Terugtrekking van de Israëlische troepen geregeld Brabantse zotheid 1 Hongaarse journalist klaagt rechter aan Ventje Soemoeal c.s. stelt negen eisen loden in Bosch „IJlgesprek" tussen Burns en Dajan Geen verder onderzoek naar verkiezingsincidenten* Arrestanten gegrepen na drieste ontsnapping De slachtoffers auto-ongeluk Den Bosch Studenten demonstreerden in Jerusalem De Stern-Toto Jong echtpaar ontvoerde baby fi TE NIEUWS DAGBLAD VOOR ZEELAND Directeur van de Sueskanaa/maat- scliappij overleden Geen lintjes I genoeg „V erduidelij kingen" In Thailand is het weer rustig Suezkanaal binnen 5 weken weer open Jongen stak met mes KVP en P. v. d. A. delen mee Dodelijk ongeval te Mijdrecht Slachtoffers van Rock n roll Vrij koud Kolentekort in I sjecho-Slowakije Leningen getroffen landbouwbedrijven 97« JAARGANG No. 22394 Voor God, Kotdnfin en Vaderland DINSDAG 5 MAART 1957 „4 «i*r an zijn klanten 1 Daarom zult U In bij Uw shag. |t beste vloei te maar het besta Ivloel voor zeif- E DIVISIE A 20-15 4 1 34 21 11 7 3 29 19 10 6 3 26 20 10 5 5 25 19 7 8 4 22 19 8 5 8 21 20 8 5 7 21 20 6 7 7 19 20 7 5 8 19 20 6 7 7 19 19 5 7 7 17 20 5 7 8 17 20 5 6 9 16 20 6 2 12 14 20 4 6 10 14 21 1 5 15 7 'E DIVISIE B 22 16 2 4 34 20 10 7 3 27 20 11 4 5 26 21 11 3 7 25 19 9 5 5 23 20 9 5 6 23 20 6 11 3 23 19 7 7 5 21 20 6 8 20 21 6 8 7 20 20 6 7 7 19 22 7 4 11 18 21 6 3 12 15 21 4 4 13 12 20 4 3 13 11 20 2 5 13 9 n, de duisternis te- gang leek hem ein- moest nu zeker al iderweg zijn! Maar f hij verrast staan, verte zag hij licht Dat kon niet an; :enen, dan dat hij laderde! 70-23 53-33 34-17 30-26 35-27 37-36 33-37 31-32 38-41 33-33 38-40 32-35 25-37 33-49 23-44 21-51 51-19 36-28 51-34 42-38 49-35 46-38 27-26 31-24 40-37 30-27 36-42 28-41 37-48 27-32 24-46 21-51 CNWOORDIGENDE da- enhandbalelftallen van fdeling Rheydt - Mun- bach brengen deze zo- [enbezoek aan Zeeland, spelen zij te Vlissingen vertegenwoordigende allen. bleken, dat het ongeval ibosch, waarvan wü op melding maakten, vijf gekost. Twee kraanwa- ie auto op de kant ge- ich vier mannen en een evinden. Naar de politie en onder voorbehoud waren het een echt- tioven, waarvan de man ouw 52 jaar was, hun an resp. 30 en pl.m. 20 27-jarige jongeman uit nen konden op het mo- deze editie afsloten, nog gegeven. elijke ongeval Is uiter- loed geweest op de car- Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M.. Mes, Mr H. M. L. da Rechter. P. V. M Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn. prijs bij vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl bij niet postbestell.) t 0.50 Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek. 278841 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwseh-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35). De slachtoffers van het tragische ongeval met de auto die zondagmid dag in de Dommel te 's-Hertogen- bosch te water is geraakt zijn: de 53-jarige heer S. Vrijhoff uit Eindho ven, zijn 52-jarige echtgenote, hun 17-jarige zoon Hans, hun 15-jarige zoon Frans tn een logé uit Alkmaar, de 17-jarige B. Smit. De president-directeur van de Egyp tische Suezkanaalmaatschappij, Bada wi, is maandag aan een hartaandoe- ning overleden. Badawi, die op 56-jarige leeftijd over leed, was een der directeuren van de oude Suezkanaalmaatschappij te Pa rijs. Als minister van handel en in dustrie in het kabinet van generaal Naguib trad hij in 1954 om gezond heidsredenen af. Hij was een voor aanstaand jurist. Badawi bracht in de herfst een be zoek aan de V.S.. waar hij olie- en scheepvaartmaatschappijen om hulp bij het onderhoud en de modernisering van het Suezkanaal zou hebben ver zocht. „Het verlangen naar orden n onderscheidingen is zo groot I aat het kruis van verdienste 1 van de Bondsrepubliek alleen „■-met meer voldoende is. Dit zei maandag de minister-president Beieren, dr. Hoegner, in omissie van de Landdag 'i "ttrhen. liefst zou hij de titel t weer invoeren, „op ge- at dm alle raden op een dew weer gearresteerd ,J Bovendien bracht het ""n van titels geld in de 'IS. Landdag behandelt een nmiwerp van de regering, "t voor bijzondere verdien- «'en een Beiers kruis met blauw-wit lint wil instellen. BE ALTEVEER (bij Hoogeveen) is een kapitale boerderij door een hevige uitslaande brand verwoest. Zij werd bewoond door twee gezinnen, die te zamen 13 kinderen telden. Er zou ook veel geld zijn verbrand. VOOR DE 25e maal is in Artis een nijlpaardje geboren. De moeder maakt het goed en de baby van 40 kilo eveneens. EEN NIEUWE regeling voor de belo ning van ieraren voor de waarne ming van lessen is door de minister van Onderwijs vastgesteld. ?rhrrin»i"? haar P'uimveestapel f,iluJ i rVerwaarl°osd had, is een tt,® te Lage Vuursche door de tot een boete van 101)0 gulden veroordeeld. Honder- voedsel gestorven. d°°r gebrek aan ÜF WEST-DUITSLAND komt of niet, in elk geval zal Eneè land zijn strijdkrachten in de Bondsre publiek van 77.000 tot 50.000 man verminderen. Dit volgens een mede deling van het ministerie van Buiten- landse Zaken m Londen. IN VERSCHEIDENE Spaanse pro vincies waaronder Barcelona en Se- villa, is het ambt van goeverneur aangeboden aan monarchisten. DE STERFTEKANSEN in Nederland zijn opnieuw lager geworden en de gemiddelde verwachte levensduur is toegenomen. Dit blijkt uit nieuwe ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. EEN BEZOEKER van een café in Den Haag kreeg zijn eigen fiets te koop aangeboden. Het karretje was hem enkele dagen geleden ontstolen. De dief liep er lelijk mee in de val. De bevelhebber van de internationale politiemacht van de V.N., generaal-majoor Burns, heeft met de stafchef van het Israë lische leger, genraal-majoor Mosje Dajan, overeenstemming be reikt over de methode en het tijdschema voor de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de kuststrook van Gaza en het ge bied langs de Golf van Akaba. Het akkoord werd bereikt gedurende een onderhoud op het vliegveld van Lydda, dat een uur en een kwartier duurde. Toen Dajans uitnodiging voor de besprekingen te Cairo, waar het hoofdkwartier van het internationale leger is gevestigd, werd ontvangen, was Burms per auto op weg van El Arisj naar de zone van het Suez kanaal. Een verkenningsvliegtuig van de V.N. werd uitgezonden om hem op te vangen. Dit toestel slaagde er in met Burns contact te krijgen, waarop deze naar El Arisj terugkeerde en zich vandaar naar Lydda begaf. het zuidwesten van de Negeb, een ka- Premier Ben Goerion van Israëli- had generaal Dajan opdracht gege- beladen met wapens en munitie. De ravaan Arabische wapensmokkelaars aangehouden. Bij een vuurgevecht werden een Arabier en drie kamelen doodgeschoten. De kamelen waren ven, de kwestie van de terugtrek king te regelen, zonder de goedkeu ring van het kabinet af te wachten. Volgens een woordvoerder is de pre mier afgegaan op de „verduidelijkin gen", die de Amerikaanse regering ten aanzien van haar bedoelingen be treffende Gaza heeft gegeven. Deze verduidelijking had Ben Goerion te vreden gesteld. In Jeruzalem hebben maandag eni ge honderden studenten geprotesteerd tegen het terugtrekken van de Israë lische troepe. uit het gebied van Ga za en de Golf van Akaba. Er ont stonden vechtpartijen met de politie, toen 400 studenten in optocht naar het parlementsgebouw wilden trek- ken. Tien studenten werden gewond. I Een vijftigtal betogers is aangehou den. i Israëlische troepen hebben zondag avond in het gebied van Haloetza, in j rest van de karavaan wist te ontko men. Van Syrische stellingen uit is maandag het vuur geopend op een Israëlische politiepost te Misjmar Hajarden in Noord-Galilea, Het schie ten hield een half uur aan, maar er vielen geen slachtoffers. Van Jordaanse zijde is bekend ge maakt, dat zondagnacht een Israë lische patrouille op Jordaans gebied is doorgedrongen. Na een vuurge vecht trokken de Israëliërs zich te rug. Dr. Israel Kastner, tijdens de oor log leider van de Joodse gemeen schap in Hongarije, is te Tel Aviv bij een aanslag ernstig gewond. Dr. Kastner werd een omstreden fi guur in Israël als gevolg van de ver volging wegens smaad tegen een ze kere Malkiel Greenwald, die dr. Kastner beschuldigde van samenwer- Een Hongaarse journalist heeft maandag voor een rechtbank in Boe dapest, waar hij met tien anderen te recht staat wegens „contra-revolutio naire activiteit" in november en de- dat de Sovjet-troepen teruggetrokken moesten worden, had ingewilligd, zij de steun van het volk gekregen zou hebben. Wij zijn geen contra-revolu tionairen of fascisten, en wij vochten cember, de vrouwelijke rechter ervan niet tegen Kadar, maar tegen de beschuldigd dat zij optrad alsof zij de aanklager was. Verscheidene malen ontstonden woordenwisselingen tussen de rech ter, Marild Toth, en de journalist, de 30-jarige Gyula Obersovszky. Toen de rechter op een bepaald ogenblik zei, dat zij niet zeker wist of Obersovsz ky de waarheid sprak, antwoordde hij: „Dat verbaast me niets, want u doet of u de openbare aanklager bent". De rechter wees naar de aanklager en zei: „Ik ben de openbare aankla ger niet, dat is hij". „Dat weet ik", zei Obersovszky toen, „maar u be schuldigt mij alsmaar". Obersovszky, een voormalig com munist, wordt ervan beschuldigd dat hij tegen de Sovjet-Unie en de rege- ring-Kadar gerichte pamfletten heeft geschreven, waarin tot staking werd opgeroepen. Hij verklaarde, dat hij zich onschuldig acht, hoewel hij toe gaf fouten te hebben gemaakt. Van de andere verdachten staan er vier terecht wegens moord en drie wegens poging tot moord. Obersovszky verklaarde, dat als de regering-Kadar de eis van het volk, De anti-communistische regering van maarschalk Piboel Songgram van Thailand heeft een krappe overwin ning behaald in de vorige week ge houden verkiezingen. De regeringspartij heeft 83 zetels in de nationale vergadering gekregen van de 158 waaromtrent de uitslag be kend is. In Bangkok, waar op 2 maart de noodtoestand is afgekondigd na klach ten van de oppositie over verkiezings fraude, is het thans rustig. Er zijn minder militairen op straat. Betogin gen van studenten die zondag en zater dag zijn gehouden, zijn over het al gemeen rustig verlopen. Een advocaat van de democratische partij heeft verklaard, dat zijn partij zal trachten de verkiezingen door de techtbank nietig te doen verklaren om dat zij niet in overeenstemming zou den zijn met de kieswet. krachten die het maken van vorderin gen in de weg staan, zo zei hij. De rechter zei, dat Obersovszky ..aardig praattte", maar dat hij daar mee de aandacht van de hoofdzaken trachtte af te leiden. king met de nazi's in Hongarije en medewerking bij de uitroeiing van de Hongaarse Joodse gemeenschap. Bergingswerk Een Nederlands bergingsvaartuig is maandag begonnen met het lich ten van de baggermolen „Louis Per- rier", die in het Suezkanaal tot zin ken was gebracht. De zaak van de zestien door de Egyptische autoriteiten van spionage verdachte personen is maandag naar de openbare terechtzitting verwezen. De datum van de openbare behande ling is nog niet vastgesteld. Onder de zestien verdachten zijn vier Britten en één Zuidslaaf, de overigen zijn Egyptenaren. Een rechtbank heeft maandag be paald, dat alle verdachten op één na in hechtenis moeten blijven. Een Egyptenaar werd tegen een waar borgsom van 200 gulden op vrije voeten gesteld. De Franse eerste minister, Guy Mollet, heeft maandag op een ge meenschappelijke verklaring van het Canadese lagerhuis en de senaat in Ottawa verklaard, dat alle vrije lan den verplicht zijn zich te verzetten tegen de ondermijnende actie van het ,.pan-Arabisme", dat een werk tuig voor communistische infiltratie in het Midden-Oosten is. DE STEM-toto-deelnemers kunnen in dit nummer de vierde in vul wedstrijd vin den, met enkele punten waarvoor de aandacht wordt gevraagd. In gezaghebbende politieke kringen in Cairo voorspelt men, dat het Suez kanaal binnen de vijf weken kan wor den heropend. In de rust van de te Kampen ge speelde voetbalwedstrijd Go Ahead SWN (derde klasse oost) kregen twee jongens ruzie over het gooien met steentjes. Een van de twee wond zich zo op, dat hij een mes trok en de 12- jarige Berry de Haas in de zijde stak. De jongen is naar het stadsziekenhuis te Kampen overgebracht, waar ope ratief is ingegrepen. Zijn toestand is thans bevredigend. Van de zijde van de K.V.P. en van de P.v.d.A. deelt men ons het vol gende mede: „Gedurende de verkiezingsactie in het jaar 1956 deden zich in het zui den des lands een aantal moeilijkhe den voor. Het partijbestuur van de P.v.d.A. stelde, zulks op suggesties van 'n in Limburg verschonend dag blad voor, 'n onpartijdige commissie de vraag voor te leggen, of de bestu ren van de betrokken politieke par tyen verantwoordelijk gesteld konden worden voor de in de pers gesigna leerde incidenten. Het partijbestuur van de K.V.P. verklaarde zich met dit voorstel akkoord. In gezamenlijk overleg werd be sloten een onpartijdige commissie 'n onderzoek te doen instellen naar het voorgevallene in Venlo en Roermond op 17 mei 1956. (Vergaderingen, waar o.a. dr. Drees het woord voerde) en omstreeks 27 mei 1956 te Heerlen (het plakken van een affiche van de P.v.d.A. op een rustaltaar, dat ten dienste van een te houden processie was opgericht). De K.V.P. verzocht de heren mr. J. P. Hustinx en mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy in bovengenoemde commis sie zitting te nemen. De P.v.d.A. ver zocht dit aan de heren prof. dr. J. A. van Hamel en M. van Veen. Het lag in de bedoeling, dat deze vier commissieleden een voorzitter niet tot een der betrokken partijen beho rend zouden aanwijzen. De voorzitters van de beide par tijen ontvingen van de vier aange zochte commissieleden, gedateerd 22 februari 1957, de volgende brief: „Naar aanleiding van uw tot ons gericht verzoek in commissieverband een onderzoek in te stellen naar en kele voorvallen te Venlo en Heerlen en naar bepaalde, eventueel hier mede in verband te brengen verant woordelijkheden, delen wij u het vol gende mede: Alvorens een door ons te kiezen vijfde persoon uit te nodigen als voorzitter van het werk van onze commissie deel te nemen, hebben wij ons over de ons voorgelegde materie en enkele daarmee verband houden de vragen beraden. Daarbij hebben wij kennis genomen van ons ter be schikking gesteld documentatie-mate- riaal, terwijl wij ook andere, ons eventueel ten dienste staande moge lijkheden, in beschouwing hebben ge nomen. Overweging van een en ander heeft ons eenstemmig tot de conclusie doen komen, dat voortzetting van ons on derzoek niet tot een zodanig resultaat kan leiden, dat het redelijke moge lijkheid biedt op de ons gestelde vra gen een voldoende gegrond antwoord te geven. Wel hebben wij vastgesteld, dat in alle bedoelde gevallen aanstonds de besturen en instanties van beide par tijen hebben verklaard, voor de ge wraakte feiten geen verantwoordelijk heid te dragen en deze af te keuren. Gezien het vorenstaande zouden wij van een verdere bemoeienis ten deze willen afzien. Van de zijde van de K.V.P. en van de P.v.d.A, deelt men ons mede na deze brief van verdere aandrang op het instellen van een onderzoek te moeten afzien". Luitenant-kolonel Ventje Soemoeal (niet Samuel dus, zoals aanvankelijk werd bericht), heeft na de machts greep in Oost-Indonesië de regering in Djakarta laten weten, tegen welke prijs hij weer met de centrale rege ring wil samenwerken. Uit zijn eisen blijkt, dat de rebellerende gebieden niet alleen een redelijke economische autonomie wensen, maar dat zij ook Mohammed Hatta in de nieuwe In donesische regering willen zien. De eisen van Oost-Indonesië om vatten: 1) Afschaffing van het cen trale regeringsstelsel, dat door de lei ders in Oost-Indonesië verantwoorde lijk wordt geacht voor de bureaucra tie; 2) Uitgebreide autonomie aan de verschillende gebieden in de ge hele archipel; 3) Een vijf-jarenplan voor elke provincie; 4) Verdeling van de beschikbare buitenlandse valuta (met inbegrip van de herstelbetalin gen door Japan); 5) De door presi dent Soekarno ontworpen nationale raad moet worden gewijzigd in een senaat; 6) Zeventig procent van de leden daarvan moet afkomstig zijn van de buitengewesten; 7) Het ,,Go- tong-Rojong"-kabinet, waarin het plan van Soekarno voorziet, moet zijn een presidentieel kabinet en bestaan uit kundige en achtenswaardige na tionale leiders; 8) Het kabinet moet door het parlement gemachtigd wor den om ten minste vijf jaren aan te blijven; 9) Zowel de nationale raad als het kabinet moeten onder leiding staan van de twee-eenheid Soekarno- Hatta, die tezamen het symbool van de Indonesische eenheid vormen. Deze eisen waren vervat in de „proclamatie", welke door radio-Ma- kassar werd omgeroepen. De plaatselijke afdeling van de Ma- sjoemi en van de Oostindonesische „federale partij" hebben reeds van hun instemming doen blijken met de inhoud van deze proclamatie". Maanda; maakte radio-Makassar bekend, dat Soemoeal alle regerings fondsen in zijn gebied heeft „bevro ren". Soemoeal heeft zich bereid ver klaard naar Djakarta te komen, om tegenover de chef-staf verantwoor ding af te leggen, „zodra de tijd dit toelaat". Volgens de woordvoerder staat de chef-staf Nasoetion in voortdurend contact met'Soemoeal en met kolonel Soedirman, de operationeel com mandant van zuid- en zuidoost-Cele bes, doch hij weigerde te zeggen of Soedirman de actie van Soemoeal steunt, of goedkeurt. Maandagmiddag omstreeks half twee is te Mijdrecht een aanrijding gebeurd, die het leven heeft gekost aan de 57- jarige mevrouw Van Meeteren uit Mourik. Het slachtoffer stapte op de Mijdrechtse Zuwe uit de autobus en wilde achter de bus om de rijweg oversteken. Uit de richting Haarlem naderde echter met grote snelheid een personenauto en deze reed haar in volle vaart aan. De vrouw overleed vrijwel onmiddellijk ter plaatse. Bij de voorbereiding voor het natio nale „rock 'n roll"-kampioenschap in Zweden zijn zondag twee slachtoffers gevallen. Een der favorieten moest met een gebroken been en een andera met een hersenschudding in een zie kenhuis worden opgenomen. De orga nisatoren beginnen zich ongerust ta maken, en vrezen, dat het kampioen schap niet zal kunnen doorgaan door het grote aantal ongelukken. Jane Harcastle, een baby van twee weken, die zaterdag uit een kinder wagen voor een warenhuis te Halifax (Yorkshire) was weggenomen, is on gedeerd teruggevonden. Het blijkt, dat het kind was meege nomen door een echtpaar, dat de hoop om zelf een kind te hebben had op gegeven. Deze mensen, de 30-jarige John Harris en zijn 23-jarige vrouw Doreen, waren er zaterdagmiddag op uitgetrokken om „een dochtertje te zoeken". Bij de ingang van een wa renhuis vonden zij Jane Harcastle, die daar in een kinderwagen was achter gelaten door de ouders, die inkopen deden. Het echtpaar nam de baby mee naar huis, waar zij er uitstekend voor zorgden. Zondagavond kwamen twee agenten, die op grond van tal rijke ondervragingen het spoor had den gevonden het kind terughalen. Het echtpaar is in hechtenis genomen. Dezer dagen ztfn twee arrestanten in het huis van bewaring te Maas tricht erin geslaagd te ontsnappen nadat zij twee bewakers hadden neergeslagen. De Maastrichtse poli tie arresteerde de beide mannen ech ter reeds een uur later in een woning van een kennis van een hunner, in de buurt van het huis van bewaring, waar zij een toevlucht hadden ge zocht. Omstreeks 11 uur werd er uit een van de cellen in het huis van bewa ring gebeld naar de bewaker. Toen deze verscheen, werd hij neergesla gen en van zijn sleutels beroofd. i 4 4 Droog weej met overdrijvende J wolkenvelden, en van het noorden 0 uit brekende bewolking. Matige wind tussen noord en oost. Vrij koud. J Vandaag; zon onder 18.26 uur, 4 maan onder 23.00 uur. 4 Morgen; zon op 7.15 uur; maan op 8.43 uur. J Wegens een ernstig kolentekort, ver oorzaakt door een daling van de ko- leninvoer uit Polen, heeft de regering van Tsjecho-Slowakije haar econo misch plan voor 1957 moeten herzien Oorspronkelijk zou het plan in de cember worden gepubliceerd, maai wegens het besluit van de Poolse re gering de kolenuitvoer naar Tsjecho Slowakije ongeveer een derde te be perken, moesten de produktiedoelen der onderscheidene industrieën worden gewijzigd. Hulp van de Sovjet-Unie zal het kolentekort vermoedelijk slechts voor de helft dekken, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Twee van de mannen die in deze cel zaten hebben daarna nog twee andere cellen geopend en een tweede bewaker, die op het gerucht naar bo ven kwam, eveneens neergeslagen. Een poging om de directeur van het huis van bewaring telefonisch te waarschuwen, ondernomen door een medegevangene die door de beide mannen was bevrijd, mislukte. De twee ontsnapten wisten uit het hoofdgebouw te komen en maakten zich uit de voeten via het aangren zende terrein van het ziekenhuis Cal- variënberg in de richting van het westelijk deel der stad. Dank zij haar bekendheid met de antecedenten der mannen, slaagde de politie er snel in ze te grijpen. De twee bewakers zijn niet ernstig gewond. Zij konden na medische be handeling naar huis keren. De arrestanten, de 19-jarige mijn werkers J. B. uit Schaesberg en H. G. B. uit Maastricht zaten wegens een betrekkelijk onbeduidend delict in voorarrest. Landbouwbedrijven, die in het sei zoen 1956 door wateroverlast een op brengstderving hebben gehad van minstens dertig procent zullen onder garantie van het Rijk leningen kun nen sluiten. Daarbij zal het Rijk bo vendien 1% pet van de rente vergoe den. Minister Mansholt heeft hiertoe een wetsontwerp ingediend. In zijn toelichting zegt de minister dat naar schatting 10.500 bedrijven voor deze regeling, die vrijwel gelijk is aan die van 1954, in aanmerking komen. Naar de bewindsman ver wacht zullen in totaal tussen 25 en 30 miljoen gulden worden opgeno men. De leningen krijgen een looptijd van tien jaar. Morgen is het weer voorbij, maar de vreugde van deze maandag heeft het hart deugd gedaan. Saamhorigheid der dwazen in alle Brabantse ste den. In Bergen op Zoom, waar Nilles, bij alle zotheid op straat de zieken niet vergat en een lach toverde op de gezichten van allen, die dit jaar de car naval niet „dweilend" mee kunnen vieren. In Breda, waar de stoet der dwazen meer be langstellenden op de been bracht dan ooit. „Laat de pop petjes dansen", zong onze fo tograaf. Toen prins Bert aan ons gebouw in de Reigerstraat voorbij trok, kwam er plotse ling een mistgordijn tussen hem en ons. Confetti en ser pentines dwarrelden bij kilo's tegelijk naar beneden en al leen de stofzuiger kan uitkomst hebben gebracht voor degenen die, onbewust van de dingen die komen gingen, op het trot toir hadden post gevat.

de Stem | 1957 | | pagina 1