestje verdiende alle lof met zijn bijzonder goede rit mische en vrolijke weergave van al lerlei schlagers. Rilland KINDERUITVOERING In de zaal van ,,'t Wapen van Ril land" werd een kinderuitvoering ge geven door de leerlingen der Open bare Lagere School. Dhr. D. Vonder, hoofd der school, verwelkomde de grote schare belang stellenden. Er werden enige toneelstukjes opge voerd afgewisseld met dansgroepjes. Het publiek was enthousiast over hetgeen deze kleine tonelisten voort brachten. De voorzitter der oudercommissie ir. W. Kakebeeke, sprak een slot woord. De eerste samenwerkingspoging van vier Terneuzense verenigingen is een groot succes geworden. Vele leden van de Dierenbescherming Zeeuwsch-Vlaanderen, de jeugd- natuurwacht, de aquariumvereniging en de Politie-personeelsvereniging, hebben de prachtige natuurfilm van de Zweedse cineast Arne Sucksdorff, in het Concertgebouw bewonderd. Met een zeldzaam vakmanschap heeft de kunstenaar het medium film aangewend om een gaaf beeld te ge ven van hetgeen zich in de dieren wereld afspeelt in da nooit aflatende strijd om het bestaan. Maar Arne Sucksdorff moet naast een onuitputtelijk geduld om deze prachtige film te componeren een grote liefde voor de natuur bezitten. Nog nooit heeft men duidelijker ge zien de schoonheid van een door dauw bepareld spinneweb, beschenen door de morgenzon. Buitengewoon interes sant zijn de belevenissen van de vos- senfamilie en van de zoontjes van de boerderij, die gedurende de win ter een jonge otter opvoeden. Het dier wordt hun trouwe speelkame raad, maar wanneer de vrijheid lokt in een nieuwe lente, wordt de roep stem van de natuur te machtig en verdwijnt hij voorgoed uit het leven der beide jongens. Prachtig zijn de opnamen van de Auerhanen, van voorbijtrekkende vluchten kraanvo gels en in een prachtig tempo passe ren de seizoenen in nooit ophoudende afwisseling. De cineast heeft op on navolgbare wijze de aandacht geves tigd op de schoonheid van de natuur en zelfs wanneer er een dikke sneeuwlaag ligt, ziet men dat de na tuur alleen maar is ingeslapen om nieuwe krachten op te doen voor de volgende seizoenen. Het bijprogram ma was uitstekend verzorgd. Vooral de korte film over Baskenland met door Luiz Mariano uitstekend gezon gen liederen van dit vreemde en trotse volk was bizonder geslaagd. In ieder geval is door dit pro gramma bewezen dat een goede sa menwerking zeer wel mogelijk is. Hopelijk komen er binnenkort weer nieuwe activiteiten uit de bus. Op deze maal was er niet veel be langstelling voor de jaarvergadering van de buurtvereniging ..Oranjekwar tier". Na de gebruikelijke verslagen werd een nieuwe kascommissie ge kozen, die voor dit jaar zal worden gevormd door de heren G. van Damme en van der Linden. Twee bestuurs leden traden periodiek af. Mevrouw Hol werd herkozen, de heer G. Wijne stelde zich niet meer herkiesbaar en werd opgevolgd door de heer B. IJsebaert. Verreweg het grootste aantal der leden was er van overtuigd, dat 50 cent contributie per maand per gezin wel wat weinig is en zo werd de contributie tot drie kwartjes per maand verhoogd. Alleen de gezinnen waar geen kinderen meer zijn, die nog van de attracties profiteren, zullen 50 cent blijven betalen. Het voorlopig programma voor de a.s. zomer werd samengesteld. Inplaats van de gebrui kelijke toneelvoorstelling, zal op 25 april een gezellige avond worden ge organiseerd in het jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Er zal voor de kin deren een filmmiddag worden gege ven. De zomerreizen per autobus zijn niet meer te betalen en daar het be stuur deze reizen toch wil laten door gaan, worden plannen beraamd voor een meer originele en goedkopere vorm van reizen. Geboren: Cornelia dv A. Dekker-de Jonge; Cornelia dv K. Slabbekoorn- Dhanis; Lambertus zv H. Visser-de Witte; Gerritje dv G. Aarnoudse- Bergsma; Santina dv J. Zegers-Wol- fert. Huwelijksaangiften: R. de Rijk 25 j. en M. Cammaart 24 j. Huwelijken: A. Witte 22 j. en A. de Jonge 20 j. Overleden: A. Leijs 82 j. geh. gew. met E. Oppeneer: F. van Doeselaar 50 j. echtg. van M. Riemens; L. Wil- lemsen 79 j. geh. gew. met M. de Wilde: J. Vermeulen 84 j. geh. gew. met F. Andries; J. Elenbaas 83 j. geh. gew. met H. van Veen. REVUE ,,'T BLIJFT ONDER ONS" De revue ,,'t Blijft onder ons", die in het Ledeltheater alhier, ten bate van de „nazorg kinderverlamming" optrad, trok een overweldigende be langstelling. Het bonte programma met Roland Wagter als conferencier, de Kilima Hawaiians, de Waraa's, Willy Alberti Jan Tromp. Dick Harris, de Corita's en Nelly Wiegel, was deze grote be langstelling zeker waard en het op treden van deze artiesten beantwoord de volledig aan de hoge verwachtin gen, die men had gesteld. Breskens RAAD OVER HUURVERHOGING De gemeente zal van het Rijk 20 vlotten in bruikleen krijgen, welke dienstbaar zullen worden gemaakt voor de jachthaven. *In afwijking van het voorstel van B. en W. zal alleen aan de buurtvereniging De Bloemen- wijk een driejaarlijkse subsidie ver leend worden van maximaal 300. per jaar in de kosten van aanschaf fing en plaatsing van materialen Voor de speeltuin. De voorgenomen aan legging van waterleiding en tegelpa den voor de woningwetwoningen aan de Nieuwe Sluis zal volgens het mini sterie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid een huurverhoging van 0.75 per week meebrengen. Getracht zal worden de huurverho ging achterwege te doen blijven. In de stichting Zeeuwse Visserijschool wordt als vertegenwoordiger aange wezen burgemeester J.A. Eekhout. Bij de rondvraag vroeg de heer de Freyter de aandacht voor de op te richten verkeerscursus voor volwasse nen. Hierna ging de raad in besloten zitting over voor de bespreking van het ontwerp uitbreidingsplan. IJzendijke „DRIE IS TE VEEL" Door de toneelvereniging „De Leeu werik" werd voor de tweede maal in het parochiehuis de dolkomische klucht „Drie is te veel" opgevoerd. Deze keer werd gespeeld voor de be jaarden van IJzendijke, maar ook vele anderen hadden van de gelegen heid gebruik gemaakt om deze op voering bij te wonen, zodat nog voor ruim 200 toeschouwers gespeeld kon worden. De voorzitter, de heer J. Cor nells, heette allen hartelijk welkom. Evenals de eerste keer werd het spel vlot voor het voetlicht gebracht. Vooral werd gelet op de duidelijkheid en men mag wel zeggen dat er van het stuk niets verloren ging. Na af loop sprak de heer Cornelis nog een kort woord en wenste de spelers toe dat de uitvoering te Aardenburg, waar vanavond gespeeld zal worden, even vlot zou verlopen. Hoofdplaat HET MEISJE MET HET LEEUWENJONG. De toneelclub van de r.-k. J. B. afd. Hoofdplaat en Biervliet gaf, in zaal Martens een toneeluitvoering. Opgevoerd werd een spel in 3 be drijven van Hans Nesna „Het meisje met het leeuwenjong". Zonder de andere spelers tekort te doen mag vooral genoemd worden het vlotte spel van Annie Goossens als Sietske. Ook Elvier Dusardeyn als Maaike en Jan Bracke als Siet- ske's grootvader gaven verdienstelijk spel te zien. Het was wel jammer dat de rol vastheid van de meeste spiers nogal eens wat te wensen overliet. Sluis GEMEENTE WERKT HARD AAN VEILIG VERKEER. Wie van nabij het drukke vler keer, in onze plaats, vooral op de zondagmiddagen gadeslaat, zal vaak zijn bewondering uiten aan het adres van de verkeerspolitie, die al les op zo rustige wijze in goede ba nen weet te leiden. Zeker zal de activiteit van de plaatselijke commissie „Veilig Ver keer" er het bijne hebben toe bij gedragen. Zo kan men bijvoorbeeld goed merken dat de schoolgaande jeugd door goede voorlichting getraind is. aan voorlichting wordt veel aan dacht besteed. Zo kregen de oud cursisten een yerkeersles toegestuurd, met het verzoek deze in studie te' nemen. Het betreft de belangrijke wijzi gingen in de verkeerswet, welke met 1 mei van kracht worden, o.a.: de invoering van beschermde oversteek plaatsen voor voetgangers. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 6 maart, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.35 en 17.57; te Terneuzen om 5.03 en 17,21 uur en te Vlissingen om 4.33 en 16.51 uur. Goes Grand: Wereld zonder einde. Schuttershof: De klokken van Corne- ville. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: De vro lijke vagebond. KOEWACHT A. de Nijs 5 u.: Schieting MIDDELBURG Electro: Blake helpt een handje. OOSTBURG Ledel 8 uur: Madame Butterfly. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: French can-can. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Om het goud der Inca's. VLISSINGEN Alhambra. Vlaskop Smiley. Luxor: Tussen hemel en aar de. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Lakmé. GOES Grand: Wereld zonder einde. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De man die te veel wist. MIDDELBURG Electro: Blake helpt een handje. OOSTBURG Ledel 8 uur: Ja, Ja die Llebe in Tirol. SAS VAN GENT: Olympia 8 uur. „French cancan. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Om het goud der Inca's. VLISSINGEN Alhambra: Vlaskop Smiley Luxor: Tussen hemel en aar de.

de Stem | 1957 | | pagina 2