SPORT- en SPEL-momenten ONZE PUZZEL PAPIER VOOR UW PEN Aan de EN I rduii" N Tour In De Maak - Heet Geworstel - Groot Drama Studieduur van 5 jaar z hine GER DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 IJ E N D IJ K E TEL. 388 !SUW r.v. de Tour-verleden Universitaire studie voor notariaat Belangstelling Politie-arhiters Duitsers Oefenen Fatale Foltering Stijging van kosten levensonderhoud in Yer. Staten Toch geen helium uit waterstof Oplossing Metrostations worden gemoderniseerd FAROUX-PRIJS FRANSE SPORTWAGEN LIEFHEBBER (H) ROCK AND ROLL(II) (Advertentie) >o<xxxxx> O O JLST ÖOOOOOO< FRIDOR n hand- wij spe- foon 331 >n 2395 oor ge- uw wa- em dan? lat vindt odernste geschaft. het spo- lat voor mverde - regelaar, i. Denkt eds HET DOPST it rd-dealer HULST 1957, 8 u. e te Goes ;1 brengt Bagnold ijhoff a.g. leden ad. ftelijk of e vragen /eg 19 te 's-avonds igen over er C. M. 260. 5EN ;d salaris, irmelding reparatie- In de Equipe wordt een beschrijving gegeven van het parcours voor de Ronde van Frankrijk 1957, die ditmaal om de oost zal gaan, hetgeen zeggen wil dat eerst de Alpen en daarna de Pyreneeën aan de beurt komen. Het vorig jaar ging de rit voor de helft over vlak terrein en voor de helft door de bergen. Dit jaar zijn de moeilijkheden wat beter verdeeld. Na de zevende dag komen met de Vogezen de bergen al aan de beurt De eerste zes etappes zijn vlak, hetgeen in de Franse vaktaal echter niet wil zeggen dat ze niet geaccidenteerd zijn. Na Gerardmer, in de etappe Metz-Colmar, de 7e rit, begint de Ronde reliët te krijgen met de cols van de Schlucht (1159 me ter), de Wettstein (880 meter) en het colletje van de Linge (1040 meter). Na een rustdag te Thonon zul len de Alpen de krachten van de renners op de proef stellen. De 10e etappe, van Thonon naar Briancon, voert achtereenvolgens over de Tamie (908 m.) die voor de oorlog vaak in het parcours is opgenomen, de Telegraphe (1600 meter) en de Galibier (2645 meter), het hoogste punt van de ronde. De 11e etappe Briangon-Cannes is een zeer zware, met de cols van de Vars (2111 meter), de Al- los (2250 meter) en de Luens. Tussen de Alpen en de Pyre neeën gaat het door de Provence waar bergen en bergjes ook een rol zullen spelen. Van Marseille voert het parcours over tamelijk gemakkelijk gebied in drie etappes naar Barcelona. De Pyreneeën beginnen voor de renners in de 16e etappe, van Barcelona naar Ax les Thermes met de col van de Tosas (1800 meter), die nog in Spanje ligt en na het overschrijden van de grens de Puymorens (1915 meter), die zich 30 kilometer voor de finish verhett. De volgende dag voert de 17e etappe van Ax les Ther mes naar St.-Gaudens (235 kilo meter) over de col de Port (1249 meter, de Portet d'Aspet (1069 meter) en de Portillon (1308 me ter) die in Spanje ligt. Het par cours maakt een omwegje over da grens. Nu het gaat over de Tour in de toekomst, kan het ook gaan over de Tour in het prilste verleden. Daaraan is onverbrekelijk ver bonden de naam van Maurice Ga- rin, die, zoals gemeld, dinsdag overleed. Hij won de eerste Tour de Fiance, waarin hij bovendien drie etappe-overwinningen op zijn naam bracht. Het daarop volgende jaar bezette Garin wederom de eerste plaats, maar toen werd hij met drie anderen gediskwalificeerd na een ronde vol onregelmatighe den. Zijn staat van dienst vermeldt tal van andere zegepralen. Zo won hij Parijs-Roubaix in 1897 en 1898, Bordeaux-Parijs in 1902, Pa- rijs-Brest-Parijs in 1901, Parijs- Le Mans in 1902 en Parijs-Ca- bours in 1897. Bij de aankomst van de Tour in 1953 in het Pare des Princes te Parijs heeft Garin ondanks zijn hoge leeftijd nog aan het défilé van oud-winnaars meegedaan. Ben jaar later, toen de Ronde te Amsterdam startte, was hij bij het vertrek aanwezig. In Sydney heeft een worstel wedstrijd tussen de vroegere we reldkampioen boksen Primi Car- nera en de Amerikaan King Kong grote onregelmatigheden veroor zaakt. De zaal was uitverkocht, maar niettemin wilden er nog dik tweeduizend opgewonden Italiaan se immigranten binnen. De me nigte was flink in de worstel- stemming, *orceerde een stalen hek, maar stootte op dertig agen ten en twintig suppoosten, die dapper terug vochten. In de felle worstelstrijd, die zich bij de ingangen ontwikkelde, werd de massa twee keer achter uit gedreven, maar beide keren kwam zij, mogelijk nog feller, terug, ondanks de assistentie, die de politie kreeg van de 22-jarige worstelaar Emil Korochenko. In de chaos glipten honderden worstelliefhebbers door het cor don heen. Om een beetje in stijl te blijven rolden Camera en King Kong uit de ring om het gevecht tussen de toeschouwers voort te zetten. De hoofdcommissaris van poli tie in Tilburg heeft toestemming gegeven voor een sympathiek plan. Voor 't Paas-toernooi voet ballen, dat een prachtige vakan tie-besteding betekent voor leer lingen van lagere-, ambachts- en MULO-scholen, zouden ais naar gewoonte weer veel te wei nig scheidsrechters zijn. De or ganisatoren stapten naar het po litiebureau en kregen het gedaan, dat politiemannen, die er zin en tijd voor hebben, toernooi-wed- strijden mogen leiden. Aangezien verschillende agen ten hier wel voor voelen zal de voetballende jeugd de politie nu als sport-arbiter meemaken. Met het oog op de wereldkam pioenschappen voetbal 1958 is de Westduitse voetbalbond alvast begonnen met een massa-trai ning. Niet ^ninder dan 58 spelers zijn thans in Duisburg bezig met de eerste bijeenkomst, die wordt geleid door bondscoach Sepp Herberger. Het accent wordt voornamelijk gelegd op de technische en tac tische scholing. In de toekomst zullen meer van deze trainings- dagen worden belegd. Het is de bedoeling, dat de groep van 58 steeds kleiner wordt, zodat tegen de tijd dat het er op aan komt nog elf spelers plus enkele re serves over zijn. En met hen denkt Duitsland dan opnieuw een gooi naar de wereldtitel te doen. Alberto de Christoforo, de aan voerder van Giuliano is overle den aan de gevolgen van een foltering", die hij 2 jaar geleden moest doorstaan van onstemde supporters van ,,Ururi" een club uit de omgeving van Napels. Op een koude novemberdag in 1954 speelde zijn club een wed strijd tegen Rururi en won. De supporters van Ururi waren daar over zo kwaad, dat zij Cristoforo na afloop onder bedreiging met stokken en stenen dwongen in het midden van het veld te blijven. Ook toen de temperatuur inmid dels ver onder het vriespunt was gedaald. Toen de politie Cristoforo ten slotte na drie uur kon ontzetten, vond zij hem bewusteloos. Een politiedokter zei, dat Cris toforo nooit was hersteld van de gevolgen van deze foltering" en dat zij de directe oorzaak was van zijn dood. Er zal nochtans geen vervolging worden ingesteld tegen de supporters van Ururi, om de eenvoudige reden, dat dan de gehele bevolking van dit stadje in staat van beschuldiging zou komen. De Amerikaanse regering heeft be kendgemaakt, dat de kosten van le vensonderhoud in de Verenigde Sta ten in januari tot een nieuw hoogte punt zijn gestegen. Het is de vijfde achtereenvolgende maand, dat de kosten van levensonderhoud hoger worden. Het nieuwe indexcijfer per half-januari geeft een stijging van 0.2 procent te zien ten opzichte van half-december. De stijging van het indexcijfer be tekent een loonsverhoging van min stens 1 dollarcent per uur voor on geveer 1,4 miljoen arbeiders in auto- en vliegtuigindustrie en in de indus trie voor landbouw-uitrusting. daar in de arbeidscontracten clausules voorkomen, die de lonen koppelen aan het indexcijfer van de regering. Het bericht van enige dagen gele den, dat Russische geleerden er in zouden zijn geslaagd, bij lagere tem peraturen waterstof in helium om te zetten, blijkt te berusten op een ver keerd verstaan van een mededeling van radio-Moskou. De Sovjet-geleerde Arzymowitsj heeft, sprekend over de experimenten op dit gebied, integendeel verklaard dat de proeven geschiedden bij zeer hoge temperaturen. Hij deelde even wel niet mee, of men zijn doel vol komen bereikt had. De door de regering ingestelde commissie voor het uitwerken van de plannen voor een universitaire nota riële studie, heeft nu rapport uitge bracht. Zij wil de duur van die stu die op vijf jaar stellen en geeft de voorkeur aan een afzonderlijk docto raal examen, inplaats van aan een examen, dat na. het beëindigen van de studie in het Nederlands recht wordt afgelegd. Ofschoon de normale studieduur korter zal zijn, aldus de commissie, dan de tijd die thans gewoonlijk no dig is voor het verkrijgen van het ra dicaal van kandidaat-notaris, zal de studie zeker niet eenvoudiger zijn dan de huidige. Daar de ontworpen notariële studie met die in het Nederlands recht het kandidaatsexamen gemeen heeft, moet ook de vooropleiding gelijk zijn. Het rapport stelt dan ook voor, al leen de bezitters van een gymna sium-diploma tot de examens toe te laten. Het examen zal geen keuze vakken omvatten. Wie het examen met goed gevolg aflegt, krijgt de ti tel van meester in de rechten, wel kei in dit geval het radicaal van kan didaat-notaris tot inhoud heeft, doch geen toegang geeft tot de rechterlijke macht en de advocatuur. In het rap port wordt een overgangsregeling aanbevolen, die het voor niet-acade- misch gevormde kandidaat-notarissen mogelijk maakt, alsnog de studie te volgen. Gedurende een termijn van drie jaar blijft bovendien de moge lijkheid open, alle delen van het ou de examen af te leggen. Horizontaal: 1 soort hond, 4 nootje, 8 eerste mens, 12 grof, 13 verfrissing, 14 meisjesnaam, 16 danskoor, 17 go din, 19 plaats in Gelderland, 21 fa milielid, 23 zijrivier van de Donau, 25 reeks, 27 tegen, 29 nobele. 31 ver dieping, 33 hetzelfde (afk.), 34 plaats in Utrecht, 37 Chinese maat, 39 vo geleigenschap, 40 meisjesnaam, 41 luchtvaartonderneming (afk.), 43 na gerecht, 44 op de wijze van. 45 Duits pers. voornaamw., 46 voetbalvereni ging, 47 schadelijk insect, 49 lok- spijs. 51 drinkgerei, 53 zangnoot, 55 plaats in Brabant, 58 inhoudsmaat (afk.), 59 gereedschap, 61 enkele, 63 omroepvereniging (afk.), 64 uitbouw, 67 nakomeling. 69 ongedierte, 71 meisjesnaam, 72 kledingstuk, 73 En gels lidwoord, 77 ijle stof, 79 inhouds maat, 81 vogel, 82 roofdier, 83 maai- werktuig,. Verticaal: 1 kledingstuk, 2 uitroep, 3 boos, 4 familielid. 5 begrip, 6 Duits telwoord, 7 tandeloos zoogdier, 9 druk, 10 als eerder (afk.), 11 mid den (Fr.), 13 uitroep, 15 en omge keerd (afk.), 18 deel v.e. trap, 20 uit, 22 kleinood, 24 sportterm, 25 Xree^J^e munt, 26 gelofte, 28 secon- ut' ij 8ezantschap, 32 onderdeel der eeldende kunst, 33 plotseling opko- mende gedachte, 35 naaigerei, 36 nnS'strlk;038 ^60d, 39 jong dier, 42 w™si 6ebei'Bte in Rusland, 50 litei w l "T^'sjesnaam, 54 oosterse riieiér. de muur. 57 weide- onderwereld, 60 nalaten- ^h?ip °"tva"gen- 62 gebaar, 63 ge- 1? 66 woede, 68 wa- tervogel, 70 herkauwer 7? titel 76fnndp74 E"gels Pers. voornaamw., 76 onder officier (alk.), 78 slede, 80 ons inziens (afk.). n leeftijd i aan de Op 1 maart zal het geheel gemoder niseerde Metrostation Franklin-Roo- sevelt in Parijs officieel in gebruik genomen worden. Het plafond en de muren van de perrons zijn helder verlicht en worden verlucht door re- produkties van werk n van'Manet, van Gogh, Dufy, Cezanne, Bonnard en Picasso, die volgens een geheel nieuw procédé uit stukjes glas ver vaardigd zijn. Het station Franklin- Roosevelt is het eerste, waarvan het interieur als onderdeel van een mo- HULDE AAN DE WEGENWACHT Autopech vervelend zeg kapotte banden vuile handen gescheurde kleren zich bezeren slecht humeur vrouwen gezeur reserve-band niiet bij de hand maar niet gedacht aan wegenwacht voor U 't weet staat hij gereed in recordtijd klaar dat is eerlijk waar want wegenwacht is bizondere macht daarom een pluim, zó groot voor de engel in de nood!! OUDEN BOSC HCORRY GHLENS Churchillstraat 14 HUURVERHOGING (II) De inzender van het ingezonden stuk vorige wee(k „Huurverhoging" is m.i. niet volledig, In korte trekken wil ik de keerzijde van de medaille belichten. On dertekenaar D. S. zal het toch wel be kend zijn, dat alle regeringen (in Neder land) tijdens en na de bezetting, gefaald hebben in de huurpolitiek. Dit is nog een recente mededeling van de tegen woordige bewindsman. Een hele kleine opsomming van -de tegenwoordige las ten zal mogelijk inzender begrip bij brengen. In mei 1940 betaalde een eigenaar on geveer 80 cent per uur „bazen"-geld. Nu ongeveer f 4,-. Van aanzienlijke verho ging der materiaalkosten nog niet ge sproken. De tegemoetkoming verlaging Grondbelasting, die bedoeld was voor de eigenaar, is en wordt thans meer dan opgeslorpt door de gemeente Breda voor de gecreëerde rioolbelasting, Straatbe. lasting welke vroeger niet bestond is inmiddels van 4 op 6 pet. gebracht van de belastbare opbrengst gebouwd. Het abonnement der waterleiding is m.i. van 1 januari j.l. aanzienlijk verhoogd, vooral in de sector kleine woningen. Brandver zekering naar herbouwwaarde voor een huis als inzender bewoont, minstens JS maal zoveel premie. Voor 1940 gold alge. meen 1'5 A 1/6 van de inkomsten voor de huur. Gaat inzender na deze maat staf nu met f 30 A f 36 per week naar huis? De eigenaar tfan een huis betaalt nu voor l1/» uur werkloon minstens plm. f 6,- waarvoor hij per week 7 maal 24 uur woondienst verleent. Het heette vroe ger een schandaal en onrecht, dat een werkman die een eigen woning gespaard had, bij werkloosheid eerst zijn duur gespaard huisje op moest „eten". Ook bij de vaststelling van een uitkering noodwet Ouderdomsvoorziening werd met een dergelijk bezit rekening gehouden, doch men vindt het nu heel normaal, dat de vroegere kleihe KUïsbëleggers hun kapitaal op zitten te ,,eten", omdat ze amper de noodzakelijke vaste lasten en onderhoudskosten kunnen betalen. Hadden onze regeerders het voorbeeld gevolgd van België, wij zouden zéér zeker als daar gevrijwaard zijn. van het spook Woningnood. BREDA, E. V. MEER LICHT.... Het is een tijd geleden, dat wij bewo ners van de Bmerweg in uw blad lazen dat in de gemeenteraad was beslist licht aan te brengen op de donkere weg, dfie vroeger Buurstede Heike werd genoemd Het ging toen van mond tot mond, ^eindelijk licht in de duisternis. Maar wat denkt u, niets ervan. Er kwam wel licht maar niet verder dan waar vroeger de oud-wethouder, de heer A, v. Ha peren woonde. Wij 'bewoners ten noorden van de over weg. kunnen er in de verte slechts naar kijken. Zo gaat het trouwens ook met de jaarlijkse grote schoonmaak voor wat betreft het nazien van weg en sloot kanten. Ook dan weer het devies, tot hier en niet verder! Ook al voor wat betreft de huisvuil-ophaaldienst! Geachte instanties laat ons niet lan ger in het donker zitten en geef ons licht al is het maar om de 2 300 me ter een lantaarn. Tot de bewoners zelf dan nog1, maak geen mestvaalten of op. slagplaatsen op straat. Dit ontsiert toch immers de landelijke Emer-buurtschap BREDA, A. BRANS FIETSPADPIRATEN99 Heel dikwijls ben ik op pad, vooral op de door u gesignaleerde wegen der sdholieren, die naar de verschillende on derwijsinstellingen te Hulst fietsen. Eerlijkheidshalve en ter verdediging van de HBS-era en anderen moet ik zeggen, dat ik nog geen enkele keer, sinds de affaire van enige tijd terug, ook maar iets heb gemerkt van wange drag dezer jongelui. Integendeel, zo gauw ze een brommer horen aankomen of iemand anders om passage verzoekt, gaan ze netjes opzij. Ik geloof niet dat de scholieren nu de schuldigen zijn, mis schien enkele baldadigen daargelaten. De ergste piraten moeten we op een andere tijd zoeken, als er bijna geen con trole op de weg te vrezen is, n.m. tus sen half zeven en half acht. Er rijdt .v. al twee jaar lang een arbeider zon der licht tussen Rapenburg Tol en het Kraaike; ik heb hem al verschillende keren bijna tegen de grond gereden, doordat ik hem te laat opmerkte. Ook tussen Lamswaarde en Hulst zijn er ver schillende mensen die rond die tijd het zo nauw niet nemen met het licht. Ze vergeten, dat ze met hun eigen leven en dat van een ander spelen. Nog erger. Sommige autobezitters rij den „rustig" links van de weg, op de binnenwegen, ook met dichte mist en dan zonder licht. In de bietentijd schijnen sommige chauffeurs de regels van het verkeer niet te willen onderhouden en nemen voorrang, zelfs op de rijksweg, wat in november 1.1. ook bijna een mensenle ven kostte. De schuld ligt hier niet alleen bij de jeugd die tegenwoordig zo vaak moet horen, dat ze niet deugt. Als de mensen op de weg: fietsers, brommers, motor rijders en autobestuurders in onze streek het zo nauw niet nemen, wat kun je dan van de kleinere mensen verwachten. Wat naar mijn menimg moet geschie den? Een intensievere controle en op de goede plaatsen en tijden. Maar mis schien is er hier geen politiepersoneel genoeg om dat te doen. Wat dan? Ik weet het niet. Als de mensen uit zichzelf niet willen, dan weet ik het echt niet. EEN GEESTELIJKE (Advertentie) Horizontaal: X koreaal, 7 vpntiol 13 rok, 14 adelaar, 16 alk, 17 li ia eel' 19 si, 22 ao, 23 trust, 25 de, 28geneve' 31 akolei, 34 ik, 35 neer, 37 clio 38 os, 39 est, 40 ier, 42 elf, 44 o.l.', 45 emanuel, 48 o.a., 50 stap, 52 orde', 54 noest, 57 strot, 59 au, 61 pi, 62 'tot 64 ir, 65 n.o., 66 mud, 67 fa, 68 da 69 mui, 70 er, 71 ne, 72 esp, 74 n.v. 76 l.s., 77 atlas, 79 otter, 82 stro, 85 lire, 87 ei, 88 voldaan, 92 ed, 94 ego, 96 aan, 97 eek, 100 nu, 102 eelt, 104 port, 106 ja, 107 kwarts, 110 rotten, 112 as, 113 knaak, 116 eu, 118 to, 120 ora, 121 nr, 123 sop. 125 materie, 128 sen, 130 granada, 131 dossier. Verticaal: 1 kr, 2 oom, 3 r.k., 4 aai, 5 ad, 6 leer, 7 vals, 8 e.a., 9 nrs, 10 ia, 11 elp, 12 l.k., 15 leuk, 17 loens, 20 idool, 21 agio, 22 an, 23 tee, 24 tal, 26 el, 27 pisa, 29 e.k., 30 vete, 32 kiel, 33 e.o., 36 ria, 37 cru, 39 elan, 41 eng, 43 fort, 44 ot, 46 mus, 47 ent, 49 ad, 50 siamees, 51 pop, 52 oor, 53 egois me, 55 eifel, 56 t.t., 57 st, 58 riant, 60 uur, 63 ons, 65 nul, 71 nto, 72 es, 73 po, 75 vel, 77 arie, 78 ako, 80 tea, 81 riek, 83 te, 84 ada, 86 r.d., 88 voet, 89 lat. 90 a.n.p., 91 nero, 93 inkt, 95 gerst, 98 etter, 99 gans, 101 uw, 103 l.s.k., 105 ork., 106 je, 108 aa, 109 mare. 111 tu, 114 nota, 115 aard, 117 nfp,™ari^gSxPrr?gramJma g?h.e.el ver" dnr- "9 oma, 121 nes, 122 mee. 123 uTnoVvolget6 *UtiaM "Mi'j-'J*4 pl- 128 127 Lo., 128 si, De autorace om de Grote Prijs van Pau (vastgesteld op 21 April) zal doorgaan, dank zij het feit, dat de Franse regering een- extra rantsoen benzine heeft toegewezèn aan de organisatoren. De wedstrijd wordt gehouden op een circuit, waar van de lengte ca 3 km is. Op dit circuit werden, op aanwijzingen van politiedeskundigen, na de ramp van Le Mans een aantal verbeteringen aangebracht. Ter nagedachtenis aan de onlangs overleden Franse auto-journalist Charles Faroux zal een naar hem ge noemde beker als wisselprijs worden beschikbaar gesteld voor de coureur, die volgens een bepaalde handicap formule (afgelegde afstand en cylinderinhoud) de beste prestatie levert tijdens de 24-urenwedstrijd van Le Mans. Faroux was een van de initiatiefnemers van deze wedstrijd. Hij voerde ook de bovenbedoelde han dicapformule in. In dc komende herfst verwacht men, dat door de Re- naultfabrieken een nieuwe ,,sports-dauphine" (die ove- rigtni precies dezelfde carrosserie aal hebben) op de markt gebracht kan worden. De maximale snelheid daarvan zal bij 14 km per uur liggen tegen 110 tot 120 voor de huidige Dauphine. Deze sportwagen zal circa f 1000,- duurder zijn. Op het ogenblik rollen in de drie Renault-fabrieken dagelijks 1300 wagens van de lopende band, hetgeen neerkomt op 1 wagen per 23 seconden. John Connor uit Lincoln Grosse Point verveelt zich nooit. Hij is pas 14 jaar oud, maar zijn kamertje is een waar museum. Toen een kennis hem 5 jaar geleden een krant gaf waarin een afbeelding stond van een auto uit 1907 was zijn belangstelling zodanig gewekt, dat hij vanaf die dag autootjes begon te knutselen van alle soorten merken. Als materiaal gebruikt hij plastic John heeft nu 144 wagentjes, vanaf het oudste model Ford tot de nieuwste tweekleuren-auto's. EEN PROTEST In miin brievenbus zat deze week een stuk vuil. Het was een lectuuraanbieding van een uitgeversmaatschappij te Rotter dam. Het vuile pamfletje propageerde de verkoop van viezei vunzige, sexuele boekjes, die op een manter worden aan bevolen die ieder fatsoenlijk mens moet tegenstaan. Het is jammer dat de wet klaarblijkelijk niet tegen zulke pam fletjes kan optreden. Maar waar ik ze een gevaar acht voor kinderen, die ze open en bloot, in de bus vinden, meen ik goed te doen hiertegen ten krach tigste te protesteren N. WAT 'N WEER Meneer de redacteur, houw da weer bericht van jullie mar binnen as het sneeuwt. Kijk nou 's naar woensdag. Ik kom thuis, halverwege ingesneeuwd, en ik zie in de krant zudde wind en plaat selijk enige regen. Aan m'n neus, me neer de redacteur. Houw jullie sneeuw en vriesweer mar voor van de zomer vast, dan kunnen we gratis ijsco eten. TOONTJE Toontje, jongen, we hebben meer klachten over gehad. Maar als onze gekortwiekte blindedarm zegt dat er sneeuw komt en een boel nat tigheid. moeten we toch het weer bericht van De Bilt nemen. De we reld is nu eenmaal vol van zulke on rechtvaardigheden. Overigens onze oprechte deelneming. (Red.) MODDERBAD Op de hoek De Savornin Lohmanstr. Dr. Kuiperstraat in Breda ligt een ter rein, dat nu niet direct aan stadsver- fraaiing doet denken. Vorig jaar was het een grote plas, daarna is het zoge naamd gedempt met modder uit de singels. Nu is het een blubberboel waar de hele buurt last van heeft. Wij kunmen niet behoorlijk achterom en onze kin deren zitten iedere dag onder de modder. Is hier niu door de bevoegde instanties niets aan te doen? Bijvoorbeeld goede tuingrond erin en gras gezaaid. Dan heeft de jeugd een behoorlijk speel terrein. BREDA, M. GRISPEN De Savornin Lohmanstr. 6b. Hoor jij nou óók efgoi* iemand om 1 BESTEDINGSBEPERKING (I) Rare, rare wereld.... Gok, knettergek Nederland. Vergeef me, meneer de re dacteur: ik ben maar een doodgewone boer, maar ik meen een gezond stel her sens te hebben. Daarom snap ik van de Haagse politiek waarschijnlijk geen sik kepit, zeker niet van het SER-rapport „bes ted'ingsb epe rking We hebben toch een kabinetscrisis ge had, is het niet? En een van de adders in het gras was daarbij toch de kwestie van de bezitsvorming..,.? Nu, een half jaar later, h-oor ik van de bezitsvorming niets meer: noch van de zijde van de Partij van de Arbeid, noch van de zijde van de KVP. Bezitsvorming is verdeling van de armoe geworden 't Kan verkeren, zei Bredero. Maar beduveld zijn we! BREDA, s. T. ICKMAER BESTEDINGSBEPERKING Knap stukkie werk van zijne excel lentie Hofstra. Eerst brengt hij het hele land in rep en roer, kreunt alle socia listen bij elkaar en zegt: „Prijsstop! Dan worden alle produkten een stukje duurder en prompt wordt een rapport Bestedingsbeperking uit z'n hoge hoed getoverd. Oh ja, zeker: de regering beperkt ook Zij schaft de consumentensubsddies af, waardoor ons leven nog duurder wordt. Als wij ons nu eens konden beperken in onze uitgaven voor de belastingen.. We waren dan precies quitte! ROOSENDAAL, F. L. VUILNISBELT (II) Hier is antwoord otp het stukje van zaterdag j.l. getiteld „Vuilnisbelt". Inzender schreef:: „Waarom dit alles (op het terrein aa-n de Lunetstraat) niet meegegeven aan de vuilniswagen?" Ja waarom, inzender? Weet u niet dat de gemeentelijke reinigingsdienst van Breda niet hard mag werken dus zeker geen matrassen e.d. in de wagen mag lichten? U zal ver wonderd zijn over deze laatste zin. Niet alleen ik maar meerdere stadgenoten on dervinden steeds, dat hun vuilnisemmer na het passeren van de vuilniswagen on- geledigd op de rand van het trottoir staat omdat de emmer iets te zwaar is uitgevallen. Dait dit 4et overdreven is zal ik tl zeggen. Als 'n invalide huisvrouw haar vuil nisbak 10 a 12 meter ver draagt is het voor 'n man zeker niet teveel om hem 'n stukje te lichten en om te kippen BREDA. 'N HUISVROUW Sluissingel 5. In uw dagblad van 16 februari j.l, las ik een stuk over Rock and Roll, inge zonden door de heer M. Hierin schrijft de heer M., dat Rock and Roll heerlijke muziek is. Dit is na tuurlijk individueel. Ik vraag de heer M. wat hij eigenlijk onder dansen ver staat, naar aanleiding van zijn opmer king, dat hij hoopt, dat het stijldansen verdwijnt. Ik vraag mij af, of een der gelijke opmerking wel op haar plaats is. Is het beslist noodzakelijk, dat men zich bij ritme kan uitleven? Ik geloof, dat naast Rock and Roll stijldansen moet blijven bestaan en als u het mij vraagt moet stijldansen aan de top blijven en mag niet voor Rook and Roll uit de weg gaan. Ik ben vast van mening, dat ik in deze niet alleen sta en dat velen mijn opvatting zullen delen. BREDA, J- S. ROCK AND ROLL(III) Zaterdag j.l. las ik over Rock and Roll, een stukje, waarin men hoopte dat het stijldansen maar gauw zou verdwijnen. Hoe kan iemand zo iets neerschrijven. Dit moet beslist van iemand komen, die het stijldansen niet beheerst en nog nooit beheerst heeft. Misschien heeft deze al tijd ma-ar wat gehost en gesprongen op de maat van eenfoxtrot of Engelse wals en geduldig gewacht totdat er mu ziek kwam die zich daar volledig bij aanpaste. Ik zelf ben 20 jaar en heus, ik houd van muziek. Bij mijn platen van allerlei soort draai ik ook wel Rook and Roll, maar ik vind dat men nu niet zó gek van die dwe pende muziek moet worden om andere dansen af te willen schaffen. Wat denkt u van een musettewals of Engelse wals? Maar ja je moet het be heersen mijnheer, je moet het beheersen. BREDA, R. MöLLER J.R. Tasmanstraat 28. ROCK AND ROLL (IV) Belachelijk en de grootste nonsens, vond ik het ingezonden stukje aangaan de de Rock and Roll, dat zaterdag, 16 febr. j.l. geplaatst stond onder de ru briek „Papier voor uw Pen". Gaarne richt ik me daarom nu even tot die Rock and Roli-ped agoog. Je bent blij en geestdriftig, daar je geconstateerd hebt, dat de Nederlandse jeugd echte Rock' and Rollers zijn en geen brutale schreeuwlelijkers of kanni balen. Je durft hiermee nogal veel te beweren! Want hoeveel jongelui zijn er, die de Rock and Roll werkelijk goed willen begrijpen en uitvoeren? Dat is maar een klein percentage! Daarvan ben ik overtujgd! Voor de meesten geeft hij een goede aanleiding tot een hospartij en weet ik wat al niet meer! Je begrijpt me hopelijk? Verder heb je het over een voorbeeld stellen met de Rock and Roll aan de ouders. Wat je daarmee bedoelt, begrijp ik eigenlijk niet goed. Bestaat er nog een mogelijkheid tot het stellen van voorbeelden aan de ouders met die muziek? Man, je reinste kolder, wat je daar schreef. De jeugd heeft ritme nodig, zeg je? Gelijk heb je, maar dan wil ik hier onder ritme ver staan, ontspanning. Om die te verkrij gen moet de jeugd zich meer interes seren voor turnverenigingen e.d. voor sport! Die geeft ontspanning! Die moet je echter niet zoeken in een danszaal, want wil je goed en volgens de eisen van een behoorlijke dans dansen, dan eist dat inspanning en geen ontspanning! Er zijn er maar al te veel, die zich echt eens willen ontspannen door te dansen. Vandaar ook -dat er zo veel op de dansvloeren komen, die een obstakel zijn voor hen die goed willen dansen! Over „uitleven" heb je het ook nog, meen ik. Ga jij dansen om je uit te le ven? Hopelijk zijn er die niet teveel! Spaar ons voor dergelijke individuen! En nogmaals, zoek je uit te leven in een of andere tak van sport, b.v. voet/ballen, handballen, zwemmen of in een andere sport. Wil jij je verder veilig stellen t.o.v. je ouders, door te zeggen: „Jullie hebben vroeger toch ook wel eens gek gedaan?" Dus je geeft toch toe. dat met die Rock and Roll doorgaans door de meesten gek gedaan wordt? LANGEWEG, v. S. TONEEL IN ST. W1LLEBRORD Zondag j.l. zijn we op bezoek geweest bij de toneelgroep „St. Willebrord". Ein delijk heeft iemand daar 't eens aange durfd 'n totaal ander stuk op de plan ken te brengen, dan men in de loop van de jaren pleegde te doen. Nu was het eens niet de traditionele boerenfamilie, geen boerenstuk vol, pathetiek en dik doenerij, maar 'n net Nederlands ge zin dat algemeen beschaafd Nederlands sprak. Natuurlijk ging dit laatste niet geheel vlekkeloos, maar 't stoorde geens zins, als er eens 'n -h- vergeten, of onnodig gefabriceerd werd. Het geheel was aanvaardbaar. Dat is 'n goede stap in de goede richting. Iedere St. Willebrordenaar zou deze uitvoeringen dienen te z7en, om zó ook van dit genre toneel te genieten of te leren genieten. De spelers hebben het zeker verdiend. Nog één opmerking in het algemeen: Heet elke vereniging in St. Willebrord: St, Willebrord? F. s. HUISEIGENAREN Bij het jongste voorstel tot huurver hoging met 25 pet., waarvan de helft wordt geblokkeerd, zijn het natuurlijk weer de huiseigenaren die de dupe wor den. De groep die sinds de bevrijding behoort tot de z.g. vergeten groepen. De groep die tot 1950 de vooroorlogse huren heeft „genoten'* en daarna een paar kleine huurverhogingen kreeg toegewe zen. De inkomens van anderen stegen met vele procenten, die van de huis eigenaren niet want de kleine verhogin gen gingen meer dan op aan hogere onderhoudskosten. En nu zal men het inkomen van de huiseigenaren gaan blok keren. Gebeurt zoiets ook met het in komen van ministers, kamerleden of hoge amb ten aren? Ik meen dat het eigen domsrecht wordt verkracht, dat de huis eigenaren als staatsburgers worden ge krenkt door het wantrouwen, sprekend uit het regeringsvoorstel en d-t de huis eigenaren als individuele woningbezit ters worden benadeeld. Dit voorstel is van alle moraal ontbloot. Wie belegt een protestvergadering in groot verband? BREfDA, R. b. (Advertentie)

de Stem | 1957 | | pagina 5