Vriendelijke stelt klant kruidenier boven wet Mi-lock) Zeeuws Portret Handelsbelang" Middelburg nam afscheid van mr. M. Terwoert Voldoende parkeergelegenheid rond Middelburgs centrum Pensioenen Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zeer gewijzigd KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Directeur de Wolf uit Hulst voor Graauwse gezinsdag Gupa: HOUTEN STOPSEL van Ceta Bever KAVEEWEE DAGBLAD DE STEM "VAN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 vA Vreemdelingenverkeer nam weer toe Opkomst zakenleven Miniatuur Walcheren 18 april open Hogere loodsgelden in West-Duitsland Kantonrechter van Middelburg vonnistetwintig gulden boete socks of standing Commissaris van politie besprak moeilijkheden voor middenstand Autobezitters E. Lansu: Kasteelheeren organisatieman Ingewikkelde berekeningen Weer visserij dagen te Vlissingen Op 8 en 9 maart Van 18 tot 22 februari 1957 VAN MIERLO en ZOON F1 litelt bfl De voorzitter van „Handelsbelang" te Middelburg, mr. M. A. Terwoert (aan de beurt om af te treden) heeft zich in de in restaurant Wöhler ge houden algemene ledenvergadering niet herkiesbaar gesteld. In zijn plaats werd met 30 stemmen voor en één blanco gekozen de directeur van de Rotterdamse Bank, de heer W. de Boer. In zijn afscheidsrede zei mr. Ter woert, dat dit zich niet-herkiesbaar stellen niet is, omdat hij de functie niet langer ambieert. Hij zei er een principieel voorstander van te zijn, in alle verenigingen een verplichte aftreding te hebben, hetgeen een waar borg is voor „nieuw bloed" in de besturen. „Handelsbelang" moet gaan zor gen, dat Middelburg in het zomer seizoen de vreemdelingen iedere don derdag een bijzondere attractie heeft te bieden, zoals indertijd voorgesteld door de directeur van de Prov. VW, de heer G. W. Oskamp. De penningmeester had tevoren be kend gemaakt, dat voor het eerst na een lange reeks van jaren de boeken moesten worden afgesloten met een nadelig saldo van even tweehonderd gulden. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer G. A. Nijenhuis bij ac clamatie herkozen; in de vacature van de heer Th. Schuitemaker werd Sinds 1950 was mr. Terwoert voor zitter van „Handelsbelang"; hij ver geleek de toestanden en constateerde een fantastisch snelle her-opkomst van het Middelburgse zakenleven. Tragiek zag hij m het niet-groeien van de industrie in de Zeeuwse hoofd stad. Een tweede nadeel zag hij in het feit, dat Middelburg de forenzen, die in Vlissingen werken, aan het kwijtraken is, tengevolge van de wo ningnood. Voor wat de toekomst be treft zag mr. Terwoert een voortzet ting van de ontwikkeling van de mid- denstandsbedrijven in de Zeeuwse hoofdstad; temeer omdat wij staan aan het begin van een snelle ontwik keling van het vreemdelingenverkeer. De binnendijk bij Veere, de secon daire verbinding tussen Noord-Beve land en Walcheren noemde de schei dende voorzitter van grote betekenis voor Middelburg. Hieroor zal Middel burg van alle centra de beste ver bindingen met de overige delen van Zeeland krijgen. „Voor Middelburg is een goede groei te verwachten; ik wens U dit van harte toe" zo besloot mr. Ter woert. „Wij moeten Uw besluit eerbiedi gen. hoewel wij U node zien vertrek ken" zo zei de penningmeester, de heer F. B. de Boer: ,,U hebt veel voor Handelsbelang gedaan daar voor zijn wij U hoogst dankbaar." De heer De Boer onderstreepte dit door de vertrekkende voorzitter een fraaie ets aan te bieden. Budget Namens de kascontrolecommissie maakte de heer R. van Roo enkele „financiële kanttekeningen", w.o. de suggestie de contributie op progres sieve wijze te verhogen. De heer Terwoert, die wegens ziekte van de nieuwe voorzitter, deze vergadering nog leidde, was eveneens van me ning, dat „Handelsbelang" een gro ter budget nodig heeft. (Advertentie) de heer A. Jobse benoemd. In zijn openingswoord gaf mr. Ter woert een terugblik op het afgelopen jaar. Ondanks de ongunstige zomer kan de Middelburgse zakenwereld te vreden zijn over 1956. Het vreem delingenverkeer nam weer toe; de greep van Middelburg op het platte land werd weer versterkt. Toppen De „toppen" op donderdagen en zaterdagen vormen een belemme ring; de goede bediening in de wip kels gaat er onder lijden. Hij vroeg zich af, hoe een spreiding tot stand kan worden gebracht. Dat zou buiten gewoon prettig zijn, omdat lang wachten in winkels geen reclame is. Het eind van het jaar bracht een zwarte bladzijde: de afwijzing van de tweede boot op het veer Vlissingen- Breskens, om voor „Handelsbelang" onbegrijpelijke redenen. Thans zal men weer voor dezelfde moeilijkhe den komen te staan, waarmee men al jaren kampt. Zoals gisteren ge meld, werd staande de vergadering besloten hieromtrent een telegram te zenden aan Z.E. de Minister van Ver keer en Waterstaat. In 1957 zullen de poorten van „Mi niatuur Walcheren" voor het vierde jaar geopend worden. Zoals bekend, opende H. M. de Koningin dit minia tuur d.d. 25 juni 1954. Tot op heden bezochten ruim 600.000 personen de kleine afbeelding van het eiland Walcheren. Vrijdag 18 april a.s. kunnen de be zoekers weer op het ..Miniatuur" te recht. Tot eind september blijven de poorten geopend. In één der gebouwen van Minia tuur zuller. dit jaar een groot aantal aquaria te bewonderen zijn. De loodsgelden in het Noord-Oost- zeekanaal, in de wateren van Kiel, op de Trave en op de Eems zullen op 1 maart gemiddeld met on geveer 15% worden verhoogd. De loodsgelden zullen voortaan berekend worden naar de inhoud en niet meer naar de diepgang van de schepen. De wintertoeslagen komen te verval len. In overeenkomstige mate zullen de loodsgelden op de Elbe en de Wezer op 1 april worden verhoogd. voot wires» EN ÉÉN MELEIMSM O Het was een vriendelijke, beminnelijke en „buigzame" kruidenier uit Grjjps- kerke, die voor de kantonrechter te Middelburg stond. Een kruidenier, zoals men die in elk Zeeuws dorp zal kunnen treffen: beleefd, toeschietelijk en behulpzaam. De 24-jarige J. P. S. tornde dan ook niet aan de tenlasteleg ging, die de officier van justitie, mr. T. Lebret, voorlas, „met een auto te Grijpskerke over de Middelburgse weg gereden te hebben zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs." Hij gaf de feiten ridderlijk toe en (Advertentie) De beste serie van 1957 20 - 22 - 27 - 31 en 56 ct In het patronaatsgebouw te Graauw werd de jaarlijkse boerengezinsdag gehouden. Bij opening door voorzit ter Staal bleken er ongeveer 125 deel nemers aanwezig. De spreker voor deze dag uitgeno digd was de directeur der Landbouw- winterschool te Hulst de heer De Molf. Hij be\andelde het onderwerp: Toekomst van onze jongeren in de boerenstand. Hij begon met een verdeling te F1 5Gn*n 4 groepen t w. de groep tot j2 jaar, de leerplichtige leeftijd, on -Van 18 jaar en C. van zu jaar en ouderen. Voor wat groep A betreft was de zaak gemakkelijk. Men kan na het L.O. nog alle kan- ten uit. Belangstelling voor de be- roepskeuze-voorlichting is wel groei ende. Getracht zou worden ook hier in Zeeuwsch-VTaanderen een advies bureau te krijgen. Er Is te weinig afvloeiing in de groep van 12 tot 15 jaar. Het leren voor een goed ambacht wordt soms als te minderwaardig beschouwd. Men zal soms moeten komen tot koerswijziging in de leeftijdsgroep v. 15 tot 18 jaar, wat wel bezwaarlijk maar zeker niet onmogelijk is. Wat studeren kan, kan natuurlijk afvloei en. Opgemerkt moet worden dat men ook voor de landbouw een goede stu die-ondergrond in de vorm van een Mulo B of een 3-jarige H.B.S nodig heeft. De Lagere Landbouwscholen moeten als start en zeker niet als eindpunt worden beschouwd Hèt probleem Het grote probleem van thans ligt bij de dan komende groep van 18 jaar en ouder. Veel gevallen zijn er, waarin 4 of 5 zoons de landbouw school hebben gevolgd. De afvloei wordt veel moeilijker. Natuurlijk blij ven er mogelijkheden door splitsing van 'n groot bedrijf in 2 kleine, maar ook hieraan is een grens gesteld. De mechanisatie en de kwestie der be drijfsgebouwen spelen dan een grote rol. Hij wijst op het gevaar van samen gaan boeren. Gebeurt dat, dan ment alles p. notariële akte geregeld te worden. Splitsing in een akkerbouw en een truitteeltbedrijf is gemakkelijker. Be hoorlijk afzetmogelijkheid is aanwe- \ak°ekwaamheid is nodig. Vak school is voor dat terrein in Filippine. I estigings- mogelijkheden V estigingsmogelijkheden zijn er ver- tfü 10 i Zuiderzeepolders, ooi een Kleine kans in Groningen, terwijl in ae Braakman nog een 9-tal bedrijven e Sever>- Saeftinge blijft Befciaekorr!ltmuziek. Emigratie naar heirt Rof Frankr'Jk eist voorzichtig- jRnws,; ,81'6 mogelijkheden achtte hij rnenon lrli semi-agrarische be- tuiirtP^.'h„Z0 u v°orlichtings- en Cul- en CCD dienst' Keu"ngsdienst va^°uLü'erci, gewezen op het beroep moeiiHt 6 dat gezier> de steeds wordende positie der be- ?rbeidskrachten toch wel mogelijkheden biedt. Ook bij de indu- w soms een kans. Naar aanleiding van gestelde vra- gen werden nogmaals de mogelijkhe den bij u-uitteelt en groenteteelt on der de loep genomen. Daarna werd de kredietvoorziening aan de orde gesteld, wat mede in verband met de steeds grotere wor dende uedrijfsinvestcringen zeker ur gent is te noemen. Voorzitter Staal dankte de spreker voor zijn uiteenzettingen. Verdere viering Hierna trok men allen naar de kerk, waar een kort Lof werd ge houden. Om 5 uur verenigde men zich opnieuw in het patronaatsge bouw om een goed verzorgde koffie tafel te gebruiken. Om 7 uur begon men aan het ge zellige deel van de avond. Het bleek, dat de oudere generatie ook in dit opzicht nog vitaal en ad rem kan zijn. Ze gaven tenminste leuke zang nummertjes weg. Hierna was het woord aan de jonge garde, de Jonge Boerenstand en Jonge Boerinnen, die samen een bont programma verzorg den in de vorm van zang en toneel. Er bleken werkelijk beste krachten in de groep te schuilen, die als to neelspeler geen slecht debuut zouden maken. wees de kantonrechter er slechts op, dat hij voor het begaan van de over treding reeds vier maal een proeve van rijvaardigheid had afgelegd, evenwel zonder het resultaat, waar S., teneinde zijn klanten snel en net te kunnen bedienen zo vurig hoopte. Het was die dag niet bepaald aan genaam weer en zo kwam S. voor het dilemma te staan: de wet met voeten treden of de behoeften van zijn clientèle veronachtzamen. Hij koos het eerste, want hij was voor zeker wel in staat een automobiel naar behoren te besturen, zoals dat heet! Zenuwen Het waren, zoals hij de kanton rechter' toevertrouwde slechts de ze nuwen geweest, die op het examen een spaak in het wiel hadden gesto ken! Dit was voor mr. Moolenburgh de aanleiding om de opmerking te ma ken ,.U bent hier niet bij de dokter". S. had evenwel nog verschillende pijlen op zijn verdedigingsboog, pij len, die hun doel niet voorbijscho ten! Hoe meer men achter het stuur den voor S. op: de officier eiste een boete van 25.de kantonrechter vonniste 20.En dat terwijl S. al voor 25.had willen schikken! Dat hij de gang naar de kantonrech ter maakte, was alleen een gevolg van het feit, dat het giroformulier voor de storting van de 25.was zoekgeraakt! Ver keer s fouten Een leraar uit Vlissingen, S.A.L., reed op 2 februari j.l. met z'n brom fiets over de President Roosevelt- laan, zonder van het verplichte rij wielpad gebruik te maken. In de aanvang had hij dit pad wel geno men. doch deze bestrating was zo slecht, dat L. het pad niet berijd baar achtte. De kantonrechter, die hierin wel een verzachtende omstandigheid zag, beperkte het vonnis (de eis was een tientje) op zes gulden boete. Een opzichter uit Vlissingen. M.C.L. beging op 31 jan. op hetzelfde weg gedeelte dezelfde overtreding. Ook hij kreeg via een eis van 10.zes gulden boete. Op 4 februari had de Middelburg se chauffeur W.V. zijn vrachtauto stilgezet op de Kleine Markt te Vlis singen, „anders dan aan de uiterste rechterzijde". Voor de winkel, waar hij 500 kg. suiker moest lossen, ston den personenauto's geparkeerd. In dien hij zijn wagen volgens de re gels had geparkeerd, dan zou hij met zijn baaltjes suiker vijfhonderd me ter hebben moeten lopen... V. vroeg zich af, waarom voor de Kleine Vlissingse Markt geen par keerverbod is ingesteld. „Dat moet u maar aan de commissaris van po litie vragen" commentarieerde de kantonrechter en vonniste 8.—. De eis was 12. De Koudckerksc scholier J.L.D., die, zoals uit de zitting van 23 jan. jl. bleek, zulk een gevaarlijke ma- z^' boe heter men op 't examen noeuvre met zijn fiets maakte (waar rijdt"! zei de man uit Grijpskerke, „voorts heb ik mijn rijbewijs nu ge haald". Deze factoren leverden in derdaad een voordeeltje van vijf gul- (Advertentie) door twee bromfietsrijders kwa men te vallen) kreeg een boete van acht gulden. Uit een brief van één van de gevallen bromfietsrijders, kwam naar voren, dat de schade thans naar genoegen is geregeld. Toxtielfabrlekoa Erailo Lockcioor N.V. Hulst (Z) In de vergadering van „Handelsbelang" heeft de commissaris van politie van Middelburg, de heer M. A. Reneman, het onderwerp „Het stadsverkeer en de middenstand" behandeld. Vanzelfsprekend was het, dat de heer Rene man de parkeerproblemen aanroerde, die zich met name in de zomermaan den (donderdagen) in de Zeeuwse hoofdstad voordoen. Het was echter de mening van de commissaris, dat de Zeeuwse hoofd stad over voldoende parkeergelegen heid beschikt. De moeilijkheden wor den alleen veroorzaakt, omdat de au tobezitters (en in de zomer de auto bussen, waarmee de toeristen wor den aangevoerd) hun vervoermiddel per se in 't centrum van de stad wil len pai-keren, terwijl er volop gele genheid is dit in de directe nabijheid van het centrum, op enkele minuten gaans, te doen. Parkeerplaatsen, waar relatief een gering gebruik van wordt gemaakt zijn bv. de Houtkaai, de Londende Kaai, de Rouaanse Kaai de Dwarskaai en de Dam. Vele auto bezitters schuwen evenwel de water kant. Daarom zal een eenvoudige af scheiding hier wonderen gaan doen, omdat zo'n ding een gevoel van vei ligheid geeft. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering deelde de heer Rene man mee, dat het indertijd al eens is voorgesteld, een klein gedeelte van de grachten te dempen. De reactie hierop was: aantasting van het stede- schoon. Het architectenbureau Schat en Schut heeft thans de opdracht de verschillende verkeerssituaties onder de loep te nemen. Maatregelen De heer Reneman zei o.m. in zijn betoog, dat de toenemende verkeers intensiteit en de toenemende ver keersonveiligheid de overheid soms ?Si za maatregelen (zoals het in- ™L„c-var! een wachtverbod) te ne- Sprekend waren de cijfers, die 7n Commissaris dienaangaande gaf. Zo sneuvelden er in de tweede we- het7e?M°gr'rf°iI0'000 Amerikanen; in er 3300nor^'l4?1^81® het vei'keer er «j.düO.OOO slachtoffers. In iqrr wa- offers ufdhPtand 1650 VGrkGGrsslacht- offers te betreuren. In Middelburg gebeurden ju dat jaar 86 vej-keers- ongelukken, waarbij twee doden vie len; 21 personen liepen verwondin gen op. Deze Middelburgse cijfers steken gunstig af bij overig Neder- land. Koningsbrug Thans beslaan er, zoals bekend, plannen voor de verbreding en even- De heer E. Lansu werd een ze ker aantal jaren geleden een groter aantal dan menhem aanziende, zou vermoeden in Clinge geboren. Hij tuerd on derwijzer en toen hij als zoda nig enige tijd in Brabant ge werkt had, riep zijn geboorte streek hem toch weer terug naar bezuiden de Schelde. Hij stond in Hulst, in Zuid- dorpe, waar hij hoofd van de school was en waar hij nog geen jaar voor zijn zilveren jubileum als zodanig, weer vertrok. Zich intussen in de landbouwsector be kwaamd hebbend, ging hij naar Aardenburg om er hoofd van de r.-k. Lagere Landbouwschool te worden. Dat was in 1949. Na een jaar met de school in de Weststraat gebivakkeerd te heb ben, werd de heer Lansu „kas teelheer", doordat de school op „De Elderschans" werd geves tigd, een plaats welke menigeen hem zou benijden, vooral in voor jaar en zomer, als de school, te vens de woning van de familie Lansu, omringd is door enthousi ast makende hoeveelheden na tuurschoon. Vanzelfsprekend kan een natuurliefhebber als de heer Lansu een dergelijke woonplaats naar behoren waarderen. Het is nu eenmaal zijn werk. en tevens zijn liefhebberij, zich intensief be zig houden met al wat groeit. Maar achter dit alles ziet hij in de eerste plaats de mens en diens individuele en collectieve belan gen en vandaar dat de heer Lan su een ijverig medewerker is ge worden in de landbouworganisa tie. een feit dat niet weinig zal hebben bijgedragen tot het resul taat dat de kring Oostburg van de N.C.B. thans een van de ac tiefste is van de gehele bond. Behalve technisch adviseur van de kring is hij contactman tussen kring en hoofdbestuur, heeft hij bindingen met alle afdelingen waar hij regelmatig lezingen houdt en zijn ervaring in dienst van anderen stelt. Hij was het van wie het initiatief uitging tot de oprichting van de Commissie Streekverbetering Eede, 'n orga nisatie die enig is in Zeeland en die op allerlei terrein, de land bouw rakende, uitstekend werk verricht. Vooral het gezinsbelang wordt daarbij behartigd. De be langrijkheid daarvan blijkt wel uit het feit dat men juist dezer dagen een flinke subsidie van het rijk heeft toegezegd gekregen. Mede door het werk van de heer Lansu heerst er in de west- Zeeuwsch-Vlaamse kring van de NCB een verheugende activiteit. Zo is er de laatste tijd weer een streven ontstaan om van de jaar vergadering een grote boerenge zinsdag te maken, een gildedag, die een manifestatie is van de kracht van de katholieke boeren stand. En dat lukt! Hoe de heer Lansu, die bovendien nog les geeft aan de Vlassersschool te Eede. tijd vindt daaraan mee te werken moge een raadsel heten. Want en dat is wel merk waardig, dit alles, dat toch een mensenleven zou kunnen vullen, is nog maar een deel van het werk dat de „kasteelheer" van de Elderschans te verrichten krijgt. Katholiek Zeeland kent hem nl. wel 't best door zijn on vermoeibaar ijveren voor de partij. In zijn „oost-Zeeuwsch-Vlaam- se tijd" was hij voorzitter van de Statenkring Hulst van de KVP en naar het westen gekomen, werd hij van de Statenkring Sluis vice-voorzitter. Hij is voorts se cretaris van de Kring Middelburg en tevens algem. propagandalei der. Tenslotte nog lid van de Be stuursraad en van de Partijraad van de partij en plaatsvervan gend lid van het Partijbestuur. Tenslotte, om van de top naar be neden te komen, Is hij nog voor zitter van de afdeling Aarden burg. de grootste partij-afdeling van Zeeland. We noemden zijn functie van propagandaleider. Men had on mogelijk een geschikter man kun nen vinden voor dit zoveel orga nisatorisch vermogen maar voor al zoveel enthousiasme vergende werk. Als de verkiezingen in zicht komen, komt hij in touw en dan weet hij zo'n massa van zijn eigen bezieling over te planten op anderen, dat waarachtig zelfs de lauwsten warm beginnen te worden! Wie de heer Lansu in de tijd van de Kamerverkiezingen bezig zag. tegen drie mensen te gelijkertijd afzonderlijke dingen uiteenzettend, met armzwaaien zijn bedoelingen verduidelijkend, ieder woord als het ware met een rake tik-achtei-na stevig in de daarvoor in aanmerking komende breinen hamerend die weet dat de woorden Verkiezingscampagne en Lansu sedert 1956 synoniemen ge worden zijn. En het goede figuur dat katholiek Zeeland sloeg, heeft hij daadwerkelijk helpen vormen! Wij weten dat hij ons dit „na kaarten" hoogst kwalijk zal ne men. Maar we voelen ons, spijts het verwijtend hoofdschudden dat wij bij de eerstvolgende ontmoe ting met de heer Lansu zullen moeten verduren, verplicht eens te wijzen op het voorbeeld van een man als hij, een vat vol ener gie, een man die alleen werkt voor anderen en ook alleen over anderen, over de organisaties die zijn liefde hebben, wil praten. Zo is 'b.v. ook de vereniging „St.-Jan" te Aardenburg, een wijdvertakte en belangrijke orga nisatie op maatschappelijk ter rein, zo gelukkig hem ais haar secretaris te hebben. In die func tie heeft hij kunnen meehelpen veler nood, vooral die van be jaarden, te lenigen. En zo kent ieder NCB-landbou- wer hem uit het wekelijkse ru briekje „Uit de Westhoek", in Het Kringblad. Die letters E.L. als ondertekening kan hij in tussen gerust weglaten: wie die regels leest, die hóórt de heer Lansu praten, vurig, met over tuiging. kortom zó dat men zou geloven dat het woord „elan" een afkorting is van E. Lansu... tuele verlegging van de Koningsbrug. Of dit plan spoedig zal worden uit gevoerd is, gezien in het licht van de bestedingsbeperkingen een open vraag. Voorts zijn er de plannen voor de verbreding van het gedeelte Lan ge Delft tot aan de Nieuwstraat, waar momenteel enkele panden voor wor den afgebroken. Plannen zijn er ook, deze verbreding door te voeren tot de St. Pieterstraat, waaraan voor de Korte Delft nadelen zijn verbonden. Een wisselwachtverbod kan zo is uit de praktijk gebleken een behoorlijke oplossing brengen. In de Lange Delft voldoet deze regeling bijzonder goed. Voor de Nieuwe Burg bestaat eenzelfde regeling, maar eigenlijk is deze straat hiervoor te smal. Thans is er voor de donder dagen éénrichtingsverkeer ingevoerd. De Middelburgers trokken zich tot voor kort weinig van dit verbod aan: voor 1 jan. jl. heeft de politie vol staan met het geven van waarschu wingen na de jaarwisseling is men begonnen te bekeuren, hetgeen zo'n 25 verbalen per donderdag oplevert.. De Lange Viele is ook een moei lijke straat. Het was de mening van de heer Reneman, dat hier op de duur toch éénrichtingsverkeer zal moeten komen. Rijwielen Voor de middenstand is het van groot belang, dat het publiek rustig kan winkelen. Behoorlijke trottoirs zijn daarvoor een voorwaarde. De vele fietsen, links en rechts neergezet, vormen een probleem apart. De com- ™'tsai'ls vroeg zich af, of dit zui nigheid van de wielrijders is, of dat een nJTt' d??rdat, de rjjwielstallin- ben voldoende capaciteit heb- Voor de 65-jarigen en ouderen heeft dit in vele gevallen ertoe geleid, dat de gepensioneerde van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds een lager bedrag ontvangt, dan voor 1 januari 1957. Op net eerste gezicht lijkt dit voor de gepensioneerde teleurstel lend. Wanneer hij echter bij het ont vangen bedrag optelt hetgeen hem per kwartaal door de Stciale Verze keringsbank of Raad van Arbeid aan Algemeen Ouderdomspensioen (zo genaamde bodempensioen) wordt uit gekeerd, zal blijken, dat hij er beter aan toe is. Bovendien heeft de Pensi oenraad ingevolge een voorschrift van de Minister van Financiën op het pensioen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds tevens moeten inhouden de loonbelasting, die over het bodempensioen verschuldigd is. Daardoor is op de pensioenen van de 65-jarigen en ouderen nu soms be langrijk meer aan loonbelasting In gehouden dan in vorige kwartalen. Groot deel gereed Voor ongeveer 66.000 van de ruim 113.000 gepensioneerden is het gelukt om reeds bij de eerste uitbetaling van pensioen in 1957 zo ongeveer de juiste bedragen betaalbaar te stel len. Het groot aantal gepensioneerden en de ingewikkeldheid van de wette lijke voorschriften de verschillende wetten doorkruisen elkaar en som mige uitvoeringsvoorschriften ontbre ken nog maakten het ten enen male onmogelijk voor de overige 47.000 gepensioneerden de wijzigingen reeds bij de eerste uitbetaling in 1957 volledig aan te brengen. Het late verschijnen van de wijzigingswetten liet praktisch geen ruimte dit om vangrijke werk tijdig aan te vangen. W eduwepensioen De nog aan te brengen wijzigin gen gelden in het bijzonder de 37.000 weduwepensioenen. Onge veer 40 proeent van de gepensio neerde weduwen mag nog een. verbetering van haar pensioen te gemoet zien. Om deze nieuwe weduwenpensioenen te kunnen berekenen zijn gegevens betreffende de diensttijd van de over leden ambtenaar nodig. Voor een deel berusten deze niet bij de Pensioen raad; zij moeten eerst nog bij aller lei overheidsdiensten worden opge vraagd. Het gaat hier vaak om functies, welke tientallen jaren ge leden zijn bekleed. Aan de overheids diensten is gevraagd het verstrekken van deze gegevens zo veel mogelijk te bespoedigen. Hoewel de Pensioen raad alles op alles zet om de wedu wen zo snel mogelijk te helpen zullen velen van haar geduld moeten oefe nen. De wet schrijft het gebruik van gegevens voor, waarvan het ver zamelen uiterst tijdrovend is. De 4500 weduwen van militaire ambtenaren hebben dit kwartaal het oude pensioen, eventueel ver minderd met een bedrag wegens het genot van bodempensioen, ontvangen. De wijziging van de pensioenbedra gen van deze categorie vraagt een omslachtige berekening, die de Pen sioenraad met voorrang ter hand heeft genomen. Ook voor circa 40% van deze groep bestaat nog de moge lijkheid van een verdere optrekking van 't weduwenpensioen op grond van diensttijd van de overleden echtge noot. Boven f 4800— Een andere groep, waarvan een deel kans heeft op een niet onaan zienlijke verhoging van het eigen pen sioen wordt gevormd door hen wier pensioen het oude pensioen maxi mum (f 4800.-) te boven ging. De oude wet paste boven deze grens een sterke degressie toe, die in de nieuwe wet verdwenen is. 8.000 gepensioneerden hebben daar- doo. naar gelang de lengte van hun diensttijd een kans op een goede verbetering. Gedeeltelijk kon deze reeds bij de eerste betaalbaarstelling in de bere kening worden opgenomen, voor de overigen zal dit zo mogelijk bij de volgende betaalbaarstelling geschie den. Dubbele pensioenen Het komt voor, dat 65-jarigen en ouderen naast het pensioen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds ook nog pensioen genieten uit anderen hoofde (bijvoorbeeld militair pensi oen, spoorwegpensioen of pensioen uit een particuliere betrekking) en dat ook op dit laatste pensioen kor ting is toegepast wegens het genot van het zogenaamde bodempensioen. Het voorkomen van deze dubbele af trek zal nog administratief moeten worden geregeld. Probleemgevallen Tenslotte zit de Pensioenraad met 3500 proleemgevallen, die een bij zonder Ingewikkelde behandeling vereisen. De Pensioenraad begrijpt, dat de gepensioneerden zo spoedig mogelijk dienen te weten, waar zij met hun pensioen aan toe zijn. Het personeel van de Pensioenraad is reeds enige maanden geleden aanzienlijk uitge breid, de nieuwe krachten zijn intus sen voor hun werk geïnstrueerd. Er wordt nu met man en macht aan gewerkt om deze gigantische brok arbeid te verzetten. De nu uitbetaalde bedragen zijn voorlopig. Bij definitieve vaststelling ontvangt de gepensioneerde bericht. Zolang hij dit bericht liet heeft ontvangen, schrijve hij niet om inlichtingen. Dat zou alleen maar een snelle afwikke ling van de nieuwe regeling schaden. Gevaar, dat door te veel uitbetaling schulden ontstaan die later door in houding op pensioen verrekend zou den moeten worden, is er nagenoeg niet. (Advertentie) (Advertentie) Vorig jaar zijn de Visserjjdagen, die in 1955 voor de le maal te Vlis singen werden gc rganiseerd door Zevibel en de Volkshogeschool, in het gedrang gekomen door de Sibe rische koude. Thans zullen ze worden gehouden in de Vlissingse jeugdherberg op 8 en 9 maart a.s. De voorzitter van de Zevibel, bur gemeester A Lockefeer uit Hulst opent de dagen, waarna dr. Korrin- ga uit IJmuiden zal spreken over de mogelijkheden welke er, na vol tooiing van het Delta-plan, nog res ten voor de oester- en mosselcultuur. Met een reeks films wordt het pro gram voor de eerste dag, dat 's a- vonds zeven uur begint, afgesloten. De volgende dag spreekt in de mor gen de inspecteur van de visserijen, de heer H. Drost over de harde nood zaak van het visserij-onderwijs en daarop zal de heer C. Varkevisser, directeur van de visserij school te Katwijk uitleggen hoe zo'n school werkt. Dit in verband met de te ver wachten stichting van een visserij- school op Walcheren. Des middags zal dan drs. Cam- bier. secretaris van de Zevibel een nabeschouwing houden. De leiding van de dagen is in han den van de heer H. Heringa van de volkshogeschool te Rockanje. Laagste Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN koers Alg. Kunstzijde Unie 199 Van Berkels Patent Van Gelder Zonen 195 1/4 Kon. Ned. Hoogovens 295 1/2 Ncd. Kabelfabriek 269 Philips 241 Unilever 337 Wilton - Feijenoord 215 1/2 Kon. Petroleum 158 10 Holl.-Amerika Lijn 177 1/2 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 162 1/2 Ned. Scheepvaart Unie 163 1/2 Van Ommeren 274 3/4 Amsterdam Rubber 77 1/4 H.V.A. 90 1/4 Ver. Deli Mijen 95 3-3 1/2 Nederland 1947 87 1/4 3 Invest, cert. Ned. 92 1/8 3 Ned. 1962-64 91 15/16 koers laatste t.o.v. tijdvak vorige week 202 1/2 199 1/4 2 3/8 197 1/2 169 1/2 -f 4 1/4 305 295 1/2 2 274 1/2 269 5 1/2 246 1/2 243 1/2 3 350 343 7/8 6 1/4 217 3/4 217 3/4 1/2 167.00 164.75 9.30 179 1/2 179 1/8 166 164 1 1/4 167 165 11/2 280 280 5 79 78 1/4 1/2 95 1/2 90 1/4 3 98 1/4 95 2 3/4 88 3/8 88 1/8 92 1/2 92 3/8 0 92 5/8 92 3/8 1/16

de Stem | 1957 | | pagina 9