Doelmatigheid dreigt het recht te verdringen Rijkspolitie greep van 10 inbraken daders in Na meningsverschil auto slaags SNELPON lijmt Koppensnelier Rijksmiddenstandsconsulent sprak te Oostburg Potige douanier voorkwam een broedermoord Ingrijpende gebeurtenis Ds. J. Elenbaas overleden LASSIE HAVERMOUT WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFE foil DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Prof. Polak over herverkaveling in Zeeland Verlichting van de KOU begint direct! Hoogwaterstanden Zeeland en west-Brabant onveilig gemaakt Walcheren Belgische loodsen gaan als vroeger carnaval vieren Zuid-Beveland het Wit-Gele Kruis Twee arrestaties Uniforme administratie Tholcnaar stal f 400 ZEEUW.SCH-VLAANDEREN KAV-avoiul Prettige Paese voor politierechter gebisseerd Heer en knecht in gevecht AGENDA Vandaag 2 Op de vergadering der Zeeuwse afdeling van de vereniging van Nederlandse gemeenten te Goes, heeft prof. mr. C. Polak uit Leiden, voorzitter der commissie van beroep herverkave ling Walcheren een allesbehalve droog betoog gehouden over de herverkavelingen in Zeeland, met betrekking tot gemeenten en belanghebbenden. Op puntige en vaak zeer geestige wijze zette hij als jurist zijn bezwaren uiteen ten opzichte van ver- verschillende zaken bij de uitvoering, waarbij hij als zijn vrees liet doorschemeren, dat de destijds door een schrijven naar voren gebrachte stelling, dat in de toekomst de technicus en de economist de gemeenschap zouden beheersen, wel eens uit zou kunnen komen. Een herverkaveling, zo begon spr., is een voor grondgebruikers en eige naars gewichtige gebeurtenis. Zelfs de ganse streek, waarin zij plaats vindt, zal door een herverkaveling ingrijpend van karakter veranderen. Zoiets roept vele problemen op, ook voor de gemeentebesturen. Zij' zijn immers belast met de zorg voor het welzijn van hun gemeenten en voor een goede ontwikkeling van het ge meenschapsleven. Zij zouden hun plicht verwaarlo zen, indien zij zich niet intensief be zig houden met de plannen voor een herverkaveling en de wijze waarop die wordt verwezenlijkt. Spreker wilde de herverkaveling in de eerste plaats benaderen als ju rist en deed dit dan ook zeer grondig. Een herverkaveling, aldus de pro fessor, is nog ingrijpender dan een ruilverkaveling en de moeilijkheden zijn nog heel wat groter. Van de problemen, welke aan deze ruimtelijke ordening ontsprui ten, noemde spreker als de drie voornaamste: de verhouding indi vidu-gemeenschap; de verhouding j tussen de hogere en lagere over heidslichamen en de verhouding j van de burgers en hun vertegen woordigers tot de deskundige amb- ter.aren, die de overheidsmaatrege- j len ontwerpen. Spr. gaf terstond toe, dat, wil een i herverkaveling deugdelijk uitgevoerd worden, de technici en ambtenaren daarop een belangrijke invloed heb ben, maar hoe kan worden gewaar borgd vroeg hij, dat ook met de ver langens en inzichten van degenen voor wie de plannen gelden en daar toe behoren in feite alle landgenoten - volledig rekening wordt gehouden? Natuurlijk kan men volhouden dat de drie genoemde problemen niet van juridische maar van bestuurlijke aard zijn; dat het hier niet gaat om recht doch om beleid. Intussen heeft de enkeling geen duidelijk afgepaalde rechten tegenover de overheid, wier bevoegdheden worden gewijzigd, zo dikwijls de omstandigheden zulk een wijziging naar de mening van de daartoe bevoegde organen wenselijk maken. Ook de erkenning der auto nomie van gemeenten en kleinere territoriale gemeenschappen komt vaak in gedrang door overwegingen van doelmatigheid. Verouderde wet Vervolgens bracht spr. naar voren, dat de herverkaveling moet geschie den op de herverkavelingswet Wal cheren van 1947, die weer geënt was op de ruilverkavelingswet van 1938. De recente herverkavelingen moe ten dus geschieden naar een oud en slecht regiem; des te meer is dit te betreuren omdat er inmiddels een nieuwe ruilverkavelingswet kwam, die heel wat beter is. Spr. wees op de juridische puzzels, die door een en ander ontstaan zijn en noemde het niet minder jammer, dat de betrokkenen bij een herverka veling niets te zeggen hebben, wat bij een ruilverkaveling wel het ge val is. De uitbreidinsplannen der gemeen- (Advertentie) ten prevaleren in theorie althans bij ruilverkavelingen, maar bij de her verkaveling kunnen de heren hun gang gaan. Bedenkelijke vondst? Het wegschap Walcheren noemde spr. een aardige vondst, maar de rechtsgeldig heid trok hij in twijfel. Bedenkelijk vond spreker voorts het plan voor wegen en waterlopen, omdat alleen gemeenten en polders er tegen in beroep kunnen komen. Bij het plan voor toedeling is dit gelukkig anders, maar het duurt al lemaal zo lang. Boeren op Walcheren, die in 1952 voorlopig hun kavels kre gen, hebben nog geen vastigheid. Een hele reeks vragen van Ritthem en Tholen werd door prof. Polak, me- (Advertentie) rendeels op vrolijke wijze van com mentaar voorzien. Ernst maakte hij weer met de wensen voor het rechttrekken der gemeente-grenzen langs natuurlijke afscheidingen en ook zinspeelde hij er op, dat het wenselijk was geweest om enkele kleinere gemeenten op Walcheren, in het raam der Herver kaveling op te heffen. Speels ver wees hij daarbij naar een der stel lingen in het proefschrift van de voorzitter, mr. Mes, welke -inhield dat kleine gemeenten te onmachtig zijn hun taak te vervullen en dat samenvoeging hun ten goede zal ko men. De voorzitter repliceerde daarop welgemoed dat deze stelling aan jeugdovermoed toe te schrijven is ge weest. Waardering Bij de discussie bleek mr. v. d. Weel, de voorzitter der Herverka- veiling Zeeland, enigszins geprikkeld te zijn door de raillerende toon van prof. Polak, die daarop terstond zei niet de bedoeling te hebben gehad, de verdiensten van de Herverkavelings ambtenaren te betwijfelen. Integen deel. hjj'had grote bewondering ont plooid voor de toewijding hij het unieke en enorme werk. dat zij uit voerden. De heer Philipse (G.S.) stelde in het licht dat verschillende gemeenten in de herverkavelingsge- bieden wegen kregen, waarvoor zij geen cent behoefden neer te leggen. Met een pittig woord dankte mr. Mes de spreker en sloot de drukbe zochte bijeenkomst. (Advertentie) i In de ouderdom van 83 jaar is te Breda overleden ds J. C. Elenbaas, emeritus predikant der Nederlands hervormde kerk. Ds. Elenbaas werd 1 juli 1873 te Zierikzee geboren. Hij bezocht het gymnasium te Doetinchem en stu deerde aan de universiteiten van Am sterdam ui Utrecht. In 1911 werd hij kandidaat in Groningen. 2 Maart 1902 werd hij te Gapinge (Z.) in het pre dikambt bevestigd. In oktober 1908 vertrok hij naar Sirjansland en in 1913 deed hij intrede in zijn derde en laatste gemeente te Ellewoutsdijk. Daar is hij werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 10 juli 1938. Vervolgens is hij nog enige tijd werk zaam geweest als hulpprediker te Deurne, terwijl hij tijdens de bezet tingsjaren veel heeft gedaan voor de evacués uit Zeeland in Brabant. Ds. Elenbaas heeft o.m. deel uitge maakt van het classicaal bestuur van Goes, terwijl hij ook quastor was van de ring Borssele. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. vrijdagmiddag tc Breda en wel op het kerkhof ..De Bieberg", ter aarde worden besteld. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 1 maart, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.05 en 15.32 uur; te Ter- neuzen om 2.32 en 14.54 uur en te Vlissingen om 2.02 en 14.24 uur. en schotels ook De snelste VELPON VLISSINGEN De Belgische loodsen gaan een oude traditie in ere herstellen. Voor de oor log gaven zij jaarlijks ter gelegenheid van het carnaval in hun sociëteit een gemaskerd bal, dat bedoeld was ter instandhouding van de vriendschappe lijke betrekkingen met de Vlissingse ingezetenen. Het waren grote feesten, waaraan vele Vlissingers prettige her inneringen bewaren. Door allerlei omstandigheden kwam men er na de oorlog nog niet toe, dit feest weer te organiseren, doch a.s. zaterdag wordt, na een onderbreking van bijna 20 jaar, weer een gemaskerd bal georganiseerd en hopen de Belgi sche loodsen zich in hun sociëteit met de Vlissingers te verbroederen. Zij hopen, dat evenals vroeger, weer een groot aantal Vlissingers op hun feest zal komen. kenden van de politie en uit het on- derzoek is komen vaststaan, dat zij GOES Prijsuitreiking hengelaars De leden van de Goese hengelsport- vereniging vergaderden onder leiding van de heer L. Ribbens. Voornaamste punt der agenda was de prijsuitreiking voor de grootste vissen in 1956 gevan gen. De volgende leden kregen de prijzen. Paling: le pr. J. Verschuure te We- meldinge voor 815 gram; 2e pr. J. Westenberg te Goes 719 gr; Bot: le pr. L. Sloover 797 gr.2e pr. J. Schip per, 560 gr.; Zeebaars: le pr. C. Steen hard 6 pond en 1 ons; 2e pr. J. C. Vos 4 pond; Pijlstaartrog: C. Jobse 3 kg en 9.5 ons. Dertig leden gaven zich op voor het concours te Westkapelle en van ge dachten werd gewisseld over de wed strijd, die de Middelburgse vereniging op 5 mei houdt. Jaarvergadering van De jonge afdeling van het Wit-Gele Kruis alhier maakt het naar omstan digheden vrij goed, constateerde de voorzitter, de heer Weyens, op de in het ,,Slot" gehouden jaarvergadering die slechts matig bezocht was. Van zorgen vrij is men niet geweest, me de door het al te spoedig vertrek van dc wijkzuster, maar gelukkig heeft j men nu een tijdelijke kracht in de (Van onze verslaggever). De rijkspolitie te Kruisland, in samenwerking met de dis trictsrecherche van de rijkspoli tie uit Breda, is overgegaan tot arrestatie van de monteur J. B. uit Wouw en de vrachtrijder W. J. uit Roosendaal. Met dit twee tal heeft men de vermoedelijke daders gearresteerd van niet minder dan tien diefstallen, ge pleegd in west-Brabant en Zee land. Aanleiding tot deze arrestaties was de opheldering van een diefstal van textiel, op 27 november jl. gepleegd op de weg van Kruisland naar Steen bergen. Op die datum had de koopman J. V. uit Roosendaal zijn wagen tijdens een avondlijk bezoek aan een van zijn cliënten langs de weg geparkeerd. Plotseling hoorde men hoe de wagen gestart werd. Het enige wat men nog kon ontwaren was, dat de wagen via de Kruislandse Markt verdween. J. V. waarschuwde de politie van Kruisland. Anderhalf uur later werd de auto teruggevonden op de Wouw- seweg onder Bergen op Zoom. De eigenaar constateerde, dat er voor 800 textiel uit zijn wagen verdwe nen was. Elk spoor van de daders ontbrak. Personeel van de groep Steenbergen van de rijkspolitie heeft echter, sa men met de districtsrecherche uit Breda, het onderzoek voortgezet en i dank zij aanwijzingen die men kreeg, j werd een gedeelte van de gestolen textiel teruggevonden in een winkel te Wouw. Eigenaresse van die winkel bleek te zijn de schoonmoeder van I de Wouwse monteur J.B., die toegaf de waren van haar schoonzoon ge kocht te hébben. J. B. werd gecon fronteerd met divêrse mensen uit Kruisland, die op de avohd van de diefstal de twee mannen in de omge ving van de auto hadden zien lopen. Bij die confrontatie viel J. B. 'ten slotte door de mand. Hij bekende op de avond van 27 november met de vrachtrijder W. J. uit Roosendaal op weg te zijn geweest naar Steenbergen. Zij reden voorbij de auto van J. V., parkeerden hun eigen wagen, namen een kijkje in de textielauto en vonden, dat ze die best konden meenemen. De Roosendaler blijft vooralsnog zijn aandeel in de affaire ontkennen. Beide gearresteerden zijn goede be- j betrokken zqn by nog negen andere j persoon van zuster de Kok kunnen I diefstallen, die o.a. gepleegd zijn te j aantrekken. Goes, Steenbergen, Klundert (grote j Uit het jaarverslag van de secreta- garagc-diefstal)Roosendaal en Rot- ris, de heer v. Egeraat, bleek, dat terdam. het ledental zich handhaaft en 450 Bij een huiszoeking ten huize van bedraagt. J. B. werd een groot aantal inbre- De penningmeester, de heer M. Hef beste ontbijt in de kortste tijd Voor de afd. West-Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Algemene Nederlandse Bond van Ondernemers in het Rij- wielbedrijf sprak te Oostburg de Rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land, de heer A. Korstanje uit Goes. Hierbij was de tweede Iandeiyk voor zitter van deze bond, de heer W. J. van Uxem uit Vlissingen mede aan wezig. Nadat de huidige regeling voor de sociaal-economische voorziening voor zelfstandigen was toegelicht, stond dit keer de zojuist door het Econo mische instituut voor de middenstand ontworpen uniforme administratie voor het rijwielbedrijf in het midden van de belangstelling. Uitvoerig werden de voordelen bij toepassing van een dergeiyke admi nistratie belicht. Ondernemers in de rijwielbranche kunnen op deze wijze goed uitgebalanceerde boeken en for mulieren voor geringe kosten aan schaffen. Nadrukkelijk verklaarde de heer Korstanje, dat het niet in de bedoe ling ligt, de bestaande boekhoudbu- reaus de wind uit de zeilen te nemen. Integendeel, deze bureaus kunnen zich verdienstelijk maken door voor hun cliënten deze administratie in te voeren. Indien dit systeem wordt toe gepast, verkrijgt men een splitsing van kosten naar onderdelen van het bedrijf. Een ondernemer wordt het hierdoor mogelijk gemaakt op gemak kelijke wijze na te gaan, waar even tuele „lekken" zitten. De boekhouding wordt op die manier een werktuig, waaruit men te allen tijde bedrijfs economische gegevens kan putten. De meeste ondernemers laten al leen maar een boekhouding bijhouden uit fiscale overwegingen, maar de uniforme administratie biedt veel meer mogelijkheden. Bovendien zal men onderlinge bedrijfsvergelijkingen kunnen toepassen, waardoor opvoe ring van de produktiviteit weer mo gelijk wordt gemaakt. Vervolgens nam de heer van Uxem het woord. Deze onderstreepte het betoog van de middenstandsconsu lent en kon zelfs een aantal aanwe zigen noteren, die deze administratie in hun bedrijven gaan invoeren. Ver volgens werd door deze bondsfunctio- naris een aantal gedrukte richtlijnen verstrekt voor het in rekening bren gen van reparaties aan fietsen enz. Zeeuwsch-Vlaanderen valt onder klasse III en aan deze prijsregeling zal in de toekomst de hand worden gehouden. Tenslotte vond nog een langdurige discussie plaats, waarbij vragen, zo wel door de heer van Uxem als door de consulent werden beantwoord. kerswerktuigen aangetroffen. Als verdacht van diefstal van 400 heeft de rijkspolitie te Tholen de 30- jarige J. P. uit Tholen aangehouden. Op 17 februari werd de diefstal bij een alleenwbn&iïde heer gepleegd. De verdenking viel op P. die echter hard nekkig ontkende iets met de diefstal te maken te hebben. Zaterdag werd de Tholenaar voor verhoor naar Mid delburg overgebracht. Aanvankelijk bleef hij ontkennen, maar dinsdag bekende hij de diefstal gepleegd te hebben. P. is in Middelburg ingeslo ten. Advertentie) Verbeem, deelde mee, dat de reke ning-'56 sluit met een nadelig saldo van 891. Dit behoeft niet te veront rusten want het ontstond door ver sterkte afschrijving en de kaspositie is gezond. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. v. Egeraat en D. v. Damme herkozen. Tot leden der kas- commissie benoemde men de heren de Rechter en Verbaken. Hierna hield .burgemeester Andries- sen, vice-voorzitter van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis, een causerie over het werk van die organisatie van de ge zondheidszorg. Eerst stond spr. stil bij de verhouding tussen wijkzuster en leden en omgekeerd. Haar werk is niet gemakkelijk en zij moet tijd heb ben om de leden, de gezinnen, de om standigheden en mentaliteit te leren kennen, voor zij vruchtbaar kan wer ken. Spr. deed daarom een beroep op de medewerking van de leden om haar taak te vergemakkelijken. Burgemeester Andriessen sprak eveneens in den brede over het werk van de geestelijke volksgezondheid van de bond. De start was niet ge makkelijk, omdat het moeilijk was deskundigen te bekomen. Nu draait het echter en worden zitdagen te Middelburg, Vlissingen, Goes. Hulst, Terneuzen en Oostburg gehouden. Spr. belichtte van levensbeschouwe lijk standpunt uit de houding van de bond ten opzichte van de zuigelingen- kraam- cn bejaardenzorg. Sterk be pleitte hij de stichting van een ver pleeghuis voor chronische zieken, liefst onder het patronaat van ,St. Joanna" te Goes. Het betoog van spr. werd met gro te aandacht gevolgd. 's-Heerenlioek OUD-LEERINGEN-AVOND Toen mcj. de Winter als voorzit ster van de oud-leerlingen der r.-k. Huishoudschool ouders en genodigden verwelkomde zat een record aantal aanwezigen in de grote zaal van de jeugdhoeve. Het voornaamste programmapunt van de avond bestond uit het opvoe ren van een toneelspel getiteld „Lief de is geen speelgoed" door W. van Boxtel, de plaats van handeling de Diimbergerhoeve in Oostenrijks Ti- rol. Zoals meestal speelde de korte re- petitietijd de medewerkenden parten, vooral in de 2de helft van het stuk, dat bovendien zeer hinderlijk was verdeeld in verschillende taferelen waardoor de sfeer geweld werd aan gedaan. Maar alles bij elkaar gezien, zelfs 3 debutanten, mag de regisseur zeer tevreden zijn met het behaalde resultaat. Het toneelminnende pu bliek heeft zichtbaar en hoorbaar ge noten. Aan kleding, decor en grime was de nodige zorg besteed en de voor zitster sprak in haar slotwoord dan ook de hoop uit dat de toneelgroep nog vele avonden zou willen verzor gen. RESTAURATIE De Jeugdhoeve, het parochiege bouw in onze gemeente, wordt gron dig gemoderniseerd, en, zal straks kunnen wedijveren met het beste wat er in onze omgeving te vinden is. De gehele beneden-verdieping, bestaan de uit. toneelzaal, 2 biljartzalen en hal met corridor krijgt een grondige beurt. s-Graven polder OPENSTELLING VAN HET POSTKANTOOR Met ingang van 4 maart, dus aan staande maandag, zal het postkan toor 's avonds niet meer van 6 tot 7 uur maar van half zes tot half zeven geopend zijn voor het pbliek. TERNEUZEN In het parochiehuis hield de afdeling Terneuzen van de K.A.V. een feest avond, waaraan door de Amsterdamse voordrachtskunstenares mej. Miep de Leeuw medewerking werd verleend. In haar openingswoord heette de voor zitster speciaal mevrouw Dikötter, voorzitster van de afdeling Terneuzen van het r.-k. Vrouwengilde, welkom. Mevrouw Dikötter dankte op haar beurt de K.A.V. en wees er op dat een goede samenwerking tussen beide afdelingen zeer veel nut kan hebben. Het Vrouwengilde, aldus de voorzit ster, is op wens van de bisschop op gericht, omdat er in een parochie al tijd een categorie dames is. die anders niet zouden te bereiken zijn. Mejuffrouw de Leeuw, geen onbe kende in Terneuzen, bracht als eerste nummer van haar program een in poëzie-vorm vrije vertaling van een Franse Maria-legende, „De koorddan ser van Onze Lieve Vrouw" door Ga briel Smit. Al de rijke nuanceringen van dit mooie gedicht, met een levens, echte voorstelling der verschillende personen, bracht mej. de Leeuw in woord, mimiek en gebaar tot uitdruk king. In ademloze stilte werd deze vrome geschiedenis van Maria, die haar kinderen nooit verlaat, aanhoord. Ook in het meer luchtige genre weet mejuffrouw de Leeuw de juiste toon te treffen. Een geheel andere en vro lijke geschiedenis vertelde zij in de voordracht „Mijn tante", die eveneens met de meeste aandacht werd gevolgd Door een hartelijk applaus bewezen de aanwezige dames haar grote erken telijkheid voor hetgeen mejuffrouw de Leeuw had gebracht. Sus van Gent CONTACT-AVOND S.W.G. Uitgaande van het plaatselijke comi té „Steun Wettig Gezag" werd een CQntact-bijeeqkomst gghouden voor d,q reservisten van de grensbewaking en rijkspolitie met hun dames. Burgemeester R. A. J. den Boer opende als voorzitter van het plaatse lijk comité de druk bezochte bijeen komst en riep allen een hartelijk wel kom toe, speciaal de regionaal voor zitter van Z.-Vlaanderen, de heer van Hooteghem, de commandant Zeeland Nescafé geeft U weer een kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan De prijswinnaars op onze eerste limerick advertentie hebben inmiddels bericht ontvangen. Was U niet bij de gelukkigen? Ziehier dan Uw tweede kans! Doe als volgt Maak deze limerick afl Baronesse van Steen uit Slenakens kampioene in roerkoffie maken zegt: „Ze wordt altijd goed als je 't met Nescafé doet Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan Nescafé. Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver- melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 7 maart 1957 Alléén prijs winnaars krijgen vóór 21 maart'a.s. bericht Qeaf t.v.p. de naam van Uw winkaliar op. Junior bus I 1.43 - Normale bus f 2.55 Familie bus f 9.20 Cofielnevrq Normale bus f 2.90 Familie bus f 10.45 Nescafé is het gedeponeerde merk oplosbare koffie, waarvoor de kan is ontworpen De opkoper W. de V. uit Domburg is een kras manneke, dat weliswaar bij „de heren van 't gerecht" dc deur niet platloopt, maar hiervoor toch, door zijn betoogtrant en zijn uitlatingen een opvallende verschijning is. Zo terloops, tussen de justitieie zakelijkheid door, deelde hij de politierechter te Middelburg mee, dat hij vandaag, woensdag, zijn 70ste verjaardag viert. Voor de rest wenste hij de heren achter de groene tafel weer een „Prettige Paese", een heilwens, die hij vorig jaar tot de kantonrechter richtte. Toen was het Paasfeest weliswaar dichter genaderd dan gisteren cn vandaag het geval was en is, maar de kwieke De V. houdt er blijkbaar niet van, de kantonrechter voor te trekken boven de politierechter.... Ieder mag daar over zo z'n opvattingen hebben, de rechters hebben ook hun opvattingen, als krasse Heden met hun amper 30-jarige chauffeurs aan het vechten slaan gen," weerlegde De V., „als dat mes een lucifersdoosje was geweest, had ik het ook gepakt, 'k Heb nog nooit een klap gehad, als van m'n vader en moeder." „En dat is ook al weer een tijd ge leden zeker", veronderstelde de po litierechter. t Gebeurde op Schouwen. De V. reed daar in zijn wagen, die bestuurd werd door de chauffeur C. F. S. uit Middelburg. De laatste gaf de voor keur aan de boot van acht uur, De V. had er zijn zinnen op gezet, om vijf uur van het veer gebruik te maken. En zo blijkt het in 1957 mogelijk te zijn, dat heer en knecht hierover een „bekgevecht" beginnen.... Het karakter van het gevecht wij zigde zich, toen De V. een zakmes te voorschijn toverde. S. gaf toen de eerste klap, maar deed toch zelf aan gifte bij de politie; hij had zich te verdedigen tegen het mes, zoals hij zei. „En ik heb de eerste klap gekre- Kleine jongens ,,U bent aan het bakkeleien ge weest als kleine jongens", zei de of ficier van justitie, mr. J. L. Andreae het mes wilde de officier niet zo serieus nemen, want het werd door De V. niet opengeklapt Tegen beiden want zo\ye] S. als De V. moesten zich voor mishande ling verantwoordeneiste hij een geldboete van 20.- subs. 4 d. Mr. P. van Empel veroordeelde de verdachten conform. Op het schip van zijn broer ging op 19 dec. jl. de sleepbootkapitein H. M. A. B. uit Amsterdam ruzie met dit familielid zoeken. Hij hanteerde hierbij een knaap van een voorha mer. B. zwaaide hiermee vervaarlijk in de richting van zijn broeder, B. was niet vrij van alcohol die voor de slag wegdook en thans met de blote vuist een tegenaanval onder nam. De sleepbootkapitein was nog steeds in het bezit van de hamer en de potige douanier, die zich tussen de broers stortte en zodoende met veel kracht een verwijdering wist te veroorzaken, kan niet genoeg gepre zen worden. Want, zoals de politie rechter zeide, in deze zaak is sprake van „broedermoord in aanleg". Ondertussen waren er meerdere douaniers langszij gekomen om bij eventualiteiten te kunnen ingrijpen. Deze ambtenaren werden door de op standige sleepbootkapitein allerlei be namingen toegevoegd, die in hun oor sprong niets van hun beroep in zich droegen. „De hamer was levensgevaarlijk", zei de officier in zijn requisitoir, „verdachte had hier voor doodslag kunnen staan." Hij eiste één maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De sleepbootkapitein werd verde digd door mr. F. K. Adriaanse, die vorige moeilijkheden tussen de broers belichtte. De politierechter veroor deelde B. tot 1 maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar en een on voorwaardelijke geldboete van 100.- subs. 10 d. Oerwoud Teneinde zonder optische moeilijk heden de voetbalwedstrijden te kun nen volgen, zette de timmerman J. W. L. uit Oostburg het mes in een aantal struiken, dat aan de gemeente behooi'de; de beplanting rond het sportterrein dus. Die struiken, zo zei verdachte, werkten niet alleen belem merend op het uitzicht, zij namen ook zon en licht weg; „het leek meer op een oerwoud dan op een plantsoen ties", repliceerde de politierechter en veroordeelde L. conform de eis tot 50.- subs. 10 d. Ondertussen zal L. zeven tot acht jaar van z'n uitzicht kunnen genieten (zo nemen wij aan) want eerder is het oerwoud niet in de bereikte status hersteld. Van zijn buurman vernielde de land bouwer P. M. v. d. B. uit Haamstede een prikkeldraadafrastering. Het.was geen opzet, zo verhaalde V. d. B., „ik zat met m'n trekker in een dwang positie. Naderhand heb ik het weer in orde gemaakt." Vijftien gulden werd de boete (conform). Nabij Wa terlandkelkje was de vertegenwoor diger P. M. de J. uit Goes aangetrof fen, terwijl hij kort tevoren onder in vloed een personenauto had bestuurd. De politie vond vreemde remsporen, onderzocht de zaak en trof de J. in een woonhuis aan. De vertegenwoor diger, die het reeds drie maanden zonder rijbewijs heeft moeten doen, werd (conform) veroordeeld tot een voorw. gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van 3 jaar, een voorw. ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van zes maan den, een onvoorw. boete van 50.- subs. 10 d. en ondertoezichtstelling voor de tijd van drie jaar. Tesamen met zijn niet op dc zitting verschenen broer had de chauffeur P. J. D. uit Bergen op Zoom te Haam stede één of meer landweghekken weggenomen, zoals de tenlastelegging luidde. „We kochten ze van een meneer..." „Van een meneer, die ineens in lucht opging informeerde de po litierechter. De indruk van de officier was, dat de verdachten a s typische scharre laars tewerk zijn gegaan. De eis was tegen ieder twee weken onvoorw. Toen verdachte het vonnis hoorde: „Twee wekenwilde hij reeds een klaagzang aanheffen, waarop de po litierechter hem vermaande de oren goed open .e houden, want hij wenste er nog „voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van ƒ40.- subs. 8 d." aan toe te voe gen. Voor de landbouwer A. E. M. O. uit Vogelwaarde begon het jaar bijs ter slecht. Op de eerste dag van 1957. des avonds om half twaalf werd hij aangetroffen, een bromfiets be rijdend, die hij onder de bekende in vloed bestuurde, 't Kwam hem thans „Een oerwoud heeft ook z'n attrac- 'op 75.- subs. 15 d. te staan. van de nationale reserve majoor Speek de secretaris van het provinciaal co mité „Steun Wettig Gezag", de heêr de Kam en verder de groepscomman danten van de marechaussee en rijks politie, de heren Pauwels en van Dom melen. De heer den Boer wees er op dat deze contact-avond o.m. georga niseerd was om ook de dames eens een indruk te geven, van wat de man nen bij de nationale reserve uitvoe ren. Hierna sprak de heer van Hooteghem, die de reservisten bedankte voor de in het vorig jaar volbrachte taak. Ver volgens toonde spreker aan de hand van het wereldgebeuren de noodzake lijkheid aan van een goed functione rende reservedienst. Na de rede van de heer van Hoote ghem werden een paar aardige films gedraaid, o.a. de clandestien opgeno men film over de overweldiging van Letland door Rusland. Tenslotte sprak majoor Speek nog een woord over de betekenis van de reservedienstcn en wekte de reservisten op, te blijven voortgaan op de ingeslagen weg. Een gezellig bal besloot deze zeer geani meerde bijeenkomst. Stoppeldijk TONEELCLUB BRACHT „DE PRIVé-VERPLEEGSTER" De toneelvereniging „Stoppeldijk" sloot het seizoen met opvoeringen van het blijspel „De privé-verpleegster" van A. den Hertog. Konden wij bij vo rige uitvoeringen al de loftrompet ste ken, wat thans gepresteerd werd, is ons aller bewondering overwaard. Overduidelijk werd aangetoond, dat het spelpeil de laatste jaren met sprongen is gestegen en sinds de eer ste seizoenopvoering de vooruitgang wel zeer speciaal merkbaar is. Wij mogen ook overigens regisseur v. d. Voorde niet de lof onthouden, die hem toekomt, want ook hij heeft met veel enthousiasme en kennis van za ken een groot aandeel gehad in dit succes. De vertolkster van de hoofdrol, mej. Ria Serrarens, speelde haar rol met veel charme en buitengewoon vlot. Dit dwingt des te meer bewondering af als men bedenkt, dat zij als in valster zeer weinig tijd heeft gehad om deze rol in te studeren. George de Maaijer deed wat wij van hem gewoon zijn. Zijn creatie van oud-scheepskapitein was voortreffe lijk. De manier waarop Johan de Bakker de huisknecht tot leven bracht was werkelijk onverbeterlijk. Jo de Schepper bewees in zijn rol van fa- brieks-directeur dat ook hij een be kwame kracht is. Hetzelfde mag ge zegd worden van Piet de Poorter, die als neef van de scheepskapitein een rake typering gaf. Ward Vink was een kostelijke dokter Sloane. Regisseur Van de Voorde nam de rol van boekhouder voor zijn reke ning. Ook hij bewees op de planken een woordje te kunnen meespreken. Mej. Lena de Bakker was er ook weer goed in en mej. Marie Lambert bleek als pensionhoudster zeer vaar dig in het opstrijken van de kamer huur. Het keukenmeisje Jane werd door mej. Mia Kool zeer raak gety peerd. Dicky, de tuinjongen, tenslot te, werd in al zijn brutaliteit en met al zijn grappen ten voeten uit gete kend door de dertienjarige Lies de Schepper. Dat de grime in goede han den was, bleek ook zeer duidelijk. De heer F. de Potter uit Sint Jansteen had zonder daarbij te overdrijven, kostelijke typen op de planken gezet. Ook aan het decor was door de heren De Schrijver en Strobbe weer alle moeite besteed. De spelers en speelsters verdienden het applaus ten volle. Op één van de voorstellingen was de provinciale toneeladviseur tegen woordig en heelt hij het spel beoor deeld. Deze beoordeling zal in een rapport worden vastgelegd, hetgeen later met regisseur en spelers zal worden besproken. Waterlandkerkje „DE LAATSTE BRUG" In het Dorpshuis werd een propa- ganda-avond gehouden van het Ned. Rode ruis, waarbij de film „De laatste brug" werd vertoond. Voor deze avond bestond veel belangstelling. Dokter de Jong sprak de aanwezigen nog toe om hen op te wekken donor te worden, daar er hier nog een groot tekort aan is. Aan het eind van de avond meldden zich reeds enkele personen als donor. Sint-Kruis NOG STEEDS GRANATEN Bij werkzaamheden op het land in de Schorreweide onder de wijk Eiland werden nog twee niet-ontplofte gra naten gevonden. De opruimingsdienst werd verzocht om deze gevaarlijke projectielen weg te halen. GOES Prins: De kalktuin. Grand: Mar- guérite Gautier. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De vo gelvrijen. MIDDELBURG Electro: Rhapsody. VLISSINGEN Alhambra: De grote schittering. Luxor: De vrouw in het venster. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 8 uur: Zwarte viooltjes. GENT Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Voorlopig vonnis.

de Stem | 1957 | | pagina 2