Wanneer komt KNVB-pool weer bij ons terug? Zeeuws Portret ONZE PUZZEL rj~| T IS CARNA VAL Aan de KOERSVEPLOO? OP AMSTERDAMSE BEURS Eerst clubs overtuigen 1956-1957 Als U keelpijn hebt... 11 11 Vragen staat vrij... Britse stap bij Hongarije Erin gelopen Straalvliegtuig verongelukt Nieuwe processen in zaligverklaring l i lus Brandsma C. Philipse Landbouwer en politicus De zachte winter van Staatssecretaris wenst N.R.U. Nieuwe show van Toon Hermans fi Rode Kruis zal \oor 50.000 Hongaren zorgen VAHIIKRLO nZOON ».i Van 25 febr. Lm. 1 maart 1957 Oplossing PTT-staking Italië in Crootmeesteres van de Koningin ZATERDAG 2 MAART 1957 ilWuaptonflA t Na lezing van 't ingrijpende besluit van 't hoofdbestuur van de KNVB, waarvan wij op de voorpagina in ons blad van gisteren melding maakten - de onwillige clubs hard aanpakken! - zal voetballend Nederland zich meteen hebben afgevraagd, of en hoeveel clubs nog niet in het gareel zijn teruggebracht. Meer interesse, dunkt ons, zal er echter bestaan inzake het tijdstip, waarop de KNVB-pool weer gaat terugkeren. Op beide vragen is vandaag nog geen antwoord gegeven. Wel is ons bekend, dat in Den Haag koortsachtig achter de scher men wordt gewerkt om de onwillig gebleven verenigingen snel tot de orde te roepen: goedschiks of kwaadschiks. Pas daarna zal de KNVB er aan kunnen denken met zijn pool bij de clubs „aan te kloppen". kent. Bovendien worden de poollief- Ingewijden nemen aan. dat dit nog hebbers automatisch naar buitenland- wel enige weken zal duren. Neem se gokinctellingen gedreven. Men aan, dat de doof gebleven verenigin- gen zich deze week nog zouden laten overtuigen, dan lijkt een toestemming van „Justitie" niet meteen te zijn verkregen. Wanneer men verder weet, dat de voorbereiding welke aan het gereed maken van de nieuwe for mulieren, de verzending via de afde lingsbureaus enzovoort minstens acht dagen in beslag neemt, kan iedereen beoordelen, dat ei enkele weken overheen gaan eer er gepoold kan worden in de KNVB-pool. Natuurlijk is het Bondsbestuur er zich volkomen van bewust, dat het ontbreken van een toelaatbare voet balpool een gevoelig hiaat teweeg brengt onder de goklustigen en tege- lijkerijtd de clubs, die onder de ..oude toestand" zich behoorlijke in komsten verwierven, schade berok- (Advertentie) Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaarmaaltijden slagen. Hijweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. De Hongaarse gezant te Londen. Janos Katona. is donderdagmiddag |1. op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden, waar hem door ondei-minister sir William Hay- ter om uitleg werd gevraagd i.v.m. het arresteren van Hongaren, die het Britse gezantschap tc Boedapest had den bezocht, om een visum aan te vragen. Sir William verklaarde, met na druk, dat dit optieden der Hongaarse politic kan worden beschouwd als te gen het Britse gezantschap te zijn gericht. Hij wees er ook op dat het werk van het Hongaarse gezantschap te Londen op geen enkele wijze wordt belemmerd. heeft nu eenmaal de smaak te pak ken gekregen en zoals steeds: die smaakt naar meer. Dit alles heeft het bondsbestuur zich volledig gerealiseerd en het zal aan dit bestuur dan ook niet liggen, als de KNVB-pool wat lag op zich zou laten wachten. Met de ervaringen voorhanden zal de bond daar echter niet toe kunnen overgaan, voor alle verenigingen weer volledig onder de KNVB-vleugels zijn teruggekeerd. Een voorzichtig beleid is dus in alle opzichten vereist, wil men onenigheid met Justitie kunnen voorkomen. Wij vernamen, dat de justitie in de provincie Utrecht reeds ten opzichte van enkele daar voortgezette pools ingegrepen. Men meende daar on danks alles te kunnen doorgaan o.a. door het deponeren in sigarenwinkels van clubpoolformulieren. De mensen ontging het ten deze, dat op de ach terzijde van die formulieren in zeer kleine letters stond afgedrukt, dat de pool alleen open stond voor leden der desbetreffende vereniging of dona teurs, aangesloten bij de KNVB. Gro te aantallen niet-leden en niet-dona- teurs van die club(s) liepen er zo doende onschuldig in. Zij, die buiten de prijzen vielen, prakkizeerden daar niet langer over. Maar wat zou er zijn gebeurd, als onder de mensen zich eens wèl prijswinnaars hadden bevonden?! Dan zou de aap uit de mouw zijn gekomen. Natuurlijk is de KNVB ook van deze zaken op de hoogte. Het is een reden temeer om met zo groot moge lijke haast de terugkeer van de offi ciële KNVB-pool terug te komen. Onvermijdelijk blijft echter het na volgende. Clubs, die wekelijks hon derden guldens voor hun kas ver wierven met de combinatie-pools (wij kennen verenigingen onder de derde en eerste klassers bij den amateurs die iedere week bedragen van zeven honderd tot vijftienhonderd gulden konden incasseren), die clubs moeten het via de KNVB-pools vanzelfspre kend met minder doen. Maar men weet daar zat nu eenmaal niets anders op. Bovendien blijft activiteit van de clubs ook in de toekomst fi nancieel beloond en naarmate de KNVB-pool groeit, zal het percentage uit „de pot", voor alle verenigingen groter worden. Hoewel dus de eerste KNVB-pool niet geschraagd werd door alle clubs, is er toen een hon derdduizend gulden binnen gekomen. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de provincie Utrecht daarin het leeu wenaandeel geleverd, met zeventig duizend gulden. De afdeling Brabant KNVB bracht het tot circa vijftigdui zend gulden, wat over het geheel ge nomen nog niet zo slecht was. Vast staat, dat bij werking op lan gere termijn de KNVB-pool zeer be langrijke sommen als prijzen zal kunnen uitkeren en daarnaast ook de aangesloten verenigingen met be hoorlijke bedragen zal kunnen ver rassen. Die eerste keer zijn er in de pro vincie Brabant geen eerste prijswin naars geweest; wel echter hebben een inwoner van Bergen op Zoom en een uit Breda tot de tweede prijswin naars behoord. Het leverde hun ieder een bedrag van circa tweehon derdenzestig gulden op. Het spreekt vanzelf, dat de ontelbare poolliefheb- bers nu op hete kolen zitten. Men weet uit het bovenstaande, dat de KNVB actief is en alles op alles zet om zijn pool, met instemming van ..Justitie" op zo kort mogelijke ter mijn terug te brengen. De vlieger van een „Shooting Star" straallesvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht kwam boven de vlieg basis Volkel in moeilijkheden, omdat de motor van zijn vliegtuig afsloeg. Aangezien het toestel zich op tweedui zend meter hoogte bevond, had de vlieger geen mogelijkheid meer een duikvlucht te maken en daardoor de motor weer in werking te stellen. Daarom zette de bestuurder, de 21- jarige sergeant-vlieger B.A.M. Lens- sen de schietstoel in werking. Hij kwam behouden op de basis Volkel aan de grond. Het vliegtuig kwam eveneens op de basis terecht. Het werd vernield. Carnaval staat weer voor de deur. Velen in het zuiden zien dit tegemoet met opgewekt ver langen. Een tijd van jolijt en uit gelatenheid breekt aan. Men zal zich kunnen loswringen uit het keurslijf van plichten en conven ties, om eens echt en goed „gek" te doen. Het masker van deftig heid cn stand, van beleefde vriendelijkheid en voorgeschre ven plichtplegingen, dat men zo lang voorgebonden hield, wordt verwisseld 'oor het masker der anonimiteit, waardoor men zich zelf hoopt te kunnen zijn. Men weet echter niet eens goed. wie die „zichzelf' is. Het kan een vreemde ontdekking worden, een gevaarlijke ontdekking ook. Als de remmen los gaan in de roes in de uitbundigheid van het feest trekt niet zelden de verleiding, om het niet te laten bij het af werpen van deftigheid en stand en voorgeschreven vriendelijk heid. De grens tussen het los-zijn van de conventies cn het los-zijn van de moraal, wordt gemakke lijk overschreden. Het klinkt ouderwets om dit zo duidelijk te stellen bij de aanvang der vro lijke dagen. We zijn de tijd voor bij, zo zegt men, dat we altijd maar over ..de zonde" preken en het goede in de natuurlijke ge nietingen telkens vergallen met waarschuwingen. We moeten open oog hebben voor de grote waar de van de vreugde in het men selijk leven. Inderdaad, dat moeten we. Zwaarwichtige somberheid en angstvallige bekommernis hebben ongetwijfeld ongelukken veroor zaakt en veel narigheid verwekt. Doch de reactie kan ook weer te ver doorslaan en zorgeloze onbe kommerdheid prediken zonder re kening te houden met alle aspec ten van de menselijke natuur, een gevallen natuur, gerepareerd weliswaar, maar toch de gevol gen van de val nog altijd met zich dragend. Met deze ouderwetse, maar tot het einde der tijden actuele waar heid voor ogen behoeven we niet te kort te doen aan de ware carnavalsgeest. Een geest van lied en dans, van zotternij en spot, van kinderlijke onbekommerd heid. Het leven brengt veel tob berij en zorg. De hoogconjunc- tuurgolf trekt weg. Dc spannin gen tussen oost en west zijn weer opgelopen. De vernietigingsmoge lijkheden groeien in de laborato ria. Onrust is er in vele delen van de wereld. Maar het is goed, al die narigheid eens van zich af te schudden en Ie b -effen, dat men het bevoorrechte wezen ..mens" is. clic ook de gave van het violijk zijn. van dc humor in zich heeft, die met het klimmen der jaren zijn kinderlijk genoe gen in kleurige dwaasheden cn ritmische klanken niet behoeft te verliezen, clie zich bijwijlen kan uittillen boven alles wat bezwaart om in de leut en het jolijt weer de tijd van spelen en lachen en dartelen terug te vinden. Weer kind-zijn, is dat niet de esrentie van de echte co: na wisheest En juist, waar hij gaat afwijken van die essentie, wear hij beic- end en geraffineerd wordt, bc- g.nnen ook de exceseen. de c g- ste vijand van het ware carnaval. Dit is een kwestie van goed on derscheiden en juist aanvoelen. We wensen al degenen onder onze lezers, die zich opmaken om het grote feest te vieren, het intuïtieve begrip voor de echte carnavalsgeest toe. Uw vrolijk heid zij inderdaad vol van de spontane kinderlijkheid, welke 'n weldaad voor hart en gemoed kan zijn. Het agge-maar-leut-et, goed beleefd, zal het goed door denken van het „Memento homo" op Aswoensdag niet in de weg staan. Woensdagmiddag 27 februari heeft mgr. W. Mutsaerts in het bisschop pelijk palcis te Den Bosch de kerke lijke rechtbanken voor twee nieuwe processen geinstalieerd, die een on derdeel vormen van de procedure welke leiden moet tot dc zaligverkla ring van prol. Tilus Brandsma. Het eerst wordt genoemd „proces over de niet-verering". waarin moet I worden aangetoond dat Titus Brands- ma geen officiële of publieke heiligen- l verering bewezen wordt. I Het andere proces handelt over de ..verzameling van de geschriften". De taak van de rechtbank is alleen toe te zien. dat de uiterste zorg wordt i aangewend om alle geschriften van Gods dienaar bijeen te brengen. Daartoe werd in het begin van dit jjaar door dc bisschoppen een veror- dening gepubliceerd, waarin de gelo- i vigen werden gewezen op hun plicht alle geschriften van pater Titus in l te leveren. Hieronder vallen ook de j geschriften die men niet belangrijk vindt; of iets belangrijk is zal wor den uitgemaakt in Rome. waar deze geschriften worden onderzocht om te zien of er misschien iets in voorkomt dat pleit tegen het geloof of de deug den van de dienaar Gods en tevens welke deugden en eigenschappen hier in bijzonder naar voren treden. Advertentie) Het lid van Gedeputeerde Sla- ten van Zeelandde heer C, Philipse, te 's Heer Arendskerke heeft het zo gezegd niet op een presenteerblaadje cadeau ge kregen. Voor de positie, welke hij zich verwierf, heeft hij moe ten vechten en dit maakt het bereikte resultaat des te eer voller voor deze landbouwer politicus die nu al ruim zeven tien jaar lid van Gedeputeerde Staten en waarnemend commis saris der koningin is. De heer C. Philipse is nu 65 jaar. Hij werd 13 juni 1891 te 's-Heer Arendskerke geboren en verloor op jeugdige leeftijd zijn vader. Het grote gezin Philipse werd door dit verlies in zijn be staan bedreigd en zo moesten alle zeilen bijgezet worden om het hoofd boven water te houden. Met zichtbare voldoening vertelt de heer Philipse nog. hoe hij als jongen van ever^ acht jaar al op bijverdienste uit was en zo op ze kere zaterdag zijn eerste harde zelfverdiende gulden thuis bracht. Als jongeman van 23 jaar begon hij op enkele gepachte stukjes land zelfstandig het bouwbedrijf uit te voeren. Door noeste vlijt en nimmer aflatende zorg. kwam hij vooruit en had op het laatst een klein-landbouwbedrijf van 15 ha in pacht. Hoeveel inspanning het ook kostte om dat te bereiken: het materiële had nooit zoveel vat op hem. dat hij zijn gemeen schapsgevoel verloor en zo nam hij met animo deel aan het ker kelijke cn later het politieke leven. De C. H. Unie bracht hem in 1935 in de raad van Arendsker ke, die hem tot wethouder be noemde en in de Prov. Staten. Vier jaar later kozen de Staten leden hem tot Gedeputeerde en moest hij als wethouder en raads lid aftreden. Tot het eind van de oorlog kon de heer Philipse naast zijn werk als provinciaal bestuur der, het landbouwbedrijf uitoefe nen. maar toen na de bevrijding de beslommeringen aan het eerst genoemde ambt verbonden enorm toenamen, moest hij een bedrijfs leider aanstellen, die hem van de grootste dagelijkse lasten aan het boer-zijn verbonden, onthief. Uit dc aard der zaak werden in 't college van Ged. Staten spe ciaal de landbouwzaken cn bo- demaangclegenheden opgedragen en voorts alles wat de tweede afdeling raakt met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat ir. Dikötter voor zijn rekening neemt. Het levenswerk van de heer Phi lipse wordt de concentratie van de Zeeuwse polders, door hem met kracht nagestreefd, welke concentratie voor Tholen, Schou- wen-Duiveland en Noord-Beveland aanstaande is. Voor Zuid-Beve land is ook bijna alles in kannen en kruiken en dan komt Wal cheren nog aan de beurt. Van diverse commissies. ver bonden aan de tweede afdeling, is de heer Philipse voorzitter. Wij noemen de prov. commissies voor werkgelegenheid, rijwielpa den, beplanting, samenvoeging van polders, schatting en vast stelling pachtwaarde calamiteuze polders en die voor vaststelling der draagkracht van polders en verbetering zee-weringen. Tot zijn 65e jaar was de heer Phi lipse lid van de Grondkamer en nog zit hij o.m. in de raad van bestuur der P.Z.E.M., in de Her verkavelingscommissie en de sub- agrarische commissie voor het verkavelingswerk in de Zak en te Waarde, waarvan hij voorzitter is. De tijd dat een lid van G.S., zo zei de heer Philipse ons, hoog stens twee dagen in de week be zet was als zodanig is radicaal voorbij; deze functie eist nu de gehele mens. Zeeland heeft veel aan deze land bouwer-politicus te danken. Aan de opbouw van ons zo geteisterd gebied gaf hij al zijn krachten evenals de sanering van het pol derwezen en zo menig andere zaak. Dat de provincie nog lang van zijn toewijding mag profiteren J X fJ* smakeli T l ;j Scott's Emulsion de smakelijkste levertraar aan vitaminen versterk» met misbare mine rale opbouwstoffen Voor een voorspoedige ontwikkeling van beenderste'sel en gebit In menig gezin krijgt van jong tot oud Scott s Emulsion Daar kunnen ze tegen een stootje in het slechte jaargetijde Nu de drie wintermaanden achter de rug zijn, is het mogelijk een korte terugblik te werpen op het weer van dat tijdvak, dat gemiddeld genomen zachter was dan in cle laatste 22 jaar is voorgekomen. De gemiddelde tem peratuur bedroeg in De Bilt 4,7 gra den celsius tegen 4,8 graden in de winter 1934-'35 en tegen 2,2 graden normaal. Van de negentig dagen, die de drie maanden tellen, waren er 64 aan de warme kant. Op dertig da gen kwam vorst voor tegen op 42 da gen normaal. Tegenover een normale hoeveelheid zonneschijn van 175 uren stonden er in De Bilt ditmaal maar 125, waar door de afgelopen winter op twee na de somberste is van de laatste vijftig jaar. De hoeveelheid neerslag was in Limburg vrij veel boven normaal, el ders is over het algemeen maar wei nig meer gevallen dan de normale hoeveelheid. Alle«n «cHi mei hel Eind maart zal Toon Hermans zijn nieuwe one-man-show ten doop hou den in een seiie voorstellingen te Ant werpen. Voor Nederland is de pre mière bepaald op 5 april a.s. tc Am sterdam in het Lcidsepleinthcater. Begin juli zal Toon Hermans zijn show presenteren in het Raymund- theater te Wenen. Advet tentie ge l„i L Veilig pensioen De mensen van de Politie Brabant-rit 'reb ben deze week alvast beraadslaagd over de zevende aflevering, die op 18 juni staat te gebeuren. En omdat ze toch allemaal bij el kaar waren praatten ze uiteraard ook over het verleden. Het initiatief, dat de Tilhurgse politie sport- cn or.t- spanningsvereni^injj in samenwerking met de automo- bielclub „St.-Christoffel" in 1951 nam, is vruchtbaar gcoleken. Er groe-de een rit uit die een apart karakter kreeg door het f»Jit, dat de wedstrijd steeds te maken heeft met het bestrijden van de misdaad, zij het dan dat het in de rit op een speelse manier gebeurt. Tijdens de bijeenkomst in Tilburg werd vastgesteld, dat dit unieke element in ae motorsport erkende resul taten heeft, ook voor het werk, dat de deelnemers in Sevvone doen verrichten. üie deelnemers zijn ambtenaren van de justitie po litie, douane en maréchaussee. Ze zullen ook in juni weer wel een wedstrijd voor de auto- en motorrijwielen hijgen, die op een plezierige manier past bij hun werk en tevens een flinKe dosis sport levert. j Keus in Amerika J i hp Amerikanen, die een auto willen kopen, kun- t j "en dit jaar kiezen uit 300 verschillende modellen. J i baf heeft men in de nutostad Detroit uitgezocht, t J In 2956 uias de keus ..slechts" mogelijk uit 272 J i modellen en het jaar daarvoor uit 260. Oe gemiddelde prijs is ongeveer 10.000 gulden, J maar daarbij wordt nog ,,iets" gerekend vanwege i de belasting. Die zit daar namelijk ook niet stil. J In datzelfde Amerika wordt momenteel in een groot vervoersbedrijf te New-York een plan bestudeerd, dat de vervroegde pensionering van vrachtwagen-chauffeurs wil. Daarmee kan voorkomen worden, dat deze mensen ongelukken veroorzaken, omdat ze te oud worden en te lar.g moeten „meelopen". Het plan wil, dat de chauf feurs van de wegkolossen op 55-jarige leeftijd kunnen rekenen op een pensioen van 500 gulden per maand. Willen de bestuurders hun trouwe karren niet verlaten dan kunnen ze tot hur. 65 jaar blijven rijden, maar het betekent, dat ze hun normale (lagere) pensioen zuilen ontvangen. Snelle plannen Dc staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen mr R.G. A. Hoppener heeft in een bijeen komst in het concertgebouw te Am sterdam, ter gelegenheid van het tien jarig bestaan der Nederlandse Radio Unie het bestuur en de oprichters van de NRU de gelukwensen van de regering aangeboden. De staatssecretaris vestigde er de aandacht op, dat het niet zonder meer een tiende verjaardag van een of andere organisatie is. of een jubi leum van een van de vele instellingen in „radio-land", maar dat een zeer belangrijk geestelijk aspect aan de in stelling van de NRU ten grondslag ligt. Als illustratie hiervan las mr. Höp- pener een passage voor uit de nota riële akte tot oprichting van de NRU waarin geconstateerd wordt: „Dat op het gebied van de radio-omroep gro ter eenheid en samenwerking en doel treffender organisatie nodig is". Deze akte werd verleden op 10 fe bruari 1947. Op zo uiterst waardevolle wijze, aldus mr. Höppener, wordt vrijheid aan gebondenheid gepaard: vrijheid voor ieder der omroepverenigingen om haar programma's volgens eigen beginselen en eigen voorkeur samen te stellen, naast gebondenheid aan on derlinge samenwerking en onderling overleg in de Nederlandse Radio Unie. 1 - U moedige -.chten. tobberijen en angstgevoel worden verdreven door mijmhardt's zenuwtabletten Versterken het leltvertrouwen en Stemmen u weer moedig en rustig. Donald Campbell, houder var. het wereldsnelheidsre cord te water, wil in 1959 een aanval doen op het snel heidsrecord voor automobielen. Hij zal hiertoe gebruik maken van een wagen met turbine-aandrijving, waar mee hij een snelheid van 800 km/h hoopt te halen. Campbell heeft dezer dagen te New Brunswick gecon- ferereerd met zakenlieden, die hem hebben voorgesteld nog dit jaar te proberen zijn snelheidsrecord te water (400 km/h) nog maar eens te verbeteren. Maar deze keer weet ik tenminste pre cies waf ik lout deedf De Liga van Rode Kruisverenigin gen, het Weense ministerie van Bin nenlandse Zaken en het Hoge Com missariaat voor Vluchtelingenzaken der Verenigde Naties hebben een overeenkomst gesloten, waarbij het Internationale Rode Kruis de zorg voor hoogstens 50.000 Hongaarse vluchtelingen op zich zal nemen. Advertentie) 8anki«rs Anno 884 «FFECTEN-COUPONS Laagste Hoogste koers koers Vrijd.1-3 Koersverschil laatste t.o.v. tijdvak vorige week Alg. Kunstzijde Unie 199 1/2 203 202 1/2 3 1/4 Van Berkels Patent 168 169 1/2 169 1/2 Van Gelder Zonen 192 1/2 195 192 1/2 4 Kon Ned. Hoogovens 300 302 500 4 1/2 Ned. Kabelfabriek 267 273 1/2 367 2 Philips 241 1/4 248 247 1/2 4 (Jnilever 348 3/4 369 363 5/8 19 3/4 Wilton - Feyenoord 217 218 7/8 217 1/2 1/4 Kon Petroleum 166 8/10 168 2/10 '67 1/20 2 1/2 Holl.-Amerika Lijn 165 182 166 13 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 164 1/2 166 1/2 166 1/2 2 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 163 172 171 1/2 6 1/2 Van Jmmeren 279 1/2 282 281 -(- 1 Amsterdam Rubber 75 1/4 78 75 1/4 3 H.V.A. 87 90 87 3 1/4 Ver. Deli Mijen 88 92 3/4 88 7 3-3 V? fn Nederland 1947 87 3/4 89 1/2 88 5/8 5/8 3% Invest, eert. Ned. 92 1/8 92 5/8 92 5/16 1/16 3% Ned. 1932-64 92 92 5/8 92 13/32 1/32 (Advertentie) HORIZONTAAL: 1 Duits pers. voor naamwoord, 4 langzaam. 8 menselijke uitdrukkingsmogelijkheid, 11 vreemde munt, 13 stralen uitzendende stof. 15 maat, 16 dwaas, 18 grote groep bomen, 20 lichaamsdeel, 22 boom, 23 boek houdkundige term, 25 wrede keizer. 27 vogel, 29 van het lopende jaar (Lat. afkorting); 30 op het ogenblik, 32 boom, 34 energie, 36 vervoermid del, 38 bloem. 40 deel van de V.S., 42 landbouwwerktuig, 43 plaats in Gel derland, 45 vat, 47 vogel, 48 vorm van rijden, 50 algemeen gevolgd gebruik, 53 soort stof, 55 jokken. 56 bijwoord. 58 boom, 60 gewicht (afk.), 61 onder richt, 63 lans in Azië, 65 verzoekt drin gend, 68 seconde, 70 edelen, 72 metaal, 73 zuil, 75 lidwoord, 76 bep. rangtel woord, 79 daarna, 81 slank, 82 gevecht, 83 lidwoord. VERTICAAL: 1 alleenspel, 2 Frans pers. voornaamw., 3 keurtroep. 4 muziekterm, 5 geur, 6 opening, 7 jon gensnaam, 8 Frans pers. voornaamw 9 handwerk, 10 werpstrik, 11 plaats in Overijsel, 12 d. somma van (afk.), 14 meisjesnaam, 17 geografische aandui ding (afk.), 19 voorvoegsel, 21 nau we, 23 scheur, 24 gaping. 26 kogelvor mig, 28 filmmaatschappij (afk.), 31 muziekinstrument, 33 titel (afk 35 hijswerktuig. 37 elke, 39 op jaren, 41 plaats in de provincie Utrecht, 44 lar ve, 46 verfstof, 49 van zich maken, 51 Engels bep. hoofdtelwoord, 52 titel (afk.), 54 gewicht. 57 door water om sloten land, 59 bloem, 62 mannelijk zoogdier, 64 grond, 66 zangnoot, 67 voertuig, 69 maat, 71 paradijs, 73 overheidsbedrijf, (afk.), 74 water in Brabant, 77 maanstand (afk.), 78 stoomschip (afk.), 80 dubbelblank. De ambtenaren van de Italiaanse post- cn telegraafdienst zijn donder dag, te middernacht, voor twee da gen in staking gegaan, om kracht bij tc zetten aan looneisen. Gemeld wordt, dat de vakbonden echter over wegen de staking tot een dag te be perken. Ingevolge een overeenkomst met de regering wordt er bij dc telefoondienst normaal gewerkt, evenals bij een on der regeringstoezicht staande tele- graafmaatschappij. De regering heeft maatregelen ge troffen om de voornaamste post- en telegraafdiensten te laten doorgaan. Dit geschiedt met medewerking van dc ministeries van Binnenlandse Za ken cn Landsverdediging, gepensio neerden cn vrijwilligers. De vakbonden hebben hun mede werking toegezegd om bepaalde be langrijke diensten, als een telegraaf dienst voor dringende regeringsbood- schappcn, eon luisterdienst voor radio uitzendingen voor zeevarenden en persverbindingen te handhaven. HORIZONTAAL: 1 taks, 4 pinda, 8 Adam, 12 ruw, 13 bad, 14 Rie, 16 rei, 17 ate, 19 Epe, 23 Isar, 25, serie, 27 anti, 29 edele, 31 etage, 33 it, 34 Den Dolder. 37 li, 39 leg, 40 Ria, 41 KLM, 43 vla, 44 ala, 45 sie, 46 a.d.o. 47 mot 49 aas, 51 nap, 53 la, 55 Eindhoven, 58 hl, 59 gerei, 61 enige, 63 Vara, 64 serre, 67 telg, 69 vlo. 7x Ina, 72 das, 72 the, 77 gas, 79 ton, 81 eend, 82 otter, 83 zeis. VERTICAAL. 1 trui, 2 au, 3 kwaad, 4 pa, 5 idee, 6 drei, 7 ai, 9 drang, 10 ae., 11 midi, 13 be, 15 e.o., 18 trede, 20 prooi, 22 paarl, 24 set, 25 Son, 26 eed, 28 tel, 30 legatie, 32 tekenen, 33 inval, 35 draad 36 lasso, 38 idool, 39 lam, 42 map, 48 Oeral. 50 ahorn, 52 Anita, 54 Aga, 56 nis, 57 vee, 58 hel, 60 erven. 62 geste, 63 vete, 65 eist, 66 rage, 68 gans, 70 os, 72 ds, 74 he, 76 o.o„ 78 ar. 80 o.i. Het secretariaat van H.M. de Ko ningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft met ingang van 1 mei 1957 be noemd tot Grootmeesteres mevrouw M.L.J.D. van Wickevoort Crommelin geboren jonkvrouwe 'Teixeira de Mat- tos. De nieuw benoemde Grootmeeste res trad in 1824 in het huwelijk met de heer G.J. van Wickevoort Crom melin. Met haar echtgenoot, die aan de Koninklijke Nederlandse Automo bielclub verbonden was, maakte zij vele reizen in het buitenland, zowel in ais buiten Europa. Op 10 mei 1940 werd de heer van Wickevoort Crommelin betrokken bij dc gevechtshandelingen bij de Haag se Schouw, waar hij bij hulpverle ning aan de Nederlandse troepen het leven liet. Mevrouw van Wickevoort Crommelin vestigde zich later in Aerdenhout. Zij is werkmeesteres van de damesafdeling van de Orde van St. Jan.

de Stem | 1957 | | pagina 9