Harde jaren in Antwerpen Wensen van landbouw ten dele ingewilligd Mensen en c DE 8 Melkprijsgarantie blijft onveranderd Grondrente „Vader heeft het moeilijk" Cultuurtechnische werken in Zeeland dragen grootste lasten Duizenden goede tekeningen Landbouw moet aan sanering meehelpen „Kleintjes*5 weg DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 HTING Janus Nuyten woekerde met zijn (grote) teken-talent Nieuwe formule voor kerkelijk huwelijk in West-Duitsland Slavernij in het Midden-Oosten EMULSION Jonge aulopiraat krijgt één jaar Minister Mansholt in Memorie van Antwoord Beroemde Miss Ella bleek verklede jongen! Een roman van Horst Biernath Lichlc humor M" V A - VARIA Geen angst voor nare dagen WITTE KRUIS Strontium kan geva arlijk worden zeggen Japanners \rovnik l'a/us/e rivièra napels illorca irivièra rome irocco teren bra va ■OON 170598 spoedig moge- aarzelde geen later daverde de valbrug en die hem na- m al spoedig verdwijnen. Zelfs wanneer uit een loodgrijze lucht de natte sneeuw het leven onprettig en in zekere zin onveilig mankt, is de binnenstad van Antwerpen nog altijd charmant. Oude trapgeveltjes staan verkleumd inééngedo ken, maar van de aloude sinjorenzwier leven zij niets prijs. Zo althans voelden wij het dezer dagen, toen •re met de Bredase kunstschilder Janus ~\uyten op weg waren naar Koning straat nummer elf vier hoog (naast de lek kende dakgoot)En misschien was het niet eens alleen de stad, die ons ondanks alles een zo sterk Vlaams cultuur-besef bijbracht. Want in de ruim twee jaar Antwerpse tijd" heeft Nuyten iels over zich gekregen, dat zich „dwars door alle weer en wind heen" weet mee te delen aan anderen het bewust zijn zich door woekeren met eigen talent een plaats te hebben veroverd. merkwaardige karakter-trek van een bepaald dier weer. Zijn toekomst Nadat we de ontzagwekkende buit aan goed werk en aan voorbereiding tot goed werk hadden gezien, begon Janus te praten over zijn toekomst. ,,Ik zou nu eindelijk wel eens wil len beginnen", zegt hij peinzend. Tenslotte is dit allemaal maar een aanloop geweest, ik moest het vak leren. Ik wilde verder, alle, geheimen van papier en tekënstift, van lijn en van kleur wilde ik nagaan en probe ren te begrijpen. Nu ben ik, geloof ik, zo ver gekomen, dat ik grotere op drachten mag aanvaarden. Als ik op dit moment een grotere conceptie zou mogen maken, dan hoef ik niet meer om al die kleine maar toch niet te verwaarlozen technische moeilijkhe den te denken. Ik kan gewoon door gaan en dat is belangrijk voor het uiteindelijke resultaat. Het zijn harde jaren geweest, maar ik zou ze voor geen miljoen meer willen missen." Geen vrees Aandachtig het werk beziende, durf den we het aan te menen, dat hij ze dan ook inderdaad nooit meer zou missen. Wat in Antwerpen werd be reikt heeft blijvende gestalte gekre gen in de sterke lijnen van dit werk, in de bewuste vormgeving en in het zo duidelijk spelen met de materie". We konden ons levendig voorstellen, dat Janus Nuyten over een paar jaar de kant van het non-figuratieve wil opgaan. Dat heeft hij met zijn grote beheersing van de figuur volle dig het recht toe, méér in ieder geval dan de vele jongeren die terwille van een zekere machte loosheid gevlucht zijn in het non-figuratieve. Een machte loosheid, die zich overigens in Janus Nuyten: na ruim twee jaar zwoegen.... Een geraffineerde lijntekening van Janus Nuyten. Toen moest de Antwerpse tijd nog beginnen! het werk steeds zal wreken. Dank zij twee en een half jaar Antwerpen zal Janus Nuyten daarvoor nooit behoeven te vre zen. L.B. Met 200 stommen voor en 194 tegen heeft de Westduitse Bondsdag gister middag afwijzend beschikt op een voorstel van de C.D.U. en C.S.U., om paragraaf 67 uit het burgerlijk wet boek ongedaan te maken. Tegelijker tijd nam de vergadering een voorstel van de S.P.D. aan, dat genoemde paragraaf opnieuw formuleert. Bij de hoofdelijke stemming waren onge veer veertig afgevaardigden van de C.D.U. en C.S.Ü. niet aanwezig. Zo als bekend bevatte de oude paragraaf 67 strafmaatregelen tegen geestelij ken, die een kerkelijk huwelijk inze genen voordat het bij de burgerlijke stand is gesloten. Deze maatregelen hielden gevan genisstraffen in tot ten hoogste vijf jaar. Volgens de nieuwe bepalingen in paragraaf 67 kan een kerkelijk huwelijk worden ingezegend voor de sluiting op het stadhuis, wanneer er sprake is van een levensgevaarlijke ziekte of van zedelijke omstandighe den, die zulks noodzakelijk maken. Voorts, aldus de nieuwe formulering, handelt een geestelijke tegen de open bare orde, wanneer hij na het inze genen van het kerkelijk huwelijk voor de Burgerlijke sluiting niet onmiddel lijk hiervan kennis geeft aan het stadhuis. Velen rullen rich nog herinneren, hoe Janus Nuyten enkele jaren gele den in Breda een niet meer weg te denken element was van het jonge kunstleven. Waar men leden van de (toekomstige) Zuiderkring trof, daar was ook Nuyten. Waar iets op cultu reel gebied aan de hand was, daar kon men Janus altijd present vinden. Ondanks het feit, dat hij lichamelijk gehandicapt is (hij mist helaas een arm), wist hij zich steeds zonder merkbare inspanning te handhaven. x\ls scheppend kunstenaar werd hij om zijn eerlijke tekeningen gewaar deerd, als vriend werd hij graag door allen aanvaard, als mens werd hij in bescheiden mate bewonderd. Zeer velen vonden het jammer, dat Janus besloot om in Antwerpen zijn studie voort te zetten. Zijn afwezig heid immers zou een gemis beteke nen. Een stimulans minder. Maar iedereen gunde Janus deze kans, ie dereen bewonderde zijn doorzettings vermogen. Dat is-dan alweer ruim twee jaar geleden. ,,Ik heb er veel honger ge leden vertelde Janus ons. „Van een uitgevoerde opdracht had ik wat geld over en ik dacht, dat het toerei kend zou zijn om tot de volgende op dracht het hoofd boven water te houden. Maar in een stad, waar je van plan bent om hard te werken en die je praktisch niet kent, liggen de opdrachten waarachtig niet zo maar op de straat." We geloofden het graag. Dwars dooi sneeuwvlagen opziende naar de gevels rond het standbeeld van Conscience voelden we hoe de Leeuw \an Vlaanderen fel en met kracht kan aanvallen In gedachten zagen if?US °r? d<Lze historische grond ronddolen Een hoofd en een hart vol wilskracht en goede idealen een beurs zonder francs, een iege maag. „Het was dikwijls moeilijk-', beves tigde hij ongevraagd onze gedath tengang, „geen geld en wel honger Geen kolen voor het duveltje op mijn tochtig zolderkamertje, geen spiertje tabak voor de laatste zuinig bewaar de vloeitjes. Maar ik wilde onder géén voorwaarde als mislukking te rug. Ik heb de huur van mijn kanier opgezegd en ging slapen, waar toeval lig een bed te vinden was. Ik at bij vrienden, soms helemaal niet. Maar ik werkte als een razende." berijpte kunst Dit laatste nu hadden we van uit zeer betrouwbare bron vernomen. Daarom waren we ook naar Antwer pen getogen. We wisten, dat Janus Nuyten in twee jaar tijd enkele dui zenden tekeningen bij elkaar ge zwoegd had. Daar tussendoor had hij gewerkt als huis- en decoratie-schil- aer Hij had alles gedaan om het har de leven de baas te blijven. Zijn kunst was erdoor gerijpt, zijn vaardigheid was door de lessen aan de Acade mie gestegen tot een hoogte, die hem onder de west-Brabantse jonge beel dende kunstenaars op een eenzame hoogte heeft gebracht. Vol trots vertelde hij, dat zijn volharden tenslotte in zoverre suc ces had opgeleverd, dat hij nu ten minste kon ..leven'. Ondanks het gelukkige feit, dat ik inmiddels de hefste leerlinge van de Academie trouwde en het welhaast nog ge lukkiger feit, dat wij de liefste baby Janus 2U71"' Qlimlachte 1bebben e allemaal met eigen dl vioU?nen aansch°uwen, nadat we ware» trapP.en va" Koningstraat elf öPOTstommeld. Een woonka- van n VIer blj vijl een slaapkamer keukönr8 een tikkeltip kleiner", een "fle ,een zolderatelier met hoon pen lucht hoor de dakpannen van 0VeJal tekeningen. Studies van vrouwen hingen er bij tientallen, want de voorliefde van Janus, een geboren tekenaar, gaat uit naar het menselijk lichaam. Daarnaast bewon dert h (hoe kan het eigenlijk an ders) dat andere levende onderdeel van de rijke schepping: het dier. On- ®lbaar z'Jn de tekeningen, die hij maakte van lama's en bisons, apen en katten. Met een enkele sierlijke l1'" w?ot hij een aparte houding uit dan mzün Vkeningan^kr' noegef' T bekend Brussels ^eldhouwer 0 zicn (trots) mevrouw Nuyten noemen. De regering besloot de volgen de bedragen vast te stellen voor de minimum grondrente: zand gronden 30, zeekleigebieden 70 weidegebieden 45, veenkolo niën 45. Het Landbouwschap had gead viseerd: weidebedrijven ƒ92, ge mengde bedrijven 58, akker bouwbedrijven 118, veenkolo niën 87. De algemene vergadering van de Franse Unie, een raadgevend li chaam, heeft er in een verslag bij de Franse regering op aangedrongen Franse burgers te helpen, die trach ten de slavernij in landen van het Midden-Oosten te ontvluchten. In het verslag werd Saoedi-Arabië beschre ven als een gebied waar „slavernij en onwaardig verkeer tussen mensen op zeer uitgebreide schaal voorko men." In het verslag werd een schatting van een V.N.-commissie aangehaald, volgens welke 450.000 personen in Saoedi-Arabië niet vrij zijn (een op de twintig inwoners). De prijzen op de slavenmarkten van Dzjiddah vari eerden van 2000 tot 3000 gulden voor een meisje onder de 15 jaar, 1500 gulden voor een man onder de 40 jaar tot 400 gulden voor een oude vrouw. De meeste slaven zouden uit Frans-Afrika komen. (Advertentie) Ze hebben ze zo hoog nodig... i I de voor hun groet en weerstand noodzake- lijk* vitaminen A en D L en onmisbare minera le opbouwstoffen. Scott's Emulsion, de smakelijkste levertraan, vult alle tekorten aan op de meest werkzame wijze. Alleen ecM m»4 Het »n»ertje op dt verpakking De rechtbank te 's-Gravenhage heeft, overeenkomstig de eis Van de officier van justitie, de 20-jarige bloe mist Pieter J. van E. uit Delft ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar, door te brengen in een jeugdgevangenis. De jongeman had getracht een hoofdagent van politie dood te rijden, nadat hij geen gevolg had gegeven aan een bevel van deze hoofdagent. De hoofdagent wilde op 27 mei van het vorige jaar de auto. waarin de jeugdige bloemist met zijn vrienden reed, aanhouden. Hij ging midden op de weg staan en gaf met een rood signaal een stopteken. De bloemist reed met een snelheid van ongeveer 70 kilometer recht op de hoofdagent in. (Advertentie) De regering is bereid de landbouw voor een belangrijk gedeelte in zijn wensen tegemoet te komen. Zij is o.a. bereid voor dit doel een be drag van 200 miljoen per jaar van andere be volkingsgroepen over te hevelen naar de agra rische sector. Daarnaast zullen nog andere maatregelen worden genomen om de sociale en economische structuur van de landbouw te ver beteren. De regering is echter van mening, dat dit landbouwbeleid waarborgen moet inhouden, dat de omstandigheden worden geschapen voor een zo produktief mogelijke bijdrage van de landbouw in het nationale inkomen. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de boer en zijn organisa ties een belangrijke bijdrage tot verwezenlijking van dit doel zullen kunnen en moeten leveren. De boer zal moeten inzien dat daden mogen worden verwacht. Deze daden kunnen soms van zeer verstrekkende aard zijn, zoals dit het geval is bij de maatregelen tegen het ontstaan van te kleine bedrijven. Alleen dan zal een beroep op de Overheid gerechtvaardigd zijn en ook alleen dan zal het streven van de Overheid tot resulta ten kunnen leiden. Het is Minister Mansholt die op deze wijze in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer duide lijk zijn eisen aan de boeren heeft gesteld tegenover de bereidheid van de Regering om de landbouw tege moet te komen in zijn moeilijkheden. Moeilijkheden die, hoewel reeds lang bestaande als gevolg van de histo rische ontwikkeling, de laatste jaren verscherpt tot uiting zijn gekomen door de ontwikkeling van de situatie op de wereldmarkt. Van de maatregelen, die de Rege ring in het belang van de landbouw wil nemen is wel de belangrijkste de herziening van het garantieprijsbe- leid, zoals die reeds vrij uitvoerig in de bestedingsnota van vorige week werd uiteengezet. In de garantieprijzen, die tot nu toe gebaseerd waren op de (te lage) pachtprijzen zullen in het vervolg worden verwerkt: 1. Een hogere vergoeding voor de eigenaarslasten, d.w.z. voor de kosten, die moeten worden ge maakt voor onderhoud, verzeke ring, verbetering en afschrijving van de bedrijfsgebouwen, alsmede grond- en waterschapslasten. 2. Een vergoeding, de zgn. „grond rente". De vergoeding is vastge steld op de helft van het bedrag dat door het Landbouwschap was voorgesteld. Deze twee vergoedingen betekenen, dat de boer nu de werkelijke eige naarslasten in de garantieprijzen ver goed krijgt. De gegarandeerde op brengst bedraagt voor weidebedrij ven ca 174,- per ha, gemengde be drijven 159,- per ha en akkerbouwbe drijven ca 105,- per ha. Daarenboven wordt in de garantie prijzen, naar reeds bekend, verwerkt een beloning voor de arbeid van de boer (gemegnd bedrijf 6400,-, weide- bedrijf 7200,- en akkerbouwbedrijf 8200,-) en een verhoging van de lo nen voor landarbeiders met 5%. Ook de pachtprijzen zullen op deze basis opnieuw worden berekend. Ver der stelt de Regering zich voor, om in het belang van de landbouw het wegennet te verbeteren, meer gebie den aan elektriciteits- en waterlei- dingsnet aan te sluiten en de water beheersing te verbeteren. Tenslotte De melkprijsgarantie zal, in afwij king van het door de SER uitge brachte advies, blijven gelden voor de gehele melkproduktie. Minister Mansholt heeft dit bekend gemaakt in zijn M.V.A. aan de Tweede Ka mer. De Bewindsman kan in theorie wel wat voelen voor de opvatting van de SER dat garantieregelingen voor de gehele pröduktie kunnen leiden tot een oneconomische overpdbduktie, ter voorkoming waarvan de garantie slechts zou moeten worden gegeven voor een beperkte hoeveelheid. De praktijkbezwaren zijn echter, naar het inzicht van de Minister zo groot, dat de huidige regeling althans voor lopig beter kan worden gehandhaafd. In de. vorige eeuw waren de perfecte ruiters en amazones van het circus precies zo internationaal beroemd als vandaag de filmsterren. Vooral de amazones, de paardrijdsters dus, wer den toegejuicht door het publiek, be zongen door dichters, door schilders uitgebeeld. Er was natuurlijk veel naijver onder de schone rijdsters. Zo wekte omstreeks 1852 een zekere Miss Ella grote sensatie. Zij reed „panneau" en presteerde het daarbij om vlug en vlinderlicht achtereen volgens door vijftig dichtgeplakte hoepels te springen en in het maken van salto-mortale's niet onder te doen voor de meest ervaren r.uiter-- acrobaat. Alle an'dere vrouwelijke beroemdheden, die het nooit verder dan twintig hoepels hadden gebracht, verbleekten bij dit bericht. En ziet, de afgunst deed wonderen: na korte tijd presteerden alle dames hetgeen tot dan toe onmogelijk werd geacht, sprongen door meer dan vijftig hoe pels, draaiden salto's alsof het niets meer was, Plotseling lekte uit, dat de beroemde Miss Ella 'n verkleed jon getje was geweest. Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waarover u kunt lezen in. het circusalbum „De Bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwisselend verhaal met talloze pentekeningen, vele prach tige kleurenplaten en plaatjes; ge schreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred. Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boek werk kopen bij Uw roomboterleve- rancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor „Room- boteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per om gaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor de rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zon dag! 156-oo In de vertaling van Herman Keulenaar verscheen bij de N.V. Uitgeverij De Lanteern te Utrecht de roman „Vader heeft het moeilijk" van de Duitse schrijver Horst Biernath. Het boek is het 37e deel in de Lanteern-reeks en werd even keurig verzorgd als zijn voorgangers. ter zo spoedig mogelijk trouwen en denkt er niet' aan het huwelijk met twee kinderen te beginnen. Het komt na een heftige scène tot een breuk. De jeugdige auteur doet de kleinen op school en raakt verliefd op een onderwijzeres, die tegen de weesjes geen bezwaren heeft. Zij wil graag de 60 kinderen in haar klas ruilen voor de twee aangenomen kinderen. Tot overmaat van geluk komt de vader van de „twee wezen", die Siberië overleefd heeft, na acht jaar opda gen en zo zijn alle factoren aanwezig voor een blij einde. Biernath heeft dit alles uiterst ge moedelijk en zo nu en dan met een flinke scheut sentiment verteld. Hij werpt geen zware problemen op, maar stelde zich kennelijk ten doel de lezer enkele uren aangenaam be zig te houden. Daarin is hij voortref felijk geslaagd. We hebben de erva ringen van de menslievende altruïs tische bellettrist met veel genoegen gevolgd. Alles bijeen een vlot ge schreven. sympathiek, pretentieloos boek, dat als katholieke familiero man warm kan worden aanbevolen. Voor de vertaling hebben we niets dan lof en de illustraties van G. Oberlander zijn voortreffelijk. WILLEM v. d. VELDEN. De auteur heeft met dit verhaal ontspanningslectuur bezorgd van de beste soort. Vol lichte humor, soms overgaande in ironie, vertelt hij over de vader, die eigenlijk geen vader maar een oom is. Het betreft de jon ge schrijver Lutz Ventura, die als vrijgezel in een oude vermolmde to ren woont. Financieel staat hij er niet al te best bij, want zijn penne- vruchten brengen niet veel geld in het laatje. Gelukkig heeft hij een verloofde. Margot, die van goeden huize is en zo nu en dan kan bijspek- ken. Op een kwade dag sterft een zus ter van Lutz. Naar alle waarschijn lijkheid was zij een weduwe, daar haar man na de oorlog als vermist werd opgegeven. Zij laat een zoontje en dochtertje ais wezen achter. Oom Lutz neemt de kinderen voorlopig op in zijn torenappartement, maar dit geeft op de duur moeilijkheden met zijn verloofde. Na een maand worden de kinderen ondergebracht bij hun voogd, waar ze een leven als een hel hebben. Ze deserteren en keren bij oom Lutz terug. Margot wil ech- Beperking van de garantie zou im mers tal van bedrijven, vooral die, welke in verband met de grondge- steldheid niet op andere produkten kunnen overschakelen tezeer kunnen schaden. Bovendien zou het voorstel van de SER een zeer ingewikkelde en dus kostbare administratie met zich mee brengen. De garantieregeling voor de melk zal daarom, zo besluit de Minister, onverkort gehandhaafd moeten blij- zullen maatregelen worden genomen om het landbouwonderwijs te verbe teren, o.a. door de instelling van een leerlingenstelsel en door het opstellen van bijscholingsprogramma's. Het ligt in de bedoeling, dat de eerste leerlingen, dis aan het leer lingenstelsel willen deelnemen, in 1958 zullen kunnen worden aangeno men. Wat het middelbaar landbouwon derwijs betreft zal op korte termijn een commissie worden geïnstalleerd, die zal adviseren over de mogelijk heden en de wenselijkheid van het verbinden van specialisaties aan de middelbare lanbouwscholen. Al deze maatregelen zullen echter niet het gewenste resultaat geven, zo meent de minister, wanneer de be drijven zelf niet worden „gesaneerd", gezond maakt. Daarvoor is het nood zakelijk, dat de al te kleine bedrij ven op de duur verdwijnen. Ook hier wil de Regering meehelpen, o.a. door het voor oudere boeren financieel aantrekkelijk te maken hun bedrijf op te geven. Samen met ruilverkave lingsplannen zullen op deze wijze ge zonde bedrijven van een behoorlijke omvang kunnen worden gevormd. De eis, die daartegenover'door de Regering wordt gesteld, is dat de landbouw ook zelf zal meewerken. Men zal bereid moeten zijn, van de aangeboden gelegenheid tot verdere scholing gebruik te maken. Men zal ook bereid moeten zijn gebruik te maken van de gunstige voorwaarden om het bedrijf op te geven. Het belangrijkste is echter, dat de bedrijven eenmaal gesaneerd niet opnieuw zullen worden gesplitst. Daarom zal door de Regering wor den onderzocht in hoeverre het mo gelijk is door wijzigingen in het erf recht een dergelijke splitsing tegen te gaan. Tenslotte zal, zoals reeds uit de bestedingsnota bekend was, de boer er genoegen mee moeten nemen dat de vergoeding voor de eigenaarslas ten voorlopig geblokkeerd blijft. De Cultuurtechnische werken van gemeenten en waterschappen en de herkaveling Zeeland zullen de groot ste last moeten dragen van de be perking van de bestedingen van het Ministerie van Landbouw. Naar Mi nister Mansholt in zijn M.v.A. aan de Tweede Kamer meedeelt, worden de uitgetrokken bedragen voor elk van beide werken met 4 miljoen vermin derd. Voor wat betreft de herverkaveling Zeeland hoopt de Bewindsman niet temin dat de werkzaamheden in 1960 of uiterlijk 1961 kunnen worden be ëindigd. De ruilverkavelingen zullen van de bestedingsbeperking geen invloed ondervinden. De Minister Voor melk had de prijsverhoging reeds moeten ingaan op 1 nov. '56. De regering heeft besloten het advies van de S.E.R. als richtsnoer te ne men en de prijsverhogingen zodanig te temporiseren, dat het prijseffect gemiddeld voor 1957 de helft zal be lopen van de uiteindelijke verhoging, Voor zover het de gevolgen van het landbouwbeleid en de afschaffing van de subsidies betreft gaat het om de volgende verhogingen: Gezin van vier personen: brood 0,4 ct./brood 4 ct. per week; suiker 3,5 ct./kg 5 ct per week; melk 10 ct/liter 150 ct. per week. Melkprijzen Het is van belang na te gaan op welke wijze in het bijzonder de prijs verhoging van de consumptiemelk kan worden gerealiseerd. Men kan deze geleidelijk doen plaatsvinden door b.v. in drie verhogingen van 3 a 4 cent of per 1 juli eenmaal met een verhoging van 10 ct. per liter. Hieromtrent is het advies gevraagd van het Produktschap voor Zuivel. Land hou wwegen Circa 60 pet. van de Nederlandse landbouwwegen is onverhard, hetgeen een totale lengte van 40.000 km bete kent. Hiervan liggen 36.000 km, of 90 pet. in de oostelijke en zuidelijke provincies van het land. Minister Mansholt stelt zich voor in zijn huidige ambtsperiode de verbete ring van niet-planwegen zowel in als buiten ruilverkavelingsverband, zo veel als met het.oog op 's lands fi nanciën mogelijk is, te bevorderen. Elektrificatie De minister hoopt verder dat in de huidige regeringsperiode een ont werp van wet tot bevordering van de elektrificatie van onrendabele ge bieden zal kunnen worden ingediend. Waterhuishouding Ca. 47 pet. der gronden in Neder land behoeven meer of minder ur gent een verbetering der waterhuis houding. Gesynchroniseerd met de verbetering van het primaire stelsel van kanalen en waterlopen hoopt de minister ook terzake van dit onder- j deel, zowel in als buiten ruilverka velingsverband, die werken te bevor- I deren, welke noodzakelijk zijn. meent, dat zowel de verkavelings- werken zelf als de boeren, die in dat geval gedurende langere tijd hun bedrijf onder zeer ongunstige omstan digheden zouden moeten voeren, van een beperking te grote schade zouden ondervinden. De post, die op de begroting is uit getrokken voor de verbetering van de bedrijfsvoering in de in hun ont wikkeling achtergebleven gebieden in ons land zal met 1,8 miljoen worden verhoogd. Speciale aandacht wordt door de Minister geschonken aan de schade, die aan tal van bedrijven is toege bracht door de wateroverlast in de zomer van 1956. De Bewindsman is tot de conclusie gekomen dat steun van de overheid hier noodzakelijk is. Binnenkort zullen daarom aan de Sta- ten-Generaal voorstellen worden ge daan, die in grote trekken gelijk zijn aan de kredietregeling die in 1954 werd geschapen. Bovendien zullen bijzondere facili teiten worden gegeven voor die be drijven die zowel in 1954 als in 1956 door de wateroverlast werden getrof fen, waardoor zij niet kunnen vol doen aan hun verplichtingen uit de kredietregeling 1954. De Minister denkt daarbij aan een overname door de staat van de uitstaande schulden. (Advertentie) Dames, WTtt© Kn/rspoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pij» en lusteloosheid. Brengen geen maag stoornissen teweeg. sff Ook in tablet* "ochet-vortn Blijkens een donderdag in Tokio gepubliceerd verslag hebben Japanse geleerden ontdekt, dat de hoeveelheid strontium 90 het gevaarlijkste ra dio-actieve element dat vrijkomt bij ontploffing van waterstofbommen in het lichaam van de Japanners en hun voedsel toeneemt. Een van de opstellers van het rapport, professor Josjimo Hijama, zegt dat de hoeveel heid strontium 90, die op het ogenblik in de wereld aanwezig is, toenemen zal tot een niveau dat een blijvende en gevaarlijke bedreiging voor de mensheid vormt, als de proeven met kernwapens worden voortgezet.

de Stem | 1957 | | pagina 7