Hele Kamer reageert de bezuinigingsnota fel op Scherpe tegenstelling debat Midden-Oosten Spanning stijgt in Hongarije WEU-conferentie wil uitstel Engels plan PROEFVLUCHT NIEUWE COMET sf jssja^-rassss Grootte der tariefsverhoging PTT blijft in duister Paus benoemt waarnemer voor Kard. Mindszenty Palestijnse Arabieren in Cairo vochten Regering krijgt zware dobber Verdere breuk Tito-Moskou Majoor K. uit arrest ontslagen Stukken proces Van der Lubbe terecht DAGBLAD VOOR ZEELAND Kritiek op efficiency der overheid West-Duitsland geeft 250 miljoen mark aan Israël De beperking Britse strijdkrachten Iets kouder 5 Engelse oppositie Eurafrika-plan Doodvonnissen in Damascus Plastic-brievenbussen Resolutie over Cyprus aanvaard Deviezenreserve blijft dalen „TIJL UILENSPIEGEL" NU TOEGELATEN Voorbehoud IVVV Eurafrika-plan UNESCO-OPDRACHT VOOR DR. SMITS VAN WAESBERGHE Op 1 juni verlaagt West-Duitsland zijn douanetarieven Reorganisatie van Poolse regering 97e JAARGANG No. 22389 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL: Directie, Redactie en Administratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechtei P V. M Veicauteren, L. J v. 't Westende. Abonn prijo bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post f 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) t 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koninpin en Vaderland WOENSDAG 27 FEBRUARI 1937 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.35 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat~56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuw stiaat 41, Tel. no_3o). (Van onze parlementaire medewerker). Dit is een bestedingsbeperking die niet door de overheid, maar door de verbruikers en door het bedrijfsleven moet worden opgebracht, zo luidde een van de voornaamste conclusies op de eerste dag van het grote debat over de bezuinigingsplannen van de regering. Algemeen was de Kamer met drs. Hazenbosch (A.R.) van oordeel, dat de verwarde en ondoorzichtige nota over de beste dingsbeperking, die na maanden onderhandelen door de minis terraad is geproduceerd, de offers, die gebracht moeten worden, op z'n zachtst gezegd niet juist verdeelt. Ook was men het er over eens, dat er wel offers moeten worden gebracht. De regering moet echter duidelijk het waarom ?n het hoe aantonen. De socialistische spreker drs. Rom- mers vertolkte dezelfde mening. De tariefsverhogingen voor overheidsbe drijven zijn geen bezuinigingen, maar betekenen het afwentelen van de las ten op de verbruiker, zo luidde zijn oordeel. Velen stemden in met de woordvoerder van de KVP, de heer Janssen, dat nog steeds het over heidsapparaat niet' doelmatig werkt. Wanneer men, in plaats van een een voudige verhoging van de benzinebe lasting een nieuwe heffing op motor rijtuigen gaat invoeren, die precies dezelfde verbruikers treft, maar die enige miljoenen meer kost aan ad ministratie, dan kon de heer Janssen niet aannemen, dat men de les van meer efficiency begrepen heeft. worden nu gedwongen tot sanering van landbouwprijzen en huren, omdat wij tijdens de hoogconjunctuur de no dige maatregelen hebben nagelaten. De prijsstijging is onvermijdelijk, maar zij mag niet ongelimiteerd zijn. Bezitsvorming Over de bezitsvorming sprak de heer W. Peters KVP uit Venlo, die zijn debuut maakte. Hij viel de heer Rommers aan die beweerde, dat be zitsvorming geen oplossing kon bie den voor het probleem der overbe- stedingen. Wanneer men bespaart, worden er middelen geschapen tot fi nanciering, maar dat is een heel an- dere financiering dan die welke ge schiedt door geldschepping bij gebrek aan spaarmiddelen. De heer Peters deed het voorstel om de helft van de verhoging van de vennootschapsbelasting met 4% te heffen door verplichte aan koop van belastingcertificaten. De andere 2% verhoging van deze belasting kunnen niet in certifica ten worden geheven, omdat dit gedeelte dient voor de financie ring van de landbouwmaatrege- len. Wel zou de heer Peters dan gaarne zien. dat deze verhoging een tijdelijk karakter krijgt. Vandaag gaat de Kamer verder met het afwerken van een lange sprekerslijst. Dan komen ook de landbouwdeskundigen aan het woord. Voor de KVP zal dr. Droessen spre ken. Eerst de volgende week kan de regering antwoorden. Daags nadat in New York op Madison Square Garden „Zoete melk brokken met Algemeen was er oppositie tegen de verhoging, die de regering op het oog heeft van de melkprijs met tien cent per liter. Van de zijde van de KVP werd een uitspraak van de Ka mer in het vooruitzicht gesteld ten gunste van de grote gezinnen. De heer Janssen vond het redelijk dat, wanneer deze gezinnen extra lasten te dragen krygen, ook de kinderbij slag wordt verhoogd. De socialistische spreker Rommers wilde eveneens duidelijk maken, dat de regering dit niet kan doorzetten. Van links en van rechts werden aan vallen gericht op het prijs- en loonbe- leid van de regering. De heer Jans sen vond de situatie die is ontstaan door de prijsstabilisatte langzamer- een betoging is gehouden hand onhoudbaar. Iedere verhoging r i- r. o van prijzen moet bij de minister wor- vóór Israël, waaraan zestien den aangevraagd en het duurt soms zes tot acht weken voor er een be- (luizend Ilienseil neltben (teel- slissing komt, terwijl de Staten Ge- i i 1 neraal niet de minste invloed meer op genomen, begOll 111 de alpe- het verloop van zaken kunnen uit- v«»rt*siil#>riiicr van de oefenen. Dat de prijzen beheerst moe- Vergadering V au de ten worden, kon hij aanvaarden, j Ver. Naties bet enkele malen maar het moet geen prive-genoegen1 worden van de minister van econo- uitgestelde debat over liet mische zaken. i Ook de spanningen, die er rondom j OSteil. aan 'dTz^e T^en -'haddTn "door afgevaardigde van Jordanië een wat soepeler houding vermeden Az^tiseh-Af'rikaanse ontwerpre- solutie, waarin wordt verzocht Israël te veroordelen en militaire, econo mische en financiële sancties tegen dat land af te kondigen, te aanvaar den. Dit voorstel is afkomstig van Afghanistan, Indonesië, Irak, Liba non, Pakistan en Soedan. kunnen worden. Spelen met vuur De heer Rommers vroeg een dui delijke omschrijving van de plannen der regering met de prijzen en herin nerde aan het schrijven van de werk nemers, waarin een grens van 6,4% werd gesteld voor de stijging van de kosten van levensonderhoud in 1957. Wanneer dit nu tot 6.8% wordt opgetrokken, dan'blijkt toch nog, dat een loonsverhoging van 2% i.v.m. de huur stijging nog maar 2,3% ruimte over is. Immers nu reeds is het prijspeil in 1957 met 2,5% gestegen. Hoe zal de rege ring dit redden, wanneer zij brood, suiker en melk straks in prijs gaat verhogen? Desnoods moeten er dan maar weer prijzencommissies worden ingesteld aldus de socialistische spreker." ..De regering speelt met vuur", al dus de heer Hazenbosch. Hij bestreed de mening van de socialistische spre ker dat belastingverlaging in 1955 de oorzaak zou zijn van de stijgende prijzen. Hij was het veeleer eens met de beide KVP-sprekers. dat de loons verhogingen van de laatste tijd daar toe de stoot hebben gegeven. Wij 1 West-Duitsland zal dit jaar aan Israël schadevergoeding ge ven ter waarde van 250 miljoen mark, waarvan 175 miljoen in goederen en diensten. Ook in 1956 is een vergoeding van gelijke waarde aan Israël gegeven en wel voor het leed door de Nazi's aan de Joden berokkend. De lijst van Westduitse goederen en diensten voor dit jaar is vastgesteld door een Duits-Israëlische commissie, die gisteren te Bonn haar werkzaam heden heeft beëindigd. De Zuidslavische minister van buitenlandse zaken, Koca Popo- vic, heeft gisteren in het parle ment in Belgrado verklaard, dat er, behalve de moeilijkheden op ideologisch terrein, nu onlangs ook economische moeilijkheden tussen de Sowjet-Unie en Zuid- Slavië.zijn gerezen. I Zo heeft de Sowjet-Unie, naar hij mededeelde, een „onaanvaardbaar voorstel" gedaan om de bouw uit te stellen van een grote aluminiumfa- briek in Montenegro, waarvoor de Natuurlijk herhaalde hij zijn kritiek Sowjet -Unie en Oost-Duitsland een op de Eisenhower-leer voor het Mid- krediet van 175 niiljoen'dollar aan den-Oosten, in welk verband Sobolef J'Cid-Slavie gouden ers betoogde det Israël zo agressief was fabriek, die een jaatlijkse f en zufke' eisen durfde steden! omdlt van 100.000 ton moeten ^mnen be- het zich gesteund wist door heersen-; reiken, zou in de kringen in de Verenigde Staten en j worden, hen. die belang hebben bij de vesti- ging van Amerikaanse militaire en economische invloed in het Midden oosten. „Een premie op de agreS' sie", noemde hij het voorstel van i Pearson. Syrië deelde uiteraard de Russische mening. Radio-Parijs wist gisterenavond nog te melden, dat de Israëlische vertegenwoordiger van New York naar Washignton was vertrokken, waar hij nog dezelfde avond opnieuw een onderhoud met Foster Dulles zou hebben. als de algemene vergadering zou ingaan op de eisen van Israël, dit zou neerkomen op goedkeu ring van de Israëlische agressie. DE BURGEMEESTER van Warffum, mr. W. J. Geertsema, zal op 1 mei a.s. een belangrijke functie aanvaar den bij .het ministerie van binnen landse zaken, bezitsvorming en p.b.o. Om organisatorische redenen kon over de aard van deze functie nog niets worden meegedeeld. BEGIN APRIL zal in Engeland een trein die ter verpozing van de pas sagiers met televisie is uitgerust, gaan rijden. Deze trein, ook uitgerust met een spoorbio, is voor speciale excursies bestemd. BIJ EEN vliegtuigbotsing ten noor den van Japan hebben drie Ameri kaanse piloten de dood gevonden. DE spoorwegverbinding Charleroi- Brussel, waar zich maandag een ern stig ongeluk had voorgedaan, is weer volledig in gebruik. Twaal personen liggen nog in het ziekenhuis. DE MINISTER-presidenten van de Nederlandse Antillen en Suriname zijn door dr. Drees uitgenodigd tot een bezoek aan Nederland voor over- 'eg en ter kennismaking met de nieu- .ve minister van zaken overzee. Zij tomen begin maart naar ons land. HET NETTO-inkomen van General Motors Corporation is vorig jaar te ruggelopen: 847.396.102 dollar teeen 't record van 1955: 1 178.548.777 dollar. De netto-verkopen hadden in '56 een omvang van '0.796.442.575 dollar te gen het record van '55: 12.443.277 420 dollar. DE HOGE Raad der Nederlanden heeft het beroep in cassatie van de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage verworpen in de slagen van alle rechtsvervolging. 250.000 TULPEN, die de vorige week in Keulen zijn tentoongesteld, wor den weer naar Nederland terugge bracht, omdat volgens de Duitse wet deze bloembollen in Duitsland niet verkocht noch weggeschonken mogen worden. Canada zoekt compromis De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Lester Pearson, was heel wat gematigder. De eer ste stap moest zijn: ontruiming van de strook van Gaza door Is raël, in welk gebied dan een UNO-commissaris moest worden aangesteld. Voorts zouden UNO-troepen gelegerd moeten worden langs de Golf van Akaba, waardoor de vrije doorvaart j aldaar verzekerd kon worden. De UNO-troepen hadden trouwens, naar nen ontvangen berichten stijgt het inzicht van Pearson, een taak aan in Hongarije opnieuw de span- beide zijden van de bestandslijn. 1 Deze Canadese plannen zullen waar schijnlijk niet in een ontwerpresolutie worden neergelegd. Rusland: „Sancties!" Arkady Sobolef, de Russische vertegenwoordiger, stelde, dat, Volgens uit Boedapest te We- (Van onze parlementaire medewerker.) Minister Algera blijft hopen, dat de draadomroep te zijner tijd zijn geld zal opbrengen. Hij is dan ook niet ingegaan op het voorstel, dat ook gisteren in de Eerste Kamer werd gedaan, om de uitgaven van deze dienst drastisch te beperken. Op de vergadering van gisteren van de Westeuropese Unie. waarvan Nederland, België, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, Luxemburg en West-Duitsland deel uitmaken, heb ben de ministers zich beraden over generaal Norstads raming van de be perkingen. Engeland wil, gelijk be kend, zijn strijdmacht in Europa re organiseren en de verminderde man kracht compenseren door het gebruik van geleide projectielen en de nieuw ste vliegtuigen in de tweede helft van het lopende jaar. In conferentiekringen wordt ver nomen, dat het Britse standpunt door vertegenwoordigers van alle andere zes regeringen is bekriti seerd. Minister Luns van Nederland heeft, volgens deze kringen, voorgesteld, als een inleidende gedachtenwisseling over het Brite voorstel, dat daarna ter bestudering aan de NAVO moet worden gezonden. De W.E.U. zou dan later de eindbeslissing kunnen nemen. Dit voorstel werd unaniem goedge keurd. Lloyd (Engeland) verklaarde zich bereid rekening te houden met de aanbeveling van de NAVO-opperbe- velhebber, generaal Norstad, om de inkrimping van het leger te vertra gen. Weersverwachting van het K.N. 4 M.I. tot vanavond, opgemaakt dins- i dagavond 23.15 uur: Nu en dan opklaringen met hier en daar een bui. In de ochtend 4 plaatselijk mist en temperatuur pm het vriespunt. In de middag i iets lagere temperaturen dan gis- J - teren. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit ver- anderlijke richtingen. Zwaar be- wolkt rpet mooie opklaringen. Plaatselijk enkele neerslagvlagen, 4 hier en daar gepaard met onweer, i Kans op hagelbuien. 0 m 1 i i i i i i i i Vandaag: zon onder 18.16 uur. 4 Maan onder 16.24 uur. i Morgen: zon op 7.28 uur. Maan i op 6.33 uur. regering is van oordeel, KnX or!iangs door de zes landen IT,™'n ,r(>pa genomen besluit de gebiedsdelen van Frankrijk rrLnl/faf ln, ,e geprojecteerde ge- V Europese markt op li!,n irf ln str'jd schijnt te zijn met der Hp 0V0 verplichtingen on der de algemene overeenkomst in- zake tarieven en handel (GATT) Dit werd gisteren door de Engelse minister van financiën, Peter Thor- neycroft, medegedeeld in antwoord op hem in het Lagerhuis gestelde vragen. Een conservatief Lagerhuislid, Ed ward Legge Bourke, had gevraagd, of de Engelse regering met het oog op dit besluit voornemens was de Engelse overzeese gebiedsdelen te doen opnemen in het vrijhandelsge- bied, dat volgens de voorstellen 'een groter aantal Europese landen zal omvatten. Minister Thorneycroft verklaarde dat Engeland, na vooi egging aan dé GATT, de overeengekomen regelin gen in bijzonderheden zal laten onder zoeken, teneinde deze met de betrok ken koloniën te kunnen bespreken. Het militair gerechtshof te Damas cus heeft gisteren dertien doodvonnis sen uitgesproken in het proces tegen deelnemers aan een 'samenzwering te gen de regering. Zeven van de ter dood veroordeel den zijn voortvluchtig en bij verstek veroordeeld. Een achtste, die naar Beiroet (Libanon) gevlucht was, is daar de vorige week vermoord. De vijf anderen zijn; de parlementsafge vaardigden Adnan Atassi en Hayel Seroer, de vroegere minister van bin nenlandse zaken Sami Dekebbara, de uit militaire dienst ontslagen luite nant-kolonel Hoessein Hakim en de vroegere commissaris van politie Qoebhi Omari. Generaal Adib Sjisjakli is bij ver stek tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Dertien andere beklaagden zijn veroordeeld tot straffen variërend van vier tot twintig jaar. Een aantal andere beklaagden kregen lichte straf fen, variërend van drie maanden tot twee jaar, en vijf beklaagden werden vrijgesproken. rung. Op de straten ziet men steeds meer politiemannen en leden van de militie. Zowel in de hoofdstad als elders in het land worden dagelijks grote aantallen personen gearresteerd. In* oostelijk Hongarije schijnt de toestand het ergste te zijn. Grote aantallen leden van de vei ligheidspolitie doen onverwachte raz zia's in de dorpen, waarbij allen, die verdacht worden van „contra-revolu tionaire denkbeelden" worden opge pakt. Deze grootscheepse acties zou den een onderdeel vormen van een plan van de politie om verscheidene duizenden verdachte personen in hechtenis te nemen tot na vijftien maart, als voorzorgsmaatregel tegen eventuele nieuwe onlusten ter gele genheid van de herdenking van de opstand in 1848. De Krijgsraad heeft gisteren, na in raadkamer te zijn geweest, het ver zoek om de in november van het vo rige jaar in arrest gestelde majoor K. uit het arrest te ontslaan, ingewilligd. Majoor K. bevond zich in arrest, om dat hij ervan wordt verdacht in zijn functie van hoofd van de sectie aan koop buitenland van het directoraat materieel van de landmacht steekpen ningen te hebben aangenomen van een Engelse firma. Majoor K. ontkent. De verdediger van majoor K., mr. W. J. van Es, had donderdag jl. bij de krijgsraad een verzoekschrift tot vrijlating uit het arrest van zijn cliënt ingediend. De heer Hellema (AR) had in dit verband een vergelijking getrokken tussen de zeer grote bedragen die door het rijk in de draadomroep wor den gestoken en de verhoging van de melkprijs als gevolg van het verval len van de consumentensubsidie. De minister kon echter wijzen op cijfers, die een geleidelijke groei van het draadomroep-bedrijf aantonen. Over de komende tariefsverho ging kon de bewindsman nog niets zeggen. Hij verklaarde ech ter met nadruk dat de PTT-ta- rieven in vergelijking met het buitenland reeds uitermate laag zijn, mede door het betrachten van de uiterste efficiëncy. Minister Algera onthulde tenslotte en- De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft gisteren de gematigde resolutie inzake Cy prus aanvaard, die door haar politieke commissie was goed gekeurd. De stemverhouding was 55 tegen nul bij één onthouding. Veel afgevaardig den waren niet bij de stemming aan wezig. De algemene vergadering spreekt in deze resolutie de wens uit, dat de on derhandelingen hervat zullen worden en dat een „vreedzame, democrati sche en juiste oplossing voor het ge schil, in overeenstemming met het V.N.-handvest, gevonden zal worden". Voor het bereiken van een regeling is een „atmosfeer van vrede en vrij heid van meningsuiting" nodig, aldus de resolutie. De resolutie is de vorige week door de Indiase afgevaardigde, Krisjna Me- r.on, opgesteld, toen na een debat van vier dagen in de politieke commissie weinig animo bleek te bestaan voor vier ontwerp-resoluties die ingediend waren. kele technische nieuwtjes. Men is be zig met proefnemingen om na te gaan of de normale brievenbussen door plastic-exemplaren kunnen wor den vervangen. Verder zal dit jaar een proefinstallatie worden aange bracht voor de elektronische behan deling van giro-overschrijvingen. De minister ontkende, dat de Belgische PTT hiermee verder is dan de Ne derlandse. „Het stadium waar Bel gië thans in verkeert, hebben wij al gepasseerd." De vermindering van de deviezen reserve houdt aan. Volgens de week staat van de Nederlandse Bank is in de afgelopen week fl. 57 miljoen goud aan de voorraad onttrokken, welk be drag is omgezet in convertibele va luta. Daardoor is de goudvoorraad ge daald tot fl. 3.097 miljoen (vorige week fl. 3.154 miljoen). Hoewel de netto-deviezenreserve nu De film Tijl Uilenspiegel naar het boek van Charles de Coster met Gé- ra rd Philipe in de hoofdrol, die in eerste aanleg voor Nederland was af gekeurd, is door de Centrale Com missie voor de Filmkeuring toegela ten voor alle leeftijden. Dit wist „Het Vrije Volk" te melden. De Parijs firma die het werk ex ploiteert, heeft de film op enkele plaatsen gecoupeerd, met name in de kermisscènes, waar men monniken ziet leuren met aflaatbrieven. De weglating zou niet meer dan 1V2 a 2 minuten bedragen. Verder zijn enkele Nederlandse on- Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) heeft de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de E.G. K.S. medegedeeld, dat het slechts voorwaardelijke steun kan geven aan de opneming van Afrikaanse gebieden in de gemeenschappelijke Europese markt. In een gisteren gepubliceerde ver klaring zegt het Verbond, dat deze steun slechts gegeven wordt als het Eurafrikaplan wordt uitgevoerd ,,met toestemming van en in samenwerking met alle volken van de betrokken ge bieden". Volgens de verklaring „is de tijd voorbij, dat regeringen van moeder landen eenzijdig over het lot van af hankelijke gebieden beslissen of plan nen maken voor de stichting van Eurafrika zonder zelfs naar de Afri kaanse mening te vragen". De nieuwe Havilland „Cornet III", is voor het eerst twee uur en een kwartier in de lucht geweest. De chef-invlieger van de Havilland- vliegtuigenfabriek, John Cunning ham, heeft verklaard, dat deze vlucht hem zeer tevreden heeft ge steld. Op de foto boven ziet men de „Cornet III" tijdens de vlucht. Op het vliegveld Hatfield, in het En gelse graafschap Hertfordshire, waar het vliegtuig gestart en ge land is. John Cunningham rechts en de tweede vlieger Peter Bugge, die de proefvlucht hebben gemaakt, voor de vlucht, (foto onder) Volgens het Westberlijnse blad Ber liner Zeitung is het mogelijk, dat het proces tegen de Nederlander Van der Lubbe, dia begin januari 1934 als vermeende aanstichter van de brand in het Rijksdaggebouw terecht werd gesteld, opnieuw wordt gevoerd. Het blad meldde gisteren dat het open baar ministerie in Berlijn op geheim zinnige wijze in het bezit is gekomen van de processtukken waar het op aan komt. Dit werd door rechterlijke functionarissen bevestigd. Het openbaar ministerie heeft van niet nader genoemde zijde de volle dige, op schrift gestelde aanklacht tegen Van der Lubbe toegezonden ge kregen. Volgens het blad waren de proces stukken aanvankelijk volkomen zoek. Na lang speuren ontdekte men daar na in de nalatenschap van een rech ter uit Leipzig het volledige stenogra fische verslag van de rechtszittingen. Daar de broer van Van der Lubbe te Amsterdam alleen nietigverkla ring van het vonnis en geen herha ling van het proces heeft gevraagd, zal men het proces niet opnieuw voe ren. De rechtbank zal in een zitting, die niet openbaar is, over het geval uitspraak doen, aldus het blad. iets is toegenomen, is de voorraad goud derschriften van teksten, waartegen en deviezen toch weer tien miljoen de Filmkeuringscommissie in eerste gulden gedaald. I instantie bezwaar had, gewijzigd. Volgens een correspondent van de Amerikaanse „National Broadcasting Company" hebben 600 Palestijnse Ara. bieren, die in Cairo een militaire op leiding krijgen, uiting gegeven aan hun misnoegen over het feit, dat de Ara bische leiders op hun conferentie in Cairo geen aandacht hebben geschon ken aan het recht van de Palestijnse vluchtelingen om naar hun land terug te keren. Zij raakten slaags met de politie en er zouden minstens drie doden zijn gevallen. Volgens de laatste berichten zouden acht vluchtelingen zijn gedood. Giste renavond hoorde men in de betrokken wijk nog schieten. De vluchtelingen hadden auto's aangevallen, ruiten in gegooid en mensen afgeranseld. De acht doden waren gevallen toen de vluchtelingen een politiebureau trachtten binnen te dringen om aan wapens te komen. Vijf Egyptenaren hadden verwondingen opgelopen. Z.H. de Paus heeft mgr. M. En- drey, bisschop van Barata, op dracht gegeven het bestuur over het aartsbisdom Esztergom, de zetel van de Primaat van Hon garije, Joseph kardinaal Minds zenty, waar te nemen. Kardinaal Mindszenty verblijft nog steeds in de legatie van de Verenigde Staten in Boedapest. Volgens welingelichte Vaticaanse bronnen is mgr. Endrey benoemd tot ..incaricato" van de zetel te Eszter gom, hetgeen in de diplomatieke we reld „zaakgelastigde" is. In aansluiting op de benoeming van mgr. Endrey, hebben Vaticaanse autoriteiten de berichten bevestigd, dat het Hongaarse Episcopaat op 23 januari bijeen is geweest. Ontkend werd echter dat de bisschoppencon ferentie aangedrongen heeft op het vertrek van de kardinaal uit Honga rije. Progressieve priesters, die door mgr. Groesz kort na zijn bevrijding zijn teruggezet, zijn door de regering uitgenodigd weer op hun vooraan staande posten terug te keren. Er ontbreken berichten over eventuele bereidheid van de priesters, aan de verzoeken der regering gevolg te ge ven; velen echter zullen weigeren, De afdeling bibliotheekbeschrijving van de Unesco heeft dr. Jos.Smits v. Waesberghe opgedragen geduren de de komende vijf jaren een gede tailleerde cataloogbeschrijving te pu bliceren van alle in en buiten Europa bewaarde handschriften, waarin ver handelingen voorkomen over de mu ziektheorie in de Middeleeuwen. nu Rome kort geleden met suspensie en eventueel excommunicatie ge dreigd heeft. De regering poogt de openbare me ning der katholieken voor zich te win nen door grote bedragen geld te be loven, ten behoeve van restauratie van kerken. De uitgebreide verlaging der douane tarieven, waartoe, zoals bekend is, de Westduitse regering van plan is over te gaan, moet reeds op 1 juni a.s. in werking treden, zo is gisteren te Bonn bekend geworden. Het Westduitse ministerie van econo- mische zaken hoopt, dat de wetsont werpen, welke hierop betrekking heb ben, Medio maart gereed zijn, waarna de organisaties van het Duitse be drijfsleven in de gelegenheid zullen worden gesteld haar standpunt te be palen. De Poolse minister-president, Cy- rankiewicz, heeft in de Sejm, de land dag, de samenstelling bekendgemaakt van een nieuw kabinet, waarin tien ministeries zijn samengevoegd tot vijf. De lijst van ministers is ter goedkeu ring bij de landdag ingediend. Cyrankiewicz stelt voor de drie hui dige vice-premiers in hun functie te handhaven. De vice-premiers zijn Ig- nar (verenigde boerenpartij), Jarosze- wicz (verenigde arbeiderspartij) en Nowak (Natolin-groep).

de Stem | 1957 | | pagina 1