Regionaal Bureau Breda K.S.K.I. plechtig geopend 2 Hoofdbestuur Z.L.M. over urgente zaken R.-K. Middenstand te vierde haar 10-jarig Stoppeldijk bestaan Ondanks alles gaat Garitas-pool draaien Mgr. Baeten Grote steun voor zielzorg in diocees Stichting beschuttende werkplaatsen Zeeland Als U keelpijn hebt... 1 tl \W f 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 11 Mooi en Gezond! Verplichte melk-standaardisatie Prov. subsidie voor Oostkerk Middelburg Weinig vraag naar aardappelen Japanse premier treedt af Ljé i i Voorstel van Ged. Staten Opleidingscentrum voor schepelingen Naar Vlissingen s.s. ,.Heldcr" heeft geen schuld Eerste vergadering in bijzijn van directeur diocesaan bureau Breda Blijde gebeurtenis in Luxemburg Streep onder narigheid Goese rundveefokdag 17 september Drie Nederlanders in wereldtitelstrijd cycle cross Vlissingse boksers in finale te Rotterdam BERT UYTENDAAL NAAR CHARLEROI Schotse hockeyteam legen Nederland SPORTia't KORT Zondag 17 maart definitieve start AFGELASTE WEDSTRIJDEN Nu toch niet zo denderend Vlissingen II ongeslagen kampioen DE LEIDERS ZIJN NOG ONGESLAGEN De KNVB wil kennelijk toch wèl doorzetten KNVB-bestuur om opheldering verzocht Drie partijen uit twaalfde ronde EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN Op Markkade 7 te Breda is thans het Katholiek Sociaal Kerkelijk instituut gevestigd. Het is vrijdagmiddag in gebruik genomen in aanwezigheid van tal van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, waarmee het belang van dit instituut naar buiten uit werd gedemonstreerd. Die belangrijkheid maar vooral de vreugde om de vestiging van dit wereldinstituut in Breda bleek uit de gesprekken voor en na het officiële gedeelte, terwijl mgr. Jos Baeten en de directeur-generaal prof. G. H. L. Zeegers dieper ingingen op de intentie van het K.S.K.I. Het was dr. J. Dellepoort, die de vele gasten verwelkomde en die in korte trekken een karakteristiek gaf van het werk van het nieuwe bureau dat voornamelijk tot taak zal hebben een kerkelijk onderzoek in het bisdom in te stellen naar diverse sociologi sche problemen. Met name noemde hij de verstedelijking en de industria lisatie; de problematiek rondom de Kanaalzone in Zeeuwseh-Vlaandèren en het Vlissingse havengebied. Boven dien krijgt het Kaski-bureau de ver zorging opgedragen van het katholiek bevolkingsregister der gemeente Breda, Bredase bisschop sprak Breda's bisschop, mgr. Jos. Baeten heeft, nadat hij de lokalen had inge zegend, enkele toepasselijke ge dachten ontwikkeld ten aanzien van het K.S.K.I. en zijn taak. Zo kwam hij te spreken over het feit dat het maatschappelijke en kerkelij ke element elkaar de hand dienen te reiken en dat dit thans is gebeurd door de doop van dit bureau, dat hij geestig een bureau-jumeaux noem de. Dit bureau zal een grote hulp en steun betekenen voor de zielzorg constateerde mgr. Baeten verder en al zijn de problemen rond de zielzorg niet opgelost met het KSKI, dit bu reau kan er niet bij gemist worden. Hij noemde het KSKI een strijd tegen het oppervlakkige in het meta-physi- sche en als steun voor de zielzorg noemde hij het bureau iets gewel digs. De directeur-generaal, prof. G.H. L. Zeegers, begon met er o.m. op te wijzen dat het bisdom Breda bij het instituut een grote rol speelt en even daarna constateerde hij, dat de wereldlijke overheid grote belangstelling voor het KSKI-werk heeft. Zelfs vorsten gaan zich interesseren voor sociologie, zeide hij, evenals bis schoppén. Daarbij doelde hij op een bezoek aan H.M. de Koningin, waar bij deze zich de werking van het KSKI uitvoerig liet uitleggen, terwijl onze kroonprinses sociologie studeert. (Adveitentie) HAMEA-Gelei: mooie, gave handen. 95 ct HAhjE/t-Crème: fris gezonde huid. 95 ct Het fs de Hamametis die het 'm doet WAT MijnhkRPT HAAKT |SGOED Dit instituut krijgt een zeer grote maatschappelijke functie, ging hij verder, waarna hij benadrukte, dat de kerkelijke vraagstukken onverbre kelijk verbonden zijn met het maat schappelijke leven. Hij ging daarna in op de functie van West-Europa in het katholieke bestel, een functie, die hij die van donor noemde. Want de kurk, waar de kerk nog steeds op drijft, is Europa. Uitvoerig ging hij daarna het waar om van dit bureau na, dat inderdaad een mondiaal instituut kan worden genoemd, omdat het overal ter we reld zijn vertakkingen heeft en be langen heeft te behartigen van hoge geestelijke waarde, die de gehele we reld omvatten. Het was in dit verband, dat prof. Zeegers tenslotte even langer stil stond bij de ontwikkeling in Afrika die wellicht nog deze generatie be slist zal worden en waarbij het gaat tussen de Islam en het nieuw hei dendom. Hier ligt voor ons een van die taken, waaraan wij meer moeten gaan doen, aldus prof. Zeegers. Er is haast bij, de tijd is kort... Wethouder Stubenrouch heeft ten slotte namens de gemeente Breda, gelukwensen aangeboden en zijn ver trouwen in het werk van het KSKI uitgesproken. Een receptie besloot deze opening. G.S, stellen de Prov. Staten voor om de aan de kerkvoogdij der Ned.herv. gemeente te Middelburg verleende bijdrage van 6215 (10 pet. van 30.000 plus 5 pet. van 64.300) voor de restauratie van de Oostkerk te verhogen met 5995,-, zodat in to taal een bijdrage wordt verleend van 10 pet. van de op 122.100 geraam de restauratiekosten. De kerkvoogdij zamelt reeds jaren- iang bedragen in ten behoeve van de restauratie. Tot nu toe is een be drag van rond ƒ17.000 bijeengebracht, zodat bij een provinciale bijdrage van 10 pet. nog ruim 15.000.- ongedekt zou zijn, daar er een rijkssubsidie toegewezen is van 70.818,- en een gemeentelijke subsidie van 12.210,-. y een normale provinciale bijdrage u0li ui-, ïeko,rt stijgen met 4605,-. vet blijkt echter, dat bij de beschou- wing geen speling meer mogelijk is. Bovendien vergt het bezit van drie monumentale kerkgebouwen belang rijke bijdragen wegens onderhoud verwarming enz. Deze bezittingen eggen zeer zware lasten op de ker kelijke gemeente. Op de jongeste vergadering van het hoofdbestuur der Z.L.M. werd gewe zen op de slinkende vraag naar klei- aardappelen. In de hoofdafdeling ak kerbouw van het Landbouwschap heeft men de vraag onder ogen ge zien of niet op korte termijn maat regelen getroffen moeten worden ter stimulering van de afzet. Zo wordt aan een exportpremie uit het con sumptie-aardappelfonds gedacht. Ir. Dorst deelde mede, dat in het produktschap voer zuivel besloten is Zeeland te brengen onder de ver plichte standaardisatie van de con- sumptiemelk. Dit punt houdt grote consequenties in vooral t.a.v. de zelf- slijters. Het bestuur is van mening, dat deze zaak op korte termijn be sproken dient te worden en besluit derhalve een schrijven te richten tot de Gew. Raad voor het Landbouw schap in die zin dat de zelfslijtende veehouder zijn bedrijfsuitoefening moet kunnen bestendigen. Het vraagt zich voorts af op welke basis het ge hele zuivelvraagstuk in ons land zal komen te staan, in verband met de prijsverhogingen die het gevolg zul len zijn van de regeringsmaatregelen. Uitgifte bedrijven De voorzitter deed mededelingen over de uitgifte van bedrijven in Braakman- en Quarlespolder. Binnen kort worden die gepubliceerd. Het bestuur is van mening dat in verband met de zeer hoge bedragen die door de pachters van de fruit- teeltbedrijven moeten worden opge- Het Japanse kabinet heeft gisteren besloten af te treden, nadat de minis ter-president, Isjibasji, had meege deeld met het oog op zijn gezond heidstoestand zijn functie op te ge ven. Artsen hadden als hun oordeel uitgesproken dat Isjibasji, die in ja- ™arl ziek is geworden, zeker twee maanden lang zijn werkzaamheden iet zal kunnen verrichten. .®?cl?dstische partij, die in de ppositie is, heeft de minister-presi- ent onlangs verweten, dat hij sedert te bevestiging in zijn ambt niet in "Jksdag is geweest en zich heeft toi IGVe- ?enW00rd'Sen dóór minis- r Kisji, die niet door de rijksdag lm™ tn' m°eilijkheden te voor- besloten de leiders van de geringspartijen Kisji in de rijksdag tot munster-president te kiezen. trerio vC zal het kabinet af- n.t^,v-er.wac,ht wordt. dat het kabi- h.hh i dezelfde samenstelling zal "ebben als dat van Isjibasji. bracht voor eigen bebouwing een gunstige financieringsregeling in het leven geroepen zal dienen te worden. Afscheid ir. Appelman Op deze vergadering werd afscheid genomen van ir. L. Appelman, die benoemd is tot hoofdingenieur-direc teur van de cultuur-techn. dienst in Noordbrabant. De voorzitter dankte hem voor het vele werk, dat deze in het belang der herverkaveling Zee land heeft verricht. Ir. Appelman antwoordde hierop en wenste de Z.L.M. al het goede toe. Kritiek In verband met de overplaatsing van ir. Appelman en ir. Eelkema bracht de heer Geluk (Schouwen) naar voren dat de wijzigingen, die in de directie van de cult, techn. dienst worden aangebracht door het be drijfsleven betreurd worden. De on rust met name in Schouwen en Dui- veland neemt hierdoor toe. Het be drijfsleven moet bezwaar maken te gen deze veelvuldige wijzigingen. Saeflinge en veren Door de heer Haak werd nogmaals gewezen op de noodzaak het land van Saeftinge in te polderen. Een belang rijk argument vond hij steken in de mogelijkheid om met deze nieuwe gronden de sanering van kleine be drijven in O Z. Vlaanderen met suc ces ter hand te nemen. Ook de kwestie van de wenselijk heid van het al of niet vrij zijn der Westerscheldeveren kwam ter spra ke. Het D. B. is van mening, dat de noodzaak van een tweede veerboot prevaleert boven het absolute vast houden aan zgn. vrije veren. (Advertentie) Ged.Staten hebben de leden van Prov.Staten voorgesteld te besluiten over te gaan tot oprichting der stich ting „Federatie van beschuttende werkplaatsen in Zeeland". Alhoewel het college het blijft be treuren, dat de oprichting der stich ting niet door de gemeente Middel burg - die ook naar de mening van G.S. als provinciale hoofdstad de aan gewezen gemeente voor het verrich ten van deze formele handeling zou zijn geweest - kan geschieden, ont moet het bij hen geen overwegende bedenking, indien die oprichting nu door de provincie geschiedt. Het gaat er slechts om, voor de directeur van de stichting en even tueel voor het verder te benoemen De Eerste Kamer heeft de mogelijk heid naar voren gebracht in het ka der van de Delta-werken de ha vengelegenheid voor de Marine uit te breiden. Enkele leden stelden in het voorlopig verslag over de begroting van Defensie voor, om de inrichting van een nieuwe marinebasis op grote schaal in overweging te nemen. Verscheidene aneder leden vragen de aandacht voor Vlissingen als mogelijk opleidingscentrum voor schepelingen. Een haven als Vlissin gen zou daarvoor veel beter geschikt zijn dan het dorp Loosdrecht, waar het centrum thans is gevestigd, zo menen zy. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft voor de Raad voor de Scheepvaart als zijn conclusie uitgesproken, dat het 3756 br.t. metende Nederlandse s.s. „Helder" geen schuld heeft aan de aanvaring met het 1900 br.t. metende Russische s.s. „General Bagramjan" op 31 oktober van het vorige jaar op de rede van Vlissingen. „Over de andere partij zal ik in het openbaar geen mening uitspre ken", aldus de heer Metz. De „Helder" kreeg boven de water lijn een scheur. De schade bedroeg f 20.000. Re raad zal in deze zaak schriftelijk uitspraak doen. De feestvergadering ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de r.-k. Middenstand, afdeling Stoppeldijk, is de eerste vergadering geweest, die de directeur van het diocesane bureau te Breda, mr. J. Kamerbeek, in Zeeuwsc.h-Vlaanderen heeft bijgewoond. Hij zal van deze eersteling stellig de beste indrukken mee naar huis genomen hebben, want de diësviering van de afdeling Stoppeldijk verliep zeer sfeervol en buitengewoon gezellig. De heer Kamerbeek toonde zich verheugd, dat juist Stoppeldijk deze eer te beurt mocht vallen. In zijn toespraak wees hij er op, dat het ook deze afde ling is geweest, die tijdens een ledenwerf-actie de beste resultaten heeft bereikt, ten teken waarvan het destijds uitgereikte tafelvaantje op de be stuurstafel prijkte. LuxcmbnrlhertogSli-ike hofkr™gen te ci'Igrnïithl wordt meegedeeld, dat leeon J! J g'n J°sePhine - Charlotte wacht me' een derde kind ver- *7«£i Josephine-Charlotte trad 9 het hI953, me' erfgroothertog Jan in dp rf vü Prinses Marie-Astrid van het erfgroothertogelijk aar, werd op 17 februari 1954 ge- Hkn' 1 'iJ'eede kind. prins Hen- Ui ik, is nu 22 maanden oud. Na de gelukwensen van het hoofd bestuur te hebben uitgebracht, herin nerde spreker er aan, dat de bond in de afgelopen vier jaren veel na righeid heeft gekend. Gelukkig is hier onder nu definitief een streep gezet, maar dv naweeën van deze minder gelukkige periode doen zich nog wel gelden. De terugslag was vooral in Brabant groot geweest en het heeft dermate veel tijd gekost om de ge leden verliezen daar te herstellen, dat in het laatste half jaar eigenlijk h'et veel aandacht aan Zeeuwsch - Vlaanderen kon besteed worden. Des te meer verheugde het spreker, dat hU thans eens de gast kon zijn van n Zeeuwsch-Vlaamse afdeling en hij sPrah dc hoop uit, dat het contact altijd even prettig zou mogen zijn als met zijn voorganger, de heer Mol. Spreker ging daarna verder in op het grote belang van de geestelijke en sociale vorming van de middenstand door middel van kernvorming, re traites, gespreksgroepen enz.' De standsorganisatie zou immer ernstig te kort schieten wanneer alleen de materiële belangen, behartigd wor den en de geestelijke vorming werd vergeten. Als hieraan de laatste ja ren veel heeft ontbroken dan is dit zeker terug te voeren tot de moei lijkheden in de bond, maar thans heeft dit gedeelte van de bondstaak speciale aandacht nodig. Spr. wees voorts op het belang van het bonds- bureau, dat voor alle leden open staat en waaraan o.m. een economi sche en juridische service is verbon den. Het deed de heer Kamerbeek veel plezier, dat ook de dames zo goed op deze feestavond vertegen woordigd waren. Hij wenste de af deling voor de toekomst toe. dat zij zou blijven, wat zij altijd is geweest; een rustig en kalm, maar een op merkelijk sieraad. Vertrouwen De voorzitter van de afdeling, de heer E. Kindt, gaf in zijn openings woord een overzicht van het wel en wee van de -f^elin in de afgelo pen tien jaar. Begonnen met acht tien leden, is de afdeling uitgegroeid tot een ledental van 45. Dat de ver houding tussen de bestuursleden al tijd buitengewoon goed is geweest en dat dit bestuur steeds het ver trouwen van de leden heeft genoten, blijkt wel uit het feit, dat sinds de oprichting geen mutaties in het be stuur hebben plaats gehad. De heer Kindt was hiervoor de vergadering en zijn mede-bestuursledën oprecht dankbaar. Nu de tijden moeilijker worden, was het naar zijn mening zeker nodig om de band nog te ver stevigen en de rijen te versterken. De heer Kindt stelde hierbij als voor beeld de arbeiders, die zich hecht hebben aaneengesloten, ondanks het feit, dat zij hiervoor in verhouding tot de middenstanders een vrij hoge con tributie moeten opbrengen. Kapelaan Rombouts bracht vervol gens een gelukwens uit en hij wees er op in zijn toespraak, dat de ver schillende ondernomen acties hebben aangetoond, dat er leven zit in de afdeling. Deze activiteit komt niet alleen de middenstand ten goede, maar heeft een gunstige uitwerking op de gehele gemeenschap. De gees telijk adviseir ging verder uitvoerig in op het grote belang van de gees telijke vorming. Hij wees er op, dat de Paus de aard van de huidige we reldcrisis heeft bestempeld als een mentaliteitscrisis en in verband hier mee is noodzakelijk het herstel van de sensus catholicus: de katholieke geest. „Kern" _HL^eidde verder uit over inhoud waarhi? j standsorganisatie, Eb! h,J. benadrukte, dat aan het «ffn? t ^ln>?e Yan de standsorgani- hpt katVi^r Get katholiek denken en het katholiek handelen. De eerste doe stelling van standsorganisatie is de^ kerstening van het wereldlijk ter rein in onze verneutraliseerde sa menleving. Villen wij ons verdiepen' aldus kapelaan Rombouts, „dan is het noodzakelijk, dat wij ons inzetten voor eigen geestelijke vorming". Het program hiervoor zag spreker in de inhoud van het blad ..Kern". Hij zou het toejuichen indien een groepje in de parochie te vinden zou zijn! dat daar belang in stelde. Verder wees kapelaan Rombouts op het belang van een goede samenwerking tussen personeel, de mogelijkheid te schep pen hun de status van ambtenaar te verschaffen. Het bestuur zal uitsluitend bestaan uit vertegenwoordigers van de deel nemers aan de stichting (de werk plaatsen in Zeeland). De gemeente Middelburg heeft de stichting niet ter hand te nemen, om dat men daar meent, dat het werk der stichting zich op provinciaal ni veau beweegt. de verschillende standsorganisaties. Hoewel de toekomst onzeker is, mag dit ons volgens spreker toch niet verontrusten. Als de katholieke geest bewaard en bevorderd wordt in on ze gezinnen, dan kan ook de toe komst met vertrouwen worden tege- moetgezien. Gezellig De rij van sprekers werd gesloten door de heer P. Piessens uit Sas van Gent, die namens het hoofdbestuur een gelukwens uitbracht. Tijdens de ze vergadering vond een bestuurs verkiezing plaats. het aftredende bestuur stelde zich weer geheel her kiesbaar, terwijl in de vacature wij len de heer van Bunderen een nieuw bestuurslid gekozen moest worden. Van het oude bestuur werden herko zen de heren E. Kindt, J. Serrarens, V. Kool, J. de Theije en A. Strobbe. De heer A. van Wolffelaar zag zijn plaats ingenomen door de heer A. Jonkheijm, terwijl in de vacature van Bunderen de heer J. Collet werd ge kozen. Het spreekt vanzelf, dat op deze feestvergadering niet alleen sprekers en verkiezingen 't program ma vulden. Het gezellige gedeelte nam het grootste deel van de avond in beslag en werd afwisselend door gebracht met muziek, zang, decla matie en 'n dansje, 'n Gezellige kof fietafel zal vooral bij de dames in de smaak g-valien zijn, terwijl de heren tijdens het verdere verloop van de avond het niet bij koffie alleen ge laten hebben. Het eigen ensemble van de middenstand „Frivola" verzorg de op keurige wijze de muzikale nummertjes en de verschillende voor drachten brachten de lachspieren da nig in beweging. Een mooie geste was het van het bestuur om de meis jes van de V.K.A.J. gelegenheid te geven tot verkoop van lucifers ten bate van hun Rome-reis-actie. Een gratis verloting met mooie prijzen wilde er natuurlijk ook best in. Ge zelligheid kent geen tijd en zo was het niet te verwonderen dat het uur van afscheid, dat toch al in de kleine uur tjes viel, voor velen nog te vroeg kwam. Rest ons nog te vermelden, dat ook de overleden leden op deze feestdag niet werden vergeten, want tot hun intentie werd 's morgens een H. Mis opgedragen. De rundveefokdag te Goes voor 1957, die tegen 10 september was uit geschreven, heeft men moeten ver plaatsen. Gebleken is, dat op die dag ook de grote jaarlijkse paardendag in 's Hertogenbosch gehouden wordt. Aangezien daar veel deelnemers van de fokveedag' heengaan, is in oveleg met de voorzitter, ir. Harm- sen en 't gemeentebestuur van Goes, nader besloten de fokveedag te hou den op dinsdag 17 september 1957. Vijfenveertig wielrenners uit elf landen zullen deelnemen aan het (achtste) wereldkampioenschap cycle- cross, dat zondag a.s. onder auspiciën van de Belgische Wieier Bond bij het Oost-Vlaamse dorpje Eedelaere wordt gehouden. Het parcours is 4100 meter lang; het moet vijf keer worden afgelegd. De start is bij de Edelaerberg. Via een steenweg bereiken de renners hun eer ste hindernis: een berm, die beklom men moet worden. Vervolgens rijden zij over de Geeraardsbergse Steenweg naar een stuk akkerland. Dan volgt een grillig traject bergopwaarts naar de „Hel van Kerselare", een 15 meter diepe kuil, een weiland, een berm, een stuk straatweg en opnieuw een weiland bieden nieuwe moeilijkheden, waarna de ronde wordt besloten met een afdaling. De deelnemers De volgende renners komen om drie uur aan de deelnemersstart: Frankrijk: André Dufraisse, Georges Meunier, Pierre Jodet, Robert Aubrey of Michel Presumey. Italië: Romano Ferri, Graziano Per- susi. Italo Guerciotti, Luigi Malabroc- ca, Mario Rossi, Nello Sforaechi. Zwitserland: Ewald Bruetsch, Han- sueli Dubach, Marcel Erdin, Alabert Meier, Edwin Biefer, Otto Furrer. Luxemburg: Alex Antony, Johny Goedert. Raymond Kramp. Jangi Schmit, Theo Simon, Marc Thewes. Spanjer José Michilina Arsuega, Fa- cundo Zabaleta Ladandibar, LoüiS Otano y Argelus, Felipe Alberdi Gor- rono. Zweden: Karl Ivar Aandersson, Her bert Dahlbom. Hongarije: Alajos Aanvi, Janos De vai. Nederland: Gerrit Bestebreurtje, Herman Brinkman, Willem Snijder. West-Ouitsland: Gtinther Debus- mann, Richard Fischer, Norbert Pa- sarki, Heinrich Ruffenach, Rolf Wolfs- hohl. Oost-Duitsland: Gunther Grunewald, Roland Henning, Hans Kubicki, Gun ther Oldenburg, Rolf Topfer, Siegfried Wustrow. België: René de Rey, Feuerniere Georges, Roger Declercq, Firmen \fr\ Kerrebroek, Frans Feremans, Victor Philips. De vroegere kampioenen zijn 1950 Jean Robic (Fr.), 1951 t.m. 1953: Roger Rondeaux (Fr.), 1954 t.m. 1956: Andfé Dufraisse (Fr.) Maandagavond worden in Odeon te Rotterdam de finales gehouden van de bokskampioenschappen van Zuid- IioIIand en Zeeland A-klasse. In het zwaargewicht gaat de eind strijd tussen de Vlissinger Hans Lu- big en de Hagenaar A. Hessing. In het middengewicht komt Frans Ri- teco uit Vlissingen in de finale uit tegen de Rotterdammer Kristeleyn. Twee Nederlandse springruiters zul len deelnemen aan het internationaal concours hippique, dat van 7 tot en met 10 maart a.s. in Charlerloi zal worden gehouden. Het zijn, Bertie Uytendaal met Manilla" en „Faran- dole" en Carlo Englebert met La dy Jane en Pretmaker". Het Schotse dameselftal voor de hockeywedstrijd tegen Nederland op zaterdag 2 maart te Aberdeen, is als volgt samengesteld: Doel: N. Whyte. Achter: L. Kerr en J. Waterson. Midden: E. Robertson, H. Cox en M. Imper. Voor: S. Sutherland, W. Gould, H. Steele, A. Wilkie en J. Hay. De wedstrijd wordt gespeeld onder leiding van de dames E. Milroy (Schotland) en N. Roosjen (Neder land). DE VOETBALWEDSTRIJD tussen de militaire ploegen van Neder land en België, die woensdag 20 februari werd afgelast wegens de weersomstandigheden zal nu woens dag 10 april te Eindhoven worden gespeeld. DE AFDELING NOORD-BRABANT van de K.N.V.B., de voormalige Noord - Brabantse Voetbal Bond, heeft alle wedstrijden, vastgesteld voor heden, 23 februari, in verband met de gesteldheid van de terrei nen afgelast. De nationale vereniging „Ca ritas" te Heerlen heeft juist og het moment, waarop de acti viteiten op poolgebied in vrij wel het gehele land afnemen aangekondigd, dat de toto van deze organisatie definftief op 17 maart a.s. in werking zal treden. De heer M.G. Hermes, de organisa tor, meent dat de statuten en werk wijze van de vereniging voldoen aan de wettelijke bepalingen ten aanzien van „beslotenheid" en onderlinge re laties van de leden. De activiteiten van „Caritas" een vereniging, die door middel van de inkomsten uit een voetbalpool beoogt sociaal-charitatief werk te verrichten begonnen in 1956. Reeds na een maand werd de pool in beslag geno men, omdat de vereniging niet langer als een „besloten groep" kon worden beschouwd. „Caritas" werd bestraft met een geldboete. De interne organi satie is echter, zo deelde de heer Hermes mede, inmiddels gewijzigd en geheel aangepast aan de wettelijke eisen. Aanvankelijk zou de pool van „Ca ritas" op 3 maart a.s. starten, maar door de grote toeloop van nieuwe le den volgens de organisatoren een gevolg van het opheffen van de club- pools werd uitstel noodzakelijk. „Caritas" heeft op het ogenblik 10.000 leden, die elk jaarlijks een contributie van 2.00 betalen. De leden zullen de poolformulieren waarop geen wedstrijdprogramma's, doch uitsluitend namen van verenigin gen voorkomen, wekelijks recht streeks van de centrale organisatie in Heerlen ontvangen. Zij leveren de ze weer in via (betaalde) medewer kers veelal sigarenwinkeliers die belast zijn met verzending naar het bureau te Heerlen. De controle over het beheer der gelden geschiedt door een accountantskantoor te Heer len. Ieder lid ontvangt slechts één for mulier. De maximale inzet is 1.50 (15 kolommen a tien cents), de mi nimale 0.50. Deze bedragen wor den verhoogd met tien cents voor ad ministratiekosten. Verdeling inkomsten De inkomsten der pool worden, al dus de heer Hermes als volgt ver deeld: 35 procent aan de prijswinnaars tot een maximum van 50.00015 pro cent ter bestrijding van de onkosten; 25 procent komt ten goede aan na tionale instellingen, die zich bezig houden met de bestrijding van kanker kinderverlamming, reumatiek, suiker ziekte en tuberculose; 10 procent voor In de loop van vrijdagmiddag werden vier K.N.V.B.--wedstrij- den afgelast. Het zijn: ONA - Zeist (2e divisie B). Taxandria-Intcrnos (2B) Rood Wit-WVO (2B). Groen Wit-Wit Zwart (4F). De Nederlandse ambassadeur in Spanje, mr. W.C. graaf van Reehte- ren Limpurg heeft een bedrag van 550.000 peseta's (ongeveer 38.500 gul den) ter hand gesteld aan de Spaanse onder-staatssecretaris van buitenland se zaken. Dit bedrag, zijnde de netto opbrengst van de op 30 januari jl. te Madrid gespeelde wedstrijd Spanje - Neder land zal ten goede komen aan de Hon gaarse vluchtelingenhulp. (Zeeuwse schaakcompetitie) Ook in de tweede klasse A van de Zeeuwse schaakcompetitie is nu de beslissing gevallen. Vlissingen 2 bond in eigen z»al de strijd aan met Middelburg 3 en hoe wel er één partij moest worden af gebroken, bleven de beide punten aan de Scheldestadbewoners, want de voorlopige uitslag was 7-2 in hun voordeel. Daarmede werden zij on bereikbaar voor Koudekerke, zodat zij de titel ongeslagen behaalden. (Zeeuwse tafeltenniscompetitie) Met drie wedstrijden te spelen, staat Sorry nog steeds ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop van de eerste klasse van de Zeeuw se tafeltenniscompetitie. Deze week bezorgden zij hekkeslui- ter Be Fair in eigen huis een 1-9 nederlaag. Spirit had alle moeite met het bezoekende Sorry. Het werd ten slotte een benauwde 6-4 overwinning, zodat het kleine kansje nog behouden bleef. V.S.V. heeft nog steeds ongesla gen de leiding in de tweede klasse. Ditmaal moest R.T.C. er in Rilland Bath met 2-8 aangeloven. Toch klom men de Rillanders nog een plaatsje op de ranglijst, want zij zagen kans om het bezoekende Will van Zoelen 3 een 5-5 gelijk spel af te dwingen. Spirit 2 had met Be Fair 2 niet de minste moeite. De lantaarndragers gingen in eigen huis met 0-10 kans loos onder. andere instellingen, werkzaam op het gebied der volksgezondheid; 15 pro cent voor sociale-, culturele- en spor tieve doeleinden. De instellingen, die menen voor toe kenning van subsidies in aanmerking te komen, kunnen aanvragen indienen bij de beheerscommissie van „Cari- ta" zo werd medegedeeld. De vereniging „Caritas" een neu trale organisatie bezit geen rechts persoonlijkheid. Dat de KNVB, ondanks zijn geruchtmakend besluit van be gin dezer week, om na a.s. maandag meteen met de KNVB voetbalpool te stoppen, niet bij de pakken neer gaat zitten, blijkt uit een circulaire, welke giste ren vanwege de bureaus der onderafdelingen van de KNVB, naar de aangesloten clubs werd verzonden. Daarin stond o.m. het navolgende te lezen: Teneinde de mogelijkheid te reali seren, dat de KNVB-voetbalpool terug komt, zouden alle verenigingen uiter lijk aanstaande maandag "25 februari de KNVB in Den Haag moeten mede delen, dat zij van alle activiteiten be treffende voetbalpools in eigen krihg afzien. In haar eigen belang wordt de clubs in ernstige overweging gegeven, de gevraagde mededelingen toe te zen den. Wat zal er uiteindelijk allemaal uit de bus komen? Het bestuur van West II van de KNVB heeft vrijdag het bondsbestuur telegrafisch verzocht op korte termijn een circulaire aan de verenigingen te zenden, waarin het besluit om de KN VB-pool buiten werking te stellen, duidelijk en zonder aanzien des per- soons wordt uiteengezet. Het vroeg het bondsbestuur voorts maatregelen te overwegen tegen offi cials en andere personen die de be langen van de KNVB en de vereni gingen hebben geschaad. (Nationale damtitel). - De uitslagen van drie partijen uit de 12e ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, luiden: Van DijkHuisman 11, Van der SluisDe Jong 1—1; VerhoevenTer louw 02. TECHN. HOGESCHOOL DELFT. Aan de Techn. Hogeschool te-Delft zijn geslaagd voor het kand. examen werktuigkundig ingenieur W.J.C. de Clercq, Aardenburg, W.M, v. Dongen, Den Bosch en G.M.L. v. Loon te Steenbergen. GOES, 22 febr. Groenten; sprui ten A2 39-50, BI 26-34, afw. 21, wit lof Al 43-47, A2 43-45, BI 33-38. gr. sav. kool 30-35, rode kool 11, gele sav. kool 14, boerenkool 17-21, peen 6-7, prei 23-38, kroten 6, bloemkool 25-64, veldsla 19, witte kool 6. KOEWACHT, 21 febr. Gezwin geld vlaslint WR 160-190, DR 130-180, bobbers 100-105, breekvlas 60-85, ru we lokken 12-25, gezwingelde lokken 30-75, lijnzaad voor de slag 48-50, bol- raap 4-6, kaf 3 ct. Kalme markt. LEEUWARDEN, 22 febr. Aanvoer en notering; 45 stieren 2.85-3.16 per kg, 350 vette koeien le kw 2.90-3.22, 2e kw. 2.70-2.89, 3e kw. 2.20-2.69, 1796 melk- en kalfkoeien 600-1100, 325 pin. ken en graskalveren, pinken 745-525, graskalveren 190-390, 1428 nuchtere kalver»en 36-47, 478 vette-, weidescba- pen en lammeren, vette- en weide- schapen 85-130, lammeren 60-110, 193 vette varkens, oude varkens 1.50-1.60, vette biggen 1.60-1.70, zouters 1.70- 1.75, 119 biggen en lopers, biggen 35- 54, lopers 55-95, 19 bokken en geiten, geen notering, 138 paarden 500-925, totale aanvoer 4891 stuks Overzicht: stieren, aanvoer matig, stemming willig, prijzen hoger. Melk en kalfkoeien, aanvoer ruimer, stem ming matig, prijzen gelijk. Pinken, aanvoer kort, stemming kalm, prijzen gelijk. Graskalveren, aanvoer ruimer, stemming gunstiger, prijzen gedrukter. Nuchtere kalveren, aanvoer groot, stemming rustig, prijzen lager. Var kens, aanvoer kort, stemming rustig, prijzen lager. Biggen en lopers, aan voer matig, stemming rustig, prijzen gelijk. Schapen, aanvoer kort, eerste soort stemming goed, prijzen duur der, afwijkende soorten stemming slecht, prijzen lager. Lammeren, aan voer kort, eerste soort goede stem ming, duur, afwijkende soorten stem ming slecht, prijzen laag. Paarden, aanvoer ruim, stemming goed, prijs houdend. Konstanz 283 (—1), Rheinfelden 225 (—7), Breisach 156 (—20), Straatsburg 264 (—11), Maxau 456 12), Mannheim 342 18), Mainz 378 14), Bingen 258 18), Kaub 336 (—21). Trier 348 (—23). Koblenz 400 (—22). Keulen 445 (—33). Ruhrort 693 (—43), Lobith 1346 (—38). Nijme gen 1110 (—28). Arnhem 1095 281 Eefde ijssel 659 (+1). Deventer 535 (+5), Monsin 5600 (—20), Vise 5292 10), Borgharen 4385 (+15), Bel- feld 1582 (+34), Grave beneden de sluis 762. Alle stuwen op de Maas zijn ge opend De voorvaart hoogte aan de bruggen te Venlo bedraagt 615 cm.

de Stem | 1957 | | pagina 11