PAPIER VOOR UW PEN VREEMD SOORT APOSTELEN „Vittangi" naar dok in Rotterdam IGER Joseph Smith met zijn wonderlijke openbaringen Lyceïsten demonstreerden voor méér vrije dagen (EDA INREIS 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 2 MAART 1957 15 Het boek van Mormon Onomstotelijk Geloofsijver manchester Dc ware kennis ONDERTEKENING EUROMARKT Eden voelt zich veel beter (II) L el weg ld behartigen Jn particulieren. In over geheel blad. |st vacantie- 2, ROTTER- II Er wordt gebeld. De vrouw des huizes doet open: twee heren maken zich bekend als apos telen van de „Kerk van Jesus Christus van de heiligen der laatste dagen" en vragen haar of ze hen een ogenblik te woord kan staan. Als ze op dit verzoek ingaat, krijgt ze in ge broken Nederlands met een Amerikaans ac cent een wonderlijk verhaal te horen. Alle kerken zijn verkeerd, hun leer is verdorven; de verordeningen van God hebben ze verbro- Anders dan de Jehovagetuigen treden de heren beleefd en bescheiden op. Ze zijn vastberaden, maar dringen zich niet op. Wanneer ze naar een volgend adres gaan, laten ze een brochure achter. Daarin staat te lezen, dat „op 6 april 1830 de Kerk van Jesus Christus wederom gesticht werd, met dezelfde leerstellingen, beginselen en autoriteit, die door Christus zelf aan zijn kerk gegeven werden, toen Hij op aarde vertoefde. Joseph Smith ontving openbaring op openbaring, waardoor de duistere dwalingen, die al sedert vete eeuwen het christelijk geloof aankleefden, in de ban gedaan werden In hetzelfde jaar 1830 gaf Smith het ,,boek van Mormon" uit. Vol gens zijn eigen verklaring had hij op de heuvel Cumora in de staat New York een verschijning gehad van de engel Moroni, die hem de plaats wees, waar hij een boek in de vorm van gouden platen had ver borgen. Op die platen had zijn va der, de profeet Mormon destijds de geschiedenis geschreven van de ou de Indianenvolken, die zouden af stammen van de tien stammen van Israël Voor een gewoon sterveling was dat boek niet te lezen, maar ..door de gave en de macht van God" kwam Joseph Smith er toch mee klaar. Hij gaf het boek uit en dit ,,boek van Mormon" werd een der grondslagen van de ..Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen", ook wel genoemd de Mor monen. In de genoemde, door de Neder landse Mormonen uitgegeven brochu- ken, ze treden niet meer op in naam van Jesus Christus. Maar gelukkig heeft de Almachtige in „deze laatste dagen" ingegrepen. In 1827 is Hij verschenen aan een Amerikaanse boe renzoon, Joseph Smith om hem mee te delen dat hij het instrument zou zijn, waardoor God zijn werk zou herstellen. Dat herstel zou nooit meer ongedaan gemaakt kunnen worden. (Advertentie) re wordt simpel vastgesteld, dat „ie der onderdeel ervan, iedere uitspraak erin vervat, kan verdedigd worden met de Heilige Schriften, en (hele maal wonderlijk!) met de wereldlij ke kennis en natuurlijke rede des mensen'' en verder, dat „de positie van het boek heden ten dage onorm stotelijker is dan ooit tevoren". Dat de gouden platen door niemand an ders ooit gezien zijn dan door Joseph Smith, dat er geen andere garantie is voor de betrouwbaarheid van zijn openbaringen" dan zijn eigen me dedelingen, is wel zeer merkwaardig. Even vreemd is de veronderstelling, dat de Kerk van Jesus Christus uit gerekend op 6 april 1830 opnieuw gesticht zou zijn. Maar we willen ons hier liever niet wagen aan weerleg ging van de leer der Mormonen. CORDUROY FLUWEEL iedere meier is gestempeld met het Schuttersvefdmerk De secte der Mormonen telt in ons land slechts zeer .weinig aanhan gers: op 1- januari 1955 waren het er 3300. Het gehele sectewezen vormt j in Nederland trouwens numeriek nau welijks een probleem. Slechts 3.5 pet. van de bevolking is bij een secte aangesloten. De situatie ïigt daarmee volkomen anders dan b.v. in Amerika Het schijnt dat de Nederlander niet erg vatbaar is voor deze veelal fana tieke en radicale bewegingen. Toch ontplooien de secten in ons iand een grote activiteit. Ieder kent de Getui gen van Jehova. Velen hebben aan hangers van Joseph Smith ontmoet. Wat men nu verder ook van hun optreden moge denken, hoe aanvecht baar hun zonderlinge opvattingen ook zijn, in één opzicht verdienen ze onze eerlijke bewondering. Hun ijver voor de verbreiding van hun overtui ging is voorbeeldig. Daar Steekt zé ker een stuk. fanatisme in - de'.Je hovagetuigen! maar daar is niet alles mee gezegd, zeker niet als het de Mormonen betreft. De opoffe= ringsgezindheid, die vele jonge Ame rikanen aan de dag leggen, verdient respect. Zij leren uitsluitend met het oog op hun „missiewerk" de moei lijke Nederlandse taal, worden twee aan twee uitgezonden, en werken dan een half jaar in de dorpen en steden van dit voor hen volkomen vreemde land met weinig meer steun dan hun diepe persoonlijke overtuiging. Daar kunnen wij iets van leren voor de missie in eigen land, te meer daar minstens een deel van hun „geloof", nl. de verwachting van de weder komst van Christus behoort tot de kern van ons eigen geloof. Niet lang geleden kreeg iemand in Breda twee apostelen van de ,,Kerk van Jesus Christus van de heiligen der laatste dagen" op bezoek. Ze verzochten met hem te mogen bid den en spraken daarna over hun leer. Op verzoek van de gastheer schre ven ze de voornaamste punten voor hem op. Ziehier wat ze schreven: „Het is zeer belangrijk voor ons als mensen een juist begrip van God te hebben. Uw kerk leert: 1. God is al leen geest. 2. God heeft geen lichaam 3. Drie goden in één wezen het staat er letterlijk!). De heilige bij bel eert ons: de mens heeft een li chaam van vlees en beenderen en bel leert ons: de mens heelt een li chaam van vlees en beenderen en een geest, heden ten dage. Christus is de zoon van God de Vader, Hij is in de gelijkenis van zijn Vader, (en nu volgt de conclusie) God de Va der heeft een lichaam van vlees en beenderen en een geest.Wilt li de ware kennis graag hebben? Wilt u weten als wij u de waarheid aan u verteld hebben? Volg dan het ver maning van Jacobus Door gebed kun nen wij God vragen. Wie heeft deze kennis aan ons bekend gemaakt? Jo seph Smith". Eenvoudig is het in elk geval wel! J. v.d. M. Pr. (Advertentie) iviwu /weA- In het leven van scholieren zijn vrije dagen net zulke belangrijke za ken als loonsverhogingen voor dege nen, die de jongenskiel ontgroeid zijn. En daarom „nemen" de leer lingen van het gemeentelijk lyceum in Dordrecht het niet, dat zij „ach tergesteld" worden bij de Amsterdam se scholieren en bij de schooljeugd in het zuiden van het land. De eer ste bevoorrechten hebben zo maar twee vrije dagen cadeau gehad en de laatste categorie krijgt twee snipper dagen om carnaval te vieren. In op tocht zijn de Dordtse scholieren naar het stadhuis van Dordrecht getrokken om daar te „demonstreren". Zij droegen spandoeken met opschrif ten als „Why not" en bij het stadhuis gekomen stuurden zij een delegatie naar binnen om met de wethouder van onderwijs te spreken. De delega tie werd eerst met zachte hand de hal van het stadhuis uit gezet, maar, omdat ze bleef volharden stond de wethouder van onderwijs de afgevaar digden te woord. Hij nam met een ernstig gezicht kennis van de argumenten en verze kerde de delegatie, dat de grieven van de lyceisten in het college van B. en W. besproken zullen worden. Maar, zo voegde hij er gemoedelijk aan toe, stellen jullie je daar nu heus naar niets van voor. Te Rome is vernomen dat de ver dragen betreffende de gemeenschap-- pelijke markt en „Euratom" om streeks 25 maart a.s. aldaar zullen worden ondertekend. De redactie van de tekst der verdragen moet in de eerste tien dagen van maart voltooid zijn. Vrijdag is te Auckland (Nieuw Zee land) officieel medegedeeld dat de ge zondheidstoestand van oud-premier Eden aanzienlijk is verbeterd. Eden die onmiddellijk na aankomst onder doktersbehandeling kwam. behoeft niet langer het bed te houden. (Advertentie) De beroemde Potter's menthol pellets brengen ogenblikkelijke 1 verlichting. Handige blik- doosjes 55 cent bij Apotheker of Drogist, Bij zware verkond' heid, bronchitis of catarrh: neem dan Potter's Ca tarrh Pastilles, per doos fl 1.10. De rode pastilles met de snelle werking. POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. tea IIEKKEL HILVERSUM De Zweedse ertstanker „Vittangi", waarom dé bergers met succes een verwoede strijd hebben gestreden, nadat het schip voor het Leuge- naarshoojd bij Vlissingen aan de grond was gelopen, is uit de Vlis- singse buitenhaven, waar de la-ding werd gelost, voor herstelwerkzaam heden naar Rotterdam gesleept, waar de Zweed in het dok zal gaan. De foto laat zién hoe de vleugel lamme boot door de sleepboten ..Witte Zee", „Gele Zee'' en Seal- dis" bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg werd opgesleept. BESTEDINGSBEPERKING Inden men zijn oor hier en daar eens te luisteren legt, dan is er niemand die van de bestedingsbeperking iets begrijpt. Gisteren welvaartsronden, nu achteruit gang, terwijl men de prodaiktie niet aan kan, wegens tekort aan personeel. Wie maakt het aan het publiek duide lijk? Dan trekken verder velen een pa rallel met de periode varn Colijn van voor de oorlog. Deze sprak over bezui niging. Maar de gevolgen waren: con sumptievermindering. vermindering van produktie, werkloosheid, die weer gro tere inkrimping van consumptie teweeg bracht en zo bleven wij in een kringetje rond draaien. Het draait om de invoer blijkbaar. Wel ke artikelen worden te veel ingevoerd? Kan de invoer van bepaalde luxe arti kelen niet beperkt worden om een even wicht te bereiken? Betere en duidelijke voorlichting is wel gewenst. Misschien kunt u de medewer king vragen van enkele economen om op de diverse vraagpunten wat nader in te gaan. Biij voorbaat dank. BREDA. A. G. BESTEDINGSBEPERKING Wij leven in een zgn. democratisch land, m.a.w. men kan zijn mening vrij uiten. Ik hoop dat het waar is. Recente berichten waren alles behalve gunstig "voor onze portemonnee. Duurder, duurder, enz., om het grote tekort van onze schatkist weer op peil te brengen. Vorig jaar leefde heel Nederland nog in welvaart, super-hoogconjunctuur werd door de regering verklaard. Nu moet ze verklaren dat het ineens laagconjunc tuur is geworden. B.v. een zaak is zeer rendabel en bloeiend. Vorig jaar nog op zijn best. Ze stond op de bovenste sport van de lad der. Volgend jaar onderste sport van de ladder. Dan kan het niet anders of er zijn fouten gemaakt in die zaak. Het zelfde is nu met de regering het geval. Haar motief is Joon naar prestatie, heel mooi. Ze is het voorbeeld voor ons land en fouten moeten gestraft worden. Voor die fouten moet het gehele volk boeten. Dat klopt niet. Zulke heren zijn niet waard te regeren. Men moet geen partij mensen hebben, daar zit men mee in de boot. BREDA. P. B. NASCHRIFT Uit de stapel ingezonden stukken, die zich verontwaardigd uiten over de be stedingsbeperking, welke de regering van plan is in te voeren, hebben wij deze twee gekozen, die verschillende aspecten van het probleem raken. Wan neer echter wordt gevraagd om voor lichting, dan slaat dat in de eerste plaats terug op het falen van een goede voorlichting door de overheid zelf, die er n.b. een afzonderlijk apparaat van al leszins behoorlijke omvang voor heeft. Laten we vooropstellen dat de basis van de Nederlandse economie de ex port is. Ons land. dat geep grondstoffen heeft, leeft voor een groot deel van de veredeling van ingevoerde grondstoffen en de export van de daarvan gemaakte produkten. Die export is alleen moge lijk, wanneer we ons werk zo goedkoop kunnen doen, dat we met andere lan den kunnen concurreren. Tot enkele jaren geleden ging dat zó goed, dat men in het buitenland allerwege sprak over ,,het Nederlandse wonder", wan neer men het er had over de econo mische opbloei van ons land. Toch borg d>ie toestand uiterlijk buitengewoon mooi grote problemen. De woningbouw werd in stand, en de huren laag gehouden, dank zij grote bijdragen van de overheid; allerlei prijzen werden kunstmatig laag gehou den door subsidies, om er maar enkele te noemen. Dat is gevaarlijk. Op een gegeven moment hebben werknemers hun deel geëist, van wat algemeen als ..welvaart" werd betiteld. Daarbij is er o.i. echter te weinig rekening gehou den met het feit, dat onze kosten van levensonderhoud kunstmatig laag wer den gehouden. Die welvaart, m.a.w. was voor een groot deel schijnwelvaart. En dat er aan schijnwelvaart niet veel te verdelen valt, is duidelijk. Men had, zoals in KVP- en KAB-kringen her haaldelijk is betoogd, moeten zorgen voor een vermindering van de enorme overheidsbijdragen. Men had dat kun nen doen door de daarvoor vereiste maatregelen te koppelen aan de loon- ronden. Het spreekt vanzelf, dat we op het ogenblik heel wat ruimer had den kunnen ademhalen, wanneer huren en prijzen minder of in het geheel niet meer gesteund zouden zijn geweest door subsidies. Een ander principieel punt, is de in voer Men kan niet zo maar een in voer' gaan beperken. Ons land is een vrijhandelsland, althans vergeleken met andere landen. We willen dat niet al leen zijn, maar we moeten. Andere landen zijn altijd groter en econo misch machtiger dan wij. Willen wij uitvoeren, dan zijn we vaak gedwongen om dingen terug te nemen, die we lie ver niet zouden nemen. De goede diplo maat moet zoveel zakenman zijn, dat hij het juiste midden weet te vinden. Een voorbeeld? Van de totale invoer in de Ver. Staten levert Nederland naar schatting nog geen half procent. Als dat twee procent zou kunnen zijn, zouden wij er al aardig bovenop zijn. Maar om het kleine beetje kaas, dat wij naar de V.S. proberen uit te voeren, staan er in dat land al enkele branches in de zuivelindustrie van top tot teen op stelten, om te protesteren. Om maar niet te spreken van de KLM die er geen been aan de grond krijgt, getuige de nog steeds slepende onderhandelin gen over een nieuw luchtvaartverdrag. En dat gaat dan niet eens om produk ten maar om diensten, het tweede hoek punt van de basis van ons economisch bestaan. Er zal objectief gezien, vrezen wij niet anders opzitten, dan rigoureus bezuinigen (een ander woord voor be stedingsbeperking. maar overigens pre cies hetzelfde). Alleen zal die bezuini ging bij het begin moeten beginnen: bij cle overheid zelf. wier uitgaven in de laatste tien jaar, ondanks alle mo gelijke toezeggingen, met honderden miljoenen zijn blijven toenemen,- Een hoogconjunctuur eist juist het omge keerde, eist reservering, ook door de overheid. Inplaats daarvan wordt nu het bedrijfsleven de kip met de gou den eieren aangepakt. Dit bedrijfs leven reageert natuurlijk „normaal". Ais het op straffe van hoge boeten aan belasting niet meer kan reserveren (voor nieuwe aanschaffingen, voor slechte tijden enz.) dan keert het zijn winsten aan dividenden uit. Het. eind zal dan ook hier de lasten dragen. Minder investeringen betekenen voor de toekomst minder werkgelegenheid. Ook dit ligt besloten in de tendens van de bestedingsnota, als de daarin voorge stelde maatregelen tenminste niet uit drukkelijk tijdelijk (hoogstens een Jaar) zijn. (Red.) SCHOKKEND WELKOM Als een van de vele niet-Bergenaren, die hun dagelijks brood in Bergen op Zoom moeten verdienen, zou ik graag de aandacht willen vragen van hen, die het zo graag tot ..Jubelstadje" verklaren. Automobilisten, motorrijders en vooral de fietsers afkomstig uit de richting Hal steren worden bij het binnenkomen van Bergen op Zoom een schokkend welkom bereid. Al geruime tijd ligt in de Burg. Stulemeyerlaan vlak bij de Zoom een diepe geul in het wegdek, die alle be rijders van genoemde voertuigen door de knieën doet gaan. Aan de andere zijde van de weg wordt bij het verlaten van de stad ook nog eens door een andere wegverzakking een duwtje meegegeven! HALSTEREN. J. S. ROCK AND ROLL (V) Zaterdag jl. heb ik in uw krant ge lezen over die rock and roll-enthousiast uit Klundert. Het is wel jammer dat u daar woont meneer Mulders, want bij u in het dorp zijn ze in het geheel niets gewoon. U zou minstens in Rotterdam of Amsterdam moeten wonen, daar kunt u uw hartje ophalen. De rock and roll- muziek op zichzelf, daar ben ik niet op tegen, want als ik Bill Haley op de radio hoor spelen, dan zal ik in geen geval de radio afzetten, integendeel. Maar het gaat bij mij over de rook and roll-dansen of het zogenaamde swingen". Swingen is geen dansen maar een beetje heen en weer springen. Het echte rock and roll- swingen, zoals je in de film „Rock around the clock" hebt kunnen zien, is volgens mij veel zwaarder werken, dan voor veel mensen de dagelijkse arbeid. Wij Nederlanders zijn toch beschaafde mensen, dat veronderstel ik tenminste. Ik hoop dan ook dat dat rare swingen hier ln Zevenbergen verboden wordt, zo als in Oudenbosch ook het geval is. Veel jongelui zullen het volkomen met mij eens zijn. Over de rock and roll-kleding (o.a. kousen) laat ik me maar niet uit, want u zult wel begrijpen hoe ik daar over denk. ZEVENBERGEN. D. V. d. U. ROCK AND ROLL (VI) In deze rubriek las ik vorige week enikele stukken over „Rock 'n Roll", waarover ik het volgende wilde opmer ken: De een heeft het over afschaffen van het stijldansen, de ander zag juist graag het stijldansen aan de top. Volgens mij kan dit door niemand zomaar gezegd worden. Ikzelf ben een enthousiast rock 'n roll- en jazz-liefhebber, en_ ik voel totaal niets voor klassieke muziek. Maar juist omdat ik deze muziek niet kan waarderen, mag ik niet zeggen: „Dat klassieke moet maar afgeschaft worden!" Ieder heeft zijn eigen muziek, waar hij van houdt. Maar net 7x3 goed als er men sen zijn, die van klassieke muziek hou den, zijn er mensen, die rock 'n roll en jazz niet zomaar leuk maar werke lijk mooi vinden. En dat willen eerst- genoemden meestal niet inzien. Zekere v. S. uit Langeweg schreef o.a. in deze rubriek: „...wil je goed en vol gens de eisen van een behoorlijke dans dansen, dan eist dat inspanning en geen ontspanning!" Volgens mij laat inzender hierin duidelijk merken, dat hij de rock 'n roll en jive enz. niet tot de behoorlijke dansen rekent. Waarom niet? Omdat hij er zelf niets om geeft! Maar v. S. ver geet, dat er mensen zijn, die wél wat om deze dansen geven. Inzender kan zich gewoonweg niet in de plaats van iemand anders denkenEn daarbijAls. ik ga dansen, dan doe ik dat voor m'n plezier, en niet om me in te spannen! Natuurlijk dit al'les volgens mijn per soonlijke mening. Er zullen altijd mensen zijn, die er anders over denken, hoewel ik aanneem, dat velen het met mij eens zullen zijn. BREDA. p. H. extenso te behandelen vind ik overbodig. Nog even wil ik resumeren, dat rock ana roll geen moderne vorm van jazz ls, wat men graag wil insinueren, want dit is beslist niet waar! Het is nu maar te hopen, dat de rock and roll even snel verdwijnt als ze ge komen is. HULST. Z. HEDW. CROMBEEN. Paardenmarkt 13. (Advertentie) *y ROCK AND ROLL (VII) Het stukje over rock and roll, dat ik zaterdag 16 februari in uw krant las, heeft de pennen van enige personen in beweging gebracht, en zij hebben hun mening jl. zaterdag in uw rubriek „Pa pier voor uw pen" niet onder stoelen of banken gestoken. Een en ander was ove rigens te verwachten, want wat de heer M., die dit stukje inzond suggereerde, nl„ het afschaffen van het stijldansen, is het meest dwaze, dat ik in mijn 19- jarig leventje ooit vernomen heb. Dansen is een kunst, mijnheer M. Met een krote K nog wel! Even goed als b.v. de schilder- of bouwkunst. In de dans dus zijn emoties op een beschaafde wijze tot uitdrukking te brengen. Dat is dan sen! U schijnt er verder wel van overtuigd te zijn, dat wij, de jeugd dus, rock and roll allen even enthousiast ontvangen zo als u dat blijkt te doen. Gelukkig niet! Zij die zich zelf respecteren, en de naam beschaafd mens waardig willen zijn, ge ven zich niet over aan het imiteren van wilde volksstammen. Het rock and roll- dansen heeft heel wat meer om het lijf, dan u schijnt te denken. Het zich bij deze dwepende muziek eens fijn uitleven zoals u het noemt., is nu niet bepaald iets, om zich te verheffen. Zo men zich goed ontspannen wil. is daar een fikse voetbalmatch, een wandeling, of een an dere tak van sport beter op zijn plaats. BREDA, Antiloopstr. 47. M. v. OOSTDRHOUT ROCK AND ROLL (VIII) De heer M. zal na het lezen van de verschillende kritieken op zijn „literaire compositie" over de rock and roll, wel hebben kunnen concluderen, dat de lief hebber van goede moderne muziek, zeer sceptisch staat tegenover deze nieuwe „stroming" (het verlicht modernisme?) in de muziek-literatuur. Is het eigenlijk wel muziek? Volgens mijn bescheiden mening is het niets meer dan het uitstoten van enkele klanken, door een vrouwen- en/of man nenstem, met begeleiding van een me lodiesectie en een goed lawaai makende ritme-sectie. In de eerste sectie is het zaak dat men zoveel mogelijk dissonanten produ ceert, door het sinistere spel op alt- of bariton-sax, waarbij de altist zoveel mogelijk hysterisch moet doen, gesteund door zijn collega's musici, in de ritme sectie wordt de boventoon gevoerd door ae percussionist, die door zijn onéhalante bewerking van bas, drums en cymfbaais, het tumult vergroot, trouw geholpen door de bassist, mét zijn slordig pizzicato- spel. op het viersnarig instrument. Dit is mooi?! Dit ls muziek, moderne muziek, om over de dansen, die nog wilder zijn dan de be-bop, jive and jitterbug maar te zwijgen. „Up to date-muziek"l Dit in ROCK AND ROLL(IX) Zo werd de rock 'n roll ook hier al weer op typisch-Overmaassehe wijze be naderd. Alleen Beneden-Rijners zijn in staat, een spontaan-culturele levensbe levenis, ais rock and roll toch maar is, in luttele zwaarwichtige ronden kassiezes te blazen. Dat dubt en redeneert maar, doch beroert nauwelijks de essentie van het fenomeen; dat oermenselijke, „Allzu- mensohliehe", zou Nietzsche zeggen, wiens intelligenntiequotiënt het dan ook niet kon halen bij Armstrongs loeiende hooischuur of Ha)ey's wereld vervoeren de wenkbrauwen. Meen overigens niet, dat ge het zwarte garen hebt uitgevonden. Ge moest Kroestsjev eens hebben zien czardassen. Dans, Nikita! Dans! En óf hij danste, die oude lorrebaai. En wat dan nog? Stonden het gans trekken, het jonassen, het heksen jagen en het bek leen snijd en uwer voorvaderen op een zoveel hoger plan? Was er ook toen niet veel gekners en geknisper ach ter de gordijntjes? Prof. Pofjes ziet het als een gezonde reactie op de techno cratische produktiviteitscultus en de daaraan ten grondslag liggende arbeids- verdwazing; en iedereen heeft èrgens ge- lijk, waarschijnlijk ook Presley. Waar „stijl" een touw is, om er zijn of haar subtielere roerselen aan op te hangen, bestaan er slechts graduele ver schillen tussen de quadrille en het eool- rhytm, het rockenrollen en een geslaagde kannibalenfuif. Maar, zoals R. Möller terecht opmerkte: Je moet het beheersen, mijnheer. Want niet in het eten van koppen is de vreugde, doch de vreugde is in het eten van koppen die men ge sneld heeft. ALI GATOR. (En met deze, de hele cultuurge schiedenis bestrijkende psychologisch,, filosofisch, anatomisch en atomisch verantwoorde uiteenzetting, besluiten we dan deze discussie maar. We vre zen anders politieke moeilijkheden met de czardas-club. Red.) RONDWEG OM HULST (I) Door de r.-k. middenstandsbond afde ling Hulst zou in zijn algemene verga dering van 22 dezer een advies worden uitgebracht aan b. en w. van Hulst in zake een tweetal door de Rijkswaterstaat geprojecteerde verkeerswegen om Hulst, van Perkpolder naar België v.v. In deze vergadering waarvoor alle le den, plm. 100 in getal een oproep hebben gekregen, waren zegge en schrijven 13 personen aanwezig. Het behoeft geen be toog dat een dergelijke apatisebe hou ding geen enkele verontschuldigd heeft, want verontschuldigingen zoals in het Evangelie kunnen er altijd gevonden worden. Nu er een dusdanig belangrijk punt aan de orde was, dat voor het bedrijfs leven van Hulst van essentiële betekenis kan worde#, had dit toch tot een spon tane opkomst moeten leiden. Hulsterse middenstand, let op uw zaak. Het gaat hier om een levensbelang. In dien onverhoopt door deze 13 aanwezigen in goede trouw en na ernstige en lang durige besprekingen over dit zeer moei lijke onderwerp onverhoopt toch een ver keerd advies zou gegeven zijn, dan treft de schuld niet deze mensen, maar u zelf, die de convocaties van uw standsorgani satie zonder meer ter zijde legt. Doof en blind voor elk probleem... IEMAND DIE WEL AANWEZIG WAS. RONDJVEG OM HULST (II) De plannen voor de rondweg om Hulst zijn door b. en w. voor advies naar de middenstand gezonden, aldus luidde de formulering. Zo is het echter in werke lijkheid helemaal niet. De plannen zijn besproken door de r.-k. middenstands bond van Hulst, hetgeen heel wat anders is. Nog afgezien van het feit dat een deel van de middenstanders niet bij deze bond is aangesloten, moet men toch reke ning houden met andere zakenmensen, die waarachtig minstens evenveel belang hebben bij die rondwegplannen. Bk noem de groothandelaren de kleinindustrie. de Horecabedrijven enz. Hebben die er niets in te zeggen? Een rondweg, een korte of een lange, is een bedreiging voor de middenstand van Hulst. Niet een man of tien moet daar in een bijeenkomst van de midden standsbond over beslissen, maar de hele middenstand van Hulst moet bijeenkomen om zich tegen dit plan te keren. Niet van twee kwaden het minst beroerde kiezen, maar gewoon laten zoals het is. Willen degenen die het aanleggen van een rond weg gronden op het gevaar in de straten van Hulst eens een lijst aanleggen van ernstige en desnoods ook minder ern stige ongelukken die in Hulst gebeurd zijn? Het zou géén lange lijst worden. En daarom: geen rondweg. EEN BELANGHEBBENDE. ARKA EN K.A.B. Uit een recent bericht „In 't kort" in uw blad zou men kunnen opmaken, dat, zoals de hoveniers zich bij de midden standsbond hebben aangesloten, de ARKA een binding met de KAB overweegt. Feit is evenwel, dat er reeds een bin ding ARKA-KAB bestaat, maar dat juist ernstig bestudeerd wordt, of, en zo ja, onder welke voorwaarden, deze moet worden gehandhaafd. Bij de onlangs opgerichte Beroepscen trale voor Katholieke Intellectuelen heeft zich ook de ARKA aangesloten: plm. 1000 van haar 20.000 leden behoren nl. tot die groep. Een centrale voor mediale werkers is in voorbereiding. Met de KAB zullen deze 2 nieuwe centrales het Katho liek Verbond van de Arbeid gaan vormen. OOSTERHOUT. Mr. H. J. THEULINGS VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Wegens ziekte is ondergetekende niet in staat om in deze rubriek terug te komen op het artikel „Vrijstelling dienst plicht" van vrijdag 25 februari. Hij hoopt dit zeer spoedig recht te zetten. BREDA. B. SALVERDA. Terheij denstraat 1 a. KOOPAVOND In deze rubriek stond enige tijd gele den de suggestie van 'n mogelijke koop avond op vrijdag, wat ook zeer begrij pelijk is. Verschillende mensen ontvan gen donderdags of vrijdags loon en heb ben dikwijls geen tijd om overdag te winkelen door werkzaamheden enz. Door het vaststellen van een koop avond worden de weekklanten in de ge legenheid gesteld bij de verschillende winkeliers te gaan betalen. Tevens wordt het nu overmatige verkeer op zaterdag middag in het centrum der stad ontlast. Met dank voor de plaatsing. EEN KLEINE ZELFSTANDIGE VAKANTIE VOOR DE POLEN Zoals ik van bevoegde zijde vernomen heb, is de mogelijkheid gekomen, dat da Polen, welke reeds zolang hun ouderlijk tehuis hebben moeten ontberen, thans op vakantie kunnen naar huis en dat zij allen zonder uitzondering er verlangend naar uit zien. Maar o die kosten. Zijn wij als Bredanaars nu niet verplicht hen daarin te helpen^ door b.v. een huis-aan- huis-collecte, en zodoende iets terug te kunnen doen voor hetgeen zij voor ons gedaan hebben? Wie weet de juiste weg te bewandelen en zodoende iets terug te doen? Wie bindt de kat de bel aan? BREDA. MEDELEVENDE. FRÖRELOPLEIDING De raad der gemeente Goes heeft, zulks op voorstel van b. en w., in haar laatste vergadering afwijzend beschikt op een verzoek van de r.-k. fröbelopleiding te Vlissingen, om deze opleiding subsidie te verlenen over het cursusjaar 1955-1956. Een der motieven was, dat genoemde opleiding haar cursisten bekwaamde voor een diploma, dat niet erkend werd door het Rijk. Het verwondert mij ten zeerste, dat zo'n edelachtbaar college niet eens pools hoogte neemt van wat er in de wereld van het kleuteronderwijs op examen- gebied bestaat. Als men zich eens de moeite had getroost, om bij deskundige instanties t.e informeren, dan had men vernomen, dat deze examens, welke ge organiseerd worden door de Nederlandse r.-k. Schoolraad, worden afgenomen on der toezicht van een rijksgecommitteerde, die mede de diploma's ondertekent. Weet men niet, dat dit orgaan bestaat? Intus sen is de opleiding te Vlissingen er toch. weer maar de dupe van geworden en wel; 1. omdat de indruk wordt gevestigd, alsof deze opleiding haar cursisten voor een niet-erkend diploma bekwaamt, en 2. omdat door deze verkeerde voor stelling van zaken de opleiding van r.-k. kleuterleidsters te Vlissingen nu toch maar haar subsidie ten behoeve van een Goese leerlnge moet derven. Waarschijn lijk zou bij betere informatie zich dit niet hebben voorgedaan. VLISSINGEN. J. G. BAETEN, directeur r.-k. Fröbelopleiding. FIETSEN OP DE STOEP Het komt meermalen voor, dat bezoe- kers(sters) van de patattes friteszaken op de Ginnekenweg, nabij de Baronielaan, en aan het eind van de Ginnekenweg, nabij de Ginnekenmarkt, hun rijwielen midden op de trottoirs plaatsen, zodat het voor de voetgangers onmogelijk is zonder gebruik te maken van de rijweg, hetgeen zeer gevaarlijk is, hun wande ling voort te zetten. Ik heb niets tegen deze zaken, integen deel, daar gaat dit niet tegen, maar te gen de jongelui, die meestal ondoordacht hun rijwielen zodanig plaatsen dat men van de „stoep" af moet. Hieraan zou m.i. gemakkelijk tegemoet bunnen worden gekomen door o.a. rij wielen als volgt te doen plaatsen: 1) op het verhoogde voetpad nabij de parkeerplaats voor auto's tegenover „Technica Nova"; 2) te Ginneken bij de vier lindebomen, staande nabij de pomp op de Ginneken markt. Het gaat m.i. ook nietaan, dat de aangrenzende buren der bedoelde zaken door het plaatsen van rij wielendaarvan hinder ondervinden. *-' In ieder geval zou een zodanige op lossing kunnen worden overwogen, dat de betreffende zaken daarvan geen scha de ondervinden, hetgeen in overleg met de eigenaars der patattes friteszaken kan worden opgelost ter bevrediging van alle partijen. Hopende dat te bevoegder plaatse een en ander onder ogen zal worden geno men en worden opgelost, hetgeen in deze tijden van zeer druk auto- en motor- verkeer wel gewenst is. EiREDA. v. d. B. WOONPLAATS In uw editie van 1 februari 1957 word ik, kandidaat-notaris G. J. H. uit Tilburg door u betiteld als „pleger van huisvredebreuk"; terwijl niet uw betrok ken verslaggeverf maar juist de president van de Bredase rechtbank mede in die zitting toen ter beoordeling kregen: Of ik wel aan dat misdrijf schuldig bevon den kon worden! Ingevolge Art, 278 van Strafvordering moest die voorzitter nl. het onderzoek een aanvang doen nemen, onder meer door te vragen naar mijn woonplaats; en daarop moest ik antwoorden. In ons „vrije Nederland" lijkt het mij immers veroorloofd: zelf mijn woonplaats te bepalen; en zulks kan daarom ook niet geschieden door „een beschikking van de president van de Bredase recht bank" („tot in de hoogste instanties be krachtigd" staat daarbij in uw verslag te lezen; ten onrechte! Anders geeft u die „bekrachtiging" hierachter maar aan). Omdat het nu juist mijn „woonplaats" is; de woning waar men mij van misdrijf wil betichten; daarom al is het door uw verslaggever vermelde onjuist. Toen dan ook de heer president ean de officier van justitie een andere dag vaarding in overweging gaf; en vervol gens die officier hetgeen hij mij toch nog verweet: in woorden weergaf, welke volgens mij niet in overeenstemming waren met hetgeen, waarvoor ik toen terechtstondben ik gegaan, omdat de president zei: dat hij de zaak wilde be schouwen volgens de verbalen van de Tilburgse politie. Ook volgens die verbalen is de door mij voormelde woonplaats: de juiste: en is er dus van huisvredebreuk geen sprake. Ten slotte wil ik nog mededelen: dat ik, ondanks de door mij tot 3 x toe, gedane bezoeken daartoe aan de recht bank geen afschrift van de. volgens u: inmiddels gevallen rechterlijke beoorde ling, heb kunnen verkrijgen (op mijne kosten). De rechtbank zelf kan u ook nog het bewijs leveren, dat ook onjuist is hetgeen u vermeldt „na een scheiding van tafel en bed". Omdat u mijn persoon als verdacht in uw dagblad hebt opgenomen, vraag ik aan u opname van bovenstaande recht zetting. TILBURG. KANDIDAAT-NOTARIS G. J. H. OPROEP VOOR BENNI Een lezer wil in contact treden met Benni Dorst, alias het Boertje van Dorst, van wie we de laatste weken geen stukjes meer ontvangen hebben. Jammer genoeg is het adres van Benni zoek. Wil hij ons even schrijven? (Advertentie) mn <fe warmste matras

de Stem | 1957 | | pagina 7