Israël wil zijn troepen terugtrekken Minister onderzoekt bestaansreden van departement eigen Uitslag der stemming resolutie N.-Guinea verraste Indonesië President Amsterdams Gerechtshof hekelt fel Haagse bureaucratie Belangrijke conferentie ontwapening Duits - Nederlands begrip is groeiend Wysjinski devalueert Axel zendijke - Hulst [kneuzen )ostburg V.N. moeten garanties geven Sabre wel goed, zegt minister lawine,s eisen doden Bij installatie van belastingkamers Abdulgani voor hooggerechtshof Rumoerig uurtje te Rotterdam 12 RD' 50ND" ■RNE" L WIST" UEBEC" ASSIE' 1 TIROL" DAGBLAD VOOR ZEELAND Spoedig mededelingen waterwegenkwestie Grotonderzoekers weer boven aarde Begroting Zaken Overzee aangenomen Bespreking ministers te Bonn Weinig verandering Kardinaal in V,S. tegen rock-'n-roll Inbreuk op grondbeginsel Jezuïeten getuigen in zaak Montesi van het recht Militaire arrestant bij ontvluchtingspoging getroffen Bij ongeluk te Weert twee doden V?rkeer en Waterstaat Mr. A. H. C. Gieben secretaris-generaal uur en zondag aerika's beken de grote West- zijn geboorte- n. Een verhaal 1 weer eens og 14 jaar. uur PERKY eiharde kerels en verhaal van de stalen tra- daarbuiten uit jegang 18 jaar. brengen wij in ïjechische kleu- van Johannes ie 100 jaar voor 'oegang 14 jaar RAMMA naart 5 uur en IAUT HAAS ;raar tussen de verlangen naar ïatische hoogte- Ie Levensroman Alle leeftijden. art 8 uur. 1TECK MA- tger. vormt het i afspeelt in de Een spannen- mr van Tegern- loegang 14 jaar i maart om 5.15 ur. Woensdag 6 anden tijd meer ilm zoals U nog zien. iet gerechtvaar- ït SUPERFILM )AY immer zag zingt ENTHOUSIAST FILM NIET die ook mocht wat U in deze op zondag geen Voorziet U dus :e buitengewone 14 jaar. en wij de spec- Alle leeftijden. Aanvang 8 uur SP ROBERT mende TECHNI- ve hond, die een eer naar de vei- li zijn hond wer- anhopige vlucht e vrijheid. Alle leeftijden. Luxor Theater. n woensdag 6 CR CARLA 2RHARD RIED- wereldklasse in Dn Kara en zijn ide in het heer- 2 je in vermage- sndingen, prach- U zult schater- eze schitterende Dr iedereen!!!!! Alle leeftijden. DIE LIEBE IN R STEEN n spuwend! het bitteref 97e JAARGANG No. 22392 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J v. 't Westende. Abonn prijs bij vooruitbet f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) f 0.50. incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATE R D A G 2 MAART L.T Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 De Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevr. Golda Meir, heeft gister in de algemene vergadering van de Verenigde Naties bekendgemaaktdat Israël bereid is zijn troepen uit het gebied van de Golf van Akaba en de strook van Gaza terug te trekken. Zij stelde een onmiddellijke bijeenkomst voor van de stafchef van het Israëlische leger en de bevelhebber van de V.N.troepen om maatregelen te treffen voor het over. nemen van deze gebieden door de V.N..troepen. Israël vertrouwt er op, zo verklaarde zij, dat de vrije vaart, ook voor Israëlische schepen, door de Golf van Aka. ba en de Straat van Tiran verzekerd zal zijn. Het gebied van Gaza zal snel en algeheel ontruimd worden, op voorwaarde dat de V.N.-troe- pen dit gebied zullen bezetten en dat de Verenigde Naties de ver antwoordelijkheid op zich ne men voor de politie, het verze keren van een deugdelijk bur gerlijk bestuur, de hulp aan de vluchtelingen en de economische ontwikkeling van het gebied. Israël behoudt zich evenwel de vrijheid voor om zijn rechten te ver dedigen als de toestand in de strook van Gaza weer wordt, zoals hij voor de Israëlische bezetting was. Zij deelde in de algemene vergade ring der Ver. Naties mede, dat haar regering voorstelt „onmiddellijk een bijeenkomst van de stafchef van het Israëlische leger en de bevelhebber van de V.N.-troepen te beleggen om het mogelijk te maken, dat de Ver. Naties de verantwoordelijkheid van Israël in het gebied van Sjarm el Sjeik (aan de Golf van Akaba) over nemen." Lodge vraagt geduld Cabot Lodge, de Amerikaanse af gevaardigde, wees hierna nog eens op de noodzaak, dat beide partijen de bestandsovereenkomst nakomen. Indien na de Israëlische terugtocht de vijandelijkheden worden hervat, zullen de Ver. Staten met andere le den van de Verenigde Naties overleg gen over maatregelen tot herstel van de vrede. Lodge verzocht tenslotte Egypte door te blijven gaan met het oefe nen van geduld, zoals het had gedaan in de weken van beproeving, die het achter de rug heeft". Verder drong hij er bij de regering te Cairo op Minister Staf heeft ten stelligste ont kend dat de nachtjagers van het type Sabre F 86-K, die Nederland van de V.S. heeft gekregen, niet goed zouden zijn. De bewindsman beantwoordde een vraag daarover van het Tweede Kamerlid E. A. Vermeer (P.v.d.A.) met de uitdrukkelijke verklaring, dat de Sabre „een goed vliegtuig" is. Wel moest ir. Staf erkennen, dat tot nu toe deze toestellen liog slechts be perkt kunnen worden gebruikt, vooral bij ongunstige weersomstandigheden. Dat ligt echter niet aan de toestellen zelf, maar aan het ontbreken van vol doende grondapparatuur en reserve- delen. Deze achterstand wordt thans met de volledige medewerking van de V.S. ingehaald. In zijn memorie van antwoord op de begroting Buitenlandse Zaken, geeft minister Luns te kennen, dat hij overtuigd is van de „dringende noodzaak" om met België tot een be slissing te komen over de waterwe genkwestie. De regering heeft daar. om met nadruk de Belgische regering verzocht om binnenkort een defini tief besluit kenbaar te maken. De minister hoopt binnenkort nadere mededelingen te kunnen doen. aan met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties samen te wer ken bij het nemen van maatregelen ter verzekering van de vrede na het vertrek van de Israëliërs. Hij gaf te kennen, dat de V.S. de Golf van Akaba als een internationaal vaar water beschouwen. Toch sancties Voordat mevrouw Meir haar ver klaring in de algemene vergadering aflegde, was alierwege druk diplo matiek overleg gepleegd. Zodra be kend was, dat Israël bovenstaande verklaring zou afleggen, ontving Dul les vertegenwoordigers van negen Arabische landen, waaronder Egypte. Nadat deze landen vernomen hadden, dat Israël bereid was tot terugtrek king van zijn troepen, gaven zij niet temin te kennen, toch te blijven aan dringen op sancties. Harold Stassen, de speciale adviseur van president Eisen hower voor ontwapeningskwes ties, is benoemd tot leider vi de Amerikaanse delegatie naar de ontwapeningsbesprekingen van de subcommissie der Ver, Naties in Londen. Stassen verklaarde na een on derhoud met president Eisenho wer en minister Foster Dulles tegenover de pers, dat de ko mende besprekingen in Londen „zeer belangrijk" zullen zijn. De Ver. Staten zijn bereid het voorstel van de Sow jet-premier, maarschalk Boelganin, voor een gedeeltelijke controle op de be wapening, te bespreken, zo zei hij. DE BELGISCHE minister van open bare werken, Van Audenhove, heeft verklaard, dat de parlementsverkie zingen in april 1958 gehouden zullen worden. IN RIO de Janeiro is opnieuw een gebouw van twee verdiepingen in het hart van de zakenwijk ingestort. En kele minuten voor de instorting kon den allen, die zich in het gebouw be vonden, de straat oprennen. IN FEBRUARI zijn 8200 vluchtelin gen uit Oost-Duitsland naar het Wes ten gevlucht. Dagelijks komen ge middeld 300 vluchtelingen over de zonegrens. HET JOODSE wereldcongres, te Pa rijs bijeen, heeft in een communiqué gezegd, dat bijna de helft van de in Egypte wonende Joden het land heeft moeten verlaten. NOORWEGEN wil ongeveer 460 mil joen gulden voor defensie in het ko mende financiële jaar uitgeven. Vo rig jaar was dit bedrag 448 miljoen. DE SOWJET-ijsbreker Ob (in 1954 te Vlissingen gebouwd) heeft het Japan se schip Soya Maru, dat in het pak ijs van de Zuidpool vast was geraakt, naar open zee kunnen slepen. TE GELDROP, op de spoorlijn Eind hoven-Weert, is een 73-jarige man op een onbewaakte overweg door e trein gegrepen en gedood. BIJ HET 200-jarig bestaan van de orde van vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden heeft deze orde f 100.000,- geschonken aan een zestal liefdadige instellingen (ge brekkige kinderen, ouden van dagen, enz.). De 5.000 leden van deze orde brachten dit bedrag bij elkaar. Te Lech am Arlberg in Vorarlberg, de meest westelijke provincie van Oostenrijk, zijn gisteren vier personen door een lawine om het leven geko men. Onder hen bevond zich de Ne derlander L. uit Haarlem. Hij ver bleef met zijn echtgenote in Lech. Mevr. L. is naar huis vertrokken om bij haar vijf kinderen te zijn, wanneer deze van de dood van hun vader op de hoogte worden gesteld. De drie andere doden zijn Duitsers. In totaal waren elf skiërs onder de lawine bedolven. Men kon zeven per sonen bevrijden, van wie sommige zware verwondingen hadden opge lopen. Door een andere lawine, in Monta- fon, werden twee skiërs bedolven, van wie een de dood vond. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt vrij dagavond 23.15 uur: Droog en vrij zonnig weer. Tij delijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde tempera turen als vrijdag of iets hoger. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit oost tot zuidoost. Bewolkt tot mooi. Nevelig des morgens. Vrij zacht overdag, fris des nachts. Vandaag: zon onder 18.21 uur. Maan onder 19.39 uur. Morgen: zon op 7.22 uur. Zon onder 18.23 uur. Maan op 7.33 uur. Maan onder 20.45 uur. Maandag: zon op 7.20 uur. Maan op 7.54 uur. De Nederlandse en Duitse ministers van buitenlandse zaken, Luns en Von Brentano zijn in Bonn hun conferentie over de tussen beide landen bestaan de problemen begonnen met een al gemene gedachtenwisseling, die he denochtend zal worden voortgezet. Minister Luns wees er na afloop in een persconferentie op, dat vele der op te lossen problemen van zeer de licate aard zijn en dat er zeer uiteen lopende belangen bij in het spel zijn, terwijl technische problemen door deskundigen zouden moeten worden aangepakt. Hij voorspelde dan ook, dat de onderhandelingen, die met deze ministeriële samenkomst wor den ingeleid, „een gecompliceerd werk" zuilen worden, dat enkele maanden in beslag zal nemen. Hij vestigde er nog de aandacht op, dat bij talrijke multilaterale bespre kingen van de laatste tijd een groei end Duits-Nederlands begrip bleek te bestaan. „Bij deze ervaring heb ben wij ons afgevraagd of de tijd niet rijp was om te beginnen met bespre kingen voor het oplossen van de nog altijd hangende kwesties van bilate rale aard. Onze bespreking heeft ons versterkt in onze opvatting, dat de tijd daarvoor inderdaad rijp is." Minister Luns heeft voor de pers duidelijk gemaakt, dat hij niet naar Bonn gekomen was om reeds thans de onderhandelingen over de bestaan de vraagstukken te voeren. Delegaties Het eerste contact heeft reeds de indruk achtergelaten, dat de minis, ters het over de agenda der komen de onderhandelingen en over de pro cedure zonder veel moilijkheden eens zullen worden. Bij de besprekingen van gisteren en vandaag beperkt men zich tot het zeer algemeen stellen van de wederzijdse standpunten zonder op de details in te gaan. Het ligt in de bedoeling, dat deze zo spoedig mo gelijk zullen worden behandeld door van beide zijden te benoemen dele gaties. Minister Luns heeft erop gewe zen, dat ook het vraagstuk van dc schadevergoeding aan slacht offers van het Nazi-regime in Ne derland, de z.g. „Wiedergutma- chung", tot de agendapunten zal behoren. Grenscorrecties Wat het vraagstuk der grenscor. recties betreft, heeft minister Luns er voor de Duitse pers op gewezen. dat dit vraagstuk in Nederland ge compliceerder ligt dan in andere lan den, aangezien een wijziging van de bestaande toestand door de wetge vende organen gesanctioneerd moet worden. Toen hem in de persconfe rentie gevraagd werd, wat hij dacht van een volksstemming in de correc- tiegebieden antwoordde minister Luns: „Een volksstemming is in een democratie een populair middel, doch dat wil niet zeggen dat wij er al toe besloten zouden hebben deze kwestie door een volksstemming op, te los sen." De mannen, die begin deze week in de Helloch-grotten in Zwitser land afdaalden voor onderzoekin gen en daar werden verrast door een.,plotselinge stijging van het wa ter, waardoor de terugweg werd af gesloten, zijn gered. Zij hebben rus tig in een rubberbootje gewacht tot het waterpeil weer van dien aard was dat zij de grotten konden verlaten. Op de foto ziet men de vijf mannen (v.l.n.r.) Alfred Stef- fen, Heinz Kuhn, Walter Gut, Josef Ernt en Heinz Huwyler. (Van onze parlementaire medew.) Minister Helders, de nieuwe bewindsman op het Ministerie van Zaken Overzee, zal een on derzoek gaan instellen naar de bestaansreden van zijn eigen de partement. De bewindsman is gisteren in de Tweede Kamer tot deze wonderlijke verklaring ge komen, omdat eigenlijk niemand ervan overtuigd is, dat er voor het ministerie een taak is. De heer Bruins Slot (AR) herinner de eraan, dat tijdens de kabinetsfor matie vijf achtereenvolgende infor mateurs er van uit waren gegaan, dat het onjuist zou zijn de autonome rijksdelen Suriname en de Ned. An tillen onder één dak te brengen met het gebiedsdeel Nieuw-Guinea. Eerst in de laatste fase, toen mr. Burger een oplossing moest zoeken, greep men weer terug naar een afzonder lijke bewindsman voor overzeese za ken. De nieuwe minister heeft de Kamer de verzekering gegeven, dat, voor zover hij de zaak thans kan over zien, er voor een eigen bewindsman wel degelijk een belangrijke taak is weggelegd. Hij voegde daar echter (Advertentie) Het blad van de regering der Sow jet-Unie, de „Izwestia", heeft gisteren felle kritiek ge leverd op de theorieën van wij len Andrej Wysjinsky, de vroe gere Sowj et-minister van bui tenlandse zaken en Sowjet-af- gevaardigde bij de Ver. Naties. Deze theorieën hebben tot „grove schending van de socialistische lega liteit" geleid, aldus het blad. De kritiek is vooral gericht op het negeren van de rechten der Sowjet- burgers. De theorieëh' die veroordeeld worden zijn: Dat een beklaagde alleen reeds op grond van zijn eigen bekentenis ver oordeeld kan worden. Dat bij het vaststellen van de schuld rekening gehouden kan worden met het karakter en de opvattingen van de beklaagde. Dat een rechtbank nooit absoluut of objectief de schuld kan vaststellen, doch slechts kan aantonen dat iemand „zeer waarschijnlijk" schuldig is. En dat een verdachte evenzeer ziin onschuld moet kunnen bewijzen als de openbare aanklager zijn schuld. De verwerping van de resolu tie der dertien landen over West Nieuw-Guinea in de algemene vergadering van de V.N., nadat zij in de politieke commissie een kleine meerderheid had be haald, heeft in Indonesië verras sing verwekt, aldus een zegsman van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken te Dja karta. De uitslag is echter, aldus deze zegsman, een bewijs van de stevige solidariteit die er bestaat onder de Afrikaans-Aziatische landen, en heeft tevens aangetoond, dat men in het grootste gedeelte van de wereld de juistheid van het standpunt van Indonesië erkent. Dit, aldus de woordvoerder, is een goede reden tot optimisme „voor het volgende jaar." Kritiek op V.N. en V.S. Mevrouw Supeni Pudjobortoro, de plaatsvervangend voorzitster van de sectie buitenlandse zaken van het Indonesische parlement heeft, met De rooms-katholieke aartsbisschop, van Chicago, kardinaal Stritch, heeft in een vastenbrief verklaard, dat de rock'n'roll uit katholieke jeugdcentra geweerd moet worden. Het primitieve, wilde ritme en de daarmee gepaard gaande nieuwe manier van dansen kan niet getolereerd worden, zo meende hij. Voorts verklaarde de kardinaal, dat te grote vertrouwelijkheid tussen een opgroeiend meisje en jongen gevaar lijk en zondig is. „Exclusieve omgang op deze leeftijd is zeker verkeerd", aldus de vastenbrief. betrekking tot deze uitslag, gezegd, dat de nederlaag van Indonesië in de Verenigde Naties heeft bewezen, dat de Ver. Naties niet in staat zijn deze aangelegenheid op vreedzame wijze op te lossen in overeenstemming met de doelstellingen van de Verenigde Naties. Kennelijk doelend op de houding van de Verenigde Staten, zeide zij het te betreuren, dat „een groot land, dat zichzelf gewoon lijk de kampioen van vrede en vrijheid noemt" zich van stem ming heeft onthouden. Het betrokken land had een „gebrek aan moed getoond" om het kolonia lisme in West-Irian openlijk te ver oordelen, ondanks het feit dat het in wezen de aanspraken van Indonesië gerechtvaardigd acht. aan toe, dat, mocht het tegendeel blijken, hij geen moment zou aarze len om de Kamer daarvan in kennis te stellen. Politiek Een van de eerste problemen, waarmee hij thans te maken krijgt, is de benoeming van een gouverneur voor de Ned. Antillen, een post die is vrijgekomen door de benoeming van minister Struycken als minister van Bin nenlandse zaken. Deze bepoeming dreigt hoe langer hoe meer een politieke zaak te worden. De heer Nederhorst PvdA begon al met op te merken, dat het helemaal niet nodig zou zijn vast te houden aan de traditie, dat hier een katho liek, die ook lid is van de KVP, zou moeten worden benoemd. De bevol king van Curagao is wel bijna ge heel katholiek, maar de daar be staande katholieke confessionele par tij heeft, aldus de heer Nederhorst, zeer weinig aanhang. Aanstonds was de reactie van mej. Fortanier-de Wit (WD), of de heer Nederhorst hier soms op de eerste plaats dacht aan een katholiek uit de PvdA! Z.h.s akkoord Het antwoord van de minister bracht de gemoederen weer tot rust. Er is geen sprake van een voorkeur voor een kandidaat uit de KVP. Voor de benoeming zal de meest ge schikte man worden aangezocht, „met inachtneming van alle factoren, die daarmee samenhangen." Op een vraag over de toekomst van de ontwikkeling van de machinale landbouw in het plan-Wageningen in Suriname, antwoordde minister Hel ders, dat de voorlopige uitkomsten hoopgevend zijn. Thans wordt gezocht naar een tweede gewas, dat samen met de rijstverbouw, aan het project een stevige basis kan geven. De begroting werd z.h.s. aangeno men. De WD-stemde echter tegen de post „Minister", waarmee de libera len te kennen gaven dat zij door het antwoord van de minister in de kwestie van de bestaansreden van het departement niet overtuigd waren. Anna Maria Caglio, alias „de Zwarte Zwaan" de voornaamste getuige in het te Venetië gevoerde proces-Mon- tesi verklaarde gisteren voor de rechtbank, dat zij tegen drie Jezuieten verteld had, dat zij Montagna en Pi- cioni de hoofdverdachten in het proces verdacht van medeplichtig heid aan de dood van Wilma Montesi. De Jezuieten als getuigen gehoord, bevestigden dit, noemden nog meer „verdachte namen" van vooraanstaan de Italianen, politieke en kerkelijke figuren, die mej. Caglio tegen hen ge zegd had, doch voegden eraan toe, dat zij haar beweringen nooit met bewijzen gestaafd had. De paters had den alles gemeld aan de toenmalige minister van binnenlandse zaken Fan- fani, die een volledig onderzoek be loofde. In afwijking van de normale gang van zaken heeft gisteren de president van het Gerechtshof te Amsterdam, jhr. mr. P. J. H. M. van der Does de Willebois, bij de installatie van de nieuwe vice- presidenten en raadsheren, die in verband met het in werking treden van de wet op de admi nistratieve rechtspraak in belas tingzaken aan het hof zijn toe gevoegd, een rede uitgesproken. Hij oefende daarin kritiek op deze nieuwe wet, die de belasting rechtspraak opdraagt aan de ge rechtshoven. „De wetgever heeft", volgens de president van het Amsterdamse Hof, „schrome lijk misgegrepen door nodeloos en hoogst willekeurig inbreuk te maken op de grondbeginselen van de rechterlijke organisatie. Ten eerste kent de nieuwe wet geen plaats toe aan het hoger beroep, ter wijl toch in Nederland, zowel als in geheel West-Europa rechtspraak in twee instanties beantwoordt aan het rechtsgevoel der justitiabelen. De minister", aldus de president, „heeft een zwakke poging gedaan om voor te geven, dat de belastingrechtspraak door de hoven reeds eeri soort hoger beroep zou zijn. Dit is niet houdbaar, omdat nu eenmaal de beslissing van de inspecteur van belastingen op een bezwaarschrift tegen een door dezelf de inspecteur opgelegde aanslag geen rechtspraak is." „Geen begrip „In de tweede plaats" zo ver- volgde de president „hebben in de gerechtshoven rechters zitting met een jarenlange ervaring. Zij zijn meestal gerecruteerd uit de rechtban ken. Uit wie moeten in de toekomst de leden van de belastingkamers worden gerecruteerd? Niet uit de rechtbanken, die kunstmatig zijn bui tengesloten. Het is gebleken, dat bij regering en volksvertegenwoordiging geen begrip bestaat voor het erva ringselement in de rechtspraak." Ten derde hekelde mr. Van der Does de Willebois de figuur van de alleensprekende rechter, die vanaf heden zijn intrede heeft gedaan in de gerechtshoven. „Hij hoort in de struc tuur dezer colleges niet thuis", aldus de president. Ambtenarij Tenslotte gewaagde de president van het Amsterdamse Hof van een „steen des aanstoots, die ve len bij de rechterlijke macht met zorg en ergernis vervult." Hij doelde hiermee op „de zich ge stadig uitbreidende bemoeizucht van het departement van justitie met de inwendige dienst der ge rechten." Tot voor kort liet men deze dienst, speciaal op het punt der benoemin gen, over aan de gerechten zelf. Nu moet de minister erin worden ge kend. „Wat is de reden?", zo vroeg de president, „Nimmer zijn er klach ten over de oude organisatie ge weest. De reden moet zijn: de zeer bedenkelijke Haagse bureaucratie, de papieren organisatielust en ambte narij. Daarnaast ook dat andere fa cet der bureaucratie, het centrale machtsstreven, gepaard aan wan trouwen tegen elke vorm van autono mie." „Hoe zou de Hoge Raad reageren, wanneer het departement van justi tie zich bemoeide met de samenstel ling van de kamers van dit hoogste rechtscollege des land...?", vroeg mr. Van der Does de Willlebois. Hij be sloot met de woorden: „Moge het departement spoedig terugkeren van de dwalingen zijns weegs." De behandeling van de zaak tegen de Indonesische minister van buiten landse zaken, Ruslan Abdulgani, is gisteren begonnen voor het hoogge rechtshof te Djakarta. De minister wordt beschuldigd van overtreding der deviezenbepalingen. Voor het hof ver klaarde hij, niet schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Het gerechts gebouw werd zwaar bewaakt door een gewapende afdeling van de mobiele brigadé. Alleen degenen, die in het bezit waren van een speciale vergun ning mochten het gebouw binnengaan. Onder de aanwezigen was de voorzit ter van de PNI, mr. Suwirjo en de vice-voorzitter mr. S. Mangunsarkoro. De beschuldiging tegen minister Ab dulgani luidt, dat hij waardepapieren, geld en een cheque, met een totale waarde van 11.000 dollar, heeft mee genomen naar de Verenigde Staten, toen hij in het gevolg was van presi dent Soekarno tijdens diens bezoek verleden jaar aan de V.S. Een uur lang heeft het verkeer op de Coolsingel te Rotterdam gistermiddag hinder ondervonden van honderden scholieren, die op rumoerige en luidruchtige wijze uiting hebben gegeven aan hun ongenoegen. Handenvol werk bezorgden zij de politie, die probeerde orde en rust te herstellen en menigmaal moest de gummistok eraan te pas komen om onwilligen te bewegen door te lopen. Leerlingen van middelbare rijksscho len in Rotterdam (in 's-Gravenhage ook van middelbare gemeentescholen) hebben vandaag en maandag vrij, maar hun minder gelukkige collega's Rotterdamse gemeentescholieren „na men" het niet. Besloten werd een po ging te wagen de wethouder van on derwijs te bewegen ook hun .twee snipperdagen te geven. Een deputatie werd gekozen, spandoeken vervaardigd en omstreeks half vijf vertoonden de eerste groepen scholieren zich op de Coolsingel en het Raadhuisplein, waar het toen bijzonder rumoerig werd. De 19-jarige dienstplichtige soldaat A. H. R., behorende tot de staf en stafcompagnie van 1 L.K. verbindings bataljon, is, toen hij als arrestant in de legerplaats „de Wittenberg" een ontvluchtingspoging ondernam, door een kogel uit het geweer van de hem begeleidende schildwacht getroffen. Hij is overgebracht naar het Julianazie- kenhuis te Apeldoorn. De toestand van soldaat R„ die ongehuwd is en woon achtig te Amsterdam, is ernstig. Soldaat R., die zich wegens dienst weigering in de legerplaats „de Wit tenberg" in voorarrest bevond, zei op een gegeven ogenblik op het kazerne terrein tegen de hem vergezellende schildwacht, dat hij een ontvluchtings poging zou wagen, waarop deze hem erop wees, dat hij dan zijn consignes zou opvolgen en schieten. Soldaat R. voegde toch de daad bij het woord. De schildwacht sommeerde hem tot driemaal toe, te blijven staan, waar aan hij echter geen gevolg gaf. Hier op loste de schildwacht twee schoten, waarvan er een de soldaat R. trof. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. Op de Eindhovenseweg te Weert is gisteren liet echtpaar L. uit Amster dam om het leven gekomen, toen de door de 26-jarige R. A. L. bestuurde motor bij het passeren van een auto met deze auto in aanraking kwam. De motor kwam op de grond terecht. De bestuurder en zijn 29-jarige echtge note werden door een tegenligger overreden. Met ingang van 1 mei 1957 is benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat mr. A. H. C. Gieben, geboren 8 juni 1898 te Medemblik. In het voormalige Nederlands-lndië heeft hij van 1923 tot 1941 verschillen de rechterlijke functies vervuld. Na verblijf in Japanse kampen werd mr. Gieben in 1946 benoemd tot directeur van justitie, welke functie hij in 1948 verwisselde voor die van adviseur-ge neraal van justitie. Na de soevereiniteitsoverdracht werd hij plv. Hoge Commissaris te Dja karta. Zijn laatste functie was chef van de afdeling politie van het direc toraat-generaal van openbare orde en veiligheid bij het ministerie van bin nenlandse zaken.

de Stem | 1957 | | pagina 1