Amerika wacht komst Abba Eban af De Movavedo in Putten Aan brandstapel ontsnapt Soekarno's ongunstig plannen onthaald Interparlementaire Raad voor de Benelux begon zijn taak Thee wordt goedkoper Amerikaans vliegtuig met 149 inzittenden stortte neer in Zuid-Koreageen doden Stakingen in Parijs DAGBLAD VOOR Het toekomstige landbouwbeleid 2 6 7 Officiële standpunt VS. eerst maandag in UNO-vergadering Deur blijft op kier een Volksstemming geannexeerde grensgebieden Rouwdienst voor vermoorde onderwijzeres Droog weer Bijeenkomst Mollet en MacMillan Van Cauwelaert voorzitter Eerste Kamer voor uitbreiding beroepspersoneel st rij dm ach t Amerikaanse havenstaking geëindigd Culinaire beperking in Israël 97e JAARGANG No. 22386 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Directie, Redactie en Administratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H A Bruna. Redactieraad: J. M. A C. v. Dongen, C J v. Hootegem, Mr. Dr. A J. J M. Mes, Mr. H. M. L. da Rechtei R V. M Vercauteren, L. J v. "t Westende. Abonn prija bij vooruitbet. f 6.50 p. kwartaal, p. post t 7.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.50. Incasso wordt berekend. Losse numm. 13 ct Postrek 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per m'm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per m/m (Ingezonden Mede- delinger. f 0 35 per m/mi Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariei en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULS1, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. no. 35). In de eindelijk verschenen Memorie van Antwoord terzake de begroting van landbouw, vis serij en voedselvoorziening staat uitvoerig het landbouwbeleid uitgestippeld, dat de regering denkt te gaan voeren en dat reeds in de bestedingsnota in het kort was geschetst. We ver wijzen naar elders in dit blad voor het lezen van nadere bij zonderheden. Enkele concrete punten uit de me morie mogen hier nog in het kort naar voren worden gebracht: Melkprijsgarantie blijft gelden voor de gehele melkproduktie. Voor de herverkaveling Zeeland wordt vier miljoen minder uitge trokken. Steun van de Overheid zal worden geboden aan hen, die leden van de wateroverlast in 1956. Aan het Produktschap voor Zui vel wordt advies gevraagd, of de melkprijs per 1 juli eenmaal met 10 cent zal worden verhoogd dan wel in etappes. Een wet tot bevordering van de elektrificatie van onrendabele ge bieden wordt voorbereid. In de landbouw zal een leerlin genstelsel worden ingevoerd. Om eenmaal „gesaneerde" bedrij ven voor nieuwe splitsing te be hoeden, worden wijzigingen in het erfrecht overwogen. 1 Naar wij in bevoegde kringen vernemen, zullen de theeprijzen met ingang van maandag 25 fe bruari a.s. worden verlaagd De soort van 98 cents per 100 gram wordt verminderd tot 94 cents en de soort van 80 cents per 100 gram gaat omlaag naar 74 cent. De duurdere theesoor ten worden met 2 cents per 100 gram verlaagd. Deze prijsdaling vloeit voort uit het wereld- marktprij sniveau. COMMUNISTISCHE opstandelingen in Birma hebben voor de zestiende maal sinds zij hun actie tegen de regering begonnen, de pijpleiding op geblazen, waardoor de stad Rangoon van water wordt voorzien. DE DAF te Eindhoven heeft een ter rein van 25 ha aangekocht, dat ligt naast het huidige fabrieksterrein. De aankoop is geschied uit voorzorg voor het geval de DAF met ruimtegebrek te kampen krijgt. DE SCHILDER Willem Wouters is op 70-jarige leeftijd te Amsterdam over leden. DE ALGEMENE Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer heeft van het ministerie van econo mische zaken bericht ontvangen, dat zij voor 1957 rekening moet houden met een vermindering van subsidie van 200.000.in 1956 bedroeg het subsidie 1.410.000.—. DE ZWITSERSE regering heeft zich uitgesproken voor het verlenen van het actief kiesrecht aan de Zwitser se vrouwen. DE ONGEVEER 200 bewoners van Christmas eiland (Stille Oceaan) waar Engeland binnenkort zijn eerste waterstofbom tot ontploffing zal bren gen, zijn per schip naar elders over gebracht. ONBEKENDEN hebben een gedeelte van een kazerne te Newry in Noord- Ierland opgeblazen. De militairen hadden enige minuten tevoren het ge bouw verlaten om naar de kantine te gaan. TE NICOSIA is gisteren de achttien jarige Griekse Cyprioot Christos Lam- brou ter dood veroordeeld wegens een moordaanslag op een Britse on derofficier. President Eisenhower en Foster Dulles hebben langdurig beraadslaagd over de houding van Israël. Na afloop van hun bespreking op het Witte Huis werd een communiqué uitgegeven, waarin de heide Amerikaanse staatslieden ver" klaren, dat zij de houding van Israël betreuren. Tegelijkertijd echter werd bekend, dat zij eerst de komst van de Israëlische ambassadeur te Washington, Abba Eban, wensen af te wachten, die zoals bekend gisteren vanuit Israël naar de Ver. Staten is vertrokken, nadat hij van Ben Goerion de nodige instructies had meegekregen. De permanente vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Ver enigde Naties, Cabot Lodge, zal in afwachting van de besprekingen, die Eban met Eisenhower zal voeren liet officiële standpuntvan de Ver enigde Staten in de algemene verga dering dan ook niet eerder bekend kunnen maken dan maandag. Kritiek in Israël De deur blijft dus open voor onder handelingen, op, een kier waarschijn lijk. Want het Israëlisch parlement heeft gisteren vier uur gedebateerd over de verklaring, die Ben Goerion over Gaza en de Golf van Akaba had afgelegd. Onder degenen die kritiek op deze verklaring hadden, waren ook woordvoerders van twee partijen die deel uitmaken van de coalitie regering, de Ahdoet Avoda en Mapam. Zij vonden Ben Goerions verklaring te zwak. Zij namen vooral aanstoot aan het feit, dat de premier heeft gezegd, dat Israël eventueel bereid is Gaza te ontruimen. De Ahdoet Avoda gaf te kennen, dat zij zich uR de regering zal terug trekken als deze zou besluiten Gaza te ontruimen. ^Ben Goerion-zal de sprekers pas maandag antwoorden. Dan zal er ook worden gestemd. Dit uitstel is volgens parlementaire kringen ingegeven door de wens om de missie van Eban naar Washington niet in gevaar te brengen. De voorsteller Eban Intussen circuleren er vele geruch ten over de inhoud van de boodschap pen. die Eban moet overbrengen. Volgens sommige berichten zou een van de voorstellen inhouden, dat Israël bereid is zijn troepen uit het gebied van de Golf van Akaba terug te trekken op basis van een verklaring van de V.S. en andere mogendheden, dat de Straat van Tiran een internatio nale waterweg is. Deze verklaring zou vergezeld gaan van een Israëlische verklaring, dat Israël elke poging om de doorvaart van zijn schepen door deze golf te verhinderen, als agressie zal beschou wen, die het met alle middelen zal verijdelen. Dit voorstel zou een be langrijke concessie van Israël bete kenen. Een ander voorstel zou inhouden, dat Israël zijn troepen onmiddel lijk uit de kuststrook van Gaza terugtrekt, maar zijn burgerlijk bestuur over dit gebied handhaaft. Dit bestuur zou vervolgens worden overgedragen aan de internationale politiemacht van de V.N. .waarna een internationale commissie over de toe komst van het gebied zou moeten be slissen. Naar in diplomatieke kringen te Tel Aviv verluidt, heeft Eban van het kabinet ruime volmachten gekregen. Voorstel tot sancties Zes Aziatisch-Afrikaanse landen heb ben bij het gisterenavond voortgezette debat over het Midden-Oosten in de algemene vergadering van de Verenig de Naties een voorstel ingediend om militaire, financiële of economische hulp aan Israël te onthouden. Voorsteller was Malik, de vertegen woordiger van Libanon, die dit voor stel mede indiende uit naam van Irak, Soedan, Indonesië, Afghanistan, Pa kistan en Ceylon. Volgens Malik zal dit voorstel door „vele landen" worden gesteund, zo weet radio-Parijs te melden. Hammarskjoeld, secretaris-genearal, had er tevoren op gewezen, dat „bui ten de Verenigde Naties om" pogin gen in het werk worden gesteld de kwestie-Israël te regelen. Voor die po gingen had hij veel respect. Na een zeer korte zitting werd be sloten het debat over het Midden-Oos ten maandag aanstaande te hervat ten. Een Amerikaans vliegtuig met 128 passagiers en 21 bemanningsleden is gisteren ten noorden van Seoel in Zuid-Korea neergestort. Er waren vele gewonden, doch geen doden. Het vliegtuig was een C-124 Globe- master van de Amerikaanse lucht macht en vervoerde, op een normale vlucht, militairen der Verenigde Sta ten en Verenigde Naties en burgers van Tokio naar Seoel. De meeste pas sagiers waren militairen. (Advertentie) T||l CASSETTES, VANAF Fl. 28.1S Het toestel moest een noodlanding maken. Aan de mond van de rivier de Han nabij Seoel is de Globemas- ter neergestort en in brand geraakt. Wonder boven wonder werd niemand van de 128 passagiers, noch iemand van de 21 bemanningsleden gedood. Wel liepen velen verwondingen op. Bijna alle inzittenden hebben te lijden van ontberingen, breuken, brandwon den of een zenuwinstorting. Van de 56 personen, die brandwon den opliepen, verkeren enigen in ern stige toestand. Ongeveer vijftig gewonden zijn per hefschroefvliegtuig naar een zieken huis overgebracht. De „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" schrijft in haar nummer van gisteren in een commentaar op het overleg in maart a.s. tussen de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns, en zijn Westduitse collega, Von Brentano, dat welinge lichte kringen in Bonn verwachten, dat het bezoek van minister Luns de inleiding zou kunnen worden tot aansluitende onderhandelingen om al le tussen beide landen nog bestaande kwesties op te lossen. Men houdt het in Bonn voor mo gelijk, dat Nederland de eventuele teruggave van de geannexeerde grensgebieden aan een volkstem ming zal onderwerpen. Het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken wilde desgevraagd hierop geen commentaar leveren. In de Bondsrepubliek is men van me ning dat een volksstemming slechts tot onnodige spanningen aanleiding zou kunnen geven. Verscheidene cU.*" n ven Parijs zijn van elektriciteit verstoken tengevolge van een staking van arbeiders in de elektriciteitsbedrijven, die hogere lo nen wensen. Ook arbeiders in de gas bedrijven hebben het werk neergelegd om looneisen kracht bij te zetten. Men vreest dat de gasvoorziening zal wor den gestagneerd. Intussen had Parijs de hevigste sneeuwstorm van deze winter. Gisteravond eindigde een staking van twee dagen van postsorteerders, waardoor de postbestellingen in Pa rijs en andere Franse steden vertra ging ondervonden. In de kerk St. Louis te Fontaine- bleau werd gisterochtend een H. Mis opgedragen voor het zieleheil van de Nederlandse onderwijzeres aan de NAVO-school Maria van Steijn, die woensdag door een collega uit Togo- land werd vermoord. Vandaag zal het stoffelijk overschot naar Nederland worden overgebracht. De kerk bleek te klein om alle belangstellenden onder wie vele vrien den van de onderwijzeres, te bevat ten. De Nederlandse aalmoezenier, verbonden aan de generale staf van de NAVO voor de Midden-Europese sector, verrichtte de absoute. Onder de aanwezigen bevonden zich vele afgevaardigden van de NAVO-landen van het docentencorps en de leerlin gen van het internationale lyceum en vele hoge Nederlandse officieren. Een broer van de overledene was uit Amsterdam overgekomen om bij de uitvaartdienst zijn bejaarde ouders te vertegenwoordigen. In zijn gezel schap waren de dokter en de ver pleegster, die mej. Van Steijn ter stond na de aanslag te hulp waren gekomen. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt vrij dagavond 23.15 uur: In de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, in de middag op de meeste plaatsen op klaringen. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit oostelijke richting. Bewolkt tot mooi. Vrij koud des nachts, zacht overdag. Vandaag: zon onder 18.08 uur. J Maan onder 12.20 uur. Morgen: zon op 7.37 uur. Zon onder 18.10 uur. Maan op 4.40 uur J Maan onder 13.17 uur. Maandag: zon op 7.35 uur. Maan t op 5.15 uur. In tegenwoordigheid van de Mova vedo (moeder van vele dochters), dit is de padvindstersnaam van H'.M. de Koningin, werd gisteren in Putten door een twintigtal padvind- sters en 35 kabouters van de afde ling Putten van het Nederlandse d° de Denkdag of Baden-Powelldag gevierd ter gele genheid van de geboorte van Lord Baden-Powell of Gilwell in 1857, de stichter van de padvindersbewe ging. Op de foto links ziet men H.M. de Koningin, die de door een van de Blauwe Vogelsde 16-jarige Alie van Eek, aangeboden zelf geplakte en getekende Denkdag—wens in ontvangst neemt. De foto réchts geeft een beeld van H.M. de Ko ningin. die het clubterrein verlaat door een erehaag van kabouters en padvindsters. De premiers van Frankrijk en En geland zullen besprekingen voeren, nadat Guy Mollet van Frankrijk van zijn bezoek aan Washington waar heen hij dit weekend vertrekt is teruggekeerd, aldus wordt in gewoon lijk welingelichte kringen te Parijs meegedeeld. De premiers zullen samen komen voordat Harold MacMillan van Enge land op 19 maart voor besprekingen met president Eisenhower naar Ber muda vertrekt. Werden gisteren in Djakarta de vlaggen gehesen om de be kendmaking van Soekarno's re cept tot redding van de natie te vieren, de eerste perscommen taren waren niet zo opgewekt. Het onafhankelijke dagblad „Times of Indonesia" noemde het plan van Soekarno ronduit een „fiasco". „Moeilijk te slikken", schreef de Islamitische „Duta Masjarakat" bo ven een hoofdartikel, waarin het blad de hoop uitsprak dat Soekarno geen dwang zal toepassen om zijn concep tie er door te krijgen. Van politieke waarnemers vernam de correspondent van het ANP in Djakarta, dat de Islamitische partijen en ook de Christelijke en de katholieke partijen deelneming van de communisten in een nieuw kabinet van de hand zullen wijzen. W ie in Nationale Raad? Voorts verklaarden zij het te betwij felen of de Nationale Raad, die uit vertegenwoordigers van de arbeiders landbouwers, de jeugd en van vrou wenorganisaties zou moeten bestaan, wel zo gemakkelijk zal kunnen wor den gevormd. Wie zal bijvoorbeeld beslissen over de vertegenwoordiging in die raad van laat ons zeggen de arbeiders, zo vroeg een van hen zich af. Er zijn verschillende arbeidersorganisaties, variërend van de communistische „Sobsi" tot de Islamitische „SBII". „De president wil alle nationale krachten samenbrengen, doch schijnt te vergeten, dat de communistische partij geen nationale kracht is", schreef de Islamitische „Abadi", de spreekbuis van de anti-communisti sche Masjumi. In de vergaderzaal van de Belgische senaat is gisteren de raadgevende Interparlementaire Beneluxraad voor het eerst bij eengekomen. Op voorstel van mr. E. Sassen werd de heer Frans van Cauwelaert tot voor zitter gekozen. In een rede zei deze te hopen, dat de raad van grote betekenis zou mogen blij ken voor de toekomst van de Beneluxlanden. Het definitieve Unieverdrag, aldus de heer Van Cauwelaert, mag nog dit jaar worden verwacht en het lijdt geen twijfel of het zal zowel door de openbare opinie als door de wetge vende lichamen van de drie deelne mende landen met vreugde worden ontvangen. Hij gaf als zijn oordeel, dat een voorproef van tien jaar, ondanks alle moeilijkheden, de deugdelijkheid van de Unieopzet ten volle heeft be- wezen. Ondanks het feit, dat de parlemen taire Beneluxraad nog geen uitvoe- rende bevoegdheden heeft, meende de heer Van Cauwelaert, dat er reeds een weldoende invloed van kon uitgaan op de verdere ontwikkeling van de Unie. „De raac' kan een doelmatig ge bruik maken", zei hij, „van de vrij heid om op eigen initiatief en naar goeddunken alle vraagstukken te be handelen en alle aanbevelingen te doen, welke verband houden met de toenadering tussen de betrokken lan den". De Benelux kenschetste hij als de belichaming van een volkerenge meenschap, die door de geschiedenis in haar ontwikkeling werd gestoord, maar die, zelfs verdeeld en onvolle dig, een eigen rol heeft gespeeld in de welvaart en de culturele ontwik keling van het oude Westen. Minister Bech, van Luxemburg, noemde voor het ontluiken van het saamhorigheidsgevoel der Europese volken een parlementaire actie van ongemeen belang, al liad deze voorlo pig slechts een aanbevelend karakter. Minister Luns achtte het bestaan van de raad een noodzakelyke voorwaar de voor de functionering en verdere uitbouw van de Benelux. Een woordvoerder van de Duitse Bondsregering heeft vrijdag bekend gemaakt, dat de Bondsregering de verdragen inzake de gemeenschappe lijke Europese markt en Euratom nog dit voorjaar aan de Bondsdag ter rectificatie zal voorleggen. Minister Von Brentano heeft nog meegedeeld, dat Oostduitse goederen, die in het normale handelsverkeer tussen Oost en West de Bondsrepubliek binnen komen, naar alle landen van de ge meenschappelijke markt gezonden kunnen worden zonder handelsbelem meringen. De Franse plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Mau rice Faure, zei, dat de Franse rege ring bereid is, in de zeer nabije toe komst besprekingen te openen over associatie van de gemeenschappelijke markt met het vrijhandelsgebied. Neutrale waarnemers voorspelden, dat het ,,plan-Soekarno" ook in het anti-communistische Sumatra koel zal worden ontvangen. Tot dusver hebben alleen de com munistische ,,Harian Rakjat" en het officiële orgaan van de nationalisti sche partij van de premier, de ,,Su- luh Indonesia" het plan toegejuicht. T egenstrijdig Daarentegen merkte de „Times of Indonesia" op, dat „wat Soekarno voorstelt, doorspekt is met tegenstrij digheden". Zo heeft de president het bijvoorbeeld een open vraag gelaten, of het advies van de Nationale Raad aan het kabinet bindend zou zijn. „Zo niet. dan is het alleen maar tijdversspilling, en zo wel, dan zal hij het parlement en het kabinet heb ben „ontmand", in strijd met de grondwet". Op 28 februari moeten de partij leiders hun mening geven over deze conceptie. Jean Seeberg, het 18-jarige Ameri kaanse meisje, dat de titelrol ver vult in de film ,.St. Joan", welke in de Shepperton studio's in Middle sex, Engeland, wordt gemaakt naar het bekende stuk van G. B. Shaw, is tijdens de brandstapel-scène maar ternauwernood aan de vuurdood ontsnapt. Toen zij nl. geketend aan een paal op de brandstapel stond, waaronder voor het effect kleine gasvlammen waren aangestoken, sprong het vuur over op het hout, waardoor plotseling grote vlammen ontstonden (foto boven). De brand weer kwam er aan te pas en daar na werd het actricetje in allerijl van haar ketens ontdaan, van de brandstapel gehaald (foto onder) en onder doktersbehandeling ge steld. Zij had fikse brandwonden opgelopen. De bedoeling was ge weest de film na de eerste vlammen in het hout te onderbreken en Jean te vervangen door een wassen pop, doch 't vuur was de regie te vlug af. Vrijwel algemeen is de Eerste Ka mer blijkens het voorlopig verslag over de begroting van defensie er van overtuigd, dat met alle kracht moet worden gewerkt aan een uit breiding van het beroepspersoneel in de strijdmacht. De hog eeisen, die in de moderne oorlogvoering aan het kader worden gesteld, de snelle ont wikkeling van de techniek in het leger, dit alles maakt een behoorlijke kern van uitstekend beroepspersoneel noodzakelijk, aldus de senaat in haar voorlopig verslag op de begroting van Oorlog. Misschien zou hierin tevens de mogelijkheid liggen om het zoge naamde aanvullingssysteem, waarover niemand enthousiast is, te wijzigen. De politieke zijde van de vraagstuk ken rond de Defensie hebben even eens de aandacht gekregen. Sprekend over de noodzaak om ons leger niet alleen materieel, maar ook moreel voor te bereiden op mogelijke gebeur tenissen, hebben verscheidene leden zich ongerust getoond over de morele ondermijnende propaganda, die van bepaalde zijden wordt gevoerd. Zij hadden hierbij o.a. het oog op een uitzending van de VARA op oude jaarsavond, waar de invloed van de neutralistische „derde weg" maar al te goed merkbaar was. (Bedoelde uitzen ding was van Wim Kan). In het kader van de financiële pro blemen verklaarden enkele leden niet erg gelukkig t" zijn geweest met uit latingen van minister Drees tijdens de kabinetsformatie gedaan over de mo gelijkheid en wenselijkheid de defen sieuitgaven te verminderen. Een krach tiger houding van de heer Drees zou den zij meer op prijs hebben gesteld. Aan de staking van 45.000 Ameri kaanse havenarbeiders in Atlantische havens van Maine tot Virginia is gis teren een einde gekomen, doordat er een nieuw contract tot stand is ge komen in Norfolk (Virginia) en Balti more. De arbeiders in de andere ha vens hadden verklaard niet eerder aan het werk te gaan, voordat ook in de genoemde gebieden een bevre digende regeling was bereikt. ~s De culinaire medewerkers van de Israëlische dagbladen vatten de beperkingen in de voedsel voorziening van Israël nogal blijmoedig op. Zo prijst de in de Engelse taal verschijnende „Jeruzalem Post" de kwaliteit van de eigen, gevitamineerde Israëlische margarine aan want roomboter is al geruime tijd niet meer verkrijgbaar. Ter ondersteuning van zijn lof schrijft het blad dat de Neder landers die toch zelf goede boter produceren, verreweg marga rine verkiezen. Met het oog op het gebrek aan suiker geeft het blad recepten voor gebak dat weinig suiker vraagt en niet lang in de oven hoeft. Immers men moet ook spaarzaam zijn met gas en elek triciteit.

de Stem | 1957 | | pagina 1